Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
όχι, θελει ξεχωριστή εκγύμανση, συνήθως βραδυ στο σπίτι μόνος σου,
μπροστά απο το πισι.
:pfff: προστυχο μυαλο:P:whistle:
Αμα νιωθεις φουσκωμενα τα δικεφαλα σου ετσι,ε,ενα βραδυ,μπροστα στο πισι,θα σηκωσω κανα βαρακι:eek:
στην εφερα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ρε παιδια,τι μπορει να αντικαταστησει το διζυγο;Πχ δυο καρεκλες;Πειτε καμια ιδεα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!! Λοιπόν σε κάνα μήνα γίνομαι 17,περίπου 1.72, 75 κιλά!!Θέλω να χάσω λίγο λίπος η αλήθεια είναι πρέπει και λίγο που έχω στο στήθος δεν κάνει και μπαμ,αλλά θεωρώ ότι το βασικότερο είναι η ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ.Έχω κάνει ελάχιστες φορές γυμναστική μέχρι τώρα και λίγο διάδρομο και κοιλιακούς.Έχω να γυμναστώ 3 χρόνια αλλά ούτως ή άλλως δεν είμαι καθόλου γυμνασμένος αλλά αγύμναστος.Θα πάω σε γυμναστήριο απλά πριν πάω θέλω συμβουλές για κάποια βασικά και εκτιμήσεις.Αρχικά πιστεύω πρέπει να κάνω διάδρομο για να κάψω κιόλας λίγο λίπος και να φανούν τα αποτελέσματα.Εκτός από αυτό θέλω να είμαι γυμνασμένος σε κάποια σημεία που οι περισσότεροι άντρες θέλουν.Σκέφτομαι πως θέλω να ανοίξει η πλάτη μου γιατί είμαι στενός,να κάνω κοιλιακούς και γενικά να είμαι γραμμωμένος.Δεν έχω αυταπάτες θέλει χρόνο αλλά θέλω να μάθω πόσο καιρό χρειάζεται για να κάνω ικανοποιητικούς κοιλιακούς,ωραία πλάτη και να σφίξω λίγο σε κάποια μέρη του σώματος.Κυρίως θέλω να μάθω με ποιες ασκήσεις και σε ποια όργανα γίνεται αυτό(ξέρω πως σε συνδυασμό με σωστή διατροφή γίνεται) και ξέρω πως για τον καθένα είναι διαφορετικός ο χρόνος που χρειάζεται σίγουρα! Απλά για έναν αγύμναστο γενικά τι διατροφή χρειάζεται; Πόσος καιρός και με ποια όργανα μπορεί να ξεφορτωθεί το λίπος του,να κάνει πλάτες,κοιλιακούς και ένα ωραίο σώμα.Όχι σαν αυτά στα περιοδικά βέβαια ούτε τέλειο σώμα.Εαν επίσης αρχίσω να βλέπω αποτελέσματα πόσος καιρός χρειάζεται για να έχω πραγματικά γυμνασμένο σώμα.Τέλος ξέρετε καμία άσκηση για να φύγει και το λίπος στο στήθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Λοιπόν.
Κατ' εμέ το γυμναστήριο είναι χάσιμο χρόνου. Το γυμναστήριο, κατά τη γνώμη μου είναι για συντήρηση και για εκγύμναση δύσκολων μυϊκών ομάδων, κάτι που δεν σε ενδιαφέρει στην παρούσα φάση. Ειδικά εσύ που είσαι αγύμναστος, θα το βαρεθείς γρήγορα. Η καλύτερη άσκηση είναι η κολύμβηση. Αν υπάρχει κολυμβητήριο, γράψου για το χειμώνα, θα μάθεις τεχνικές κλπ. Το καλοκαίρι συνεχίζεις στη θάλασσα. Βέβαια υπάρχουν κι άλλα αθλήματα, αν σου αρέσει κάποιο, ασχολήσου με αυτό.
Σημαντική είναι η διατροφή. Να τρως σε λογικές ώρες, μικρά γεύματα και συχνά και εξορίζεις γλυκά, αναψυκτικά, ψωμιά κλπ. Η στέρηση δε θα φέρει αποτελέσματα. Οπότε μικροπαρασπονδίες είναι άνευ σημασίας.
Αποτελέσματα θα δεις περίπου στο εξάμηνο, αν και εξαρτάται από τον οργανισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μάλιστα ευχαριστώ για την άποψή σου! Εαν όμως ΘΕΛΩ να γυμναστώ με αυτον τον τρόπο επειδή από ότι βλέπω είσαι σχετικός έχεις να μου προτείνεις ασκήσεις σε συνδυασμό με τρέξιμο πχ ή πραγματικά αν θέλω γυμναστήριο να μου πεις κατά την γνώμη σου αν είναι κατάλληλο για μένα αν πραγματικά το θέλω; Είναι εφικτό να γυμναστώ καλά εκεί αν έχω όρεξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να είσαι γυμνασμένος είναι περισσότερο θέμα γνώσεων και όχι τόσο άσκησης όσο νομίζεις. Το πρώτο βήμα είναι να μάθεις τι πρέπει να κάνεις, διότι αν δε ξέρεις κάνε και 1000 push ups κάθε μέρα αποτέλεσμα δε θα δεις.

