[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Να με συγχωρήσει ο κύριος Αλέκος μας, όμως με δηλώσεις του τύπου "Στην Ελλάδα της ΝΔ το να είσαι νέος ή νέα θεωρείται κακούργημα. Η νεολαία δολοφονείται όχι μόνο με σφαίρες", το μόνο που προσφέρει είναι τη διακωμώδηση του θέματος. Η ΝΔ σκοτώνει μαθητές, αλλά τον Καλτεζά (τελικά δεν είμαι σίγουρος πού στο καλό τονίζεται, από τότε ακόμη) τον σκότωσαν μπάτσοι του ΠΑΣΟΚ, με το οποίο ο ίδιος τα έχει πολύ πολύ καλά.

Η πολιτική σπέκουλα και η προσπάθεια εκμετάλλευσης του πόνου των ανθρώπων, της οργής και του αποτροπιασμού, για λίγες έδρες παραπάνω σε μια βουλή που δεν στεγάζει πλέον, εδώ και πολύ καιρό, τη δημοκρατία, μου προκαλεί τον ίδιο σχεδόν αποτροπιασμό με τη δολοφονία. Πρόκειται για σκύλευση νεκρού.
Αυτούς τους πολιτικούς φυλάνε οι μπάτσοι που σκοτώνουν, αυτές τις πρακτικές, αυτά τα συμφέροντα, αυτές τις "ιδέες". Πέσανε σαν τα κοράκια να επωφεληθούν.

Γυρίστε τους τις πλάτες που να πάρει ο Δίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Και ποιοι είναι "αυτοί"?

Έχει ευθύνη μόνο ο μπάτσος που αποφάσισε να σκοτώσει ένα παιδί για να μας αποδείξει πόσο σκληρός άντρας άντρας είναι, ή έχουμε ευθύνες κι εσύ κι εγώ και ό κάθε κακομοίρης καταστηματάρχης που λέει (με το δίκιο του ίσως ώς ένα βαθμό, αλλά μόνο ως ένα βαθμό!) "κι εγώ λυπάμαι για το παιδί αλλά τι φταίω και μου σπάσανε τη βιτρίνα μου?"

Με λάθος τρόπο ή όχι, με ιδεολογια ή με σκέτη οργή, οι αναρχικοί κάτι προσπαθούν να κάνουν. Ξέροντας ότι εγώ δεν κάνω τίποτα και η αδιαφορία μου οδηγεί στο να σκοτώνονται παιδιά, αν μου σπάσουν αύριο το αυτοκίνητο μου δε θα διαμαρτυρηθώ. Είναι ίσως το λιγότερο που μπορώ να κάνω.

Οριστε; :worry: Αν καποιος με λαθος ιδεολογια, οδηγουμενος απο οργη κανει κακο στην περιουσια μου. πρεπει να μην διαμαρτυρηθω επειδη δεν συντασσομαι και εγω μαζι του;

Γιατι εχω ευθυνες εσυ και εγω αν πουμε απλα: "κι εγώ λυπάμαι για το παιδί αλλά τι φταίω και μου σπάσανε τη βιτρίνα μου?" ; Ειμαι υποχρεωμενος να κανω κατι εναντια στο κατεστημενο, αλλιως θα υποστω τις συνεπειες; Επισης, τι σχεση εχει ο θανατος του παιδιου με την καταστροφη της προσωπικης περιουσιας καποιων; Ή ειναι παραπλευρες απωλειες;

Τελος, ασχετως του τι εγινε και το κατα ποσο θα τιμωρηθουν οι υπευθυνοι για αυτο, δεν μπορω να καταλαβω τι θα πρεπει να συμβαινει σε ενα δημοκρατικο κρατος οταν συμβαινουν τετοια θλιβερα γεγονοτα. Παραπανω απο την αστυνομια να μην παιρνει το μερος των μελων της, να τους κατηγορει για ανθρωποκτονια εκ προθεσεως, και τους δυο υπουργους να υποβαλλουν τις παραιτησεις τους (ασχετως που για μενα θα επρεπε να γινουν δεκτες), τι θα επρεπε να κανουν;

Τάδε έφη Αλέκος Αλαβάνος...

