Επιλογή διανομής Linux

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Οχι, δεν θελει double click, απλο click θελει. :P
Δε μου κάνει κάτι με ένα κλικ...:(
sagem έχεις? Είναι λίγο δύσκολο να βρείς τα κόλπα για το sagem, θα χρειαστεί λίγη δουλειά. Σου προτίνω να πάρεις ενα modem/router που θα βρεις γύρω στα 100 ευρώ. Το sagem δε σηκώνει πολλές συνδέσεις και όταν υπερθερμένεται έχει προβλήματα αποσύνδεσης. Το ρουτεράκι και θα στο δουν κατευθείαν τo UBUNTU και θα σου κάνει τη ζωή εύκολη :P


//εδιτ: πάντως εγώ κάπου έχω τους drivers για το sagem μου, που μου είχαν δουλέψει στο δικό μου ubuntu. PM για να στους περάσω εάν θέλεις.
SAGEM έχω! Για δώσε τους drivers...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εδω εχεις δει για την εγκατασταση του μοντεμ?

Και κοιτα και αυτο να γλυκαθεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Εδω εχεις δει για την εγκατασταση του μοντεμ?

Και κοιτα και αυτο να γλυκαθεις.:P
Xριστούλη μου!!! Που είναι εκείνη η εξαιρετική τεχνολογία plug n play;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Xριστούλη μου!!! Που είναι εκείνη η εξαιρετική τεχνολογία plug n play;

:confused:

Μεγαλο σου φανηκε? Δεν ειναι ολο για το 6.10!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
:confused:

Μεγαλο σου φανηκε? Δεν ειναι ολο για το 6.10!
Tεράστιο, και μετά μιλάει και για έκδοση πυρήνα, σε τέτοια περίπτωση πρέπει να επέμβεις και στο πυρήνα, μιλάω πάντα για sagem f800.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Παράκληση: ας υποθέσουμε ότι μιλάτε σε ένα χαζό, ας υποθέσουμε οτι το λένε και Borat, ας υποθέσουμε οτι δεν έχει ιδέα από ubuntu, και ας υποθέσουμε ότι ενώ το έχει εγκαταστήσει αδυνατεί να συνδέσει το sagem f800 modem του, γράφτε ένα κείμενο (όσων λέξεων θέλετε) με απλές και βατές αναλυτικές οδηγίες για το τι πρέπει να κάνει για να μπει στο Net, απαραίτητη προϋπόθεση η αναλυτική παρουσίαση και η απλότητα!
Ο borat θα σας αγαπάει για πάντα. :D


υγ: δε κάνω πλάκα, απελπίζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν χρησιμοποιω ubuntu αλλα βρηκα ενα "tutorial" σε ελληνικα.Δεν ξερω το ποσο κατατοπιστικο ειναι.
Αυτα που αναφερει στο Βημα 1 υποθετω πως θα τα βρεις στο cd των ubuntu.
Ρίξε μια ματια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δεν χρησιμοποιω ubuntu αλλα βρηκα ενα "tutorial" σε ελληνικα.Δεν ξερω το ποσο κατατοπιστικο ειναι.
Αυτα που αναφερει στο Βημα 1 υποθετω πως θα τα βρεις στο cd των ubuntu.
Ρίξε μια ματια.
Μάταια, ούτε έτσι κατάφερα κάτι...:no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δεν χρησιμοποιω ubuntu αλλα βρηκα ενα "tutorial" σε ελληνικα.Δεν ξερω το ποσο κατατοπιστικο ειναι.
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
Μέσα στα πολλά που λέει, λέει και αυτά (σου γράφω απορίες):
ΒΗΜΑ 1: Εγκατέστησε τα πακέτα "kernel-source" "make" "gcc",
πως το κάνω εγώ αυτό; :hmm:

ΒΗΜΑ 3: Μέσα στο νέο φάκελο δώσε

make

αλλά ΌΧΙ make install
,
τι εννοεί να δώσω make, πως γίνεται; Να γράψω make στο
κειμενογράφο;

ΒΗΜΑ 4: Δώσε

sudo cp ueagle-atm.ko usbatm.ko /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/usb/atm/
πως γίνεται και αυτό;

Γενικά τι ενοοεί όταν λέει δώσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
Μέσα στα πολλά που λέει, λέει και αυτά (σου γράφω απορίες):
ΒΗΜΑ 1: Εγκατέστησε τα πακέτα "kernel-source" "make" "gcc",
πως το κάνω εγώ αυτό; :hmm:

Θα πρέπει να πας στα administrator settings και από εκεί να κάνεις update απο το cd των ubuntu επιλεγοντας τα πακέτα που σου λέει.
Δεν ξερω πως ακριβώς λέγεται στα ubuntu.Εγω στα suse το κανω απο το yast και επιλεγω software update.
ΒΗΜΑ 3: Μέσα στο νέο φάκελο δώσε

make

αλλά ΌΧΙ make install
,
τι εννοεί να δώσω make, πως γίνεται; Να γράψω make στο
κειμενογράφο;
Στην προηγουμενη γραμμη που λεει
cd ueagle-atm-1.3
ουσιαστικά μπαίνεις στο φακελο.Αυτά γινονται απο το terminal.
Εκει μετα γραφεις make.(στο terminal)
ΒΗΜΑ 4: Δώσε

sudo cp ueagle-atm.ko usbatm.ko /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/usb/atm/
πως γίνεται και αυτό;
Απλά γράψε αυτό που λεει μεσα στο terminal.

