Εκτίμηση αποτελεσμάτων εκλογών Οκτωβρίου 2009

Ποιο κομμα θα νικήσει τις εκλογες???
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κουμπάκιας (aka Δεν απαντώ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Να πω και γω την εξυπνάδα μου....

Ως γνωστόν ο Κάρολος Μ. υποστήριζε: «Αν οι εκλογές μπορούσαν να αλλάξουν τον κόσμο, θα ήταν παράνομες»!

Συμφωνώ απολύτως με την παραπάνω ρήση. Τα ποσοστά των χθεσινών εκλογών αποτυπώνουν κάποιες τάσεις, χωρίς όμως να προδικάζουν και την πορεία των πραγμάτων. Οι κοινωνικές διεργασίες θα είναι έντονες λόγω οικονομικής κρίσης και είναι εμφανής η αμηχανία ακόμα και των ΠΑΣΟΚων, παρόλο ποσοστιαία καταγράψανε μεγάλη διαφορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
πρεπει να εχει σπουδασει κατι?


Α μπα όχι, έτσι να πάει σούμπιτη στο υπουργείο παιδείας και στο οποιοδήποτε υπουργείο...

Ρε πάτε καλά???? Είστε σοβαροί? Αν ο εκάστοτε υπουργός δεν έχει γνωση του αντικειμένου του υπουργείου του, τότε πού πάμε? Ας μπαίνουν καθηγητές πανεπιστημίων στο παδείας, ή΄καθηγητές σχολείων, ας μπαίνουν γιατροί στο υγείας, ας μπαίνουν διπλωμάτες στο εξωτερικών, και όχι ότι να 'ναι...

Έλεος δηλαδή... Τι μλκιές ακούω ρε γαμώτο... Ναι, αμόρφωτη θα τη στείλουνε και αυτή και την κάθεμια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Σορρυ Δεσμωτη, την αλλη φορα που θα ψηφισουμε ενα κομμα, θα προσπαθησουμε εκ των προτερων να ξερουμε αν θα μπει στη βουλη, για να "μην παει χαμενη η ψηφος μας". Ελεος πια.

Το να θελω να μπει ενα κομμα στη Βουλη, ειτε λογω ιδεολογιας ειτε λογω του οτι θα αυξησει την πολυφωνια, ειτε για οποονδηποτε αλλο λογο, και να το ψηφιζω, εχει νοημα απο μονο του. Το να το συνδεεις με το τελικο αποτελεσμα ειναι το ιδιο παραλογο με το να λεω οτι δεν αξιζει να δοκιμασω κατι στη ζωη μου γιατι μπορει να αποτυχω.


Τύποις, δεν έχεις και άδικο,

μα φαίνεται πως δε λογαριάζεις κάτι κρίσιμο, that is:

Την τοπολογία της θεώρησης = = = = =>>>>>>>> γκρίχελαντ.

κε Ινσόμνιακ, δυστυχώς νομίζω ότι τα πράγματα στη νεοελληνική πραγματικότητα είναι πολύ πιο απλά από οποιοδήποτε, αξιόλογο, δοκιμιακό σας λόγο που καταλήγει σε επίκληση (πολυ)ελέους και φαντεζί πορτατιφιών.

Το παιχνίδι της εναλλαγής μεταξύ των «για κλάματα» και των «για γέλια» (με τον «κλαυσίγελο» να αποτιμάται στο διόλου ευκαταφρόνητο 75-80% περίπου) το ρυθμίζει ένα 10% κατά πως θα μετακινηθεί. Οι οπαδοί (όπου και αν βρίσκονται) δεν παίζουν ουσιαστικό ρόλο. Είναι δεδομένοι. Αυτή είναι η δημοκρατία μας: Ένα 10% που πηγαινοέρχεται (θέλοντας και τελικά επιβάλλοντας σταθερή μονοκομματική εξουσία) και τα λαμόγια να επιβιώνουν άνετα και χαλαρά παντού…

Και μπροστά σε αυτό το καραδεδομένο:

...όλους τους γραφικούς που ψηφίζουν από το #3 και κάτω όχι επειδή το πιστεύουν και συμφωνούν πηγαία με αυτό αλλά επειδή νομίζουν ότι είναι σε θέση να αλλάζουν τις ισορροπίες, τις καθόλου λεπτές αλλά δια παντός ευτραφείς σαν sumo fighter.


