Πώς αντιδρούν οι άντρες απέναντι στις δυναμικές γυναίκες;

Αγριόπη

Νεοφερμένος

Η Αγριόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Το μόνο που θα ήθελα να συμπληρώσω αγαπητή, είναι οτι αυτη η γυναίκα, λετουργεί όχι μόνο με θέλω, αλλα και με πρέπει, δηλαδή με αρχές. Γιατί αυτο σημαίνει... πρέπει.
Γιʼ αυτο και είναι διαρκώς ο εαυτός της. Και μάλιστα, όταν ακούσει καμιά βλακεία, δεν λέει.. σέβομαι την άποψή σου... αλλα... κράτα τη γνώμη σου για σένα. Εγω έχω τη δική μου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και μάλιστα, όταν ακούσει καμιά βλακεία, δεν λέει.. σέβομαι την άποψή σου... αλλα... κράτα τη γνώμη σου για σένα. Εγω έχω τη δική μου !
Υπαρχουν περιπτωσεις που ειναι εξιεπαινο να ΜΗΝ λενε "σεβομαι τη γνωμη σου" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το μόνο που θα ήθελα να συμπληρώσω αγαπητή, είναι οτι αυτη η γυναίκα, λετουργεί όχι μόνο με θέλω, αλλα και με πρέπει, δηλαδή με αρχές. Γιατί αυτο σημαίνει... πρέπει.
Γιʼ αυτο και είναι διαρκώς ο εαυτός της. Και μάλιστα, όταν ακούσει καμιά βλακεία, δεν λέει.. σέβομαι την άποψή σου... αλλα... κράτα τη γνώμη σου για σένα. Εγω έχω τη δική μου !
Για δυναμικές γυναίκες μίλησα, όχι για κακομαθημένες, ολίγον υπεροπτικές και γυναίκες που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα. Το "κράτα την γνώμη σου για σένα" εμένα αυτό μου δείχνει τουλάχιστον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κατ' αρχήν, να υπερθεματίσω: Γεια σου Μάνια δύναμη!!! Δεν κάνω παράθεση, όμως αυτό που λέει η Μάνια εννοούσα όταν έγραφα "η έξυπνη γυναίκα"...


καλησπέρα!
εγω θα ήθελα να προσεγγίσω απο μια άλλη πλευρά το θέμα. Δεν έχω πειστεί για το πόσο και πως "φοβίζει" μια δυναμική γυναίκα έναν άνδρα και γιατι τελικά ο ανδρας το βάζει στα πόδια. \
Είμαι της άποψης πως γενικά οι γυναίκες λειτουργούν περισσότερο με το "πρεπει". Πρέπει να είναι καλή επαγγελματίας, πρέπει να είναι καλή μητέρα, πρέπει να είναι καλη σύζυγος κτλ. Επομένως ο βασικός άξονας της ζωής της είναι το "πρέπει". Οι άντρες απο την άλλη ,πάντα κρύβουν ένα παιδί μέσα τους, γι΄αυτό άλλωστε και πάντα αποζητούν την φροντίδα, εξ' ου και η σύγκριση πολλές φορές της μητέρας και της συντρόφου.
Σε μια σχέση επομένως, όταν η γυναίκα είναι στη φάση που εργάζεται και που είναι ανεξάρτητη , βλέποντας ο σύντροφος τον δυναμισμό, πιστεύω πως αυτό που τον "διώχνει" δεν είναι πως δεν του αφήνει περιθώρια για αποφασεις ή πρωτοβουλίες ή να νιώσει χρήσιμος, αλλά πως δεν μπορεί να έχει μια επιπόλαιη σχέση με μια τέτοια γυναίκα. Προφανώς, μια γυναικα που τα κάνει όλα και τα καταφέρνει, δεν θέλει δίπλα της κάποιον για να περνάει την ώρα της, αλλά για μια ουσιαστική σχεση.
Επομένως, αναρωτιέμαι μήπως φοβούνται την ουσιαστική σχέση και όχι την γυναίκα; γιατι φαντάζομαι , ποιος άντρας που θέλει να κάνει οικογένεια δεν θέλει πλάι του μια ικανή γυναίκα;

Συγνώμη δηλαδή, αλλά αν δεν κάνω λάθος, το εναρκτήριο ποστ του θέματος, μιλούσε για έναν άντρα που είναι ήδη παντρεμένος. :worry::worry: Δεν είναι ουσιαστική σχέση αυτή; Δυστυχώς, το επιχείρημά σου καταρρίπτεται παταγωδώς...

Και να απαντησω και στην απορια σου για το ποιος ανδρας οχι δε θελει(...θελει...), αλλα δεν "αντεχει", δεν "κουμανταρει" μια δυναμικη γυναικα....Ειναι αυτος που εχει ανασφαλειες, κομπλεξ κατωτεροτητας και δεν αντεχει στην ιδεα η γυναικα να "φαινεται" περισσοτερο ισως απο αυτον...Αυτος ειναι που "λακαει"...(οπως λενε και στο χωριο)

Και γιατί πρέπει να την κουμαντάρει δηλαδή; Άλογο είναι;:worry: Ένας δυναμικός άνθρωπος δεν κουμαντάρεται από κανέναν, γι' αυτό ονομάζεται και δυναμικός. Σε μία σχέση, δεν είναι το ζητούμενο το ποιος θα κουμαντάρει ποιον, αλλά το πώς θα συνδυάσουν δύο άνθρωποι τις ικανότητές τους αρμονικά και συνεργατικά, για το κοινό όφελος. Αν δεν ισχύουν αυτά και τίθεται θέμα κυριαρχίας, δηλαδή "κουμανταρίσματος", τότε το να "λακίσει" κανείς είναι το πλέον φυσικό. Αν διαβάσει δε κανείς όσα έχω υπογραμμίσει, τότε το να λακίσει φαίνεται ως η πιο σοφή επιλογή. Ποιος θα ήθελε στ' αλήθεια έναν αυτόκλητο ερασιτέχνη ψυχίατρο μέσα στο ίδιο του το σπίτι;...

