Οδηγείτε ποδήλατο;

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Οσοι εδω μεσα χρησιμοποιειτε το ποδηλατο μεσα στην πολη να ακολουθατε τον ΚΟΚ σαν να ειστε οχημα.Βλεπω ομαδες ποδηλατιστων να παραβιαζουν κοκκινα και να μπαινουν με φορα σε αντιθετα ρευματα.Πατε καθολου καλα ??To αυτοκινητο μια γρατζουνια θα παθει ενω ο ποδηλατης θα γινει σαν ζελε πανω στην ασφαλτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_SM:
Οσοι εδω μεσα χρησιμοποιειτε το ποδηλατο μεσα στην πολη να ακολουθατε τον ΚΟΚ σαν να ειστε οχημα.Βλεπω ομαδες ποδηλατιστων να παραβιαζουν κοκκινα και να μπαινουν με φορα σε αντιθετα ρευματα.Πατε καθολου καλα ??To αυτοκινητο μια γρατζουνια θα παθει ενω ο ποδηλατης θα γινει σαν ζελε πανω στην ασφαλτο.

Οι ποδηλάτες τα κάνουν όλα αυτά επειδή δεν υπάρχει γι'αυτούς ΚΟΚ αλλά σωστά τα λές πρέπει πρώτα απο όλα να κοιτάξουν την αυτοασφάλεια τους απο τους ίδιους εξαρτάται. Ο οδηγός του αυτοκινήτου θα πάει μερικούς μήνες φυλακή για κάποιο ατύχημα απο αμέλεια οι ίδιοι όμως ίσως πάθουν πολύ χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Κανονικά πρέπει να ακολουθείς τη ροή των αυτοκινήτων...και φυσικά δεν υπάρχει ΚΟΚ....υπάρχει το ΚΓΖ.... Κοίτα να Γυρίσεις Ζωντανός.... ..Ειδικά σε χώρες όπως η Ελλάδα που είναι ζούγκλα οι δρόμοι.....θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το ''πρωτόγονο ένστικτο της αυτοσυντήρησής σου''!!!Και εμένα μου αρέσει το ποδήλατο αλλά θέλει πολλή προσοχή ειδικά σε μεγάλες πόλεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WITTMANN

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WITTMANN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Κανω βολτες με ποδηλατο παρεα με εναν φιλο.
Συνηθως πηγαινουμε παραλιακη (απο Αλιμο μεχρι Γλυφαδα).Τις Κυριακες πηγαινουμε στο Πεδιον του Αρεως οπου κατα τις 17:30 -18:00 μαζευεται η ''Ομαδα Λουμπεν'' (ποδηλατικη παρεα 40 -50 ατομα) και κανουμε ''ποδηλαταδες'' σε σημεια στην Αυηνα ως 15 -20 χιλιομετρα.
Οσοι ενδιαφερεστε να ερθετε στην παρεα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Σήμερα αγόρασα επιτέλους καινούριο ποδήλατο:

Μ΄αρέσει πολύ να οδηγώ ποδήλατο κι ονειρευόμουν να πάρω καινούριο εδώ και κάποια χρόνια. Ήθελα οπωσδήποτε να έχει εσωτερικές ταχύτητες και το συγκεκριμένο έχει 7. :inlove: Ωραία, τώρα από 15 λεπτά που κάνω για να πάω στη δουλειά (με τα πόδια), θα κάνω 10. :P



Βασικά, ερωτεύτηκα κι αυτό:

αλλά παραήταν ακριβό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Σήμερα αγόρασα επιτέλους καινούριο ποδήλατο
Μ΄αρέσει πολύ να οδηγώ ποδήλατο κι ονειρευόμουν να πάρω καινούριο εδώ και κάποια χρόνια. Ήθελα οπωσδήποτε να έχει εσωτερικές ταχύτητες και το συγκεκριμένο έχει 7. Ωραία, τώρα από 15 λεπτά που κάνω για να πάω στη δουλειά (με τα πόδια), θα κάνω 10. :P