Τα παραπάνω γράφονται καλόπιστα με την ελπίδα να διαβαστούν αναλόγως από άτομο που πατάει στα ίδια χώματα :redface:


Τι στ'αλήθεια νόημα έχει να ψηφίσεις σε μια χώρα πελάτη της κατεστημένης ψήφου, εσύ ο μη πελάτης, ένα κόμμα που πάει άπατο;

1. Δεν ξέρεις τι πρεσβεύει αφού το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να κάνεις σπάσιμο.

2. ψηφίζεις με εκδικητικό κριτήριο, δηλ. λάθος γνώμονα..σα να λεμε η γκόμενά σου σου κάνει νερά, άρα τα φτιάχνεις με τον υδραυλικό :confused:

3. τι άλλαξαν, επι του πρακτέου, όσοι ψήφισαν τα κομματάκια σε αυτές όπως και σε όλες τις υπόλοιπες εκλογές από τη μεταπολίτευση ως και χθες; θεωρίες (όπως αυτή που ανέπτυξες) που επιφέρουν μηδενική αποτελεσματικότητα είναι υπόκωφες πορδές αλόγων τη νύχτα, τη στιγμή που όλοι ονειρεύονται πως κερδίζουν στον ιππόδρομο...

4. Η πολυφωνία σε νοιάζει. Οκ. Η ορθοφωνία? Γιατί πολλοί τραγουδάνε, λίγοι έχουνε τη φωνή που´πε κι ο Τσιτσάνης...
Υπάρχει μια διαρκής παρανόηση. Η δημοκρατικότητα (στα έδρανα) δε συνάδει με τη πολυσυλλεκτικότητα κατ'ανάγκην. Μπορεί να είμαστε πολλοί και να υπάρχει βουητό μελισσών, μπορεί να μη τακιμιάζουν τα χνώτα, μπορεί κάποιοι να ξύνουν τη μύτη τους όταν άλλοι μιλάνε ή άλλοι να μιλάνε την ώρα που ρεύονται κι όλα αυτά στο όνομα του να είμαστε πολλοί για να ευνοηθεί το democracy...:eek::eek:
Η ποσότητα πάντα αποβαίνει σε βάρος της ποιότητας, ακόμα και στους αποδεδειγμένα καλούς...
Κι ο μπούσουλας είναι καλό να μη χάνεται...

5. Αν ήξερες ότι η ζωή σε κάθε της στενό (κι όχι μόνο στη μακρά διαδρομή ως την οριστική τζίφρα του θανάτου σου) σου επιφυλάσσει μια σκατούλα ελεφαντίσια, θα κανες τη καρδιά σου πέτρα για το παρακάτω ή θα μετανάστευες για τους τόπους των ψυχών;

6. Πόσα χρόνια ακριβώς (θέλω νούμερο), όχι περίπου, σου αρκούν για να φτάσεις στο συμπέρασμα ότι τα μικρά κόμματα είναι ανύπαρκτα κόμματα και οι αμυδρές φωνούλες τους υπάρχουν έτσι για να μη τρώμε συνέχεια φράουλες αλλά που και που και κανα κερασάκι για να μη ξερνάς και αφυδατωθείς από το πολύ παίξιμο των ίδιων και ίδιων..και διατρέξεις κίνδυνο να μη πας να ψηφίσεις λόγω παλινδρόμησης στομάχου ? :(

Αν η εικόνα που μας δίνουν τέτοιοι καθρέφτες δεν μας αρέσει, ας μην κατηγορούμε τούς καθρέφτες!


Εγώ αγαπώ τον Κάλβο εσύ το Σολωμό,
μας χωρίζει μια αλλαγή βλέμματος ή άβυσσος;

που λέγαν οι βροντάκηδες στους φουρτουνάκηδες ...:whistle:

πλειοψηφούν συντριπτικώς οι δεξιοί,
οι κεντρώοι μαζεύουν κάτι λίγα,
οι περισσότεροι αριστεροί έγιναν κεντρώοι και δεξιοί
και οι εναπομείναντες βάλαν το κόμμα να τους βρει δουλειά στη ..στη...? ...στη...?

