Εσείς τι ..."ρατσιστές" είστε;

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρη... Νομίζω άρχισε ως προκατάληψη και εξελίχθηκε σε ρατσισμό. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Θα μισούσες κάποιον με μη-θετική, πιο θεωρητική σκέψη ή απασχόληση;
Θα του στερούσες δικαιώματα;
Ρατσισμός είναι μεγάλη κουβέντα...

Racism, by its perhaps simplest definition, is prejudice and discrimination based on race. One with racist beliefs might hate certain groups of people according to their race (i.e., bigotry), or in the case of institutional racism, certain racial groups may be denied rights or benefits.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όπως η Λία δήλωσε ότι είναι ρατσίστρια (εντός εισαγωγικών) όσον αφορά τους κατοίκους των μικρών επαρχιών και τους απαισιόδοξους, και εσύ τους Νεόπλουτους, έτσι κι εγώ έχω μία προκατάλειψη ας την πω για τους θεωρητικούς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Εγώ για τους μοδεράτορες...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Όπως η Λία δήλωσε ότι είναι ρατσίστρια (εντός εισαγωγικών) όσον αφορά τους κατοίκους των μικρών επαρχιών και τους απαισιόδοξους, και εσύ τους Νεόπλουτους, έτσι κι εγώ έχω μία προκατάλειψη ας την πω για τους θεωρητικούς. :)

Τι σου κάναμε; Άνθρωποι είμαστε και εμείς. Μπορεί να μη ξέρουμε να αποδείξουμε το Πυθαγόρειο θεώρημα ούτε θυμόμαστε τους νόμους του Νεύτωνα αλλά είμαστε καλοί σε άλλα πράγματα (δεν ξέρω σε τι ακριβώς αλλά είμαστε)...

Για να μην είμαι εντελώς off topic βλέπω με αρκετή προκατάληψη τους εθνικόφρονες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jall

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ "Κάνγκουρες"
ΠΡΟΣΟΧΗ ! κανγκουρας με την προ 15ετιας αργκό της Θεσ/νικης
δηλαδή ο τύπος που:
Γνωρίζει τα πάντα (μα τα πάντα) απο 2 ή 4 τροχούς.
Η μηχανή του ειναι 100% πειραγμένη (βελτιωμένη)
Το αμάξι έχει πάντα αγωνιστικό προφίλ (μασκες φτερά χαμηλή ζαντα)
Είναι απόλυτα σίγουρος για το ότι:
1- είναι ο πόθος, κρυφός ή φανερος, οποιασδήποτε γυναίκας (ακόμη και λεσβίας)
2- νομίζει οτι δεν το δειχνει (μια και ειναι μετριοφρων)
3- είναι σβέλτος και αποτελεσματικός σε ότι κάνει
4- οποιος τον γνωρίσει συγκλονιζεται απο την προσωπικότητα του
5- εχει πάντα δίκιο
6- ειναι ο απολυτος οδηγος ολων των οχηματων
7- Το βλεμα του καθηλώνει (δεν χρειάζεται να σε δείρει ... το βλέμα του φτάνει)
9- Οι πορτιέριδες , γκαρσονια και μαγαζάτορες θα δίναν ακόμα και το αριστερό τους "καρύδι"
για να μήν τον χασουν απο πελάτη.
10- ξέρει απο σεξ.

