Υπάρχει ανιδιοτελής Αγάπη;

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι είναι τόσο ερμητικά και ακαταλαβίστικα αυτά που είπα. Με κάνεις υποκρίτρια με άλλα λόγια, αγαπητέ μου?


Είπα πουθενά ότι δεν πρέπει να υπάρχουν ή να πιστέυουμε στα ιδανικά μας? Γιατί παρερμηνεύετε τα λόγια μου? Επειδή μπορείτε? Επειδή τόλμησα να εκφράσω διαφορετική άποψη από σας? Επειδή τόλμησα να είμαι ειλικρινής?

Θα ήθελα να σου επισημάνω, αγαπητή μου Ρουμάνα, ότι το να καταφεύγουμε σε τέτοιου είδους αιτιάσεις, όποτε ο συνομιλητής μας φέρνει σε δύσκολη θέση, αντιμέτωπους με δικές μας προηγούμενες πράξεις ή θέσεις, όχι μόνο είναι άκομψο αλλά και αναποτελεσματικό. Θα μπορούσα κι εγώ να υποθέσω τα ίδια για το δικό σου ποστ και συγκεκριμένα για τις εκφράσεις: "Ακροβατούμε ανάμεσα στις λέξεις", φράση που μας υποδεικνύει ως βερμπαλιστές ή με απλά λόγια παπαρολόγους. Ακόμη, "Δεν θα σκέπτομαι ποτέ αλαζονικά ότι έφτασα σε αυτό το σημείο", φράση που μας υποσκάπτει ως αλαζόνες (εύκολο να το πεις για τον καθένα αυτό ε; ). Μάλιστα τα περί αλαζονείας τα επαναλαμβάνεις και στο τελευταίο σου ποστ, πράγμα που υποδεικνύει ότι δεν είναι συμπτωματικά, μιας κι αυτή τη φορά αναφέρεσαι ξεκάθαρα σε μένα. Επίσης το "Έχω την ωριμότητα να παραδεχτώ ότι δεν θα προσφέρω και δεν θα μου προσφέρουν ποτέ ανιδιοτελή αγάπη", που υπονοεί ότι αυτοί που πιστεύουν πως προσφέρουν ή λαμβάνουν ειλικρινή αγάπη, δηλαδή εμείς, είμαστε ανώριμοι. Για το "επειδή μπορείτε", θα μπορούσα επίσης να αναρωτηθώ τι ακριβώς υπονοεί και να περιμένω καρτερικά την απάντησή σου. Τέλος, το "επειδή τόλμησα να εκφράσω διαφορετική άποψη από τη δική σας", είναι τουλάχιστον άτοπο να το τσαμπουνάει η πλειοψηφούσα αντίληψη στη φαιδρή μειοψηφία που αποτελούμε. Μη μας πείτε ότι σας καταπιέζουμε κιόλας, γιατί θα φάω το καπέλο μου όπως ο Ρόμπαξ...
Εγώ λοιπόν δεν κατέφυγα σε τέτοιες μεθόδους, αντίθετα έγραψα με πάθος αυτό που είχα μέσα στην ψυχή μου. Την απογοήτευση γι' αυτά που διάβασα από αρκετούς (και των θετικώς ψηφισάντων συμπεριλαμβανομένων). Το ότι κι αυτό ακόμη το βρίσκετε προσβλητικό υπογραμμίζει το ποιος καταπιέζει ποιον εδώ μέσα και να με συγχωρείς που σου επιστρέφω αμάσητους όλους τους χαρακτηρισμούς και τα υπονοούμενα που μόλις σημείωσα...

Το μόνο που είπα είναι ότι ο ρεαλισμός μας βοηθά να μένουμε ταπεινοί για να προσπαθήσουμε ακόμα πιο πολύ. Μας βοηθά να συνεχίζουμε να παλέψουμε να φτάσουμε στο ιδανικό μας, να μην σταματάμε όσο ζούμε αυτό το όμορφο ταξίδι προς τα ιδανικά μας. Γιατί αυτό σημαίνει ζωή. Αν πιστέψουμε πως φτάσαμε στον προορισμό μας ( εντελώς αλαζονική σκέψη[FONT="])[/FONT], το απόλυτο κενό μας περιμένει… μετά την ανιδιοτέλεια…τι έχει, πέραν [I]το θάνατο[/I]?
[/QUOTE]

Αυτό είπες; Μάλιστα...:hmm:
Ας το δούμε λοιπόν:
[QUOTE="roumana, post: 544514, member: 1505"]
Συχωρέστε μου το κυνισμό, αλλά τα λόγια είναι λόγια και οι πράξεις είναι πράξεις. Και μονο οι ανιδιοτελείς άνθρωποι κάνουν ανιδιοτελείς πράξεις.