Μπες σε αυτό το site και ενημερώσου https://scoobysworkshop.com/

Τέλος ξέρετε καμία άσκηση για να φύγει και το λίπος στο στήθος;

Δε μπορείς να ελέγξεις που θα κάψεις λίπος, αυτό είναι στο DNA σου. Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μειώσεις το συνολικό λίπος σου, και να αυξήσεις τη μυική μάζα του στήθους σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Το να είσαι γυμνασμένος είναι περισσότερο θέμα γνώσεων και όχι τόσο άσκησης όσο νομίζεις. Το πρώτο βήμα είναι να μάθεις τι πρέπει να κάνεις, διότι αν δε ξέρεις κάνε και 1000 push ups κάθε μέρα αποτέλεσμα δε θα δεις.

Μπες σε αυτό το site και ενημερώσου https://scoobysworkshop.com/
Κι ομως για αυτο εκανα το thread για να μαθω τι πρεπει να κανω!!! Ευχαριστω φιλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Καταρχάς η πλάτη δεν ανοίγει.Έλεος πιά με αυτή την μπαρούφα,δεν πρόκειται να "ανοίξει" ο σκελετός σου με τα βάρη.
Απλά θα φουσκώσουν οι μύες της πλάτης.
Για να κάψεις λίπος,πρέπει να κανεις αερόβια άσκηση(τρέξιμο,ποδήλατο,κολύμπι).
Θα πρέπει να τρώς πολύ...αρκετά,ώστε να κερδίζεις σε μύες και να μήν χάνεις κιλά.
Και το γυμναστήριο θέλει υπομονή και επιμονή.Μήν απογοητευτείς άν δεν δείς αποτελέσματα σε 1 εβδομάδα,ούτε να ζηλεύεις τους "μπρατσαραδες" του γυμναστηρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μάλιστα ευχαριστώ για την άποψή σου! Εαν όμως ΘΕΛΩ να γυμναστώ με αυτον τον τρόπο επειδή από ότι βλέπω είσαι σχετικός έχεις να μου προτείνεις ασκήσεις σε συνδυασμό με τρέξιμο πχ ή πραγματικά αν θέλω γυμναστήριο να μου πεις κατά την γνώμη σου αν είναι κατάλληλο για μένα αν πραγματικά το θέλω; Είναι εφικτό να γυμναστώ καλά εκεί αν έχω όρεξη;
Θα κάνεις δουλειά στο γυμναστήριο. Το μόνο σίγουρο.
Απλά ως τρόπος γυμναστικής, εστιάζεις στις μυϊκές ομάδες, τις μοιράζεις ανά ημέρες, και η προπόνηση καλό είναι να είναι περίπου 1.5 ώρα τη φορά. Εννοείται θα κάνεις και προθέρμανση. Επίσης να προτιμάς το διάδρομο, έναντι του ποδηλάτου, κλάσεις καλύτερο.
Καλές ασκήσεις είναι αυτές του μονόζυγου, στήθους, πλάτης και κοιλιακοί. Αν κάνεις τρέξιμο, τα πόδια δε θέλουν τόση έμφαση. Θα σε κατευθύνει και ο γυμναστής.
Το κακό με το γυμναστήριο είναι ότι συνήθως σου πιάνουν τα όργανα και περιμένεις στην ουρά, λες και είσαι στην εφορία, είναι τίγκα στα ψώνια, οι πλείστοι πάνε για σοσιαλάζινγκ, με αποτέλεσμα να παρλαλάνε με τις ώρες και πλασάρουν αβέρτα σκευάσματα που υπόσχονται θαύματα, όμως είναι επιβλαβή για την υγεία. Τέλος είναι μονότονο και μετά από κάποιο διάστημα το βαριέσαι.
Προσωπικά προκρίνω τον αθλητισμό, ως βέλτιστο τρόπο γυμναστικής. :)