Η συμπεριφορά του ειναι διαφορετική οταν υπάρχει κόσμος που τον παρακολουθεί
ΠΧ αν περάσει
απο μαγαζι (που πινουν καφέ "γκομενακια")
ΤΟΤΕ :
Είναι φύση αδύνατο να μήν κάνει μπαντιλίκια (με το αμάξι)
Είναι φύση αδύνατο να μήν έχει δυνατα την μουσική (στο αμαξι).
Είναι φύση αδύνατο να μήν δώσει "ξερη" διπλογκαζια (οταν εχει "δίχρονο" μηχανάκι)
Είναι φύση αδύνατο να μήν μαρσάρει πριν σβήσει(οταν εχει "μεγάλο" μηχανάκι)
Πετάει πάντα μια πομπώη "δυναμική" ατάκα οταν συναντά κολλητό του .
οτι κάνει το κάνει "δυναμικά" πρίν μπεί στο μαγαζί,
Ειναι πάντα κορδωμένος και κοιτά ανέμελα αλλα "δυναμικά",
και ακομα και αν παραπατήσει και πεσει (Θεέ μου) ... ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΜΕ "ΣΤΥΛ"
Στο τραπέζι που θα κάτσει
Θα βρεί κάτι να πεί για να κάνει τον έξυπνο στην γκαρσόνα
Θα ζητήσει ποτό ή καφέ με τροπο που να δειχνει ότι "ξέρει τι πίνει"
θα εξιστορίσει τουλαχιστον 7 απίστευτες και "ηρωικές" ιστορίες που έζησε.
Θα απαντά στο κινητό ώς αλλος πλανητάρχης και μεγαλος "κουμανταδορος"
Η ενταση του λόγου του ορίζεται ΑΠΟΛΥΤΑ απο την απόσταση που βρίσκεται
το ή τα ατομα που θελει να εντυπωσιάσει.

Είμαι ρατσιστής και δεν λυπάμαι καθόλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
1. Αλβανοί. Μπορεί να υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά με τόσα που έχουν συμβεί και έχω δει πολλά περιστατικά ιδίοις όμμασι, δε μπορώ να μην είμαι ρατσίστρια απέναντί τους.
2. Νεόπλουτοι που κάνουν πτήσεις με καλάμι.
3. Εθνικιστές και πολύ θρήσκοι (σε σημείο αρρωστημένης κατάστασης)
4. Κάτοικοι επαρχιακών πόλεων ΜΕ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Τις περισσοτερες φορες για τις ρατσιστικες τασεις ευθυνεται η οικογενοια. Δεν βγαζω εξω και το σχολειο και τις παρεες, εξισου σημαντικοι παραγοντες. ΑΛΛΑ ενα ατομο σκεπτομενο που μπορει να κρινει απο μονο του και το βαζει να δουλεψει μπορει να τα ξεπερασει ολα αυτα. Πρεπει κυριως να εισαι δυναμικος, να μην καταπινεις οτι σου λενε και να λες τη γνωμη σου αφοβα, και στους γονεις και στους φιλους, και αν πιστευεις οτι ειναι εκεινοι λαθος να το συζητας και να εχεις επιχειρηματα. Πχ εχω μια φιλη η οποια λεει οτι δεν γουσταρει τους εβραιους. Παρ'ολα αυτα ειμαι 100% σιγουρη οτι δεν εχει συναντησει ουτε εναν στη ζωη της. Αυτο δεν μπορει παρα να της εχει μπει στο μυαλο απο κατι που ειπαν στο σπιτι. Πραγματικα μου τη δινουν τετοιες καταστασεις :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Εγώ είμαι ρατσιστής με τους ρατσιστές.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Σε πρόλαβε η Λία στο 1ο ποστ !!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jall

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
1. Αλβανοί. Μπορεί να υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά με τόσα που έχουν συμβεί και έχω δει πολλά περιστατικά ιδίοις όμμασι, δε μπορώ να μην είμαι ρατσίστρια απέναντί τους.
2. Νεόπλουτοι που κάνουν πτήσεις με καλάμι.
3. Εθνικιστές και πολύ θρήσκοι (σε σημείο αρρωστημένης κατάστασης)
4. Κάτοικοι επαρχιακών πόλεων ΜΕ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ
δηλαδή ...αν κατάλαβα ...
Δεν θα έπινες με τιποτε καφέ μαζι με τον φιλο μου τον naym ?
Eίναι ενας Υπερβολικά Θρήσκος μουσουλμάνος απο την Αλβανία που ζεί στο χωριό μου
και πριν απο κάτι μήνες τα επιασε χοντρά στο τζόκερ και θα αγοράσει Hummer
για να πουλάει μούρη.
:clapup::clapup::clapup::clapup: :clapup::clapup::clapup::clapup: :clapup::clapup::clapup::clapup:
Πλάκα σε κάνω κουμπάρα!!!
Οσο και να θελουμε να μην το δείξουμε είμαστε ολοι λίγο Ρατσιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Το θεμα ειναι την αποψη που εχεις να μπορεις να την υποστηρηξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
-1 για τις ιδέες…αλλά αυτές μπορούν να αλλάξουν.

