Εγκέφαλος: Άνω του 7% σε χρήση! Είναι εφικτό;

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
σκληροπυρηνικό το θέμα αυτό.... από τα πιο ενδιαφέροντα θέματα, που απασχολεί τον επιστημονικό χώρο επί αρκετά χρόνια....
και εγώ κάπως έτσι το έχω διατυπώσει στο μυαλό μου..., οτί ο μέσος άνθρωπος χρησιμοποιεί κάπου στο 7 με 8 % των δυνατοτήτων του εγκεφάλου του....
μία εξήγηση που σκέφτομαι εγώ σαν απλός άνθρωπος και όχι με την ιδιότητα του επιστήμονα, είναι οτί αυτό οφείλεται στη μικρή αποθήκευση δεδομένων που έχει ο ανθρώπινος εγκέφαλος....
έχω σκεφτεί, οτί αν ο άνθρωπος μπορούσε να θυμάται τα πάντα από την καθημερινότητα, θα μπορούσε ίσως να χρησιμοποιεί προφανώς και ένα μεγαλύτερο ποσοστό των δυνατοτήτων του εγκεφάλου του.... αλλά αυτό είναι αδύνατον, εκτός και αν γινόταν να μεγαλώσει ο χώρος αποθήκευσης δεδομένων..., αδύνατον
επίσις, αν ο άνθρωπος είχε την δυνατότητα να σκέφτεται 3 ή 4 πράγματα συγχρόνως και να δίνει ταυτόχρονα λύσεις, αυτό θα σήμαινε μεγαλύτερη νοητική ικανότητα....
δε ξέρω, αν αυτό το ποσοστό ήταν πάντα το ίδιο, στην ιστορία του ανθρώπου..., ίσως σε 2000 χρόνια ο άνθρωπος θα χρησιμοποιεί ένα μεγαλύτερο ποσοστό της δύναμής του εγκεφάλου του..., ίσως ο άνθρωπος εξελίσσεται αυτόματα με την διασταύρωση των διαφόρων γενεών....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Φίλε άπρο εξαιρετικό το θέμα σου , έχω διατυπώσει και εγώ μια θεωρία αλλά αντίθετα με σένα
σαν απλός άνθρωπος και όχι με την ιδιότητα του επιστήμονα
χρησιμοποίησα την ιδιότητα .

Έχεις δει ποτέ κάποιον σε πρώτο μάθημα οδήγησης να του επιτρέπει ο δάσκαλος του να τρέξει με 100 ;

Έχεις δει δασκάλα πρώτης δημοτικού να βάζει για εργασία επικαμπύλια ολοκληρώματα ;

Έχεις δει στις πρώτες προσπάθειες να πετάξουνε αεροπλάνα να ενσωμάτωσαν στον σκελετό του πετούμενου πύραυλους ;

Ο δημιουργός πλάθει το δημιούργημα του αρχικώς ταπεινό . Έτσι και ο θεός έφτιαξε στον άνθρωπο έναν τεράστιο εγκέφαλο αλλά έβαλε πλαφόν στο ρελαντί για να μην κάψει το νέο του δημιούργημα .

Τα επόμενα έτη , ή δεκαετίες ή χιλιάδες χρόνια ή έστω τέρμινα , παρατήρησε ότι αυτό το 7% που κάποιοι άγγελοι το κορόιδευαν μάλιστα όταν έβλεπαν τα προσχέδια , στάθηκε αρκετό για τα πιο τρομακτικά , κτηνώδη , αποτρόπαια και αδυσώπητα εγκλήματα . Ο άνθρωπος αγωνιούσε για κάτι παραπάνω από το 7%

αλλά ο θεός έκλεισε ένα χωρίς επιστροφή εισητήριο για τον παράδεισο τρομαγμένος. Θα μείνουμε με το προσχέδιο - εξάλλου τα μεγάλα πνεύματα την βγάλανε φίνα μόνο με αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Παμε αλλη μια γιατι η ανθρωπινη βλακεια δεν εχει ορια.

