Ελευθερία

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Του λες δηλαδη να μην κανει κατι που εσυ θα ηθελες να μην ειχες κανει ποιο παλια για τη δικια σου ζωη. Σαν να βγαζεις αποθημενα δηλαδη για δικα σου λαθη, για τις δικες σου χαμενες ευκαιριες.

Αυτή η πλευρά που εκθέτεις υπάρχει πάντοτε. Από την άλλη, εάν κάποιος μπορεί να σου περιγράψει επακριβώς το δικό του λάθος και σου εκθέσει τις εμπειρίες του, οι οποίες του το απέδειξαν, τότε αξίζει τον κόπο να τον ακούσεις προσεκτικά. Όταν έρθει η στιγμή ν' αντιμετωπίσεις την αντίστοιχη κατάσταση, θα έχεις μεγαλύτερη database για να την αξιολογήσεις. Μπορεί η αποφυγή ενός και μόνο λάθους να είναι που διαχωρίζει τη μεγαλύτερη ήττα από την πιο περίλαμπρη νίκη.

νομιζω οτι αν θελουμε να ειμαστε ολοκληρωτικα ελευθεροι δεν πρεπει να στερουμε αυτο το αγαθο και στους αλλους

Αυτό είναι το σημαντικότερο σημείο του ποστ, από καθαρά φιλοσοφικής άποψης. Μια άλλη διατύπωση του ίδιου νοήματος είναι το: "Κάθε άνδρας και γυναίκα είναι ένα αστέρι", σύμφωνα με τη θελημική διδασκαλία του Άλιστερ Κρόουλυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Αυτή η πλευρά που εκθέτεις υπάρχει πάντοτε. Από την άλλη, εάν κάποιος μπορεί να σου περιγράψει επακριβώς το δικό του λάθος και σου εκθέσει τις εμπειρίες του, οι οποίες του το απέδειξαν, τότε αξίζει τον κόπο να τον ακούσεις προσεκτικά. Όταν έρθει η στιγμή ν' αντιμετωπίσεις την αντίστοιχη κατάσταση, θα έχεις μεγαλύτερη database για να την αξιολογήσεις. Μπορεί η αποφυγή ενός και μόνο λάθους να είναι που διαχωρίζει τη μεγαλύτερη ήττα από την πιο περίλαμπρη νίκη.
Δεν νομιζω η μεγαλυτερη ηττα απ'την πιο περιλαμπρη νικη να εχουν διαφορα ενος και μονο λαθους. Ωστοσο το εθεσες πολυ ωραια. Επισης δεν ειμαι και μεγαλος οπαδος ειτε της περιλαμπρης νικης, ειτε της οδυνηρης ηττας. Θελω να πιστευω σ'ενα δρομο που προορισμο εχει την αυτοπραγματωση και εκει δεν χωρουν πολλες διδασκαλιες.

Ελευθερια ειναι να κανεις τις επιλογες σου χωρις τυψεις.

Και δεν υπαρχουν καλες και κακες επιλογες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Ελευθερια ειναι να κανεις τις επιλογες σου χωρις τυψεις.

Και δεν υπαρχουν καλες και κακες επιλογες.

Δηλαδή, αγαπητέ φίλε, μας λες ότι ελευθερία διαθέτει ένας ασυνείδητος; Τι άλλο σημαίνει εκείνο το "χωρίς τύψεις", αν "δεν υπάρχουν καλές και κακές επιλογές";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Δηλαδή, αγαπητέ φίλε, μας λες ότι ελευθερία διαθέτει ένας ασυνείδητος; Τι άλλο σημαίνει εκείνο το "χωρίς τύψεις", αν "δεν υπάρχουν καλές και κακές επιλογές";
Aσυνειδητος αγαπητε μου φιλε ειναι ο χαμενος, αυτος που παιρνει τις αποφασεις απο φοβο ή φιλοδοξια. Συνειδητοποιημενος ειναι αυτος που κανει επιλογη εχοντας συναισθηση τις δυσκολιες αλλα και τα οφελη που θα παρει μεσα απ'αυτη, αγαπητε Νωευσ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Aσυνειδητος αγαπητε μου φιλε ειναι ο χαμενος, αυτος που παιρνει τις αποφασεις απο φοβο ή φιλοδοξια. Συνειδητοποιημενος ειναι αυτος που κανει επιλογη εχοντας συναισθηση τις δυσκολιες αλλα και τα οφελη που θα παρει μεσα απ'αυτη, αγαπητε Νωευσ...