Το μόνο που θα ήθελα να συμπληρώσω αγαπητή, είναι οτι αυτη η γυναίκα, λετουργεί όχι μόνο με θέλω, αλλα και με πρέπει, δηλαδή με αρχές. Γιατί αυτο σημαίνει... πρέπει.
Γιʼ αυτο και είναι διαρκώς ο εαυτός της. Και μάλιστα, όταν ακούσει καμιά βλακεία, δεν λέει.. σέβομαι την άποψή σου... αλλα... κράτα τη γνώμη σου για σένα. Εγω έχω τη δική μου !

Αν λοιπόν μιλούσες με έναν εξίσου "δυναμικό" κι ακομπλεξάριστο άντρα κι εκείνος με τον ίδιο αέρα μ' εσένα (δεν θα μου πεις ότι ένας άντρας δεν δικαιούται να έχει τον ίδιο αέρα με μια δυναμική γυναίκα, ελπίζω), γυρνούσε και σου έλεγε "καλά, τότε κράτα κι εσύ τη δική σου γνώμη για τον υπέροχο εαυτό σου", θα μπορούσε να υπάρξει περαιτέρω συζήτηση; Θα μπορούσε να νοείται η όποια σχέση; Μετά φταίει ο άλλος ε; :devil: Αλίμονο...:/:

Δεν θα πρέπει σε καμμία περίπτωση να συγχέουμε τον δυναμισμό με τον δεσποτισμό, την κυριαρχία, την επιθετικότητα και την αγένεια, αφού αυτά φανερώνουν βαθύτατη ανασφάλεια και συνεπώς δεν περιέχουν τίποτε το πραγματικά ανώτερο. Ο δυναμικός άνθρωπος (και για άλλη μια φορά μιλάω για άνθρωπο, όχι για άντρα ή γυναίκα), είναι αυτάρκης. Δεν έχει την ανάγκη να επιβάλει τη γνώμη του σε κανέναν, ειδικά αφού δεν ανέχεται από κανέναν να του επιβάλει τη δική του. Επίσης, ο σοφός άνθρωπος στοχεύει στο να περνά τη μέρα του με χαμόγελο κι ομορφιά κι όχι με συνεχείς αντιπαραθέσεις και περιττές συζητήσεις. Σε τέτοια περίπτωση..."Ποιο καλή η μοναξιάάάά..." που λέει και ο Γιαννάκης δικέ μου:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και γιατί πρέπει να την κουμαντάρει δηλαδή; Άλογο είναι;:worry: Ένας δυναμικός άνθρωπος δεν κουμαντάρεται από κανέναν, γι' αυτό ονομάζεται και δυναμικός. Σε μία σχέση, δεν είναι το ζητούμενο το ποιος θα κουμαντάρει ποιον, αλλά το πώς θα συνδυάσουν δύο άνθρωποι τις ικανότητές τους αρμονικά και συνεργατικά, για το κοινό όφελος.

Κωστη μου εαν ηθελα να εννοησω αυτο που εσυ καταλαβες, θα ειχα τη λεξη (κουμανταρω) χωρις εισαγωγικα....(κουμανταρω-->φερνω βολτα--> γκετ αλονγκ)
Και εννοειται πως δεν κουμανταρεται, δεν ειναι αυτο το ζητουμενο...αλλα το πως θα μπορεσουν οι δυο αυτοι ανθρωποι να συνυπαρξουν αρμονικα...οπως ακριβως ανεφερες βλ. μπολντ...

Ενιγουει, το θεμα ειναι οτι εχουμε την ιδια αποψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η ανάγκη συνεχούς επίδειξης δύναμης και κυριαρχίας δεν μπορεί παρά να είναι μια επίφαση δυναμισμού σε μια προσπάθεια απόκρυψης κάθε ανασφάλειας και αδυναμίας.
Ο δυναμικός άνθρωπος, νιώθω πως δεν έχει ανάγκη συνεχούς επιβεβαίωσης, αντιθέτως έχει την ικανότητα να επιβεβαιώνει δημιουργικά και παραγωγικά αυτούς που τον συναναστρέφονται.

