Πόσο σημαντικές είναι οι εμπειρίες;

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Πάνω σ' αυτό θέτω λοιπόν το ερώτημα: Πόσο σημαντικό είναι να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης στη σχέση σου; ;):)

Προσωπικά μιλώντας πάντα Γιώργο μου,δεν συγκρίνω ποτέ!

Ξέρω ακούγεται πολύ κλισέ και ψεύτικο αλλά είναι αλήθεια.Και μόνο η λέξη "σύγκριση" είναι λάθος καταρχήν διότι πολύ απλά ανόμοια πράγματα δεν συγκρίνονται!Δεν μπορούμε να πούμε "Α,αυτό το πορτοκάλι είναι πιο ωραίο από αυτό το μήλο!",είναι διαφορετικά!Έτσι είναι και οι άνθρωποι,ο κάθε ένας διαφορετικός και μοναδικός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Προσωπικά μιλώντας πάντα Γιώργο μου,δεν συγκρίνω ποτέ!

Ξέρω ακούγεται πολύ κλισέ και ψεύτικο αλλά είναι αλήθεια.Και μόνο η λέξη "σύγκριση" είναι λάθος καταρχήν διότι πολύ απλά ανόμοια πράγματα δεν συγκρίνονται!Δεν μπορούμε να πούμε "Α,αυτό το πορτοκάλι είναι πιο ωραίο από αυτό το μήλο!",είναι διαφορετικά!Έτσι είναι και οι άνθρωποι,ο κάθε ένας διαφορετικός και μοναδικός...
Ρισπέκτ, Άλεξ :worship:


Κρίμα όμως που μπαίνει κόσμος σ' αυτό το τρυπάκι. Της σύγκρισης και της επιθυμίας απόκτησης όλο και περισσότερων εμπειριών μόνο και μόνο από ανασφάλεια. Τι πάει να πει "είμαι 19,5 και δεν έχω καν σχέση"; Ή "είμαι 16,5 κι έχω ως τώρα τρεις ολοκληρωμένες σχέσεις στο ενεργητικό μου"; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Όλοι έχουμε εμπειρίες καλές οι κακές το θέμα ειναι ότι κάποιες ειναι δικές μας και κάποιες τις μυραζόμαστε με το έτερον ήμιση ότι και να ειναι πρέπει η εμπειρία να μας διωρθώνει αλιώς όσο και να ακούγωμε χαζή δεν ειναι εμπειρια αλλα απλά ένα στάδιο, κάτι που περάσαμε απλά, εμπιρία μπρορει να ειναι κάτι που μας κάνει καλύτερους απλά.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συνήθως λοιπόν (τονίζω το συνήθως,όχι πάντα δηλαδή) οι σχέσεις που ξεκινάνε στα 18 περίπου και κρατάνε χρόνια τελειώνουν σε κάποια φάση.Αλλάζει ο άνθρωπος και μαζί και τα θέλω του...

Δεν πιστεύω οτι φταίει μονάχα ή κυρίως αυτό που τελειώνουν. Άλλωστε όταν ουσιαστικά έχεις μεγαώσει μαζί με κάποιον, θέλοντας και μη ο ένας έχει επηρεάσει το χαρακτήρα του άλλου, είναι λίγο δύσκολο να φτάσουν να διαφέρουν ΤΟΣΟ. Το βλέπω και στη δική μου σχέση, καλώς ή κακώς όσο περνάνε τα χρόνια, τόσο περισσότερο μοιάζουμε. Και στην αρχή είχαμε πολλά κοινά, αλλά πλέον είναι σε πιο βαθιά και ουσιαστικά πράγματα τα κοινά μας. Πιστευω οτι αυτό που φταίει κυρίως που τελειώνουν είναι ...η στατιστική! Κοινώς, είναι μικρή η πιθανότητα απο όλα τα πιθανά ταίρια ενός ανθρώπου, να βρει ένα ικανοποιητικότατο με την πρώτη. Όπως όλα τα μη κενά ενδεχόμενα ενός δειγματικού χώρου όμως, η πιθανότητα δεν είναι 0 ;)

io-io πολύ σε πάω εσένα! Βρε μπας και είσαι κανα χαμένο δίδυμο αδέρφι μου; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Όπως όλα τα μη κενά ενδεχόμενα ενός δειγματικού χώρου όμως, η πιθανότητα δεν είναι 0 ;)

