[Εισαγωγή] Οι Ταρώ, πέρα από τη μαντική τους ιδιότητα.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Κάνουν λάθος όποιοι λένε ότι οι κάρτες Ταρό και η Αστρολογία ως φιλοσοφικά συστήματα είναι άσχετα με τον ελληνικό πολιτισμό. Στα Χρυσά κλειδιά του Πυθαγόρα και αλλού υπάρχουν πολλές πληροφορίες. Πρόκειται για πολύ σοβαρές περιοχές γνώσης που έχουν κακοποιηθεί στις μέρες μας και χρησιμοποιούνται κατά το δοκούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε ξερω ποιοι τα λενε και τι λενε, εγω παντως ειπα για την λεξη, ενω η προελευση τους δεν εχει ξεκαθαριστει και απο οσο γνωριζουμε δεν εχει συνδεθει με Ελλαδα (μπορει να περασε κανα καραβι ας πουμε και να σταματησε για ποτακια).


Tarot general guide

Επειδη νομιζω καλο ειναι να βρισκονται και εδω, ενα πολυ ενδιαφερον βιντεο σε 3 μερη μπορειτε να δειτε απο την εκπομπη του BBC "The Bullshit Detective". Αποσπασμα στο youtube για τα ταρο.
https://www.youtube.com/watch?v=BeYOzFUp32Q (1ο μερος-παιρνοντας μερος)
https://www.youtube.com/watch?v=5eBhE_Hb51M (2ο μερος-αποκαλυψη)
https://www.youtube.com/watch?v=JmDx_pS-nXI (3ο μερος-η μπιζνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Mια και ειμαστε στον πυρετο των συμβολισμων και αναγραματισμων, να κι ενας που βρισκω εχει μια δοση ειρωνικου χιουμορ :
Το TAROT μπορει να αναγραμματιστει και : A Tort
που σημαινει : a wrongful act , injustice, damage, injury, or a wrongful act done willfully, negligently, or in circumstances involving strict liability, but not involving breach of contract
με ριζα το αρχαιο λατινικο ....twisted !
:D :whistle:
Είμαι σίγουρη πως αυτό είχαν στο μυαλό τους! :knife: :P

Απότι βλεπω , πολυς κοσμος δε κανει συχνα την πιο σημαντικη ερωτηση : γιατι.
Γιατί σου αρέσει τόσο πολύ ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών? Δεν είναι παρά ένα φανταστικό παραμύθι χωρίς καμία λογική εξήγηση.
Στη ζωή μου ασχολούμαι με πολλά που δεν απαντούν στην ερώτηση γιατί. Ευτυχώς!

Παντως δεν ανεφερε οτι τα χαρτια βγαινουν με τη σειρα, και μαλιστα ειπε οτι ποτε δε χρησημοποιουνται με τη σειρα (του "κυκλου" που σχεδιαστηκαν). Επισης οτι υπαρχουν πολλα διαφορετικα ριξιματα.

"βγαίνουν", "ριξίματα"...Hellooo :hello: Οι κάρτες έχουν μια φυσική σειρά που καθορίζεται -τι πιο φυσικό- από τους λατινικούς αριθμούς τους! Ποιός μίλησε για "ριξίματα"? :confused:
Εννοείται πως οι πληροφορίες και τα ντοκυμαντέρ που βλέπεις ασχολούνται με την όψη που πουλάει, και αυτή είναι η μαντική ιδιότητα τους.

Η μονη χρησημοτητα που βλεπω να εχουν οι καρτες, ειναι οτι προσφερουν μια αμεσοτητα στο να σου μεταδωσουν προυπαρχουσες αντιληψεις (φιλοσοφικες/θρησκευτικες).
How far the rabbit hole goes?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γιατί σου αρέσει τόσο πολύ ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών? Δεν είναι παρά ένα φανταστικό παραμύθι χωρίς καμία λογική εξήγηση.
Δε ξερω τι ηθελες να πεις με αυτο το παραδειγμα, κατι που ειτε το καθιστα ατυχες ή εμενα χαζο. Συγκρινεις ενα εργο τεχνης που εχει ως σκοπο να διασκεδασει και να ριξει μεσα και μερικα διδαγματα......με..... φιλοσοφικες ερωτησεις και "βαρια" θεματα του γιατι ειμαστε εδω, τι ρολο εχουμε, πως βρισκεις την ευτυχια, τι ειναι φωτιση ; Ή απλα μου δικαιολογεις γιατι σου αρεσουν τα ταρο ; Ο Αρχοντας μας αρεσε γιατι ειναι ενα ωραιο, πολυ ομορφα δοσμενο (περιγραφικα) παραμυθι. Αλλα δε μας αλλαξε τη ζωη. Ουτε μας διδαξε κατι που δε ξεραμε ηδη. Αν το ιδιο ισχυει και για τα ταρο, τοτε μολις συμφωνησες μαζι μου (σαμπανια παρακαλω ! )

"βγαίνουν", "ριξίματα"...Hellooo :hello: Οι κάρτες έχουν μια φυσική σειρά που καθορίζεται -τι πιο φυσικό- από τους λατινικούς αριθμούς τους! Ποιός μίλησε για "ριξίματα"?
Απο ολα τα υπολοιπα που ειπα, αυτο θεωρησες σημαντικο να σχολιασεις ; :confused: Να σου απαντησω ομως. Για ριξιματα μιλανε ολοι οπουδηποτε κι αν εχω διαβασει και κοιταξει και δει. Ολοι ανεξαιρετως. Το ξεχωρισα ομως απο τη χρηση που ανεφερες (με τη σειρα).

Εννοείται πως οι πληροφορίες και τα ντοκυμαντέρ που βλέπεις ασχολούνται με την όψη που πουλάει, και αυτή είναι η μαντική ιδιότητα τους.
Στο ντοκυμαντερ, δεν λενε για μαντικη ικανοτητα, λενε ακριβως οτι ειπαμε εδω. Το ταξιδι, ο κυκλος, τα συμβολα, η ερμηνεια τους, το αν θα μαθουν κατι για τον εαυτο τους κλπ. Και παρολαυτα, και αυτο με ριξιμο το εκαναν, αντι απλα να απλωσουν τις καρτες με τη σειρα και να τις μελετανε.

Το ξερω οτι δεν ειναι αυτη η σωστη χρηση τους, ειναι σαφες απο το προηγουμενο ποστ μου. Απλα μου εκανε εντυπωση οτι σχεον κανενας δε μιλαει για τη σωστη χρηση τους.

How far the rabbit hole goes?
Kαι θα το ανακαλυψεις απο τις καρτες λες ε ; Μακαρι. Αλλα κατι μου λεει οτι αν το καταφερεις θα εισαι η 1η.

Είμαι σίγουρη πως αυτό είχαν στο μυαλό τους! :knife: :P
LOL Μαρεσει που το "A tort", που το ειπα για πλακα το σχολιασες, ενω ολα τα υπολοιπα που ειπωθηκαν σοβαρα αλλα ειναι εξισου αβασιμα...δεν...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ξέρω τι κάνω όταν λέω ότι υπολογίζω στον Λόρι. Αλλά τέτοια καταιγίδα ερωτήσεων ρε παιδάκι μου κι εσύ...Με ποιους νομίζεις ότι μιλάς; Για μηχανές απαντήσεων μας πέρασες;:D

Λοιπόν οι ερωτήσεις σου είναι πολύ σωστές, πολλές δε από αυτές τις έχω κι εγώ. Όπως σου είπα δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μέχρι τώρα με το Ταρώ. Απλά οι δικές μου εμπειρίες μου λένε ότι τα σύμβολα έχουν την ικανότητα να ξεκλειδώνουν ιδιότητες του ανθρώπινου εγκεφάλου που δεν μπορούμε να τις ελέγξουμε αλλιώς. Ήδη τα σύμβολα μας οδηγούν με τον δικό τους τρόπο σε ένα ταξίδι. Ας περιοριστούμε φίλε μου σε αυτό για την ώρα, έχω μια προαίσθηση ότι μέχρι το τέλος τα ερωτήματα θ' αρχίσουν να απαντιούνται από μόνα τους. Αυτό που θα ήθελα από εσένα, θα ήταν να διαβάζεις τα κείμενα της Isiliel, του Δόκτωρα και τα δικά μου, όσα αναφέρονται στην εκάστοτε κάρτα εννοώ, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που αναφέρθηκες για τα έργα του Τόλκιν. Με αυτήν την ελαφρότητα! Έτσι σαν ένα παιδικό παιχνίδι, σαν ένα παραμύθι που γράφουμε μαζί. Εσύ δεν μου είπες να γράψω βιβλίο; Πού ξέρεις, με τη δική σας βοήθεια μπορεί και να γραφεί. Ήδη έχω κάτι στο μυαλό μου, αλλά μέχρι στιγμής με καθοδηγεί η αυτόματη γραφή. Τα ίδια συνιστώ και στους υπόλοιπους. Δείτε το παρόν θέμα ως μια διασκεδαστική πνευματική περιπέτεια χωρίς να περιμένετε τίποτε από αυτό. Το Μέγα Χάος σου δίνει ευκολότερα όταν δεν απαιτείς τίποτε από αυτό. Ας αφήσουμε την αρχετυπική και πανανθρώπινη γλώσσα των συμβόλων να μιλήσει μέσα μας. Στο τέλος θα πειστούμε ή όχι για την πραγματική μαγεία του Προαιώνιου Μύθου. Πριν λήξει το θέμα θα σας διηγηθώ μια ιστορία από τα Χρονικά του Μεγάλου Χάους περί αυτού.

