Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η γνώμη μου είναι απλή.
Η συμπεριφορά του ανθρώπου σήμερα έχει βρεφική ηλικία.
Και ο λόγος είναι γιατι υπακούει στους νόμους που ο ίδιος έχει θεσπίσει και μη μου πείτε οτι είναι τέλειοι γιατι αμφιβάλω εκ των προτέρων.
Λέει ο άνθρωπος, οτι ζωή είναι μετά την 24 εβδομάδα κύησης.
Τρέχουμε όλοι εμείς οι αργόσχολοι εδώ μέσα να κονταροχτυπηθούμε με τις απόψεις μας.Ομως μας διαφεύγει οτι πέραν των νόμων του ανθρώπου υπάρχει και ένα πορτάκι που ανοίγει ορίζοντες ανεξιχνίαστους.
Και κάπου εκεί υπάρχει και η νομοτέλεια που υπακούει η ζωή.
Οσο και αν τολμήσουμε να φανταστούμε, θα είμαστε εγωϊστές ακόμα και αν πούμε μια οποιαδήποτε γνώμη.
Γιατι είμαστε ατελείς, όχι σαν όντα αλλά για την αποδοχή της κατάστασης που ζούμε και κινούμαστε ως αληθηνή.
Και εδώ η αλήθεια είναι δική μας, άρα απόλυτα υποκειμενική.

Οι νόμοι δεν είναι τέλειοι πολύ απλά γιατί το τέλειο δεν υπάρχει. Οι νόμοι είναι απλά κανόνες που θέσπισαν οι κοινωνίες ώστε να γίνει ευκολότερη η συνύπαρξη πολλών ατόμων. Όσο για την αλήθεια είναι όντως υποκειμενική αφού βιώνεται μέσα από υποκείμενα. Η δική μου αλήθεια είναι διαφορετική από τη δική σου, γιατί είμαστε διαφορετικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El Salazar

Νεοφερμένος

Ο El Salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Προσωπικά τάσσομαι υπέρ της έκτρωσης για τους εξής λόγους :
1) Το κυοφορούμενο (nasciturus) στο ελληνικό δίκαιο θεωρείται κατά fictio juris γεννημένο, μόνον εφόσον γεννηθεί ζωντανό.Επομένως,δεν αποτελεί πλήρως διαμορφωμένο οργανισμό,καθώς βρίσκεται σε απολύτως πρώιμο στάδιο ανάπτυξης.Δεν θεωρείται κατ'ουσίαν άνθρωπος με ικανότητα δικαίου, παρά μόνο αν έρθει στον κόσμο.
2) Είναι πολύ άσχημες οι ψυχολογικές επιπτώσεις στους νέους γονείς και στις οικογένειές τους, αν έρθει στον κόσμο ένα ανεπιθύμητο παιδί. Επιβαρύνονται οικονομικά, υφίστανται την κοινωνική κατακραυγή ιδίως εάν οι γονείς είναι ανήλικοι και η εξέλιξη της ζωής τους δυσχεραίνεται σημαντικά, διότι δεν ήταν έτοιμοι για την ανατροφή και επίβλεψη ενός παιδιού. Μακροπρόθεσμα,και όταν το παιδί μεγαλώσει,θα αντιληφθεί το ίδιο ότι δεν είναι κάτι περισσότερο από ένα ''σφάλμα'' και διόλου ευκαταφρόνητες οι ψυχολογικές επιπτώσεις.
3) Άμβλωση ασυζητητί επιβάλλεται σε περιπτώσεις βιασμού,αιμομιξίας και τεκμηριωμένης ιατρικής διάγνωσης αναφορικά με τερατογένεση ή ανήκεστο βλάβη-ασθένεια του κυοφορούμενου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Ειμαι κατα της εκτρωσης διοτι δεν πρεπει να σκοτωνεις εναν νεο ανθρωπο επειδη εσυ και ο γκομενος σου δεν περνατε προφυλαξεις.
Η μονη περιπτωση που θα προχωρουσα σε εκτρωση θα ηταν εαν ηξερα οτι το μωρο εχει καποια γενετικη ανωμαλια η οποια θα το καταδικαζε μια ζωη να εξαρταται απο τους γονεις του και συνεπως θα ειναι δυστυχισμενο Και επειδη ζουμε σε μια κοινωνια στην οποια δεν υπαρχει η σωστη μεταχειρηση στα ατομα με ειδικες αναγκες, θα το εκανα σιγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Ειμαι κατα της εκτρωσης διοτι δεν πρεπει να σκοτωνεις εναν νεο ανθρωπο επειδη εσυ και ο γκομενος σου δεν περνατε προφυλαξεις.

Άρα το έμβρυο είναι ο τιμωρός όλων αυτών που δε χρησιμοποιούν προφυλακτικό :!:

Καταπληκτική λογική.

Μπερδεύεις την αιτία με το αποτέλεσμα.

Η έκτρωση είναι μια άσχημη, αναγκαία λύση αν συμβεί ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Για οποιοδήποτε λόγο. Οι κοινωνίες και η ιατρική έχουν προχωρήσει πάρα πολύ για να επιτρέψουν σε μια νέα γυναίκα (και ένα νέο ζευγάρι) να τιμωρηθεί επειδή ήταν απρόσεχτη ή επειδή είχε ένα ατύχημα.