Ειναι ΜΥΘΟΣ, ο ανθρωπος χρησημοποιει ΟΛΟ τον εγγεφαλο του αυτο το 7-10-12-15% αναλογα την πηγη ειναι αβασιμο και ανυποστιρικτο.

Τι παει να πει 7%? Επι του ογκου? Επι της μαζας? Επι των νευρικων συνεψεων?

Εχουν γινει ξανα και ξανα μαγνητικες τομογραφιες που δειχνουν οτι ο ανθρωπος χρησημοποιει ΟΛΟ τον εγγεφαλο του, αλλωστε το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ του εγγεφαλου αφορα λειτουργιες οπως το να εχουμε ισοροπια, να συντονιζομαστε, να αισθανομαστε κτλ ΟΧΙ την σκεψη.

Πλιζ πλιζ google is your friend ψαξε 10% brain myth
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Παμε αλλη μια γιατι η ανθρωπινη βλακεια δεν εχει ορια.

Ειναι ΜΥΘΟΣ, ο ανθρωπος χρησημοποιει ΟΛΟ τον εγγεφαλο του αυτο το 7-10-12-15% αναλογα την πηγη ειναι αβασιμο και ανυποστιρικτο.

Τι παει να πει 7%? Επι του ογκου? Επι της μαζας? Επι των νευρικων συνεψεων?

Εχουν γινει ξανα και ξανα μαγνητικες τομογραφιες που δειχνουν οτι ο ανθρωπος χρησημοποιει ΟΛΟ τον εγγεφαλο του, αλλωστε το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ του εγγεφαλου αφορα λειτουργιες οπως το να εχουμε ισοροπια, να συντονιζομαστε, να αισθανομαστε κτλ ΟΧΙ την σκεψη.

Πλιζ πλιζ google is your friend ψαξε 10% brain myth

το ότι έχεις τις συγκεκριμένες απόψεις για το θέμα, δεν στερεί με τίποτα, το οτί πράγματι ο άνθρωπος χρησιμοποιεί ένα μικρό ποσοστό της δύναμής του εγκεφάλου του..., εγώ σέβομαι την γνώμη σου, δεν την υποστηρίζω..., αλλά μην είσαι κάθετος και μην προσπαθείς να πείσεις, οτί δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο και οτί είναι μύθος.... δεν είναι τυχαίο, οτί δεν έχει εξερευνηθεί πλήρως ο ανθρώπινος εγκέφαλος και οτί υπάρχουν σημεία που η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά....
και αφού στη ζωή μας, πάντα θα υπάρχει ένας μύθος..., εγώ πιστεύω σε αυτόν εδώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
σιγά ρε παιδιά.......... ο εγκέφαλος με τόσο μικρό ποσοστό δουλεύει και έχει καταστρέψει τη Γη. Φανταστείτε να δούλευε 100% ....... μάγκες την μπο@τσήσαμε ......... καλύτερα να δούλευε με 1%. Σωστός......:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
το ότι έχεις τις συγκεκριμένες απόψεις για το θέμα, δεν στερεί με τίποτα, το οτί πράγματι ο άνθρωπος χρησιμοποιεί ένα μικρό ποσοστό της δύναμής του εγκεφάλου του..., εγώ σέβομαι την γνώμη σου, δεν την υποστηρίζω..., αλλά μην είσαι κάθετος και μην προσπαθείς να πείσεις, οτί δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο και οτί είναι μύθος.... δεν είναι τυχαίο, οτί δεν έχει εξερευνηθεί πλήρως ο ανθρώπινος εγκέφαλος και οτί υπάρχουν σημεία που η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά....
και αφού στη ζωή μας, πάντα θα υπάρχει ένας μύθος..., εγώ πιστεύω σε αυτόν εδώ....

ειλικρινα δεν ξερω γιατι κανω το κοπο και κουβεντιαζω με ανθρωπους που εχουν ως φιλοσοφια ατακες απο διαφημησεις...

7% τινος πραγματος ρε αδερφε? ο εγγεφαλος ειναι 2 κιλα λιπαρο κρεας, 7% κατα βαρος κατα τι?

ελεος...