Τον κυνισμό σου τον συγχωρέσαμε αβίαστα. Θα ήθελα όμως να επισημάνω, ότι ο κυνισμός δεν συνάδει σε καμμία περίπτωση με έννοιες όπως η ταπεινότητα, αλλά ακόμη περισσότερο με αυτό που αποκαλούμε "Ιδανικά", τα οποία έχει πολλούς και διάφορους τρόπους να τα καταρρίψει ή να τα λοιδορήσει. Επίσης, ότι πρώτη εσύ χαρακτήρισες τις δικές σου θέσεις ως κυνικές. Και κοίτα να δεις και κάτι άλλο: Αν δεν υπάρχουν ανιδιοτελείς πράξεις, τότε σύμφωνα με τη δική σου φράση, δεν υπάρχουν και ανιδιοτελείς άνθρωποι. Έτσι, όσοι τόλμησαν να υπονοήσουν ότι αγαπούν με ανιδιοτέλεια, καθίστανται υποκριτές.
Στις απόψεις απάντησα και στον πανθομολογούμενο κυνισμό τους και έχω πολύ ελαφρά τη συνείδησή μου γι' αυτό.

...Χαος,δεν μου άξιζε.

Επειδή όλα όσα γράψαμε μέχρις εδώ έχουν την οσμή τσακωμού, όμως εγώ σε θεωρώ πάντα φίλη μου και το λέω από καρδιάς, θα ήθελα να πω πολύ στα σοβαρά (τα παραπάνω πάρε τα ως απλή λεκτική γυμναστική, για να ξεμουδιάσουμε λιγάκι:D:P): Χαίρομαι ειλικρινά που με αυτή μου τη φράση σ' έκανα ν' αναλογιστείς πόσο μακριά ήταν αυτές οι θέσεις από αυτά που έχεις δείξει μέχρι σήμερα πως πιστεύεις για την αγάπη. Μήπως καλή μου σε πέτυχε το θέμα σε φάση απογοήτευσης; :bigarmhug:flowers:

Ολα αυτα ακουγονται υπερβολικά ιδανικα και ρομαντικα, ιδιαιτερα απο καποιον που υποστηριζει την πολυγαμία, διαχωρίζει το σεξ από τις σχεσεις, και θα υποστηριζε και την απιστια ακομα και σε παντρεμενα ατομα.:hmm::confused::worry:

Από τις μέχρι σήμερα συζητήσεις μας, μου έχει καταστεί σαφές ότι δεν εννοείς να διαχωρίσεις την αγάπη από το σεξ, τη μονογαμία, τη σύμβαση του γάμου και όλα όσα κάνουν τις ανθρώπινες σχέσεις να νοσούν κατά τη γνώμη μου στην εποχή μας. Γι' αυτό θεωρώ πως δεν μπορείς να κατανοήσεις τα όσα έγραψα παρά μόνον ως φληναφήματα και υπερβολές. Δεν σε κατηγορώ γι' αυτό, άποψη και η μία, άποψη και η άλλη. Απλά, αυτό που εσύ χαρακτηρίζεις ως ηθική εγώ το θεωρώ ως ηθικολογία, οπότε δεν υπάρχει κοινός τόπος στη συζήτησή μας. Μπορείς να με θεωρείς όσο ανακόλουθο θέλεις, δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το μόνο που είπα είναι ότι ο ρεαλισμός μας βοηθά να μένουμε ταπεινοί για να προσπαθήσουμε ακόμα πιο πολύ. Μας βοηθά να συνεχίζουμε να παλέψουμε να φτάσουμε στο ιδανικό μας, να μην σταματάμε όσο ζούμε αυτό το όμορφο ταξίδι προς τα ιδανικά μας. Γιατί αυτό σημαίνει ζωή. Αν πιστέψουμε πως φτάσαμε στον προορισμό μας ( εντελώς αλαζονική σκέψη[FONT=&quot])[/FONT], το απόλυτο κενό μας περιμένει… μετά την ανιδιοτέλεια…τι έχει, πέραν το θάνατο?

