• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Αφαίρεση ελιάς

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κι εγώ έχω 2 ελιές μια παλαμη πιο πάνω από τον οφαλό.. η μία είναι κρεατοελιά ενώ η άλλη είναι απλή και μικρή κάπως.. κ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ απίστευταα.. ενώ έχω πολύ ωραίο σώμα.. γυμνασμένο.. ντρέπομαι για τις ελιές μου :( έχω σκοπό να τις βγάλω....ή τουλάχιστον την κρεατοελιά.. σίγουρα δεν εφήνει σημάδι?? :S

Εξαρτάται από το ράψιμο αν θα σου μείνει ή όχι. Οι πλαστικοί έχουν εκπαιδευτεί περισσότερο στις ραφές.

Αν η κρεατοελιά ή η ελιά είναι περιγεγραμμένη και συμμετρική δε χρειάζεται να το φοβάσαι. Εγώ είμαι της άποψης καλού κακού να βγαίνουν όλες (δεν έχεις να χάσεις και τπτ).


Προτίμησε να κάνεις την μικροεπέμβαση το Χειμώνα που δεν έχει ήλιο και δε θα πηγαίνεις θάλασσα. Δεν είναι τπτ υπόθεση 15 λεπτών και δε πονά
Τα ράμματα θα στα κόψουν στις 10 μέρες αλλά το σημάδι για να φύγει τελείως μπορεί να κάνει και χρονο (εξαρτάται από το μεγεθος της ελιας) μπορεί αμέσως μπορεί και να μείνει για πάντα ένα μικρό ίχνος (θα φαίνεται καλύτερα από την ελιά πάντως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
κ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ απίστευταα.. ντρέπομαι για τις ελιές μου :( έχω σκοπό να τις βγάλω.... :S

Καταρχάς δεν καταλαβαίνω τον λόγο που ντρέπεσαι! Ελίτσες είναι για όνομα του Θεου! Κατα δευτερον δεν αφαιρούμε ειδικά έλιες μόνο και μόνο για αισθητική! Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν μπορείς να τις πειράξεις!
Καλύτερα να συμβουλευτείς κάποιον γιατρό αρχικά για το αν μπορεις να τις αφαιρεσεις! Αν δεν είναι αναγκαίο καλύτερα για μένα να μην το κάνεις!
Όσο για το σημάδι, η καλύτερη περίπτωση είναι να πας σε πλαστικό χειρουργό, ο οποιος ξέρει καλύτερα την κοσμιτική χειρουργική και δεν θα σου αφήσει κάποιο σημάδι, εκτός αν είναι άσχετος!!

Και προς Θεού οχι τωρα το καλοκαίρι!!

Θα πάω και εγω απο Σεπτέμβριο να αφαιρέσω μία δική μου, και να κάνω και χαρτογράφηση στην πλάτη ωστε να μου ελέγξουν τις υπόλοιπες!! Δεν ξέρω κατα πόσο γνωρίζει καποιος αυτη τη μέθοδο ανίχνευσης, αλλα απ οτι έχω ακούσει είναι πολυ καλή!!

Δες λίγο.

Πάντως έχω γνωστή που την αφαίρεσε από το χέρι και δεν άφησε σημάδι.

Τον ένα απο τους δυο γιατρούς που απαντούν τον ξέρω, και ξέρω και τα αποτελέσματα του σε επεμβάσεις!!
Αν κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει σε πμ παρακαλω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Λοιπόν, έψαξα και δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα.