Το να κάνεις ένα παιδί δεν είναι φάση "τι να κάνω, μου έτυχε τώρα, θα το γεννήσω, καλά να πάθω". Δεν είναι φάση άργησα να κλείσω εισιτήρια στο σινεμά και τώρα δεν πειράζει, θα βλέπω το κεφάλι του μπροστινού μου και θα ζορίζομαι να δω. Είναι ένας άνθρωπος που τον φέρνουμε στη ζωή με το έτσι θέλω. Στην περίπτωση της ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης, όχι μόνο τον φέρνουμε στη ζωή με το έτσι θέλω αλλά κανείς δεν ήθελε ένα μωρό in the first place. Οπότε για ποιο πράγμα μιλάμε;

Πολύ πιο εγκληματικό και δολοφονικό είναι να γεννήσεις ένα παιδί στα καλά του καθουμένου, χωρίς να έχεις καν τα οικονομικά φόντα (το πιο ψυχρό, ξενερωτικό και ΑΝΑΓΚΑΙΟ) για να το μεγαλώσεις και βασανίζεστε όλοι μαζί, όλη η οικογένεια, προσπαθώντας να κουλαντρίσετε τα νέα δεδομένα.

Η λύση για το πρόβλημα της σεξουαλικής επαφής χωρίς προφυλάξεις και δη στις μικρές ηλικίες είναι η ενημέρωση και η ενθάρρυνση και η γνώση. Όχι η τεκνοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειμαι κατα της εκτρωσης διοτι δεν πρεπει να σκοτωνεις εναν νεο ανθρωπο επειδη εσυ και ο γκομενος σου δεν περνατε προφυλαξεις.
Η μονη περιπτωση που θα προχωρουσα σε εκτρωση θα ηταν εαν ηξερα οτι το μωρο εχει καποια γενετικη ανωμαλια η οποια θα το καταδικαζε μια ζωη να εξαρταται απο τους γονεις του και συνεπως θα ειναι δυστυχισμενο Και επειδη ζουμε σε μια κοινωνια στην οποια δεν υπαρχει η σωστη μεταχειρηση στα ατομα με ειδικες αναγκες, θα το εκανα σιγουρα.

Ειναι προφανες οτι δεν μπηκες στον κοπο ουτε καν να δεις καποια προηγουμενα μυνηματα του θεματος... Απλα αυτα μας τα εχουν ξαναπει κατι καινουργιο πειτε μας με βαση τα αντεπιχειρηματα που δεν φαινεται κανεις να μπορει να αντικρουσει:P
Τεσπα συνοπτικα κανεις δεν ειπε οτι η εκτρωση πρεπει να λειτουργει ως τροπος προφυλαξης παρα μονο σε περιπτωση ατυχηματος (ναι συμβαινουν και αυτα) και ειναι μια ασφαλης σε γενικες γραμμες μεθοδος (αν πραγματοποιηθει αμεσα) ωστε να αποφευχθει μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη. Σιγουρα για εμενα ειναι πολυ χειροτερο να γεννηθει ενα ατομο που δεν το θελουν οι γονεις του και ειναι ανικανοι να το μεγαλωσουν παρα να το να προβει καποιος σε εκτρωση. Ειπαμε αν εχεις αμφιβολιες σχετικα με αυτο κανε μια βολτα σε φυλακες ανηλικων, κεντρα απεξαρτησης κτλ Προφανως αν εμενες εγκυος απο ατυχημα (λεμε τωρα) και επιθυμουσες να κρατησεις το παιδι ειναι γενναια αποφαση που θα την στηριζα ωστοσο δυστυχως παντα θα υπαρχουν ατομα τα οποια δεν θα μπορουν να μεγαλωσουν ενα παιδι.
Επιπλεον αν μια γυναικα εμεινε εγκυος απο βιασμος εισαι και εκει κατα της εκτρωσης;:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Πάντα ήμουνα αρνητικός με την ιδέα της έκτρωσης... Και το παρακάτω κείμενο που διάβασα κάπου στο facebook, με έκανε να γίνω ακόμη πιο αρνητικός. :)

