Να καταργηθεί ο Τειρεσίας;

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ως γνωστό, από το Σεπτέμβριο 1997, ζει στη χώρα μας ο "Μεγάλος Αδερφός" των Τραπεζών, το σύστημα δηλαδή "επεξεργασίας δεδομένων οικονομικής συμπεριφοράς" με την επωνυμία "Τειρεσίας". Σχετικά υπάρχουν διιστάμενες απόψεις. Άλλοι(κυρίως οι Τραπεζίτες) θεωρούν ότι πρέπει να υπάρχει και άλλοι(κυρίως οι Καταναλωτές και οι Μικρομεσαίοι), ότι με τη λειτουργία του περιορίζεται η οικονομική ελευθερία, εντός των ορίων της Ελληνικής Επικράτειας. Προσωπικά ανήκω στους δεύτερους. Εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η κατάργηση του θα τσάκιζε την κατανάλωση αφού ακόμη και για το πιο μικρό δάνειο θα χρειάζονταν υποθήκη ή έστω πιο δύσκολες διαδικασίες. Τώρα οποιοσδήποτε 18χρόνος ακόμη και αν έχει 0? σε καταθέσεις μπορεί να βγάλει μια φοιτητική πιστωτική, χωρίς Τειρεσία αμφιβάλω. Επίσης η διάθεση για χορήγηση δανείων θα μειώνονταν.

Τέλος το θεωρώ ουτοπία να πιστεύουμε ότι ακόμη και αν καταργηθεί επίσημα ο Τειρεσίας ή οποιοσδήποτε επίσημος τέτοιος θεσμός ότι δεν θα υπάρχουν ανεπίσημες black lists μεταξύ έστω κάποιον τραπεζών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κοίτα σύμπτωση, χτες είχα την ίδια συζήτηση!
Συμφωνώ με τον Παναγιώτη, ότι θα έπρεπε να υπάρχει, αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να γνωρίζεις πότε μπαίνεις σε αυτόν (μόλις χτες έμαθα ότι δεν το μαθαίνεις!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
O Τειρεσίας είναι σήμερα το μόνο μέσο που καταγράφει την ιστορικότητα της πιστοληπτηκής συμπεριφοράς του κάθε ένα από εμάς που είχε/έχει κάποιο πιστωτικό προιόν. Δεν νομίζω ότι η καταργησή του θα βοηθήσει σε τίποτα αφού μάλλον θα μπλοκάρει τον δανεισμό από τις τράπεζες αφού αυτές δεν θα μπορούν να κάνουν σωστό credit αυξάνοντας έτσι τις επισφάλειες τους και κατά συνέπεια την αύξηση του κόστους δανεισμού. Όλοι μπορούμε να μάθουμε αν είμαστε στον τειρέσια με μια απλή αίτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κοίτα σύμπτωση, χτες είχα την ίδια συζήτηση!
Συμφωνώ με τον Παναγιώτη, ότι θα έπρεπε να υπάρχει, αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να γνωρίζεις πότε μπαίνεις σε αυτόν (μόλις χτες έμαθα ότι δεν το μαθαίνεις!).

Πάντως, απ' όσα διαβάζει κανείς "οποιοδήποτε φυσικό ή νομικό πρόσωπο δεν επιθυμεί την εμφάνιση των στοιχείων της οικονομικής συμπεριφοράς του, μπρορεί να το ζητήσει εγγράφως...οπότε στη θέση των δεδομένων στο αρχείο(του Τειρεσία τ.σ.) θα αναγράφεται ότι δεν επιθυμεί την αναγραφή δεδομένων που τον αφορούν"(βλ. Τραπεζικές δραστηριότητες αμφισβητήσιμης νομιμότητας'- του Σπύρου Δ. Ψυχομάνη- Εκδόσεις Σάκκουλα, σελ. 36)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Η μητέρα μου είναι δημόσιος υπάλληλος. Κάποτε κάποιος -για τον οποίο η μητέρα μου υπέγραψε ως εγγυητής - καθυστέρησε ΜΙΑ δόση σε ένα ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ δάνειο που είχε πάρει (της τάξης των 10.000 ευρώ αν θυμάμαι καλά), αλλά αυτή τη δόση την πλήρωσε μαζί με την επόμενη, οπότε μιλαμε για καθυστέρηση μόλις ενός μήνα. Τι να το κάνεις όμως; Η μητέρα μου (!!!) μπήκε αμέσως στην μαύρη λίστα του Τειρεσία εν αγνοία της και μετά δεν μπορούσε να καταλάβει γιατί δεν μπορούσε να βγάλει δάνειο στον εαυτό της.

Δεν ξέρω αν η μητέρα μου είναι η μόνη περίπτωση παράλλογου φακελώματος, αλλά δεν το νομίζω. Επίσης, δεν γνωρίζω πως ακριβώς βοηθάει ο Τειρεσίας το χρηματοπιστωτικό (έτσι λέγεται; ) σύστημα, οπότε το μόνο που θα πω είναι πως πολύ πιθανόν χρειάζεται να αλλάξει ο τρόπος λειτουργίας της εν λόγω εταιρίας(?) και η όλη κατάσταση να γίνει αρκετά πιο διαφανής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η μητέρα μου είναι δημόσιος υπάλληλος. Κάποτε κάποιος -για τον οποίο η μητέρα μου υπέγραψε ως εγγυητής - καθυστέρησε ΜΙΑ δόση σε ένα ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ δάνειο που είχε πάρει (της τάξης των 10.000 ευρώ αν θυμάμαι καλά), αλλά αυτή τη δόση την πλήρωσε μαζί με την επόμενη, οπότε μιλαμε για καθυστέρηση μόλις ενός μήνα. Τι να το κάνεις όμως; Η μητέρα μου (!!!) μπήκε αμέσως στην μαύρη λίστα του Τειρεσία εν αγνοία της και μετά δεν μπορούσε να καταλάβει γιατί δεν μπορούσε να βγάλει δάνειο στον εαυτό της.

Δεν ξέρω αν η μητέρα μου είναι η μόνη περίπτωση παράλλογου φακελώματος, αλλά δεν το νομίζω. Επίσης, δεν γνωρίζω πως ακριβώς βοηθάει ο Τειρεσίας το χρηματοπιστωτικό (έτσι λέγεται; ) σύστημα, οπότε το μόνο που θα πω είναι πως πολύ πιθανόν χρειάζεται να αλλάξει ο τρόπος λειτουργίας της εν λόγω εταιρίας(?) και η όλη κατάσταση να γίνει αρκετά πιο διαφανής...

Δεν είναι ολίγον(;) τι "σφράγισμα αλά 666";;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
....και μάλλον ήταν οφειλή πάνω της μιας δόσης και ληξηπρόθεσμή άνω των 30 ημερών.....γιαυτό πολύ προσοχή πού υπογράφει κάποιος ως εγγυητής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top