Που λέτε, σκέφτομαι κάποια στιγμή (σε κάτι μήνες) να πάω να αφαιρέσω μια ελίτσα που έχω δίπλα στα χείλη μου. Είναι πολύ σπαστική και όσο περνάνε τα χρόνια μεγαλώνει και μου προκαλεί ανασφάλειες. Απλά έχω κάποιες απορίες:

  1. Σε τι γιατρό πάω; Σε πλαστικό;
  2. Πονάει;
  3. Μένει σημάδι μετά την αφαίρεση; Γιατί αν είναι να τη βγάλω και να έχω πάλι σημάδι, χαίρω πολύ. Είναι και πρόσωπο ξέρω γω, δεν είναι πλάτη που να μη φαίνεται.
  4. Πόσο είναι το κόστος πάνω κάτω;
  5. Αξίζει να την αφαιρέσω μόνο για αισθητικούς λόγους;
:confused:

Ευχαριστώ. :]



Επειδή έχω αφαιρέσει 3 και πάω για την τέταρτη, δεν γινόταν να μην απαντήσω..
Στις πρώτες δύο, πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο, τότε ήμουν 16, και προσπαθούσαν να με πείσουν να μην το κάνω γιατι λόγω του οτι δεν είχε αναπτυχθεί πλήρως το σώμα μου ακόμη, μπορεί να μου άφηναν σημάδια..
εμένα δεν με ένοιαζε, βιαζόμουν και να τις βγάλω επειδή είχαν εντριβή με τα εσώρουχα και πονούσα..
Όντως μου άφησαν μεγάλα σημάδια.. (το ένα μου το γ@.. γιατι ξέχασε να μου βγάλει όλα τα ράμματα!!!!)
νομίζω τότε πληρώσαμε κάποιο συμβολικό ποσό.. αλλα δεν θυμάμαι καλά
Για την τρίτη, πήγα σε μια δερματολόγο του εξωτερικού που πάλι άφησε σημάδι αλλα δεν φαίνεται.. μου πήρε 20ευρώ
Για την τέταρτη που ήθελα να βγάλω γιατι μεγαλώνει και είναι αντιαισθητική, πήγα στη δερματολόγο μου και αυτή με έστειλε σε ωτορινολαρυγγολόγο (!!).. μου πε οτι θα μου κάνει πλαστική, μου εξήγησε και πως θα το κάνει, πως θα με ράψει (!!) θα μου πάρει 120, μόνο για τα υλικά και την βιοψία και οτι την επέμβαση θα την κάνει αφιλοκερδώς.. εμένα μου φάνηκαν πολλά δεν τα χω για να τα δώσω για μια ελιά που είναι στη κοιλιά άρα δεν με νοιάζει το σημάδι.. μου φαινόταν και λίγο γλοιώδης ο τύπος..

Η επέμβαση δεν πονάει.. αισθάνεσαι οτι κάτι γίνεται, αλλα όχι πόνο..
Όταν είχα πάει στα 16 μου, ο γιατρός ήταν υπέροχος, συνέχεια μου μίλαγε.. οπότε σε κάποια φάση μου κάνει
-πονάς?
-κάτι νιώθω..
-πόνο νιώθεις?
-οχι
-αα ωραία.. για τι σου χω βάλει το νυστέρι τώρα και σκάβω την ελιά... :wall:
αλλα κατα τα άλλα ήταν γ@μάτος!!

κοίτα, εγώ ελιές στο πρόσωπο δεν έχω, αλλά ξέρω πόσο άσχημα αισθάνομαι ακόμη και γιαυτές που έχω στην πλάτη (και δεν είναι κρεατοελιές)..
έτσι πως την περιγράφεις, εμένα ωραία μου ακούγεται, έχει την γοητεία της,αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα
αν σε χαλάει, πήγαινε απλά να ρωτήσεις ένα δερματολόγο και βλέπεις,δεν έχεις να χάσεις τίποτα.. άλλωστε είναι απαραίτητο να πηγαίνεις μια φορά το χρόνο.. εμένα τις δυο πρώτες μου τις έστειλαν για βιοψία (νομίζω έτσι το λένε) γιατι φοβόντουσαν οτι ήταν καρκινώματα...
πάντως σίγουρα να πας χειμώνα,το προτείνουν και οι ίδιοι..

σόρρυ για το κατεβατό, αλλα χτύπησες στο ευαίσθητο σημείο μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steki365

Νεοφερμένος

Ο steki365 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Η αφαίρεση ελιάς είναι μία πλαστική εγχείρηση ρουτίνας και δεν έχεις πολλά να φοβηθείς αν πας σε κάποιον έμπειρο γιατρό και όχι κομπογιαννίτη.