Μια δυναμική γυναίκα, έτσι όπως τη φαντάζομαι εγώ, είναι αυτή που γνωρίζει τις ικανότητες της αλλά και αναγνωρίζει τις αδυναμίες της. Φροντίζει να εξελίσσεται και να ελίσσεται μέσα στην καθημερινότητά της με στόχο τη δική της ισορροπία, αλλά και των γύρω της.
Είναι η γυναίκα που δε φοβάται να εκδηλώσει τα συναισθήματά της και μπορεί να είναι τρυφερή και ευαίσθητη χωρίς να αγωνιά μην εξαπατηθεί, αφού μέσα της παραμένει αυτάρκης.
Είναι η γυναίκα που έχει το θάρρος της γνώμης της αλλά ταυτόχρονα δε φοβάται να παραδεχτεί το όποιο λάθος της.
Δυναμική είναι και η γυναίκα που τολμά και προσπαθεί και καταπιάνεται με οτιδήποτε την ενδιαφέρει, στοχεύει στην επιτυχία, ξέρει όμως παράλληλα πότε να ζητά βοήθεια, χωρίς να αισθάνεται ότι αυτό την μειώνει ή την καταργεί.

Με λίγα λόγια, δυναμικός για μένα είναι κάθε άνθρωπος που μπορεί με θάρρος να αντιμετωπίζει τις αδυναμίες του και να μαθαίνει από αυτές... Αυτό από μόνο του πιστεύω είναι ικανό να τον κάνει πιο ανθρώπινο και δεκτικό προς τις αδυναμίες των άλλων και τελικά αξιαγάπητο και επιθυμητό.

Δε νομίζω πως μια δυναμική γυναίκα με τα χαρακτηριστικά που περιέγραψα παραπάνω είναι τρομακτική για έναν άντρα, όπως αντίστοιχα κι ένας τέτοιος άντρας είναι επιθυμητός από μια γυναίκα.

Η γυναίκα ανέκαθεν ήταν το ισχυρό και το πιο ανθεκτικό -λόγω εγκυμοσύνης και τοκετού- φύλο ακόμα κι αν για λόγους κοινωνικών σκοπιμοτήτων παρουσιάστηκε και σε πολλές περιπτώσεις αντιμετωπίστηκε ως ασθενές. Λέγεται πως "πίσω από κάθε σπουδαίο άντρα κρύβεται μια σπουδαία γυναίκα" κι αυτό από μόνο του είναι ίσως ικανό να μας διδάξει τις λεπτές ισορροπίες που έχει ανάγκη μια σχέση.

Δυστυχώς ακόμα και ο γυναικείος δυναμισμός έχει γίνει καταναλωτικό αγαθό στις μέρες μας, παρουσιάζοντας την δυναμική γυναίκα ως ένα πλάσμα υπεράνθρωπο που τελικά χάνει τη γυναικεία του ταυτότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μια παρατήρηση έχω σε έσα διαβ΄'αζω σε αυτό το θέμα, μπερδέυετε την δυναμική γυναίκα απο την φύση της και την γυναίκα της καθημερινότητας..

Τι ενωω:
η καθημερινή γυναίκα είναι εκείνη που η ανάγκη την κανει να δουλέψει και να επιβιώνει με όση δύναμη έχει, κάνει τα στάνταρ πράγματα γιατί αυτά έχει μάθει να κάνει, είναι η γυναίκα που λένε μπήκε στο νερό και ή θα κολημπίσει ή θα πνιγεί, απο κεί και πέρα ο άντρας κάνει την συμπλήρωση των καθηκόντων και είναι πάτσοι

Ενώ η δυναμική γυναίκα επιβιώνει παντού, δεν της μαθαίνεις την επιβίωση το κάνει απο μόνη της και πολλύ καλυτερα απο τον καθένα, κάνει τα ίδια πράγματα με την καθημερινή γυναίκα αλλα δεν ζορήζετε, βρήσκει λύσεις και σπάνια ζητάει βοήθεια απο τον άντρα ή όποιονδήποτε...

Δεν ξέρω αν με καταλαβένετε αλλα σήμερα υπάρχουν μέν δυναμικές γυναίκες αλλα δεν είναι απαρέτητα δυνατές επειδή είναι ανεξάρτητες και μπορούν να συντηρίσουν την οικογένεια, η δυναμική είναι εκείνη που επισκιάζει τους γύρο της με τα ταλέντα της ενώ η καθημερινή κάνει αυτά που έκανε και μια γυναίκα πρίν 40 χρόνια απλά δεν έχει κάποιον άντρα να την επισκιάζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν πιστευω να θεωρειτε οτι καποιος ειναι δυναμικος σε ολα τα πεδια, τομεις στη ζωη του.....ραιτ?(ρητορικη)
Ή οτι υπαρχει ανθρωπος ασχετως φυλου, που ενω σε καποια βγαζει προς τα εξω ενα δυναμικο προφιλ, αυτο συνεπαγεται οτι δεν εχει αδυναμιες καπου αλλου...
Ο δυναμικος ανθρωπος δεν ειναι σουπερμαν/-γουμαν.....
Ουτε το οτι κανείς μπορει να αντιμετωπισει καταστασεις με μια αλφα δυναμη, αυτο αυτοματως σημαινει οτι δεν εχει ευαισθησιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Διαβάστε αν θέλετε αυτό το άρθρο από το περιοδικό Focus. Έχει πιστεύω πολλά ενδιαφέροντα σημεία, σχετικά με τη συζήτησή μας:

Στο όνομα της ισότητας εξαλείφθηκαν οι διακρίσεις ανάμεσα σε όσα επιτρέπεται να κάνει ένας άντρας και μια γυναίκα. Ασφαλώς και γεννήθηκαν νέα προβλήματα, αλλά και νέες δυνατότητες.