Μα αν είχες πει αυτό εξ' αρχής πού ακριβώς θα ήταν η διαφορά απόψεών μας; :confused:
Είπα εγώ κάτι διαφορετικό; :worry:

Αρχική Δημοσίευση από Ρουμάνα:
Κάποτε έμαθα ότι τα ιδανικά παύουν να είναι ιδανικά την ίδια στιγμή που γίνονται πραγματικότητα.

Να με συγχωρεί η χάρη σου αλλά αυτά τα δυο quotes που έχω παραθέσει, δεν λένε το ίδιο πράγμα. :/:
Χαίρομαι αν μη τι άλλο, που αναθεώρησες.
Τουλάχιστον εσύ είχες το θάρρος της γνώμης σου και δεν αρκέστηκες σε +1, -1.
Σε καμία περίπτωση οι απαντήσεις μου (μας; :worry:) δεν απευθύνονταν μόνο σε σένα. Εξάλλου διάλογο κάνουμε και η διαφωνία είναι θεμιτή. Η υπερ-ευθιξία από την άλλη στο διάλογο είναι παντελώς άχρηστη.

Αρχική Δημοσίευση από Λόρυ:
Και τι θελεις να πεις για τα σχολια μου με αυτο ακριβως, δε καταλαβα.
Τίποτα πέραν της απόλυτης συμφωνίας μου (και αυτής του Όσκαρ Ουάιλντ:P) με τα όσα έγραψες! :) Οι δύο φράσεις έχουν σχεδόν το ίδιο νόημα. :)
Άντε, αμέσως να με αποπάρεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και κοίτα να δεις και κάτι άλλο: Αν δεν υπάρχουν ανιδιοτελείς πράξεις, τότε σύμφωνα με τη δική σου φράση, δεν υπάρχουν και ανιδιοτελείς άνθρωποι. Έτσι, όσοι τόλμησαν να υπονοήσουν ότι αγαπούν με ανιδιοτέλεια, καθίστανται υποκριτές.
Οχι απαραιτητα. Μπορει απλα να μην αντιλαμβανονται οτι δεν ειναι ανιδιοτελείς. Και αυτες οι 2 κατηγοριες ειναι το ας πουμε το 99%.

Από τις μέχρι σήμερα συζητήσεις μας, μου έχει καταστεί σαφές ότι δεν εννοείς να διαχωρίσεις την αγάπη από το σεξ, τη μονογαμία, τη σύμβαση του γάμου και όλα όσα κάνουν τις ανθρώπινες σχέσεις να νοσούν κατά τη γνώμη μου στην εποχή μας. Γι' αυτό θεωρώ πως δεν μπορείς να κατανοήσεις τα όσα έγραψα παρά μόνον ως φληναφήματα και υπερβολές. Δεν σε κατηγορώ γι' αυτό, άποψη και η μία, άποψη και η άλλη. Απλά, αυτό που εσύ χαρακτηρίζεις ως ηθική εγώ το θεωρώ ως ηθικολογία, οπότε δεν υπάρχει κοινός τόπος στη συζήτησή μας. Μπορείς να με θεωρείς όσο ανακόλουθο θέλεις, δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό.;)
Καποιο λαθος κανεις. Το τι ειναι αγαπη και τι ειναι σεξ τα διαχωριζω. Εκεινο που βλεπω ειναι πως εσυ τη μια περιγραφεις το σεξ σαν την ανωτατη εκφραση και επικοινωνια μεταξυ ανθρωπων,..και την αλλη το παρουσιαζεις σαν μια ορμη που δε πρεπει να την χαλιναγωγουμε για να μην παθουμε τιποτα. Εχω την αισθηση πως τα λες οπως σε βολευουν και στο επισημαινω φιλικα. Δε μπορεις να εισαι τη μια ο σουπερ ρομαντικος, να πιστευεις στην ανιδιοτελη αγαπη, (να λες οτι την πραττεις κιολας) στον ερωτα, στο οτι το σεξ ειναι κατι το υπεροχο, η υπερτατη συνδεση.......κι απ΄την αλλη..........να χουμε παντα 5-6 γκομενακια να παιζουμε, περα απο τη συντροφό μας, γιατι...τι να κανουμε, ειναι ορμες και δε πρεπει να λεμε οχι στο κατω κεφαλι ! :rolleyes: Ουτε να λες ασταματητα τα του Μαρκησιου "οι καλυτερες σχεσεις ειναι σχεσεις συναλλαγης" ενω παραλληλα ειρωνευεσαι οσους φοβουνται οτι δεν υπαρχει ανιδιοτελης ερωτικη αγαπη (ή ειναι πολυ σπανια).