Χαχαχα!Μου μιλάς και στην γλώσσα μου ε?:clapup:

Επί του θέματος,ίσως και να έχεις δίκιο,δεν το έχω ψάξει πολύ το ζήτημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χαχαχα!Μου μιλάς και στην γλώσσα μου ε?:clapup:

Όχι dear. Εσύ μιλάς στη γλώσσα ΜΟΥ. :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Πιστευω οτι αυτό που φταίει κυρίως που τελειώνουν είναι ...η στατιστική! Κοινώς, είναι μικρή η πιθανότητα απο όλα τα πιθανά ταίρια ενός ανθρώπου, να βρει ένα ικανοποιητικότατο με την πρώτη. Όπως όλα τα μη κενά ενδεχόμενα ενός δειγματικού χώρου όμως, η πιθανότητα δεν είναι 0 ;)

Αυτό είναι σωστό. Οι εμπειρίες δεν έχουν μεγάλη σχέση με το πότε θα βρεις τον κατάλληλο. Μπορεί να είναι στα 15 μπορεί στα 25 μπορεί στα 35.
Για παράδειγμα στην πρώτη μου σχέση το ήξερα από την αρχή ότι δεν θα κρατούσε για πάρα πολύ καιρό, απλώς δεν ταιριάζαμε και τόσο πολύ. Όμως ξέρω ανθρώπους που είναι μαζί από πολύ μικρή ηλικία και η σχέση τους εξακολουθέι να είναι τέλεια.

Μια φίλη μου χάλασε μια ιδανική σχέση 3 χρόνων και ενώ είχε άλλες εμπειρίες μόνο και μόνο γιατί ήθελε να ζήσει ακόμη περισσότερες εμπειρίες...οι εμπειρίες έχουν διαφορετική σημασία για κάθε άνθρωπο. Για κάποιους είναι απαραίτητες, για άλλους που βρήκαν ένα ιδανικό ταίρι από νωρίς, όχι. Για κάθε άνθρωπο το περιβάλλον μέσα στο οποίο ζειέχει επιδράσει διαφορετικά με αποτέλεσμα να έχει διαφορετικές επιθυμίες.

Σίγουρα όταν είσαι με την πρώτη σου σχέση για πολύ καιρό συνηθίζεις σε ένα συγκεκριμένο τρόπο συμπεριφοράς και μετά στις επόμενες σου σχέσεις είναι δύσκολο να προσαρμοστείς. Επιπλέον με τις εμπειρίες γίνεσαι όλο και πιο απαιτητικός από το συντροφό σου. Δηλαδή οι εμπερίες στην ουσία επηρεάζουν τον τρόπο με τον οποίο φέρεσαι μέσα σε μία σχέση. Σίγουρα γίνεσαι πιο ώριμος αλλά ταυτόχρονα ζητάς περισσότερα από τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Κοινώς, είναι μικρή η πιθανότητα απο όλα τα πιθανά ταίρια ενός ανθρώπου, να βρει ένα ικανοποιητικότατο με την πρώτη. Όπως όλα τα μη κενά ενδεχόμενα ενός δειγματικού χώρου όμως, η πιθανότητα δεν είναι 0 ;)

io-io πολύ σε πάω εσένα! Βρε μπας και είσαι κανα χαμένο δίδυμο αδέρφι μου; :D

Χαχα!! Μου αρεσει ετσι που το θετεις!

Αδερφι δεν ξερω αν ειμαι, παντως διδυμο αποκλειεται γιατι εισαι μικροτερη!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χαχα!! Μου αρεσει ετσι που το θετεις!