Γεία σου μαμα, Είμαι το μωρό σου. Δεν με ξέρεις άκομα, είμαι μόνο μερικών εβδομάδων. Θα με γνωρίσεις σύντομα, το υπόσχομαι. Το όνομα μου είναι Γιάννης, Έχω καστανά μαλλιά και καστανά μάτια... Ε λοιπόν δεν ειμαι έτσι ακόμα, αλλα θα γίνω όταν γεννηθώ. Θα είμαι ο μοναχογιός σου. Δεν θα έχω μπαμπά αλλα δεν πειράζει, θα έχουμε ο ένας τον άλλον.Όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω γιατρός.
Σήμερα, έμαθες οτι...... είσαι έγκυος μαμά. Ήσουν τόσο χαρούμενη. Χαμογελούσες. Έχεις το πιο ωραίο χαμόγελο μαμά. Όλη την μέρα μου μιλούσες και ένιωθα τόση ασφάλεια μαμά. Σ'αγαπάω μαμά. Όταν μεγαλώσω υπόσχομαι να σε κάνω τόσο περίφανη. Θα γίνω γιατρός.
Σήμερα είπες στον μπαμπά για μένα ... Δεν ήταν χαρούμενος μαμά. Είπε οτι δεν με θέλει. Γιατί δεν με θέλει μαμά ; Τί του έκανα; Ένιωσα έναν δυνατό κρότο και μέτα σε ακούω να κλαίς. Σε χτύπησε μαμά. Γιατί το έκανε αυτο μαμά ; Μετά σε αγκάλιασε και σου ζήτησε συγγνώμη κι εσύ τον συγχώρεσες.. Όταν γεννηθώ, δεν θα επιτρέψω σε κανέναν να σε χτυπήσει ξανά. Λες οτι σαγαπάει μαμά. Αλλα εγώ δεν το νομίζω.
Πάνε τρείς μέρες που σταμάτησες να μου μιλάς, ή να αγκαλιαζεις την κοιλίτσα σου. Γιατί μαμα ; Δεν με αγαπάς ποια ; Εγώ σε αγαπάω μαμά. Σε ακούω να μιλάς με εναν γιατρό. Κάτι πρόκειται να γίνει μαμά. Φοβάμαι μαμά. Αρχίζω και πονάω. Σταμάτησε τους, βοήθησε με μαμά..
Τώρα ειμαι στον παράδεισο μαζί με τα αγγελάκια μαμά. Μην ανυσηχείς, είμαι καλά. Γιατί το έκανες αυτο μαμά ; Ήθελα τοσο πολύ να αντικρήσω το χαμογελό σου, να δώ τον ήλιο,να γίνω γιατρός.ΝΑ ΖΗΣΩ. Δέν πειράζει μαμά αν σταμάτησες να με αγαπάς. Μπορώ να σε δώ απο εδώ που είμαι οπότε δεν θα σε ξεχάσω ποτέ. Συγγνώμη αν έκανα κάτι κακό μαμά. Θέλω να με αγαπάς και πάλι ! Εγώ σε αγαπάω μαμά '' ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Έχουν τα έμβρυα facebook?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Γεία σου μαμα, Είμαι το μωρό σου. Δεν με ξέρεις άκομα, είμαι μόνο μερικών εβδομάδων. Θα με γνωρίσεις σύντομα, το υπόσχομαι. Το όνομα μου είναι Γιάννης, Έχω καστανά μαλλιά και καστανά μάτια... Ε λοιπόν δεν ειμαι έτσι ακόμα, αλλα θα γίνω όταν γεννηθώ. Θα είμαι ο μοναχογιός σου. Δεν θα έχω μπαμπά αλλα δεν πειράζει, θα έχουμε ο ένας τον άλλον.Όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω γιατρός.
Σήμερα, έμαθες οτι...... είσαι έγκυος μαμά. Ήσουν τόσο χαρούμενη. Χαμογελούσες. Έχεις το πιο ωραίο χαμόγελο μαμά. Όλη την μέρα μου μιλούσες και ένιωθα τόση ασφάλεια μαμά. Σ'αγαπάω μαμά. Όταν μεγαλώσω υπόσχομαι να σε κάνω τόσο περίφανη. Θα γίνω γιατρός.
Σήμερα είπες στον μπαμπά για μένα ... Δεν ήταν χαρούμενος μαμά. Είπε οτι δεν με θέλει. Γιατί δεν με θέλει μαμά ; Τί του έκανα; Ένιωσα έναν δυνατό κρότο και μέτα σε ακούω να κλαίς. Σε χτύπησε μαμά. Γιατί το έκανε αυτο μαμά ; Μετά σε αγκάλιασε και σου ζήτησε συγγνώμη κι εσύ τον συγχώρεσες.. Όταν γεννηθώ, δεν θα επιτρέψω σε κανέναν να σε χτυπήσει ξανά. Λες οτι σαγαπάει μαμά. Αλλα εγώ δεν το νομίζω.
Πάνε τρείς μέρες που σταμάτησες να μου μιλάς, ή να αγκαλιαζεις την κοιλίτσα σου. Γιατί μαμα ; Δεν με αγαπάς ποια ; Εγώ σε αγαπάω μαμά. Σε ακούω να μιλάς με εναν γιατρό. Κάτι πρόκειται να γίνει μαμά. Φοβάμαι μαμά. Αρχίζω και πονάω. Σταμάτησε τους, βοήθησε με μαμά..
Τώρα ειμαι στον παράδεισο μαζί με τα αγγελάκια μαμά. Μην ανυσηχείς, είμαι καλά. Γιατί το έκανες αυτο μαμά ; Ήθελα τοσο πολύ να αντικρήσω το χαμογελό σου, να δώ τον ήλιο,να γίνω γιατρός.ΝΑ ΖΗΣΩ. Δέν πειράζει μαμά αν σταμάτησες να με αγαπάς. Μπορώ να σε δώ απο εδώ που είμαι οπότε δεν θα σε ξεχάσω ποτέ. Συγγνώμη αν έκανα κάτι κακό μαμά. Θέλω να με αγαπάς και πάλι ! Εγώ σε αγαπάω μαμά '' ...

Με το συμπάθειο, αλλά ένα έμβρυο δεν είναι άνθρωπος, δεν νιώθει γιατι δεν έχει αναπτύξει νευρικό σύστημα και δεν σκέφτεται αφού δεν έχει αναπτύξει εγκέφαλο. Δεν είναι κάτι που πεθαίνει λοιπόν εφόσον δεν είναι έμβιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ διατηρώ μία ουδέτερη στάση αν και παλιότερα ήμουν αυστηρά κατά.

