• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

thanos323

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
αμα το κοψης θα παχυνεις προσεχε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Κόφτε το επιτέλους να καθαρίσει ο τόπος!!!:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν πάχυνα καμία από τις 3 φορές που το έκοψα μέχρι να τα καταφέρω.
Φυσικά είχα τον νου μου, αλλά μη σας πω πως αδυνάτισα κιόλας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos323

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
εισαι η εξερεση που επηβεβαιωνη τον κανονα εσυ:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
παιδια εγω δεν εβαλα κιλα 41 μερες τωρα---ισως 1 κιλο απο την υπερκαταναλωση των γιορτων....
απλα φοβαμαι μην εχω νευρα αργοτερα ή οτιδηποτε και ξασπασω στο φαι...

ενας γνωστος εβαλε 20 κιλα...καπνιζε μανιωδως βεβαια 3-4 πακετα/μερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γίνεται να κόψεις το κάπνισμα χωρίς να βάλεις ούτε ένα κιλό; :/:
Το παράδοξο; Σήμερα μόλις σκεφτόμουν εσένα Isi ότι είσαι η επόμενη που πρέπει να το (ξανα)κόψει.


Μη το σκέφτεσαι, προχώρα! Και να βάλεις και κάνα κιλό πάλι θα 'σαι η πιο ωραία μουσουδομαμά. :P:D
Έχεις φτιάξει γερό μεταβολισμό και δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κοψτε το ρε κοριτσια...
θελουμε να μην βρωματε οταν σας πλησιαζουμε...
κατω απο την τσιγαριλα εξαφανιζεται ολη η γνησια μυρωδια του θηλυκου..:hug::console:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παρεμπιπτόντως, τα κιλά που βάζουμε όταν κόβουμε το κάπνισμα οφείλονται σε 2 λόγους:
1. Το κάπνισμα αυξάνει το μεταβολισμό κατά περίπου 200 θερμίδες τη μέρα (αν και διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το νούμερο, λογικά εξαρτάται από το πλήθος των τσιγάρων και το πόσο βαριά είναι)
2. Λόγω νευρικότητας, τρώμε περισσότερο. Έχουμε συνηθίσει να έχουμε κάτι στο στόμα μας και αφού δεν μπορεί να είναι τσιγάρο, guess ποιά είναι η επόμενη εναλλακτική; Εδώ φαντάζομαι βοηθούν πολύ οι τσίχλες (εγώ δεν είχα χρησιμοποιήσει, ούτε τσίχλες νικοτίνης, ούτε κανονικές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Παρεμπιπτόντως, τα κιλά που βάζουμε όταν κόβουμε το κάπνισμα οφείλονται σε 2 λόγους:
1. Το κάπνισμα αυξάνει το μεταβολισμό κατά περίπου 200 θερμίδες τη μέρα (αν και διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το νούμερο, λογικά εξαρτάται από το πλήθος των τσιγάρων και το πόσο βαριά είναι)
2. Λόγω νευρικότητας, τρώμε περισσότερο. Έχουμε συνηθίσει να έχουμε κάτι στο στόμα μας και αφού δεν μπορεί να είναι τσιγάρο, guess ποιά είναι η επόμενη εναλλακτική; Εδώ φαντάζομαι βοηθούν πολύ οι τσίχλες (εγώ δεν είχα χρησιμοποιήσει, ούτε τσίχλες νικοτίνης, ούτε κανονικές)

'Εχω ακούσει από γιατρό πάντως ότι συμβαίνει το αντίθετο, ότι το κάπνισμα επιβραδύνει το μεταβολισμό, και απλά ο λόγος που ο κόσμος πιστεύει ότι δεν παχαίνεις καπνίζοντας, είναι στην πραγματικότητα ότι η νικοτίνη είναι ουσία που προκαλεί μια μίνι ανορεξία σε κάποιους οργανισμούς, όχι όμως λόγω αλλαγής μεταβολισμού, απλά κάτι σου κάνει και δεν έχεις την ίδια όρεξη υποτίθεται, αλλιώς αν με το κάπνισμα έτρεχε ο μεταβολισμός λογικά θα πείναγες πολύ περισσότερο. Πάντως εγώ όσο κάπνιζα την ίδια ακριβώς όρεξη είχα. Το 2ο που γράφεις είναι μάλλον μια λογική εξήγηση, η φρουδική. Η εξάρτηση είναι ψυχολογική, η οργανική εξάρτηση περνάει πολύ γρήγορα, ψυχολογικά ακόμα κι αν το έχεις κόψει είσαι εν δυνάμει καπνιστής ακόμα και 10 χρόνια να περάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αυτές τις μέρες κλείνω χρόνο από τότε που έκοψα το κάπνισμα και πλέον με θεωρώ μη καπνίστρια (παρόλο που μπορεί να κάνω και τώρα κάνα τσιγάρο πολύ αραιά και που).