Οι άντρες διεκδικούν νέο ρόλο στην οικογένεια και οι γυναίκες μια θέση στο χώρο εργασίας. Και οι δύο περνούν κρίση, κυρίως εκείνος. Αιτία; Μια ιστορία χιλιάδων χρόνων, που δημιούργησε βαθιές διαφορές. Είναι άραγε αξεπέραστες;

Ψιθυρίζονται στους διαδρόμους και προκαλούν κρυφά γελάκια. Λέγονται ανοιχτά μόνο στις στενές παρέες. Αρκετά φτάνουν μέχρι τον Τύπο, γεμίζοντας τις "πίσω" σελίδες κάποιων εντύπων.

Πρόκειται για τα σεξιστικά αστεία, με την έννοια του "ρατσισμού" προς το άλλο φύλο. Στόχος τους είναι οι γυναίκες. Αλίμονο αν είναι ξανθές... Δε λείπουν όμως και κάποια που στρέφονται και κατά των αντρών.

Υπάρχουν ίχνη αλήθειας σ' αυτά τα ανέκδοτα; Σίγουρα ναι. Στα χρόνια του 1970, χρυσή εποχή του φεμινισμού, ήταν αμάρτημα να υποστηρίζει κάποιος ότι οι άντρες και οι γυναίκες δεν ήταν ίσοι και όμοιοι σε όλα, ακόμα και στη βαθύτερη φύση τους.

Σήμερα το κυρίαρχο θέμα δεν είναι τόσο τα δικαιώματα όσο η διαπίστωση ότι τα δύο φύλα δεν έχουν τις ίδιες προτεραιότητες, ανάγκες και προσδοκίες, πράγμα που γίνεται φανερό από τον τρόπο με τον οποίο συμπεριφέρονται.

Γι' αυτό ευθύνεται ο βιολογικός παράγοντας και τα χιλιάδες χρόνια της εξέλιξης και των κοινωνικών αλλαγών. Όλοι ξέρουν ότι οι γυναίκες δεν έχουν τόσο καλή αίσθηση του χώρου κι ότι προσανατολίζονται με διαφορετικό τρόπο - να γιατί υπάρχουν τόσο λίγες πρωταθλήτριες στο σκάκι. [αυτό με το σκάκι, ομολογώ δεν το κατάλαβα. Τι σχέση έχει το σκάκι με τον προσανατολισμό; :hmm:]

Επίσης δυσκολεύονται να διαβάσουν τους οδικούς χάρτες αλλά και να παρκάρουν. Το γερμανικό περιοδικό Stern φτάνει στο σημείο να υποστηρίζει ότι μόνο το 22% των γυναικών μπορεί να παρκάρει με μία μόνο μανούβρα, πράγμα που καταφέρνει άνετα το 82% των αντρών.

Αντίθετα, οι γυναίκες εκτελούν με ευκολία δύο δραστηριότητες ταυτόχρονα, ενώ οι άντρες δυσκολεύονται να κάνουν ακόμα και μία.


Όταν οι άντρες μιλούν δίνουν τις απολύτως απαραίτητες πληροφορίες, όπως έκαναν οι πρόγονοί τους όταν φώναζαν "μαμούθ στ' αριστερά".

Οι γυναίκες απέκτησαν μεγαλύτερη ευκολία στην επικοινωνία από την ανάγκη προστασίας των μικρών τους, διατηρώντας την καλή λειτουργία της κοινότητας.

Δεν είναι τυχαίο ότι διαπρέπουν στις δημόσιες σχέσεις, δυσανασχετούν ωστόσο στις μοναχικές εργασίες, όπως του φύλακα, του ψαρά ή ακόμα και του εικαστικού καλλιτέχνη.

Οι αντρικές συζητήσεις μοιάζουν πολύ με τους κοφτούς διαλόγους των ταινιών γουέστερν: "Τι λες, Μπιλ; Θα γίνει καβγάς;" "Μάλλον, γιατρέ". Μια γυναίκα θα διατύπωνε την ίδια ερώτηση έτσι ώστε να μη διαταρασσόταν η ηρεμία: "Νομίζεις ότι υπάρχει περίπτωση να βρεθούμε μπροστά σε μια αντιπαράθεση;" "Όπως και να 'χει, είμαι της γνώμης ότι ο διάλογος θα δώσει τη λύση".

Ο πληροφοριακός-επιγραμματικός τρόπος ομιλίας των αντρών και ο τρόπος έκφρασης των γυναικών, ο οποίος επικεντρώνεται στις κοινωνικές σχέσεις, αποτελεί διαρκή αιτία παρεξηγήσεων και σύγχυσης.

Επίσης η συνήθεια που χαρακτηρίζει κυρίως τους άντρες να κόβουν τη συζήτηση και να ορθώνουν μπροστά τους έναν τοίχο σιωπής ή να φεύγουν χτυπώντας την πόρτα, εξοργίζοντας τη σύντροφό τους, έχει και βιολογικά αίτια.

Διαπιστώθηκε ότι κατά τη διάρκεια ενός καβγά η αρτηριακή πίεση των αντρών ανεβαίνει πολύ πιο γρήγορα και η ενστικτώδης φυγή είναι η καλύτερη λύση για να μην πάθει βλάβη το καρδιοαγγειακό σύστημα.