(terminal ειναι το παραθυράκι που μοιάζει σαν το command prompt των windows)
Γενικά τι ενοοεί όταν λέει δώσε;
Υποθέτω πως εννοει γράψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Όταν λέει δώσε, εννοεί να ανοίξεις ένα terminal και να γράψεις εκεί τις εντολές.
Γενικά όλα σχεδόν γίνονται μέσω terminal στο ubuntu.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Όταν λέει δώσε, εννοεί να ανοίξεις ένα terminal και να γράψεις εκεί τις εντολές.
Γενικά όλα σχεδόν γίνονται μέσω terminal στο ubuntu.
To oποίο το ανοίγω από που και πως;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν το έχει στο μενού;Ανοιξε το μενού και κοίτα να βρεις τη λεξη terminal.
Και του κανεις κλικ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
:offtopic:Τώρα είδα πως το θέμα μου έχει γίνει πρόταση και πολύ χάρηκα! :offtopic:

:sorry:


Σημείωση συντονιστή: Μέχρι αυτό το ποστ , τα ποστ προέρχονται από το θέμα : "Θέλω αλλαγή λειτουργικού! Ποιο είναι το καλύτερο; ΥΓ: είμαι Noob"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Παιδιά θέλω κ εγώ να δοκιμάσω ένα εναλλακτικό λειτουργικό και σκέφτομαι να βάλω το ubuntu. Το έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει εντυπώσεις? :D


Σημείωση συντονιστή : Το ποστ προήλθε από το θέμα " n00b απορίες περι linux...".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ωραίο είναι, άμα δεν έχεις usb modem sagem θα είναι ακόμη καλύτερο. :P


Σημείωση συντονιστή : Το ποστ προήλθε από το θέμα " n00b απορίες περι linux...".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Α όχι, έχω 2play forthnet και adsl modem/router NetGear. Ελπίζω να είναι οκ. Την τελευταία φορά που επιχείρησα να βάλω λίνουξ ήτανε επί εποχής modem 56k και φυσικά επειδή δε μπορούσα να εγκαταστήσω το μόντεμ, ούτε το ασύρματο ποντίκι μου τα παράτησα. Ελπίζω τώρα να έζω καλύτερη τύχη :whistle:


Σημείωση συντονιστή : Το ποστ προήλθε από το θέμα " n00b απορίες περι linux...".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Παιδιά θέλω κ εγώ να δοκιμάσω ένα εναλλακτικό λειτουργικό και σκέφτομαι να βάλω το ubuntu. Το έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει εντυπώσεις? :D

Καταρχήν θέλεις να παίξεις με το Linux και να λες ότι έχεις Linux ή θέλεις να μάθεις Linux; Απορώ βέβαια αφού είσαι στον κλάδο της πληροφορικής πως και δεν έχεις ήδη επαφή με Unix-οειδή συστήματα.

Αν θέλεις να λες ότι έχεις Linux, ή βαριέσαι να μάθεις, εμπρός βάλε Ubuntu, το οποίο αν ήταν άνθρωπος, σίγουρα θα ήταν δημόσιος υπάλληλος, τεμπελο-linux δηλαδή, γεμάτο ματσακονιές και non-standard μεθόδους και αυτοματισμούς που παρακάμπτουν κάθε απλούστατη μέθοδο ρύθμισης. Επίσης ετοιμάσου να μένεις λιμνάζων μέχρι το επόμενο φορμάτ σε 6 μήνες από την εκάστοτε εγκατάσταση για να μπορέσεις να ενημερωθείς με τα πιό νέα πράγματα.

4 διανομές για να δοκιμάσεις, να συνηθίσεις και να αποκτήσεις εναλλακτική λύση με το Linux:

Sidux, Arch, Debian, Gentoo

Όσο προχωράς προς τα δεξιά τόσο αυξάνεται η δυσκολία εγκατάστασης, αλλά και οι 4 είναι για ανθρώπους που θέλουν να μάθουν, είναι μεν για πιό μπασμένους στο Linux αλλά σαφώς όχι κόκκινα πανιά για κάποιον νέο που θέλει να λερώσει τα χεράκια του. Είναι ρέουσες διανομές (πλην του σταθερού branch "Etch" της Debian που είναι παλαιολιθικής κομμουνιστικής φύσης), οπότε με μια εντολή ανα πάσα στιγμή είσαι υπερσύγχρονος και τσακιστερός.