Αδερφι δεν ξερω αν ειμαι, παντως διδυμο αποκλειεται γιατι εισαι μικροτερη!:P
Χαχαχαχα σωστά, είχα ξεχάσει ηλικία :lol: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εεεε! εκεινος ειναι ο μαθηματικος :P
Πφφφ, τυπικά πράγματα. Παρα τρίχα αποφάσισα να μην γίνω μαθηματικός. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Για μένα πάντως οι εμπειρίες είναι άκρως απαραίτητες για δύο λόγους. Εχεις δεί, έχεις νιώσει , εχεις χαρεί κι έχεις πονέσει, ξέρεις πια τι να αποφύγεις και σε τι να κρατηθείς και ακόμη κι αν διαλέξεις να κάνεις τ ίδιο λάθος θα το κάνεις πια συνηδητά, γνωρίζοντας τα ρίσκα και τις συνέπειες.Οταν έχεις εμπειρίες καλές- κακές μπορείς να εκτιμήσεις αυτά που σου δίνει ο άλλος! Και 2ο ακόμη πιο βασικό ξέρεις τι ζητάς και πως το θές και επειδή έχεις φάει τα μουτρα σου, δεν το κρύβεις είσαι ξεκάθαρος απέναντι στον άλλο. Οταν δεν έχεις αρκετές εμπειρίες δεν μπορείς να εγγυηθείς πολλά κι αν το κάνεις είναι λάθος, γιατί πολύ απλά δεν ξέρεις τι βάρος έχουν οι υποσχέσεις σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δεν ακούγεται ίσως πολύ ρομαντικό, όμως αν δεν έχεις εμπειρίες πώς θα μπορείς να κρίνεις και να αξιολογήσεις τη σχέση σου?:hmm:Λογικά ένας κάποιος ελάχιστος αριθμός εμπειριών βοηθάει να ωριμάζεις. Δεν είναι λίγο δύσκολο για κάποιον να μπορεί από την πρώτη του κιόλας σχέση να μπορεί να λειτουργήσει σαν ζευγάρι? Κλασσικό παράδειγμα πχ οι πιο μικρές-εφηβικές ηλικίες όπου τα άτομα ερωτεύονται και λειτουργούν αυθόρμητα και όχι όπως αργότερα με συνειδητή γνώση των αναγκών του άλλου. Βεβαίως, εντάξει αυτά τα πράγματα δεν είναι απόλυτα, μπορεί να εξαρτώνται και από το χαρακτήρα των ατόμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Δεν ακούγεται ίσως πολύ ρομαντικό, όμως αν δεν έχεις εμπειρίες πώς θα μπορείς να κρίνεις και να αξιολογήσεις τη σχέση σου?:hmm:Λογικά ένας κάποιος ελάχιστος αριθμός εμπειριών βοηθάει να ωριμάζεις. Δεν είναι λίγο δύσκολο για κάποιον να μπορεί από την πρώτη του κιόλας σχέση να μπορεί να λειτουργήσει σαν ζευγάρι? Κλασσικό παράδειγμα πχ οι πιο μικρές-εφηβικές ηλικίες όπου τα άτομα ερωτεύονται και λειτουργούν αυθόρμητα και όχι όπως αργότερα με συνειδητή γνώση των αναγκών του άλλου. Βεβαίως, εντάξει αυτά τα πράγματα δεν είναι απόλυτα, μπορεί να εξαρτώνται και από το χαρακτήρα των ατόμων.

1. Το τι ζητάει κάποιος από μια σχέση είναι καθαρά προσωπικό θέμα κι όχι ζήτημα εμπειριών. Οι εμπειρίες έχουν μόνο συγκριτικό χαρακτήρα, ο οποίος συγκριτικός χαρακτήρας δεν είναι η βάση της αξιολόγησης.
2. Σε τι ακριβώς σε βοηθούν να ωριμάσεις οι εμπειρίες?
3. Έχω στο μυαλό μου πολλά τέτοια παραδείγματα ανθρώπων που λειτούργησαν σαν ζευγάρι από την πρώτη τους σχέση. Είναι ζήτημα ωριμότητας και μόνον.
4. Οι σχέσεις σε εφηβική ηλικία δεν κρατάνε ακριβώς για τον λόγο που αναφέρεις κι εσύ, οτι δηλαδή τα άτομα δρουν με μεγαλύτερο αυθορμητισμό και δεν έχουν κατασταλάξει σε πολλά πράγματα.

Το αν θα κρατήσει ή όχι μια σχέση εξαρτάται από το αν το θέλουν οι δύο άνθρωποι και κατά πόσο ώριμοι και έτοιμοι για σχέση είναι. Οι εμπειρίες δεν βοηθάνε παρά μόνο στην "εκτόνωση" του ανθρώπου όταν δεν μπορεί να εκτονωθεί αλλιώς (ατάκες του στυλ "εγώ έζησα τη ζωή μου" και πάει λέγοντας). Σαφώς και δεν κατακρίνω έναν άνθρωπο με εμπειρίες, ούτε και τις θεωρώ κάτι κακό για κάποιον, απλά δεν θεωρώ οτι είναι σημαντικές σε μια σχέση.