Δεν υπάρχει δικαιολογία. Ο 16χρονος είναι πια δίπλα σε όλους τους νέους αγωνιστές, τον Πέτρουλα, τον Κομνηνό, τον Κουμή, τη Σωτηροπούλου, τον Καλτεζά, που τους στέρησαν τη ζωή μόνο και μόνο επειδή αγαπούσαν την ελευθερία.


Η ΝΔ δεν είναι δυνατόν πλέον να παραμένει στην κυβέρνηση της χώρας.


EDIT: Με προλαβε ο Great Chaos καθως εγραφα ;)

Ευτυχως που ο Αλαβανος δεν παει να το εκμεταλλευτει πολιτικα. ;) Και επισης, ισως, λεω ισως, να ηταν πιο φρονιμο να περιμεναν ολοι λιγο παραπανω να ξεκαθαρισει η κατασταση (σε αντιθεση με τωρα που εχουν ακουστει 543 διαφορετικες αναφορες του γεγονοτος) πριν αρχισουν να μιλουν για ηρωες και τα λοιπα. Δεν εχω αμφιβολια οτι η προκληση απο την πλευρα του παιδιου δεν δικαιολογει σε καμια περιπτωση τον πυροβολισμο, αλλα απο εκει εως το σημειο να τον αγιοποιησουμε υπαρχει ενα μεγαλο χασμα.

Υ.Γ: Για να μην παρεξηγηθω, και γω καταδικαζω ασυζητητι την πραξη των αστυνομικων, απλα δεν μου αρεσουν οι υπερβολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
τον σκότωσαν μπάτσοι του ΠΑΣΟΚ

Εδώ κάνεις το ίδιο σφάλμα με εκείνο που πας να καυτηριάσεις.
Οι "μπάτσοι" είναι ίδιοι σε όλες τις χώρες και όλα τα κλίματα.
Αυτό που θέλει να τονίσει ο Αλαβάνος εδώ, και όχι με τακτ,
είναι πως όταν τους δίνεις δικαίωμα να εκτραχυνθούν, θα το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ναι, συμφωνώ, το έγραψα μόνο για να δείξω το γελοίον αυτού του διαχωρισμού που κάνει ο Αλαβάνος. Βάζει τον Αλέξανδρο στην ίδια κατηγορία με τον Καλτεζά, όμως κατηγορεί αποκλειστικά την ΝΔ, λες και άλλοτε οι μπάτσοι ήταν αγγελούδια. Απολίτικη και ύποπτη τοποθέτηση, καθαρά για πολιτική σπέκουλα. Αν φύγει δηλαδή η ακατάλληλη κυβέρνηση της ΝΔ, ποιος να κυβενήσει; Το ΠΑΣΟΚ, με "αριστερό" δεκανίκι τον Αλέκο και τον Αλέξη, η Δαμανάκη ήδη τους περιμένει.
Μόλις βγει ο Αλαβάνος, θα αλλάξουν οι μπάτσοι συμπεριφορά, επειδή θα τους κάνει σεμινάρια επικοινωνιακότητας ο Τσίπρας;

Ναι, θα σκοτώνουν με τις κάμερες, όχι με τα όπλα...:/:

Edit: Τώρα τα κανάλια δείχνουν το βίντεο της σκηνής της δολοφονίας, από κινητό τηλέφωνο. Δεν υπάρχει καμμία ένδειξη σύγκρουσης, καδρονιών μπουκαλιών, μολότωφ, κλπ. Οι μπάτσοι βγήκαν να πουλήσουν λέει τσαμπουκά και είπαν "ελάτε τώρα εδώ αν σας βαστάει ρε τσογλάνια, να λογαριστούμε", λένε όλοι οι αυτόπτες μάρτυρες, όχι μαλλιάδες και τέτοια, μεσήλικες μαγαζάτορες. Ένας δήλωσε: "Αυτός ήθελε να σκοτώσει, τον είδα να σημαδεύει τα παιδιά". Δυστυχώς είναι σίγουρο πέρα από κάθε αμφισβήτηση, ότι πρόκειται για εν ψυχρώ δολοφονία. Ο συγκεκριμένος μπάτσος περιπολούσε στα Εξάρχεια από το 1999, λένε. Δηλαδή πρέπει να είχε προηγούμενα με τα "τσογλάνια" κι ήθελε να ξεκαθαρίσει τους λογαριασμούς του, για την τιμή των Πρίτζι ρε αδερφέ!!!
Αυτά τα γράφω, ενώ οι σειρήνες των περιπολικών ουρλιάζουν έξω από το παράθυρό μου, μακριά από το ΑΠΘ, όπου γίνονται τα επεισόδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εμένα πάντως η όλη δήλωση του Αλαβάνου μου κάνει ξέχειλη από μεγαλοστομίες και επίκληση στο ...συναίσθημα. Λέει άσχετα μεταξύ τους πράγματα (τοποθέτηση του παιδιού ανάμεσα σε άλλους που σκοτώθηκαν για την ελευθερία, απευθύνεται κυρίως στα παιδιά και τους νέους δίνοντας ένα "σύνθημα" για εξέγερση, καταδικάζει τα σημερινά κοινωνικά προβλήματα (:confused:), και στο τέλος αναφέρεται με μία ολόκληρη πρόταση (!!) στα ΜΑΤ)