στη Λιβαδειααααααααααααααααα :)

κι απόμειναν δυο-τρία κόμματα μικρά να τα κλαίνε οι ρέγγες, κι αυτά κι αυτούς που τα ψήφισαν κι είχαν την ελπίδα να προκαλούσαν στρέβλωση, συμμετοχικότητα και άλλα ευτράπελα ρομαντικά που από πάνω τα ντύνουν με προβιά συνειδητοποιημένης πρακτικής και άρα ασυνείδητης βλακείας των όσων έπραξαν το αντίθετο απ'αυτούς (παλαμάκια να χτυπούν τα καβουράκια)

Πάντως για να κάνουμε και μια παρήγορη σημείωση ο κόσμος σε αυτές τις εκλογές ταλαιπώρησε το κεφάλι του λίγο παραπάνω από τις προηγούμενες. Κι αυτό ας ευχηθούμε να διαμορφώσει θετικές εξελίξεις. (και καλα)

Έτσι κι αλλιώς αυτά που με κάνουν να θεωρώ ότι ζω περισσότερο από το επιβιώνω δε θα μου τα δώσει ποτέ η πολιτική...


Ο ....άλλος μας έφερε τους ζαμπονόδερμους *** (για να σωθούν) ετούτος θα μας φέρει τους παχύδερμους (για να μας σώσουν)
Επίσης, ο γιός του υιού του ..."γέρου" θα χαρίσει - μαζί με τα μαθητικά notebooks- κι από ένα mountain bike (να συνηθίζουν τα παιδάκια από νωρίς τη ζωή-ποδήλατο) προσφορά της πασοκ ΑΕ, που με ηγέτη της (πλέον) τον γνησιότερο εκπρόσωπο του ρομαντισμού, θα (μας) αναβιώσει τις ένδοξες εποχές των....φιλελλήνων!

Θα κλάψω!!!!!!!!! :hehe:

*** Δεσμώτης-λεξιπλάστης :worship:

Γέλασα αυθόρμητα,
μα έχασες τη ψήφο μου λόγω του τριάστερου κόμμεντ.

Το +1 μου θα πιανόταν πια, για αυτοέπαινος :redface: :/:

αυτός που θα 'βολευτεί' αύριο παρα τω υπουργω/πρωθυπουργώ κοκ. Και με 0 προσόντα [αυτός, ο γιος του, ο ανηψιός του] θα "καθαρίζει" ένα παλαβό νουμέρο κάθε μήνα.

θα έπαιρνες τη θέση του?

αν ναι σου αρκεί μια σημαιούλα, μια ντουντούκα, ένα δίκυκλο ή αυτοκινητάκι και να μείνεις ζωντανή ως τις 5 του Οκτ. 2013.
αν όχι η ειρωνεία σου έχει σάρκα αλλά δεν έχει οστά.

Στη περίπτωση του ναι σου, θα ίσχυε πάλι το ναι αν για ένα σκασμό λεφτά σου έλεγαν να αυνανίζεσαι στο office desk του υμπουρδάκου παρά τω πορδηπουργώ και να πηγαινοφέρνεις ύποπτες βαλίτσες της x-company με 16ψήφιο κωδικό ασφαλείας (και την απαραίτητη χειροπέδα) σαν άλλη Τσουκάτενα;

Η αξιοπρέπεια σε δεύτερη μοίρα ή σε τρίτη; Αυτό είναι το δίλημμα;


'Οσο ανόητοι μπορεί να είναι ουρλιάζοντας λίγες ώρες πριν το κλείσιμο της κάλπης "Είσαι και θα είσαι ο πρωθυπουργός !" όσο ανόητοι είναι όταν αποδέχονται στωικά δηλώσεις "εκλεκτών" τους "η "Η Ν.Δ. δεν ητάται ποτέ" (λίγες ώρες μετά τα αποτελέσματα ήττας). 'Οσο ανόητοι μπορεί να είναι πιστεύοντας ότι στην πολιτική ισχύει το "αιωνίως". 'Οσο ανόητοι ήταν πάντα, χωρίς ίχνος ποίησης ή τραγωδίας αυτές τις ώρες για να αντιμετωπίσουν ανάλογα - νικητές και ηττημένοι εξίσου- με αξιοπρέπεια μια απλή Κυριακάτικη νύχτα όπως τόσες άλλες, που πιστεύουν ότι θα αλλάξει τη μοίρα τους (τους καημένους, το πιστεύουν...νικητές και ητημένοι).

