Πιστεύετε στη Δευτέρα Παρουσία;

Πιστεύετε στη δευτέρα παρουσία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 134)
  • Ναι

    Ψήφοι: 54 40.3%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 59.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.7%

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρει ποιοί έχουν την πλειοψηφία.Ξέρω προσωπικά κάτι "λουλούδια" και εκεί αλλά συγγνώμη κιόλας αλλά υπάρχουν και μερικοί γέροντες που απλά έχουν "ξεφύγει" που λέμε.

Υ.Γ:Ναί όντως δεν το χρησιμοποιούσαν σωστή παρατήρηση.Είχαν το v instead.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κάποτε κάποιος βοηθούσε τον πλησίον του. Τον βοηθούσε, τον βοηθούσε, μέχρι που στο τέλος τον έκανε τεμπέλη κι εκμεταλλευτή. Έκανε το καλό ή το κακό άραγε;

Πρόβλημα διαλεκτικής υπάρχει οπουδήποτε κάποιοι αντικαθιστούν τα λογικά επιχειρήματα με δηλώσεις πίστης κι αφοσίωσης. Εδώ τουλάχιστον υπάρχουν άνθρωποι που συνεχίζουν ν' απαντούν με επιχειρήματα αντί κραυγών και αφορισμών κι αυτό είναι που κάνει τούτο το φόρουμ να ξεχωρίζει...

ΥΓ: Αλήθεια, ο περιβόητος Ειρηναίος και ο θεάρεστος Βαβύλης, στα Ιεροσόλυμα δεν διεξήγαγαν το χριστιανικό τους έργο; Είναι τόσοι πολλοί οι φαύλοι στους κόλπους της εκκλησίας, είναι τόσο προβεβλημένοι και διάσημοι και τα διδάγματά τους τόσο "πιστά" στις γραφές, που κανείς δεν μπορεί ν' αποφύγει τη σύγκριση με μια θρησκεία φαρισαίων που ο ίδιος ο Ιησούς ήρθε για να καταλύσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Λογικά Επιχειρήματα? Και τί είναι λόγικη? Και εγώ δεν τα πάω καλά με τον εμπειρισμό αλλά ότι ζούμε ζούμε.Δεν μπορούμε να το απορρίψουμε απλά επειδή δεν μπορεί να φαίνεται λογικό. Η ζωή μας ειναι λογική?Ακόμη και η λογική στηρίζεται σε αυθαίρετες αρχές τις οποίες τις έχουμε αποδεχθεί αξιωματικά.Και τα μαθηματικά ένα εργαλείο είναι για να ερμηνεύσουμε κάποια φαινόμενα και πάλι ακολουθούμε προσεγγιστικές μεθόδους.Στην φύση ρεαλιστικά είναι αδύνατο να βρείς ακριβή λύση.
Όλα είναι μέσα στο μυαλό του ανθρώπου...μία επινόηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Τι εννοείς ακριβώς με τον όρο "αξιοπιστία των γραφών";

Κάτι παρόμοιο με το "Η Ώρα της Γης"..

Τι ρωτάς κι εσύ μωρέ Χάουλα...

Κι όπως η ώρα της γης είναι κάθε δευτερόλεπτο έτσι κι οι γραφές είναι κάθε δευτερόλεπτο αναξιόπιστες καθώς αναφέρονται σε κάτι χιλιετηρίδες πίσω κι η τόση χρονοκαθυστέρηση πως διάολο να εκληφθεί για τα αναφερόμενα στα μελλούμενα;

Κανείς δεν αντέχει τόση αναμονή όση απαιτούν οι γραφές. Για αυτό κατάντησαν αναξιόπιστες ή τέλος πάντων όχι περισσότερο αξιόπιστες από την Μέση Γη του Τόλκιν.

Η συνήθεια είναι μια εστία, ας μη το λησμονάμε κι αυτό.

Ύστερα από μια ευρεία έφοδο στα υψώματα της μεγάλης προσδοκίας, στις κορυφές του αποκαλυπτικού και εκθαμβωτικού (λέγε με "δευτέρα παρουσία" που έτσι και γίνει Τρίτη θα τραβάω τα μαλλιά μου :redface:) θα νιώθουμε υπέροχα, όλη τη ζεστασιά της ζωής καθώς επιστρέφουμε στο πανδοχείο όπου γελούν οι ευτυχισμένοι ανόητοι, όπως μας έκανε ο Θεός ευχαριστημένοι από το σύμπαν (που έβγαλε λάδι τις γραφές, γιούπι για-για) και αφήνοντας τα υπόλοιπα σ'αυτούς που σκαρφαλώνουν βουνά, χωρίς ωστόσο να κάνουν τίποτα εκεί πάνω...αφού δεν είχαν πιστέψει ως τότε...:/:

Δεν με συγκινεί καθόλου τι λένε οι γραφές για τους μη πιστεύοντες ή τους ερευνητές τους.
Όπως ακριβώς δε με συγκινεί καθόλου αν ακούσω να λένε για κάποιον τρελό ή ηλίθιο ότι ξεπερνά ένα συνηθισμένο άνθρωπο σε πολλές περιστάσεις της ζωής.
Και οι επιληπτικοί στη διάρκεια της κρίσης τους έχουν πολύ μεγάλη δύναμη, οι παρανοϊκοί συλλογίζονται όπως λίγοι φυσιολογικοί άνθρωποι μπορούν να το κάνουν, οι μανιακοί που βρίσκονται σε θρησκευτικό παραλήρημα (βλέπε Αμέρικα) μαζεύουν πλήθη πιστών όσο λίγοι δημαγωγοί καταφέρνουν να το κάνουν, και με μια εσωτερική δύναμη που οι άλλοι δεν κατορθώνουν να μεταδώσουν στους οπαδούς τους.

Κι όλα αυτά δεν αποδεικνύουν τίποτε άλλο παρά ότι η τρέλα είναι τρέλα.

Προτιμώ την ήττα μέσω άγνοιας γνωρίζοντας την ομορφιά των λουλουδιών (με ό,τι συμβολίζουν) παρά τη νίκη στο μέσον των ερήμων γεμάτη απ'την τυφλότητα της ψυχής, συντροφιά με τη μηδαμινότητά της την αποκομμένη από τα πάντα.

Προτιμώ την πραγματικότητα από την αλήθεια. Προτιμώ τη ζωή από τον ίδιο το Θεό που τη δημιούργησε. Έτσι μου δόθηκε, έτσι θα τη ζήσω.


Τι γίνεται με τους ανθρώπους που δεν έχουν έρθει ποτέ σ' επαφή με τις χριστιανικές γραφές; Με ποια δικαιοσύνη μπορεί άραγε να κριθούν;

Άνθρωπος που δεν ήρθε ποτέ σε επαφή με τις Γραφές.
9 Γράμματα.

Κούλα;

Κύριε κύριε; Ήρθε ο Βελιάλ.
Πες του να περιμένει...:confused:

Τι γίνεται όμως με τους ανθρώπους που πέθαναν πολύ νέοι και δεν τους δόθηκε ο χρόνος να μετανοήσουν;

“Το θαύμα ήταν πως ζήσαμε χωρίς το θαύμα” - ναι! Κι αν το θαύμα αυτό είναι ανώτερο από όλα, ίσως να ʽναι ακριβώς γιʼ αυτό: γιατί ακόμη κι αν πάψαμε να πιστεύουμε στον Ένα, δεν πάψαμε να πιστεύουμε ο ένας στον άλλο.

Φακ δε μπολντ.

Η σωτηρολαγνεία και η ανέξοδη-αναίμακτη-φτηνή μαζική συμμετοχή
γεννούν στην εποχή μας τα μεγαλύτερα καθάρματα..

Τους έχοντες τη συνείδηση καθαρή και ήρεμη, να κάνετε ξουξού. Και ποιοί περισσότερο ταιριαστοί σε μια τέτοια περιγραφή από τους μετανοούντες και τους εξομολογηθέντες..:mpliaks:


Ας σκεφτούμε ένα παράδειγμα. Έστω ένας εικοσάχρονος, που το αμάρτημά του είναι ότι κατέστησε έγγυο κάποια κοπέλα και την παρέπεμψε για έκτρωση. Στην ηλικία αυτή, όλοι είχαμε λίγο πολύ "της ψ*λής μας το χαβά" και δεν είμασταν έτοιμοι να αναλάβουμε τέτοιες ευθύνες. Λανθασμένο φυσικά, τόσο κατά τη γνώμη σου, όσο και κατά τη δική μου, ωστόσο πολύ σύνηθες. Είναι βέβαιο, ή καλύτερα πολύ πιθανόν, ότι όταν ο ίδιος νέος φτάσει να γίνει γονιός, πιο ώριμος και με άλλη πλέον θέαση των πραγμάτων, θα καταλάβει το λάθος του και θα μετανοήσει. Τι γίνεται όμως, έάν πεθάνει σε αυτοκινητιστικό στα 21 του;

Εδώ ένας καλός χριστιανός θα έψελνε κατα τας γραφάς:

Κι η πρόνοια έεεεεσωσον αυτόοο-ο-ο-ο-ο-ο-οον (σε λα μινόρε), και με βήχα "γκούχου/αν την είχε"

Νομίζω ότι δεν μας τα λες καλά

Από το νικ, να υποθέσω ότι είσαι ο άη-παλ;
Εμ βέβαια, με αγιοσύνες και μερεμέτια πως να μην το πάρεις επάνω σου...:P

Αν το σώμα του Χριστού μετά την ανάσταση ήταν υλικό, τότε πως πέρασε μέσα από κλειστές πόρτες;

Έκανε τριαξονικές λουπιές ανάμεσα από τους μεντεσέδες σε ένα αντιληπτικό standard beyond mankind perception.

Πως άλλαζε μορφή;

Μπορεί, (τώρα που η σκεπτομορφή μου άλλαξε χρώμα και πότισε τη διάνοια με πιο σκούρα απόχρωση), να ήταν tranceformer Jesus και να άλλαζε μορφές αναλόγως με το τι εξέλιπε από κάθε περίσταση.
Π.χ. στο γάμο της Κανά να έγινε βύνη, στο καϊκάκι του Πίτα, να παίχτηκε transformation σε σαργό και φαγκρί και στο άδειο καλάθι, άρτος με προζύμ'.:)

Αν θέλεις λεπτομέρειες, γκουγκλιάσου στο λήμμα "ρομποτική"...ξέρω 'γω;

«Μετά δε ταύτα εφανερώθη εν άλλη μορφή εις δύο εξ αυτών, ενώ περιεπάτουν και επορεύοντο εις τον αγρόν.» ( Μαρ ις΄12 )

Κλασσική περίπτωσις θερμοπληξίας. :D


Πως αναλήφτηκε στον ουρανό;

Πώς αναλήφτηκε δεν ξέρω.
Ξέρω όμως ότι πασαλήφτηκε από τα δάκρυα της κα*#!!&%$λας Μαγδαληνής
κι αν δεν είχε κατέβει για ειδική αποστολή on earth, ένα φακούλο θα'πεφτε στο χαλαρό, μη πω πέντέξι (θού κύριε!).

Όταν μιλάω για χριστιανισμό εννοώ το χριστιανισμό που εκφράζεται σύμφωνα με την διαθήκη του Χριστού

Αφού κανείς δεν καταλαβαίνει από τις διαθήκες του τζίζους κι αυτά που γίνονται κατανοητά είναι για μωρά παιδιά.
Αν επιθυμούμε να λέμε ότι ξέρουμε τι βούλεται ο χριστός και θεός μας, τότε θα πρέπει να πάρουμε μια βαριά απόφαση. Ή ξέρουμε μέσω διαθηκών ή "άγνωστες οι βουλές σου", να ζητάς λίγο και να σε τιμωρούν με το πολύ, κύκλους αγάπης που χωράνε μέσα και το ενάντιο.

Ώρα αποφάσεων άγιε-παλ.

Δεν γνωρίζω Αγγλικά
Γράψε μου ότι ντοκουμέντο έχεις στα Ελληνικά.

Άσ'τα μεταφυσικώς επιστημονικοφανή. Στο κάτω κάτω χέστηκα με όλη τη δύναμη του παχέος εντέρου μου για το αν πιστεύουν και ποιοί, τη μετενσάρκωση.
Πάμε γι'άλλα:

1) Ηράκλειτος: «Δεν είναι δυνατόν να εισέλθουμε δύο φορές στον ίδιο ποταμό ούτε να αγγίξουμε δυο την θνητή ουσία με την ίδια μορφή, αλλά ένεκα της οξύτητας και της ταχύτητας της μεταβολής γίνεται η διάσπαση και πάλι η ένωση (και μάλλον όχι πάλιν ούτε ύστερα, αλλά συγχρόνως εμφάνιση και εξαφάνιση) και το πλησίασμα και η απομάκρυνση.»
2) Μπασό (o κορυφαίος Ιάπωνας δημιουργός της ποίησης χαικού): «Μάθε τους κανόνες και μετά ξέχασε τους!»

Η γνώμη σου;

Ερευνώ τα πράγματα του Θεού επιμελώς πολλά χρόνια.

Ξέρεις σίγουρα πως είναι όντως δικά του;
Το μόνο που είναι του Θεού, είναι το πυρ που ακόμη δεν έχει εξαπολύσει στους "σπιλωτές" του.
Που αιώνες επι ειώνων κοροϊδεύουν την ανθρωπότητα.
Φανερά.

Κι αυτό μπορεί να το χρησιμοποιήσεις και για ορισμό της αθλιότητας. Πανεύκολα.

Θα σου απαντούσα αν σε θεωρούσα σοβαρό συνομιλητή.

σνιφ..κλαψ...οδυρμ...λυγμ...σπαράγμ...πλαντάγμ...κλαψολύγμ, σνιφ-ουα, αναφιλήτ... :worry::cold:

Φανερώνεις άνθρωπο που πατάει τα πλήκτρα χωρίς να σκέπτεται.

Κι εσύ φανερώνεις άνθρωπο που "κουμπώνεται" ληγμένα (υπ)εδάφια ...

Και χαμήλωσε...
Σε ζήλεψαν οι κομήτες.

Τώρα αντί να το ριξουμε στο ράλι σοφίας λέω να κάνω μια ευχή,
να κρεμαστείς από την ουρά ενός φλεγόμενου άστρου καθώς θα πέφτει,
να 'ρθεις στο ύψος σου. :cake:
Worry not, βρε...για να την πω, θα πει πως δε θα πιάσει. :redface:
Καλύτερη η θέα, από τη ξανθή του χαίτη. :whistle:

Πιστεύω και ακολουθώ την αποστολική διδασκαλία που είναι γεγραμμένη μέσα στην Διαθήκη του Χριστού.
Δεν με εκφράζει καμία διδασκαλία που έρχεται σε αντίθεση με το Λόγο του Θεού.