Isi μου, μην βγάλεις ακόμη την 4η κάρτα πληηηηζ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,850 μηνύματα.
Απλά οι δικές μου εμπειρίες μου λένε ότι τα σύμβολα έχουν την ικανότητα να ξεκλειδώνουν ιδιότητες του ανθρώπινου εγκεφάλου που δεν μπορούμε να τις ελέγξουμε αλλιώς. Ήδη τα σύμβολα μας οδηγούν με τον δικό τους τρόπο σε ένα ταξίδι.

Αυτό πάντως σηκώνει από μόνο του πολύ ανάλυση. Σίγουρα, βοηθάει τα τικς του εγκεφάλου να ιονιστούν αφαιρετικά. Αλλά τι ξεκλειδώνει, η καλύτερα, αυτό που ξεκλειδώνει είναι ίδιο σε όλους τους ανθρώπους, έστω και στην κατηγορία των μυημένων;

Πολύ αμφιβάλλω, το νόημα δεν είναι ηλεκτροχημικό.... Από εκεί και πέρα το ταξίδι θα οδηγήσει σε κάποιο συμπέρασμα ή θα μας μείνει η "χαρά του Οδυσσέα";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καποιες ερωτησεις τις ριχνω , περισοτερο για να σκεφτομαστε, οχι τοσο για να απαντηθουν.

Ελπιζω να χεις δικιο και να καταλαβουμε καποια πραματα καποτε.

Ελαφρια τα παιρνω τα ταρο (see the "a tort" funny coincidence ), απλα δε νομιζω οτι το κανουν ολοι και χωρις να το σκεφτομαι, βρισκω τον εαυτο μου να προσπαθει να αντισταθμισει τις ιδεες να φερει μια ισορροπια, ωστε να εστιαζουμε πιο καθαρα στο τι εχουμε μπροστα μας. Πολλες φορες μας εντυπωσιαζει κατι και θολωνει το πραμα. Το βοδι ο dharma το χε πει : "Το να μην δημιουργουμε αυταπατες...ειναι φωτιση."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτό πάντως σηκώνει από μόνο του πολύ ανάλυση. Σίγουρα, βοηθάει τα τικς του εγκεφάλου να ιονιστούν αφαιρετικά. Αλλά τι ξεκλειδώνει, η καλύτερα, αυτό που ξεκλειδώνει είναι ίδιο σε όλους τους ανθρώπους, έστω και στην κατηγορία των μυημένων;

Πολύ αμφιβάλλω, το νόημα δεν είναι ηλεκτροχημικό.... Από εκεί και πέρα το ταξίδι θα οδηγήσει σε κάποιο συμπέρασμα ή θα μας μείνει η "χαρά του Οδυσσέα";
Κατά το λεξικό:

(το) ουσ. (Κ σύμβολον) σημείο, σχήμα, εικόνα κτλ. με τα οποία υποδηλώνονται ή παριστάνονται ορισμένες έννοιες, πράγματα ή γεγονότα | (μυθολ. - κοινωνιολ.) αντικείμενο ή εικόνα με μαγική ή μυστική αξία, που έχει την ιδιότητα να δημιουργεί αλληλουχίες ιδεών: μύθοι και σύμβολα | (για πρόσ.) αυτός που ενσαρκώνει μια ιδέα, ιδιότητα κτλ. με παραδειγματικό τρόπο: σύμβολο αυτοθυσίας | έμβλημα | συντομογραφία, συνθηματική παράσταση που χρησιμοποιείται στις τέχνες και τις επιστήμες | (μουσ.) σημάδι που παριστάνει γραπτά, μουσικό φθόγγο | (θρησκ.) σύμβολο πίστεως, σύντομο κείμενο όπου αναφέρονται τα βασικά δόγματα της χριστιανικής πίστης, το «πιστεύω»


Είμαστε περιτρυγυρισμένοι από σύμβολα!
Κάποια μας ξεχωρίζουν σε Χριτιανούς, Μουσουλμάνους ή Εβραίους.
Κάποια άλλα μας ενθαρρύνουν να αγοράσουμε coca-cola ή Mercedes.
Κάποια άλλα μας κατατάσουν σε κοινωνικές τάξεις, ανάλογα με τα ρούχα μας που φέρουν ευδιάκριτα τα σύμβολα των σχεδιαστών τους.
Για να οδηγήσουμε στο δρόμο θα πρέπει να γνωρίσουμε ένα κάρο σύμβολα που θα προστατέψουν τη ζωή μας. Κόκκινο ξεκινάμε. Πράσινο σταματάμε. Πως είπατε? Ανάποδα τα είπα?
Ακόμα και έξω από τις τουαλέτες χρειαζόμαστε εύκολους και κατανοητούς συμβολισμούς για να επιλέξουμε πόρτα...
Άραγε αν δεν βολευόμασταν με τις καρδούλες πως θα ζωγραφίζαμε την αγάπη?
Ακόμα και στα επικύνδυνα χημικά προτιμήθηκαν οι νεκροκεφαλές από τις λέξεις Επικύνδυνο/Προσοχή.

Με λίγα λόγια τι σημαίνουν όλα αυτά:
Το σύμβολο είναι ένας κώδικας που μπορεί να γίνει εύκολα κατανοητός σχεδόν από όλους. Αν αυτό από μόνο του δεν είναι ισχυρό, τότε τι είναι?

Οι διαφημιστές το ξέρουν καλά αυτό. Δεν είναι τυχαίο που δαπανώνται κονδύλια για τα εταιρικά Logos. Το όνομά της εταιρείας μπορεί να το ξεχάσεις, το Logo της όμως δυσκολότερα! Δεν είναι τυχαίο που κάποια εμπορικά προϊόντα έχουν κατοχυρωθεί τόσο έντονα στη μνήμη μας με το όνομά τους.

Θυμάμαι η γιαγιά μου ποτέ δεν αναφέρθηκε στο “τρυπάνι” του πατέρα μου,...κι επειδή δεν ήξερε και καλά αγγλικά το είχε ονομάσει Μπλάκι-Μπλάκι (Black nʼ Decker). Όταν πηγαίναμε για ψώνια, δε ζητούσε να φέρουμε γάλα, αλλά Νουνου.

Η αξία ενός συμβόλου έγκειται στην ικανότητά του να επεξηγεί απλά και κατανοητά.

Υπάρχουν σύμβολα που και ένα νήπιο θα αναγνώριζε και θα διαχωριζε από αντίστοιχα σύμβολα ακόμα κι αν τα έβλεπε μισά ή σε λάθος χρώμα και μέγεθος!

Αν και συγκεκριμένο, το σύμβολο έχει τη μοναδική ικανότητα να αφήνει χώρο στο μυαλό για συνειρμούς. Και αυτοί οι συνειρμοί ποικίλουν από άτομο σε άτομο.
π.χ. για έναν Χριστιανό ο σταυρός ξυπνά μέσα του αισθήματα πίστης και αγαλίασης ενώ σε κάποιον άθεο μπορεί να προκαλεί απέχθεια και στάση επιθετική, παρόλο που και οι δύο αναγνωρίζουν τον ίδιο συμβολισμό που κρύβεται πίσω από το σύμβολο.