Το γράφω πιο πολύ για να ενθαρρύνω άλλους πως δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται, παρόλο που δεν θα έλεγα πως είναι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου, αφού μου πήρε τρεις προσπάθειες και πολύ συνειδητότητα για να τα καταφέρω!

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosf

Νεοφερμένος

Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Το πιο σημαντικό για κάποιον που προσπαθεί να κόψει το κάπνισμα κατα την γνώμη μου είναι πρώτα απ' όλα να κόψει την κουβέντα γι αυτό....

Όταν προσπαθείς να το κόψεις και ξεκινήσεις την κουβέντα με κάποιον για κάπνισμα και για τσιγάρο το μόνο που κερδίζεις είναι να μεγαλώσεις την "ανάγκη" σου γι αυτό... Είναι σαν να λές στον εαυτό σου ΚΑΠΝΙΣΕ - ΚΑΠΝΙΣΕ -ΚΑΠΝΙΣΕ....

Γι αυτό το Α και το Ω πιστεύω οτι είναι να καταφέρει κανείς να το αποβάλλει από τις κουβέντες του... Έτσι πιό εύκολα θα το αποβάλλει και από το μυαλό του.... Μετά είναι πιό εύκολα τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
καπου εχω γραψει οτι εκοψα το καπνισμα πριν 2.5 μηνες περιπου.
και εχω ενα προβλημα που δεν το περιμενα.καπνιζα παρα πολλα χρονια 10 σχεδον , με αποτελεσμα ολα μου τα συναισθηματα να τα συνδυαζω με τσιγαρο.
χαιρομουνα- τσιγαρο.αγχωνομουνα -τσιγαρο.στεναχωρια- τσιγαρο.λυπη -τσιγαρο.
και τωρα δεν ξερω πως να διαχειριστω τα συναισθηματα μου.με τη χαρα και τα θετικα συναισθηματα οκ.ακομα και με τη στεναχωρια.αλλα με τη λυπη δε τα βγαζω περα.ξεσπαω σε κλαματα!ποιος εγω που δεν εκλεγα.
επειδη παρ/λα με τη διακοπη του τσιγαρου αρχισα κ το γυμναστηριο, ε αν δε παω μια μερα και κατι με λυπησει ε δεν την παλευω.νομιζω πως με βοηθαει να ισσοροπω τα συναισθηματα μου.

επισης, ορισμενες φορες τσατιζομαι με κατι και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι ενω παλια το επερνα πιο χαλαρα...

σας ετυχε αυτο? θα περασει? ή θα πρεπει να μαθω να διαχειριζομαι το θυμο και τη λυπη με καποιον αλλο τροπο?
(γιατι στη μια περιπτωση νιωθω εγκεφαλικο να μου ερχεται κ στην αλλη να κοψω τις φλεβες μου!!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παντως μην αναψεις τσιγαρο:P

(10 χρονια?? καλα τι λεω.. κι εγω πιανω τα 8 οπου ναναι):worry:

Δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο, γιατι ειμαι μανιακη καπνιστρια.
Ας δουμε καποιος που το χει περασει.
Θα ελεγα ομως, εξω απο το χορο βεβαια, εκεινες τις ωρες που θλιβεσαι να γραφεις, να κανεις γυμναστικη, να διαβαζεις ενα βιβλιο, με κατι να απασχολεισαι κι αυτο ισχυει για καπνιζοντες και μη νομιζω..
Οτι πρεπει να μαθεις να διαχειριζεσαι το θυμο, ναι πρεπει.
Κυριως για σενα, κι επειτα για τους αλλους κι αυτο θελει δουλεια.
Υπαρχουν σχετικα σαιτς στο νετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosf

Νεοφερμένος

Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
(γιατι στη μια περιπτωση νιωθω εγκεφαλικο να μου ερχεται κ στην αλλη να κοψω τις φλεβες μου!!!!!)