Αν δεν ξέρεις Χριστό από Linux ή θα τεμπελιάσεις με Μπουμπούντου, ή ξεκίνα να διαβάζεις πέντε πράγματα να τα μάθεις σωστά και βάλε μια διανομή με στάνταρ μεθόδους!


Σημείωση συντονιστή : Το ποστ προήλθε από το θέμα " n00b απορίες περι linux...".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Καλά ντε, μη με μαλώνεις!

Είμαι ευαίσθητο παιδί χρειάζομαι φροντίδα & προδέρμ! :P:D

Εκτιμώ τις συμβουλές σου. Πράγματι, έτσι είναι όπως τα σχολιάζεις. Η αλήθεια είναι οτι σε πρώτη φάση ήθελα απλά να δοκιμάσω ένα άλλο λειτουργικό. Δεν σκέφτηκα τις διαφορές ανάμεσα στις ποικίλες διανομές. Απλά από λίνουξ ξέρω 2-3 διανομές (ακουστά) πλήν της Mandrake που ψιλό - χρησιμοποίησα λίγες φορές.

Νιώθω όμως πως θα ήθελα να εμβαθύνω και να πάω παρακάτω όπως λες και να μη σταθώ στο τεμπελόλειτουργικό. Απλά δεν έχω στο άμεσο περιβάλλον μου κάποιον (φίλο, γνωστό, συνάδελφο) ώστε να με βοηθήσει στα πρώτα μου βήματα.

Μπορείς να το θεωρείς παράξενο ή "εντροπής" αλλά αν και πληροφορικός ΝΑΙ δεν έχω σχεδόν ντίπ ιδέα από λίνουξ. Στη ζωή πάντα υπάρχει η πρώτη φορά για όλα... :D


Σημείωση συντονιστή : Το ποστ προήλθε από το θέμα " n00b απορίες περι linux...".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Καλά ντε, μη με μαλώνεις!

Είμαι ευαίσθητο παιδί χρειάζομαι φροντίδα & προδέρμ! :P:D

Εκτιμώ τις συμβουλές σου. Πράγματι, έτσι είναι όπως τα σχολιάζεις. Η αλήθεια είναι οτι σε πρώτη φάση ήθελα απλά να δοκιμάσω ένα άλλο λειτουργικό. Δεν σκέφτηκα τις διαφορές ανάμεσα στις ποικίλες διανομές. Απλά από λίνουξ ξέρω 2-3 διανομές (ακουστά) πλήν της Mandrake που ψιλό - χρησιμοποίησα λίγες φορές.

Νιώθω όμως πως θα ήθελα να εμβαθύνω και να πάω παρακάτω όπως λες και να μη σταθώ στο τεμπελόλειτουργικό. Απλά δεν έχω στο άμεσο περιβάλλον μου κάποιον (φίλο, γνωστό, συνάδελφο) ώστε να με βοηθήσει στα πρώτα μου βήματα.

Μπορείς να το θεωρείς παράξενο ή "εντροπής" αλλά αν και πληροφορικός ΝΑΙ δεν έχω σχεδόν ντίπ ιδέα από λίνουξ. Στη ζωή πάντα υπάρχει η πρώτη φορά για όλα... :D


Ντροπή δεν είναι φίλε και δε σε μαλώνω. Όλοι από κάπου ξεκινήσαμε για να μάθουμε όσα μάθαμε. Δε γεννηθήκαμε αυθεντίες. Έτσι θα ξεκινήσεις κι εσύ. Πάμε!

Ξεκινάς με Sidux! Κατεβάζεις την έκδοση "Έρεβος" (ναι ναι ελληνικότατα ονόματα στις εκδόσεις τους οι Γερμανοί:D) και δοκιμάζεις. Είναι Live cd οπότε αν κολλήσεις κάπου στη διάρκεια της εγκατάστασης, ανοίγεις έναν konqueror και ψάχνεις τη λύση ή τη ρωτάς αν και δε χρειάζεται γιατί το manual που έρχεται μαζί, τσακίζει κόκκαλα.

Υπόψιν, στο Sidux τα upgrade γίνονται σε init 3 επίπεδο και όχι μέσα από το KDE σου (Init5). Επίσης οι εγκαταστάσεις προγραμμάτων και τα συναφή γίνονται κονσολάτα πανεύκολα!;) Ξεκίνα κι αν δε σ' αρέσει αλλάζεις!:D


Σημείωση συντονιστή : Το ποστ προήλθε από το θέμα " n00b απορίες περι linux...".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top