Είμαι υπέρ όταν:
  1. Η εγκυμοσύνη μπορεί να βλάψει την υγεία της γυναίκας για χψ λόγους.
  2. Η εγκυμονούσα είναι ανήλικη και συνεπώς, ανεύθυνη και καθόλου έτοιμη για κάτι τέτοιο.
  3. Είναι απο βιασμό ξερωγω; :|

Είμαι κατά όταν:
  1. Έχει προκύψει απο την έλλειψη συνείδησης μερικών η ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. (Ναι, εσάς που αρνείστε να βάλετε προφυλακτικό και θεωρείτε την αντισύλληψη αστειάκι λέω)
  2. Η εγκυμονούσα είναι ενήλικη, με συνείδηση, υπεύθυνη και θέλει το παιδί, αλλά την πιέζει ο σύντροφος.
  3. Η εγκυμονούσα είναι απολύτως υγιής και η εγκυμοσύνη δεν θα προκαλέσει πρόβλημα στην υγεία ή το πρόβλημα της κάποιο πρόβλημα στο παιδί.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Είμαι κατά όταν:
Έχει προκύψει απο την έλλειψη συνείδησης μερικών η ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. (Ναι, εσάς που αρνείστε να βάλετε προφυλακτικό και θεωρείτε την αντισύλληψη αστειάκι λέω)

Η συμπεριφορά που περιγράφεις είναι ανώριμη, ανεύθυνη και απαράδεκτη. Πρέπει να γίνουν κινήσεις από τους γονείς αλλά και τους νέους τους ίδιους (δε λέω την πολιτεία γιατί είναι ανέκδοτο αυτό στη φάση που βρίσκεται η χώρα μας, δυστυχώς) ώστε να υπάρχει καλύτερη ενημέρωση σχετικά με την αντισύλληψη. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι το να κάνεις ένα παιδί είναι τιμωρία και η ποινή που πρέπει να πληρώσεις επειδή ήσουν ηλίθιος και βλάκας και ζώον και πήγες ξυπόλητος στ' αγκάθια. Αν μη τι άλλο, το να μην παίρνεις προφυλάξεις και να είσαι τόσο ανεύθυνος υποδεικνύει έλλειψη ωριμότητας και συνειδητοποίησης, πράγματα που είναι απαραίτητα στο μεγάλωμα ενός παιδιού.

Αυτό το ψυχολογικό, ενοχικό και τελείως άστοχο τριπάκι στο οποίο μπαίνετε πολλοί πρέπει να πάψει. Όταν μια κοπέλα είναι χαζή και δέχεται να κάνει σεξ χωρίς προφυλάξεις, όταν ένας άντρας είναι ζώον και είναι σε φάση "γιούρια, θα τραβηχτώ έγκαιρα λολ" τότε ΟΧΙ το να φέρουν ένα παιδί στον κόσμο δεν είναι επιθυμητό ώστε να τιμωρηθούν για την ηλιθιότητά τους.

Αν ένα ζευγάρι ή μια γυναίκα ΘΕΛΕΙ να κρατήσει το παιδί, τότε να το κρατήσει. Αν ένα ζευγάρι ή μια γυναίκα ΔΕ ΘΕΛΕΙ να κρατήσει το παιδί, τότε να μην το κρατήσει.

Σαφώς το να πηγαίνεις χωρίς προφυλακτικά/αντισυλληπτικά είναι ηλίθιο, εγκληματικό και να μην πω τι άλλο. Αλλά βλέπω ότι κάποιοι συνεχίζετε να μπερδεύετε την αιτία με το αποτέλεσμα. Η εγκυμοσύνη είναι το αποτέλεσμα, η ηλιθιότητα είναι η αιτία εν προκειμένω. Όχι το αντίθετο. Το να κρατήσεις το παιδί ΔΕ ΛΥΝΕΙ το θέμα της βλακείας σου. Δεν εγγυάται ότι δε θα το ξανακάνεις. Δεν εγγυάται καλές συνθήκες στο μεγάλωμα του παιδιού. Δεν εγγυάται ότι ένα 15χρονο δε θα βρεθεί ξαφνικά με ένα μωρό στην αγκαλιά.

Πριν κουνήσετε το δάχτυλο στους ηλίθιους (που είναι όχι απλά ηλίθιοι αλλά άπειρα ηλίθιοι) σκεφτείτε ένα κοριτσάκι 15 χρονών που ναι μέσα στη χαζομάρα του έκατσε και έκανε σεξ χωρίς προφυλακτικό. Για ποιον θα είναι καλό να γεννηθεί αυτό το παιδί; Για το παιδί; Για το άλλο παιδί, δηλαδή τη μαμά; Για το τρίτο παιδί, δηλαδή τον μπαμπά; Για τις οικογένειες;

Είναι ένα θέμα στο οποίο είμαι αρκετά ευαίσθητη καθώς βλέπω ακόμα φίλους και γνωστούς, στην τρυφερή ηλικία των 29 και των 30 και δε συμμαζεύεται, να συμπεριφέρονται ακόμα σα 15χρονα. Σε καμία περίπτωση όμως δε θα ευχόμουν αν τους συνέβαινε ένα ατύχημα (ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη) να κρατούσαν το μωρό ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΑΝ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑΝ. Το να κάνεις παιδί δεν είναι τιμωρία για το στραβό σου κεφάλι, είναι ευλογία. Αν όμως ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΣ τότε είναι κατάρα και στη σημερινή εποχή έχουμε την πολυτέλεια να επιλέξουμε την πορεία της ζωής μας. Μια ανοησία και ένα ατύχημα δεν πρέπει να καθορίζουν ζωές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikx

