Επιλογή διανομής Linux

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Όχι, αυτό δε το γνωρίζω, τι είναι και πως γίνεται;
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου.:D

Βασικα, επειδη δεν μπορεις να κανεις login ως root (αν και υπαρχει μεθοδος να το ενεργοποιησεις) υπαρχει ως εναλλακτικη το sudo. Απλα πληκτρολογεις sudo και την εντολη που θες και χρειαζεσαι admin privileges για να εκτελεσεις, σου ζηταει το password, το πληκτρολογεις, και εγινε! Ουσιαστικα δηλαδη, σου παρεχει την εξτρα ασφαλεια του οτι δεν μενεις logged in ως root και ετσι δεν κινδυνευεις να κανεις καμια στραβη και να τα διαλυσεις ολα. Για περισσοτερα, κοιτα εδω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Βασικα, επειδη δεν μπορεις να κανεις login ως root (αν και υπαρχει μεθοδος να το ενεργοποιησεις) υπαρχει ως εναλλακτικη το sudo. Απλα πληκτρολογεις sudo και την εντολη που θες και χρειαζεσαι admin privileges για να εκτελεσεις, σου ζηταει το password, το πληκτρολογεις, και εγινε!
Nαι, αλλά που το πληκτρολογώ αυτό; Είμαι noob λέμε!:P

Έχω την υποψία ότι ανοίγω μία σημείωση, γράφω αυτό που θέλω και μετά τη κάνω "εκτέλεση"; Κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Nαι, αλλά που το πληκτρολογώ αυτό; Είμαι noob λέμε!:P

Έχω την υποψία ότι ανοίγω μία σημείωση, γράφω αυτό που θέλω και μετά τη κάνω "εκτέλεση"; Κάνω λάθος;

Χιχι!:D Στο terminal! Accessories-terminal (gnome δεν εχεις?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Χιχι!:D Στο terminal! Accessories-terminal (gnome δεν εχεις?)
Λάθος κάνω ε;
Δε ξέρω τι παίζει με το Gnome, έκανα ελληνική εγκατάσταση και δυσκολεύομαι.
Για πες...:hmm:

ΥΓ:Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Λάθος κάνω ε;
Δε ξέρω τι παίζει με το Gnome, έκανα ελληνική εγκατάσταση και δυσκολεύομαι.
Για πες...:hmm:

ΥΓ:Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Μα και εσυ, ελληνικη εγκατασταση?! Κοιτα στο εφαρμογες, πρεπει να εχει κατι που να σημαινει terminal.....

Αυριο με το καλο που δεν θα κλεινει το ματι σου εξηγω και τι μπορεις να κανεις με terminal (τα παντα βασικα..). Εχεις χρησιμοποιησει καθολου?
Αν του ριξεις και ενα γκουγκλαρισμα θα βρεις διαφορες χρησιμες εντολες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ορίστε κι ενα λινκ που μπορει να σου φανει χρησιμο.
Και εδω υπάρχουν μερικες εντολες για το τερμιναλ.

Ρε ελληνικα ubuntu ;:xtipao:


:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί όχι ελληνικά ubuntu; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Απλα δεν μου αρεσουν τα λειτουργικα στα ελληνικα.
(σαν προκαταληψη ενα πραγμα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μα και εσυ, ελληνικη εγκατασταση?! Κοιτα στο εφαρμογες, πρεπει να εχει κατι που να σημαινει terminal.....

Αυριο με το καλο που δεν θα κλεινει το ματι σου εξηγω και τι μπορεις να κανεις με terminal (τα παντα βασικα..). Εχεις χρησιμοποιησει καθολου?
Αν του ριξεις και ενα γκουγκλαρισμα θα βρεις διαφορες χρησιμες εντολες!

Ορίστε κι ενα λινκ που μπορει να σου φανει χρησιμο.
Και εδω υπάρχουν μερικες εντολες για το τερμιναλ.

Ρε ελληνικα ubuntu ;:xtipao:


:P:P:P
Λέτε να βάλω ξανά τα Αγγλικά; Θα βοηθηθώ περισσότερο;:hmm:
Γιατί όχι ελληνικά ubuntu; :worry:
:hmm:
Απλα δεν μου αρεσουν τα λειτουργικα στα ελληνικα.
(σαν προκαταληψη ενα πραγμα :P )
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Θα ειναι πολυ πιο ευκολο στα Αγγλικα πιστευω, γιατι μπορεις να βρεις πολλα περισσοτερα στο νετ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Θα ειναι πολυ πιο ευκολο στα Αγγλικα πιστευω, γιατι μπορεις να βρεις πολλα περισσοτερα στο νετ...
Οκ, θα κάνω νέα εγκατάσταση!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
...3. Ακούγοντας mp3:

Ανοίγουμε την κονσόλα και δίνουμε με τη σειρά τις εντολές, πατώντας Enter σε κάθε μιά:...