Καλορίζικο !!! :)
Και γω οδηγώ ποδήλατο. Μ' αυτό πάω σχολή και γενικά, επειδή δεν έχω δίπλωμα, είναι το μεταφορικό μου μέσο παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Το ποδήλατο όχι μόνο μπορεί να σε πάει παντού εύκολα και γρήγορα,αλλά είναι και φιλικό προς το περιβάλλον,επίσης και γυμνάζεσαι!
Για τις μεγάλες πόλεις πάντα υπάρχει το πρόβλημα επειδή δεν υπάρχει σεβασμός προς τον ποδηλάτη!!!
Πιστεύω πως θα έχεις πάρει ποδήλατο και δεν θα το έχεις μετανιώσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ πολύ συχνά το ποδήλατο επειδή οι αποστάσεις εδώ δεν είναι πολύ μεγάλες. Ειδικά φέτος με τα φροντιστήρια πήγαινα παντού μ'αυτό. Αλλά δυστυχώς δεν ήμουν προσεκτική... Είχα μια κλειδαριά της πλάκας, επειδή πάντα το ποδήλατο το άφηνα στο κέντρο και πίστευα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να μου το κλέψει κανείς. Κι όμως, μια μέρα βγαίνω από το φροντιστήριο και...πουθενά το ποδήλατο. Έχω πάρει καινούριο,αλλά είμαι πολύ πιο προσεκτική τώρα. Να είστε υποψιασμένοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loret

Νεοφερμένος

Ο Loret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από flash1997:
Για τις μεγάλες πόλεις πάντα υπάρχει το πρόβλημα επειδή δεν υπάρχει σεβασμός προς τον ποδηλάτη!!!

Ο σεβασμός είναι απαραίτητος κανείς δεν θέλει να γκρεμοτσακίσει τον άλλον χωρίς λόγο επειδή οδηγεί ποδήλατο απλά οι δρόμοι μεγαλης κυκλοφορίας στις μεγάλες πόλεις είναι εντελώς ακατάλληλοι για ποδήλατα κατι που φέρνει σε πολύ δυσκολη θέση τους ποδηλάτες και τους οδηγούς αυτοκινήτων όταν βρίσκουν ποδήλατα μπροστά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maro92

Νεοφερμένος

Η Maro92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Παιδιά δυστυχώς η Αθήνα δεν είναι κατάλληλη για ποδήλατο. Οι ποδηλατόδρομοι που υπάρχουν είναι πάρα πολύ λίγοι και βρίσκονται κυρίως σε βόρεια και νότια προάστια, ενώ στο κέντρο οι ποδηλάτες αρκούνται στο να μοιράζονται την ίδια λωρίδα με τα λεωφορεία και τους μοτοσυκλετιστές.

Προσωπικά ποδήλατο χρησιμοποιώ μόνο στις διακοπές! Πηγαίνω σε νησάκια, οπότε τα πρωινά που ξυπνάω ρίχνω στο καλάθι μου την ομπρελίτσα μου και την ψάθα μου και κάνω την ποδηλατάδα μου προς την παραλία ήρεμα και με περισσότερη ασφάλεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitroglou

Νεοφερμένος

Ο Mitroglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μου αρέσει να χρησιμοποιώ ποδήλατο για τις μετακινήσεις μου. Η Αθήνα έχει περιοχές που βολεύει να το χρησιμοποιείς, και παράλληλα άλλες που δεν πρέπει καν να το σκεφτεσαι.
Πάντως και εγώ στις διακοπές, ειδικά όταν είμαι στο χωριό, το λιώνω! Βοηθάει να καταλάβεις πως είσαι σε περίοδο χαλάρωσης :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Αν υπήρχαν ποδηλατόδρομοι και υπήρχε σεβασμός προς τον ποδηλάτη δεν θα ήταν καλύτερα?
Για αυτό την επόμενη φορά που θα βγούμε στον δρόμο να σεβαστούμε παραπάνω τον ποδηλάτη και τον πεζό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Αν υπήρχαν ποδηλατόδρομοι και υπήρχε σεβασμός προς τον ποδηλάτη δεν θα ήταν καλύτερα?
Για αυτό την επόμενη φορά που θα βγούμε στον δρόμο να σεβαστούμε παραπάνω τον ποδηλάτη και τον πεζό!!!
Τώρα κάτι μας είπες. Καταλαβαίνουν οι τυρόβλαχοι της επαρχίας απο σεβασμό;!(υπάρχουν αρκετές εξαιρέσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maro92