Υ.Γ. Συγχώρεσέ με αν φάνηκα επιθετική, δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο οι εμπειρίες είναι απαραίτητες. Όταν είμαστε με 1 άνθρωπο και ενδιαφερόμαστε γι'αυτόν, αισθανόμαστε πράγματα γι'αυτόν, δε νομίζω να μετράμε τις μέρες για να χωρίσουμε, να τον προσθέσουμε στην λίστα των ατόμων που κοιμηθήκαμε και να πούμε "Πού είναι ο νέος?". Αυτό που θέλουμε είναι να είμαστε μαζί του.

Το να χωρίσουμε και να τον βάλουμε στο χρονοντούλαπο των εμπειριών μας, αν όντως υπήρχε συναίσθημα, είναι κάτι που θα μας κάνει να κλάψουμε, να πληγωθούμε, ή να αναπροσδιορίσουμε τους εαυτούς και τις επιλογές μας.

Προσωπικά για μένα αυτή η διαδικασία είναι επώδυνη και 1000 φορές να είχα γνωρίσει κάποιον που θα είχαμε μείνει μαζί από το να αποκτώ νέες εμπειρίες.

Άλλωστε, αν ήμουν η 2η ας πούμε κοπέλα κάποιου που μάθαινα ότι θεωρεί τις εμπειρίες απαραίτητες και δεν με είχε σουτάρει στην εβδομάδα, συγγνώμη, αλλά θα παρεξηγιόμουν. Θέλω να είμαι με κάποιον που με αγαπάει και με βλέπει σαν το άτομο που θέλει να έχει δίπλα του, κι όχι σαν 1 εμπειρία πριν αποφασίσει πως είναι έτοιμος να βρει την αγάπη και να "νοικοκυρευτεί". Και δυστυχώς βλέπω πολλούς/ες καθημερινά που "μαζεύουν εμπειρίες". Είμαι σίγουρη πως θα κρατάνε και αριθμό από πόσες/ους φάσωσαν ή έκαναν σεξ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ σημαντικές τις εμπειρίες γιατί τυχαίνει να έχω...Βασικά έχω ζήσει αρκετά πράγματα (βάση αυτών που πιστεύω εγώ δηλ. για άλλους μπορεί να τα έχω κάνει όλα και για άλλους τίποτα :P)....

Αλλά το ίδιο σημαντικό (και γλυκό και ρομαντικό και υπέροχο) θεωρώ και την μία και μοναδική σχέση που ξεκίνησε και κράτησε στο χρόνο (και πραγματικά νιώθω ότι θα μπορούσα να ζήσω γνωρίζοντας μόνο έναν σύντροφο ο οποίος με ολοκληρώνει απλά δεν μου έκατσε το όλο θέμα :P)

Δηλαδή το τι πιστεύω προσωπικά είναι βάση των δικών μου βιωμάτων... Έχοντας αυτή την στιγμή ένα υπέροχο σύντροφο (ξέρω σας έχω τρελάνει σόρρυ :redface:) το θεωρώ έτσι όχι μόνο γι' αυτά που νιώθω αλλά και για την συμπεριφορά του στην σχέση "συγκρίνοντας" συμπεριφορές που έχω ζήσει, έχω ανεχτεί ή έχω δει... Επίσης πλέον γνωρίζω καλύτερα το τι μπορώ να ανεχτώ και τι όχι αλλά και τι απαιτώ... Έχω μάθει να σέβομαι τον εαυτό μου πρώτα απ' όλα κι αυτό τον σεβασμό να τον έχω και στην σχέση μου... Μπορεί να μην χρειάζονταν οι δικές μου εμπειρίες για να μάθω να λειτουργώ έτσι αλλά για εμένα και μόνο για εμένα έπαιξαν σημαντικό ρόλο και με έκαναν αυτό που είμαι :)

Και οι εμπειρίες του συντρόφου μου νιώθω ότι έπαιξαν σημαντικό ρόλο για να είναι τώρα μαζί μου, για να μπορώ να μιλάω για τα πάντα μαζί του χωρίς να φοβάμαι ότι μπορεί να παρεξηγήσει καταστάσεις ή τις απόψεις μου...