Δε ξερω τι ηθελες να πεις με αυτο το παραδειγμα, κατι που ειτε το καθιστα ατυχες ή εμενα χαζο. Συγκρινεις ενα εργο τεχνης που εχει ως σκοπο να διασκεδασει και να ριξει μεσα και μερικα διδαγματα......με..... φιλοσοφικες ερωτησεις και "βαρια" θεματα του γιατι ειμαστε εδω, τι ρολο εχουμε, πως βρισκεις την ευτυχια, τι ειναι φωτιση ; Ή απλα μου δικαιολογεις γιατι σου αρεσουν τα ταρο ; Ο Αρχοντας μας αρεσε γιατι ειναι ενα ωραιο, πολυ ομορφα δοσμενο (περιγραφικα) παραμυθι. Αλλα δε μας αλλαξε τη ζωη. Ουτε μας διδαξε κατι που δε ξεραμε ηδη. Αν το ιδιο ισχυει και για τα ταρο, τοτε μολις συμφωνησες μαζι μου (σαμπανια παρακαλω ! )
Μίλησα για τον Άρχοντα επειδή ξέρω πως μας αρέσει και υπάρχει common ground στην κατανοησή του. :) Οι κάρτες έχουν και καλλιτεχνική πλευρά. 78 περίτεχνα φτιαγμένες εικόνες.
Ξέρεις ότι και ο Dali έφτιαξε ένα deck Tarot?
Αντιμετωπίζεις τις κάρτες "εχθρικά" (μη με κολλήσεις στον τοίχο, είδες το έβαλα σε quotes) επειδή ίσως νιώθεις πως κάτι κρύβεται από πίσω που σε απειλεί, που θα σε πιάσει κότσο και πρέπει να προσέξεις, ενώ παραδίνεσαι στον φανταστικό κόσμο του Τολκιν χωρις φόβους και τύψεις.
Πόσο βαθιά φτάνει η τρύπα του λαγού? Μα όσο βαθιά θες κι αντέχεις εσύ, και κάθε εσύ και εγώ να φτάσουμε.
Σάμπως και ο Τόλκιν δεν έπεσε στις μέρες μας θύμα εμπορευματοποίησης? Το ίδιο συνέβει και με τις κάρτες και με αρκετές πτυχές του new age.

Εγώ ας πούμε μάθαινα πέρυσι Ξωτικίστικα και με ρώταγαν τι θα τα κάνω...:P Μικρή σημασία έχει. Σημασία είχε που αντλούσα χαρά και διασκέδαζα (σαν το Μάγο) :)

Δεν έχω απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα (ούτε και στα δικά μου άλλωστε! :P)

Αν σου αρέσει το ταξίδι έρχεσαι μαζί μας. Κανείς από μας δεν είπε νομίζω πως θα βρεις το μεγάλο μυστικό της ζωής μέσα στις κάρτες. Ίσως πάλι και να το βρεις! :) Σάμπως ξέρουμε ποιά θα είναι η επόμενη εμπειρία που θα μας κάνει το μεγάλο κλίκ? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σωστα αυτα που λες για τα συμβολα, αλλα οπως με ολα τα πραγματα, εχουν και τα ελλατωματα τους. Ακριβως επειδη συνειρμικα μπορουν να μεταδωσουν οποιαδηποτε ιδεα με την οποια τα συνεδεσες, ειναι πανισχυρα εργαλεια πλυσης εγκεφαλου/χειραγωγησης.

Αντιμετωπίζεις τις κάρτες "εχθρικά" (μη με κολλήσεις στον τοίχο, είδες το έβαλα σε quotes) επειδή ίσως νιώθεις πως κάτι κρύβεται από πίσω που σε απειλεί, που θα σε πιάσει κότσο και πρέπει να προσέξεις
Εισαι σιγουρη ; Ή μηπως το βλεπεις λιγο αμυντικα εσυ ; Πιστευω στο οτι τιποτα απο μονο του δεν ειναι καλο ή κακο. Η αξία ή η απαξια του, εγκειται στη χρηση του. Το ιδιο ισχυει για τα ταρο, το ιδιο για οποιοδηποτε συμβολο. Εγω δεν εχω κατι στο οποιο να επιτεθω, δε με απειλουν 22 συμβολικες καρτες που το 1% οσων τις χρησημοποιουν, το κανουν ειτε επειδη ειναι ωραιες, ειτε για να κανουν καποιες σκεψεις. Ισα ισα, που αμα μπορουν να βοηθησουν, τοσο το καλυτερο. Απο την αλλη μερια, αν καποιος παθιαζεται/μαγευεται απο κατι δινοντας του διασταση που δεν εχει, τοτε νομιζω ειναι φυσιολογικο να αμυνεται αν ερχεται καποιος και τον προσγειωνει (τροπος του λεγειν).

Απλα ειναι ευκολο να λεμε τη γνωμη μας εδω, μερικες φορες ισως και χωρις να χρειαζεται, χωρις να το χουμε αναγκη. Το ποσο θα εισακουστει και ζυμωθει απο αλλους, εξαρταται απο το ποσο ευαισθητες θελουμε να χουμε τις κεραιες μας.

ενώ παραδίνεσαι στον φανταστικό κόσμο του Τολκιν χωρις φόβους και τύψεις.
εξηγησα την διαφορα ενος παραμυθιου με συγκεκριμενους σκοπους, σε συγκριση με φιλοσοφικα και ανθρωπολογικα ερωτηματα που μας απασχολουν αιωνες. Δλδ τι να φοβηθω απο τον Τολιεν και σε τι να εχω τυψεις ;

Κανείς από μας δεν είπε νομίζω πως θα βρεις το μεγάλο μυστικό της ζωής μέσα στις κάρτες.
Oh be honest, you think it just might be there though! Και οταν ακουω για φιλοσοφικα συστηματα, μονοπατι πολεμιστη,αλχημιστη, σινταρτα κλπ, ε ....δε νομιζω οτι το χειριζεσαι ελαφρια σαν ενα παραμυθακι.

Ίσως πάλι και να το βρεις!
There you go ;)

Το να ασχολειται καποιος με τις καρτες γιατι ειναι ομορφες, γιατι ειναι γοητευτικο που εχουν ζωγραφιστει με αρκετους συμβολισμους, ειναι κατανοητο.
Το να εναποθετουμε σε αυτες, πιθανοτητες επιλυσης υπαρξιακων και φιλοσοφικων θεματων, ειναι λιγο διαφορετικο. Ειδικα οταν αποτελουν αχταρμά απο διαφορετικες πηγες που ισως να μην ειναι και πολυ συμβατες μεταξυ τους.

Παντως οσο προχωραμε στις καρτες, τα βλεπω σαν μια περιληψη καποιων ιδεων απο θρησκειες/φιλοσοφιες. Μονο που δε ξερω αν ειναι καλυτερο αυτο, ή το να μελετησει κανείς ξεχωριστα μερικες , και σε μεγαλυτερο βαθος και μετα να τα ζυμωσει μονος του και να βγαλει οτι βγαλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αυτό πάντως σηκώνει από μόνο του πολύ ανάλυση. Σίγουρα, βοηθάει τα τικς του εγκεφάλου να ιονιστούν αφαιρετικά. Αλλά τι ξεκλειδώνει, η καλύτερα, αυτό που ξεκλειδώνει είναι ίδιο σε όλους τους ανθρώπους, έστω και στην κατηγορία των μυημένων;
Πολύ αμφιβάλλω, το νόημα δεν είναι ηλεκτροχημικό.... Από εκεί και πέρα το ταξίδι θα οδηγήσει σε κάποιο συμπέρασμα ή θα μας μείνει η "χαρά του Οδυσσέα";

Αγαπητέ φίλε, η ερώτησή σου είναι εξαιρετικά σημαντική, γι' αυτό και τη σημειώνω. Θα ήθελα να προσεχτεί αυτό το σημείο, που πολύ σωστά επισημαίνεις. Νομίζω ότι αποκτήσαμε και άλλον τίμιο σκεπτικιστή και αυτό είναι πολύ ωραίο, αφού το να έχει κανείς γκάζια χωρίς να έχει φρένα οδηγεί μαθηματικά στην καταστροφή. Είχα παρατηρήσει από την αρχή ότι τα κείμενά σου χαρακτηρίζονται από ισορροπημένη σκέψη και σωστά το επισήμανα. Stick together man. Ας μην ξεχνάμε ότι στην Αργοναυτική εκστρατεία ο Ιάσων επιλέγει ως πλήρωμα ήρωες (σύμβολα δύναμης και ενσαρκώσεις συγκεκριμένων ποιοτήτων του ανθρώπινου χαρακτήρα) με πολύ διαφορετικές και συμπληρωματικές "ιδιότητες".