Νεοφερμένος

Η Nikx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα..ήμουν 35 χρονών παντρεμένη 7 χρόνια άτεκνη και κατάλαβα οτι ήμουν εγκυος 8 εβδομάδων..ο γάμος μου ήταν και ειναι πολύ ευτυχισμένος..οικογένεια θελουμε να κάνουμε αλλα όχι τότε λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων..η εγκυμοσυνη προέκυψε απο ατύχημα.. Με μεγάλο πόνο είπα να το ρίξω .. Η απόφαση ήταν βασανιστικά δύσκολη αλλα προχώρησα σε διακοπη.. Εάν το κράταγα ένιωθα οτι θα το άφηνα παραμελείμενο .. Οτι θα είχα κυρίως χρόνο για τα αλλα θέματα που με απασχολούσαν κυρίως της δουλειάς που τα κυνηγούσα χρόνια και δεν ήθελα στο τέλος να τα εγκαταλείψω.. Θελω το παιδί που θα μεγαλώσω να με εχει χαρούμενη και παρούσα στη ζωή του για να γίνει ένας ευτυχισμένος και ισσοροπημενος άνθρωπος.. Να εχει δεχθεί τη μητρική αγάπη και στοργή.. Παρότι οι ιατροί με συμβούλευαν να το κρατήσω γιατί σε λίγα χρόνια θα έκανα εξωσωματικές εγώ δεν το έβλεπα αυτό ως λόγο .. Δηλαδή ο φόβος για το αν θα ξανά μείνω εγκυος θα με οδηγούσε να έφερνα στο κόσμο ένα παιδί που το έβλεπα εμπόδιο για τα επαγγελματικά μου;;;; Και σε τι μου φταίει αυτό το ανθρωπάκι να ειναι δυστυχισμένο επειδή η μάνα του του παραμελουσε;;;ο ρόλος του γονέα ειναι ο ποιο σημαντικός ρόλος στη ζωή μας διότι πλαθουμε ένα χαρακτήρα μια ψυχή..καλύτερα να μη γεννηθεί παρά να γεννηθεί και να ειναι δυστυχισμένο προκειμένου να μπορέσω να πω στη κοινωνία στη μάνα μου τον πατέρα μου τους συναδέλφους οτι να έγινα και εγώ μάνα αλλα στην ουσία να ειμαι ακατάλληλη όπως πολλοί ανάμεσα μας..η διαδικασία της εκτρώσης ειναι φρικιαστική, τρεις φορές πήγα στο μαιευτήριο προκειμένου να μπορέσω να το κανω.. Τις δυο έφυγα... Αλλα η σκέψη ήταν φεύγεις για να σώσεις το μωρό ή τη συνείδηση μου απο τις τύψεις;;; Δηλαδή τωρα που το κράτησα αφήνω δουλεια και τη καλοπέραση και αφοσιώνομαι στο μωρό;;; Η απάντηση ήταν όχι δε μπορούσα...για αυτό σταμάτησα να σκέφτομαι τα ηθικό πλαστικά διλήμματα και πλήρωσα το τίμημα της μη σωστής αντισύλληψης με το να αφαιρέσουν απο μέσα μου το μονο πραγματικά κοινό δημιούργημα που είχα φτιάξει με τον σύζυγο μου..η άποψη μου ειναι ναι στην εκτρωση αν το άτομο που θα εχει την ευθύνη του μωρού δεν ειναι απόλυτα σίγουρο οτι θα αναλάβει το έργο να δημιουργήσει ένα ευτυχισμένο και ισορροπημένο άτομο..και θα καταβάλει όλο του το ειναι για αυτό.. Εχω πολλές φίλες που γίνανε μανάδες όχι γιατί το ήθελαν αλλα γιατί τους καπελωσαν τα πρεπει της υποκριτικής κοινωνίας μας... Είσαι 30 ποτε θα τεκνοποίησης;;;; Κάντε παιδιά τι περιμένετε;;; Κανε παιδί και θα λυθούν τα προβλήματα στο γάμο σου...μείνε εγκυος να τον τυλιξεις...Και μετα τα κάνουν τα παρκάρουν στις πεθερές ή αδιαφορουν ή εχωντας τύψεις που δεν ασχολούνται μαζί τους τα κακό μαθαίνουν κτλ κτλ κτλ λίγοι γονείς ειναι σωστοί και υπεύθυνοι... Οι υπόλοιποι καλύτερα να μη τα κάνανε..περιττό να πω οτι και εγώ ανήκε στη κατηγορία οτι δε θα το έκανα ποτε.. Δε μου έτυχε τόσα χρόνια ελεύθερη και το έκανα μέσα σε ένα ευτυχισμένο γάμο με μόνιμη και σταθερή δουλειά Και ήρθα αντιμέτωπη με ευθύνες και προτεραιότητες που έπρεπε να παρω και όχι να πω δε πειράζει δε το ρίχνω και θα το φόρτωσω στη γιαγιά και τον παππού..επίσης το γεγονός οτι ήμουν άτεκνη ενώ σε μεταγενέστερο χρονικά διάστημα (1 έτους)ήθελα παιδιά το έκανε πολύ δύσκολο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Καλησπέρα. Η σύλληψη ενός παιδιού είναι από τις πιο ευλογημένες στιγμές που θα ζήσει μια γυναίκα στην ζωή της, και οι 9 μήνες που το έχει μέσα στην κοιλιά της είναι οι πιο όμορφοι μήνες, αφού στο σώμα της κατοικεί και ένα νέο ανθρωπάκι, το οποίο είναι ο καρπός της αγάπης της με τον σύντροφο της.