και αν δεν ήξερα πως ...αντιπαθιούνται (?), θα έλεγα ότι τον βάλανε από την κυβέρνηση για να αποπροσανατολίσει τους πολίτες (-πρόβατα)

Σορρυ, σχόλιο στο σχόλιο ήταν αυτό, συνεχίστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Να με συγχωρήσει ο κύριος Αλέκος μας, όμως με δηλώσεις του τύπου "Στην Ελλάδα της ΝΔ το να είσαι νέος ή νέα θεωρείται κακούργημα. Η νεολαία δολοφονείται όχι μόνο με σφαίρες", το μόνο που προσφέρει είναι τη διακωμώδηση του θέματος. Η ΝΔ σκοτώνει μαθητές, αλλά τον Καλτεζά (τελικά δεν είμαι σίγουρος πού στο καλό τονίζεται, από τότε ακόμη) τον σκότωσαν μπάτσοι του ΠΑΣΟΚ, με το οποίο ο ίδιος τα έχει πολύ πολύ καλά.

Η πολιτική σπέκουλα και η προσπάθεια εκμετάλλευσης του πόνου των ανθρώπων, της οργής και του αποτροπιασμού, για λίγες έδρες παραπάνω σε μια βουλή που δεν στεγάζει πλέον, εδώ και πολύ καιρό, τη δημοκρατία, μου προκαλεί τον ίδιο σχεδόν αποτροπιασμό με τη δολοφονία. Πρόκειται για σκύλευση νεκρού.
Αυτούς τους πολιτικούς φυλάνε οι μπάτσοι που σκοτώνουν, αυτές τις πρακτικές, αυτά τα συμφέροντα, αυτές τις "ιδέες". Πέσανε σαν τα κοράκια να επωφεληθούν.

Γυρίστε τους τις πλάτες που να πάρει ο Δίας...

Ακριβώς έτσι είναι Χάος και λίγα λες.....ή μάλλον ευγενικά τα λες....
Δεκαετίες ολόκληρες πολιτικές και πολιτικοί μάχονται για το μέσο πολίτη τούτης της χώρας με μένος και ορμή....όλα για το γενικό καλό....για την καλλιέργεια των πολιτών την πνευματική ανάπτυξη....επίσης μάχονται και προσφέρουν στον πολίτη , σε μας δηλαδή, ήθος προς παραδειγματισμό....και όχι φοβισμένους ανθρώπους καταπιεσμένους που ασφυκτιούν....ούτε νέες γενιές των 700 ευρώ.....που τους λένε θρασύτατα ...ζήσε με αυτό το μεροκάματο..μπορείς....και εγώ ως κράτος θα σου προσφέρω μια γενικότερη και συνεχόμενη παρακμή και αποβλάκωση......όπως επίσης θα σε προστατέψω από τον δεκαπεντάχρονο κακοποιό που απειλεί το όργανο της τάξης στα 40 μέτρα σκοτώνοντας τον.....γιατί είχε θυμό και οργή.
Θα με συγχωρέσετε αλλά προσωπικά σε όλους εσάς τους πολιτικούς έχω γυρίσει χρόνια την πλάτη μου. ...γιατί αυτά τα όποια μάχεστε δεν έχουν καμία σχέση με την δημοκρατία και την ελευθερία αλλά με εγκλήματα που κάνετε σιγά σιγά κλιμακώνοντας τα σταδιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Το σκεπτικό μου δεν είναι η ανούσια καταστροφή, αλλά ο ξεπεσμός της αναρχίας σαν ιδεολογία, στον οποίο συνέβαλαν όσοι μπήκαν σε αναρχικές ομάδες (antifa π.χ.) με σκοπό να καταστρέφουν τα πάντα. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο λένε πολλοί άνθρωποι σήμερα "οι αναρχικοί είναι χούλιγκανς που καταστρεφουν"... Η αναρχία απέχει κατά πολύ από αυτό όμως.