Ας μην ξεχνούμε ότι συνειδητά χρησιμοποιούμε μόνο το 5-8% των δυνατοτήτων του εγκεφάλου μας. Αυτό είναι αρκετό για να κάνουμε θαυμαστά πράγματα. Ας διανοηθούμε για λίγο πόσα και πόσα θαυμαστά κρύβονται στο "κάτω κεφάλι" μας (δεν το εννοώ με τη σεξουαλική έννοια, όμως και αυτή εμπεριέχεται σε αυτό που λέω). Τι κάνει άραγε το 95% του μυαλού μας; Γιατί υπάρχουν άνθρωποι των θαυμάτων, που έχουν κάνει αυτό που οι άλλοι θεωρούσαν αδιανόητο ή αδύνατο;
Πλησιάζοντας περισσότερο την ερώτησή σου, θα πω το εξής: Υποτίθεται (με μεγάλη πιθανότητα να είναι αυτό αληθές) ότι τα αρχέτυπα σύμβολα είναι εγχαραγμένα στο συλλογικό ασυνείδητο και ότι είναι κοινά για όλους τους ανθρώπους. Ο θείος Αδόλφος, όπως και ο Σύντροφος Ουλιάνοφ, αλλά και ο Πατερούλης (η ίδια η επίκληση της λέξης "Πατερούλης" είναι ένα πανίσχυρο αρχέτυπο σύμβολο) το πίστευαν και το απέδειξαν στην πράξη. Εφόσον ισχύει κάτι τέτοιο, πράγμα που τείνω να πιστέψω, η απάντηση στο ερώτημά σου τείνει να είναι θετική. Αυτό που δεν είναι κοινό για όλους τους ανθρώπους, είναι το τι θα επιλέξουν να κάνουν με τις δυνάμεις που θ' αποκαλυφθούν όταν ανοίξουμε τις πύλες της ενόρασης. Προσέχετε αγαπητοί συνταξιδιώτες, κάθε μυητικό ταξίδι έχει και τους κινδύνους του.
Αυτό που κάνει εμένα προσωπικά να μην "τρέμει το χέρι μου" όταν κρατώ τέτοια όπλα του Χάους, είναι η επαναλαμβανόμενη με συνέπεια παρατήρηση ότι συνήθως τα χαοτικά όπλα (στη συγκεκριμένη περίπτωση οι δυνάμεις που απελευθερόνονται από τα σύμβολα), παρά τον σχεδόν ανεξέλεγκτο τρόπο δράσης τους, καταλήγουν σε αποτελέσματα ανάλογα με το Θέλημα του Μάγου χειριστή τους. Δεν εννοώ αυτό που είναι τώρα έτοιμος ο Lory να εφορμήσει καθέτως, ότι δηλαδή βγάζει κανείς τα συμπεράσματα που θέλει, δεν μιλάω καν για συμπεράσματα. Μιλάω για τις συνέπειες της χρήσης των δυνάμεων, αν καταφέρεις να τις πάρεις στα χέρια σου και να τις χειριστείς. Αυτός είναι και ο λόγος που αυτές οι δυνάμεις είναι κλειδωμένες μέσα μας. Η ανεξέλεχτη χρήση τους από μη μυημένους, μπορεί να απειλήσει την ίδια την υφή του σύμπαντος, αλλά πάνω απ' όλα την ψυχή του χρήστη.
Τέλος να σου απαντήσω ότι μια εκτεταμένη αλληλεπίδραση τόσων πολλών και καλών συνομιλητών (αν και στην περίπτωση της συζήτησης μεταξύ της Isi και του Lory η λέξη "καλών" μάλλον αποτελεί ευφημισμό:P, ενώ απέναντι σ' εμάς τους υπόλοιπους είναι πολύ καλοί, αλήθεια τι συμβαίνει με σας τους δύο παιδιά; :D:D) δεν μπορεί να μην καταλήξει σε καλά αποτελέσματα. Ήδη αρχίζουν ν' αχνοφαίνονται κάποια στοιχεία που με κάνουν πολύ αισιόδοξο.

A ! Τελειωσα το ντοκυμαντερ περι Αστρολογιας και Ταρο με τον Κριστοφερ Λη. Εκτος του οτι μερικες φορες χαζευα με τη φωνη του και τον τροπο που προφερει τις λεξεις που ειναι σα να τους δινει ισχυ και ζωη (αυτος και ο James Earl Jones a.k.a Darth Vader, νομιζω μπορουν να σε διαταξουν να πεθανεις και να γινει:P )

Θα ήθελα να υπογραμμίσω και να διπλοεπισημάνω ότι αυτό που λέει ο Lory είναι η πραγματική αιτία που η μαγεία (λευκή και μαύρη) είναι αληθινή. Πράγματι, μια κουβέντα που εκφέρεται την κατάλληλη στιγμή, με τον κατάλληλο τρόπο και την κατάλληλη φόρτιση στη φωνή, στα μάτια, στις κινήσεις και στο πρόσωπο, είναι το ισοδύναμο μιας πανίσχυρης μαγικής επίκλησης, αφού έχει την ικανότητα να διαπερνά την ασπίδα της συνείδησης και να καρφώνεται (δίκην ιού Η/Υ) στην καρδιά του ασυνείδητου, όπου αναγκάζει το αντικείμενο της μαγείας να προκαλέσει μόνος του τη θεραπεία ή την καταστροφή. Δυστυχώς εγώ προσωπικά το έχω κάνει, με λανθασμένο τρόπο και δεν είμαι καθόλου περήφανος γι' αυτό. Αν ήξερα τότε όσα ξέρω σήμερα, ίσως να διάλεγα άλλο τρόπο να χειριστώ την κατάσταση (συγκεκριμένα τώρα ξέρω τι θα έκανα ακριβώς, όμως ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω). Δυστυχώς η άγνοια σκοτώνει...Το έχει χρησιμοποιήσει και ο πατέρας μου σε μια στιγμή περίεργη, με πολύ πιο εντυπωσιακά αποτελέσματα και χωρίς κανένας να πάθει τίποτε. Αυτό συνέβη επειδή απλά το έκανε συνειδητά... Ποτέ μην υποτιμάτε τη δύναμη της Υποβολής (όσο πάω θέλω περισσότερους υπότιτλους ε; )

Καποιες ερωτησεις τις ριχνω , περισοτερο για να σκεφτομαστε, οχι τοσο για να απαντηθουν.
Ελπιζω να χεις δικιο και να καταλαβουμε καποια πραματα καποτε.

Ελαφρια τα παιρνω τα ταρο (see the "a tort" funny coincidence ), απλα δε νομιζω οτι το κανουν ολοι και χωρις να το σκεφτομαι, βρισκω τον εαυτο μου να προσπαθει να αντισταθμισει τις ιδεες να φερει μια ισορροπια, ωστε να εστιαζουμε πιο καθαρα στο τι εχουμε μπροστα μας. Πολλες φορες μας εντυπωσιαζει κατι και θολωνει το πραμα. Το βοδι ο dharma το χε πει : "Το να μην δημιουργουμε αυταπατες...ειναι φωτιση."

Θαυμάσιο κομμάτι του Lory (σε σχέση με το θέμα μας εννοώ), παρακαλώ διαβάστε το χωρίς άλλα δικά μου σχόλια, πλην των υπογραμμίσεων που προσέθεσα. Φίλε είμαστε σε πολύ καλό δρόμο...