Η λειτουργια του ανθρωπινου εγγεφαλου σε επιπεδο μοναδας (1-2-3 νευρωνες) ειναι πολυ καλα κατανοητη, το πως δομηται μακροσκοπικα ειναι δυσκολο οχι γιατι δεν το γνωριζουμε αλλα για λογους ευαισθησιας στις αρχικες μεταβλητες και ογκου δεδομενων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
ειλικρινα δεν ξερω γιατι κανω το κοπο και κουβεντιαζω με ανθρωπους που εχουν ως φιλοσοφια ατακες απο διαφημησεις...

δίκιο έχεις..., και εγώ κάνω πάσο..., και σύμφωνώ μαζί σου, οτί δεν αξίζει να μιλάμε για το θέμα...,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

7% τινος πραγματος ρε αδερφε? ... .

Ίσως, φίλε Εποτ, να εννοούν το ποσοστό πονηριάς του ...διαβόλου...Διαβολοκυκλώματα, διαβολοσκορπίσματα, θα έλεγα, με κάτι τέτοια ποσοστά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
ισως ετσι πρεπει απο τη φυση του ανθρωπου,το υπολοιπο ειναι το υποσυνειδητο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
σκληροπυρηνικό το θέμα αυτό.... από τα πιο ενδιαφέροντα θέματα, που απασχολεί τον επιστημονικό χώρο επί αρκετά χρόνια....
και εγώ κάπως έτσι το έχω διατυπώσει στο μυαλό μου..., οτί ο μέσος άνθρωπος χρησιμοποιεί κάπου στο 7 με 8 % των δυνατοτήτων του εγκεφάλου του....
μία εξήγηση που σκέφτομαι εγώ σαν απλός άνθρωπος και όχι με την ιδιότητα του επιστήμονα, είναι οτί αυτό οφείλεται στη μικρή αποθήκευση δεδομένων που έχει ο ανθρώπινος εγκέφαλος....
έχω σκεφτεί, οτί αν ο άνθρωπος μπορούσε να θυμάται τα πάντα από την καθημερινότητα, θα μπορούσε ίσως να χρησιμοποιεί προφανώς και ένα μεγαλύτερο ποσοστό των δυνατοτήτων του εγκεφάλου του.... αλλά αυτό είναι αδύνατον, εκτός και αν γινόταν να μεγαλώσει ο χώρος αποθήκευσης δεδομένων..., αδύνατον
επίσις, αν ο άνθρωπος είχε την δυνατότητα να σκέφτεται 3 ή 4 πράγματα συγχρόνως και να δίνει ταυτόχρονα λύσεις, αυτό θα σήμαινε μεγαλύτερη νοητική ικανότητα....
δε ξέρω, αν αυτό το ποσοστό ήταν πάντα το ίδιο, στην ιστορία του ανθρώπου..., ίσως σε 2000 χρόνια ο άνθρωπος θα χρησιμοποιεί ένα μεγαλύτερο ποσοστό της δύναμής του εγκεφάλου του..., ίσως ο άνθρωπος εξελίσσεται αυτόματα με την διασταύρωση των διαφόρων γενεών....


"τα ΠΑΝ δια σοφιαν εποιησας":whistle:

ακομα και αθεοι, να ξερετε αυτο ειναι αληθεια, ψαξ'τε το αν θελετε κι ας μην υπαρχει θεος στον κοσμο σας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Mυθος ειναι, αλλά απο την αλλη ουτε χρησημοποιουνται συνεχως ολοι οι νευρωνες ταυτοχρονα, ουτε γνωριζουμε ποσο εργο και τι ικανοτητες ακριβως εχουν.