Πόσο δίκο έχεις ρε ντοκ.

Η έλλειψη ποίησης στο λόγο μας έκανε ντεκουπαριστούς και κάκοσμους :worry:

Αναφέρεσαι στον Σαμαρά. Το λέω εγώ...:)
Πιστεύω ότι αν του διαβάσεις ένα ποίημα σαν τον χορό των μπιζελιών,
θα σου κάνει πολιτική ανάλυση της φλούδας του αρακά και της γενικευμένης εντερικής αναδιάταξης από τα πολύσπορα κριτσίνια.

Καλαματιανός ξυνός, παιδί μου :P

Αυτοί δε ξέρουν από ποίηση, παρά μόνο από καλό αγουρέλαιο που βέβαια είναι κι αυτό ένα ποίημα που ρέει πηχτό πράσινο. :hmm:

Πάντως ειλικρινά, μετάνιωσα που έγραψα για τον οπαδό που έφυγε από τη Δημητρακοπούλου στο Κουκάκι να κουνήσει λίγο την πλαστική σημαία στην Ιπποκράτους,
επειδή ξαφνικά συνειδητοποίησα ότι περιμένω να δω σε ποια σατραπεία θα ανήκομεν σε μερικές εβδομάδες... Στις Η.Π.Α., στην Ε.Ε., στην εγγύς ανατολή ή στα Βαλκάνια?

Προτίθεμαι πλέον να ασχοληθώ μόνο με τα μεγάλα…
όπως με το τι σκατά να μαγειρέψω για αύριο :hmm: :clapup:


Που ειναι αυτοι που ψηφιζουν τους ιδιους, και μετα τους βριζουν;... Κριβονται και βγαινουν μονο να ψηφισουν, και μετα να κορναρουν με το αμαξι και να κυματιζουν την σημαια;...


Ρώτα τη δόκτωρα Resident_Evil. (που να'σαι τώρα)

Ακούω ότι δεν είναι μόνο η ψήφος διέξοδος. Με ποιους άλλους τρόπους μπορούμε να επηρεάσουμε τους πολιτικούς και ένα άλλο ερώτημα που ήθελα να κάνω όσοι δεν ψήφισαν είχαν καμία ακτιβιστική παρουσία στην Ελλάδα; Να ξέρω μόνο εγώ είμαι ο κολλημένος;

με ληγμένα γιαούρτια που μιμούνται το σούπερμαν
Με αποχή ήτοι,
με κατακεραύνωση που δεν ισοδυναμεί με ψήφο σε άλλο κόμμα γιατί οι συνοριακές ψήφοι είναι πραγματικότητα από τον περασμένο πια αιώνα.
ΤΟ ΔΕΝ ΕΠΙΛΕΓΩ ΚΑΝΕΝΑ είναι πιο ισοπεδωτικό από το επιλέγω τον άλλο.

Γιατί κι ο άλλος είναι λαμόγιο άλλου μήκους κύματος απλώς διαφορετικής κοπής και πάλι καταλήγεις στη παρωδία της τραγωδίας μιας διαρκούς απογοήτευσης :)
We know how it works in politics.

Η επαναφορά στα πολιτικά δρώμενα ας είναι θέμα πανελλαδικών στην έκθεση κειμένων μόνο,
όσο το τοπίο είναι λες και βρέχει κουράδες και έχουμε βγάλει έξω κουβάδες για να τις συλλέξουμε.

Μέχρι λοιπόν, την ώρα του ουράνιου λιπάσματος, μαύρο ρε κερατάδες τρυπ@νογ@μημένοι. :mad:


Και φαντασμένε,
το νοηματικό κονέκσιον του μη ψηφίζοντος με την ακτιβιστική δράση είναι διασκεδιαστικότερο από κοινή προβολη σε σπλιταρισμένη οθόνη χόουμ σίνεμα ταινιών Βέγγου, Λουι ντε Φινές και Τζέρι Λιούις ΜΑΖΙ. :D

από πότε όσοι δε ψηφίζουν πρέπει να σου αποδεικνύουν προσωπικά το αν και κατα πόσο ενεργοί είναι;

Μου αρέσουν τα κρουασάν βουτύρου και ο ήχος από το πέσιμο κλειδιών στο πάτωμα.
Εnough for activism of your perception?