Το "σύστημα"(Εξουσία) αυτοτροφοδοτείται πάντα απ' το αξίωμα της ισχύος:" Τάισε τον εχθρό σου, για να γίνεις πιο ισχυρός". Απλά ο "16χρονος" , κι αυτή τη φορά, θυσιάστηκε στο "βωμό του Μολώχ". Να είναι ελαφρύ το χώμα που θα το σκεάπασει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Το να είσαι απολιτίκ σε μια περίοδο αναβρασμού
ισοδυναμεί με το να τους δίνεις το ελεύθερο στην ασυδοσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ποιό από τα κόμματα δεν το εκμεταλλεύτηκε πολιτικά; Μέχρι και η ΝΔ το έκανε. Οι αντιπολίτευση κατηγορεί την κυβέρνηση για το γεγονός και η κυβέρνηση τον μπάτσο για να την βγάλει καθαρή. Περιμένω την αντίδραση του ΛΑΟΣ πάνω στο θέμα.

Το ότι στους μπάτσους έχουν πει ότι οι αναρχικοί έχουν ιστορικό δολοφονίας αστυνομικών κανείς δεν το σχολιάζει όμως. Οι συγκεκριμένοι τύποι πιστεύουν ότι έχουν να κάνουν με την Αλ Κάιντα όταν πηγαίνουν στη συγκεκριμένη περιοχή. Το να θεωρούν ότι τα Εξάρχεια είναι πιο επικίνδυνα από τις συνοικίες της Δυτικής Αττικής ούτε αυτό το σκεφτόμαστε. Όταν σε μια περιοχή που δεν φημίζεται για την ανοχή της στην καταστολή τοποθετείς χωρίς λόγο τόσους μπάτσους φυσικά θα προκαλέσεις αντιδράσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το ότι στους μπάτσους έχουν πει ότι οι αναρχικοί έχουν ιστορικό δολοφονίας αστυνομικών κανείς δεν το σχολιάζει όμως. Οι συγκεκριμένοι τύποι πιστεύουν ότι έχουν να κάνουν με την Αλ Κάιντα όταν πηγαίνουν στη συγκεκριμένη περιοχή. Το να θεωρούν ότι τα Εξάρχεια είναι πιο επικίνδυνα από τις συνοικίες της Δυτικής Αττικής ούτε αυτό το σκεφτόμαστε. Όταν σε μια περιοχή που δεν φημίζεται για την ανοχή της στην καταστολή τοποθετείς χωρίς λόγο τόσους μπάτσους φυσικά θα προκαλέσεις αντιδράσεις.

Εχμ, και τους πιστεύουν; :confused:

Τόσα χρόνια πόσους αστυνομικούς ακούσαμε να έχουν σκοτωθεί από αντιεξουσιαστές;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Το να είσαι απολιτίκ σε μια περίοδο αναβρασμού
ισοδυναμεί με το να τους δίνεις το ελεύθερο στην ασυδοσία.
Αν αναφέρεσαι σε αυτά που είπα εγώ....αν τελικά κατάλαβα καλά....δεν είμαι απολιτικ.....έχω μια συγκεκριμένη πολιτική θέση ....απλά είμαι ακομμακοτικ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
μπήκα πριν λιγο στο σπίτι περνώντας από το κέντρο [δεν ήξερα δεν ρώταγα, αλλά έλειπα σκ από Αθήνα και δεν είδα πουθενά τηλεόραση]. Πέτυχα το κέντρο τη στιγμή που άνοιγε [ειδήσεις δεν έχω δει ακόμα το θέμα το διάβασα πρώτη φορά εδώ, μιας και παρόλο που είδα ΑΠΕΙΡΗ αστυνομική δύναμη στο κέντρο δεν μπόρεσα να καταλάβω τι συνέβαινε] και βλέποντας την Πατησίων κλειστή υπέθεσα ότι "οκ.. κάποιοι θα όρμηξαν στο πολυτεχνείο πάλι".