Σ' ευχαριστώ για τη διευκρίνηση και συμφωνώ απόλυτα επ' αυτών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ για τη διευκρίνηση και συμφωνώ απόλυτα επ' αυτών!

"Ελευθερωθείτε, αλλά, αγαπηθείτε!", επιμένει (ακόμη!) Εκείνος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokratikos

Νεοφερμένος

Ο sokratikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ορισμός της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ !

[ ΠΛΟΥΤΟΣ ΔΙΑ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΎ - ΠΗΛΊΚΟ ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΟ . ΤΟΣΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΣΗ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ]

* Η ρίζα της λέξης προέρχεται από μια ύψιστη αρχαία ναυτική ορολογία !


Δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να σας την ανακοινώσω ακόμα διότι είναι πολύ πρόσφατη ανακάλυψη και βρίσκετε στο στάδιο διασφαλισεις των πνευματικών δικαιωμάτων !
Δεν είναι υπερβολή αν σκεφθείτε οτι ΚΑΝΕΝΑ ΛΕΞΙΚΟ στον κόσμο δεν φέρει ένα σαφή και εμπεριστατωμένο ορισμό για την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ που τόσο αίμα χύθηκε για χάρη της - παρά μόνο εικασίες και εκούσιες προσεγγίσεις υπάρχουν !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Η δική μου ελευθερία σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία του άλλου. Πολύ σημαντική αξία για την ζωή μας. Καταλαβαίνουμε ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΑΣ και δεν καταπατούμε τα δικαιώματα του άλλου να έχει προσωπική βούληση και να πράττει ανεπιρρέαστος. Αυτά περί ελευθερίας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Θα σου πω την δικη μου αποψη... Σε καποια φαση θα διαβασω και των υπολοιπων οταν θα εχω πιο καθαρο μυαλο

Η ελευθερια ουσιαστικα ειναι ενα φαντασμα.. ο ανθρωπος δεν γεννιεται ελευθερος, ουτε γινεται.
Εκτος κι αν μιλας για την εξωτερικη ελευθερια, οπως το να μην εισαι κλεισμενος σ'ενα μπουντρουμι η' να μην σε περιοριζουν οι πολιτικες η' κοινωνικες συνθηκες στις οποιες ζεις. Τοτε ναι, υπαρχουν ελευθεροι και ανελευθεροι