Πιστεύω οτι ούτε εγκαφαλικό θα πάθεις ούτε κάτι αντίστοιχο....
Χαλάρωσε και μην το σκέφτεσαι πολύ....
Τι είναι αυτό που σε ευχαριστεί περισσότερο απ' όλα?
Αυτό να σκέφτεσαι την στιγμή εκείνη....!
Και να ξέρεις ότι μπορείς να κάνεις κουμάντο τον εαυτό σου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
καπου εχω γραψει οτι εκοψα το καπνισμα πριν 2.5 μηνες περιπου.
και εχω ενα προβλημα που δεν το περιμενα.καπνιζα παρα πολλα χρονια 10 σχεδον , με αποτελεσμα ολα μου τα συναισθηματα να τα συνδυαζω με τσιγαρο.
χαιρομουνα- τσιγαρο.αγχωνομουνα -τσιγαρο.στεναχωρια- τσιγαρο.λυπη -τσιγαρο.
και τωρα δεν ξερω πως να διαχειριστω τα συναισθηματα μου.με τη χαρα και τα θετικα συναισθηματα οκ.ακομα και με τη στεναχωρια.αλλα με τη λυπη δε τα βγαζω περα.ξεσπαω σε κλαματα!ποιος εγω που δεν εκλεγα.
επειδη παρ/λα με τη διακοπη του τσιγαρου αρχισα κ το γυμναστηριο, ε αν δε παω μια μερα και κατι με λυπησει ε δεν την παλευω.νομιζω πως με βοηθαει να ισσοροπω τα συναισθηματα μου.

επισης, ορισμενες φορες τσατιζομαι με κατι και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι ενω παλια το επερνα πιο χαλαρα...

σας ετυχε αυτο? θα περασει? ή θα πρεπει να μαθω να διαχειριζομαι το θυμο και τη λυπη με καποιον αλλο τροπο?
(γιατι στη μια περιπτωση νιωθω εγκεφαλικο να μου ερχεται κ στην αλλη να κοψω τις φλεβες μου!!!!!)

Δεν πιστεύω ότι συνδέεται το κλάμα με την διακοπή. Τσιγάρο έκοψες, όχι ηρωίνη. Κυκλοφορούν αντικαταθλιπτικά που οι ντόκτορες (οι αληθινοί όχι εγώ) λένε ότι χορηγούνται και για την διακοπή του καπνίσματος όπως

Wellbutrin

is an antidepressant medication. It works in the brain to treat depression.
Wellbutrin is used to treat major depressive disorder and seasonal affective disorder. At least one brand of bupropion (Zyban) is used to help people stop smoking by reducing cravings and other withdrawal effects.
Wellbutrin may also be used for purposes other than those listed in this medication guide.
κλικ εδώ

Για το ότι αυξάνεται η θλίψη με την διακοπή σε πιστεύω, αλλά το να κλαις γι'αυτό όχι, άλλη αιτία θα υπάρχει σίγουρα. Κι εμένα πάντως με επιβάρυνε πολύ η διακοπή, αλλά μου αύξησε αρκετά την φυσική κατάσταση. Είναι κάπως δίκοπο μαχαίρι, τι διαλέγει κανείς. Για μένα η διακοπή είναι ακόμα μεγαλύτερος άθλος γιατί ταυτόχρονα χάνω και κιλά, αν και δεν πιστεύω ότι θα κρατηθώ για πολύ ακόμα. Πάρε και ένα μπεγλέρι ή κομπολόι, μπορεί να βοηθήσει, εγώ παίζω μπεγλέρι αυτήν την στερητική εποχή. Μετά θα πάρουμε ντοκτορά στο 'Αγιο 'Ορος με όλες αυτές τις στερήσεις και θα περάσουμε στο κομποσχίνι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Chris, χωρίς παρεξήγηση, η διακοπή του καπνίσματος δεν νομίζω πως σχετίζεται με την αλλαγή των συναισθημάτων σου. Η αλλαγή των συναισθημάτων σου, κρίνοντας και από τα άλλα θέματα που έχεις αναρτήσει, οφείλεται στην γενικότερη κατάσταση της ζωής σου αυτή την περίοδο. Νομίζω πως πρέπει κυρίως να ηρεμήσεις και όλα τα άλλα θα έρθουν. Αν νιώθεις ότι δεν μπορείς να το κάνεις μόνη σου, μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό ή να δοκιμάσεις κάποια εναλλακτική θεραπεία που ίσως σε βοηθήσει περισσότερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Chris, χωρίς παρεξήγηση, η διακοπή του καπνίσματος δεν νομίζω πως σχετίζεται με την αλλαγή των συναισθημάτων σου. Η αλλαγή των συναισθημάτων σου, κρίνοντας και από τα άλλα θέματα που έχεις αναρτήσει, οφείλεται στην γενικότερη κατάσταση της ζωής σου αυτή την περίοδο. Νομίζω πως πρέπει κυρίως να ηρεμήσεις και όλα τα άλλα θα έρθουν. Αν νιώθεις ότι δεν μπορείς να το κάνεις μόνη σου, μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό ή να δοκιμάσεις κάποια εναλλακτική θεραπεία που ίσως σε βοηθήσει περισσότερο :)