Ανακεφαλαιώνω:

Με όσα έχεις γράψει στήνεις ίσα με 5 τάξεις θρησκευτικών των 20 μαθητών; Στήνεις.

(Στριφο)Γυρνάς στο χυλό των χωρίων και μοιάζει σαν να μας διαβάζεις μπαγιάτικη ποίηση στο σπίτι, ή όπου αλλού περιμένοντας το χειροκρότημα. Καραόκε ποίηση, σόρυ αλλά δε γουστάρω.
Άσε που δε βρίσκω ούτε ένα έμμετρο. Μια διαφυγή από τα τετριμμένα ωρέ...μπλιαχ και πάλι μπλιαχ.

Ερώτημα: Αυτοί που διδάσκουν μέσω ιεραποστόλων έχουν ή δεν έχουν συνείδηση ότι είναι απατεώνες; :mad:

Πάω στοίχημα ότι αρκεί ένα ευ από ευχαριστώ ή μια ευαρέσκεια στο βλέμμα, να τους κάνει να πιστέψουν ότι είναι οι αδελφοί της σωτηρίας των κόσμων...
Επίσης διπλασιάζω το dot, υπολογίζοντας τη διάψευσή τους από το εύθραυστο της βεβαιότητας, όταν η βεβαιότητα παίζει στα ζάρια την απώλειά της. Τι κρίμα για αυτούς..:/:

Διδαχές και μπαρμπούτι δεν είναι σίγουρα, το δυνατό σας σημείο...

Και τέλος, αν δεν σε εκφράζει τίποτα παρά μόνο αυτά που έχεις σθεναρά αποφασίσει να σε αντιπροσωπεύουν, τότε ο διάλογος είναι κούφιος. (Μπεταλουμίν)

«40 Είναι και σώματα επουράνια και σώματα επίγεια· πλην άλλη μεν η δόξα των επουρανίων, άλλη δε η των επιγείων.
41 Άλλη δόξα είναι του ηλίου, και άλλη δόξα της σελήνης, και άλλη δόξα των αστέρων· διότι αστήρ διαφέρει αστέρος κατά την δόξαν.
42 Ούτω και η ανάστασις των νεκρών. Σπείρεται εν φθορά, ανίσταται εν αφθαρσία·
43 σπείρεται εν ατιμία, ανίσταται εν δόξη· σπείρεται εν ασθενεία, ανίσταται εν δυνάμει·
44 σπείρεται σώμα ζωϊκόν, ανίσταται σώμα πνευματικόν. Είναι σώμα ζωϊκόν, και είναι σώμα πνευματικόν.
45 Ούτως είναι και γεγραμμένον· Ο πρώτος άνθρωπος Αδάμ έγεινεν εις ψυχήν ζώσαν· ο έσχατος Αδάμ εις πνεύμα ζωοποιούν.
46 Πλην ουχί πρώτον το πνευματικόν, αλλά το ζωϊκόν, έπειτα το πνευματικόν.
47 Ο πρώτος άνθρωπος είναι εκ της γης χοϊκός, ο δεύτερος άνθρωπος ο Κύριος εξ ουρανού.
48 Οποίος ο χοϊκός, τοιούτοι και οι χοϊκοί, και οποίος ο επουράνιος, τοιούτοι και οι επουράνιοι·
49 και καθώς εφορέσαμεν την εικόνα του χοϊκού, θέλομεν φορέσει και την εικόνα του επουρανίου.
50 Τούτο δε λέγω, αδελφοί, ότι σαρξ και αίμα βασιλείαν Θεού δεν δύνανται να κληρονομήσωσιν, ουδέ η φθορά κληρονομεί την αφθαρσίαν.
51 Ιδού, μυστήριον λέγω προς εσάς· πάντες μεν δεν θέλομεν κοιμηθή, πάντες όμως θέλομεν μεταμορφωθή,
52 εν μιά στιγμή, εν ριπή οφθαλμού, εν τη εσχάτη σάλπιγγι· διότι θέλει σαλπίσει, και οι νεκροί θέλουσιν αναστηθή άφθαρτοι, και ημείς θέλομεν μεταμορφωθή.
53 Διότι πρέπει το φθαρτόν τούτο να ενδυθή αφθαρσίαν, και το θνητόν τούτο να ενδυθή αθανασίαν.
54 Όταν δε το φθαρτόν τούτο ενδυθή αφθαρσίαν και το θνητόν τούτο ενδυθή αθανασίαν, τότε θέλει γείνει ο λόγος ο γεγραμμένος· Κατεπόθη ο θάνατος εν νίκη.»( Α Κορ ιε΄ 40-55)

50φεύγα. Σιχάθηκα τους μεσάζοντες που εξωθεσμικά πάνε να μας διδάξουν ότι θα ρθουν τα δεύτερα χωρίς να 'δαμε τα πρώτα...
Κι αυτό εν μέσω αφθαρσίας χριστού και φθαρτότητας ανθρώπου.

Ερώτηση: Τι είναι η Αθανασία;
Απάντηση: Μια γκόμενα που είχα στο γυμνάσιο. :P

Να ξέρετε πάντως,
πως θα μου άρεσε να μας πείσετε αη-παλ,
ότι εδώ σας έφερε η αγάπη για τον χριστό και η προσδοκία για εκ νέου ερχομό του
και όχι για το τιράζ των παραθέσεων του μαρκολουκά ή του πετροιερόθεου.

Γκράτσιε. ;)

Κατ' αρχάς, προσπαθούμε με την λογική μας, να ερευνήσουμε κάτι που είναι πολύ πέραν αυτής.

Κοίτα σε τι περιπέτειες με βάζεις τώρα.

Το πήρα απόφαση.
Θα συνηγορήσω υπερ θεού, χριστού και σώματος των εκκλησιών. :P

Μου θύμησες ένα στιχάκι που κάποτε είχα διαβάσει και για καιρό στροβίλιζε μέσα στους διαδρόμους του μυαλού μου...
Η προσπάθεια να κατανοήσουμε το υπερβατικό, το Θείο, το ανώτερο, τον υπέρτατο διανοητή ή πες τον όπως θες, μοιάζει με ένα παιδάκι που πάει να χωρέσει τη θάλασσα στο κουβαδάκι του...

Είναι ο ζωμός και το κρέας μαζί αυτή σου η φράση, μάστορα...

Γιατί η λογική (που αν και δε μου επιτρέπεται να χρησιμοποιήσω, τη χρειάζομαι για να συνδέσω νοηματικά λέξεις, προτάσεις, κουλουπού) δεν διευρύνεται απλώς αλλά καταργείται στην εξήγηση ότι ο Θεός είναι η ψυχή του παντός (ίσως ακόμη να είναι και σε τούτα δω τα λόγια που γράφω :confused:)

Οι λεπτομέρειες της διακυβέρνησης και ρύθμισης του κόσμου μας ή της δεύτερης έλευσης που μας φαίνονται εσφαλμένες ή ανευ αποχρώντος λόγου, δεν μπορούν πραγματικά να κριθούν χωρίς να γνωρίζουμε το σχέδιο.

Όπως ένας ποιητής που προσέχει πολύ το ρυθμό στη στιχοποιία του μπορεί να παρεμβάλει ένα στίχο χωρίς ρυθμό με σκοπό το ρυθμό, ναι, ακριβώς αυτό το σκοπό από τον οποίο φαίνεται να απομακρύνεται, και ένας κριτικός που είναι περισσότερο πιστός στην τήρηση των κανόνων παρά στο ρυθμό θα αποκαλέσει αυτό τον στίχο εσφαλμένο, έτσι ο Δημιουργός μπορεί να παρεμβάλει αυτό που η στενή [λογική] μας θεωρεί ως αρρυθμίες στη μεγαλοπρεπή πορεία του μεταφυσικού της ρυθμού, όπως μια δεύτερη παρουσία....

Μπορώ να πω πως δεν γνωρίζω καλά τι είναι το κακό και ως εκ τούτου δεν μπορώ να αποφασίσω ν ένα πράγμα είναι κακό ή καλό.

Το σίγουρο είναι πως ο πόνος ακόμα κι αν είναι για το καλό μας, είναι αυτός καθ'εαυτός κακό, και αρκεί αυτό για να υπάρχει κακό στον κόσμο. Αρκεί ένας πονόδοντος ή μια επιδημία θανατηφόρου ιού like HIV, για να μας κάνει να αμφιβάλουμε για την καλοσύνη του Δημιουργού.

Το βασικό λάθος των παραπάνω λογικών επιχειρημάτων φαίνεται πως οφείλεται στην πλήρη άγνοιά μας των σχεδίων του Θεού, και στην επίσης πλήρη άγνοιά μας, υπό την ιδιότητα μας των ευφυών ατόμων, της φύσης του Απείρου της Ευφυϊας.

Άλλο πράγμα η ύπαρξη του κακού κι άλλο πράγμα ο λόγος αυτής της ύπαρξης. Η διάκριση είναι ίσως πολύ λεπτή, σε σημείο που να φαίνεται υπερβολική αλλά το σίγουρο είναι πως είναι σωστή. Την υπαρξη του κακού δεν μπορούμε να την αρνηθούμε, αλλά μπορούμε να μη δεχτούμε την κακοβουλία της ύπαρξης του κακού. Ομολογώ πως το πρόβλημα παραμένει, αλλά παραμένει γιατί παραμένει η ατέλειά μας, ή όπως είπε κι ο Value, πετυχημένα, η λογική δεν εξηγεί τα πάντα γιατί δεν είναι αυτή η φύση της...

Σε ότι αφορά την φύση του ανθρώπου, πιστεύω πως η πτώση του, ναι, είναι αρκετή απάντηση. Δεν μπορώ βέβαια να σου εξηγήσω το γιατί. Διότι δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τί ακριβώς συνέβη εκείνη την στιγμή (της πτώσης). Τί άλλαξε και σε ποιό επίπεδο και με ποιό τρόπο. Πάντως πρέπει να ήταν κάτι τόσο σημαντικό, ώστε η μόνη λύση του Θεού για να αναστρέψει αυτή την πτώση, ήταν η ενσάρκωσή και το Πάθος. Και αν (Θεάνθρωπος ων) το να υποστείς όλο αυτό το μαρτύριο για το δημιούργημά σου δεν υποδεικνύει αγάπη, τότε δεν ξέρω τι υποδεικνύει.
Σε ότι αφορά τώρα το δεύτερο ερώτημά σου, η απάντησή μου είναι πως δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο μέτρο καθαρότητας αγάπης. Αν και, υποψιάζομαι πως εν πολλοίς η καθαρότητα της ανθρώπινης αγάπης είναι αμφισβητήσιμη. Η πρόθεση από την άλλη, είναι και αυτή σημαντική. Όσο για το στοιχείο που μας έχει δώσει ο Θεός, εκεί, πραγματικά δεν γνωρίζω να σου απαντήσω. Η αυταπάρνηση πάντως, νομίζω είναι μια πρώτη καλή ένδειξη.
Όσον αφορά τώρα το πώς συνδέονται όλα αυτά με την δευτέρα παρουσία και την αποκάλυψη, πιστεύω πως είναι αυτή η έλλειψη αγάπης που καθορίζει την θέση μας. Εμείς, όχι ο Θεός, έχουμε ήδη επιλέξει εν ζωή, σύμφωνα με τις πράξεις μας, να απομακρυνθούμε από τον Θεό, από την αγάπη. Δεν μας τιμωρεί ο Θεός. Έχουμε ήδη επιλέξει από μόνοι μας την τιμωρία. Ο Θεός, μας δείχνει τον δρόμο, αυτόν της αγάπης. Αν εγώ επιλέξω τον δρόμο της κακίας, δε μου φταίει ο Θεός που εγώ κατατάσσω τον εαυτό μου εκεί. Και ίσως το τραγικότερο, δεν μπορεί να κάνει τίποτα γι' αυτό, αν εγώ δεν του το ζητήσω. Διότι με έπλασε ελεύθερο να επιλέγω. Οπότε, δε θα έρθει να κρίνει και να τιμωρήσει. Να μας αποδώσει αυτά που επιλέξαμε οι ίδιοι θα έρθει. Γι' αυτό και ξαναλέω, ότι από την αγάπη θα πρέπει να ξεκινούμε, από το φως και την χαρά, και όχι από αυτό που μας τρομάζει, μας θυμώνει και μας απομακρύνει.

Αυτά τα ολίγα, γιατί με πιέζει ο χρόνος. Επιφυλάσσομαι να τα συζητήσουμε εκτενέστερα.

Θα ήθελα πολύ να διάβαζα κι άλλες σκέψεις σου και μακάρι πολλοί κληρικοί να συνέχιζαν από την ακρούλα της γραφίδας σου...

Το αυγό του φιδιού είναι διάφανο.
Μέσα από το τσόφλι διακρίνεις το ίδιο το φίδι...
Κάτι παρεμφερές συμβαίνει και με αυγά αξιών...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Πρωτού ξεκινήσω να γράφω οτιδήποτε άλλο, θα ήθελα να πω, πως μεσούσης οικονομικής κρίσης και άλλων δεινών της ανθρωπότητας, ήρθαν και πάλι τα χελιδόνια.
Με πολύ χαρά τα είδα στην πόλη που βρέθηκα να με φιλοξενεί ένας φίλος, ενώ βγήκα στο μπαλκόνι να κάνω ένα τσιγάρο.

Πάμε παρακάτω...
Κοίτα σε τι περιπέτειες με βάζεις τώρα.

Το πήρα απόφαση.
Θα συνηγορήσω υπερ θεού, χριστού και σώματος των εκκλησιών. :P

Μου θύμησες ένα στιχάκι που κάποτε είχα διαβάσει και για καιρό στροβίλιζε μέσα στους διαδρόμους του μυαλού μου...
Η προσπάθεια να κατανοήσουμε το υπερβατικό, το Θείο, το ανώτερο, τον υπέρτατο διανοητή ή πες τον όπως θες, μοιάζει με ένα παιδάκι που πάει να χωρέσει τη θάλασσα στο κουβαδάκι του...

Είναι ο ζωμός και το κρέας μαζί αυτή σου η φράση, μάστορα...