Προσωπικά, δεν είμαι σύμφωνος με αυτό που έκανες διότι δεν μπορεί κανένας να στερήσει την ζωή ενός νέου ανθρώπου, παρά μόνο ο θεός. Οι προφυλάξεις αυτό τον ρόλο παίζουν, εάν δεν είναι σίγουρο το ζευγάρι ότι θέλει να κάνει ένα παιδί, με τις προφυλάξεις είναι σίγουροι ότι δεν θα γίνει κανένα ατύχημα, όπως το θεώρησες αυτό στο κείμενο που έγραψες. Είπες ότι είχες υποχρεώσεις με την δουλειά και δεν μπορούσες να κρατήσεις το παιδί...Νομίζω ότι ούτε η πρώτη θα ήσουν,ούτε η τελευταία που έχει παιδάκι ενώ δουλεύει. Στην χειρότερη, θα μπορούσαν να βοηθήσουν οι παππούδες,αλλά σε καμία περίπτωση αυτό που έγινε..

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, όταν θα έχεις χρόνο από τις επαγγελματικές υποχρεώσεις, να προσπαθήσετε για ένα παιδάκι...

Τα παιδιά μόνο ευτυχία μπορούν να φέρουν...:)

Συγνώμη εάν φάνηκα λίγο επιθετικός, δεν είχα τέτοια πρόθεση αλλά είμαι τελείως κατά της έκτρωσης. Τους λόγους τους ανέφερα πιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Μέσα από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι προσπαθείς να δικαιολογήσεις την επιλογή σου να ρίξεις το παιδί. Πιστεύω πως τα γράφεις περισσότερο για να πειστείς εσύ και όχι για να το θέσεις ως θέμα προς συζήτηση.
Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολο είναι να βγάζεις από την κοιλιά το μελλοντικό παιδί σου με τη δική σου θέληση. Δεν μπορώ να σε κρίνω, είναι πολύ προσωπική επιλογή. Όμως αναρωτιέμαι έχει τελικά δικαίωμα ένας γονιός να στερήσει τη δυνατότητα για ζωή επειδή τώρα έχουν προτεραιότητα τα επαγγελματικά του.. η ζωή δεν τα φέρνει όπως θέλουμε και την ώρα που θέλουμε και καμιά φορά είναι πιο σημαντικό να προσαρμοζόμαστε στις συνθήκες της ζωής, να στερούμαστε κάτι από τις προσωπικές φιλοδοξίες για κάτι που είναι αντικειμενικά μεγαλύτερο όπως η έλευση της ανθρώπινης ζωής. Όλα όμως είναι θέμα προτεραιοτήτων και επιλογών του κάθε ανθρώπου. Και κάθε επιλογή φέρει ένα τίμημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
ενα παιδι εχει πολλεσ ευ8υνεσ απο την στιγμη π αποφασισε να το κανει προφανωσ 8α ειχε συγκεκριμενουσ λογουσ
ενα παιδι χρειαζετε χρονο με τη μητερα τ που ισωσ σε εκεινη τη φαση τησ ζωησ τησ να μην μπορουσε να το προσφερει στο παιδι τησ το οποιο 8α ειχε ωσ αποτελεσμα να μην ειναι ευτυχισμενο
εγω ειμαι μαζι τησ για αυτη την κινηση π εκανε γιατι απο τη στιγμη π ενιω8ε οτι 8α το παραμελουσε κ δεν 8α εβρισκε χρονο για αυτο καλα εκανε.8α ηταν χειροτερο να ειχε ενα παιδι το οποιο 8α ηταν δυστυχισμενο επειδη 8α ενιω8ε αδιαφορια κ παραμελημενο απο τουσ γονεισ του

σε ενα ποστ(στου νοτι αν δεν κανω λα8οσ) διαβασα οτι τα παιδια φερνουν την ευτυχια δεν διαφωνω αλλα πρωτα απο ολα 8α πρεπει να ειναι αυτα ευτυχισμενα κατι που ισωσ δεν 8α μπορουσε να το κανει εκεινη την περιοδο