Συνοψιζω τη γνωμη μου. Αναφερομαι σε σενα αλλα φορα γενικα οποιονδηποτε εχει πει/υπονοησει τα σχετικα.

Μιλησα για σεξ και σχεσεις ,δλδ ερωτα. Και ειχα πει οτι καποια ατομα, μπορουν ευκολα να κανουν σεξ με αγνωστους (ειτε μιας ημερας ειτε λιγων συναντησεων), ή χωρις συναισθημα, απλα απο ποθο (δλδ, ορμονες που απο την πολλη αποχη και τα ερεθισματα σημερα γυρω μας, εχουν χτυπήσει "κόφτη" ). Και ειπα οτι αυτο το σεξ, δε ταιριαζει σε ολους, και το θεωρω κατωτερο και σε καμια περιπτωση δε θα απολαμβανει της περιγραφης που ειχες και εσυ ο ιδιος δωσει ως "υπερτατη μορφη επικοινωνιας και δοσιματος" κλπ. Δε μπορουμε να τα εχουμε ολα. Θελει καποιος να κανει σεξ ; Με γεια του με χαρα του και σεβαστό,αφου συμφωνουν και τα 2 ατομα. Μη μας πουλανε φουμαρα ομως, οτι "χτες γνωρισα την Μαρια και ειχαμε την υπερτατη μορφη επικοινωνιας μεταξυ ανθρωπων" !, γιατι ειναι αστειο.
Ουτε συμφωνω, καποιος να ειρωνευεται υποστηριζοντας την ανιδιοτελη ερωτικη αγαπη, και να την διαχωριζει παντελως από το σεξ, στο στυλ :

"αγαπη μου εισαι το φως μου, η λαμψη μου, το αλλο μου μισο, ο ουρανος τα αστερια μου το δακρυ μου, το γελιο μου, η ανασα μου........α και που σαι, παω να βγαλω τα ματια μου με τη γειτονισσα γιατι εσυ εχεις πονοκεφαλο/εισαι εγγυος/δε το κανεις καλα αλλα βαριεμαι να σου δειξω τι με ευχαριστει ! " :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τίποτα πέραν της απόλυτης συμφωνίας μου (και αυτής του Όσκαρ Ουάιλντ:P) με τα όσα έγραψες! :) Οι δύο φράσεις έχουν σχεδόν το ίδιο νόημα. :)
Άντε, αμέσως να με αποπάρεις :P
Α οκ. Δε σε αποπαιρνω, απλα δε καταλαβα, γιατι μου φανηκε πως δε λεει ακριβως το ιδιο ο Οσκαρ εκει. Τεσπα, η ουσια ειναι οτι εσυ ηθελες να πεις το ιδιο, οπότε , κουλ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μόλις σήμερα κατάλαβα πως δεν υπάρχουν ανιδιοτελείς άνθρωποι, πως η λέξη αυτή κακώς έχει προστεθεί στο λεξικό
Ποτέ δεν είναι αργά :)
Όσο για το ότι υπάρχει μια έννοια στο λεξικό που δεν αντικατοπτρίζει κάτι το πραγματικό/υπαρκτό δεν σημαίνει ότι κακώς υπάρχει. Απλά είναι μια έννοια που χαρακτηρίζει κάτι ιδεατό ;)
Γιατί αν δεν υπάρχει ανιδιοτελής και άδολη αγάπη, μάνα χαζορομαντική παρωχημένη, τότε πίσω από κάθε αγάπη, υπάρχει ιδιοτέλεια και δόλος, πίσω από κάθε έρωτα υπολογισμός και πίσω από κάθε σχέση συναλλαγή (τυχερέ Μαρκήσιε, τόσους θαυμαστές ούτε καν εσύ τους περίμενες).
Μιλάς για συνειδητές καταστάσεις ενώ εγώ όχι. Ποτέ δεν είπα ότι όταν αγαπάς κάποιον συνειδητά είναι ιδιοτελής αγάπη. Δεν κυνηγάς όσα θα ήθελες, απλά νιώθεις την έλλειψη τους όταν δεν τα δέχεσαι.
Κάψτε επιτέλους το φεγγάρι, βομβαρδίστε τ' αστέρια ώσπου να σβήσουν, για πάντα. Να πάψουν πια να υπάρχουν σεληνιασμένοι, αλαφροΐσκιωτοι, ρομαντικοί κι ιδεολόγοι, που εκτός από ηλίθιοι, είναι κι αντιπαραγωγικοί.
Καλά, δεν ήρθε το τέλος του κόσμου, μπορείς να ζήσεις όσο θέλεις την ουτοπία, δεν αλλάζει κάτι. Άλλωστε δεν καθορίζει μία άποψη που διάβασες σε ένα forum το πως εσύ βλέπεις τη ζωή :)
Γιατί το τι είναι αγάπη δεν θα μπορέσει να σου το πει κανένα λεξικό.....έλεος....αλλά μόνο η εμπειρία.
Υποθέτω αυτό ήταν σποντούλα για μένα (άκου έλεος :confused:) και καλά ότι δεν έχω ζήσει την πραγματική αγάπη. Το έγραψα αλλά σου διέφυγε ότι:
Θα μου πείτε δεν μπορείς να βασίζεσαι σε ένα λεξικό για να εκφράσεις ένα συναίσθημα, αλλά σίγουρα μπορείς να βρεις λέξεις που να το εκφράζουν έστω και μερικώς.
Δεν λέω, είναι ωραίο να μας διακατέχει ένα συναίσθημα που δεν μπορούμε να περιγράψουμε, αλλά δεν είναι κακό να το αγγίζουμε με λέξεις :worry:
Μήπως και εσύ negative μιλάς εκ πείρας = έχεις ζήσει την ανιδιοτελή αγάπη;


