Σε τι μπορω να επενδύσω;

Καλικατζαρος

Νεοφερμένος

Ο αυτο σε συνδοιασμο με τις σπουδες μου & την ηλικια μου περιοριζει την αναζητηση μου στα 3 ατομα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας.Αυτο ειναι το πρωτο μου μηνυμα και δθσκολευομαι καπως να γραψω μιας και εχς συνηθησει τα ελλινοαγγλικα ι σκετο αγγλικα.Ελπιζω να εχω ποουσταρει το συγκεκριμενο μηνυμα στο σωστο θρεντ (ναι βαριεμαι να αλλαζω γλωσσα^^).
Ας μπω πλεον στο θεμα μου.Το τελευταιο καιρο εχω μια δουλεια την οποια την κανω για το χαρτζιλικη μου αλλα τελικα απεδηχθει οτι μπορω επιπλεον να βαζω αρκετα χρημματα στην ακρη μιας και ειμαι πολυ μικροσ ακομα για να εχς αλλες αναγκες π.χ. ενοικιο , οικογενεια φεσια ....
Αυτο που πραγματικα θελω να ρωτισω ειναι πωσ μπορω να επενδυσω τα χρημματα που εχς στην ακρη?Πραγματικα ειναι χρημματα που δεν τα χρειαζομαι τα επομενα 3-4 χρονια.Δεν εμπειστευομαι τις τραπεζες γιατι πιστευω οτι ειναι τοκογλυφοι.Αγοραζουν τα λεφτα με επιτοκιο π.χ. 3% και τα πουλανε με 15% και μιας πλεον που οι περισσοτεροι τοκογλυφοι ειναι φυλακη αυτο αφοινει τις τραπεζες να ενεργουν οπως θελουν.
Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε συμβουλη.Παρεπιπτοντως δεν μιλας για μεγαλο ποσο απλα για λεφτα που δεν εχς κσαναδει στην τσεπη μου σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα , ουτε θελω το 1 να γινει 10.Κατι σιγουρο και ας μην ειναι εντυπςσιακο.Θα ειναι η πρωτη μου φορα σε επενδυση και θελω να δω την κατασταση.
Ευχαρηστω, ο Καλικατζαρος της ε-γειτονειας σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι σε ενδιαφέρει με τι επιτόκιο πουλάνε τα χρήματα οι τράπεζες; Το θέμα είναι με τι τα αγοράζουν, εσένα αυτό είναι που σε αφορά.
Αν ψάξεις μπορείς να βρεις πολύυ καλύτερα επιτόκια απο 3% για τόσο μεγάλο διάστημα που θέλεις να τα κλείσεις. Γενικά οι τράπεζες δίνουν πολύ καλά επιτόκια όταν πρόκειται να κλείσεις τα χρήματα για τόσο διάστημα, οπότε θα σου πρότεινα να μην απορρίψεις αυτή τη λύση για συναισθηματικούς λόγους (δλδ οτι δεν συμπαθείς τις τράπεζες).
Περισσότερα καλύτερα να σου πει κάποιος πιο σχετικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
δικιο εχει η michelle, ασε που το να "κλεισεις" τα χρηματα σου ειναι απο τις πιο ασφαλεις επενδυσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καλικατζαρος