Αλλά το σιγουρο ειναι οτι εαν δεν χρησημοποιουσαμε το 90%, τοτε δε θα το ειχαμε, γιατι θα ξοδευε ενεργεια χωρις να κανει τιποτα. Και αυτα η φυσικη επιλογη τα σφαζει στο γονατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ναι αλλα ποιος ειπε οτι δεν χρησιμοποιειται ποτε???? και επισης μπορει να μην χρησιμοποιειται για σκεψη, αλλα για λειτουργειες, ισως τοσο αυτονοητες που δεν δινουμε σημασια.....εκτος απο ιδεες, αποψεις, εχει κι ενα σωμα να κουμανταρει, που συνεχως κατι χρειαζεται....λεμε εμεις τωρα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αλλά το σιγουρο ειναι οτι εαν δεν χρησημοποιουσαμε το 90%, τοτε δε θα το ειχαμε, γιατι θα ξοδευε ενεργεια χωρις να κανει τιποτα. Και αυτα η φυσικη επιλογη τα σφαζει στο γονατο.
σωστα..
οτι αδρανει συρρικνώνεται,,και ατροφει..
σαν την ουρά μας πχ..:D


απλα ο εγκεφαλος δεν μετριεται σε ποσοστα τοσο..

δεν ειναι ουτε intel i5 core ουτε amd athlon για να μετριεται ετσι ευκολα..και μονοδιαστατα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.


Νταξ να το δεχτώ πως ο εγκέφαλος δουλεύει στο 120%. Το θέμα είναι πως γύρω μου δεν βλέπω διαφορά
από το να δούλευε στο ρελαντί :P Το 7% σκέψη για έναν έξυπνο άνθρωπο, θα έλεγα, ισοδυναμεί σε flops
με το 100% της εγκεφαλικής λειτουργίας ενός ζόμπι, και λεγοντας ζομπι αναφέρομαι στην κατώτατη κοινωνική
υποστάθμη των πολιτικών ταγών, των αστυνομικών, των στρατιωτικών και των ανωτάτων δικαστικών.

Δηλαδή, και 7% και 107% να δουλεύει ο εγκέφαλος, τι να το κάνεις εάν το μόνο πρόβλημα που έχεις είναι
που να βρείς να αγοράσεις ονλάιν τα Luis Vuitton που θες. :P Δε λέω βέβαια πως πρέπει όλοι να παρατήσουμε
τα Luis Vuitton μας, και να τρέξουμε να ανοίγουμε βιβλία Επιστημονικής Θεωρίας της Επιστημονικότητας,
μα όσο και να έχει, το έχεις το ρημάδι... Ξεσκονισέ το λίγο. Σε καλό θα σου βγεί...
Ή όχι :P Μα δεν πειράζει. Στη ζωή παίζεις με τα χαρτιά που έχεις. :P
Άλλωστε και το παιχνίδι είναι στημένο. :worry: Γιατί τα λεω αυτά; λολ. Με επηρέασε
η εκπομπή του ΑΝΤ1 για το τεξας χολντ 'εμ. Την παρακολουθεί κανείς;
...Ελάτε να παίξουμε ονλάιν... :D


(άλλο λολ και αυτό. όποιος έχει ένα δράμι(=7%) μυαλό, ξέρει πως δεν κερδίζει ποτέ μακροπρόθεσμα ο παίκτης αλλά η μπανκα. τεσπα. τι άκυρο ποστ και αυτό σήμερα :confused: τι με έχει πιάσει; λολ. ρε αντμιν σε πληρώνω να σβησεις τα ποστ μου. πόσα θες; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Baby Lee

Νεοφερμένος

Η Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
2)Το ότι χρησιμοποιείται το 10% του εγκεφάλου, δίχως να θέλω να σας τρομάξω, είναι τίποτα παραπάνω από τραγικός περιαστικός μύθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

2)Το ότι χρησιμοποιείται το 10% του εγκεφάλου, δίχως να θέλω να σας τρομάξω, είναι τίποτα παραπάνω από τραγικός περιαστικός μύθος.

Και εσύ είσαι ο καλύτερος μυθοπλάστης-παρα-πληροφορητής.

Δηλαδή, εσύ χρησιμοποιείς τον εγκέφαλο σου κατά το μέγιστο.

Όπως:

1.η όραση σου είναι ανεπτυγμένη. Μπορείς να δεις την αγκίδα στο μάτι μου, αλλά το δοκάρι στο δικό σου, αποφεύγεις να δεις. Και αυτό για τους δικούς σου λόγους.