Πάντως Χάος, πραγματικά θεωρείς ότι έστω και για ένα άτομο έχεις ανιδιοτελή αγάπη; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αυτό λέω και γω ...μερικώς....αλλά δεν είναι απαραίτητο κάθε φορά σε κάθε λέξη να ανοίγουμε το λεξικό.....του Τριανταφυλλίδη.Για μερικά πράγματα είναι καλό να μιλάμε με βάση την προσωπική μας εμπειρία και εάν δεν έχουμε ή δεν το αντέχουμε να την μοιραστούμε δεν πειράζει δεν χάθηκε και ο κόσμος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ironlion

Νεοφερμένος

Ο ironlion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
εγώ ας πούμε που είμαι δωρητής οργανων επειδή αγαπώ τους συνανθρώπους μου και ξέρω πως ποτε κανεις δε θα με ανταμείψει για αυτό θεωρούμαι ιδιοτελής υποκριτής?ΦΥΣΙΚʼ ΚΑΙ ΥΠʼΡΧΕΙ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΉΣ ΑΓʼΠΗ ναι ίσως δε είναι εύκολο να τη βρείς αλλα οτιδήποτε άλλο,δεν είναι αγάπη ,ίσως είναι ερωτας,ενδιαφέρον,περιέργεια,μια καλή συμφωνία ίσως ίσως ίσως ..αγάπη πάντως δε είναι ..και ένας καλός τρόπος να μάθει κάποιος αν αγάπησε ποτε ,είναι να του λείπουν αυτά που ένιωσε όταν αγάπησε ,εάν αγάπησε και όχι να του έλειψε να τον αγαπούν και ότι αυτό συνεπάγεται...πάντα φιλικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εισαι (οχι εσυ ο απο πανω, ο οποιοσδηποτε) ανιδιοτελης δωρητης οργανων και το "βροντοφωναζεις " ;
Ωραια. Γινε δωρητης εν ζωη και σου βγαζω το καπελο.
Γιατι απαξ και ψοφησουμε, ευχαριστω. Κι εγω δωρητης θα γινω. Τι να τα κανω τα οργανα μου εκει που παω. Ποιος θα με ανταμειψει αν ειμαι νεκρος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ironlion

Νεοφερμένος

Ο ironlion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
σου ειπε καποιος πως δεν ειμαι και εν ζωη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από fandago:
Πάντως Χάος, πραγματικά θεωρείς ότι έστω και για ένα άτομο έχεις ανιδιοτελή αγάπη; :)

Επειδή έχουν πολλά ακουστεί, όπως για παράδειγμα η άποψη του Δόκτορα, τα οποία με κάνουν να σκέφτομαι πως πιθανώς η διαφωνία σ' αυτό το θέμα έγκειται απλά στους ορισμούς, θα ήθελα να μου πεις εσύ, αλλά και όλοι οι άλλοι, πώς θα ήταν κατά τη δική σας γνώμη μια ανιδιοτελής αγάπη. Όταν θα συμβεί αυτό, ευχαρίστως θ' απαντήσω, παρά το γεγονός πως κάθε απάντηση σ' αυτό το ερώτημα θα με κάνει να βγω "ζημιωμένος", με τον ένα ή τον άλλο τρόπο...