Το θέμα με αυτές τις επεμβάσεις είναι το κόστος και αν τελικά αξίζει να δώσεις 3-4-5-10 χιλιάρικα για κάτι που ίσως να μην είναι και τόσο χάλια. Πάντως νομίζω ότι η αφαίρεση ελιάς είναι μία φθηνή επέμβαση, οπότε δεν θα ξοδέψεις μια περιουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
εχω και γω μια στο χερι. δεν ειναι πολυ μεγαλη αλλά εχει μια-δυο σπαστικες τριχουλες:Ρ
λετε να βγαινει ή πρεπει μονο τις μεγαλες? (δεν εχω ιδεα απ αυτα(redface))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εχω και γω μια στο χερι. δεν ειναι πολυ μεγαλη αλλά εχει μια-δυο σπαστικες τριχουλες:Ρ
λετε να βγαινει ή πρεπει μονο τις μεγαλες? (δεν εχω ιδεα απ αυτα(redface))
φυσικά και βγαίνει απόφαση σου είναι αν θέλει να την βγάλεις κανένας ιατρός δε μπορεί να στο απαγορεύσει (αν δε συμφωνεί θα σε παραπέμψει σε άλλον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianna25

Νεοφερμένος

Η gianna25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα κ από εμένα.Εγώ αφαίρεσα πριν 3,5 μήνες πάνω απο τον αφαλό μια ελιά σχετικά μεγάλη..Έκανα την αφαίρεση σε γνωστό δημόσιο νοσοκομείο κ ο γιατρός(χειρούργος) απ ότι είχα μάθει είναι ο καλύτερος στο είδος του.Δεν κατάλαβα τίποτα κ ξεμπέρδεψα σε 10 λεπτά.Με ενημέρωσε οτι θ αφήσει ενα σημαδάκι κ μου συνέστησε να βάλω μια αλοιφή την Bactroban.Απο ότι μου είπε αυτός σε 3 μήνες θα είχε φύγει..Όμως στο σημείο που ήταν η ελιά μετά την αφαίρεση βγήκε ένα μπιμπικάκι τ οποίο παρόλο που έχουν περάσει 3 μήνες συνεχίζει να είναι λίγο φουσκωμένο ακόμη..Επίσης διακρίνεται η άσπρη γραμμούλα αλλά ειναι ακόμη κόκκινο το σημείο της τομής..Σκέφτηκα να πάω στον δερματολόγο μου να το δει αλλά μήπως τσάμπα ανησυχώ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostarelos11

Νεοφερμένος

Ο kostarelos11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας σε όλους σας θα ήθελα να ρωτήσω για Αφαίρεση κρεατοελιάς τιμες – για αφαίρεση με λέιζερ σε Αθήνα και Λάρισα και ιατρεία που μπορώ να πάω , αν δικαιολογούνται από βιβλιάριο ??? μπορώ να κολυμπήσω μετά την επέμβαση ? ευχαριστώ εκ τον πρότερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Καλησπέρα σας σε όλους σας θα ήθελα να ρωτήσω για Αφαίρεση κρεατοελιάς τιμες – για αφαίρεση με λέιζερ σε Αθήνα και Λάρισα και ιατρεία που μπορώ να πάω , αν δικαιολογούνται από βιβλιάριο ??? μπορώ να κολυμπήσω μετά την επέμβαση ? ευχαριστώ εκ τον πρότερων
Αν κάνεις επέμβαση με laser..... όχι δεν κάνει να σε δει ο ήλιος.... αρα δεν θα μπορείς και να κολυμπήσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Και εγω εκανα τετοια εγχειρηση πριν απο 2 μηνες...Αφου εκλεισε η πληγη ο γιατρος μου ειπε να βαλω για ενα μηνα την κρεμα kelosoft, πραγμα που εκανα...αλλα και τωρα η περιοχη που εκανα την εγχειρηση ειναι κοκκινη και φαινεται εντονα...σαν να μην εχει κανει προοδο...εν τω μεταξυ στις οδηγιες της κρεμας λεει οτι αποτελεσματα θα φανουν μετα απο 6 με 12 μηνες συνεχους θεραπειας:confused::confused::confused: Τι να κανω να την σταματησω, αλλα απο την αλλη δεν ειδα μεχρι τωρα προοδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και εγω εκανα τετοια εγχειρηση πριν απο 2 μηνες...Αφου εκλεισε η πληγη ο γιατρος μου ειπε να βαλω για ενα μηνα την κρεμα kelosoft,
Σε πιο σημείο την έκανες την εγχείρηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Στο θωρακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στο θωρακα