Δηλ αν δε ψηφίζεις και δεν είσαι ακτιβιστής (δε σώζεις φώκιες, δελφίνια και αρμαντίλους), συλλαλητηριάκιας, θα πει ότι κακώς δε ψηφίζεις; Τι παστωμένες αντιλήψεις είναι τούτες?

Αν ψηφίζεις και δεν είσαι ακτιβιστής? Δένει το ντουέτο, τότε?

Κι αν εντέλει, είτε ψηφίζεις είτε δε ψηφίζεις, πρέπει να είσαι ακτιβιστής, τι συνδέεις το κουλούρι (ακτιβισμός) με το καρπούζι (ψήφος);

Απομακρύνσου από τον φούρνο μικροκυμάτων, τώρα. :worry:



Τώρα εμένα ξαφνικά μου έκατσε ένα φιλοσοφικό ερώτημα, από εκείνα που μόνο ο Δεσμώτης μπορεί ν' απαντήσει, όμως φευ, ακόμη κι όταν αυτό συμβεί, το πρόθυμο πλην ράθυμο πνεύμα μου, αδυνατεί να συλλάβει το νόημα της απάντησης.


Αυτά παθαίνει κανείς, όταν πρωί πρωί πίνει τον καφέ του διαβάζοντας Δεσμώτη. Είναι γνωστό ότι οι φανατικοί αναγνώστες, πάσχουν από μεγάλες δόσεις μαζοχισμού, του τύπου "μου σαλεύει το μυαλό αλλά μ' αρέσει". :clapup::clapup:


α να χαθείς κολακοκόλακα :P





Οι δημοσκοπήσεις αποτελούν προβλέψεις και όσο πιο επιστημονικά μελετημένες είναι τόσο πιο ακριβή είναι τα αποτελέσματα τους. Ίσως θα έπρεπε να καταργηθούν οι εκλογές αλλά ευτυχώς για τώρα δεν θα γίνει κάτι τέτοιο όσο και αν είναι τρέντι επαναστατικό να το κρυφοϋποστηρίζουμε


τρέντι αντιφατικό του κρυφουποστηριγμένο μιας και το τρεντ είναι μοδάτο, η τάση για κάτι να είναι επίκαιρο και δημοφιλές, άρα το πρόθεμα "κρυφο" αυτοακυρούται (όπως ακριβώς αν πήγαινα να ψηφίσω και αντί για σταυρό ζωγράφιζα ένα πυραυλάκι ανάμεσα σε δυο μπαλάκια μπροστά από το όνομα του Αλογοσκούφη!)

Τώρα αν βάλεις στην εξίσωση και τη λέξη επαναστατικό έχουμε σύστημα δυο εξισώσεων με τρεις αγνώστους εκ των οποίων οι δύο είναι οξύμωρα σχήματα (μάλλον οκτάεδρα παραμορφωμένα).

Οι λύσεις είναι ρήσεις πολλαπλής κρίσης αλλά να μία:

Δεν αφήνουμε τις παράνοιες λέω εγώ…:P

Μια απορία έχω;Εφόσον πολλοί εδω μέσα είναι κατά όλων των κομμάτων,γιατί δεν φτιάχνετε ένα κόμμα e-steki ;:hmm: Κόσμος μπαίνει ,βγαίνει ,διαγράφεται,συντονιστική επιτροπή υπάρχει,νομίζω στα βασικά έχουμε καλυφθεί.Κάνουμε και ψηφοφορία για πρόεδρο κλπ.και τσουπ έτοιμο.:clapup:
Εκτός αν θέλετε μόνο να γκρινιάζετε.:whistle::P

Παρακαλείται ο άντμιν Εξποζέ μπονέ να με αδειοδοτήσει να απαντήσω ελευθέρας, σε αυτό το τσιγκλιστικό ερώτημα της μανταμίτσας ΣΠΕΙΟ.