+10 επειδή είσαι ειλικρινής.
Ευχαριστώ στο 1 αιτιολογώ της άποψης μου (στο blog μου)
Όχι επειδή είναι τούρκοι αλλά εξαιτίας τον εγκλημάτων που διέπραξαν κατά της ανθρωπότητας (και τον ελλήνων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Χαχαχαχαχα jall είσαι θεός!

Τις απόψεις μου και βέβαια μπορώ να τις υποστηρίξω.
1. Αλβανός εργάτης έχει εκβιάσει το θείο μου, πολλοί φίλοι μου έχουν πέσει θύματα κλοπής από Αλβανούς και Αλβανός δολοφόνησε τον πατέρα ενός φίλου μου όταν δούλευε οδηγός σε ταξί.
2.Ας ξεκαβαλήσουν και λίγο, δεν είναι το κέντρο του κόσμου και δε μπορούν να τα έχουν όλα μόνο και μόνο επειδή καλοπιάστηκαν οικονομικά
3. Δε μου αρέσει ο εθνικισμός όχι μόνο στους Έλληνες, αλλά και στους κατοίκους άλλων χωρών. Ναι θα είμαι ρατσίστρια με κάποιον Έλληνα που μισεί οποιονδήποτε λαό που έχουμε έρθει σε σύρραξη ή που πιστεύει το "πάμε να πάρουμε την Πόλη",μ όπως επίσης ένα φανατισμένο Τούρκο ή ένα Γάλλο πχ που αρνίται να μιλήσει σε κάποια άλλη γλώσσα ακόμα κι όταν χρειάζεται να δώσει βοήθεια σε κάποιον που δεν ξέρει Γαλλικά. Επίσης αρρωσταίνω με τους υπερβολικά θρήσκους (μην κάνεις αυτό γιατί θα σε τιμωρήσει ο Θεός) και ιδίως με τους θρήσκους που κρύβονται πίσω από το προσωπείο του πιστού και κάνουνε ΤΑ ΑΙΣΧΗ. Ε σόρρυ κιόλας!
4. Είμαι κάτοικος επαρχιακής πόλης, από επαρχιακή πόλη κατάγομαι αλλά με ενοχλεί που πολλοί άνθρωποι ζουν για το κουτσομπολιό και για το "τι θα πει ο κόσμος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
invalid
φυσικά υπάρχουν καλοί και κακοί Αλβανοί όπως υπάρχουν καλοι και κακοί έλληνες δεν είναι θέμα εθνικότητας απλά να σέβονται λίγο το ότι είναι εδώ οπσο και εμεις σεβόμασταν την Γερμανία Αυστραλία κτλ όπως είπε και ο Κρόνος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
δεν θυμάμαι αν το έχω πει εδώ, αλλά είμαι ρατσίστρια απέναντι στους ναρκομανείς, πραγματικά είναι μάλλον η μοναδική κατηγορία ανθρώπων που σιχαίνομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
invalid
φυσικά υπάρχουν καλοί και κακοί Αλβανοί όπως υπάρχουν καλοι και κακοί έλληνες δεν είναι θέμα εθνικότητας απλά να σέβονται λίγο το ότι είναι εδώ οπσο και εμεις σεβόμασταν την Γερμανία Αυστραλία κτλ όπως είπε και ο Κρόνος..