μπορει να εχεις και δικιο.:/:
ειμαι πολυ νευρικος ανθρωπος και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι πολυ ευκολα, δυστυχως.εως τωρα εκανα καμια 10 τσιγαρα,εκανα κακο σε μενα δηλαδη και το ξεχνουσα.τωρα μου ερχεται να τα σπασω ολα.βασικα αρχιζω κ τσιρριζω-αν κρινω απο ενα προσφατο περιστατικο:worry::redface: στο σπιτι οχι σε δημοσιο χωρο:D ενταξει για κανα 10λεπτο?
αλλα δε γινεται να γινεται αυτο καθε φορα?ε? δε μου αρεσω ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
μετα απο 4 μηνες αποχης εκανα τη βλακεια και το ξαναρχισα!!!!τον πρωτο μηνα σιγα σιγα ενα με τον καφε ενα με το ποτο μερικες μερες δεν καπνιζα καθολου και νομιζα το ελεγχω, μετα κρυωσα μια εβδομαδα δεν καπνισα καθολου....και μετα ενα απογευμα μελαγχολησα εεεεε και αυτο ηταν! εχει ενα μηνα που καπνιζω μανιωδως.......ουφ!!!

μεγαλη βλακεια.μακαρι να μην το δοκιμαζα ποτε.πως γινεται ρε παιδι μου καποιοι να το σιχαινονται το τσιγαρο και γιατι να μην ειμαι ενας απο αυτους????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Chrisss ο πρώτος χρόνος γενικά είναι κρίσιμος πολύ. Πρέπει μονίμως να είσαι σε επιφυλακή. Δύο φορές την έχω πατήσει όπως λες και είχα ξαναρχίσει το κάπνισμα, την μία στους τρεις μήνες και την άλλη στους τέσσερις ακριβώς σαν εσένα - είναι το χρονικό σημείο που επαναπαύεσαι και θεωρείς πως το έχεις υπό έλεγχο, αλλά όπως ήδη κατάλαβες, ο έλεγχος είναι πλασματικός.

Γενικά θέλει προσοχή - εγώ ακόμα και τώρα, στην τρίτη προσπάθεια διακοπής κι ενώ έχω σχεδόν ενάμισι χρόνο που το έκοψα, αν θέλω να καπνίσω ένα τσιγάρο, το κάνω με πολύ αυτοέλεγχο και συνειδητότητα, ώστε να σιγουρέψω πως δεν θα το ξαναρχίσω κανονικά. Και νομίζω πως τα καταφέρνω και δεν θα το ξαναρχίσω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
αφού το έχεις πάρει απόφαση και το προσπαθείς όσο πολύ είναι κρίμα να τα παρατήσεις έτσι.
πέρα από την προσπάθεια να τιθασεύσεις τον εαυτό σου,ακριβώς όπως στην δίαιτα είναι και δεν κάνω πλάκα,πρέπει να βρεις και κάτι που θα σε κάνει το ξεχνάς.
δοκίμασε να μάθεις στην ρουτίνα του κομπολογιού ή των κινέζικων χαζομαρίτσων που κάνουν ntlin-ntlon(κάτι μπαλίτσες είναι....) ώστε να μην το θες επειδή το έχεις συνηθίσει στα χέρια σου.
μετά όπως είδα έχεις ξεκινήσει και γυμναστική.....στην τελική αν σου είναι δύσκολο το μαχαίρι δοκίμασε το ηλεκτρονικό τσιγάρο που είναι και σε γεύσεις ώστε σιγά-σιγά να μην θες ούτε την γεύση-μυρωδιά του,γνωστοί μου που κάπνιζαν 20-25 χρόνια με αυτόν τον τρόπο κατάφεραν και το έκοψαν μόνιμα από εκεί που έκαναν 2 πακέτα την μέρα.


μην σε παίρνει από κάτω.........:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top