Espresso μηχανή: Τι πρέπει να προσέξει κάποιος;

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι να σου πω, θα 'τυχε, όλες οι άλλες Krups που ξέρω έχουν ενθουσιάσει.
Άντε, να δούμε πώς θα σου βγει αυτή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ΓΚΡΡΡΡΡΡ! Χθες μια όμορφη μέρα τέλειωσε άδοξα :P

Βάζω το χερούλι να προθερμάνω το δοχείο (και οι οδηγίες αλλά και εγώ παρατήρησα ότι όταν το χερούλι είναι ζεστό ο καφές βγαίνει καλύτερος, μάλιστα οι οδηγίες προτείνουν πάντα την προθέρμανση.) και το φλιτζάνι. Βάζω τον καφέ, πίνω το καφέ και μετά πάω να καθαρίσω το χερούλι/δοχείο και όταν έβγαλα το χερούλι το δοχείο κόλλησε στην μηχανή!!!! Καλά οκ βγήκε εύκολα αλλά από τότε δεν στάζει σχεδόν καθόλου νερό ακόμη και στο στάδιο της προθέρμανσης

Anyway, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ ούτε να τρέχω στα service.

Σκέφτομαι είτε την ROHNSON είτε την Morris είτε την Izzy

Εσείς τι προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βρε Πάνο μου, πάλι;
Κάτσε, κολλάει συχνά το δοχείο, είναι συνηθισμένο.
Το καθάρισες από κάτω;

Επίσης είναι "προτείνετε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Από κάτω είναι πεντακάθαρο!
Να ξεβιδώσω το από κάτω και να το πλύνω;

θενξ για το "προτείνετε"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν στο γραφείο έχουμε αυτήν την krups. σε ασημί, μικρή απλή γρήγορη και οικονομική, ρήξε μια ματιά, έχουμε κάνει άπυρους καφέδες εδώ και είναι αστέρι, άσε που μαζί μου έιχε φάει φρίκη καθώς είμαι άσχετη και την ρήμαξα:whistle:

Αλλα άντεξε στα μαρτήρια μου:P

Καλέ τώρα είδα ότι αυτήν πηρες:confused: είμαι ηλιθια:redface:

Ρώτα ότι θές, έχει κάνει εκατομύρια βλέβες στα χέρια του άσχετου αλλα πάντα βλακείες έκανα, έμαθα πιά:P

ΓΚΡΡΡΡΡΡ! Χθες μια όμορφη μέρα τέλειωσε άδοξα :P

Βάζω το χερούλι να προθερμάνω το δοχείο (και οι οδηγίες αλλά και εγώ παρατήρησα ότι όταν το χερούλι είναι ζεστό ο καφές βγαίνει καλύτερος, μάλιστα οι οδηγίες προτείνουν πάντα την προθέρμανση.) και το φλιτζάνι. Βάζω τον καφέ, πίνω το καφέ και μετά πάω να καθαρίσω το χερούλι/δοχείο και όταν έβγαλα το χερούλι το δοχείο κόλλησε στην μηχανή!!!! Καλά οκ βγήκε εύκολα αλλά από τότε δεν στάζει σχεδόν καθόλου νερό ακόμη και στο στάδιο της προθέρμανσης

Anyway, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ ούτε να τρέχω στα service.

Σκέφτομαι είτε την ROHNSON είτε την Morris είτε την Izzy

Εσείς τι προτείνετε;


Το ότι δεν βγάζει νερό είναι επειδή ή δεν έχεις αρκετό νερό, ή έβαλες λάθος το κουτί του νερού, πίεσε το λίγο πρώς τα κάτω ή γύρνα το καθώς είναι έτσι φτιαγμένο που δεν γφένετε η σωστή ή λάθος μεριά, πές μου τι έκανες, σου είπα είμουν στόκος:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν βγάζει νερό επειδή μάλλον βούλωσε. Στην αποσυμπίεση, δλδ όταν το κλείνω γεμίζω ατμούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν βγάζει νερό επειδή μάλλον βούλωσε. Στην αποσυμπίεση, δλδ όταν το κλείνω γεμίζω ατμούς