Οι παρεξηγήσεις μεταξύ αντρών και γυναικών είναι καθημερινές. Στα προβλήματα επικοινωνίας που υπήρχαν ανέκαθεν, προστίθεται η δυσκολία προσαρμογής σ' έναν κόσμο που δε διδάσκει πλέον ούτε στους μεν ούτε στις δε να φέρονται ως γνήσιοι εκπρόσωποι του φύλου τους.

"Η σύγχρονη κοινωνία", εξηγεί η κοινωνική ψυχολόγος κα. Γώγα Κυριακίδου, "μας επιτρέπει, τουλάχιστον φαινομενικά, να δείχνουμε ανοιχτά την προσωπικότητά μας. Μια δυναμική γυναίκα ή ένας ευαίσθητος άντρας δε θεωρούνται πλέον κατακριτέοι και γίνονται αποδεκτοί. Όμως η παρουσία του “ηγεμονικού” αρσενικού είναι το κυρίαρχο μοντέλο του δυτικού πολιτισμού και καθορίζει τη συμπεριφορά και την κοινωνική ταυτότητα τόσο των αντρών όσο και των γυναικών. Το ηγεμονικό αρσενικό συνδέεται με την ανταγωνιστικότητα, την επιθετικότητα, τις αποστασιοποιημένες συναισθηματικές αντιδράσεις, την κοινωνική και οικονομική επιτυχία".

Τελικά και οι δύο κυνηγούν ένα μοντέλο δύναμης, ελέγχου, επιτυχίας και κοινωνικής καταξίωσης. Σε έρευνα που διενεργήθηκε από την κα. Κυριακίδου με θέμα την ταυτότητα της γυναίκας όπως εμφανίζεται στον Τύπο, γίνεται φανερό ότι το μοντέλο της "υπεργυναίκας", με στοιχεία ηγεμονικού αρσενικού, προωθείται ξεκάθαρα από τα ΜΜΕ.

Πρόκειται για φαινόμενο που αφορά σε όλο το δυτικό κόσμο. Υπολογίζεται ότι στις ΗΠΑ οι γυναίκες που εργάζονται αυξήθηκαν από 51% σε 71%, ενώ οι άντρες εργαζόμενοι μειώθηκαν από 86% σε 84% τα τελευταία τριάντα χρόνια. Όλο και πιο συχνά ακούμε ότι οι γυναίκες "κλέβουν" τις δουλειές των αντρών.

Ίσως τα πολυπληθή αστεία εναντίον τους να εκφράζουν μια σιωπηρή επανάσταση, καθώς οι άντρες νιώθουν όλο και πιο άβολα στο ρόλο του "κυρίου της κυρίας", στον οποίο μερικές φορές καταλήγουν.


Έτσι εξηγείται η δημιουργία κινημάτων όπως οι Αμερικανοί Promise keepers, "αυτοί που κρατούν τις υποσχέσεις τους". Είναι άντρες που αρνούνται το σύγχρονο θηλυκοποιημένο αρσενικό.

Οι συγκεντρώσεις που κάνουν για να προσευχηθούν, κατά τις οποίες η είσοδος στις γυναίκες είναι απαγορευμένη, κινούν το ενδιαφέρον εκατομμυρίων ατόμων. Το ίδιο και οι πορείες για την αξιοπρέπεια του "μαύρου αρσενικού", οι οποίες γίνονται συχνά στις ΗΠΑ από τους ισλαμιστές.

"Οι άντρες της εργατικής και της κατώτερης μεσαίας τάξης", παρατηρεί η κα. Κυριακίδου, "νιώθουν εξίσου ταπεινωμένοι και υποβαθμισμένοι με τις γυναίκες απέναντι στο κυρίαρχο μοντέλο".

Οι εκπρόσωποι των παραπάνω κινημάτων απορρίπτουν το τρίπτυχο άντρας-βίαιος-πολεμοχαρής. Στις ΗΠΑ τα έβαλαν ακόμα και με το κόμικ Σίμπσον, στο οποίο ο πατέρας και ο γιος είναι άξεστοι, αμόρφωτοι και λίγο βλάκες. Δυσαρέσκεια έχει αρχίσει να εξαπλώνεται και στην Ελλάδα.

"Η ανάγκη να κρατήσουν μέρος από το χαμένο κύρος", διευκρινίζει η κα. Κυριακίδου, "οδηγεί πολλούς άντρες στην απόρριψη του κυρίαρχου μοντέλου, ενώ στην ουσία το εκφράζουν καμουφλαρισμένα μέσα από την απόρριψη των γυναικών και την άρνησή τους να εμπλακούν σε μια υπεύθυνη και ενήλικη σχέση μαζί τους".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fogi

Νεοφερμένος

Η fogi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μια ουσιαστικη σχεση...?!:eek:
Δηλαδη ουσιαστικη σχεση κανει καποιος ανδρας μονο με μια δυναμικη γυναικα, η οποια ειναι εργαζομενη και ανεξαρτητη..? :eek:
Μηπως τα εχουμε μπερδεψει λιγο...??:)
Ειναι τελειως ακυρη αυτη η σκεψη και φανταζομαι οτι δε θελει περαιτερω αναλυση...(γιατι επισης και μια νοικοκυρα μπορει να ειναι δυναμικη, αλλα και να μην ειναι και να εχει ουσιαστικη σχεση...)