Και μια ερωτησούλα για όποιον προαιρείται:
Όσοι ψηφίσανε πράσινους θεωρούν ότι αγκαλιάζουν την κοινωνία επειδή είναι στο facebook;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Α μπα όχι, έτσι να πάει σούμπιτη στο υπουργείο παιδείας και στο οποιοδήποτε υπουργείο...

Ρε πάτε καλά???? Είστε σοβαροί? Αν ο εκάστοτε υπουργός δεν έχει γνωση του αντικειμένου του υπουργείου του, τότε πού πάμε? Ας μπαίνουν καθηγητές πανεπιστημίων στο παδείας, ή΄καθηγητές σχολείων, ας μπαίνουν γιατροί στο υγείας, ας μπαίνουν διπλωμάτες στο εξωτερικών, και όχι ότι να 'ναι...

Έλεος δηλαδή... Τι μλκιές ακούω ρε γαμώτο... Ναι, αμόρφωτη θα τη στείλουνε και αυτή και την κάθεμια...
τι να μπει να κανει ο γιατρος στο υπουργειο?ξερει τους νομους,ξερει απο πολιτικη,ξερει την ιστορια της πολιτικης?σιγα μην βαλουμε και αρχιτεκτονα στο υπεχωδε.:lol:
-----------------------------------------
Επιτέλους!
Να και κάτι σωστό μετά από ώρες ατελείωτης φλυαρίας.
+1000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
τι να μπει να κανει ο γιατρος στο υπουργειο?ξερει τους νομους,ξερει απο πολιτικη,ξερει την ιστορια της πολιτικης?σιγα μην βαλουμε και αρχιτεκτονα στο υπεχωδε.:lol:


Ναι, οκ... Στείλε εσύ όλους τους δικηγόρους, γιατί στην πλειονότητά της, η βουλή από δικηγόρους και αρχιτέκτονες αποτελείται και από άλλα συναφή στα ασχετα με αυτούς υπουργεία.

Ένας καθηγητής που γνωρίζει τα προβλήματα της παιδείας, τα αντιμετωπίζει με άλλο μάτι... Ένας γιατρός που ξέρει τις ελλείψεις στο χώρο της υγείας, ξέρει τι θα κάνει...

Πού είναι το αστείο ρε φίλε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Α μπα όχι, έτσι να πάει σούμπιτη στο υπουργείο παιδείας και στο οποιοδήποτε υπουργείο...

Ρε πάτε καλά???? Είστε σοβαροί? Αν ο εκάστοτε υπουργός δεν έχει γνωση του αντικειμένου του υπουργείου του, τότε πού πάμε? Ας μπαίνουν καθηγητές πανεπιστημίων στο παδείας, ή΄καθηγητές σχολείων, ας μπαίνουν γιατροί στο υγείας, ας μπαίνουν διπλωμάτες στο εξωτερικών, και όχι ότι να 'ναι...

Έλεος δηλαδή... Τι μλκιές ακούω ρε γαμώτο... Ναι, αμόρφωτη θα τη στείλουνε και αυτή και την κάθεμια...

Όμως το θέμα είναι ότι ένας του χώρου μπορεί να είναι πιο διαπλεκόμενος από κάποιον που δεν ξέρει τον χώρο καλά.
Αυτό το πρόβλημα μπορεί να το λύσει ένα συμβούλιο ατόμων του χώρου μαζί με τον Υπουργό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Όμως το θέμα είναι ότι ένας του χώρου μπορεί να είναι πιο διαπλεκόμενος από κάποιον που δεν ξέρει τον χώρο καλά.
Αυτό το πρόβλημα μπορεί να το λύσει ένα συμβούλιο ατόμων του χώρου μαζί με τον Υπουργό.


Σου άρεσε εσένα που μπήκε ο Αρούλης στο Παιδείας δηλαδή?

Ναι το έχω ακούσει για τα συμβούλια ατόμων, αλλά γενικά οι αποφάσεις του υπουργείου, και όχι μόνο αυτού είναι είναι λίγο ό,τι να 'ναι...
Χαρά στα συμβούλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 715 μηνύματα.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Σου άρεσε εσένα που μπήκε ο Αρούλης στο Παιδείας δηλαδή?