Αυτές οι ερωτήσεις είναι κι οι αγαπημένες μου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
εγώ ας πούμε που είμαι δωρητής οργανων επειδή αγαπώ τους συνανθρώπους μου και ξέρω πως ποτε κανεις δε θα με ανταμείψει για αυτό θεωρούμαι ιδιοτελής υποκριτής?
Το ότι μία πράξη σου ήταν ανιδιοτελής δεν σε κάνει απαραίτητα και τον ίδιο ανιδιοτελή. ;)

Η αγάπη όπως καταλαβαίνεις δεν εκφράζεται με μία πράξη μόνο οπότε...

Το ότι κάποιος ζει σε μια ουτοπία (για ένα συγκεκριμένο θέμα) δεν τον κάνει απαραίτητα και υποκριτή, λάθος συμπέρασμα. :)

Επίσης (προς negative αυτή τη φορά) το να ανοίγεις που και που λεξικό για να δεις πως κάποιος περιγράφει κάτι που θέλεις να περιγράψεις και εσύ δεν είναι έγκλημα. Άλλωστε δεν έμεινα μόνο στην ερμηνεία, απλά έκανα την εισαγωγή μου έτσι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
θα ήθελα να μου πεις εσύ, αλλά και όλοι οι άλλοι, πώς θα ήταν κατά τη δική σας γνώμη μια ανιδιοτελής αγάπη. Όταν θα συμβεί αυτό, ευχαρίστως θ' απαντήσω
Προσωπικά θεωρώ ανιδιοτελή την αγάπη αν ισχύουν κυρίως τα εξής:

  • Δίνεις χωρίς να περιμένεις να πάρεις.
  • Αν δεν πάρεις ΠΟΤΕ δεν θα νιώσεις ΚΑΘΟΛΟΥ λυπημένος, απογοητευμένος, ανικανοποίητος, ελλιπής.
  • Ακόμα και αν πληγώνεσαι από αυτόν που αγαπάς ανιδιοτελώς, εσύ συνεχίζεις να τον αγαπάς.
  • Αν η αναγνώριση των όσων δίνεις σου είναι αδιάφορη
:hmm:Δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι, αυτά μου έρχονται τώρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ironlion

Νεοφερμένος

Ο ironlion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Eάν έδινα μυελό των οστών στην πρώην μου έως δείγμα ελάχιστης εκτίμησης για τα χρόνια που περάσαμε μαζί ,για να ζήσει, και να μεγαλώσει το παιδάκι της χωρίς εγώ να έχω κανένα απολύτως όφελος και να περάσω μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ "επώδυνη" διαδικασία θα με έκανε ιδιοτελή? Εάν εγώ προσωπικά ένιωθα καλά με αυτό και με έκανε να δακρύζω από χαρά που κάποιος ζει και εγώ έκανα κάτι για αυτό θα με έκανε ιδιοτελή... εάν όλα αυτά τα έκανα ας πούμε όταν είχα χωρίσει και μόνος μου έκανα εξετάσεις "πληρώνοντας" από την τσέπη μου, θα με έκανε ιδιοτελή??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
σου ειπε καποιος πως δεν ειμαι και εν ζωη??
Δε λεω αν εισαι. Λεω αν εχεις ηδη δωσει οργανο. Εχεις δωσει ; Ετσι απο αγαπη, οχι απο αναγκη δικου σου ανθρωπου ομως.