Υγ. Ανοίγουν η πλάτη και το στήθος. Όχι όμως όπως το εννοείτε. Απλά το σώμα με τη γυμναστική παίρνει καλύτερη στάση και οι μύες είναι πλέον γυμνασμένοι.
Υγ2. Η πλειονότητα των μπρατσαράδων έχει βοηθό τη χημεία. Γι' αυτό υπομονή, μετά το εξάμηνο θα δεις τα αποτελέσματα που θες. Όμως διαφορά θα δεις στο μήνα. Υπ' όψιν, τις πρώτες μέρες θα είσαι πιασμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Θα κάνεις δουλειά στο γυμναστήριο. Το μόνο σίγουρο.
Απλά ως τρόπος γυμναστικής, εστιάζεις στις μυϊκές ομάδες, τις μοιράζεις ανά ημέρες, και η προπόνηση καλό είναι να είναι περίπου 1.5 ώρα τη φορά. Εννοείται θα κάνεις και προθέρμανση. Επίσης να προτιμάς το διάδρομο, έναντι του ποδηλάτου, κλάσεις καλύτερο.
Καλές ασκήσεις είναι αυτές του μονόζυγου, στήθους, πλάτης και κοιλιακοί. Αν κάνεις τρέξιμο, τα πόδια δε θέλουν τόση έμφαση. Θα σε κατευθύνει και ο γυμναστής.
Το κακό με το γυμναστήριο είναι ότι συνήθως σου πιάνουν τα όργανα και περιμένεις στην ουρά, λες και είσαι στην εφορία, είναι τίγκα στα ψώνια, οι πλείστοι πάνε για σοσιαλάζινγκ, με αποτέλεσμα να παρλαλάνε με τις ώρες και πλασάρουν αβέρτα σκευάσματα που υπόσχονται θαύματα, όμως είναι επιβλαβή για την υγεία. Τέλος είναι μονότονο και μετά από κάποιο διάστημα το βαριέσαι.
Προσωπικά προκρίνω τον αθλητισμό, ως βέλτιστο τρόπο γυμναστικής. :)