Πως ανοίγει αυτή η ρημάδα η κονσόλα!:devil:



edit: βρήκα πως ανοίγει αλλά δε κατάφερα κάτι... με έχουν παιδέψει αρκετά ομολογώ ελλά έχω πεισμώσει.

ερώτηση: πως κάνω τα Mp3 να παίξουν; Φαντάζομαι μέσα από τη κονσόλα με μία γραμμή εντολών. Ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Χμμμ, με totem προσπαθεις? Εγω χρησιμοποιουσα Amarok!

Πηγαινε Applications-> Add/Remove και κατεβασε το!

Πες μου αν δουλευει!

Επισης, δεν χρειαζεται να κανεις τα παντα απο την Κονσολα, απλα ανοιξε τον player που θες απο το μενου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Χμμμ, με totem προσπαθεις? Εγω χρησιμοποιουσα Amarok!

Πηγαινε Applications-> Add/Remove και κατεβασε το!

Πες μου αν δουλευει!

Επισης, δεν χρειαζεται να κανεις τα παντα απο την Κονσολα, απλα ανοιξε τον player που θες απο το μενου!
Πως να το κατεβάσω; Νομίζεις πως κατάφερα να συνδεθώ στο δίκτυο;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σε βλεπω συντομα σε windows :P
Μπορεις να το κατεβασεις απο εδώ.
Εχει κι αλλα προγραμματα για linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Σε βλεπω συντομα σε windows :P
Μπορεις να το κατεβασεις απο εδώ.
Εχει κι αλλα προγραμματα για linux.
Kαι εγώ αλλά θα το παλέψω ακόμη...
Ναι αλλά τί είναι το amarok;
Εξηγήστε μου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Player.Παιζει και mp3 .Το εχω στα suse αλλα ειχα κολλησει απο το πρωι και δε θυμομουν το ονομα του.

Οριστε και η σελιδα του.Για θεματα και νεοτερες εκδοσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Nαι ευχαριστώ, αλλά πως το εγκαθιστώ αυτό;
Δε είναι προφανως με διπλό κλικ!:D
To πρόβλημα είναι το μόντεμ, έχω βρεί αυτό για να το εγκαταστήσω: https://foss.ntua.gr/wiki/index.php/Εγκατάσταση_driver_για_το_Sagem_F@st_800/840 αλλά ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙΠΟΤΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Τι μοντεμ εχεις? Μου κανει εντυπωση που δεν στο αναγνωρισε αμεσως! Δοκιμασε ισως να κανεις δικτυο με καποιον αλλον υπολογιστη που εχεις Internet, και μετα κατεβασε το απο Applications-> Add/Remove και ψαξε για Amarok. Οχι, δεν θελει double click, απλο click θελει. :P


Α, για το δικτυο, ισως να χρειαστει να αλλαξεις καποιες ρυθμισεις. Δεν θυμαμαι ακριβως, θα κοιταξω μηπως τις βρω, αλλα κανε ενα search και κατι θα βρεις. Η καποιος απο εδω μπορει να μας διαφωτισει....

Εντιτ, ακυρο! Το ιδιο μοντεμ εχουμε και λεω μ@λ@κιες, γιατι εγω δεν εχω δοκιμασει καν να το εγκαταστησω γιατι δουλευω με δικτυο. Αλλα θα το κοιταξω αν βρω κατι και θα σου πω!

Εντιτ 2! Βρηκα αυτο! Θα το δοκιμασω και εγω αυριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
sagem έχεις? Είναι λίγο δύσκολο να βρείς τα κόλπα για το sagem, θα χρειαστεί λίγη δουλειά. Σου προτίνω να πάρεις ενα modem/router που θα βρεις γύρω στα 100 ευρώ. Το sagem δε σηκώνει πολλές συνδέσεις και όταν υπερθερμένεται έχει προβλήματα αποσύνδεσης. Το ρουτεράκι και θα στο δουν κατευθείαν τo UBUNTU και θα σου κάνει τη ζωή εύκολη :P


//εδιτ: πάντως εγώ κάπου έχω τους drivers για το sagem μου, που μου είχαν δουλέψει στο δικό μου ubuntu. PM για να στους περάσω εάν θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top