Η κρέμα αυτή επιταχύνει την επούλωση (είναι αρκετά δημοφιλής αλλά επειδή είναι μη συνταγογραφούμενη πιάνει μόνο το χώρο της επιδερμίδας και όχι υποδόρια. Εφόσον δεν είναι σε σημείο που είναι σε κοινή θέα (π.χ. πρόσωπο) δε πιστεύω ότι είναι επικτατική ανάγκη να γίνει άμεσα η επιδιόρθωση (οπότε και να χρησιμοποιήσεις την κρέμα), το χρώμα θα φτιάξει έτσι και αλλιώς μόνο του μετά από 6-9 μήνες βάλει δε βάλεις την δέρμα, αν θα γίνει πλήρης αποκατάσταση (ιδρωτοποιοί, σμηγματογόνοι αδένες θύλακοι) εξαρτάται από το πάχος (αν φτάνει ή όχι στο υποδόριο) του δερματος που προσβλήθηκε και από την τεχνική της ραφής και ελάχιστα από την κρέμα (μαλλον καθόλου).

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να το βλέπει όσο το δυνατοτερο λιγότερο ο ήλιος τουλάχιστον το 1ο μηνα.

Εγώ που είχα μια ελιά στην κοιλιά και την έβγαλα όταν ήμουν 21 χρονών (έκανε πάνω από χρονο) για να αποκατασταθεί είχε για αρκετούς μήνες μια ροδαλή γραμμη στο σημείο της ουλής αλλά τώρα είναι σχεδον αόρατο. (μονο εγώ το διακρίνω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

anastasis-13

Νεοφερμένος

Ο anastasis-13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
δες εδώ που αφαιρούν ελιές από το πρόσωπο :) https://www.youtube.com/watch?v=Vz9gpZXWhYQ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mavramar