Υγ. Ανοίγουν η πλάτη και το στήθος. Όχι όμως όπως το εννοείτε. Απλά το σώμα με τη γυμναστική παίρνει καλύτερη στάση και οι μύες είναι πλέον γυμνασμένοι.
Υγ2. Η πλειονότητα των μπρατσαράδων έχει βοηθό τη χημεία. Γι' αυτό υπομονή, μετά το εξάμηνο θα δεις τα αποτελέσματα που θες. Όμως διαφορά θα δεις στο μήνα. Υπ' όψιν, τις πρώτες μέρες θα είσαι πιασμένος.
Φιλε θελω παρα πολυ να το κανω!! Θελω σε 1,2 χρονια να νιωθω καλα με το σωμα μου.Θελω (και θα ακουστει μαλακια αλλα ναι) να με γουσταρουν καποιες γκομενες οχι βεβαια για να τις εχω αλλα για να περπαταω και να μην κοιτανε το εξω ρε φιλε.Εγω σαν ανθρωπος ειμαι σχετικα χαμηλων τονων σε θεματα εμφανισης και τετοια και το βαρεθηκα.Θελω να με θεωρουν και να με θεωρω εναν ανθρωπο με καλη σωματικη κατασταση!! Εαν κανω διαδρομο για ζεσταμα και ασχοληθω με αυτα τα οργανα και σε 5-6 μηνες εχω αποτελεσμα μετραει για μενα.Και μετα θελω να συνεχισω να κανω ασκησεις με βαρη για να εχω γυμνασμενο και υγιες σωμα.Μου αρεσει αυτο και πιστευω δεν ειναι αργα για να το καταφερω.Εμενα με νοιαζει να κανω 5-6 ασκησεις σωστα,τον διαδρομο μου και καλη διατροφη.Αν με αυτα καταφερω να ειμαι γυμνασμενος και εμφανισιμος οσο αφορα το σωμα τοτε πετυχα τον στοχο μου.Θα ρωτησω και εκει αλλα τι διατροφη συστηνεις για να πετυχουν ολα αυτα; Πρεπει να αποφευγω γλυκα,αναψυχτικα και τετοια αλλα γενικα ποια η αποψη σου; Τι πρεπει να αυξησω και τι να κοψω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Φιλε θελω παρα πολυ να το κανω!! Θελω σε 1,2 χρονια να νιωθω καλα με το σωμα μου.Θελω (και θα ακουστει μαλακια αλλα ναι) να με γουσταρουν καποιες γκομενες οχι βεβαια για να τις εχω αλλα για να περπαταω και να μην κοιτανε το εξω ρε φιλε.Εγω σαν ανθρωπος ειμαι σχετικα χαμηλων τονων σε θεματα εμφανισης και τετοια και το βαρεθηκα.Θελω να με θεωρουν και να με θεωρω εναν ανθρωπο με καλη σωματικη κατασταση!! Εαν κανω διαδρομο για ζεσταμα και ασχοληθω με αυτα τα οργανα και σε 5-6 μηνες εχω αποτελεσμα μετραει για μενα.Και μετα θελω να συνεχισω να κανω ασκησεις με βαρη για να εχω γυμνασμενο και υγιες σωμα.Μου αρεσει αυτο και πιστευω δεν ειναι αργα για να το καταφερω.Εμενα με νοιαζει να κανω 5-6 ασκησεις σωστα,τον διαδρομο μου και καλη διατροφη.Αν με αυτα καταφερω να ειμαι γυμνασμενος και εμφανισιμος οσο αφορα το σωμα τοτε πετυχα τον στοχο μου.Θα ρωτησω και εκει αλλα τι διατροφη συστηνεις για να πετυχουν ολα αυτα; Πρεπει να αποφευγω γλυκα,αναψυχτικα και τετοια αλλα γενικα ποια η αποψη σου; Τι πρεπει να αυξησω και τι να κοψω;
Χέσε τις γυναίκες. Το κάνεις για τον εαυτό σου και την υγεία σου. Αυτό είναι το καλύτερο κίνητρο για να μην εγκαταλείψεις. Επίσης δεν είναι θέμα μόνο γυμναστικής. Μετράει το ντύσιμο, το στυλ, η συμπεριφορά,είναι πολλά που μπαίνουν στη ζυγαριά. ;)