Γιατί η λογική (που αν και δε μου επιτρέπεται να χρησιμοποιήσω, τη χρειάζομαι για να συνδέσω νοηματικά λέξεις, προτάσεις, κουλουπού) δεν διευρύνεται απλώς αλλά καταργείται στην εξήγηση ότι ο Θεός είναι η ψυχή του παντός (ίσως ακόμη να είναι και σε τούτα δω τα λόγια που γράφω :confused:)

Οι λεπτομέρειες της διακυβέρνησης και ρύθμισης του κόσμου μας ή της δεύτερης έλευσης που μας φαίνονται εσφαλμένες ή ανευ αποχρώντος λόγου, δεν μπορούν πραγματικά να κριθούν χωρίς να γνωρίζουμε το σχέδιο.

Όπως ένας ποιητής που προσέχει πολύ το ρυθμό στη στιχοποιία του μπορεί να παρεμβάλει ένα στίχο χωρίς ρυθμό με σκοπό το ρυθμό, ναι, ακριβώς αυτό το σκοπό από τον οποίο φαίνεται να απομακρύνεται, και ένας κριτικός που είναι περισσότερο πιστός στην τήρηση των κανόνων παρά στο ρυθμό θα αποκαλέσει αυτό τον στίχο εσφαλμένο, έτσι ο Δημιουργός μπορεί να παρεμβάλει αυτό που η στενή [λογική] μας θεωρεί ως αρρυθμίες στη μεγαλοπρεπή πορεία του μεταφυσικού της ρυθμού, όπως μια δεύτερη παρουσία....

Μπορώ να πω πως δεν γνωρίζω καλά τι είναι το κακό και ως εκ τούτου δεν μπορώ να αποφασίσω ν ένα πράγμα είναι κακό ή καλό.

Το σίγουρο είναι πως ο πόνος ακόμα κι αν είναι για το καλό μας, είναι αυτός καθ'εαυτός κακό, και αρκεί αυτό για να υπάρχει κακό στον κόσμο. Αρκεί ένας πονόδοντος ή μια επιδημία θανατηφόρου ιού like HIV, για να μας κάνει να αμφιβάλουμε για την καλοσύνη του Δημιουργού.

Το βασικό λάθος των παραπάνω λογικών επιχειρημάτων φαίνεται πως οφείλεται στην πλήρη άγνοιά μας των σχεδίων του Θεού, και στην επίσης πλήρη άγνοιά μας, υπό την ιδιότητα μας των ευφυών ατόμων, της φύσης του Απείρου της Ευφυϊας.

Άλλο πράγμα η ύπαρξη του κακού κι άλλο πράγμα ο λόγος αυτής της ύπαρξης. Η διάκριση είναι ίσως πολύ λεπτή, σε σημείο που να φαίνεται υπερβολική αλλά το σίγουρο είναι πως είναι σωστή. Την υπαρξη του κακού δεν μπορούμε να την αρνηθούμε, αλλά μπορούμε να μη δεχτούμε την κακοβουλία της ύπαρξης του κακού. Ομολογώ πως το πρόβλημα παραμένει, αλλά παραμένει γιατί παραμένει η ατέλειά μας, ή όπως είπε κι ο Value, πετυχημένα, η λογική δεν εξηγεί τα πάντα γιατί δεν είναι αυτή η φύση της...

Δεσμώτη εξέφρασες την σκέψη μου με πολύ καλύτερο τρόπο από ότι ίσως θα μπορούσα να κάνω εγώ. Αυτό εννοούσα πίσω από την φράση μου περί λογικής, χωρίς να έχω τον χρόνο να το αναπτύξω. Και να τον είχα βέβαια, δεν θα το είχα κάνει τόσο πετυχημένα, οπότε και πάλι ευχαριστώ. Το μόνο που μου μένει να κάνω, είναι να σας πω ένα παραμύθι που είχα διαβάσει.

Ήταν κάποτε ένας άνθρωπος, που προσευχόταν στον Θεό να του εξηγήσει την φράση "Μυστήριαι αι βουλαί του Κυρίου". Ήρθε λοιπόν ένας άγγελος τον πήρε, και τον τοποθέτησε μέσα στην κουφάλα ενός δέντρου και του είπε, κάθισε εδώ και κοίτα, χωρίς να μιλάς. Μετά από λίγο, ήρθε ένας άνθρωπος ρακένδυτος, και ξάπλωσε στον ίσκιο του δέντρου να κοιμηθεί. Στη συνέχεια, μια άμαξα με συνοδεία, περνάει από το ίδιο σημείο. Κατεβαίνει από αυτή ένας πλούσιος άνθρωπος, και στρώνουν και τρώνε αυτός και η συνοδεία του. Μετά από λίγο, αποχώρησαν και συνέχισαν τον δρόμο τους. Στη συνέχεια, περνώντας ένας περαστικός, βρίσκει ένα πουγκί με νομίσματα που είχαν πέσει από τον πλούσιο, το πέρνει και φεύγει. Ο πλούσιος τώρα στην διαδρομή, καταλαβαίνει πως του έπεσαν τα χρήματα, και γυρίζει να τα βρει. Όμως εκεί ήταν μόνο ο ρακένδυτος άνθρωπος που κοιμόταν. Αφού δεν βρήκε πουθενά τα χρήματα του, ξυπνάνε τον φτωχό και αρχίζουν να τον ρωτούν που είναι τα χρήματα του. Μάταια εκείνος τους έλεγε πως δεν ξέρει τίποτα. Στο τέλος ο πλούσιος, σίγουρος πως αυτός του έχει πάρει τα χρήματα τον σκοτώνει και φεύγει.
Αφού έγιναν όλα αυτά, εμφανίζεται και πάλι ο άγγελος στον άνθρωπο που ήταν μέσα στο δέντρο και παρακολουθούσε, και των ρωτάει σχετικά με τα όσα είδε. Εκείνος άρχισε να λέει για την αδικία που έγινε στον ρακένδυτο άνθρωπο. Άκου να δεις του λέει ο άγγελος. Ο πλούσιος, πριν από καιρό, με άτιμο τρόπο είχε αρπάξει το κτήμα ενός ανθρώπου. Εκείνος που βρήκε τα χρήματα, ήταν αυτός ο άνθρωπος, και η αξία των χρημάτων ήταν τόση, όση και του κτήματος που του είχε κλέψει παλιότερα ο πλούσιος. Ο ρακένδυτος που είδες να κοιμάται στην άκρη του δέντρου, στο παρελθόν, είχε διαπράξει φόνο. Μετανοιωμένος όμως για την πράξη του αυτή, μοίρασε όλα του τα υπάρχοντα, και αποφάσισε να ζει ως πλανόδιος με την ελεημοσύνη των ανθρώπων, ενώ ταυτόχρονα ζήτησε από τον Θεό, να πεθάνει με τον ίδιο τρόπο. Όσο για τον πλούσιο, ήδη καθώς βρίσκεται στον δρόμο, από τις τύψεις για την πράξη του, θα αποφασίσει να τα αφήσει όλα και να πάει να ζήσει το υπόλοιπο της ζωής του σε μοναστήρι, ζητώντας συγχώρεση για την πράξη του.

Και κάπου εδώ, τελειώνει το παραμύθι. Ο Θεός πρώτα και πάνω από όλα, "επιθυμεί" να σωθεί η ψυχούλα μας. Πώς αυτό πραγματοποιείται, είναι άλλου παππά ευαγγέλιο. Και μιας και το 'φερα στους παπάδες, θα πω απλά πως υπάρχουν καλοί, υπάρχουν και κακοί. Όπως σε όλες τις κατηγορίες των ανθρώπων, δεν αποτελούν κι εδώ εξαίρεση. Δεν αρνούμαι τους νόμους και τα νομοθετήματα επειδή υπάρχουν ανάξιοι δικαστές. Ούτε την ιατρική επιστήμη και τον όρκο του Ιπποκράτη επειδή υπάρχουν ανάξιοι εκπρόσωποί τους.

Τέλος, για εκείνη την ιστορία που ανέφερε ο Great Chaos,
Κάποτε κάποιος βοηθούσε τον πλησίον του. Τον βοηθούσε, τον βοηθούσε, μέχρι που στο τέλος τον έκανε τεμπέλη κι εκμεταλλευτή. Έκανε το καλό ή το κακό άραγε;
θα πω πως, ήταν κάποτε κάποιος που βοηθούσε τον πλησίον του. Τον βοηθούσε, τον βοηθούσε, μέχρι που στο τέλος έγινε άνθρωπος σπουδαίος, μεγάλος και τρανός, και βοήθησε κι αυτός πολλούς άλλους ανθρώπους.
Great Chaos, ο σπόρος του τεμπέλη και του εκμεταλλευτή, ενυπάρχει μέσα σε όλους τους ανθρώπους, όπως και ο σπόρος του εργατικού και του αγαθού. Το θέμα είναι, ποιον σπόρο θα επιλέξουμε να καλιεργήσουμε. Το ενδιαφέρον για μένα είναι, γιατί ο άνθρωπος αυτός αντί να παραδειγματιστεί από την βοήθεια που του δόθηκε και να την εκτιμήσει και να την προσφέρει κι εκείνος σε άλλους, δεν το έκανε.
Καταλαβαίνω βέβαια, πως το παράδειγμα το έγραψες για να δείξεις την σχετικότητα του καλού και του κακού, και το πώς αυτά τελικά είναι δυνατόν να οριστούν. Από εμάς, δύσκολα. Συμβάσεις κάνουμε επ' αυτών. Συμφωνίες. Για όποιον ενδιαφέρεται, πάνω σε αυτό το θέμα, πριν από αρκετά χρόνια είχα δει μια ταινία που μου είχε κάνει εντύπωση κι ακόμα την θυμάμαι. Το Dogville, με την Nicole Kidman.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Αγαπητέ GreatChaos.
Όσο και αν σου φανεί παράξενο, κι όμως, σε πολλά στο μήνυμά σου συμφωνώ μαζί σου.

Χθες έγραψα αυτό το μήνυμα, γιατί είδα ότι άρχισε να οξύνεται λίγο η ατμόσφαιρα, κάτι που δεν μου άρεσε, και γι αυτό προτίμησα να γράψω αυτό το μήνυμα, όχι σαν άτακτη υποχώρηση αλλά για το καλό του κλίματος. Δεν σου κρύβω ότι στενοχωρήθηκα και λίγο βλέποντας λίγο τεταμένη ατμόσφαιρα και σε τέτοιες περιπτώσεις προτιμώ όταν δεν μπορώ να παρέμβω να σωπαίνω.
Κι εγώ το πιστεύω ότι δεν υπήρξε ποτέ αντιδικία, ή παρεξήγηση ή αντιπαράθεση μεταξύ μας, ίσα-ίσα όπως έχω γράψει βρίσκω το επίπεδο των συζητήσεων πολύ υψηλό.

Επειδή ο καθένας είναι προσωπικά υπεύθυνος για τα μηνύματά του, εγώ απολογούμαι για τα δικά μου και μόνο. Πράγματι παραδέχομαι ότι ίσως είναι κουραστικό να αντιπαραθέτουμε απευθείας εδάφια, πράγμα που το αποφεύγω και αν έγραψα σε ένα μήνυμά μου, ήταν μόνο και μόνο για να δώσω απάντηση σε δύο άλλα μηνύματα.

Έχεις δίκιο για την καθαρεύουσα, κι εγώ είμαι υπέρ της δημοτικής, αλλά παρέθεσα αυτή την μετάφραση γιατί την έχω στον υπολογιστή μου και έκανα απλώς copy-paste για ευκολία.

Για τα αρνητικά μηνύματα επίσης έχεις δίκιο και συμφωνώ αν και σε τέτοιου είδους θέματα από ό,τι κατάλαβα ενώ δεν συμβαίνει σε άλλα τόπικς στα συγκεκριμένα θέματα περισσότερο γίνεται ψηφοφορία από «ομοϊδεάτες» παρά για την ποιότητα του μηνύματος υψηλή-χαμηλή. Παρασύρθηκα κι εγώ και παραδέχομαι το λάθος μου ότι το έχω κάνει και εγώ, και αν πρόσεξες ένα αρνητικό ήδη το έχω αφαιρέσει από χθες.

Έγραψες επίσης «Ειλικρινά, δεν είχα φανταστεί πως η συμμετοχή σας στο διάλογο θα προϋπέθετε την δική μου αποχή και απουσία».
Σίγουρα δεν θα ήθελα με τίποτα την δική σου απουσία, εγώ προσωπικά σε θεωρώ σοβαρότατο συνομιλητή και από ό,τι έχεις δει σε κάποιο άλλο θέμα, έδωσα συγχαρητήρια σε σένα και στον Νωέα και σας ευχαρίστησα για το επίπεδο που κρατήσατε.

Το στέκι που τον τελευταίο καιρό είναι το στέκι μου, μου έχει προσφέρει γνώσεις που πριν δεν τις είχα, και γενικά δεν θεωρώ τον εαυτό μου κάποιον με ιδιαίτερες γνώσεις, και γι αυτό πολλές φορές προτιμώ απλώς να διαβάζω τα μηνύματα και να μαθαίνω και αν δεν ξέρω κάτι καλύτερα να σωπαίνω. Το γράφω αυτό γιατί εκτός από την χθεσινή λίγο τεταμένη ατμόσφαιρα (που το παρατήρησες κάπου κι εσύ), λίγο συστελλόμουν που επεκτάθηκα τόσο σε αυτό το θέμα, και όταν μου έκαναν ερωτήσεις φοβήθηκα ότι θα έδινα την εντύπωση κάποιου «διδασκάλου» ενώ δεν έχω τόσες γνώσεις και με ώθησε να γράψω αυτό το μήνυμα (εξάλλου δεν έχω ανοίξει ποτέ δικό μου θέμα απλά συμμετέχω).

Είμαι στη διάθεσή σου να συζητήσω σε ό,τι θες, εξάλλου αυτούς τους λίγους μήνες που με γνωρίσατε από τα μηνύματά μου καταλάβατε νομίζω όλοι τον «χαρακτήρα» μου, ότι θέλω να είμαι όσο γίνεται χαμηλών τόνων και να εκφράζομαι όσο μπορώ με ευγένεια προς όλους.​
Πιιστεύω να καταλαβαίνεις ότι είμαι ειλικρινής και ειλικρινές το μήνυμά μου.