Νεοφερμένος

Η mavramar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας!ειμαι 15 χρονων κΑΙ εχω μια μικρη ελια πανω απο το χειλος..περιπου στο μεγεθο μιας φακης,και θελω να την βγαλω οπωσδηποτε γιατι εχω τρομερο κομπλεξ και δεν μαρεσει κιολας! θελω να ειναι το προσωπο μου καθαρο χωρις την ελια!γινεται να την βγαλω σε αυτη την ηλικια? και αν γινεται οχι με χειρουργιο..προτιμω σε δερματολογο με λειζερ ή μηπως υπαρχει καμια αλοιφή που να την αφαιρει .?? ευχαριστω! :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Γινεται να αφαιρεσει καποιος ελια στο προσωπο που ειναι μικρη και επιπεδη?(δεν προεξεχει καθολου, σαν εσωτερικη δλδ). Υπαρχει κινδυνος? Και αν γινεται, πώς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Για να βγει με λέιζερ η ελιά πρέπει να μην έχει καθόλου ρίζα, να είναι στην ουσία σαν πανάδα. Σε περίπτωση που έχει ρίζα χρειάζεται χειρουργείο, αλλά είναι πολύ απλή διαδικασία...με τοπική νάρκωση και σε 15 λεπτά έχει τελειώσει. Ανάλογα το δέρμα, το σημείο και την ηλικία, μπορεί να σχηματιστεί χηλοειδές (για αυτό δίνουν κρέμες με την λέξη "kelo" στο όνομα, ΟΧΙ για "επούλωση" και χαζομάρες). Το πρόσωπο, ο λαιμός και οι ώμοι σε σκουρόχρωμα δέρματα και νεαρές ηλικίες είναι πολυ επικίνδυνα για χηλοειδές. Μετά μπορούν να γίνουν κάποιες διορθώσεις στην ποιότητα του ιστού, αλλά σαν κανονικό δέρμα δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Αν πρόκειται για μικρή ελιά, δεν έχει σημασία γιατί δεν θα φαίνεται τίποτα σπουδαίο.
Ο μόνος "κίνδυνος" είναι η μόλυνση δε περίπτωση που δεν ακολουθήσεις σωστή υγιεινή και δεν προσέχεις τον ήλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Οι ελιές στο προσωπο ειναι πολύ μικρές σαν παναδες όπως είπες. Αρα με λέιζερ θα αφησουν σημάδι; Επίσης, είχα κάνει περίπου πριν απο 1 χρόνο αφαίρεση χειρουργικως 2 ελιών στο θώρακα, και δυστυχώς έκανε χηλοειδες, όχι τρομερό αλλά εμφανές... Πριν απο 1 μήνα έκανα μια συνεδρια με ενέσεις κορτιζονης και κρυοπηξια αλλά ελάχιστη βελτίωση... Θα συνεχίσω τις συνεδρίες ώστε να πετύχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα... Το θέμα ειναι ότι θα ήθελα και να αποχρωματιστει γιατί ακόμα ειναι κοκκινο( εξου και αντιαισθητικο)... Τι να πω, η αλήθεια ειναι ότι φοβάμαι ότι δεν θα υπάρξει καμία βελτίωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Mην χαλάς τα λεφτά σου, δεν πρόκειται να γίνει σαν κανονικό δέρμα ποτέ. Εγώ έχω χηλοειδές 10 χρόνια και είναι ακόμα κόκκινο (έχει αποχρωματιστεί ελάχιστα). Θεωρητικά μπορείς να κάνεις πλαστική, αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο πως δεν θα ξαναγίνει χηλοειδές. Εμένα δηλαδή πλαστικός μου την έβγαλε και υποτίθεται καλός.
Αφού οι ελιές σου είναι τόσο μικρές δεν βλέπω λόγο να τις βγάλεις, αλλά αμα σε ενοχλούν καλύτερα να περιμένεις μέχρι να περάσει η πολλή ζέστη, εκτός κι αν έχεις την δυνατότητα να προφυλαχτείς πλήρως από τον ήλιο και να μην ιδρώνεις (με άλλα λόγια πάντα στη σκιά, αντιηλιακό συνέχεια, πάντα καθαρή η περιοχή, κλπ). Δεν νομίζω να αφήσουν σημάδι πάντως (εφόσον προσέχεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι ελιές στο προσωπο ειναι πολύ μικρές σαν παναδες όπως είπες. Αρα με λέιζερ θα αφησουν σημάδι; Επίσης, είχα κάνει περίπου πριν απο 1 χρόνο αφαίρεση χειρουργικως 2 ελιών στο θώρακα, και δυστυχώς έκανε χηλοειδες, όχι τρομερό αλλά εμφανές... Πριν απο 1 μήνα έκανα μια συνεδρια με ενέσεις κορτιζονης και κρυοπηξια αλλά ελάχιστη βελτίωση... Θα συνεχίσω τις συνεδρίες ώστε να πετύχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα... Το θέμα ειναι ότι θα ήθελα και να αποχρωματιστει γιατί ακόμα ειναι κοκκινο( εξου και αντιαισθητικο)... Τι να πω, η αλήθεια ειναι ότι φοβάμαι ότι δεν θα υπάρξει καμία βελτίωση...

:hmm: ο μοναδικός τρόπος για να να επουλωθεί είναι να κόψει γύρω γύρω υγείή ιστό και στο ράψει με ειδική τεχνική ραφής ώστε να μείνει το μικρότερο δυνατό σημάδι

Στο πρόσωπο αν είναι όπως τα περιγράφης δε θα αφήσουν κανένα σημάδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top