Σχετικά με τη διατροφή, είμαι της απόψεως ότι η μεσογειακή διατροφή γενικά είναι οκ. Πολλά φρούτα και λαχανικά, άφθονο νερό, γάλα. Κρέας σε λογικές ποσότητες, συνταγές από το εξωτερικό επίσης οκ. Κομμένο το φαγητό από έξω, τα φαγητά να είναι μαγειρεμένα με υγιεινό τρόπο. Επίσης λογικές ποσότητες. Κοινώς αυτά που ακούμε κατά καιρούς στα κανάλια, περιοδικά κτλ. Μπορείς να συμβουλευθείς διατροφολόγο, όμως μία αναζήτηση στο διαδίκτυο θα σε βοηθήσει. Το σίγουρο είναι ότι δε χρειάζεται να λιμοκτονείς, ούτε οι μπαρούφες τύπου: "στις 11:00 μία φέτα ψωμί με μία φέτα σαλάμι γαλοπούλα, στη 13:00 κουάκερ" κλπ. Αν καμμία φορά φας παραπάνω ή από έξω, δε χάλασε ο κόσμος. Αρκεί να μην το επαναλάβεις σε σύντομο διάστημα.

Νομίζω πήρες μία ιδέα. Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χέσε τις γυναίκες. Το κάνεις για τον εαυτό σου και την υγεία σου. Αυτό είναι το καλύτερο κίνητρο για να μην εγκαταλείψεις.

Πίστεψε με οι γυναίκες είναι το μεγαλύτερο κίνητρο, ιδιαίτερα για την ηλικία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Θα σου έλεγα να μην αρχίσεις καθόλου γυμναστήριο αλλά να ξεκινήσεις κάποιο άθλημα όπως το kickboxing ή να αρχίσεις να τρέχεις σε κάποιο κοντινό γηπεδάκι,να κάνεις κοιλιακούς,κάμψεις,έλξεις και φυσικά να κάνεις καλή διατροφή επειδή όσο και να χτυπιέσαι αν τρως σουβλάκια δεν θα δεις αποτελέσματα.
Επίσης είναι καλό να περάσεις πρώτα την εφηβεία και να ασχοληθείς με το γυμναστήριο επειδή μένεις πίσω στην ανάπτυξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πίστεψε με οι γυναίκες είναι το μεγαλύτερο κίνητρο, ιδιαίτερα για την ηλικία του.
Ίσως. Εξαρτάται από τα θέλω του καθενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης είναι καλό να περάσεις πρώτα την εφηβεία και να ασχοληθείς με το γυμναστήριο επειδή μένεις πίσω στην ανάπτυξη.

Χαχα να τη και η γνωστή χαζομάρα και έλεγα πότε θα το πει κάποιος. Οι μόνες ασκήσεις που μπορούν να επηρεάσουν την ανάπτυξη ενός εφήβου είναι αυτές που συμπιέζουν τη σπονδυλική στήλη όπως π.χ το βαθύ κάθισμα και αυτό όταν γίνετε με αρκετά μεγάλο βάρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Χαχα να τη και η γνωστή χαζομάρα και έλεγα πότε θα το πει κάποιος. Οι μόνες ασκήσεις που μπορούν να επηρεάσουν την ανάπτυξη ενός εφήβου είναι αυτές που συμπιέζουν τη σπονδυλική στήλη όπως π.χ το βαθύ κάθισμα και αυτό όταν γίνετε με αρκετά μεγάλο βάρος.

Δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα μάλλον ή θεωρείς ότι στο γυμναστήριο κάποιος ασχολείται με τα βαράκια,διάδρομο και ασκήσεις κοιλιακών/ραχιαίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα μάλλον ή θεωρείς ότι στο γυμναστήριο κάποιος ασχολείται με τα βαράκια,διάδρομο και ασκήσεις κοιλιακών/ραχιαίων.