Για τα υπόλοιπα που με ρώτησες τα συζητάμε κάποια άλλη φορά (με τις λίγες μου γνώσεις) και δεν εννώ στο μακρυνό μέλλον.
Αυτά και συγγνώμη αν είμαι λίγο off-topic.
Να είστε όλοι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Για όποιον ενδιαφέρεται, πάνω σε αυτό το θέμα, πριν από αρκετά χρόνια είχα δει μια ταινία που μου είχε κάνει εντύπωση κι ακόμα την θυμάμαι. Το Dogville, με την Nicole Kidman.

Πολύ ωραία ταινία, την έχω δει, ήταν τότε που άρχισε να σοβαρεύεται η Νικόλ. Το αποκορύφωμα του φαρισαισμού και του "δίνε χωρίς να παίρνεις τίποτα σαν κορόιδο" και η "καλή κοινωνία" έκανε τα στραβά μάτια και την χρησιμοποιούσαν την κοπέλα. Ποιοί ήταν οι εγκληματίες, αυτοί οι καθώς πρέπει ή εκείνη τελικά που είχε κρυφτεί στην πόλη τους για ό,τι είχε κάνει ; Συγκινητική ταινία, συμφωνώ, καλύτερη στο θέατρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ντρου

Νεοφερμένος

Η Ντρου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κανεις δεν ειναι ετοιμος πιστευω να αντιμετοπισει αυτην την κριση του Θεου.Ακομα και οι πιστοι πιστευω θα λυγισουν διοτι με τα λεγαμενα θα ερτει ο αντιχριστος ως ο Θεος κι εκει ειναι που θα παραπλανηθουν πολλοι.Εκεινο που πιστευω εγω,οχι μονο μεγαλη πιστη πρεπει ναχουμε για να τα αντιμετωπισουμε,αλλα και μεγαλη δυναμη να μπορουμε να αντεξουμε στο τι θα αντιμετωπισουμε.Εκει θα κριθουμε αν αξιζουμε η οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Λογικά Επιχειρήματα? Και τί είναι λόγικη? Και εγώ δεν τα πάω καλά με τον εμπειρισμό αλλά ότι ζούμε ζούμε.Δεν μπορούμε να το απορρίψουμε απλά επειδή δεν μπορεί να φαίνεται λογικό. Η ζωή μας ειναι λογική?Ακόμη και η λογική στηρίζεται σε αυθαίρετες αρχές τις οποίες τις έχουμε αποδεχθεί αξιωματικά.Και τα μαθηματικά ένα εργαλείο είναι για να ερμηνεύσουμε κάποια φαινόμενα και πάλι ακολουθούμε προσεγγιστικές μεθόδους.Στην φύση ρεαλιστικά είναι αδύνατο να βρείς ακριβή λύση.
Όλα είναι μέσα στο μυαλό του ανθρώπου...μία επινόηση.

Να αγαπητέ μου, αυτό που έγραψες είναι κατά τη γνώμη μου μια λογική ανάλυση, άσχετα αν αμφισβητεί την ίδια τη λογική ως λειτουργία. Κάτι τέτοιο εννοούσα και όχι τον αυστηρό ρασιοναλισμό που ίσως να φαντάστηκες. Δεν σου κρύβω πως τέτοιου είδους απαντήσεις μου αρέσουν πολύ και πιστεύω πως δίνουν τροφή και ώθηση στη συζήτηση. Ο δογματισμός δεν μου αρέσει, απ' όποια πλευρά κι αν προέρχεται. Άλλωστε ο όρος "Θεολογία" περιέχει τη λέξη "Λόγος", που εκτός από κουβέντα, σημαίνει πρωτίστως λογική ή αναλογία. Με αυτό θέλω να πω, ότι ακόμη κι ένας θεολόγος, έστω μετά από τις παραδοχές και τ' αξιώματα που θέτει η κάθε θρησκεία, θα πρέπει να μπορεί να συζητά και ν' αντιπαρατίθεται με λογικά επιχειρήματα, ακόμη κι αν δεχτούμε ότι οι περιορισμοί της ανθρώπινης νόησης αποτελούν "οριακές συνθήκες" των εννοιολογικών μοντέλων του.

Πρωτού ξεκινήσω να γράφω οτιδήποτε άλλο, θα ήθελα να πω, πως μεσούσης οικονομικής κρίσης και άλλων δεινών της ανθρωπότητας, ήρθαν και πάλι τα χελιδόνια.
Με πολύ χαρά τα είδα στην πόλη που βρέθηκα να με φιλοξενεί ένας φίλος, ενώ βγήκα στο μπαλκόνι να κάνω ένα τσιγάρο.

Χωρίς παρεξήγηση, I like you man!!

Δεσμώτη εξέφρασες την σκέψη μου με πολύ καλύτερο τρόπο από ότι ίσως θα μπορούσα να κάνω εγώ. Αυτό εννοούσα πίσω από την φράση μου περί λογικής, χωρίς να έχω τον χρόνο να το αναπτύξω. Και να τον είχα βέβαια, δεν θα το είχα κάνει τόσο πετυχημένα, οπότε και πάλι ευχαριστώ. Το μόνο που μου μένει να κάνω, είναι να σας πω ένα παραμύθι που είχα διαβάσει.
Ήθελα να μιλήσω κι εγώ για εκείνο το απόσπασμά σου, όμως με πρόλαβε ο Δεσμώτης (εκείνο με το παχύ σου έντερο ήταν μεν αστείο, αλλά βρωμερό ρε χαμένε...). Αυτή η παράμετρος, δηλαδή η απόσταση που χωρίζει την ανθρώπινη αντίληψη από την εικαζόμενη θεϊκή, είναι που με κάνει ιδιαίτερα σκεπτικιστή απέναντι σε κάθε λογής εσχατολογίες και διδασκαλίες περί θεϊκής κρίσης.

Γεννιόμαστε αμαθείς και "τυφλοί", η δε επιρροή του περιβάλλοντος στο χαρακτήρα, στις πίστεις, στην ηθική μας αντίληψη κλπ, είναι τεράστια και καθοριστική. Έχουμε μόνο μια σύντομη ζωή, που κι αυτή δεν ξέρουμε πόσο θα διαρκέσει και μέσα στον αγώνα για επιβίωση κι αναπαραγωγή καλούμαστε να βρούμε το σωστό και το λάθος, το δίκαιο και το άδικο, το καλό και το κακό. Μια μόνο ζωή, μια μόνο προσπάθεια κι ύστερα η ψυχή μας κρίνεται στην αιωνιότητα, ακόμη κι αν οι μέρες μας στη Γη ήταν μετρημένες. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο υποτιθέμενος κριτής μας, ξεπερνά παρασάγγας την δική μας αντίληψη, ακόμη και του σοφότερου εξ ημών, σε βαθμό που να μην μπορεί κανείς να γνωρίζει τις πραγματικές συνέπειες των όσων πράττει ο καθένας από εμάς, σε βάθος χρόνου.

Όλα τα παραπάνω, συνθέτουν ένα τρομαχτικό σκηνικό, που κάνει τους περισσότερους ανθρώπους να αποστρέφονται, όχι ίσως από φαυλότητα, αλλά από απελπισία. Ποιος άραγε ενδιαφέρεται τελικά να προσπαθήσει να πράξει το καλό, όταν δεν υπάρχει κανένας τρόπος να το γνωρίζει, ούτε καν να το διανοηθεί, όπως σαφώς διδάσκει και η ιστορία που μας παρέθεσες;

Η κατάσταση αυτή μπορεί να παρομοιαστεί μ' ένα μικρό παιδί που το εγκατέλειψαν στο πιλοτήριο ενός αεροπλάνου εν πτήσει, ή στο θάλαμο ελέγχου ενός πυρηνικού αντιδραστήρα και το διέταξαν να πατήσει τα κουμπιά που εκείνο θεωρεί σωστά. Άραγε πόσο ευθύνεται το παιδί αυτό για την καταστροφή που θα επέλθει από τους αδέξιους χειρισμούς του;

Παρεμπιπτόντως, θα ήθελα ν' αναφέρω ότι την πολύ ωραία ιστορία που παρέθεσες, την έχω ήδη δημοσιεύσει στο θέμα "Διδακτικές Ιστορίες". Προτείνω λοιπόν, προκειμένου να έχουμε όλες μας τις ιστορίες συγκεντρωμένες, σε περίπτωση που θέλεις να δημοσιεύσεις κάποια που σου αρέσει, να το κάνεις μέσα σ' εκείνο το θέμα και στην εδώ συζήτηση να δίνεις απλά ένα λινκ, όπως αυτό που έδωσα μόλις τώρα. Αυτό φυσικά απευθύνεται ως πρόταση προς όλους τους συνομιλητές.


Και κάπου εδώ, τελειώνει το παραμύθι. Ο Θεός πρώτα και πάνω από όλα, "επιθυμεί" να σωθεί η ψυχούλα μας. Πώς αυτό πραγματοποιείται, είναι άλλου παππά ευαγγέλιο. Και μιας και το 'φερα στους παπάδες, θα πω απλά πως υπάρχουν καλοί, υπάρχουν και κακοί. Όπως σε όλες τις κατηγορίες των ανθρώπων, δεν αποτελούν κι εδώ εξαίρεση. Δεν αρνούμαι τους νόμους και τα νομοθετήματα επειδή υπάρχουν ανάξιοι δικαστές. Ούτε την ιατρική επιστήμη και τον όρκο του Ιπποκράτη επειδή υπάρχουν ανάξιοι εκπρόσωποί τους.
Αφού θέλει ο Θεός τόσο πολύ να σώσει την ψυχούλα μας, γιατί μας βάζει τόσο δύσκολες "εξετάσεις";

Όσο για τους παπάδες, πέρα του ότι το γνωστό "υπάρχουν και καλοί, υπάρχουν και κακοί" αποτελεί πια αφόρητη κοινοτοπία που δεν απαντά σε τίποτε απολύτως, εδώ δεν μιλάμε πλέον για κάποιους κακούς, μέσα σ' ένα σύνολο καλών. Μιλάμε για μια εκκλησία, που είναι σάπια από την κορυφή, έως - λυπάμαι που το λέω- και τα νύχια. Μην ξεχνάς την παροιμία που λέει ότι "Το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι". Δυστυχώς, αυτή κρατά το κλειδί των εξηγήσεων των "θείων" λόγων και η ίδια έχει ιστορικά επιφυλάξει για τον εαυτό της το αποκλειστικό δικαίωμα να γνωρίζει τι "θέλει ο Θεός". Αυτό μάλιστα δεν είναι φαινόμενο της σύγχρονης εποχής, όπου πολλοί θεσμοί έχουν περιπέσει σε σήψη, αλλά είναι χαρακτηριστικό της εδώ και χιλιάδες χρόνια.

Έτσι, έχουμε κάθε λόγο να στεκόμαστε με σκεπτικισμό και αμφιβολία απέναντι στα διδάγματα και την ηθική της, απέναντι στα δόγματα που διακονεί...

Τέλος, για εκείνη την ιστορία που ανέφερε ο Great Chaos,

θα πω πως, ήταν κάποτε κάποιος που βοηθούσε τον πλησίον του. Τον βοηθούσε, τον βοηθούσε, μέχρι που στο τέλος έγινε άνθρωπος σπουδαίος, μεγάλος και τρανός, και βοήθησε κι αυτός πολλούς άλλους ανθρώπους.
Great Chaos, ο σπόρος του τεμπέλη και του εκμεταλλευτή, ενυπάρχει μέσα σε όλους τους ανθρώπους, όπως και ο σπόρος του εργατικού και του αγαθού. Το θέμα είναι, ποιον σπόρο θα επιλέξουμε να καλιεργήσουμε. Το ενδιαφέρον για μένα είναι, γιατί ο άνθρωπος αυτός αντί να παραδειγματιστεί από την βοήθεια που του δόθηκε και να την εκτιμήσει και να την προσφέρει κι εκείνος σε άλλους, δεν το έκανε.
Καταλαβαίνω βέβαια, πως το παράδειγμα το έγραψες για να δείξεις την σχετικότητα του καλού και του κακού, και το πώς αυτά τελικά είναι δυνατόν να οριστούν. Από εμάς, δύσκολα. Συμβάσεις κάνουμε επ' αυτών. Συμφωνίες. Για όποιον ενδιαφέρεται, πάνω σε αυτό το θέμα, πριν από αρκετά χρόνια είχα δει μια ταινία που μου είχε κάνει εντύπωση κι ακόμα την θυμάμαι. Το Dogville, με την Nicole Kidman.
Σωστά διέγνωσες τις προθέσεις μου. Το δικό μου πρόβλημα δεν είναι εάν κάποιος έχει το σπόρο του κακού μέσα του, αλλά το ότι εγώ μπορεί να κάνω μια πράξη αγάπης, σύμφωνα με την αντίληψή μου και τελικά αυτή ν' αποβεί σε κακό. Για τον ίδιο άνθρωπο θα μπορούσε η αυστηρότητα και οι δοκιμασίες να ήταν προς το καλό του και αυτός που τον αγαπά θα έπρεπε να τον παιδέψει. Ας μην ξεχνάμε ότι "ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος με τις καλύτερες προθέσεις". Τυφλοί, ψηλαφώντας μέσα στο αιώνιο σκοτάδι...

Όσο για την ταινία Dogville, τη θεωρώ ως μια από τις καλύτερες κοινωνιολογικές αναλύσεις που έχω δει (όπως και το Manderlay, που αποτελεί συνέχειά της) και νομίζω πως ταιριάζει θαυμάσια με το θέμα που συζητάμε...

Αγαπητέ GreatChaos.
Όσο και αν σου φανεί παράξενο, κι όμως, σε πολλά στο μήνυμά σου συμφωνώ μαζί σου.

Χθες έγραψα αυτό το μήνυμα, γιατί είδα ότι άρχισε να οξύνεται λίγο η ατμόσφαιρα, κάτι που δεν μου άρεσε, και γι αυτό προτίμησα να γράψω αυτό το μήνυμα, όχι σαν άτακτη υποχώρηση αλλά για το καλό του κλίματος

[...]

Είμαι στη διάθεσή σου να συζητήσω σε ό,τι θες, εξάλλου αυτούς τους λίγους μήνες που με γνωρίσατε από τα μηνύματά μου καταλάβατε νομίζω όλοι τον «χαρακτήρα» μου, ότι θέλω να είμαι όσο γίνεται χαμηλών τόνων και να εκφράζομαι όσο μπορώ με ευγένεια προς όλους.​
Πιιστεύω να καταλαβαίνεις ότι είμαι ειλικρινής και ειλικρινές το μήνυμά μου.