Νεοφερμένος

Ο αυτο σε συνδοιασμο με τις σπουδες μου & την ηλικια μου περιοριζει την αναζητηση μου στα 3 ατομα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
θα το κοιταξω.... παντως εγς σκεφτομουν κατι σε τυπου ομολογα η μετοχες η ακομα και σε χρυσο (π.χ. λυρες).Παραδειγμα για να αποφυγεις την τραπεζα με 1.000 ευρο & επιτοκιο 3% θα εχω κερδος 30-χ ευρο τον πρωτο μηνα , οπου χ= τα λεγομενα "λειτουργικα" της τραπεζας . Αμα τα 1000 ευρο τα κανω χρ. λυρες αγγλιας θα βγαλω τα ιδια μεσα σε μια βδομαδα.Αλλα ποιος καθετε να παει να κανει λυρες 1.000 ευρο ? Θελω μπουλντοζα να τις μεταφερω οπως επισης οταν θα παω να τις εξαργυρωσω θα μου κρατισουν τα κερατα μου ....
Καποια αλλη προταση δεν υπαρχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για ομόλογα δεν γνωρίζω, πάντως οι μετοχές είναι αρκετά επισφαλείς. Μπορεί να κερδίσεις πάρα πολλά, μπορεί ακόμη και να χάσεις! Το ρισκάρεις;
Μην κολλάς στο 3%. Σου είπα οτι απο τη στιγμή που θέλεις να τα κλείσεις για 3-4 χρόνια, μπορείς να βρεις επιτόκια πολύ μεγαλύτερα απο 3% (νομίζω είχα ακούσει ακόμα και για 12% αλλά αυτό ήταν για 6 χρόνια).
Καλύτερα να σου απαντήσει ο Exposed πάντως όταν ξυπνήσει, που ασχολείται αρκετά με τα οικονομικά και ξέρει πολύ περισσότερα απο μένα (εγώ ο,τι ξέρω είναι απο όσα μου έχει πει κατά καιρούς και δεν είμαι καν σίγουρη οτι τα θυμάμαι καλά, τα οικονομικά δεν είναι το φόρτε μου :P). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
3-4 χρόνια με λίγο ρίσκο μπορείς να πετύχεις πολλά. Καταρχάς ας αφήσουμε τις μετοχές. Πολύ απλά από ότι βλέπω δεν είσαι διατεθειμένος να τα χάσεις όλα, αυτό θα σε οδηγήσει σε σπασμωδικές κινήσεις.

Αμοιβαία κεφάλαια είναι μια καλή επιλογή για το διάστημα που διαθέτεις, ειδικά αν επρόκειτο για μικτά εσωτερικού.

Αλλά ας μην μιλάμε στον αέρα, πήγαινε σε μια τράπεζα που εκτιμάς συζήτησε και σίγουρα θα βρείτε ένα πρόγραμμα.


Υ.γ.: Σε περίπτωση που μιλάμε για κάτω από 15.000? καλύτερα κλειστά σε ένα προθεσμιακό λογαριασμό.

θα το κοιταξω.... παντως εγς σκεφτομουν κατι σε τυπου ομολογα η μετοχες η ακομα και σε χρυσο (π.χ. λυρες).Παραδειγμα για να αποφυγεις την τραπεζα με 1.000 ευρο & επιτοκιο 3% θα εχω κερδος 30-χ ευρο τον πρωτο μηνα , οπου χ= τα λεγομενα "λειτουργικα" της τραπεζας . Αμα τα 1000 ευρο τα κανω χρ. λυρες αγγλιας θα βγαλω τα ιδια μεσα σε μια βδομαδα.Αλλα ποιος καθετε να παει να κανει λυρες 1.000 ευρο ? Θελω μπουλντοζα να τις μεταφερω οπως επισης οταν θα παω να τις εξαργυρωσω θα μου κρατισουν τα κερατα μου ....
Καποια αλλη προταση δεν υπαρχει?
Λειτουργικά έξοδα δεν υπάρχουν σε προθεσμιακούς λογαριασμούς.
Το επιτόκιο που σου δίνουν είναι με βάση το έτος.

Η μετατροπές από νόμισμα σε νόμισα έχουν ένα ρίσκο, αρκετά μεγάλο θα έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Καλικατζαρος

Νεοφερμένος

Ο αυτο σε συνδοιασμο με τις σπουδες μου & την ηλικια μου περιοριζει την αναζητηση μου στα 3 ατομα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Χα κομπλε.Αυτο ειδα κι εγω τυχαια χθες.Αμοιβαια μικτα εσωτερικου και λες εδω ειμαστε.
Εψαχνα κατι και μου πεταξε τυχαια το γοογλε την ΑΤΕ Βανκ.Θα κοιταξω και αλλες τραπεζες και θα παω σε καποιο κεντρικο καταστημα τουσ.Ευχαριστω ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top