Για εξήγησε μου λοιπόν τι κάνεις στο γυμναστήριο αν όχι βάρη? Η γυμναστική δεν επηρεάζει την ανάπτυξη ενός νέου. Οι ασκήσεις με βάρη όταν γίνονται σωστά δεν σταματούν την ανάπτυξη σου ίσα ίσα την επιταχύνουν. Αυτό που πρέπει να προσέξει ένας έφηβος όταν κάνει βάρη είναι τη διατροφή του. Αν παίρνει αρκετές θερμίδες ώστε να καλύπτει και τις ανάγκες του σε ανάπτυξη αλλά και τις μυικές του ανάγκες που είναι το πρόβλημα να μην ψηλώσει πχ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Για εξήγησε μου λοιπόν τι κάνεις στο γυμναστήριο αν όχι βάρη? Η γυμναστική δεν επηρεάζει την ανάπτυξη ενός νέου. Οι ασκήσεις με βάρη όταν γίνονται σωστά δεν σταματούν την ανάπτυξη σου ίσα ίσα την επιταχύνουν. Αυτό που πρέπει να προσέξει ένας έφηβος όταν κάνει βάρη είναι τη διατροφή του. Αν παίρνει αρκετές θερμίδες ώστε να καλύπτει και τις ανάγκες του σε ανάπτυξη αλλά και τις μυικές του ανάγκες που είναι το πρόβλημα να μην ψηλώσει πχ?

Εκεί που είπα βαράκια γράψε λάθος εννοούσα την κλασική άσκηση για του δικέφαλους.
Αν δεν είσαι γυμναστής ρώτα αν θες κάποιον σχετικό ποιες ασκήσεις και όργανα επηρεάζουν έστω και λίγο τον ρυθμό της ανάπτυξης και μετά ξαναγράψε ότι λέω μπαρούφες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Χαχα να τη και η γνωστή χαζομάρα και έλεγα πότε θα το πει κάποιος. Οι μόνες ασκήσεις που μπορούν να επηρεάσουν την ανάπτυξη ενός εφήβου είναι αυτές που συμπιέζουν τη σπονδυλική στήλη όπως π.χ το βαθύ κάθισμα και αυτό όταν γίνετε με αρκετά μεγάλο βάρος.

οχι, κανεις λαθος.

Υπαρχουν μονο τρεις λογοι να σταματησει η αναπτυξη ενος ανθρωπου, ο πρωτος ειναι πολυ σοβαρες διατροφικες ελειψεις (μιλαμε για φαση σομαλια), ο δευτερος ειναι να καταστραφει το επιφυσιο των οστων και ο τριτος ειναι ορμονικος.

Στη σομαλια δεν ειμαστε, ορμονες δεν παιρνει και αν παρει παλι δυσκολα θα κοψει την αναπτυξη του και το να καταστραφει το επιφυσιο των ωστων ειναι πολυ πιο ευκολο παιζοντας κικ μποξ παρα κανοντας καθισμα.

Οι αρσηβαριστες δεν ειναι κοντοι λογο της αρσης βαρων, ειναι αρσηβαριστες ΕΠΕΙΔΗ ειναι κοντοι.

Οι μπασκετμπολιστες δεν ειναι ψηλοι λογο του μπασκετ, απλα αν δεν εισαι ψηλος δεν γινεσαι μπασκετμπολιστας.

Αν δεν είσαι γυμναστής ρώτα αν θες κάποιον σχετικό ποιες ασκήσεις και όργανα επηρεάζουν έστω και λίγο τον ρυθμό της ανάπτυξης και μετά ξαναγράψε ότι λέω μπαρούφες.

ειμαι γυμναστης (οχι οτι λεει κατι, το ΤΕΦΑΑ ειναι μια αθλια σχολη) στο λεω και εμπειρικα επειδη το εχω δει και θεωρητικα (επειδη ειναι φυσιολογια τριτης λυκειου) τα βαρη ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΑΡΗ αν δεν οδηγησουν σε ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ στους γοφους δεν επιρεαζουν την αναπτυξη.

Και ειναι πιο ευκολο να σπασεις το γοφο σου σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αθλημα η στο ποδηλατο παρα στα βαρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top