Για τα υπόλοιπα που με ρώτησες τα συζητάμε κάποια άλλη φορά (με τις λίγες μου γνώσεις) και δεν εννώ στο μακρυνό μέλλον.
Αυτά και συγγνώμη αν είμαι λίγο off-topic.
Να είστε όλοι καλά.

Θα ήθελα να σχολιάσω λίγο το παραπάνω ποστ, μιας και πιστεύω πως κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση και δεν θα ήθελα η στάση μου να παρεξηγηθεί.

Κατ' αρχήν, με χαροποιεί ιδιαίτερα η συμμετοχή τόσων νέων συνομιλητών στις συζητήσεις μας και δεν σας κρύβω πως τα σχόλιά σας είναι από τη μία πλευρά εξόχως κολακευτικά για το υπερτροφικό εγώ μας (ως στέκι), αλλά από την άλλη μας δεσμεύουν σε μια διαρκή προσπάθεια διατήρησης κι επέκτασης του επιπέδου που έχουμε ήδη επιτύχει. Φυσικά, αυτό οφείλεται πρωτίστως στους ίδιους τους συνομιλητές, που οι περισσότεροι πράγματι προσπαθούν για το καλύτερο.

Είμαι της άποψης πως ο διάλογος μεταξύ ανθρώπων που διαφωνούν, μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να έχει για όλους, αρκεί βέβαια ν' αποφεύγονται οι ακρότητες. Το ότι μερικές φορές σας προκαλώ ή σας "τσιγκλάω" ώστε ν' απαντήσετε, μ' ένα παιχνιδιάρικο "come out and play", δεν έχει άλλον σκοπό παρά την εμβάθυνση του διαλόγου με νέα επιχειρήματα κι απόψεις. Όσο για τις αναπόφευκτες εντάσεις, μέχρις έναν βαθμό αποτελούν ένδειξη ζωντάνιας και θέρμης και δεν αποτελούν ταμπού.

Θα πρέπει εδώ να διευκρινίσουμε, ότι "υψηλό επίπεδο διαλόγου", σε καμμία περίπτωση δεν σημαίνει "υψηλό επίπεδο ξενερώματος". Οι διάλογοί μας θέλουμε να είναι ζωηροί και υγιώς έντονοι, τα κείμενά μας να διαπνέονται από προσωπικό ύφος και ο καθένας να καταθέτει ό,τι καλύτερο έχει να συνεισφέρει. Να είστε σίγουροι πως η διαχείριση του στεκιού ξέρει να επεμβαίνει όταν τα όρια ξεπερνώνται, ώστε η συζήτηση να διεξάγεται απρόσκοπτα και μέσα στα πλαίσια υψηλών ποιοτικών προτύπων. Συνεπώς δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας και προκαταβολικής απόσυρσης από συζητήσεις που ξέρω ότι σας προξενούν το ενδιαφέρον, όπως άλλωστε και το δικό μου. Αντίθετα, τέτοιου είδους αποσύρσεις με κάνουν προσωπικά να νιώθω ιδιαίτερα άβολα κι αμήχανα.

Τέλος, για τις ερωτήσεις τις οποίες έθεσα, θα ήθελα να πω ότι επίτηδες ήταν φαινομενικά απλοϊκές, έως παιδικές, όπως προανέφερα. Ο λόγος για την "επιτήδευση" αυτή είναι απλός: Πρόκειται για τις πρώτες απορίες που είχαμε όταν ήμασταν μικρά παιδιά, στο μάθημα των θρησκευτικών. Τις θέτω, επειδή θέλω να πιστεύω ότι ένας ενήλικας, εφόσον επέλεξε να πιστέψει σε μία θρησκεία, θα πρέπει προηγουμένως να έχει μέσα του απαντήσει σε τούτα τα εύλογα ερωτήματα. Αυτές τις απαντήσεις, τις βιωματικές όπως είπε και ο φίλος Value, θέλω να εκμαιεύσω, ώστε να αποφύγουμε τον ξύλινο λόγο των ιεροκηρύκων κι η συζήτησή μας να γίνει πιο γόνιμη.

Εάν φτάσατε έως εδώ, σας ευχαριστώ για την υπομονή σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Συνεχίζω λοιπόν την συζήτηση που είχα διακόψει.

Κατʼ αρχήν, το θέμα της 2ας παρουσίας, ενώ για τα άλλα θέματα μπορούμε να γράφουμε απλώς κάποια γνώμη, για το συγκεκριμένο τόπικ, μόνο από την Αγία Γραφή μπορούμε να το συζητήσουμε, γιατί μόνο εκεί αναφέρεται.

Οι Γραφές υπάρχουν διότι δεν μπορεί κάτι να αναιρεθεί, ενώ η προφορική παράδοση μπορεί. Έτσι λοιπόν η Γραφή είναι η βάση της πίστης μας και όλα τα χριστιανικά δόγματα την Γραφή έχουν σαν βάση.

Θα προσπαθήσω να μην κουράζω όμως με ξερά εδάφια, και αν χρειαστεί υπόσχομαι να τα παραθέσω στην δημοτική γλώσσα.

Ηδη έγραψα σχετικά με το σχέδιο του Θεού σε γενικές γραμμές, ότι πρώτα θα έρθει η αρπαγή των πιστών για να αποφύγουν την δικτατορία που θα επιβάλλει ο αντίχριστος, που θα υπάρξει τέτοια θλίψη που δεν έχει ξαναγίνει, μετά θα έρθει ο Χριστός με την δεύτερη παρουσία Του, θα βασιλεύσει στην γη για 1000 έτη, αφού θα έχει φυλακισθεί ο διάβολος, θα υπάρχει ειρήνη, δεν θα υπάρχουν αρρώστιες, ούτε θλίψεις, και θα δοθεί τότε η απάντηση στον κάθε άνθρωπο για τα ερωτηματικά που έχει σήμερα, γιατί να συμβαίνουν στον κόσμο αρρώστιες, πείνες κλπ, η απάντηση θα είναι ότι για όλα αυτά ευθύνεται ο άνθρωπος που δεν θέλησε να τον ακολουθήσει και η αμαρτία.

Συνεχίζω με αυτά που λέει η Αγία Γραφή και γίνονται στις μέρες μας και θα κάνω όσο μπορώ λιγότερες παραπομπές.

Λέει λοιπόν η Γραφή για τις έσχατες μέρες, και θα παρεθέσω μόνο παραπομπές σε όποιον ή όποια θέλει να μελετήσει περαιτέρω:​
1) Η γνώση θα αυξηθεί και οι άνθρωποι θα περιτρέχουν την γη (Δανιήλ ιβʼ4)​
(Πότε άλλοτε γινόταν αυτό άραγε; )
2) Θα γίνονται καύσωνες (Αποκάλυψη ιστʼ 8-9)​
3) Πείνες, σεισμοί κατά τόπους (Ματθ. κεʼ7)​
4) Οι άνθρωποι θα είναι «ασύνετοι, παραβάτες συνθηκών, άσπλαγχνοι, αδιάλλακτοι, ανελεήμονες, ψιθυριστές, κατάλαλοι, θα μισούν τον Θεό, υβριστές, υπερήφανοι, αλαζόνες, εφευρέτες κακών, απειθείς στους γονείς» (Ρωμαίους α: 29-30)​
5) Και το σπουδαιότερο όλων είναι αυτό που γράφει η Αποκάλυψη για το ότι δεν θα μπορεί να αγοράσει ή να πουλήσει κανείς αν δεν έχει το νούμερο χξς ή 666 σαν χάραγμα.

Αν ήταν συμβολική η Αποκάλυψη, γιατί εδώ αναφέρεται με τέτοια ακρίβεια η νέα τάξη χρήματος που επικρατεί σιγά-σιγά;

Τα μετρητά σιγά-σιγά εκλείπουν, εδώ και πολλά χρόνια υπάρχουν οι πλαστικές κάρτες, στα super markets κάθε προϊόν έχει και το bar code που έχει επάνω αυτόν τον αριθμό.

Ισως επανέλθω σχετικά με τον γραμμωτό κώδικα από ένα μπλογκ που έχει μια αναλυτική παρουσίαση, όταν θα σιγουρευθώ ότι επιτρέπεται το copy-paste.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ντρου

Νεοφερμένος

Η Ντρου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Συνφωνω με ολα οσα αναφερες.Τελικα η δικια μου απορια ειναι ισως ολα αυτα τα θελουμε και τα παθαινουμε; Η ειναι οι δοκιμασιες της ζωης για την πιστη; Υπαρχουν οι αρρωστιες,η πινα,η φτωχια αλλα το μονο μου παραπονω ειναι οτι παντα την πληρωνουν οι καλοι,γιατι αραγε;Παντα λεω γιατι Θεε μου γιατι;Το ξερω δεν ειναι σωστο αυτο που σκεφτομαι αλλα τελικα να σε αναγκαζει ο υπολοιπος κοσμος να το λες και να σε κανει να αμαρτανεις με τον τροπο που σκεφτομαι και ερχομαι παντα στο τελος αφου με πληγωσουν να πω δεν μπειραζει εχει Θεο κ βλεπει.Αυτο που στηριζω ναι θα πληρωσουν εδω που βρισκοντε και θα δειξει οταν γινει η Δ.Π αν μπορεσουν αυτοι οι εγκληματιες οι αψυχοι κ.λ.π αν καταφερουν να βρουν την πιστοι τους.Ισως ο Θεος προσπαθει να μας δωσει καποια μηνυματα με οσα συμβαινουν κι εμεις δεν λεμε να καταλαβουμε γιατι ενα ειναι το σιγουρο,οτι Αυτος δεν ειναι εκει για να υποφερουμε καθε αλλο το αντιθετο.Σε τελικη αναλυση πολλα ειναι τα ερωτηματα που θα μεινουν αναπαντητα σε ολους μεχρι ναρτει εκεινη η ωρα της κρισης.Αν μπορει καποιος να μου δωσει μια απανητση στα γιατι ολα αυτα θα το χαρω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
ΥΓ: Αλήθεια, ο περιβόητος Ειρηναίος και ο θεάρεστος Βαβύλης, στα Ιεροσόλυμα δεν διεξήγαγαν το χριστιανικό τους έργο; Είναι τόσοι πολλοί οι φαύλοι στους κόλπους της εκκλησίας, είναι τόσο προβεβλημένοι και διάσημοι και τα διδάγματά τους τόσο "πιστά" στις γραφές, που κανείς δεν μπορεί ν' αποφύγει τη σύγκριση με μια θρησκεία φαρισαίων που ο ίδιος ο Ιησούς ήρθε για να καταλύσει.
Σϊγουρα ΔΕΝ διεξήγαγαν το χριστιανικό τους έργο.

Νομίζεις δεν φέρνουν θλίψη σε εμάς τους χριστιανούς όλα αυτά που ακούγονται και γίνονται;
Όχι μόνο θλίψη αλλά και αμηχανία, και μας φέρνουν σε πολύ δύσκολη θέση, γι αυτό και ο ίδιος ο Θεός μέσω του προφήτη Του έλεγε σε κάποιους άλλους εκπροσώπους Του στην Παλαιά Διαθήκη: "Εξαιτίας σας το όνομά μου βλασφημείται καθημερινά" (Ησαϊας 52: 5).

Μην ξεχνάμε ότι τον Ιησού Χριστό δεν τον σταύρωσε ο Πιλάτος που ήταν η πολιτική εξουσία, αλλά οι ίδιοι οι εκπρόσωποι της τότε θρησκείας (ο Πιλάτος έπλενε τα χέρια του λέγοντας ότι είναι αθώος από το αίμα αυτού του αθώου), γιατί τους χάλαγε τα έργα. Επίσης έλεγε (ο Ι. Χριστός) "δωρεάν λάβατε δωρεάν δώστε", κάτι που δεν συμβαίνει σήμερα.

Ας μην επεκταθώ άλλο σε αυτό το θέμα, απλώς δικαιολογώ πολλές φορές μερικούς εναντίους, γιατί στην πραγματικότητα βλέπουν πράγματα να γίνονται που όπως είπα στενοχωρούν και εμάς που πιστεύουμε, και τους απωθούν από το να πιστεύσουν.

Πιστέυω όμως ότι όλοι-ες εμείς που γράφουμε και υποστηρίζουμε τα πράγματα του Θεού, πιστεύουμε ειλικρινά στον Θεό και όχι στους ανθρώπους (και το ότι υπάρχουν καλοί και κακοί παπάδες προσωπικά δεν με καλύπτει, εγώ κοιτώ γενικά την έξωθεν μαρτυρία που δίνεται), που στο κάτω-κάτω άνθρωποι είναι. Γι αυτό γράφω κατευθείαν μέσα από τις Γραφές γιατί εκεί είναι το ζουμί της υπόθεσης, και μακάρι να στηρίζονταν όλοι εκεί και όχι στις δικές τους παραδόσεις ή καταστατικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Πολλά τα ερωτήματα, πολλές και οι απόψεις. Αναρωτιέμαι όμως το εξής. Γνώση έχουμε. Από πράξεις πως τα πάμε;

Λίγο-πολύ, όλοι μπορούμε να πούμε πως φταίει ετούτο, ή φταίει εκείνο. Για όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε ως ανθρωπότητα. Έχουμε σε ορισμένα από αυτά και την γνώση ακόμα για το πως μπορούμε να τα διορθώσουμε. Τι πράττουμε όμως;
Αν η λύση ήταν στην γνώση, τότε θα αρκούσε αυτή και μόνο για να είμαστε ευτυχισμένοι. Δεν συμβαίνει όμως κάτι τέτοιο. Πολλές φορές μάλιστα, συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Πρόξενος της δυστυχίας μας, να είναι η ίδια η γνώση! Μιλάω εξ' ιδίων πάντα. Αρκετές φορές μου έχει έρθει στο μυαλό το "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι". Και ως τέτοιους, φαντάζομαι εννοεί τους απλούς τω πνεύματι. Επίσης κι εκείνο που μας προτρέπει να μοιάσουμε στα παιδιά.
Έχω καταλήξει πως η αλήθεια είναι απλή. Πολύ απλή μάλιστα, στον πυρήνα της. Δυσεύρετη και δύσκολη, αλλά απλή. Από την στιγμή που κάτι γίνεται πολύπλοκο και δυσνόητο -για μένα πάντα- παύει να είναι αλήθεια. Μπορεί να εμπεριέχει ψύγματα της αρχικής αλήθειας, αλλά δεν είναι η αλήθεια. Όσο για τα παιδικά μας ερωτήματα που ανέφερες Great Chaos, ποιος είπε ότι απάντηση τους είναι εύκολη; Χρόνια πολλά προσπαθεί η ανθρωπότητα να απαντήσει σε πολλά από αυτά, χωρίς να έχει καταλήξει ομόφωνα κάπου.
Δεν προσπαθώ με αυτό που γράφω να ακυρώσω τίποτα, ή να καταστήσω κάτι μάταιο. Απλά λέω πως, φαίνεται, να μην αρκεί απλά και μόνο η γνώση. Μάλλον χρειάζεται και η πράξη, και δια μέσω αυτής η βίωση του αποτελέσματος, αρνητικού ή θετικού. Κυρίως δε, κρινόμαστε από όλους, για αυτό ακριβώς. Τις πράξεις μας.