Αναφέρω σαν βασικά χαρακτηριστικά μιας δυναμικής γυναίκας την καριέρα και την ανεξαρτησία, όχι γιατί θεωρω πως οι νοικοκυρές δεν μπορούν να είναι δυναμικές κ να έχουν ουσιαστική σχέση αλλά γιατί συνήθως μια γυναίκα στις μέρες μας ασκεί τα οικιακά ως βασική απασχόληση, όταν έχει ήδη παντρευτεί (επομένως έχει ουσιαστική σχέση-θεωρητικά-) και όχι βοηθώντας της μαμά της μέχρι να της βρουν γαμπρό...(οι ελεύθερες δηλαδή ούτως η άλλως στις μέρες μας εργάζονται!);)

πολύ καλά κάνεις και το προσεγγίζεις από άλλη μια πλευρά :D
δεν θα σου πω αν συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί σου (όχι αυτή τη στιγμή δλδ :P)
απλά θα σου πω ότι πιστεύω ότι άλλο πράγμα το "θέλω να κάνω οικογένεια με μία δυναμική γυναίκα" κι άλλο το "μπορώ και να ανταπεξέλθω και στις ανάγκες αυτής της οικογένειας"

κι αυτό γιατί με τη φαντασία μας όλοι μπορεί να θέλουμε διάφορα... το θέμα είναι, μπορούμε όμως κι όλας να τα υποστηρίξουμε με τις πράξεις μας?


Πιστευεις πως αν πραγματικά θελησει καποιος να υποστηρίξει την οικογένεια του δεν μπορεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το οτι καποια γυναικα σημερα εργαζεται και ειναι ανεξαρτητη οικονομικα απο τον αντρα ή ακομα και την οικογενεια της δε συνεπαγεται οτι ειναι και δυναμικη....απλα μπορει κανεις να παρατηρησει οτι μια γυναικα που εχει αυτα και αλλα ακομα στοιχεια μπορει να χαρακτηριστει ως δυναμικη σε καποια πεδια....

Λαθος πολυ το σκεπτικο αυτο...ιδιαιτερα ολα αυτα περι ουσιαστικης σχεσης...

Ενιγουει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Isiliel πολύ καλό! Κάπου είχα διαβάσει κι εγώ πως εξηγούνται οι διαφορές βάσει των βιολογικών χαρακτηριστικών και της εξέλιξης των δύο φύλλων μέσα στο χρόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν πιστευω να θεωρειτε οτι καποιος ειναι δυναμικος σε ολα τα πεδια, τομεις στη ζωη του.....ραιτ?(ρητορικη)
Ή οτι υπαρχει ανθρωπος ασχετως φυλου, που ενω σε καποια βγαζει προς τα εξω ενα δυναμικο προφιλ, αυτο συνεπαγεται οτι δεν εχει αδυναμιες καπου αλλου...
Ο δυναμικος ανθρωπος δεν ειναι σουπερμαν/-γουμαν.....
Ουτε το οτι κανείς μπορει να αντιμετωπισει καταστασεις με μια αλφα δυναμη, αυτο αυτοματως σημαινει οτι δεν εχει ευαισθησιες...

Οχι δεν υπάρχει άνθρωπος που να είναι δυναμικός παντού αλλά έχει κοτσια να ψάξει και να μάθει αυτό που τον ενδιαφέρει, αυτό προσπαθώ να πώ, π.χ. η αλλαγή του καζανακιού που προανέφερε η κουέ δεν το κάνουν όλες ούτε η κουέ γενήθηκε ξέροντας να φτιάχνει καζανάκια, αλλα η ίδια έψαξε και έμαθε και αυτό δεν την κάνει υδραυλικό αλλα την κάνει γυναίκα που πιάνει την ζωή απο τα αρ**δια όταν αλλες λένε " έλα μωρέ εγώ δούλευα αυτα είναι δουλειά του άντρα"

Κανείς δεν ξέρει τίποτα, στην ζωή έρχοντε οι εμπειρίες το θέμα είναι πώς η γυναίκα της καθημερινότητας θα πεί " και τι είμαι εγώ υδραυλικός;" ενώ μια δυναμική δεν θα χρειαστεί να σπουδάσει αλλα να προσαρμόσει τις γμώσεις της ή θα ψάξει αυτό που χρειάζετε πραγματικά εκείνη την στιγμή;)

Η γραμμη είναι λεπτή αλλα άν το ψάξεις θα με καταλάβεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οχι δεν υπάρχει άνθρωπος που να είναι δυναμικός παντού αλλά έχει κοτσια να ψάξει και να μάθει αυτό που τον ενδιαφέρει, αυτό προσπαθώ να πώ, π.χ. η αλλαγή του καζανακιού που προανέφερε η κουέ δεν το κάνουν όλες ούτε η κουέ γενήθηκε ξέροντας να φτιάχνει καζανάκια, αλλα η ίδια έψαξε και έμαθε και αυτό δεν την κάνει υδραυλικό αλλα την κάνει γυναίκα που πιάνει την ζωή απο τα αρ**δια όταν αλλες λένε " έλα μωρέ εγώ δούλευα αυτα είναι δουλειά του άντρα"