Ναι το έχω ακούσει για τα συμβούλια ατόμων, αλλά γενικά οι αποφάσεις του υπουργείου, και όχι μόνο αυτού είναι είναι λίγο ό,τι να 'ναι...
Χαρά στα συμβούλια...

Δεν είπα ότι μου άρεσε.
Μίλησα γενικά και όχι συγκεκριμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
δηλ., η Μπιλντεμπεργκιανή Άννα Διαμαντοπούλου που θα είναι η αυριανή υπουργός παιδείας τι γνώσεις έχει για την διοίκηση του υπουργείου αυτού; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Δεν είπα ότι μου άρεσε.
Μίλησα γενικά και όχι συγκεκριμένα.


Παράδειγμα σου εδωσα. Με απογοητευουν κάτι τέτοιες επιλογές... Βάζεις κάποιον για να τον βάλεις κάπου, επειδή τόσα χρόνια τον είχες αδικήσει... Και τον βάζεις σε υπουργείο με μεγάλη σημασία...
Συγγνώμη, το Βαληνάκη πώς τον έβαλε στο Εξωτερικών δηλαδή? Δε γίνεται να γίνει έτσι σε όλα τα υπουργεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Κοιτα απο ενα 15χρονο το περιμενα να εχει αντιδραση οταν του μιλας για παγκοσμιες συνομωσιες λες και θα ερθουν οι Αριανοι, αλλα απο εναν ανθρωπο που δηλωνει 30 χρονων και σπουδασμενος τον περιμενα λιγο πιο open minded.

Λοιπον δεν θελω να σε πανικοβαλω αλλα την Ελλαδα δεν την κουμανταρει ο Γιωργακης, ουτε ο Κωστακης. Την κουμανταρουν η ΕΕ, η Αμερικη, Ο Λατσης, Ο Βαρδυνογιαννης και πολλοι ακομα....η μαλλον λιγοι.
Σε τρομαξα?

Ακου και το αλλο.. Ο Γιωργαρος(το αλλαξα τωρα λογω πρωθυπουργιας) μπορει να εχει ολη την καλη διαθεση να αλλαξει τον τοπο αλλα δεν τον αφηνουν τον κακομοιρη..
Γιατι μπορει να μην θελει να χαλασει 15+ δισ. για στρατιωτικο εξοπλισμο και να θελει να τα κανει νοσοκομεια, αλλα οι Αμερικανοι δεν θελουν.
Γιατι μπορει να μην θελει να ανεβασει το οριο συνταξης στα 65 χρονια, αλλα η ΕΕ δεν θελει..
Γιατι μπορει να θελει να αυξησει την εφορια στους εφοπλιστες 10%, αλλα αυτοι δεν θελουν.
Γιατι μπορει να θελει να ανεβασει την εφορια στα ναυτηλιακα κατα 5%, αλλα ο Λατσης δεν θελει.

Αρα θα τα παρει απο σενα που θες δεν θες, δεν μπορεις να κανεις και πολλα, ενω αυτοι μπορουν γιατι σε αντιθεση με σενα εχουν λεφτα και εξουσια..









Σε τρομαξα?

Mπαααα!!!Τρομαγμένοι είμαστε εδώ και χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
δηλ., η Μπιλντεμπεργκιανή Άννα Διαμαντοπούλου που θα είναι η αυριανή υπουργός παιδείας τι γνώσεις έχει για την διοίκηση του υπουργείου αυτού; :p

Θα θεσπίσει ως δεύτερη επίσημη ξένη γλώσσα της Ελλάδας τα Αγγλικά.
Θα κάνει το μονοτονικό σε καθολουτονικό.
Θα καταργηθούν τα γράμματα ω,η,υ και οι δίφθογγοι αι, οι, ει, ηυ, ευ, αυ.
Αυτάααααααααααααα.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Θα θεσπίσει ως δεύτερη επίσημη ξένη γλώσσα της Ελλάδας τα Αγγλικά.
Θα κάνει το μονοτονικό σε καθολουτονικό.
Θα καταργηθούν τα γράμματα ω,η,υ και οι δίφθογγοι αι, οι, ει, ηυ, ευ, αυ.
Αυτάααααααααααααα.
:P
μικροαλλαγες με λιγα λογια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Θα θεσπίσει ως δεύτερη επίσημη ξένη γλώσσα της Ελλάδας τα Αγγλικά.
Και επίσημη και ξένη;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Και επίσημη και ξένη;:P

