Δάνεια και ληξιπρόθεσμες οφειλές

spyrolios

Νεοφερμένος

Ο spyrolios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 66 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια εχω φτασει στο Α Μ Η Ν.Εαν καποιος μπορει να με βοηθηση με τις γνωσεις του η τις γνωριμιες του ας το κανει.Εχω αμεση αναγκη απο 2 εως 3 χιλιαδες ευρω για να μπορεσω να καλυψω καποιες ληξιπροθεσμες οφειλες απο δανεια γιατι θα μου βγαλουν στο σφυρι το σπιτι.Ειμαι πολυτεκνος με δυο παιδια φοιτητες και τα αλλα γυμνασιο λυκειο και δημοτικο.Εχω βαλει προς πωληση ενα μικρο σπιτι αλλα μεχρι να πωληθη θα ειναι αργα.Τα χρηματα που ζηταω θα τα επιστρεψω μολις πωληθη το σπιτι.Προσπαθησα να παρω αλλο δανειο για να καλυψω τα ληξιπροθεσμα αλλα δεν μου δινει καμμια.ΣΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καταρχάς σύμφωνα με την νομοθεσία, υποτίθετε τουλάχιστον, ότι καμία Ελληνική τράπεζα δεν πρέπει να σου δώσει δάνειο αν το 40% του μισθού σου δεν επαρκεί να καλύψει την μηναία δόση του δανείου που επρόκειτο να πάρεις και τις υπόλοιπες δόσεις από άλλα δάνεια και κάρτες.

Ωστόσο υπάρχει κάτι σαν μικρό παραθυράκι στο παραπάνω. Αν δηλώσεις ότι το δάνειο αυτό το παίρνεις για ξεπληρώσεις κάποιο άλλο δάνειο τότε το δεύτερο,αυτό που θέλεις να ξεπληρώσεις, δάνειο δεν υπολογίζεται. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για την μεταφορά ή για κάρτες. Ωστόσο δεν ξέρω τι γίνεται αν οι ληξιπρόθεσμες οφειλές δεν αφορούν τραπεζικά ιδρύματα.

Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν σου δίνουν, από την στιγμή που μπορείς να πουλήσεις το σπίτι σημαίνει ότι δεν είναι υποθήκη κάπου όποτε θα μπορούσες να το βάλεις σαν υποθήκη. Μήπως είναι εκτός σχέδιο πόλης;

Τέλος, να σε ενημερώσω ότι αυτή την περίοδο όντως τα τραπεζικά ιδρύματα αυτή την περίοδο αποφεύγουν να δίνουν δάνεια. Φήμες θέλουν μεγάλη ελληνική τράπεζα από τις 100-150 αιτήσεις που δέχεται την ημέρα για χορήγηση δανείου να εγκρίνει μόνο τις 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

spyrolios

Νεοφερμένος

Ο spyrolios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 66 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σ' ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου το προβλημα με εμενα ειναι οτι εχω ακινητη περιουσια σε νησι αλλα δεν εχω ρευστο.Για να πουλησω χρειαζετε χρονος και το προβλημα μου ειναι αμμεσο.Φαντασου οτι υστερα απο διακανονισμο με τη ΔΕΗ πρεπει να δωσω αυριο 200 ευρω και δεν τα εχω.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ε και δεν έχει σχέση αυτό :) Αν η τράπεζα έχει υποκατάστημα σε ακτίνα 30χμλ από το σπίτι θα στο δεχτούν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν σου δίνουν, από την στιγμή που μπορείς να πουλήσεις το σπίτι σημαίνει ότι δεν είναι υποθήκη κάπου όποτε θα μπορούσες να το βάλεις σαν υποθήκη. Μήπως είναι εκτός σχέδιο πόλης;

Τέλος, να σε ενημερώσω ότι αυτή την περίοδο όντως τα τραπεζικά ιδρύματα αυτή την περίοδο αποφεύγουν να δίνουν δάνεια.
Φήμες θέλουν μεγάλη ελληνική τράπεζα από τις 100-150 αιτήσεις που δέχεται την ημέρα για χορήγηση δανείου να εγκρίνει μόνο τις 2.


Προφανως δεν τον θεωρουν αξιοπιστο..
Σε τετοιες περιπτωσεις αυτο που γινεται συνηθως ειναι να εγγυαται ο εκαστοτε διευθυντης του καταστηματος για σενα και μετα απο αυτη την παραινεση του να διδεται το δανειο..διαφορετικα δεν...Με λιγα λογια, επειδη εχεις καποιο ακινητο δε σημαινει οτι θα σου δωσουν καποιο δανειο να καλυψεις καποιες αλλες οφειλες και δη ληξιπροθεσμες...

Και αυτο περι αποφυγης..ισχυει για τουλαχιστον 3 τραπεζες που γνωριζω απο τους ιδιους τους επαγγελματικους..αλλαξε αρδην η πολιτικη τους στο θεμα των δανειων...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top