Μόνο για τον αναγραμματισμό, κάτι. Έχει αποδειχθεί επιστημονικά ότι εάν σε ένα κείμενο οι λέξεις αναγραμματιστούν κρατώντας όμως σταθερά το πρώτο και το τελευταίο γράμμα της λέξης, πράγμα που το δοκίμασα αφού το διάβασα και είναι εκπληκτικό, το μάτι συνεχίζει να διαβάζει το ίδιο ακριβώς κείμενο, χωρίς καν τη συναίσθηση του αναγραμματισμού (εμένα αυτό μ' εντυπωσίασε περισσότερο). Φαίνεται λέει ότι ο εγκέφαλος παίρνει τα γράμματα και τα συνθέτει σε λέξεις με όχι γραμμικό τρόπο. Κατ' επέκταση μπορούμε εύλογα να υποθέσουμε ότι ο εγκέφαλος διαβάζει ασυναίσθητα όλες τις λέξεις που προέρχονται από αναγραμματισμούς της ίδιας λέξεως. Με δεδομένοτο ότι όπως είναι σε όλους μας λίγο πολύ γνωστό οι αρχαίοι μύστες ασχολούνταν με τέτοια θέματα γρίφων και αναγραμματισμών, δεν είναι καθόλου παράλογο να υποθέσουμε συνεπώς ότι αυτό που παρατήρησε ο Lory είναι μια από τις κρυμμένες έννοιες του όρου, υπόθεση που ενισχύεται από το γεγονός ότι αυτή η κρυμμένη έννοια μας προειδοποιεί για τισ αρνητικές συνέπειες και τους κινδύνους της χρήσης των χαρτιών αυτών. Φίλε Lory πιστεύω ότι αυτό που είδες δεν είναι καθόλου τυχαία βαλμένο, αυτοί που έβγαλαν το όνομα tarot πρέπει να το είχαν παρατηρήσει και να το έκαναν επίτηδες...

Σωστα αυτα που λες για τα συμβολα, αλλα οπως με ολα τα πραγματα, εχουν και τα ελλατωματα τους. Ακριβως επειδη συνειρμικα μπορουν να μεταδωσουν οποιαδηποτε ιδεα με την οποια τα συνεδεσες, ειναι πανισχυρα εργαλεια πλυσης εγκεφαλου/χειραγωγησης.

Ο κινέζος στρατηγός Σουν Τζου είπε: "Αυτός που δεν γνωρίζει τους κινδύνους που συνεπάγονται τα όπλα που κρατάει, δεν είναι ικανός ούτε για τον πόλεμο, αλλά ούτε και για την ειρήνη"

Ακόμη και αν δεν βγει κανένα άλλο όφελος από τούτο το ταξίδι, το ότι θα εκπαιδευτούμε στη χρήση των συμβόλων, ώστε κανείς πια να μην μπορεί να τα χρησιμοποιήσει εναντίον μας, φυτεύοντας μιμίδια στο υποσυνείδητό μας, θα είναι ένα τεράστιο κέρδος.


Τέλος, θέλω να χαιρετήσω τη συμμετοχή της Giovanna, η οποία μέσω της υπογραφής της μας θέτει στα υπόψιν, άλλο ένα εξαιρετικό στοιχείο:
Ο έρωτας ανήκει σε εκείνους
που δέχονται να φτάσουν στα άκρα για χάρη του

Αυτό που κάνουμε εδώ, έχει άμεση σχέση με τον Έρωτα (όχι απαραίτητα με τη σεξουαλική του έννοια) και μόνο ο Έρωτας μπορεί να μας καθοδηγήσει στο δρόμο μας. Δεν μπορώ να επεκταθώ, όμως το στοιχείο του Έρωτα είμαι σίγουρος ότι θα προκύψει στη διαδρομή...:) Μιλώ για το πρωτότοκο τέκνο του Χάους (μαζί με τη Νύχτα), τη γεννεσιουργό αιτία της δημιουργίας όλων των πραγμάτων (κατά την Κοσμογονία του Ησί
οδου).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο έρωτας ανήκει σε εκείνους
που δέχονται να φτάσουν στα άκρα για χάρη του

Αυτό που κάνουμε εδώ, έχει άμεση σχέση με τον Έρωτα (όχι απαραίτητα με τη σεξουαλική του έννοια) και μόνο ο Έρωτας μπορεί να μας καθοδηγήσει στο δρόμο μας. Δεν μπορώ να επεκταθώ, όμως το στοιχείο του Έρωτα είμαι σίγουρος ότι θα προκύψει στη διαδρομή...:) Μιλώ για το πρωτότοκο τέκνο του Χάους (μαζί με τη Νύχτα), τη γεννεσιουργό αιτία της δημιουργίας όλων των πραγμάτων (κατά την Κοσμογονία του Ησί
οδου).

'Oπως πάντα καταπληκτικός. Αυτό που λες για τον 'Ερωτα και αυτήν την πλευρά του, έχω άποψη ότι σχετίζεται με την επόμενη κάρτα, την Αυτοκράτειρα, που περιμένουμε πως και πως να την παρουσίασει η Αρχιέρεια :D Isiliel και τότε θα εξηγήσω με τις ταπεινές μου γνώσεις πώς και γιατί συνδέεται με την έννοια του 'Ερωτα όπως την εννοείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για το θεμα χρησης 5-8% του εγκεφαλου : Δε ξερω πως ακριβως το εννοεις, αλλα θα θελα να το ξεκαθαρισω γιατι παρα πολυς κοσμος το εχει καταλαβει λαθος. Δεν χρησημοποιουμε το 5-10% του εγκεφαλου μας και το υπολοιπα πινει φραπε. Απλά εχουν δει οτι δεν πυροδοτουνταιπαρα πολλοι νευρωνες ταυτοχρονα στον εγκεφαλο. Και φυσικα δεν ειναι παντα οι ιδιοι. Αυτο δε σημαινει οτι εχουμε 90% ισχυος που δε χρησημοποιειται. Aλλωστε ενας νευρωνας μπορει να μην στελνει σημα , αλλα να δεχεται. Κατα τη διαρκεια μιας ημερας σχεδον ολο (αν οχι ολο) το νευρικο συστημα χρησημοποιειται εστω σταδιακα. Και οσο πιο πολυπλοκο ειναι αυτο που κανουμε τοσο περισσοτερα κυτταρα και κυκλωματα χρησημοποιουνται ταυτοχρονα. Ειναι γνωστος ως "Ο μυθος του 10 % ". Δεν αποκλειεται στην εξελιξη μας να γινουμε πιο εξυπνοι και να χρησημοποιουμε περισσοτερα κυτταρα παραλληλα, αλλα αυτο το 5-10% δεν υφισταται οπως εχει διαδοθει. Μαλιστα το χρησημοποιουν κατα κορον οσοι θελουν να πεισουν για psychic powers κλπ.

Υποτίθεται (με μεγάλη πιθανότητα να είναι αυτό αληθές) ότι τα αρχέτυπα σύμβολα είναι εγχαραγμένα στο συλλογικό ασυνείδητο και ότι είναι κοινά για όλους τους ανθρώπους.
Mεγαλη ; Σιγουρα ; Δε λεω, διασημος ο Jung, αλλα και αμφιλεγομενος.

Για τον αναγραμματισμο : Δε νομιζω να το καναν επιτηδες ρε συ καθως η μια λεξη περασε απο μια γλωσσα σε μια παρομοιας προελευσης. Δεν θα μπορουσαν να βαλουν οποια να ναι κιολας. Στα ιταλικα που ειναι tarochi δεν αναγραματιζεται σε κατι με νοημα πχ. Το αλλο που λες για τον εγκεφαλο μας και το διαβασμα, αν θυμαμαι καλα συμβαινει, αλλα οχι με 1ο και τελευταιο γραμμα. Θελει περισσοτερα σωστα γραμματα, απλα οχι ολα. Και παλι συμβαινει γιατι ειναι λεξεις μεσα σε προταση και παει ο νους στο τι θελει να πει. Το εχω δοκιμασει καποτε και ειχε πλακα. Αλλα δεν ειχαν μονο 1ο και τελευταιο γραμμα σταθερα, ειχαν περισσοτερα. Πχ ετσι σκετο αν σου πω "πακοιτυοκιλα" δε σκεφτεσαι αμεσως το
πολυκατοικια
:P

Για τη μαγεια : Τι ηταν αυτο που εκανες ; Στειλε pm αν ειναι. Γενικα παντως, δε νομιζεις οτι ο δεκτης πρεπει να πιστευει οτι μπορει να επηρεαστει, ωστε να επηρεαστει;

(αν και στην περίπτωση της συζήτησης μεταξύ της Isi και του Lory η λέξη "καλών" μάλλον αποτελεί ευφημισμό:P, ενώ απέναντι σ' εμάς τους υπόλοιπους είναι πολύ καλοί, αλήθεια τι συμβαίνει με σας τους δύο παιδιά; :D:D)
Δε ξερω ρε συ. Μπορει να εχουμε παντρευτει και να μη το πηραμε χαμπαρι ακομα ! :P

ΕDIT (γιατι με προλαβε η Isi) : Isi μου, δεν απαιτω κατι. Το μονο που ζητω (οχι απαιτω) ειναι τουλαχιστον, αν ειναι να διαφωνουμε, να εχουμε συνεννοηθει, να εχουμε επικοινωνησει και να ειναι ξεκαθαρο τι λεει ο ενας και ο αλλος. Γιατι αν δε γινει αυτο, τοτε δε θα ξερουμε αν καλως συμφωνουμε/διαφωνουμε ή γιατι διαφωνουμε/συμφωνουμε.