Αυτό είναι, δες το κουτί του νερού, πίεσε το καλά στην βάση, αν δεν το πιέσεις αρκετά δεν πέρνει νερό, πόσο καιρό τη έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Από της 13/03/08
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Από της 13/03/08

αυτό είναι σαν νέος έχεις και απορίες, πάντως το νερό σου είναι, δεν έχεις βάλει σωστά το κουτί του στοίχημα 1 ποστ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αποκαλείτε, αφού όταν βγάζω το χερούλι είναι γεμάτο νερό και αν το αφήσω πολύ ώρα ανοιχτό βγάζει από τα πλαϊνά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αποκαλείτε, αφού όταν βγάζω το χερούλι είναι γεμάτο νερό και αν το αφήσω πολύ ώρα ανοιχτό βγάζει από τα πλαϊνά

Η εφαρμογη του δοχείου καμιά φορά δεν εφαρμόζει σωστά, το νερό που βγαίνει απο το πλάι είναι επειδή μπορεί να γέμησε η σκάφη που είναι κάτω απο την εσπρεσομηχανή λύσεις..

1) Ελέγχεις αν η σκάφη είναι άδεια απο νερό, καθώς με τον ατμό γεμηζει νερά, θέλει να είναι 100% τοποθερημένο και το μικρό πλαστικό κομμάτι που έχει σωστά τοποθετημένο.
2)ελέγχεις αν το ανλιάκι το μάυρο του δοχείου νερού είναι στα δεξιά της μηχανής σου και να είναι καλά κουμπομένο, νακάνει κλάκ, αν όχι βγάλτο και ξανατοποθέτησε το, αλλα πάντα το κουμπώνεις δυνατά.
3) ελέγχεις το πράγμα που μπαίνει ο καφές αν είναι η τρυπούλα σου ανοικτή καθώς μετά απο αυτό που κάνεις και δεν βγαίνει νερό ξερένετε και το βουλώνεις.

Δες αυτα τα 3 άν δεν γίνετε κάτι μου ξαναλές;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα πλέον, ενώ πλέον, το νερό τρέχει. Έβαλα το φίλτρο του ESP που δεν το χρησιμοποιώ πότε και εκεί οι σταγόνες είναι πιο συχνές και ξαφνικά έτρεχε στην κανονική δοσολογία . Όμως πριν από αυτό είχα ακούσει ένα περίεργο ήχο, σαν αυτόν που είχα ακούσει στην πρώτη μου μηχανή πριν τα φτύσει, και βγήκε νερό από τα πλαϊνά. Όποτε όποτε βάζω καφέ, το μισό νερό το πετάει από τα πλαϊνά.

Λογικά χάλασε το λάστιχο, αρά θέλει service και επειδή δεν θα κάθομαι να παρακαλάω την Krups να μου φτιάξει ένα φλιτζάνι καφέ θα πάω να πάρω άλλη.

Σκέφτομαι είτε τις παραπάνω που έγραψα, είτε αυτή που πουλάνε στα καταστήματα των Starbucks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα πλέον, ενώ πλέον, το νερό τρέχει. Έβαλα το φίλτρο του ESP που δεν το χρησιμοποιώ πότε και εκεί οι σταγόνες είναι πιο συχνές και ξαφνικά έτρεχε στην κανονική δοσολογία . Όμως πριν από αυτό είχα ακούσει ένα περίεργο ήχο, σαν αυτόν που είχα ακούσει στην πρώτη μου μηχανή πριν τα φτύσει, και βγήκε νερό από τα πλαϊνά. Όποτε όποτε βάζω καφέ, το μισό νερό το πετάει από τα πλαϊνά.