Δε διαφωνώ, απλά μου είναι δύσκολο πλέον να εμπιστευθώ άνθρωπο της συγκεκριμένης εθνικότητας:/:

@ Palladin
Δεν είναι να τους σιχαίνεσαι, είναι να λυπάσαι για την κατάσταση στην οποία έχουν περιέλθει..
(εξαιρούνται οι κοκάκηδες που το κάνουν απλά και μόνο γιατί δεν έχουν να ασχοληθούν με τίποτα άλλο στη ζωή τους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
1. Αλβανός εργάτης έχει εκβιάσει το θείο μου, πολλοί φίλοι μου έχουν πέσει θύματα κλοπής από Αλβανούς και Αλβανός δολοφόνησε τον πατέρα ενός φίλου μου όταν δούλευε οδηγός σε ταξί.

Ασε κιεγω μισω τους ελληνες και τους ιταλους και τους νορβηγους, γιατι ξερω οτι καποιοι απο αυτους κλεβουν και εκβιαζουν και σκοτωνουν! Ενας δανός μαλιστα σκοτωσε το θειο του μπατζανακη μου!Μισω επισης ολη την ανθρωποτητα, γιατι ενα μεγαλο ποσοστο ειναι κακοι ανθρωποι! οποτε ας ψοφισουν ολοι τους καλυτερα! Σωστα?
Μην ακουω σαχλαμαρες, δεν θα μπορουσε καλλιστα να ειναι ελληνες ολοι αυτοι που εκαναν αυτα στους γνωστους σου? ή ρουμανοι και πακιστανοι? Δεν υπαρχει διαφθορα αναμεσα στους ελληνες? Επειδη δηλαδη οι ελληνες εχουν χρημα και καλυπτουν οτι μπινιες κανουν, νομιζουμε οτι ειναι αγγελοι. Εχεις αναρωτηθει αν με την ρατσιστικη μας συμπεριφορα ωθουμε αυτους τους μεταναστες στην εγκληματικοτητα?
Υστερα, λεει ο αλλος φιλος μου απο κει να σεβονται τη χωρα στην οποια ηρθαν. Οταν τους δειχνουμε εμεις μηδεν σεβασμο, απο που και ως που απαιτουμε σεβασμο απο εκεινους? Οταν τους δινουμε τον μισο μισθο απο αυτον που παιρνει ο ελληνας, οταν αυτοι καταδεχονται να δουλεψουν κηπουροι και οικοδομη αναμεσα στους ελληναρες με μεταπτυχιακο στα οικονομικα, και μετα τους κανουμε να αισθανονται υποχρεωση που "τους δινουμε και δουλεια απο πανω"?
Δεν καταλαβαινω τον τροπο που σκεφτεστε ρε παιδια :(
Οσο για τις αλλες ομαδες που θηγεις Invalid, συμφωνω με τα περισσοτερα απο αυτα που λες, διαφωνω κυριως με τον ρατσισμο προς συγκεκριμενες φυλες και εθνικοτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, ειδικά για τους Αλβανούς έχω κι εγώ να σούρω στους προκατειλημμένους.
Δεν μπορούμε να φιλτράρουμε τα γεγονότα;
Ξεχνάμε ότι όντως ήρθαν αρχικά εγκληματίες στην Ελλάδα, όταν ο Σαλί Μπερίσα άνοιξε τις φυλακές; Ελάτε τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι είμαι ρατσίστρια όσον αφορά τα άτομα που σκέφτονται διαφορετικά από εμένα... :redface: Να το εξηγήσω καλύτερα αυτό-από την εποχή που ήμουν ακόμη στο σχολείο τα άτομα της θετικής κατεύθυνσης αντιμετωπίζαμε τα άτομα της θεωρητικής σαν ... κατώτερους. Στη σχολή συνεχίζω να βλέπω ότι εμείς οι θετικά σκεπτόμενοι έχουμε μία περίεργη αντιμετώπιση προς τους υπόλοιπους- είτε αυτοί σπουδάζουν Νομική, είτε Φιλοσοφία είτε κάτι άλλο αντίστοιχο. Δεν τους βλέπουμε ως επιστήμονες, αλλά ως κάποιους που απλά προσπαθούν να αναλύσουν τη ζωή και να εξηγήσουν τα διάφορα φαινόμενα όχι με τον τρόπο που ασπαζόμαστε εμείς (δηλαδή αποδεικνύοντάς το) αλλά με τρόπους πιο ... αμφισβητήσιμους.
Προσωπικά πάντα τα έβλεπα όλα λογικά και απόλυτα, γι' αυτό και με εκνευρίζουν πολλές φορές οι πομπώδεις λόγοι, με τις μεγάλες δύσκολες λέξεις που χρησιμοποιούνται κατα κύριο λόγο για εντυπωσιασμό του συνομιλητή. Με εκνευρίζουν οι πολιτικοί που λένε αόριστα πράγματα και δεν απαντούν συγκεκριμένα στις ερωτησεις που τους γίνονται. Γενικά, με εκνευρίζουν αυτοί που προσπαθούν να εντυπωσιάσουν με τις απόψεις τους, ενώ στην πραγματικότητα δεν έχουν απόψεις!
Λίγο σκληρό αυτό, το παραδέχομαι και συγγνώμη αν θίγω κάποιον με τα όσα λέω- δεν το έχω σκοπό, πραγματικά... :redface: :( Απλά έτσι με έμαθαν να σκέφτομαι._ (:P)