ισωσ μετα την εκτρωση να ενιω8ε ασχημα αλλα πιστευω 8α ενιω8ε πιο ασχημα να βλεπει ενα παιδακι δυστυχισμενο επειδη δεν μπορει να του προσφερει αυτα που χρειαζεται(εγω τουλαχιστον ετσι 8α αισθανομουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Εκτρωση; Απανθρωπη,βαναυση,αισχρη! Οποιος δεν θελει παιδια παιρνει τις καταλληλες προφυλαξεις..και αμα παει κατι στραβα ή δεν μπορει καποιος να μεγαλωσει ενα παιδι το γενναει και το δινει για υιοθεσια! Τοσα ζευγαρια δεν μπορουν να τεκνοποιησουν και ορισμενοι σκοτωνουν αθωες ψυχουλες που δεν φταινε σε τιποτα;; Επισης αν το περιβαλλον της οικογενειας δεν ειναι καλο(πατερας βαναυσος, μαμα που να μην την νοιαζει το παιδι της κτλ) επισης καλυτερο ειναιι να δωθει σε υιοθεσια το παιδι για να βρει την αγαπη που του αξιζει σε μια αλλη οικογενεια! Η οικογενεια ειναι αυτη που μας δινει πρωτη το ηθος και τους τροπους! Αν δεν ειναι ικανη..ξαναλεω υιοθεσια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εκτρωση; Απανθρωπη,βαναυση,αισχρη! Οποιος δεν θελει παιδια παιρνει τις καταλληλες προφυλαξεις..και αμα παει κατι στραβα ή δεν μπορει καποιος να μεγαλωσει ενα παιδι το γενναει και το δινει για υιοθεσια! Τοσα ζευγαρια δεν μπορουν να τεκνοποιησουν και ορισμενοι σκοτωνουν αθωες ψυχουλες που δεν φταινε σε τιποτα;; Επισης αν το περιβαλλον της οικογενειας δεν ειναι καλο(πατερας βαναυσος, μαμα που να μην την νοιαζει το παιδι της κτλ) επισης καλυτερο ειναιι να δωθει σε υιοθεσια το παιδι για να βρει την αγαπη που του αξιζει σε μια αλλη οικογενεια! Η οικογενεια ειναι αυτη που μας δινει πρωτη το ηθος και τους τροπους! Αν δεν ειναι ικανη..ξαναλεω υιοθεσια!!

Μην είσαι τόσο απόλυτος "άμα δεν το θέλει το γεννάει και το δίνει για υιοθεσία". Είμαι κάργα υπέρ της υιοθεσίας και θα μου άρεσε να αποκτήσω και έτσι παιδί αν και όποτε ΑΛΛΑ δεν είναι για όλες τις γυναίκες που αποφασίζουν να κάνουν έκτρωση εφικτό να είναι υπό διαρκή ιατρική παρακολούθηση, να προσέχουν να ξεκουράζονται κλπ για 9 μήνες μέχρι να γεννηθεί καλά το παιδί. Επίσης αν από συναισθηματικής άποψης είναι μια φορά δύσκολο να κάνεις έκτρωση πριν ακόμα το σποράκι γίνει ζωντανός οργανισμός, είναι 10 φορές πιο δύσκολο να δεις το μωρό σου με σάρκα και οστά και να το δώσεις για πάντα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Μην είσαι τόσο απόλυτος "άμα δεν το θέλει το γεννάει και το δίνει για υιοθεσία". Είμαι κάργα υπέρ της υιοθεσίας και θα μου άρεσε να αποκτήσω και έτσι παιδί αν και όποτε ΑΛΛΑ δεν είναι για όλες τις γυναίκες που αποφασίζουν να κάνουν έκτρωση εφικτό να είναι υπό διαρκή ιατρική παρακολούθηση, να προσέχουν να ξεκουράζονται κλπ για 9 μήνες μέχρι να γεννηθεί καλά το παιδί. Επίσης αν από συναισθηματικής άποψης είναι μια φορά δύσκολο να κάνεις έκτρωση πριν ακόμα το σποράκι γίνει ζωντανός οργανισμός, είναι 10 φορές πιο δύσκολο να δεις το μωρό σου με σάρκα και οστά και να το δώσεις για πάντα. :hmm:
Ναι αλλα τουλαχιστον θα ξερει οτι ζει και θα εχει μια καλυτερη ζωη απο αυτη που θα μπορουσε να του προσφερει η βιολογικη του μητερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ναι αλλα τουλαχιστον θα ξερει οτι ζει και θα εχει μια καλυτερη ζωη απο αυτη που θα μπορουσε να του προσφερει η βιολογικη του μητερα..

Δεν είναι πάντα απαραίτητο ότι θα έχει καλύτερη ζωή δυστυχώς:/: Και πάλι ξαναλέω 9 μήνες γιατροί, φάρμακα, καλή ποιότητα ζωής σε συνδιασμό με μια ενδεχομένως δύσκολη εγγυμοσύνη δεν είναι εύκολη υπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καλησπέρα. Η σύλληψη ενός παιδιού είναι από τις πιο ευλογημένες στιγμές που θα ζήσει μια γυναίκα στην ζωή της, και οι 9 μήνες που το έχει μέσα στην κοιλιά της είναι οι πιο όμορφοι μήνες, αφού στο σώμα της κατοικεί και ένα νέο ανθρωπάκι, το οποίο είναι ο καρπός της αγάπης της με τον σύντροφο της.