Κανείς δεν ξέρει τίποτα, στην ζωή έρχοντε οι εμπειρίες το θέμα είναι πώς η γυναίκα της καθημερινότητας θα πεί " και τι είμαι εγώ υδραυλικός;" ενώ μια δυναμική δεν θα χρειαστεί να σπουδάσει αλλα να προσαρμόσει τις γμώσεις της ή θα ψάξει αυτό που χρειάζετε πραγματικά εκείνη την στιγμή;)

Η γραμμη είναι λεπτή αλλα άν το ψάξεις θα με καταλάβεις;)


Σορρυ μανια μου, αλλα δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα...
Μπορει απλα να μην την ενδιαφερει να ασχοληθει με καποια πραγματα....για πολλους λογους εκτος απο το "αυτη ειναι δουλεια του αντρα", που ειναι η πιο γελοια δικαιολογια...
Το οτι εγω πχ. δε γουσταρω να κανω δουλειες στο σπιτι ή ακομα και να ασχοληθω με τα υδραυλικα και ηλεκτρολογικα δε σημαινει οτι δεν πιανω τη ζωη απο τα αρχιδι@, οπως εσυ αναφερεις...ο καθενας εχει τα θελω του, τις προτεραιοτητες και προτιμησεις του.....
Ο δυναμισμος καποιου εκφραζεται σε καποιους τομεις και οχι παντου και με διαφορετικο τροπο...
Επειδη η αδερφη μου αλλαζει καζανακια ενω εγω οχι, δε σημαινει οτι αυτο την κανει δυναμικη και εμενα οχι...(τυχαιο παραδειγμα φερνω ..δεν υποστηριζω ντε και καλα οτι ειμαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σοκαρίστικα λίγο από κάποια κομμάτια... :worry:
[.............]
Διαπιστώθηκε ότι κατά τη διάρκεια ενός καβγά η αρτηριακή πίεση των αντρών ανεβαίνει πολύ πιο γρήγορα και η ενστικτώδης φυγή είναι η καλύτερη λύση για να μην πάθει βλάβη το καρδιοαγγειακό σύστημα.
[.............]
"Η ανάγκη να κρατήσουν μέρος από το χαμένο κύρος", διευκρινίζει η κα. Κυριακίδου, "οδηγεί πολλούς άντρες στην απόρριψη του κυρίαρχου μοντέλου, ενώ στην ουσία το εκφράζουν καμουφλαρισμένα μέσα από την απόρριψη των γυναικών και την άρνησή τους να εμπλακούν σε μια υπεύθυνη και ενήλικη σχέση μαζί τους".





Πιστευεις πως αν πραγματικά θελησει καποιος να υποστηρίξει την οικογένεια του δεν μπορεί;

πιστεύω πραγματικά ότι μπορεί κάποιες φορές να θέλουμε πραγματικά κάτι πάρα πολύ αλλά να μην έχουμε τα προσόντα, τα φόντα, για να το επιτύχουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σορρυ μανια μου, αλλα δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα...
Μπορει απλα να μην την ενδιαφερει να ασχοληθει με καποια πραγματα....για πολλους λογους εκτος απο το "αυτη ειναι δουλεια του αντρα", που ειναι η πιο γελοια δικαιολογια...
Το οτι εγω πχ. δε γουσταρω να κανω δουλειες στο σπιτι ή ακομα και να ασχοληθω με τα υδραυλικα και ηλεκτρολογικα δε σημαινει οτι δεν πιανω τη ζωη απο τα αρχιδι@, οπως εσυ αναφερεις...ο καθενας εχει τα θελω του, τις προτεραιοτητες και προτιμησεις του.....
Ο δυναμισμος καποιου εκφραζεται σε καποιους τομεις και οχι παντου και με διαφορετικο τροπο...
Επειδη η αδερφη μου αλλαζει καζανακια ενω εγω οχι, δε σημαινει οτι αυτο την κανει δυναμικη και εμενα οχι...(τυχαιο παραδειγμα φερνω ..δεν υποστηριζω ντε και καλα οτι ειμαι)


Μα εδώ είναι που δεν με πιάνεις, η δυναμική είναι εκείνη που δεν "ανέχετε" να το κάνουν άλλοι, ή δεν γουστάρουν να είναι άσχετες σε μια κουβέντα ακόμα και τα υδραυλικά, δεν λέω πώς όλες οι γυναίκες δεν μπορούν να το κάνουν, απλά η γυναίκα που ονομάζετε δυναμική θέλει να ασχοληθεί, ξέρει πώς δεν υπάρχει διαφορά με τους άντρες, ξέρει πώς θα το κάνει όχι για τους άλλους αλλα για την ίδια της την ψυχολογία, μια δυναμική γυναίκα νοιώθει μείων κάποιες φορές όταν δεν την αφείνουν να μπεί σε όλα, δεν ξέρω αν με καταλαβένεις...

Μπορεί να τα λέω μπερδεμένα ή έτσι όπως γράφω να μην με πιάνεις αλλα τουλάχιστον καταλαβένεις έστω περίπου τι ενωω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Επειδη η αδερφη μου αλλαζει καζανακια ενω εγω οχι, δε σημαινει οτι αυτο την κανει δυναμικη και εμενα οχι...(τυχαιο παραδειγμα φερνω ..δεν υποστηριζω ντε και καλα οτι ειμαι)
Ποσο παει η επισκευη καζανακιου ; :hehe:

Συμφωνω με Νερα-ειδα. Δυναμισμος δεν ειναι τι ξερεις. Δυναμισμος ειναι τι κανεις οταν δε ξερεις κατι, και σε καιει ή σε ενδιαφερει να το μαθεις/λυσεις/αντιμετωπισεις. Μπορει ο ενας να λεει "θα το φτιαξω μονος μου" και ο αλλος να βρει τον τροπο να το φτιαξει χωρις να πιασει κατσαβιδι.