Θυμάμαι την πρώτη φορά που επισκέφτηκα το Άγιο Όρος. Πριν ακόμα πάω, βρισκόμουν στον Πειραιά, και μπήκα σε μια εκκλησία να ανάψω ένα κερί. Έτυχε να βρίσκεται εκεί και ο ιερέας, κι επειδή δεν είχα ιδιαίτερη γνώση περί του Όρους, τον ρώτησα αν έχει να μου προτείνει κάτι ιδιαίτερο να πάω ή να δω κατά την διάρκεια της επισκέψεως μου. Εκείνος μου απάντησε πως δεν είχε κάτι συγκεκριμένο κατά νου, όμως, μου είπε πως όπως υπάρχουν "τριαντάφυλλα", έτσι υπάρχουν και "αγκάθια" εκεί που πάω. Ομολογώ πως το κράτησα στο πίσω μέρος του μυαλού μου, χωρίς όμως να του δώσω ιδιαίτερη βάση. Πήγα, και γύρισα, και δεν είδα κάτι το μεμπτό (αγκάθια όπως τα αποκάλεσε ο ιερέας στον Πειραιά). Άλλοι όμως, πήγαν και γύρισαν, και είδαν πολλά. Που είναι η αλήθεια; Μάλλον στην μέση. Γιατί όμως εγώ δεν είδα κάτι; Με φύλαξε ο Θεός; Ίσως, αλλά δεν το νομίζω. Κυρίως, δεν με ενδιέφερε να δω τα "αγκάθια" στην επίσκεψη μου. Γι' αυτό και δεν τα πρόσεξα.
Κάποια μόνο στιγμή, είδα έναν ηλικιωμένο μοναχό να κάθεται στην άκρη μιας εκκλησίας με το κομποσχοίνι του, και να προσεύχεται συγκεντρωμένος. Πλησίασα να του ζητήσω την ευχή του, εκείνος όμως με απομάκρυνε κάπως απότομα, χωρίς να μου μιλήσει καν, μόνο μου έδειξε με το δάχτυλο του προς τα πάνω. Αρχικά, στενοχωρήθηκα. Μετά από λίγο όμως σκέφτηκα, κι αν αυτός ήταν ο κανόνας του; Αν του είχε ορίσει ο ηγούμενός του να μην μιλήσει σε κανέναν; Και τί ήταν αυτό το νεύμα του με το δάχτυλο προς τα πάνω; Μήπως εννοούσε την ευχή του Χριστού, όπως συνηθίζουν να λένε εκεί; Με αυτή την σκέψη μου, αμέσως ησύχασα, και μου έφυγε η αρχική μου στενοχώρια.

Μεταποιώ το θα σε θάλασσα γράφει ο ποιητής... Και η αλήθεια είναι, πως μέσα στο μυαλό μας, πραγματοποιούνται διάφορες αλχημείες και μεταποιήσεις. Οι περισσότερες των οποίων λαμβάνουν χώρα ηθελημένα. Αν απλά, εκπαιδεύαμε το μυαλό μας αυτό που εκλαμβάνει ως κακό, να το δει από μια άλλη οπτική γωνία, αμέσως αμέσως, η πλειονότητα των αρνητικών μας σκέψεων θα εξανεμιζόταν. Η αλήθεια είναι, και μιλάω καθαρά βιωματικά και πάλι, πως όσο πλησιάζουμε στον Θεό, τόσο αλλάζει η ποιότητα των σκέψεων μας. Και όσο απομακρυνόμαστε το ίδιο. Πως, και με ποιό τρόπο δεν μπορώ να το περιγράψω. Το έχω βιώσει όμως.
Αν αυτόν που ερχόταν να μας κλέψει μπορούσαμε να τον δούμε όχι ως τέτοιον, κλέφτη δηλαδή, αλλά ως άνθρωπο που η ανάγκη ή οι συνθήκες τον οδήγησαν να πράττει έτσι, και του δίναμε όχι μόνο αυτό που ήθελε να κλέψει, αλλά ακόμα περισσότερα και με χαρά; Θα μπορούσε να τα πάρει και να φύγει, ή θα μπορούσε να μετανοιώσει. Το τι θα πράξει τελικά ο κλέφτης μπροστά στην απροσδόκητη στάση μας, δεν ξέρω πόση σημασία έχει. Σημασία έχει το τί έπραξα εγώ. Και τι "γεύση" μου άφησε αυτό που έπραξα.

Λέμε πως ο Θεός δεν έρχεται προς εμάς. Δοκιμάσαμε να πάμε εμείς προς Εκείνον; Κι αν ναι, με ποιόν τρόπο; Λέμε πως ο Θεός, δεν κάνει κάτι για τα προβλήματα της ανθρωπότητας. Εμείς ως μονάδες, και ως ανθρωπότητα τί κάνουμε;

Κάποιοι από τους γέροντες στο Όρος, μιλάνε για λογισμούς, διάκριση, Θεό, αγάπη, ταπεινότητα, χαρμολύπη, καλό, κακό και άλλα πολλά. Έννοιες δυσεφάρμοστες, δυσπρόσιτες και δυσνόητες. Για ορισμένους παντελώς ακατανόητες. Ζητήσαμε -έστω- από τον Θεό να μας βοηθήσει να τις προσεγγίσουμε, αν αυτό είναι προς όφελός μας; Όχι πολύ. Ένα βήμα μόνο.

Για να τελειώνω αυτή την απάντηση. Όπως για να μάθουμε να μιλάμε ξεκινάμε από την αλφάβητο, περνάμε στις λέξεις, την ορθογραφία κλπ, και μετά από καιρό φτάνουμε να μπορούμε να συνθέτουμε προτάσεις και να εκφράζουμε τις σκέψεις μας, έτσι και στα του Θεού. Ξεκινάμε από το αλφάβητο, και φτάνουμε στα ποιο σύνθετα. Και η αποκάλυψη για μένα, είναι ίσως από τα ποιο σύνθετα θέματα. Γι' αυτό και η πρώτη μου απάντηση ήταν αυτή που ήταν. Αν αμφιβάλλω για την ύπαρξη του Θεού, πως να φτάσω να πιστεύω στα της αποκάλυψης, ιδιαίτερα μάλιστα με τις ζοφερές απεικονίσεις της; Αν δεν βιώσω στην πράξη την ύπαρξη πρώτα και στη συνέχεια την προστασία και την αγάπη του Θεού, και την δύναμη που Αυτός δίνει, πως να σταθώ μπροστά στον Αρμαγεδώνα;

Ηθελημένα δεν απάντησα σε συγκεκριμένα ερωτήματα. Αυτό που προσπάθησα να κάνω είναι, να απαντήσω έμμεσα μέσα από μια άλλη οπτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Τι γίνεται με τους ανθρώπους που δεν έχουν έρθει ποτέ σ' επαφή με τις χριστιανικές γραφές; Με ποια δικαιοσύνη μπορεί άραγε να κριθούν;

Τι γίνεται, ακόμη περισσότερο, με όσους ήρθαν μεν σ' επαφή με τις χριστιανικές γραφές, όμως αυτές τους προκάλεσαν αποστροφή, λόγω της αυθαιρεσίας των δήθεν "ανθρώπων του θεού", οι οποίοι προκειμένου να εξυπηρετήσουν πολιτικά συμφέροντα, όπως για παράδειγμα την αποικιοκρατία, ή οικονομικά όπως το δουλεμπόριο, εννοούσαν να διδάξουν το "λόγο της Αγάπης" δια πυρός, σιδήρου και βούρδουλα; Έχω διαβάσει και δεν μου φαίνεται καθόλου παράδοξο, ότι πολλοί Ινδιάνοι της Αμερικής αυτοκτονούσαν, αφού πρώτα σκότωναν τα παιδιά τους, προκειμένου ν' αποφύγουν να προσκυνήσουν αυτόν το δαιμονικό θεό που τους έφεραν οι λευκοί, ο οποίος δυστυχώς για εμάς είναι ο ίδιος ο Ιησούς που εμείς γνωρίσαμε ως φορέα αγάπης και ανεκτικότητας. Οι άνθρωποι αυτοί "μαρτυρούσαν" προκειμένου να μην απωλέσουν την ψυχή τους, με τον ίδιο τρόπο που οι πρώτοι χριστιανοί προτιμούσαν τα λιοντάρια από το να προσκυνήσουν ως θεό τους τον αυτοκράτορα.

Είναι τραγικό μα την αλήθεια και σωστά θα πεις ότι δεν οφείλεται στο Θεό, αλλά στους κακούς ανθρώπους, όμως ποιος θα μπορούσε να κατηγορήσει τους ανθρώπους εκείνους, επειδή αρνήθηκαν να διαβάσουν τις γραφές, τις οποίες γνώρισαν με τον πλέον αποτρόπαιο τρόπο;

Επίσης, τα λες πολύ ωραία για όσους είχαν το χρόνο ν' αμαρτήσουν και κατόπιν να μετανοήσουν. Τι γίνεται όμως με τους ανθρώπους που πέθαναν πολύ νέοι και δεν τους δόθηκε ο χρόνος να μετανοήσουν; Ας σκεφτούμε ένα παράδειγμα. Έστω ένας εικοσάχρονος, που το αμάρτημά του είναι ότι κατέστησε έγγυο κάποια κοπέλα και την παρέπεμψε για έκτρωση. Στην ηλικία αυτή, όλοι είχαμε λίγο πολύ "της ψ*λής μας το χαβά" και δεν είμασταν έτοιμοι να αναλάβουμε τέτοιες ευθύνες. Λανθασμένο φυσικά, τόσο κατά τη γνώμη σου, όσο και κατά τη δική μου, ωστόσο πολύ σύνηθες. Είναι βέβαιο, ή καλύτερα πολύ πιθανόν, ότι όταν ο ίδιος νέος φτάσει να γίνει γονιός, πιο ώριμος και με άλλη πλέον θέαση των πραγμάτων, θα καταλάβει το λάθος του και θα μετανοήσει. Τι γίνεται όμως, έάν πεθάνει σε αυτοκινητιστικό στα 21 του;

Αντίθετα, ο Πολ Ποτ, δικτάτορας της Καμπότζης κι ένας από τους πλέον αιμοσταγείς της σύγχρονης ιστορίας (ούτε ο Βλάντε ο Παλουκωτής δεν τον συναγωνίζεται), ο οποίος ευθύνεται άμεσα για άνω του ενός εκατομμυρίου (1.000.000!!!) θανάτους συμπατριωτών του, πέθανε στο κρεβάτι του, σε ηλικία άνω των 90 ετών. Συνεπώς, του δόθηκε άπλετος χρόνος να μετανοήσει, ακόμη και ξεχωριστά για τον κάθε θάνατο που προκάλεσε. Έστω λοιπόν, για χάρη της συζήτησης, ότι πράγματι έπραξε κάτι τέτοιο.

Έτσι, έχουμε μπροστά στην κρίση του Θεού, κατά τη Δευτέρα Παρουσία (δεν θα έρθει μάλλον Παρασκευή για να μη μας χαλάσει το Σαββατοκύριακο:P:D), έναν αιμοσταγή δικτάτορα, στον οποίον δόθηκε ο χρόνος να μετανοήσει, έναντι ενός αμαρτωλού με πολλά ελαφρυντικά, που όμως δεν του δόθηκε η ίδια ευκαιρία. Σύμφωνα με το σκεπτικό σου λοιπόν, εάν το έχω βέβαια αντιληφθεί σωστά, είναι πιθανότερο να σωθεί ο δικτάτορας, ενώ ο νεαρός να κάνει αιώνιο Budgie Jumping στα καζάνια της κόλασης.

Βλέπεις εσύ την όποια μορφή δικαιοσύνης σε όλο αυτό;

Άνοιξα τον υπολογιστή μου για να δώσω απάντηση (καθυστερημένα βέβαια) αλλά βασικά με κάλυψε στο προηγούμενο μήνυμα ο Value. Πραγματικά δεν θα μπορούσα να απαντήσω τόσο ωραία.

Να συμπληρώσω μόνο, ότι αν κάποιος δεν ήρθε σε επαφή καθόλου με τις γραφές όπως γράφεις, θα κριθεί σύμφωνα με τη συνείδηση, ενώ θα είναι πιο αυστηρή η κρίση σε κάποιον που γνώρισε και δεν έπραξε.
Για τα υπόλοιπα, δεν μπορώ να μπω εγώ μπροστά στην κρίση του Θεού που είναι καρδιογνώστης.

Ο δικτάτορας λογικά δεν θα μετανοήσει ποτέ γιατί η καρδιά του είναι καρδιά δικτάτορα. Ο ληστής όμως στον σταυρό, ίσως οι συγκυρίες τον έκαναν να φθάσει εκεί που έφθασε και τελικά όταν είδε τον Χριστό κατάλαβε το λάθος του, μετανόησε (μετά + εννόησε δηλαδή) και συγχωρήθηκε.

Βέβαια δεν μιλώ απόλυτα, γιατί πολλά πράγματα δεν τα γνωρίζω κι εγώ, δεν πρέπει όμως ο καθένας να κρίνει τον άλλο, γιατί με "όποιο μέτρο μετρούμε θα αντιμετρηθεί και σε εμάς".
Αυτά, στα υπόλοιπα νομίζω ότι με καλύφθηκα από τον Value.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aipal

Νεοφερμένος

Ο aipal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αδελφέ μου, "συ πίστιν έχεις, κράτησέ την ενώπιον του Θεού σου"...


Κρατάω την πίστη μου που είναι προσωπικό θέμα, εδώ όμως είναι ένας δημόσιος διάλογος και ο κάθε ένας γράφει την γνώμη του η παραθέτει στοιχεία για να τεκμηριώσει άποψη.