2. ενώ η επιστήμη παραδέχεται τις τεράστιες δυνατότητες που έχει ο ανθρώπινος εγκέφαλος, εσύ ομιλείς εδώ μέσα, λες και απευθύνεσαι σε αμόρφωτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Baby Lee

Νεοφερμένος

Η Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Και εσύ είσαι ο καλύτερος μυθοπλάστης-παρα-πληροφορητής.
Δηλαδή, εσύ χρησιμοποιείς τον εγκέφαλο σου κατά το μέγιστο.
Όπως:
1.η όραση σου είναι ανεπτυγμένη. Μπορείς να δεις την αγκίδα στο μάτι μου, αλλά το δοκάρι στο δικό σου, αποφεύγεις να δεις. Και αυτό για τους δικούς σου λόγους.
2. ενώ η επιστήμη παραδέχεται τις τεράστιες δυνατότητες που έχει ο ανθρώπινος εγκέφαλος, εσύ ομιλείς εδώ μέσα, λες και απευθύνεσαι σε αμόρφωτους.
[FONT=&quot]Υ.Γ. παραστατικότατο το παράδειγμα σου με τον καρχαρία… μοναχά μη προσπαθήσεις να του ρίξεις κανένα σκαμπίλι, γιατι δεν γνωρίζω, αν είναι χριστιανός και γυρίσει το άλλο μάγουλο…[/FONT]
Μα γιατί το πάτε επί προσωπικού;:(
Προσπαθώ κατά το μάλλον να εντοπίζω δοκάρια και ακίδες, ιδίως εκείνες που έχουν κατασκηνώσει πάνω μου. Επιπρόσθετα ουδέποτε τα λόγια μου εδωμέσα (γτφ; γράφω και συχνά ξερωγώ;:P) περιείχαν την ελάχιστη υπόνοια ότι υποτιμώ τους συνομιλητές μου, και αν, παρ'ελπίδα, έδωσα, παντελώς εσφαλμένα και ανυπόστατα, τέτοια εντύπωση, να ζητήσω συγνώμη.
Το ζήτημα όμως παραμένει πως το τι κάνω εγώ δεν έχει την παραμικρή σχέση με τη συζήτηση που κάνουμε και πως, ακόμα κι αν, όσα προηγούμενα ειλικρινά διέψευσα, ήταν αληθινά, ο στραβός μου αυτός χαρακτήρας δε θα καθιστούσε αλλότριες ιδέες λιγότερο λαθεμένες. Το ad hominem είναι πόλυ γαμάτη τεχνική ομολογώ πάντως.8)

Τέλος πάντων. Εκεί που ήθελα να καταλήξω είναι πως από τη μία, το ότι χρησιμοποιούμε το 10% των εγκεφαλικών μας ικανοτήτων για την καθημερινότητά μας αποτελεί θέση που δε στηρίζεται από καμία επιστήμη και από την άλλη, το γεγονός πως η πρότερη θέση δεν ισχυεί δε συνεπάγεται επ' ουδενί πως χρησιμοποιούμε το 100% ή το μέγιστο του εγκεφάλου μας, καθώς το πόσο εγκέφαλο χρησιμοποιούμε εξαρτάται από χίλιους μύριους παράγοντες που βρίσκω κουραστικό και ανούσιο να παραθέσω τωραδά και επιπλέον δεν είμαι σίγουρη πως έχουν ανακαλυφθεί και όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
.................


Τέλος πάντων. Εκεί που ήθελα να καταλήξω είναι πως από τη μία, το ότι χρησιμοποιούμε το 10% των εγκεφαλικών μας ικανοτήτων για την καθημερινότητά μας αποτελεί θέση που δε στηρίζεται από καμία επιστήμη και από την άλλη, το γεγονός πως η πρότερη θέση δεν ισχυεί δε συνεπάγεται επ' ουδενί πως χρησιμοποιούμε το 100% ή το μέγιστο του εγκεφάλου μας, καθώς το πόσο εγκέφαλο χρησιμοποιούμε εξαρτάται από χίλιους μύριους παράγοντες που βρίσκω κουραστικό και ανούσιο να παραθέσω τωραδά και επιπλέον δεν είμαι σίγουρη πως έχουν ανακαλυφθεί και όλοι.