Σωστά.
Παράλειψις.
:P

Όμως γιατί;
:mad:
ΠΑΣΟΚ είναι αυτό ποτέ δεν ξέρεις.
:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
τι να μπει να κανει ο γιατρος στο υπουργειο?ξερει τους νομους,ξερει απο πολιτικη,ξερει την ιστορια της πολιτικης?σιγα μην βαλουμε και αρχιτεκτονα στο υπεχωδε.:lol:

Αν μπει ενας αμορφωτος στην κυβερνηση και εσυ πεις "οκ" τοτε κατι δεν παει καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η πολιτική είναι κάποια συγκεκριμένη γνώση; Οι μόνοι που μπορούν ν'αποφασίζουν ειναι οι επιστήμονες, οι ειδικοί και οι επιτροπές τους. Άλλωστε λίγο-πολύ αυτό γίνεται. Οι υπουργοί απλώς υπογράφουν τις εισηγήσεις των επιστημονικών επιτροπών. Ο γιατρός στο Υγείας, ο Πολιτικός Μηχανικός στο ΥΠΕΧΩΔΕ κι ο οικονομολόγος στο Οικονομίας. Το πρόβλημα δεν ειναι πως αποφασίζουν οι επιστήμονες, αυτό ειναι το ζητούμενο. Το προβλημα ειναι οτι οι υπουργοί μπορούν να βγάζουν αποφάσεις χωρίς την έγκριση των επιστημόνων του κράτους.
-----------------------------------------
Θα θεσπίσει ως δεύτερη επίσημη ξένη γλώσσα της Ελλάδας τα Αγγλικά.
Θα κάνει το μονοτονικό σε καθολουτονικό.
Θα καταργηθούν τα γράμματα ω,η,υ και οι δίφθογγοι αι, οι, ει, ηυ, ευ, αυ.
Αυτάααααααααααααα.
:P

Επίσημες ξένες γλώσσες δεν υπάρχουν. Δεν καταλαβαίνω πάντως τη λογική των αστικών μύθων. Το πολυτονικό καταργήθηκε μόνο του γιατί είχε παρέλθει η χρησιμότητά του. Το όλο μέλημα της Bilderberg και των άλλων think tanks είναι τι τόνους θα βάζουν στα Ελληνικά...

δηλ., η Μπιλντεμπεργκιανή Άννα Διαμαντοπούλου που θα είναι η αυριανή υπουργός παιδείας τι γνώσεις έχει για την διοίκηση του υπουργείου αυτού; :p

Ελάχιστες. Είναι Πολιτικός Μηχανικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Αμα αργησει να απαντησει θα παρω το 166


Εσύ έπαιρνες συνέχεια χθες το 166 και δεν έδινες διεύθυνση;:P. Δηλαδή αν δεν είχα πει ες αύριον τι θα έκανες;
-----------------------------------------
Οκ.
Είμαι φασίστας, στις επόμενες εκλογές θα ψηφίσω Χρυσή Αυγή, εγώ έσπασα στο ξύλο την τραγουδίστρια.
-----------------------------------------
Και μην κάνεις συνέχεια edit.
Φτάνει πια!


1) Δεν είπα ότι είσαι φασίστας. Και ξέρω ότι δεν ψηφίζεις Χρυσή αυγή. Δεν ξέρω όμως τίποτα παραπάνω. Μη λες πράγματα που δεν σου απεύθυνα ονομαστικά. Είπα ότι για λέσχη Μπίλντεμπεργκ ή περί μασόσων μιλάνε συνήθως φασίστες και φαιδρά πρόσωπα όπως Κωνσταντινίδηδες ή Βελόπουλοι. (άντε και κάποιοι φανατικοί μουτζαχεντίν) Είναι γνωστές και παραπλήσιες πρακτικές φασιστών. Παραλληλλισμούς έκανα. Και κατά το 99% είναι απόψεις που συμμερίζονται ομάδες φανατισμένες κατώτερων κοινωνικών στρωμάτων ή ελάχιστου μορφωτικού επιπέδου.


2) Εσύ τώρα γιατί έκανες ξανά edit γι'αυτό το μήνυμά σου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top