Κακό design → κακό e-shop;

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εχεις δικιο, δε σημαινει οτι θα αγοραζες απαραιτητα με το που θα εβρισκες μια με αξιοπρεπες σχεδιασμο. Ισως αγοραζες ;) Ομως ακομα κι αν δε το κανες, αυτο σημαινει οτι πιθανοτατα θα εψαχνες αλλες πληροφοριες για το αν ειναι καλο το μαγαζι και το προϊόν. Ε, το ιδιο μπορείς να κανεις κατευθειαν και για εκεινα των οποιων το σχεδιασμο δεν εγκρινεις :) (και μη μου πεις τωρα οτι τ ο προβλημα ειναι οτι δε θα χεις χρονο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα ακριβώς αυτό είναι, και δεν καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται τόσο τραβηγμένο :confused: Υπάρχουν εκατοντάδες e-shops, ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια. Επιβάλλεται να κάνεις ένα αρχικό ξεσκαρτάρισμα, αλλιώς θα χάσεις την ψυχική σου υγεία, το χρόνο σου και τα χρήματα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κακό design = κακό του κεφαλιού αυτού που διαχειρίζεται το e-shop. :P

Διότι αν μπω σε ένα site που η αισθητική του με διώχνει επειδή με κουράζει ή δεν είναι εύκολη στην πλοήγηση, λυπάμαι αλλά δε θα μπορέσω να εκτιμήσω τα προϊόντα του, όσο καλά κι αν είναι.

Το ίδιο συμβαίνει με οποιδήποτε εμπορικό χώρο. Αν μπω σε ένα κατάστημα που είναι βρώμικο ή δεν έχει δοκιμαστήρια ή το σέρβις είναι κακό, προσωπικά φεύγω (ρωτήστε την κόρη μου έχει κακή εμπειρία επ' αυτού :lol:). Εκτός κι αν έχω πάει συστημένη από κάποιον τρίτο ότι εκεί θα βρω αυτό που ψάχνω. ;)

Μπορεί η ποιότητα της σχεδίασης του χώρου να μην αντανακλά την ποιότητα του προϊόντος, πάντως δυσκολεύει σίγουρα τον καταναλωτή να ανταποκριθεί θετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Lorien αυτο στο οποιο διαφερουν οι αποψεις μας ειναι το αν ψαχνει κανεις περισσοτερο τι λεει το καθε μαγαζι/e-shop η αν μενουμε στην πρωτη εντυπωση.
Και εννοειται οτι αν διαβασω καπου οτι πολλοι που εκαναν παραγγελια ειναι ευχαριστημενοι και με ενδιαφερει το προιον, θα το σκεφτω να αγορασω κι εγω, οπως αν μου πει ενας φιλος οτι "αυτο το μαγαζακι μη το βλεπεις ετσι, εχει καλο φαγητο", παλι θα το σκεφτω να κανω την αποπειρα.
Απλα η εμφανιση του δε με προδιαθετει να ειμαι η πρωτη που θα το ανακαλυψω. Δατς ολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Θα έλεγα πως το σημαντικότερο σ έναν ιστοτόπο είναι να παρέχει ευκολία στην εύρεση της πληροφορίας που χρειάζεται ο επισκέπτης. Το όμορφο design βοηθά προς την κατεύθυνση αυτή γιατί προσελκύει, δεν κουράζει (όταν είναι απλό και λιτό) και έτσι ο επισκέπτης έχει την υπομονή να ψέξει αυτό που θέλει.

Ως προς αυτό συμφωνώ με την Michelle, πως οι περισσότεροι θα απέφευγαν ένα η-κατάστημα αν το έβλεπαν κακόγουστο, όσον αφορά την σχεδίαση. Όπως και να το κάνουμε το ωραίο και περιποιημένο και το σωστά οργανωμένο ελκύει πάντα. Αυτό βέβαια δεν εγγυάται την αξιοπιστία του, αλλά λέει πολλά.

Άλλο είναι να σου χτυπήσει ένας όμορφος άνδρας, περιποιημένος την πόρτα (ή γυναίκα) και άλλο ένας λέτσος και βρώμικος. Θα το σκεφτόσουν να ανοίξεις στην πρώτη περίπτωση, ούτε που θα το συζητούσες στη δεύτερη. Ε, ας σκεφτούμε πως, πλέον, οι όμορφοι πλασιέ αντικαταστάθηκαν τώρα από τα η-καταστήματα.