Αυτό που ίσως δεν ξέρει είναι πως αν δεν τον εκτιμούσα απλά θα τον αγνοούσα.
Το ξερω και ισχυει το ιδιο και απο μερους μου.:) Αν και μπορει και οι 2 να κανουμε λαθος, γιατι ισως πρεπει να ασχολουμαστε περισσοτερο με το τι λεγεται παρα με το απο ποιον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Για το θέμα του 10%, δεν εννοούσα αυτό, καλά κάνεις και το διευκρινίζεις. Εννοώ για τη συνειδητή χρήση των δυνατοτήτων του εγκεφάλου.

Για τα αρχέτυπα σύμβολα δεν στέκομαι τόσο στη θέση του Jung, όσο στο ότι, όπως αναφέρω, η άποψη αυτή έχει δοκιμαστεί στην πράξη και η εφαρμογές ήταν απόλυτα επιτυχημένες. Πρόσεξε ότι όλοι οι εξουσιαστές χρησιμοποιούν σύμβολα δύναμης στις απεικονίσεις τους, από τους Φαραώ, μέχρι τον Καρλομάγνο και τους Βυζαντινούς αυτοκράτορες.

Αυτό που λες για τον αναγραμματισμό είναι σωστό. Ούτε κατά διάνοια δεν μπορούσα να βγάλω τη λέξη πολυκατοικία από τον αναγραμματισμό σου. Το αστείο, που με έπεισε πραγματικά ήταν ότι το άρθρο που διάβαζα στο περιοδικό και αναφερόταν σε αυτό που έγραψα, ήταν γραμμένο με αυτόν τον τρόπο, ενώ δεν το καταλάβαινα μέχρι που μου το έγραψαν (ρε λαλάκα, αναγραμματισμένα διαβάζεις τόσην ώρα δεν το κατάλαβες;). Πιθανώς χρησιμοποιούσαν πιο μικρές και πολυχρησιμοποιούμενες λέξεις για να γράψουν το κείμενο. Θεώρησα λοιπόν ότι η λέξη tarot με 5 μόνο γράμματα, εντάσσεται σ' αυτήν την κατηγορία. Ας κάνουμε μια υπόθεση. Αφού οι μυημένοι ασχολούνταν με γρίφους, μήπως φτιάξαν τη λέξη ώστε να περικλείει και την αρνητική έννοια της χρήσης της; Ίσως και νά' ναι τυχαίο, οπότε κι εδώ μπορεί να πει κανείς ότι δεν υπάρχει τίποτε τυχαίο. Αλήθεια ποιος ξέρει πώς φτιάχνεται μια καινούρια λέξη για κάτι που δεν υπήρχε προηγουμένως...

Δεν θα σου πω με λεπτομέρειες αυτό που έκανα εγώ, γιατί θα μπορούσες να το πάρεις για "σύμπτωση", αφού έτσι κι αλλιώς το χρησιμοποίησα ασυνείδητα. Είπα κάτι σε κάποιον, να πάθει κάτι, το οποίο το πίστευα απόλυτα και θυμάμαι ότι την ώρα που το είπα είδα φόβο στα μάτια του. Το είπα δε με τόση πίστη και τόση φόρτιση, που πράγματι ήταν υποβλητικό. Μετά από λίγες μέρες το έπαθε, και μάλιστα συνέβη να πέσει ο πατέρας του πάνω στην Abyss (η γυναίκα μου) στο νοσοκομείο που δούλευε, κατάλαβε ότι από κάπου την ξέρει και χωρίς να αναγνωρίσει ποια ήταν, της ζήτησε και χάρη για το γιό του, να ενδιαφερθεί για την υγεία του. Ήταν φυσικά και η Abyss στον καυγά, άκουσε αυτό που είπα και βέβαια έπαθε την πλάκα της από το αποτέλεσμα.

Ο πατέρας μου, πράγμα πιο πιστευτό, αφού το έκανε συνειδητά, βρέθηκε σε κάποια ομήγυρη, όπου κάποιος τον χαρακτήρισε ως "μάγο" με την κακή έννοια. Ο γέρος μου του έπιασε το χέρι και του είπε: "Δεν έπρεπε να μου μιλήσεις έτσι, από δω και πέρα δεν θα μπορέσεις πια να σηκωθείς από την καρέκλα σου". Πράγματι αυτός δεν μπορούσε να σηκωθεί και τον παρακαλούσε να τον λυπηθεί. Ο γέρος μου τον "απελευθέρωσε" και τότε αυτός σηκώθηκε κανονικά. Όταν τον ρώτησα πώς το έκανε, μου είπε ότι ο τύπος ήδη φοβόταν τον "μάγο" και ο τρόπος που του είπε την "επίκληση" τον καθήλωσε. Μετά έπαθε υστερία από το φόβο του και δεν μπορούσε να κινηθεί. Μην ξεχνάτε ότι ο Χίτλερ είχε πάθει τύφλωση από την υστερία του, όταν η Γερμανία ηττήθηκε στον Α' Π. Π.
Και στη δική μου περίπτωση, ο τύπος μόνος του έπαθε αυτό που έπαθε, έκανε μια στραβοτιμονιά προσπαθώντας να κάνει τσαμπουκά σε κάποιον και καρφώθηκε σε δένδρο με το αμάξι. Προσέξτε, μην καταριέστε κανέναν, μπορεί χωρίς να το θέλετε πραγματικά να πραγματοποιηθεί η κατάρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
10% : δε ξερω τοτε τι ακριβως εννοεις και πως βγηκε το νουμερο, αλλα μαλλον για αυτο ειμαστε εκτος θεματος.

Για τα αρχέτυπα σύμβολα δεν στέκομαι τόσο στη θέση του Young, όσο στο ότι, όπως αναφέρω, η άποψη αυτή έχει δοκιμαστεί στην πράξη και η εφαρμογές ήταν απόλυτα επιτυχημένες. Πρόσεξε ότι όλοι οι εξουσιαστές χρησιμοποιούν σύμβολα δύναμης στις αποικονίσεις τους, από τους Φαραώ, μέχρι τον Καρλομάγνο και τους Βυζαντινούς αυτοκράτορες.
Μισο λεπτακι........29.....28....27....26......:P
Το οτι χρησημοποιουνται συμβολα καποιας "θεματικης" για ενα τομεα κατα καιρους, δε σημαινει οτι υπαρχει συλλογικο κοσμικο ασυνειδητο του Jung με αρχετυπους συμβολισμους, με τους οποιους γεννιομαστε και τους οποιους γνωριζουμε ασχετα απο τις εμπειριες μας. Αν ολοι αυτοι οι εξουσιαστες, χρησημοποιουσαν ...ροζ λαγουδακι για συμβολο εξουσιας, ...αυτο θα ειχαμε ολοι στο νου μας , με αυτο θα μεγαλωναμε, με αυτο θα συνδεαμε την εξουσια. Θα μου πεις "και γιατι βγηκε το ταδε συμβολο, και οχι το ταδε". Αν τα αναλυσουμε νομιζω θα εχουν απλες εξηγησεις. Πχ το σκηπτρο ή ο θρονος για την εξουσια, θα βγηκε μεσα απο τη ζωη. Ο αρχηγος ειχε το οπλο, καθοταν πιο ψηλα απο τους αλλους κλπ.

Αφού οι μυημένοι ασχολούνταν με γρίφους, μήπως φτιάξαν τη λέξη ώστε να περικλείει και την αρνητική έννοια της χρήσης της; Ίσως και νά' ναι τυχαίο, οπότε κι εδώ μπορεί να πει κανείς ότι δεν υπάρχει τίποτε τυχαίο. Αλήθεια ποιος ξέρει πώς φτιάχνεται μια καινούρια λέξη για κάτι που δεν υπήρχε προηγουμένως...
τραβηγμενο μου ακουγεται.
Να πουμε εδω κατι που εψαξα : αρχικα δε λεγοντουσαν ουτε καν στα Ιταλικα "tarochi" αλλά "carte da trionfi" (σα να λεμε "ειδικες καρτες" οπως ο joker ή οπως το "δεκα το καλο" ).Μετα απο πολλα χρονια μετατραπηκε σε tarochi, χωρις να ξερουμε γιατι και πως. Μια θεωρια ειναι οτι ερχεται απο αραβικη λεξη, που σημαινει "περιττο, για πεταμα" (seriously :P ), οποτε μια επεκταση της θεωριας ειναι, οτι τα ονομασαν ετσι επειδη σε παραλλαγες του παιχνιδιου χρησημοποιουσαν μερικες μονο καρτες. (ή απλα τις θεωρουσαν αχρηστες καρτες γενικοτερα :P:P:P ).