Το παρακατω ειναι δικο μου.. δε ξερω αν θα το καταλαβεις, μπορει να ειναι και βλακεια..
Αλλα το μονο που θελω ειναι την ελευθερια να ειμαι ανελευθερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
η πρακτικη ελευθερια του ανθρωπου ειναι ο θανατος του.σωμα και ψυχη απελευθερωνονται απο καθε ειδους "σκλαβιας" τοτε.Tωρα οσον αφορα για την ελευθερια οταν εισαι ζωντανος,ελευθερος ειναι αυτος που ειναι κυριος και αφεντης του εαυτου του.Ολα γυρω μας μάς σκλαβωνουν, υπαρχουν εμψυχοι και αψυχοι καθημερινοι "υποδουλωτες" που μάς στερουν το δικαιωμα της προσωπικης ελευθεριας,οπως ειναι ο χρονος,οι κανονες της παρεας σου,η σχεση σου με το ετερον ημιση ,ακομη και οι νομοι του κρατους.Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο.Απλα οπως ενα πλοιο δεν μπορει να ταξιδευει ακυβερνητο στις θαλασσες,ετσι και ο ανθρωπος πρεπει να βρει ποιες ειναι οι "αγκυρες" στη ζωη του και να αποφασισει πως θα πορευτει.Παντως,κατα εμε,μονο στιγμες προσωπικης ελευθεριας βιωνουμε και δεν αποτελει μια μονιμη κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
η πρακτικη ελευθερια του ανθρωπου ειναι ο θανατος του.σωμα και ψυχη απελευθερωνονται απο καθε ειδους "σκλαβιας" τοτε.Tωρα οσον αφορα για την ελευθερια οταν εισαι ζωντανος,ελευθερος ειναι αυτος που ειναι κυριος και αφεντης του εαυτου του.Ολα γυρω μας μάς σκλαβωνουν, υπαρχουν εμψυχοι και αψυχοι καθημερινοι "υποδουλωτες" που μάς στερουν το δικαιωμα της προσωπικης ελευθεριας,οπως ειναι ο χρονος,οι κανονες της παρεας σου,η σχεση σου με το ετερον ημιση ,ακομη και οι νομοι του κρατους.Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο.Απλα οπως ενα πλοιο δεν μπορει να ταξιδευει ακυβερνητο στις θαλασσες,ετσι και ο ανθρωπος πρεπει να βρει ποιες ειναι οι "αγκυρες" στη ζωη του και να αποφασισει πως θα πορευτει.Παντως,κατα εμε,μονο στιγμες προσωπικης ελευθεριας βιωνουμε και δεν αποτελει μια μονιμη κατασταση.




νταξολαοκέη, μόνο πες ένα πράγμα. τι ηλικία έχεις μαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
εχω πατησει εδω και καιρο τα 17.και συνεχιζουμε..ο λογος της ερωτησης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
εχω πατησει εδω και καιρο τα 17.και συνεχιζουμε..ο λογος της ερωτησης?

αν ήσουν 37 , θα υποψιαζόταν ότι πρόκειται για την νέα φάρσα του δεσμώτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
αν δεν αναφερεσαι για τον Προμηθεα το δεσμωτη,τοτε ειλικρινα δεν τον γνωριζω τον τυπο που μου λες.αλλα πρεπει να επηρεαζει πολυ το φορουμ εδω για να γινεται λογος σε αυτον.

υ.σ:για τους κανονες του φορουμ και γενικα για τα off topic δεν ξερω,αλλα παιζει να τους εχουμε παραβει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
εχω πατησει εδω και καιρο τα 17.και συνεχιζουμε..ο λογος της ερωτησης?




η τραγωδία της ύπαρξης βέβαια... το να πιστεύεις όλα αυτά
και να μην είσαι σε νόμιμη ηλικία να πιείς ένα ποτάκι


:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
αν δεν αναφερεσαι για τον Προμηθεα το δεσμωτη,τοτε ειλικρινα δεν τον γνωριζω τον τυπο που μου λες.αλλα πρεπει να επηρεαζει πολυ το φορουμ εδω για να γινεται λογος σε αυτον.

υ.σ:για τους κανονες του φορουμ και γενικα για τα off topic δεν ξερω,αλλα παιζει να τους εχουμε παραβει...

ο κόσμος μου είναι οι δυνατότητες χωρίς σύνορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
η τραγωδία της ύπαρξης βέβαια... το να πιστεύεις όλα αυτά
και να μην είσαι σε νόμιμη ηλικία να πιείς ένα ποτάκι


:confused:
η νομιμοτητα της ηλικιας για το συγκεκριμενο θεμα που εθιξες ειναι υποκριτικη,μιας και αυριο,που ειναι σαββατο, να ξερεις φιλε οτι δεν θα εχω πιει μονο ενα ποτακι...αλλα γιατι τραγωδια της υπαρξης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
επειδή δεν είναι σάββατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
αυτο το θεμα ειναι ιδανικο για να δωσει παρασταση ο Mr.Freeman!:)
επειδή δεν είναι σάββατο
σαυτο εχεις καποιο δικιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
όχι , το πόσταρα για να μιλήσω στην γλώσσα σου :redface:

και δεν μου αρέσουν τα σάββατα , για να το ποθετηθώ και οντόπικ
η πολύ ελευθερία τους με σκοτώνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top