Η ιδεα που εκθετει στο παραπανω ποστ η Καλυψω, ειναι η αρχη του ρατσισμου {ή της διακρισης, οπως θα ταιριαζε περισσοτερο στο θεμα}: η πεποιθεση οτι η ιδιαιτερη ομαδα που ανηκεις ειναι η καλυτερη απ΄τις υπολοιπες ή απ΄την αντιθετη {και η προβολη αυτης ως μεσο προβολης του εαυτου σου} ειναι ουσιωδης για την ηθικη τονωση του ανθρωπου που νοιωθει μειονεκτηκα. Ποιος ενταξει με τον εαυτο του {και τη θεση του σε σχεση με τους γυρω} λευκος θεωρει τη φυλη του ανωτερη απ' τη μαυρη {ή τη μαυρη προβληματικη} ;Ποιος ενταξει με τον εαυτο του αντρας θεωρει το φυλο του ανωτερο απ' το γυναικειο {ή το γυναικειο, προβληματικο} ; Ποιος ενταξει με τον εαυτο του Ελληνας θεωρει τη χωρα του την καλυτερη στο κοσμο ;

Αυτο που εχουμε να κανουμε ειναι να τα βρουμε με τον εαυτο μας και θα δουμε τον κοσμο καλυτερο, αποδεχομενοι τη διαφορετικοτητα. Ο υγιής ανθρωπος νοιωθει ομορφα μονος του, ως ξεχωσιστο ον και οχι κρυμμενος στο μπουλουκι που λεγεται Χριστιανοι, γυναικες, "θετικοι", οικολογοι, ΠΑΟΚτζηδες ή ξερω ΄γω τι αλλο.

Ο ρατσισμος ή η διακριση εις βαρος αλλων προκυπτει απο την ανασφαλεια που νοιθει καποιος με το ατομο του, η οποια φυσικα εχει ως συνεπεια την προβολη της ομαδας που ανηκει ως καλυτερης σε σχεση με της αλλες. Κακα τα ψεματα: σχεδον ολοι το κανουμε, ειτε λιγοτρο ειτε περισσοτερο. Απλως το να καταλαβαινουμε τον λογο ειναι ενα βημα για την αντιμετωπιση του.

Νοιωθεις ομορφα οταν αποδεχεσαι τη διαφορετικοτητα του αλλου {ειδικα απ΄την στιγμη που αυτη δεν σε βλαπτει καθολου}. Ασε που σε βοηθαει να δεις καλυτερα τον εαυτο σου. Ειλικρινα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top