Για το περιστατικο του πατερα σου, το εξηγησες πως εγινε. Το δικο σου εχει κι αυτο εξηγησεις, αλλα θα βγουμε παλι εκτος θεματος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να πουμε εδω κατι που εψαξα : αρχικα δε λεγοντουσαν ουτε καν στα Ιταλικα "tarochi" αλλά "carte da trionfi" (σα να λεμε "ειδικες καρτες" οπως ο joker ή οπως το "δεκα το καλο" ).Μετα απο πολλα χρονια μετατραπηκε σε tarochi, χωρις να ξερουμε γιατι και πως. Μια θεωρια ειναι οτι ερχεται απο αραβικη λεξη, που σημαινει "περιττο, για πεταμα" (seriously :P ), οποτε μια επεκταση της θεωριας ειναι, οτι τα ονομασαν ετσι επειδη σε παραλλαγες του παιχνιδιου χρησημοποιουσαν μερικες μονο καρτες. (ή απλα τις θεωρουσαν αχρηστες καρτες γενικοτερα :P:P:P ).
Όπως είπα και στο πρώτο μου ποστ υπάρχουν πολλές θεωρίες για την καταγωγή και των ταρώ αλλά και της λέξης.

Εχω στα χέρια μου κείμενο που αναφέρετε σε οκτώ αναγραμματισμούς που μπορούν να αποδωθούν στα Εβραϊκά, τα Ελληνικά ή τα Λατινικά:

ROTA(Rotae) Latin=The Wheel
ATOR = Hebrew AThR-athor, meaning a specific point, location, or place = Greek Aethyr, the rarified Air of space or the Heavens. Some commentators have also suggested that ATOR is indicative of the Egyptian Mother Goddess Hathoor or Athoor.
RATO Latin Ratio, the basis for pi and the Squaring of the circle = Greek Rhetos, to speak with power, fluency and distinction i.e. rhetoric.
OTAR Hebrew OTR-awtar to encircle, to encompass or to crown, or literally a compass (with it's four directions) or crown i.e. the highest point or state.
TORA Hebrew Torah the Book of the Law = Greek teras meaning a prodigy or an oracle.
AROT Hebrew ARTz-Aretz, the Earth or the world, as well as the Greek Arotron-to plow or till the Earth. Please note that the Circle Squared is the astrological symbol for the Planet Earth.
ORAT Latin Oratorio-the spoken word = Hebrew ORTZ-Awretz, awe or fear = Greek Oratos (Horatos) to gaze upon or see: The root of the astrological term Horoscope
Note that the word hora meaning Hour possibly connects Greek to Egypt as it would appear that the root of this word is actually Horus the Hawk headed Lord of the Aeon.
TARO(Tarot)The final appended "T" indicating the end of the cycle, and the beginning of the next upon the Wheel. Also TARO is found in Greek as tauros, a bull or an ox thus the astrological sign Taurus.
[Lorien κοίτα εδώ ----->]Latin = tares meaning that which is rejected, considered useless, petty or insignificant, full of holes, or sent to the rubbish pile. This may appear to contradict or negate all of the foregoing metaphors, until one recalls Jesus' reminder of what was written in Psalms 118:22 recorded in Matthew 21:42 - "Did ye never read in the Scriptures, The stone which the builders rejected is become the head of the corner: this is the Lord's doing, and it is marvelous in our eyes?"
The wise will understand His meaning well, while the rest are welcome to concider all of this conjecture as merely empty and meaningless rubbish.

"carte da trionfi" (σα να λεμε "ειδικες καρτες"
Οι 22 πρώτες κάρτες ονομάζονται και Θρίαμβοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Πότε θα μπει η επόμενη κάρτα;;; :P Παρακολουθώ με τρομερό ενδιαφέρον την κουβέντα σας παίδες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ωωωω τιμή μας!! :) Επειδή εδώ και 1 ώρα αντιγράφω τα παραπάνω και περιμένουμε και τα σχόλια του Χάους, λέω να την ανεβάσω αύριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όπως είπα και στο πρώτο μου ποστ υπάρχουν πολλές θεωρίες για την καταγωγή και των ταρώ αλλά και της λέξης.
Ναι. Και εδω φαινεται η διαφορα προσεγγισης του θεματος που εχουμε (το οποιο δεν ειναι κακο για τριτους που διαβαζουν).Εσυ επελεξες να πιστεψεις την παρακατω :

"Πολλές είναι οι θεωρίες που εξηγούν τη λέξη tarot. Προσωπικά προτιμώ την εξήγηση που λέει ότι η λέξη TAROT προέρχεται από την Αιγυπτιακή φράση "Ta Rοsh" που σημαίνει "Βασιλική οδός" (The Royal path to Wisdom)."

γιατι σου αρεσει σαν ιδεα :). Εγω προτιμησα να το ψαξω απο περιεργεια, και βρηκα αυτα που ανεφερα, που δεν ειναι "ομορφα" αλλα ειναι προσγειωμενα και κατα πασα πιθανοτητα πολυ πιο κοντα στην πραγματικοτητα γιατι βασιζονται στην ιστορια και την γλωσσολογια. Για την θεωρια που διαλεξες, διαβασα το παρακατω :

"Court de Gebelin does not provide any historical proof of his claims, and the contemporary research proved his thesis to be merely imaginary. De Gebelin also claimed that the name “Tarot” derives from the supposedly Egyptian words TAR, meaning “royal”, and RO, meaning “path”, thus being the royal path to wisdom. When Francois Champollion deciphered Egyptian hieroglyphs about twenty-three years later, it was obvious that the etymological claims of de Gebelin did not have even the least trace of truth. For more than two centuries though, this theory had an enormous influence on the esoteric circles."

Αυτα που ανεφερα στο προηγουμενο ποστ, δεν ειναι θεωριες ειναι αληθινα στοιχεια. Η θεωρια ειναι μονο ως προς το γιατι διαλεξαν να το μετατρεψουν σε tarochi. Επομενως η λιστα με θεωριες για το TARO (γιατι οχι taroT ? ) που αναφερεις, ξεκινανε ηδη απο λαθος βαση. Περα απο το οτι ειναι εντελως τραβηγμενες προχειρες και με απροσεξιες.Πχ ενα που αμεσως δε μου καθοταν καλα και το εψαξα :

RATO --> Latin Ratio : Στο λεξικο βλεπω οτι το Rato δεν ειναι Λατινικο, αλλα Ισπανικο. Πως στα λατινικα ειναι Ratio , οτι προερχεται απο το ratus που ειναι του ρηματος reri που σημαινει υπολογιζω. Και καμια σχεση συγκεκριμενη με το "π" δεν αναφερεται ουτε υπονοειται.

Και στα αλλα οπου τους συμφερει υπολογιζουν ενα γραμμα, όποτε οχι, το αφηνουν....οτι να ναι....Και ολα αυτα πανω σε λαθος λεξη (taro).

Και το λατινικό tares που αναφερεις φαινεται να προερχεται απο το αραβικο taraha. Τωρα το οτι εψαξε καποιος τη βιβλο για να πιασει μια φραση που ειπε ο Χριστος, και να μας πεισει οτι το σκαρτο ειναι το ζητουμενο και να ! οριστε η αποδειξη οτι ....οτι τι ρε φιλε ; Οτι ονομασαν την τραπουλα "σκαρτα" εχοντας στο νου τους κατι που γραφτηκε στη διαθηκη ; (τη στιγμη που η λεξη ειναι και αραβικης προελευσης ; ) αστεια πραματα...

Αυτο...εμενα μου δειχνει οτι καποιοι απλα θελουν να συμπληρωσουν ενα παζλ με δικα τους κομματια αδιαφορωντας για την εικονα που εχει στο κουτι, οποτε συνδεουν μεταξυ τους οτι να ναι. Δε φτανει που η βιβλος εχει ενα σωρο αντιθεσεις και απαραδεκτες ιδεες απο μονη της...