Λογικά χάλασε το λάστιχο, αρά θέλει service και επειδή δεν θα κάθομαι να παρακαλάω την Krups να μου φτιάξει ένα φλιτζάνι καφέ θα πάω να πάρω άλλη.

Σκέφτομαι είτε τις παραπάνω που έγραψα, είτε αυτή που πουλάνε στα καταστήματα των Starbucks

Πάντως είσαι άτυχος, κρίμα ρε γμτ και άδικο, νέα μηχανή και να σου βγεί ελατωματική; αλλα απο την άλλη δές την εταιρεία μήπως κάνει αντικατάσταση, στο κάτω κάτω είναι πολλύ κενούρια για να σου πούν ότι έκανες κάτι εσύ:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ξέρεις κάτι; Βαρέθηκα να τρέχω την μηχανή στο Service και μετά στο κατάστημα για αντικατάσταση. Αν και κανόνισα από το κατάστημα να πάω αύριο και να έρθουμε σε διαπραγμάτευση :)

Θα δείξει!

Υ.γ.: Έχει κανείς την μηχανή που πουλάνε στα Starbucks;

edit: Και λίγο κουτσομπολιό ενώ χθες μου είπαν ότι έγραψα πιο πάνω σήμερα που τους πήρα τηλέφωνο για να "επιβεβαιώσω" το ραντεβού μου είπαν ααα δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι και διάφορα τέτοια :P Γαμάτο! Φσσσ, και μετά λένε εμένα κυκλοθυμικό :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αγόρασα την Kenwood στα 140?.
Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος, παρόλο που η ποιότητα κατασκευής είναι κατώτερη.
π.χ. μου άρεσε πολύ το αξεσουάρ του καπουτσίνου είναι πολύ καλύτερο αλλά και ο μοχλός του ατμού απίστευτα βολικός. Επίσης μου έκανε φοβερή εντύπωση που ο καφές στην Krups μου έβγαινε πάντα λάσπη στο τέλος ενώ τώρα βγήκε πέτρα.

Μακάρι να μην έχω προβλήματα.

Υ.γ.: Το θέμα είναι τι κάνω με την Krups :P

3) ελέγχεις το πράγμα που μπαίνει ο καφές αν είναι η τρυπούλα σου ανοικτή καθώς μετά απο αυτό που κάνεις και δεν βγαίνει νερό ξερένετε και το βουλώνεις.

Πως ακριβώς γίνεται ο έλεγχος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Υ.γ.: Το θέμα είναι τι κάνω με την Krups :P



Πως ακριβώς γίνεται ο έλεγχος;

Φυσάς την μία τρύπα και βγαίνει αέρας:D πάντως την krups κράτα την στην κούτα, μπορεί να μην έχει πρόβλημα και να την πετάξεις άδικα, απλά αν έχεις επίσκεψη απο κάποιον γνώστη ρώτα τον μπάς και κάνεις κάνα λάθος;)


Καλοριζικη η νέα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σίγουρα έχει πρόβλημα αφού ένα λάστιχο μοιάζει σκισμένο!

Θενξ!

Αλήθεια, πως εξηγείται κάποιες φόρες ο καφές στο τέλος να βγαίνει πέτρα και κάποιες άλλες όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σχισμένο;; Μήπως να το πας, παρ' όλα αυτά, στην αντιπροσωπεία/σέρβις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όταν το πήγα για πρώτη φορά για το ίδιο λάστιχο, μετά το κατάστημα μου έβγαλε την πίστη να μου την αλλάξει.

Ε εντάξει, κουράστηκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αλλά αν ήταν να είχες δώσει 300 ευρώ εξ' αρχής για μία μηχανή καφέ, θα είχες πάρει μία επαγγελματική.
Τώρα πετάς 150 ευρώ; Να την πάρουν πίσω οι γελοίοι. Ειδικά αφού σου τυχαίνει απανωτά μία χαλασμένη, μην το παρατάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top