Νεοφερμένος

Η Maro92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μου αρέσει να χρησιμοποιώ ποδήλατο για τις μετακινήσεις μου. Η Αθήνα έχει περιοχές που βολεύει να το χρησιμοποιείς, και παράλληλα άλλες που δεν πρέπει καν να το σκεφτεσαι.
Πάντως και εγώ στις διακοπές, ειδικά όταν είμαι στο χωριό, το λιώνω! Βοηθάει να καταλάβεις πως είσαι σε περίοδο χαλάρωσης :Ρ

Βέβαια όσο ωραίο και να είναι το ποδήλατο έχει το πρόβλημα ότι δεν μπορείς να κουβαλήσεις πολλά πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Μερικές φορές πήγαινα με το ποδήλατο στην παραλία, είναι ωραία η αίσθηση αυτή. Κάνεις την βόλτα σου και δεν σε νοιάζει τίποτα, απλώς ηρεμείς και για λίγο είσαι ξέγνοιαστος. Εχω καιρό να πάω, τώρα που φτιάχνει και ο καιρός όμως θα το βάλω στην do list μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μερικές φορές πήγαινα με το ποδήλατο στην παραλία, είναι ωραία η αίσθηση αυτή. Κάνεις την βόλτα σου και δεν σε νοιάζει τίποτα, απλώς ηρεμείς και για λίγο είσαι ξέγνοιαστος. Εχω καιρό να πάω, τώρα που φτιάχνει και ο καιρός όμως θα το βάλω στην do list μου.
Τι μου θύμισες τώρα! Το ποδήλατο είναι μια από τις μεγάλες μου παλιές αγάπες που (δυστυχώς) εδώ και χρόνια έχω εγκαταλείψει.
Κάποτε του είχα εξομολογηθεί τον έρωτά μου, ΕΔΩ: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2313925&postcount=1


Αν υπήρχαν ποδηλατόδρομοι και υπήρχε σεβασμός προς τον ποδηλάτη δεν θα ήταν καλύτερα?
Αν υπήρχαν ποδηλατόδρομοι θα τους καταλάμβαναν οι ταξιτζήδες. Όσο για το σεβασμός προς τους ποδηλάτες, γ______ τα.
Βέβαια όσο ωραίο και να είναι το ποδήλατο έχει το πρόβλημα ότι δεν μπορείς να κουβαλήσεις πολλά πράγματα!
Για όλα υπάρχουν λύσεις:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kozi

Νεοφερμένος

Ο Kozi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
το ποδηλατο πιστευω πως ειναι η καλυτερη γυμναστικη και ενα γρηγορο μεσο μετακινησης ,αλλα στην ελλαδα οι οδηγοι δεν προσεχουν καν τα ποδηλατα,οι ποδηλατοδρομοι ειναι γεματοι παρκαρισμενοι αυτοκινητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Λατρευω τα ποδηλατα και σκεφτομαι να αγορασω ενα συντομα να κανω βολτες στον ισιο δρομο. Παλαιοτερα το mountain biking ηταν απο τις αγαπημενες μου δραστηριοτητες, αλλα ειχα ενα πολυ σοβαρο ατυχημα και εφαγα τα μουτρα μου και απο τοτε το σταματησα. Ποδηλατο μονο σε ποδηλατοδρομους στρωμενους με ασφαλτο και παντα με κρανος. Προσοχη παντως με τα ποδηλατα. Απο εκει που δεν το περιμενεις μπορεις να παθεις μεγαλη ζημια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
nelliel το αρθρο που παρεθεσα ειναι σημαντικος λογος για να μη κανουμε ποδηλατο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top