Προσωπικά, δεν είμαι σύμφωνος με αυτό που έκανες διότι δεν μπορεί κανένας να στερήσει την ζωή ενός νέου ανθρώπου, παρά μόνο ο θεός. Οι προφυλάξεις αυτό τον ρόλο παίζουν, εάν δεν είναι σίγουρο το ζευγάρι ότι θέλει να κάνει ένα παιδί, με τις προφυλάξεις είναι σίγουροι ότι δεν θα γίνει κανένα ατύχημα, όπως το θεώρησες αυτό στο κείμενο που έγραψες. Είπες ότι είχες υποχρεώσεις με την δουλειά και δεν μπορούσες να κρατήσεις το παιδί...Νομίζω ότι ούτε η πρώτη θα ήσουν,ούτε η τελευταία που έχει παιδάκι ενώ δουλεύει. Στην χειρότερη, θα μπορούσαν να βοηθήσουν οι παππούδες,αλλά σε καμία περίπτωση αυτό που έγινε..

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, όταν θα έχεις χρόνο από τις επαγγελματικές υποχρεώσεις, να προσπαθήσετε για ένα παιδάκι...

Τα παιδιά μόνο ευτυχία μπορούν να φέρουν...:)

Συγνώμη εάν φάνηκα λίγο επιθετικός, δεν είχα τέτοια πρόθεση αλλά είμαι τελείως κατά της έκτρωσης. Τους λόγους τους ανέφερα πιο πάνω.

Μέσα από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι προσπαθείς να δικαιολογήσεις την επιλογή σου να ρίξεις το παιδί. Πιστεύω πως τα γράφεις περισσότερο για να πειστείς εσύ και όχι για να το θέσεις ως θέμα προς συζήτηση.
Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολο είναι να βγάζεις από την κοιλιά το μελλοντικό παιδί σου με τη δική σου θέληση. Δεν μπορώ να σε κρίνω, είναι πολύ προσωπική επιλογή. Όμως αναρωτιέμαι έχει τελικά δικαίωμα ένας γονιός να στερήσει τη δυνατότητα για ζωή επειδή τώρα έχουν προτεραιότητα τα επαγγελματικά του.. η ζωή δεν τα φέρνει όπως θέλουμε και την ώρα που θέλουμε και καμιά φορά είναι πιο σημαντικό να προσαρμοζόμαστε στις συνθήκες της ζωής, να στερούμαστε κάτι από τις προσωπικές φιλοδοξίες για κάτι που είναι αντικειμενικά μεγαλύτερο όπως η έλευση της ανθρώπινης ζωής. Όλα όμως είναι θέμα προτεραιοτήτων και επιλογών του κάθε ανθρώπου. Και κάθε επιλογή φέρει ένα τίμημα.

Απο ποτε γιναμε ολοι κριτες? Η κοπελα ειπε οτι ηταν 35 χρονων, εμεις ειμαστε 18-20 και μπορουμε να ξερουμε τι περασε? Δεν εχουμε ευθυνες, ειμαστε ξεγνοιαστοι, μπορουμε να γνωριζουμε τι πιεσεις δεχοταν? Ειμαι κι εγω κατα της εκτρωσης αλλα η γυναικα μπηκε εδω και εγραψε το προβλημα της αναζητωντας ανακουφιση. Το ειπε και η ιδια εξαλλου πως το εκανε με βαρια καρδια. Ειναι ωραιο να χυνουμε το φαρμακι μας σε περιπτωσεις που μονο ως τριτοι μπορουμε να αντιμετωπισουμε αλλα δεν ειναι και πρεπον αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ναι αλλα τουλαχιστον θα ξερει οτι ζει και θα εχει μια καλυτερη ζωη απο αυτη που θα μπορουσε να του προσφερει η βιολογικη του μητερα..

Μωρέ πολλές ταινίες βλέπετε όλοι σας.
Τι νομίζετε ότι θα δώσετε το παιδί σε μια οικογένεια πάμπλουτη που θα του δώσει μια άνετη ζωή με φροντίδα και αγάπη;
Κι αν μεγαλώσει σε ένα ορφανοτροφείο, αλλάξει 150 οικογένειες, έχει τραύματα που το παράτησε η μητέρα, ή η νέα οικογένεια δεν είναι πρώτυπο οικογένειας κτλ κτλ; Για να μη μιλήσω για τις διαδικασίες υιοθεσίας στην ελλάδας.
Άσε που είναι βάρβαρο να δώσεις το παιδί που είχες 9 μήνες μέσα σου.
Δεν είναι όλα ροζ και όμορφα. Δε παίζεις και δεν γεννάς ένα παιδί αν ξέρεις ότι ΔΕΝ θα είσαι υπεύθυνος αρκετά και δε θα του χαρίσεις τη ζωή που θέλεις να έχει.
Είναι πολύ πιο υπεύθυνο να διακόψεις την εγκυμοσύνη πολύ νωρίς, παρά να καταστρέψεις 3 αληθινές ζωές. Στον 1 μήνα εγκυμοσύνης δεν σκοτώνεις κανέναν άνθρωπο.
Θεωρώ το λιγότερο τραγικό να μεγαλώσεις ένα παιδί που δεν ήθελες πραγματικά και του δίνεις τον τίτλο του ''ατυχήματος'', από το να μη το γεννήσεις καθόλου.

Η κάθε γυναίκα μπορεί να αποφασίζει πολύ καλύτερα από τον κάθε 3ο. Ούτε καν η άποψη του πατέρα δε θα' πρεπε να την ενδιαφέρει. Δικό της σώμα, δικιά της ζωή, δικιά της απόφαση. Η εγκυμοσύνη μόνο τη γυναίκα επηρεάζει άμεσα, οι άλλοι είναι επισκέπτες απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top