Στόχος του η-καταστήματος είναι πρώτα να τραβήξει την προσοχή και μετά να πείσει για την αξιοπιστία και την ποιότητα του. Χωρίς το πρώτο, το δεύτερο γίνεται πραγματικός άθλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Kαταρχην μην μπλεκουμε μεσα την ευχρηστια. Το συγκεκριμενο πχ μια χαρα ευχρηστο ειναι. Μιλαμε αποκλειστικα για ομορφια, σχεδιασμο, και επαγγελματικη βιτρινα. Σε θεματα ευχρηστίας κανεις δε διαφωνει.

Απο κει και περα, μπορει να υπαρχουν εκατονταδες μαγαζια, αλλά κανείς ποτέ δε θεωρει οτι θα τα ψαξει ολα. Ψαχνεις τα πχ 10-20 πιο διασημα, πιο γνωστα, πιο διαδεδομενα, πιο πανω στο google search αν θες. Αν τωρα δεν εχεις χρονο για κατι που επιθυμεις να αγορασεις και θα βαλεις στο ματι σου, οπως σωστα ειπες, τοτε παω πασο. Σαφως και μπορει να βρουμε πολλα και θα πρεπει να ξεσκαρταρουμε. Απλά εγω προτιμω να μην εχω σαν μοναδικο αρχικο κριτηριο τη βιτρινα. Μπορεις πχ να ξεκινησεις το ξεσκαρταρισμα απευθειας με reviews απο πελατες και να μην κατσεις να χαζευεις πιο e-shop εχει ωραιο σχεδιασμο, που στην τελικη μπορει να ειναι και παραπλανητικος. ;)

Lorien αυτο στο οποιο διαφερουν οι αποψεις μας ειναι το αν ψαχνει κανεις περισσοτερο τι λεει το καθε μαγαζι/e-shop η αν μενουμε στην πρωτη εντυπωση.
Και εννοειται οτι αν διαβασω καπου οτι πολλοι που εκαναν παραγγελια ειναι ευχαριστημενοι και με ενδιαφερει το προιον, θα το σκεφτω να αγορασω κι εγω, οπως αν μου πει ενας φιλος οτι "αυτο το μαγαζακι μη το βλεπεις ετσι, εχει καλο φαγητο", παλι θα το σκεφτω να κανω την αποπειρα. Απλα η εμφανιση του δε με προδιαθετει να ειμαι η πρωτη που θα το ανακαλυψω. Δατς ολ.
Δε διαφωνουμε. Κι εμενα αυτο το μαγαζι για καλο μου το ανεφεραν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giogiz

Νεοφερμένος

Ο giogiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Η αισθητική είναι κάτι υποκειμενικό.Ο ιδιοκτήτης του eshop ( ή ο σχεδιαστής) μπορεί να πιστεύει ότι για το target group στο οποίο στοχεύει, αυτή η εμφάνιση είναι η κατάλληλη.
Εγώ προσωπικά αυτό που ζητώ από ένα eshop είναι η εξυπηρέτηση μετά την πώληση, ο χρόνος παράδοσης να είναι αυτός που αρχικά συμφωνήθηκε, η γρήγορη απάντηση στα email για πληροφορίες, καλή τιμή σε αυτό που ψάχνω, η δυνατότητα διαφορετικών τρόπων πληρωμής (και ειδικά αντικαταβολή για να είμαι σίγουρος πως τα λεφτά μου δεν θα πάνε χαμένα).
Σίγουρα η εμφάνιση παίζει ρόλο στην πρώτη εντύπωση.Αλλά στέλνοντας ένα mail και παίρνοντας απάντηση μπορείς να καταλάβεις αρκετά.Εκεί που πρέπει να είναι προσεκτικός κάποιος είναι όταν βλέπεις πολύ διαφήμιση για κάποιο κατάστημα (ηλεκτρονικό ή όχι)...
Όλοι ξέρουμε που προστίθεται το κόστος της διαφήμισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giogiz:
Όλοι ξέρουμε που προστίθεται το κόστος της διαφήμισης.

Οσον αφορα αυτο μονο, το οτι θα σκασει ΜΙΑ φορα ο eshopas ενα ποσο σε καποιον επαγγελματια για να του φτιαξει κατι που θα τον αντιπροσωπει, δε σημαινει απαραιτητα οτι φορτωνει +893467034 ευρα απο κει στα προιοντα του για να βγαλει απο κει το κερδος.. Οι κακογουστοι και ερασιτεχνες δεν ειναι παντα αυτοι που προσπαθουν να βγαλουν κερδισμενο τον καταναλωτη.. μπορει να ειναι απλως αυτοι που αδιαφορουν για την εικονα τους, ενω ειναι απ'τα κυρια τους οπλα σε μια ιντερνετικη αγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top