Κοιταχτε αν ψαξουμε αρκετα, μπορουμε για οποιαδηποτε λεξη , σε καποια γλωσσα κατι να βρουμε. Αλλα σε αυτο το σημειο, πλεον δεν υπαρχει κατι και το βλεπουμε, αλλά βλεπουμε κατι, και αρα "υπαρχει". Ο σκοπος ειναι να εχουμε αδειο το μυαλο μας, ανοιχτο το κεφαλι μας, να μην ΘΕΛΟΥΜΕ κατι συγκεκριμενο, και να αφηνουμε τα στοιχεια να μιλανε μονα τους. Οχι να τα ζοριζουμε εμεις. Παντως καλα εκανες και τα ποσταρες.

Για τα συμβολα γενικοτερα μπορουμε να μιλαμε παραλληλα. Τα αλλα 2 θεματα ειναι οφ τοπικ. Εγω ειμαι ετοιμος για την επομενη καρτα :). Isiliel αμα ειναι κουραστικο βαζε τα και αγγλικα δε πειραζει :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για τις κάρτες θέλω να καταλαβαίνουν όλοι γι' αυτό τα γράφω ελληνικά. Δεν κερδίζω τίποτα γιατί δεν υπάρχουν σε ηλεκτρονική μορφή κάπου για να κάνω copy-paste.

Όσο για τη Λέξη Taro γιατί όχι tarot, μα γιατί το τελικό "Τ" υποδηλώνει τον κύκλο. Το αναφέρει και πιο πάνω. Στην ουσία το πρώτο t είναι ταυτόχρονα και το τελευταίο!
Οι Thelemites έχουν βιβλίο που ονομάζεται "Τ" και απ'όσο ξέρω σχετίζεται με τις ταρώ.

TARO(Tarot)The final appended "T" indicating the end of the cycle, and the beginning of the next upon the Wheel.

Πάντως τα Λατινικά δεν είναι τόσο άσχετα με την Ισπανική γλώσσα...

Αυτα που ανεφερα στο προηγουμενο ποστ, δεν ειναι θεωριες ειναι αληθινα στοιχεια.
Ποιός και τι καθορίζει τι είναι και τι δεν είναι αλήθεια? :P
Πήγαινε να δεις στο θέμα "Ομιλειτε Ελληνικά" που μιλάμε για μια φράση που έχει δύο εξηγήσεις περί της καταγωγής της που για μένα στέκουν και οι δύο.
Ποιά απ' τις δύο είναι η σωστή? Ούτε η μια ούτε η άλλη πλευρά με έπεισαν απόλυτα.

Επιλέγω λοιπόν να κρατήσω αυτή που μου αρέσει καλύτερα και στις ταρώ! :D Που με καλύπτει σύμφωνα με τη μελέτη που έχω κάνει πάνω στις κάρτες και την σχέση που έχω αναπτύξει μαζί τους.

Κοίταξε να δεις, όπως σου είπα και στην κατ' ιδίαν συνομιλία που είχαμε, ασχολούμαι με τις ταρώ περίπου 10 χρόνια. Από την προσωπική μου μελέτη στο θέμα κατέληξα πως δεν υπάρχει σαφής καταγωγή. Αυτά που παρέθεσα παραπάνω είναι του τάγματος του Crowley. Δεν επινόησε ο Crowley τις κάρτες. Μόνον μια δική του εκδοχή έδωσε. Μπορεί και λανθασμένη. Ποιός ξέρει.
Μπορεί κατά τη γνώμη σου να σκέφτομαι έτσι επειδή είμαι ευκολόπιστη? Ίσως.
Σου είπα, νιώθω ικανοποίηση μέσα από αυτό όπως ένιωθα ικανοποίηση μαθαίνοντας ξωτικίστικα.

Για κάποιους οι Ταρώ είναι ζωντανές. Φυλάσονται μονάχα μέσα σε μεταξωτή θήκη και με τη σειρά διότι αποτελούν ένα είδος μπαταρίας που φορτίζεται κατ' αυτόν τον τρόπο.
Για κάποιους άλλους εάν ο κόσμος καταστραφεί και σωθεί μονάχα μια τράπουλά ταρώ, θα μπορέσουν να τον ξαναφτιάξουν απ' την αρχή.
Για κάποιους άλλους είναι μονάχα ένα παιχνίδι.

Διαλέγεις και παίρνεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όσο για τη Λέξη Taro γιατί όχι tarot, μα γιατί το τελικό "Τ" υποδηλώνει τον κύκλο. Το αναφέρει και πιο πάνω.
Περα του οτι αυτο ειναι ενα αυθαιρετο στοιχειο, το οτι υποδηλωνει κυκλο δε σημαινει οτι παυει να ειναι μερος της λεξης. Εξυπηρετει καποιο σκοπο. Αμα ηταν να το βγαζαμε επειδη "κλεινει" τον κυκλο, ας βγαλουμε και το αλλο "t" μια και ξεκιναει τον κυκλο και ας φτιαξουμε και μια λιστα με επιπολαιους αναγραμματισμους του "aro" :whistle:

Εγω γραφω :
"RATO --> Latin Ratio : Στο λεξικο βλεπω οτι το Rato δεν ειναι Λατινικο, αλλα Ισπανικο. Πως στα λατινικα ειναι Ratio , οτι προερχεται απο το ratus που ειναι του ρηματος reri που σημαινει υπολογιζω. Και καμια σχεση συγκεκριμενη με το "π" δεν αναφερεται ουτε υπονοειται."

...και απαντας "Πάντως τα Λατινικά δεν είναι τόσο άσχετα με την Ισπανική γλώσσα..".

Απο κει και περα....

Ποιός και τι καθορίζει τι είναι και τι δεν είναι αλήθεια?
Ναι εχεις δικιο. Το οτι δε μπορω να φερω στο φορουμ τους γλωσσολογους και ιστορικους που εχουν ειδικευτει στο να βρισκουν προελευσεις λεξεων.ή τα λεξικά,...σημαινει οτι πρεπει να υοθετουμε μια πολυ λιγοτερο πιθανη, και χωρις την παραμικρη αποδειξη, θεωρια. Nice plan ! :P

Που με καλύπτει σύμφωνα με τη μελέτη που έχω κάνει πάνω στις κάρτες και την σχέση που έχω αναπτύξει μαζί τους.
Μαλλον λογω του 2ου θα ελεγα. Εκτος αν ολα οσα διαβασα στο ίντερνετ ειναι εντελως λαθος και τα ταρο ειναι το μονο θεμα που διαλεξαν συνομωτικα να αναπτυξουν μονοπλευρα στο διαδικτυο.

Κοίταξε να δεις, όπως σου είπα και στην κατ' ιδίαν συνομιλία που είχαμε, ασχολούμαι με τις ταρώ περίπου 10 χρόνια. Από την προσωπική μου μελέτη στο θέμα κατέληξα πως δεν υπάρχει σαφής καταγωγή.
Χωρις να εχω σκοπο να σε προσβαλλω, με οσα ειδα να γραφεις εδω, εχω αμφιβολιες για την μελετη που εχεις κανει για την προελευση της λεξης (τα υπολοιπα ειναι πολυ μελετημενα και ωραια δοσμενα). Τουλαχιστον προσωπικα, ακομα κι αν ειχα διαλεξει μια απο τις απιθανες θεωριες προελευσης, θα ειχα αναφερει την επικρατεστερη. Αντιθετως μου διδεται η εντυπωση οτι δεν ειχες ψαξει την προελευση οσο την εψαξα εγω σε μερικες μερες.

Και ουτε θεμα "ευκολοπιστου" ειναι. Και ο δυσπιστος, αμα ΘΕΛΕΙ να δει κατι, θα βρει τροπο να πεισει τον εαυτο του. Οπως ειπα και πριν, ο σκοπος ειναι να εχουμε αδειο το μυαλο μας, ανοιχτο το κεφαλι μας, να μην ΘΕΛΟΥΜΕ κατι συγκεκριμενο, και να αφηνουμε τα στοιχεια να μιλανε μονα τους. Οχι να τα ζοριζουμε εμεις. Εκτος αν συνηδειτα, δεν εχουμε σκοπο να μαθουμε τι ισχυει, αλλα κατι να βολευει για να περναει η ωρα καλυτερα. Σεβαστο κι αυτο. :)
Εγω θα διαλεξω το 1ο, thank you :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top