Οπως δεν ειμαστε ωριμοι σε ολους τους τομεις , ετσι το συχνοτερο ειναι οτι δεν ειμαστε και δυναμικοι σε ολους. Μπορει γενικα, ενα ατομο να χαρακτηριζεται δυναμικο για διαφορους λογους, αλλά δυσκολο να ειναι σε οτιδηποτε. Βασικο στοιχειο σε αυτα , ειναι το κινητρο. Αν δεν εχουμε κινητρο για κατι, δεν κινητοποιουμαστε. Και δεν ειναι δυνατον να εχουμε αρκετο κινητρο για οτιδηποτε.

Μανια, αυτο που περιγραφεις τωρα στο τελος, περισσοτερο μου ακουγεται σαν εγωισμος (με την καλη εννοια) και πεισμα και προσπαθεια να αποδειξει κατι στον εαυτο της (ή και σε αλλους), παρα εμφυτο δυναμισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
μια γυναίκα στις μέρες μας ασκεί τα οικιακά ως βασική απασχόληση, όταν έχει ήδη παντρευτεί (επομένως έχει ουσιαστική σχέση-θεωρητικά-) και όχι βοηθώντας της μαμά της μέχρι να της βρουν γαμπρό...(οι ελεύθερες δηλαδή ούτως η άλλως στις μέρες μας εργάζονται!);)

For me τα οικοκυρικά δεν είναι βασική απασχόληση αλλά αναγκαίο κακό γιατί αν δεν καθαρίσω το σπίτι μου δεν θα το κάνει κανείς :P

α)δεν έχω παντρευτεί
β) όσο έμενα με τους γονείς μου η πρόταση "κάνω δουλειές στο σπίτι" απλά δεν υπήρχε για εμένα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα εδώ είναι που δεν με πιάνεις, η δυναμική είναι εκείνη που δεν "ανέχετε" να το κάνουν άλλοι, ή δεν γουστάρουν να είναι άσχετες σε μια κουβέντα ακόμα και τα υδραυλικά, δεν λέω πώς όλες οι γυναίκες δεν μπορούν να το κάνουν, απλά η γυναίκα που ονομάζετε δυναμική θέλει να ασχοληθεί, ξέρει πώς δεν υπάρχει διαφορά με τους άντρες, ξέρει πώς θα το κάνει όχι για τους άλλους αλλα για την ίδια της την ψυχολογία, μια δυναμική γυναίκα νοιώθει μείων κάποιες φορές όταν δεν την αφείνουν να μπεί σε όλα, δεν ξέρω αν με καταλαβένεις...

Μπορεί να τα λέω μπερδεμένα ή έτσι όπως γράφω να μην με πιάνεις αλλα τουλάχιστον καταλαβένεις έστω περίπου τι ενωω;

Σε καταλαβαινω ...απλα δε συμφωνω...και πιστευω οτι το προσεγγιζεις λαθος....
Το οτι μια γυναικα πχ δεν φροντιζει να αλλαξει μονη της το καζανακι, αλλα φροντιζει να διορθωθει μολις προκυψει το προβλημα δεν την κανει λιγοτερο δυναμικη απο κεινη που το αλλαξε με τα χερακια της....
Σημασια εχει κατι που προκυπτει να λυθει και οχι να σηκωνει τα χερια ψηλα....και οχι με ποιον τροπο.....αυτο ειναι προσωπικο θεμα και διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Συμφωνω με Νερα-ειδα. Δυναμισμος δεν ειναι τι ξερεις. Δυναμισμος ειναι τι κανεις οταν δε ξερεις κατι, και σε καιει ή σε ενδιαφερει να το μαθεις/λυσεις/αντιμετωπισεις. Μπορει ο ενας να λεει "θα το φτιαξω μονος μου" και ο αλλος να βρει τον τροπο να το φτιαξει χωρις να πιασει κατσαβιδι.

Μανια, αυτο που περιγραφεις τωρα στο τελος, περισσοτερο μου ακουγεται σαν εγωισμος (με την καλη εννοια) και πεισμα και προσπαθεια να αποδειξει κατι στον εαυτο της (ή και σε αλλους), παρα εμφυτο δυναμισμο.

Τι είπα εγώ;:confused::hmm:

Οχι δεν υπάρχει άνθρωπος που να είναι δυναμικός παντού αλλά έχει κοτσια να ψάξει και να μάθει αυτό που τον ενδιαφέρει, .......

........ενώ μια δυναμική δεν θα χρειαστεί να σπουδάσει αλλα να προσαρμόσει τις γμώσεις της ή θα ψάξει αυτό που χρειάζετε πραγματικά εκείνη την στιγμή;)

Και ναί είναι εγωησμός, λές αφού μπορώ να το κάνω εγώ γιατί να περιμένω τον άλλο, αγωνήζεσε να μάθεις για σένα δεν ανταγωνήζεσε κανέναν;)

Καταλαβες τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top