Όσο χαζό κι αν ακούγεται- μπορεί και ανασφαλής- νιώθω πιο σίγουρη για την επιλογή μου και την επιλογή του γνωρίζοντας ότι υπάρχει ένα υπόβαθρο πίσω μας που μας έκανε αυτό που είμαστε τώρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αλλά το ίδιο σημαντικό (και γλυκό και ρομαντικό και υπέροχο) θεωρώ και την μία και μοναδική σχέση που ξεκίνησε και κράτησε στο χρόνο (και πραγματικά νιώθω ότι θα μπορούσα να ζήσω γνωρίζοντας μόνο έναν σύντροφο ο οποίος με ολοκληρώνει απλά δεν μου έκατσε το όλο θέμα :P)

Αυτό θα ήταν το όνειρό μου και τσαντίζομαι που δεν το έχω καταφέρει! Πραγματικά θέλω ο επόμενος σύντροφος να είναι ο απόλυτος παντοτινός έρωτας κι όχι 1 ιστορία που ναι, θα μου μάθει πράγματα, αλλά ταυτόχρονα θα με κάνει να επενδύσω κάπου χωρίς αντίκρυσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αυτό θα ήταν το όνειρό μου και τσαντίζομαι που δεν το έχω καταφέρει! Πραγματικά θέλω ο επόμενος σύντροφος να είναι ο απόλυτος παντοτινός έρωτας κι όχι 1 ιστορία που ναι, θα μου μάθει πράγματα, αλλά ταυτόχρονα θα με κάνει να επενδύσω κάπου χωρίς αντίκρυσμα.

Under μου...πάντα μα πάντα κάτι κερδίζεις :)
Και από όλα όσα έχεις ζήσει είμαι σίγουρη ότι όταν θα ξαναμπείς σε σχέση θα είσαι πιο σίγουρη για την επιλογή σου :)

Απλά δεν μας έκατσε αυτό το ονειρικό γεγονός αλλά ότι περάσαμε μας έφτασε εδώ (πολύ Μάρθα Βούρτση ακούγομαι τώρα :P). Δεν αλλάζω τίποτα από όσα έχω ζήσει, δεν θα πάψω ποτέ να αγαπώ άτομα που πραγματικά τα αγάπησα και ερωτεύθηκα... Κάποιον που κάποτε θεώρησα το απόλυτο για εμένα για να συνειδητοποιήσω ότι αν ήταν θα τον είχα ακόμα και πραγματικά ακόμα και τώρα λέω ότι άξιζε το κλάμα που είχα ρίξει γνωρίζοντας ότι τσάμπα κλαίω :P Αλλά κοιτώντας πίσω έχω να λέω έζησα κι αυτό... Αλλά και κοιτώντας πίσω έμαθα να προχωράω καλύτερα για εμένα μπροστά... Και ξέρω ότι η επιλογή μου να είμαι με αυτό το άτομο έχει γίνει τόσο ασυνείδητα όσο και συνειδητά... γιατί δεν μου έφτανε απλά ο ενθουσιασμός,ο έρωτας, το κλικ για να είμαι μαζί του και να ανέχομαι συμπεριφορές βάζοντας ως άλλοθι αυτό για τα πάντα... Κι έχω μάθει πλέον να λέω τα θέλω μου και να απαιτώ να τα σέβονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το να χωρίσουμε και να τον βάλουμε στο χρονοντούλαπο των εμπειριών μας, αν όντως υπήρχε συναίσθημα, είναι κάτι που θα μας κάνει να κλάψουμε, να πληγωθούμε, ή να αναπροσδιορίσουμε τους εαυτούς και τις επιλογές μας.

Προσωπικά για μένα αυτή η διαδικασία είναι επώδυνη και 1000 φορές να είχα γνωρίσει κάποιον που θα είχαμε μείνει μαζί από το να αποκτώ νέες εμπειρίες.
Πόσο δίκιο έχεις... :| (για μένα τουλάχιστον)



Then again, όσο δεν βρίσκουμε κάποιο άτομο με το οποίο θα γίνει κάτι που θα κρατήσει δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να περνάμε απ' αυτό το λούκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως αν και κάποιες στιγμές λέω πως μακάρι να γνώριζα κατευθείαν τον απόλυτο έρωτα, τις εμπειρίες μου δεν θα τις άλλαζα τελικά για τίποτα στον κόσμο. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά νιώθω και υπερήφανη για αυτές, αυτές με έκαναν αυτό που είμαι άλλωστε! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top