Eάν έδινα μυελό των οστών στην πρώην μου έως δείγμα ελάχιστης εκτίμησης για τα χρόνια που περάσαμε μαζί ,για να ζήσει, και να μεγαλώσει το παιδάκι της χωρίς εγώ να έχω κανένα απολύτως όφελος και να περάσω μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ "επώδυνη" διαδικασία θα με έκανε ιδιοτελή? Εάν εγώ προσωπικά ένιωθα καλά με αυτό και με έκανε να δακρύζω από χαρά που κάποιος ζει και εγώ έκανα κάτι για αυτό θα με έκανε ιδιοτελή... εάν όλα αυτά τα έκανα ας πούμε όταν είχα χωρίσει και μόνος μου έκανα εξετάσεις "πληρώνοντας" από την τσέπη μου, θα με έκανε ιδιοτελή??
To πιο ανωδυνο και με τη λιγοτερη θυσια διαλεξες ! Νεφρό ή πνεύμονα θα δινες ; Είσαι έτοιμος αύριο να δώσεις; Έτσι προσφορά.
Τότε μόνο μπορείς να ισχυριστείς τα προηγούμενα που είπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ironlion

Νεοφερμένος

Ο ironlion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Λοριεν όργανο όχι δεν εχω δώσει αλλά το παραπάνω το έχω κάνει που αναφέρω...:) και θα το ξανάκανα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Eάν έδινα μυελό των οστών στην πρώην μου έως δείγμα ελάχιστης εκτίμησης για τα χρόνια που περάσαμε μαζί ,για να ζήσει, και να μεγαλώσει το παιδάκι της χωρίς εγώ να έχω κανένα απολύτως όφελος και να περάσω μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ "επώδυνη" διαδικασία θα με έκανε ιδιοτελή? Εάν εγώ προσωπικά ένιωθα καλά με αυτό και με έκανε να δακρύζω από χαρά που κάποιος ζει και εγώ έκανα κάτι για αυτό θα με έκανε ιδιοτελή... εάν όλα αυτά τα έκανα ας πούμε όταν είχα χωρίσει και μόνος μου έκανα εξετάσεις "πληρώνοντας" από την τσέπη μου, θα με έκανε ιδιοτελή??
Εάν σου πω μπράβο που τα έκανες αυτά εσύ θα νιώσεις ικανοποίηση;

Αν ναι, τότε ακόμα και αυτές σου οι πράξεις δεν είναι ανιδιοτελείς. Αν πάλι όχι, τότε συγχαρητήρια, έκανες και ανιδιοτελείς πράξεις στη ζωή σου. Η υπόλοιπες όμως είναι το ίδιο ανιδιοτελείς;

Οπότε λοιπόν, το να κάνεις μία ανιδιοτελή πράξη σε ένα σωρό άλλες ιδιοτελείς, δεν σε κάνει ανιδιοτελή τον ίδιο. Αντίθετα, αν κάνεις μία ιδιοτελή πράξη ανάμεσα σε ένα σωρό ανιδιοτελείς, αυτομάτως σου αφαιρεί τον τίτλο. Εξού και για μένα η ανιδιοτέλεια είναι δείγμα τελειότητας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Φιλε μου, το να δωσεις μυελο, δεν ειναι καμια πολυ σοβαρη θυσια. Δωσε κατι που δεν αναπαραγεται και μετα βλεπουμε. Δε διαφερει παρα πολυ απο την αιμοδοσια, χαλαρωσε. (μη το παρεις στραβα, ειναι παρα πολυ καλο που το εκανες, και μπραβο σου. απλα δεν ειναι αυτη η θυσια για την οποια συζηταμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Επίσης (προς negative αυτή τη φορά) το να ανοίγεις που και που λεξικό για να δεις πως κάποιος περιγράφει κάτι που θέλεις να περιγράψεις και εσύ δεν είναι έγκλημα. Άλλωστε δεν έμεινα μόνο στην ερμηνεία, απλά έκανα την εισαγωγή μου έτσι. :)
Επίσης σου εξήγησα ότι σε κάτι τέτοια θέματα καλό είναι να αρθρώνουμε την δική μας προσωπική άποψη εκτός εάν θέλουμε να εξετάσουμε και αναλύσουμε το συγκεκριμένο θέμα επιστημονικώς ή κοινωνιολογικός...



Υ.Γ. Εάν τελικά ο χάος έχει ζήσει την ανιδιοτελή αγάπη γιατί πρέπει κάποιοι να τον αμφισβητούν?
Εάν τελικά κατάλαβα καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ironlion

Νεοφερμένος

Ο ironlion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
@εάν παραστεί ανάγκη οχι νεφρό,και τα μάτια μου θα δώσω για αυτόν που αγαπώ :)))) τι να τις κανω όλες τις ομορφιές του κόσμου εάν τις βλέπω και δε μπορώ να τις μοιραστώ??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ανιδιοτελη ειπαμε. Να τα δωσεις ετσι, για καποιον αγνωστο. Τα δινεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top