Αν έχεις γνώση του θέματος τεκμηρίωσε αντίθετη άποψη, αν δεν έχεις και ενδιαφέρεσαι παρακολούθησε τη συζήτηση.

Θα ήθελα εδώ, με την ιδιότητά μου ως editor να παρακαλέσω τον συνομιλητή Aipal, το ύφος των τελευταίων κειμένων του οποίου, αποτελεί παραφωνία στο καλό κλίμα της συζήτησης, να χαμηλώσει τους τόνους και να κατευνάσει ολίγον τα πάθη του. Λυπάμαι που υποχρεώνομαι να κάνω κάτι τέτοιο δημοσίως, όμως κι ο αξιότιμος συνομιλητής επέλεξε την ίδια δημόσια οδό για να εκφράσει την επιθετικότητά του προς συνομιλητές που έχουν μέχρι τώρα σεβαστεί πλήρως και με "θρησκευτική ευλάβεια" τη γνώμη του και το δικαίωμά του στη διαφωνία. Φράσεις όπως "Φανερώνεις άνθρωπο που πατάει τα πλήκτρα χωρίς να σκέφτεται" και "Θα σου απαντούσα εάν σε θεωρούσα σοβαρό συνομιλητή" είναι ανεπίτρεπτες στο στέκι, ειδικά δε μέσα σ' ένα θρεντ που έχει αποσπάσει έως τώρα κολακευτικότατα σχόλια για το υψηλό του επίπεδο. Δυστυχώς ή ευτυχώς ο πήχης εδώ έχει τεθεί ψηλά...



Έγραψες δημόσια και είμαι υποχρεωμένος να απαντήσω δημόσια.

Κατ αρχάς ευχαριστώ για την φιλοξενία στο φόρουμ και για το ότι με θεωρείτε αξιότιμο συνομιλητή.



Κάποιο μέλος του φόρουμ μου είπε ότι υπάρχει καλό κλίμα και διάλογος σ αυτόν το χώρο, αν και ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος θέλω να συμμετέχω σε θέματα που μ ενδιαφέρουν.
Ο διάλογος μόνο καλό μπορεί να προσφέρει.

Είμαι καινούριος και ζητώ συγνώμη αν ανέβασα λίγο τους τόνους, σας παρακαλώ επιτρέψτε μου να διευκρινίσω.

Το όνομά μου είναι κάποια αρχικά και δεν έχει σχέση με άγιο παλ

Με ενδιαφέρει ο διάλογος που είναι πάντοτε εντός του θέματος.

Επειδή δεν έχω χρόνο για χάσιμο και μου αρέσει η ευθύτητα, όταν βλέπω απαντήσεις σ αυτά που έγραψα άσχετες με το θέμα αισθάνομαι ότι ο χ συνομιλητής δεν είναι σοβαρός ( προσωπική εκτίμηση )


Σας παρακαλώ επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με αυτά που γράψατε.
Αν πράγματι ο πήχης έχει τεθεί τόσο ψηλά τότε η ίση μεταχείριση όλων των συνομιλητών είναι ένα βασικό στοιχείο.
Εξηγώ.
Θεωρείς θρησκευτική ευλάβεια τη συμπεριφορά των συνομιλητών που έδειξα επιθετικότητα, κατά την γνώμη μου τα πράγματα δεν είναι έτσι, διαβάζοντας τις απαντήσεις τους στα γραπτά μου αισθάνθηκα ειρωνικό ύφος και απαντήσεις που δεν είχαν σχέση με το θέμα, δεν θέλω να παραθέσω τι με έκανε να νοιώσω έτσι, αν επιμείνεις θα το αναλύσω πολύ συγκεκριμένα.


Θα υπενθυμίσω δε για ακόμη μία φορά, ότι η στεγνή παράθεση αποσπασμάτων των γραφών και μάλιστα στα Αρχαία Ελληνικά δεν προσφέρει τίποτε το ουσιαστικό στο διάλογο και μάλλον αποτελεί τροχοπέδη στη συζήτηση.


Το θέμα είναι η Δευτέρα παρουσία εκτός κι αν κάνω λάθος.
Αυτό το θέμα έχει ως βάση την Αγία γραφή, αν δεν παραθέσουμε στοιχεία από αυτήν τότε τι συζητάμε;
Τα αποσπάσματα που έγραψα δεν ήταν από τα αρχαία ελληνικά αλλά από την μετάφραση του Βάμβα που είναι στην καθαρεύουσα.
Μπορώ να τα γράφω από μεταφράσεις στη δημοτική, αυτές όμως έχουν σοβαρές αποκλείσεις.
Κατά την γνώμη μου τροχοπέδη στη συζήτηση είναι οι εκτός θέματος απαντήσεις.


Θα ήθελα να εξηγήσω, ότι σύμφωνα με μια βασική αρχή της λογικής, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το υπό εξέταση αμφισβητούμενο επιχείρημα, ούτε κάποιο πόρισμα που προκύπτει άμεσα ή έμμεσα από αυτό, προκειμένου να αποδείξει τον ίδιο του τον εαυτό. Αυτό ονομάζεται "Κυκλικό Επιχείρημα" ή "Κυκλική Τεκμηρίωση" και αποτελεί το κυριότερο εργαλείο της λεγόμενης "σοφιστείας", για την επιστήμη δε, αποτελεί το απευκταίο. Συνεπώς, η αναμάσηση των στρυφνών αυτών κειμένων, χωρίς καμμία προσπάθεια μετάφρασης και πολύ περισσότερο σχολιασμού τους, μάλλον αποτελεί απόπειρα χρήσης κυκλικού επιχειρήματος παρά διατύπωση άποψης και θέσης.

Τέλος, θα ήθελα να υπογραμμίσω, ότι κάτι τέτοιο παραπέμπει σε προσπάθεια προσηλυτισμού, πράγμα που αντιστρατεύεται την γενικότερη πολιτική του e-steki κι επομένως αποδοκιμάζεται ισχυρά.




Όταν διάβασα το θέμα έγραψα ότι πιστεύω στην Δευτέρα παρουσία και τεκμηρίωσα τον ισχυρισμό μου πάνω στον προφητικό Λόγο, ζήτησα να αμφισβητηθεί το επιχείρημά μου και μέχρι τώρα δεν έχει αμφισβητηθεί με κάποιο στοιχείο.
Ονόμασες τα κείμενα που παρέθεσα στριφνά, νομίζω ότι ο χαρακτηρισμός είναι άστοχος και εντελώς ατεκμηρίωτος.


Ονόμασες κυκλικό επιχείρημα κάτι που δεν αμφισβητήθηκε έστω και με ένα λογικό επιχείρημα, εκτός κι αν θεωρείς αμφισβήτηση κάποιες ειρωνικές απαντήσεις.

Αν νομίζεις ότι μπορείς να υψώσεις ανάστημα μπροστά στο γεγραμμένο Λόγο ιδού.
Τη στιγμή που το θέμα έχει αποκλειστική σχέση με το Ευαγγέλιο είναι εντελώς παράλογο η παραπομπή σε αυτό να θεωρείται προσηλυτισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πρόξενος της δυστυχίας μας, να είναι η ίδια η γνώση!

Εξαιρετικά ενδιαφέρον τούτο, μου κάνει κλικ. Θα σε παρακαλούσα να μας γράψεις εκτενέστερα την άποψή σου επ' αυτού του ζητήματος. Μάλιστα, καλό θα ήταν αυτό να γίνει μέσα σε ένα νέο θέμα, το οποίο θα μπορούσες ν' ανοίξεις, ώστε να καταθέσουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι την άποψή τους επ' αυτού.

Όσο για τα παιδικά μας ερωτήματα που ανέφερες Great Chaos, ποιος είπε ότι απάντηση τους είναι εύκολη; Χρόνια πολλά προσπαθεί η ανθρωπότητα να απαντήσει σε πολλά από αυτά, χωρίς να έχει καταλήξει ομόφωνα κάπου.
Δεν προσπαθώ με αυτό που γράφω να ακυρώσω τίποτα, ή να καταστήσω κάτι μάταιο. Απλά λέω πως, φαίνεται, να μην αρκεί απλά και μόνο η γνώση. Μάλλον χρειάζεται και η πράξη, και δια μέσω αυτής η βίωση του αποτελέσματος, αρνητικού ή θετικού. Κυρίως δε, κρινόμαστε από όλους, για αυτό ακριβώς. Τις πράξεις μας.

Αυτό που αναρωτιέμαι, είναι πώς καταφέρνει κανείς να πιστέψει, όταν διατηρεί μέσα του αναπάντητα ερωτήματα. Σας ζηλεύω μερικές φορές...



Κατ αρχάς ευχαριστώ για την φιλοξενία στο φόρουμ και για το ότι με θεωρείτε αξιότιμο συνομιλητή.

Φυσικά και σε θεωρούμε, αυτό είναι δεδομένο. Λίγο ευερέθιστο επίσης, αν θέλεις τη γνώμη μου.



Κάποιο μέλος του φόρουμ μου είπε ότι υπάρχει καλό κλίμα και διάλογος σ αυτόν το χώρο, αν και ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος θέλω να συμμετέχω σε θέματα που μ ενδιαφέρουν.
Ο διάλογος μόνο καλό μπορεί να προσφέρει.

Είμαι καινούριος και ζητώ συγνώμη αν ανέβασα λίγο τους τόνους, σας παρακαλώ επιτρέψτε μου να διευκρινίσω.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, η προσαρμογή σ' έναν νέο χώρο, μια νέα κοινότητα αν θέλεις, με δικούς της κανονισμούς και τρόπο λειτουργίας, όπου εσύ δεν μας γνωρίζεις, ενώ εμείς γνωριζόμαστε καλά μεταξύ μας, είναι πολλές φορές δύσκολη και αυτό είναι απολύτως κατανοητό. Ο ρόλος μας, πέρα από τη διατήρηση του καλού κλίματος διαλόγου, είναι να βοηθάμε όλα τα μέλη να κατανοούν στην πράξη το "πνεύμα του νόμου", αφού το γράμμα όλοι μπορούν να το διαβάσουν.

Το όνομά μου είναι κάποια αρχικά και δεν έχει σχέση με άγιο παλ

Ο φίλος Δεσμώτης είναι ιδιαίτερα πλακατζής και με καλό χιούμορ. Είμαι βέβαιος πως το ξέρει αυτό, όπως όλοι εμείς οι υπόλοιποι. Άγιος Παλ, δεν νομίζω να υπάρχει.

Με ενδιαφέρει ο διάλογος που είναι πάντοτε εντός του θέματος.

Το στέκι κρατά πολύ αυστηρή πολιτική στο θέμα των off topic, πράγμα για το οποίο πολλοί μας έχουν κατηγορήσει. Συνεπώς, μιλάμε την ίδια γλώσσα!

Επειδή δεν έχω χρόνο για χάσιμο και μου αρέσει η ευθύτητα, όταν βλέπω απαντήσεις σ αυτά που έγραψα άσχετες με το θέμα αισθάνομαι ότι ο χ συνομιλητής δεν είναι σοβαρός ( προσωπική εκτίμηση )

Όταν οι προσωπικές εκτιμήσεις αποτελούν ευθείες προσβολές προς το συνομιλητή, είναι σοφό να τις κρατάμε για τον εαυτό μας. Τους υπόλοιπους συνομιλητές, δεν τους αφορούν καθόλου τέτοιες προσωπικές εκτιμήσεις, πίστεψέ με...


Σας παρακαλώ επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με αυτά που γράψατε.
Αν πράγματι ο πήχης έχει τεθεί τόσο ψηλά τότε η ίση μεταχείριση όλων των συνομιλητών είναι ένα βασικό στοιχείο.

Σε κάτι με το οποίο συμφωνώ απολύτως με τους Γέροντες, είναι το ότι "η διάκριση είναι η υψηλότερη αρετή". Το να εφαρμόσεις ισότητα στην πράξη, σημαίνει να αναγνωρίσεις τις ιδιαιτερότητες του κάθε χρήστη και σε καμμία περίπτωση στο όνομα μιας ισοπεδωτικώς νοούμενης ισότητας, να αφαιρείς το προσωπικό του ύφος έκφρασης, επειδή κάποιος άλλος έχει διαφορετικό ύφος και θα επιθυμούσε να γράφουν όλοι με το ίδιο για να νιώσει ίσος.


Θεωρείς θρησκευτική ευλάβεια τη συμπεριφορά των συνομιλητών που έδειξα επιθετικότητα, κατά την γνώμη μου τα πράγματα δεν είναι έτσι, διαβάζοντας τις απαντήσεις τους στα γραπτά μου αισθάνθηκα ειρωνικό ύφος και απαντήσεις που δεν είχαν σχέση με το θέμα, δεν θέλω να παραθέσω τι με έκανε να νοιώσω έτσι, αν επιμείνεις θα το αναλύσω πολύ συγκεκριμένα.

Μετά από ενδελεχή ανάλυση του ζητήματος και δημόσια συζήτηση στο φόρουμ, η ειρωνεία επιτρέπεται μέσα σε αυτό, ενώ αντίθετα ο χλευασμός απαγορεύεται αυστηρά. Περί της διάκρισης αυτής σε παραπέμπω στο θέμα "Περί χλευασμού και ειρωνείας ο λόγος". Θέλει πράγματι τέχνη η χρήση της ειρωνείας...




Το θέμα είναι η Δευτέρα παρουσία εκτός κι αν κάνω λάθος.
Αυτό το θέμα έχει ως βάση την Αγία γραφή, αν δεν παραθέσουμε στοιχεία από αυτήν τότε τι συζητάμε;
Τα αποσπάσματα που έγραψα δεν ήταν από τα αρχαία ελληνικά αλλά από την μετάφραση του Βάμβα που είναι στην καθαρεύουσα.
Μπορώ να τα γράφω από μεταφράσεις στη δημοτική, αυτές όμως έχουν σοβαρές αποκλείσεις.
Κατά την γνώμη μου τροχοπέδη στη συζήτηση είναι οι εκτός θέματος απαντήσεις.


Για σκέψου το θέμα μας να ήταν περί της κληρονομικότητας και να σου παρέθετα αυτούσια την εργασία των Crick and Watson, του '54, περί της διπλής έλικας του DNA απευθείας από το περιοδικό Nature και στο αγγλικό του κείμενο, χωρίς κανέναν περαιτέρω δικό μου σχολιασμό. Σκέψου μάλιστα ο μισός πληθυσμός της Γης να πίστευε πως οι Crick and Watson είναι μυθικά πρόσωπα ή κρουστικά δράπανα. Σκέψου ακόμη να υπήρχαν χιλιάδες δημοσιεύσεις που να επέμεναν ότι η εργασία τους αυτή είναι πλαστή και ποτέ δεν γράφηκε από τους ίδιους.