Είναι αρκετές οι αντιφάσεις που έχεις πέσει και δεν έχω τον χρόνο να τις απαριθμήσω.

Εξ’ άλλου θέτεις υπο αμφισβήτηση πολλά, που και μόνο η αναφορά σε αυτά απαιτεί αρκετό χρόνο.

Όπως δεν σε γνωρίζω προσωπικά, έτσι και δεν επιθυμώ να σε μειώσω με προσωπικά σχόλια, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν πρόκειται να σου χαϊδέψω τα ευαίσθητα αυτάκια σου και αυτό γιατι έτσι έχω μάθει. Να λέω τα πράγματα όπως τα σκέφτομαι.

Οι φιλολογικές σου γνώσεις, δεν σου δίνουν το παπικό αλάθητο και για να γίνω σαφής, η αναφορά σου σε αυτό που <<είπε ο τάδε, δηλ. ο Ελύτης>> αν και δεν θέτω υπο αμφισβήτηση τον Ελύτη, η πρόταση με τον καρχαρία, μου θυμίζει μια άλλη που είχε μπερδευτεί με την βούρτσα.

Να με συγχωρείς, δεν θα το ξενυχτήσω κιόλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αλλά και το 10% περίπου μέρος του εγκεφάλου σας που χρησιμοποιείτε προκειμένου να κατανοήσετε και να δημιουργήσετε τα επιχειρήματα σας στις καθημερινές σας ασχολίες

αυτο ειναι βεβαια ψεμα, ο ανθρωπος χρησημοποιει ολο τον εγγεφαλο του, οπως εχει φανει σε FMRI κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
αυτο ειναι βεβαια ψεμα, ο ανθρωπος χρησημοποιει ολο τον εγγεφαλο του, οπως εχει φανει σε FMRI κλπ

Μήπως θα πρέπει να σου λέμε ΝΑΙ σε όλα;

Ψάξε λίγο περισσότερο και θα δεις ότι κατά πρώτο, αναφέρομαι στο ποσοστό των δυνατοτήτων του ανθρώπινου εγκεφάλου (άρα μη μου καταλογίζεις την ιδιότητα του μανάβη που ζυγίζει ντομάτες-ραπανάκια και αγγουράκια) και κατά δεύτερο διάβασε λίγο για τον Mesmer, πιστεύω ότι θα βρεις αρκετά ενδιαφέροντα για εσένα. Αυτά τα λίγα για εσένα. Οσο για τα δικά μου ενδιαφέροντα, δεν θα σου πουν και τίποτα.

Οσο για το fMRI, or functional magnetic resonance imaging, τι να σε ρωτήσω; Μήπως με ποιον τρόπο ένα παιδάκι στην τηλεόραση τραβούσε πάνω στο σώμα του μεταλλικά αντικείμενα; Η μήπως γνωρίζεις τα διαισθητικά άτομα πώς γίνεται να αντιλαμβάνονται κάτι που έχει συμβεί εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά τους;

Αλλά και για τους μοναχούς, που γνωρίζουν τι βλακείες έχεις κάνει στην ζωή σου και τι βλακείες σκέφτεσαι;

Μη μου πεις, σου έδωσα αρκετή τροφή. Μη μου πεινάσεις κιόλα!

Υ.Γ. 1. και να παχύνεις, δε σε φοβάμαι εσένα, ξέρεις να κάνεις δίαιτα, αποτελεσματικά. :)
2.
όσο για τα ψέματα, καλό θα είναι όχι μόνο να διαψεύδεις, αλλά πρότ’ απ’ όλα, αυτά που λες να είναι αλήθειες. Γιατι πολύ αμφιβάλω αν είσαι σε θέση, όχι να πιστεύεις κάποιους και να το μεταφέρεις, αλλά πριν το μεταφέρεις αβασάνιστα, να το έχεις κατανοήσει καλά,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top