Αλήθεια, τι συμπέρασμα θα έβγαζαν οι συνομιλητές κι εσύ προσωπικά από αυτή μου τη δημοσίευση; Τι θα έκανες εσύ αν δεκάδες μέλη κατά το παρελθόν είχαν διαμαρτυρηθεί δημοσίως γι' αυτού του είδους τις -όχι μόνο δικές σου- δημοσιεύσεις;



Όταν διάβασα το θέμα έγραψα ότι πιστεύω στην Δευτέρα παρουσία και τεκμηρίωσα τον ισχυρισμό μου πάνω στον προφητικό Λόγο, ζήτησα να αμφισβητηθεί το επιχείρημά μου και μέχρι τώρα δεν έχει αμφισβητηθεί με κάποιο στοιχείο.

Τις αμφισβήτησα απλά και με σαφήνεια, όμως δεν έδειξες να κατανοείς το πνεύμα του κειμένου μου. Έπρεπε να επιμείνω;


Ονόμασες τα κείμενα που παρέθεσα στριφνά, νομίζω ότι ο χαρακτηρισμός είναι άστοχος και εντελώς ατεκμηρίωτος.

Η καθαρεύουσα και δη η γλώσσα των ευαγγελίων θεωρείται στρυφνή από χιλιάδες ανθρώπους, γι' αυτό και καταργήθηκε πριν από περισσότερες από τρεις δεκαετίες από επίσημη γλώσσα του ελληνικού κράτους. Δεν σου κρύβω ότι προσωπικά μου θυμίζει τον Γεώργιο Παπαδόπουλο, χωρίς να υπονοώ κάτι μ' αυτό...


Ονόμασες κυκλικό επιχείρημα κάτι που δεν αμφισβητήθηκε έστω και με ένα λογικό επιχείρημα, εκτός κι αν θεωρείς αμφισβήτηση κάποιες ειρωνικές απαντήσεις.

Δεν νομίζω πως κατάλαβες το νόημα του κυκλικού επιχειρήματος, ίσως επειδή σου είναι τόσο οικείο, ώστε να σου φαίνεται κι αναμφισβήτητο...

Αν νομίζεις ότι μπορείς να υψώσεις ανάστημα μπροστά στο γεγραμμένο Λόγο ιδού.

Με κάθε καλή διάθεση, ο σχολιασμός του αναστήματός μου είναι τουλάχιστον άκομψος, όπως και η πρόκληση ν' αναμετρηθώ με το Θεό σου, η οποία μου θυμίζει κάτι από Σαμψών ή Δαυίδ και Γολιάθ. Έβλεπα κι εγώ τέτοιες ταινείες, όταν ήμουν μικρός.

Προσωπικά δεν φιλοδοξώ να συζητήσω με τον Μέγα Βασίλειο τον Θεολόγο, ούτε με τον ευαγγελιστή Ιωάννη, αλλά μ' εσένα τον ίδιο. Προτιμώ την επεξεργασμένη πληροφορία, από τη στεγνή παράθεση κειμένων.


Τη στιγμή που το θέμα έχει αποκλειστική σχέση με το Ευαγγέλιο είναι εντελώς παράλογο η παραπομπή σε αυτό να θεωρείται προσηλυτισμός.


Παράλογο ε;

Τι ακριβώς το διαφορετικό κάνουν οι διάφοροι προσηλυτιστές όλων των δογμάτων κι αιρέσεων; Όλοι το ευαγγέλιο και το λόγο του Ιησού έχουν στο στόμα όταν σε πλησιάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
1) Η γνώση θα αυξηθεί και οι άνθρωποι θα περιτρέχουν την γη (Δανιήλ ιβʼ4)
(Πότε άλλοτε γινόταν αυτό άραγε; )

Πολύ δύσκολη πρόβληψη να πει κανείς ότι μετά από μερικούς αιώνες θα έχει αυξηθεί η γνώση. Γιατί δεν έγινα κι εγώ προφήτης να με προσκυνάτε; Πάντα οι άνθρωποι περιέτρεχαν τη Γη. Ο Έλληνες είχαν με τα εμπορικά τους πλοία φτάσει μέχρι τα πέρατα του τότε γνωστού κόσμου. Αλήθεια, πόσο μεγάλος ήταν ο γνωστός κόσμος την εποχή που ο Δανιήλ έγραψε την "προφητεία" του; Νομίζω πως τον γυρνούσε κανείς και με τα πόδια!


2) Θα γίνονται καύσωνες (Αποκάλυψη ιστʼ 8-9)

Φοβερή πρόβλεψη κι αυτή. Κλιματικές αλλαγές υπήρχαν πάντοτε στον πλανήτη. Εδώ όλοι ήξεραν περί του κατακλυσμού του Νώε. Ρίχνω κι εγώ μια προφητεία από τώρα, ότι όταν θα έρθει ο Χιονάνρωπος των Ιμαλαΐων, όλος ο κόσμος θα είναι καλυμμένος από πάγους και κάθομαι ν' απολαύσω τις δάφνες μου. Πού θα πάει, δεν θα γίνει κάποτε μια ακόμη εποχή παγετώνων; Θα γίνει ιερό και το κείμενό μου.

3) Πείνες, σεισμοί κατά τόπους (Ματθ. κεʼ7)

Φαίνεται πως δεν υπήρχε πείνα παλιότερα, ούτε κάποιος μπορούσε να εικάσει πως αυτό θα ξανασυμβεί. Γιατί δεν έγινα προφήτης ο ηλίθιοοοοος!! Κάθε φορά που θα γινόταν κανένας σεισμός, όλοι θα προσεύχονταν στον Μέγα Χάοντα να τους προστατεύσει...

4) Οι άνθρωποι θα είναι «ασύνετοι, παραβάτες συνθηκών, άσπλαγχνοι, αδιάλλακτοι, ανελεήμονες, ψιθυριστές, κατάλαλοι, θα μισούν τον Θεό, υβριστές, υπερήφανοι, αλαζόνες, εφευρέτες κακών, απειθείς στους γονείς» (Ρωμαίους α: 29-30)

Μα εκείνη την εποχή της ρωμαϊκής παρακμής, ακριβώς έτσι ήταν οι άνθρωποι. Δυσκολεύτηκε άραγε πολύ ο "προφήτης" να περιγράψει τους ανθρώπους εις τους αιώνας των αιώνων;

5) Και το σπουδαιότερο όλων είναι αυτό που γράφει η Αποκάλυψη για το ότι δεν θα μπορεί να αγοράσει ή να πουλήσει κανείς αν δεν έχει το νούμερο χξς ή 666 σαν χάραγμα.

Αυτό εσείς το προβλέπετε και το έχουμε ακούσει χιλιάδες φορές, αλλά εγώ το 666 το έχω χαραγμένο στο κούτελό μου από γεννησιμιού μου. Ναι, το μικρό μου όνομα είναι Ντέμιαν.

Πάντως θα το ξαναπώ: Εάν εγώ ήμουν σήμερα ινστρούκτορας μιας παγκόσμιας οικονομικής αυτοκρατορίας, θα φρόντιζα υπογείως να υπάρχει το 666 στις οικονομικές συναλλαγές, έτσι ώστε να σας πείσω πως η βασιλεία μου είναι αποφασισμένη. Εάν πάλι ήμουν ο Αντίχριστος, θα έβαζα παντού το 777 για να σας μπερδέψω.

Γι' αυτούς και για πολλούς άλλους λόγους, πολλές γενιές τα τελευταία δύο χιλιάδες χρόνια περίμεναν ότι η Δευτέρα Παρουσία θα γίνει επί των ημερών τους. Είχαν κάθε δίκιο να το πιστεύουν, αφού οι αριστοτεχνικά στημένες αυτές "προφητείες" φαίνονται να επιβεβαιώνονται σε κάθε εποχή...

Συγχώρεσέ με φίλε μου για το κωμικό μου ύφος, αλλά τούτες οι προφητείες, μου θύμισαν μία από τις αγαπημένες μου κωμωδίες, το "The Life of Brian" των Μόντυ Πάιθον, το οποίο σου συνιστώ ανεπιφύλακτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλά μπορεί στον 21ο αιώνα να μας φαίνονται όλα απολύτως φυσιολογικά και λογικά. Αν όντως ήταν εύκολη πρόβλεψη γιατί δεν το έγραψε κανένας άλλος ? Ή μήπως εκτός των άλλων ήταν εύκολη η πρόβλεψη της καταστροφής από τον Άψινθο ( ναι στα ρώσικα άψινθος είναι το Τσέρνομπιλ ) και ότι θα μολυνθεί και θα δηλητηριαστεί η φύση και ο κόσμος απο αυτήν ?
Ο Ιωάννης ο Ευαγγελιστής βίωσε κάτι υπερβατικό, είδε ένα όραμα και το κατέγραψε για να έχουμε μία άποψη για τον χαρακτήρα των έσχατων καιρών. Αν ήθελε να βγάλει χρήματα ή να μας κοροιδέψει θα καθόταν στο σπιτάκι του και θα έβαζε άλλους να σκοτώνονται και να πεθαίνουν. Φυσικά ήταν κυνηγημένος όλη του τη ζωή, βασανίστηκε, κουράστηκε, πείνασε, γύρισε όλη την Ιουδαία με τα ποδιά. Και είναι και ο μόνος απο τους μαθητές και τους αποστόλους που δεν μαρτύρησε αλλά πέθανε από φυσικά αίτια.
Το 666 στο barcode μήπως είναι και αυτό τυχαίο ? Και δεν είναι απλά ένας αριθμός που μπορούμε να τον παρακάμψουμε για να μην μας μπερδέψουν. Δεν είναι αυτός ο σκοπός τους. Το 666 συναντάται πρώτη φορά στην Παλαιά Διαθήκη, στο Βασιλειών και στο Παραλειπομένων όπου μαθαίνουμε ότι η αρχαία εθνική εβραϊκη φορολογία προς τους υποτελείς λαούς ήταν 666 χρυσά τάλαντα. Άρα το 666 είναι ιερός αριθμός για τους Εβραίους και ειδικά για τους Σιωνιστές που με παρόμοιο τρόπο θέλουν να υποδουλώσουν τον σύγχρονο άνθρωπο οικονομικά.
Για το χάραγμα με το 666 απλά να αναφέρω ότι ήδη έχει εφαρμοστεί πιλοτικά στην αμερική σε μερικές χιλιάδες ανθρώπων στην Καλιφορνία.
Από κει και πέρα υπάρχουν και άλλα σημεία μέσα στην Αποκάλυψη που δεν χωρούν για να τα γράψω εδώ. Η Αποκάλυψη θέλει σχολαστική μελέτη, δεν είναι παραμυθάκι.
Πιστεύω πώς το κυριότερο σημείο είναι η ανέγερση του Τρίτου Ναού του Σολομώντος στην Ιερουσαλήμ ( οι Εβραίοι έχουν έτοιμα ακόμη και τα άμφια για την λειτουργία ). Για αυτό η Αμερική εξασθένησε τους γύρω αραβικούς πληθυσμούς και κρατή για να μην μπορούν να κουνηθούν διότι ως γνωστόν πάνω στα ερείπια του Δεύτερου Ναού μετά την Καταστροφή του 70 μ.Χ και την αποδημία των Εβραίων, οικοδομήθηκε το Τέμενος του Ομάρ ( ή Ναός της Πετράς - κλασικό πλέον αραβικό μνημείο ).
That's all folks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
στην Παλαιά Διαθήκη, στο Βασιλειών και στο Παραλειπομένων όπου μαθαίνουμε ότι η αρχαία εθνική εβραϊκη φορολογία προς τους υποτελείς λαούς ήταν 666 χρυσά τάλαντα. Άρα το 666 είναι ιερός αριθμός για τους Εβραίους και ειδικά για τους Σιωνιστές που με παρόμοιο τρόπο θέλουν να υποδουλώσουν τον σύγχρονο άνθρωπο οικονομικά.

Nα ρωτήσω κάτι άσχετο αν επιτρέπεται ; Τί σημαίνει η υπογραφή και το ψευδώνυμό σου ; Αν θες μου απαντάς, αλλιώς συνεχίστε στη συζήτησή σας, παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον.
Μια σημείωση μόνο, Βασιλέων λέγεται και όχι Βασιλειών η πηγή της Παλιάς Διαθήκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Off-topic :
Μπορεί να υπάρχει διαφορά μεταξύ δημοτικής και καθαρεύουσας, πάντως εγώ το γνωρίζω Βασιλειών (από τη στιγμή που αναφέρεται στου Βασιλείς του Ισραήλ ).Μάλλον στην δημοτική είναι Βασιλεών (από το βασιλέα ). Τέλος πάντων μπορεί να είναι και τα δύο σωστά.
Το μήνυμα είναι στα εβραϊκα :
"Shema Yisrael Adonai Eloheinu Adonai Echad" : "Άκου Ισραήλ [Ισραήλ έιναι ένα άλλο όνομα για τον Ιακώβ και σημαίνει αυτός που πάλεψε με τον Θεό], ο Κύριος ο Θεός μας, ο Κύριος είναι Ένας."
Είναι η απάντηση των υιών του Ιακώβ προς αυτόν, όταν ο τελευταίος νόμιζε ότι δεν ήταν δίκαιος επειδή εξύψωσε και τους υιούς του Ιωσήφ και τους έκανε φυλές. Η απάντηση του Ιακώβ στο παραπάνω αφού είδε ότι οι υιοί του ήταν ενωμενοί κάτω από την υπηρεσία του Θεού ήταν :
"Baruch Shem Kavod Malchuso Le'Olam Va'Ed" : "Ευλογημένο το όνομα της ενδόξου Βασιλείας Του εις τους αιώνας των αιώνων".

Το ψευδώνυμο αποτελεί ( με σειρά ) ένα συνονθύλευμα από το Secret Window του Stephen King, από τα Sephiroth του δέντρου της ζωής σύμφωνα με την Καμπάλα, αναφορά στην φλαμανδική αριστοκρατία και τέλος κλείνει με όνομα ενός αρχαγγέλου που σημαίνει φωτιά του Θεού. Πιστεύω να βοήθησα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top