Φυσικά και ...νευρίασα με αυτά που διάβασα [εδώ και σε κάποια site ακόμα ψάχνοντας το θέμα].

Στο facebook μου έχουν ήδη στείλει πρόσκληση να μπω σε ένα group που...βρίζει την ελληνική αστυνομία [σόρρυ κοριτσάκι αλλά το έκανα Ignore, δεν συμπαθώ τα παντός είδους group φανατισμού που κάποιοι φτάνουν να λένε ανεκδιήγητα πράγματα, παρόλες τις καλές προθέσεις των περισσότερων μελών του].

Στο discussion board του εν λόγω group διάβασα κάτι που έγραψε κάποιος και, παρόλο που διαφωνώ με τα υπόλοιπα που λέει, μου δημιουργηθηκε και εμένα η ίδια απορία και αν θέλετε εξηγήστε τη μου. Το παραθέτω όπως το διάβασα:

Αρχική Δημοσίευση από facegroup member σε facebook group:
Συγχωρήστε με, αλλά αδυνατώ να βρω αιτιολογική συνδεση μεταξυ της απαράδεκτης δολοφονίας ενος παιδιού και των φαινομένων που την ακολούθησαν. Και θα παρακαλούσα, προς αποφυγή τσάμπα σπατάλης χρόνου και χώρου συζητησης, να μην χρησιμοποιηθεί ως επιχείρημα η αγανάκτηση και η οργή, γιατί αυτά τα πράγματα έχουν συμβεί εκατοντάδες φορές για πολύ λιγότερες ή και χωρίς αιτίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
παιδιά εγώ ένα ξέρω. ό,τι και να έγινε δεν έχουν δικαίωμα οι "διαδήλωτές" αυτοί να καταστρέφουν την περιουσία του κοσμάκη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ωχ, Φαντασμένε κι εγώ το ΛΑΟΣ περιμένω. Φαντάζομαι σκηνές απείρου κάλλους, όταν θα βγουν ο Πλεύρης και ο Άδωνις ν' αρχίσουν να μιλάνε για τα δικαιώματα των δύσμοιρων αστυνομικών, που ο νόμος δεν τους επιτρέπει να τραβούν το όπλο όποτε το θεωρήσουν σκόπιμο και που βρίσκουν τον μπελά τους, όταν αποφασίζουν επιτέλους να κάνουν τη δουλειά τους και να προστατέψουν την κοινωνία από εν δυνάμει μελλοντικά αναρχόσκυλα.

"Αυτά τα ρεμάλια αγαπητοί μου, πρέπει κανείς να τ' αντιμετωπίζει ριζικά, πριν μεγαλώσουν και γίνουν επικίνδυνοι. Ο Αριστοτέλης, ο Πλάτωνας και ο Μέγας Αλέξανδρος, οι νομοθέτες Δράκων και Λυκούργος και ο τύρρανος Πεισίστρατος έχουν εν χορώ αναφωνήσει ότι "Κάλλιον το προλαμβάνειν του θεραπεύειν", πράγμα με το οποίο συμφωνεί και ο πατέρας της ιατρικής Ιπποκράτης, για όλες τις ασθένειες, του σώματος ή της κοινωνίας. Διαμαρτυρόμαστε έντονα για το διασυρμό ενός τίμιου επαγγελματία, οικογενειάρχη και πατέρα τριών παιδιών, για το θάνατο ενός ασήμαντου δεκαπεντάχρονου.
Δηλαδή οι στρατιώτες του Ισραήλ, οι μισητοί Εβραίοι, είναι πιο μάγκες από τον Έλληνα αστυνομικό και πυροβολούν παιδιά που τους πετροβολούν; Καταγγέλουμε τους ψευτοαριστερούς και δήθεν προοδευτικούς που με τις αντιδράσεις τους προστατεύουν τους αλήτες που καίνε φορώντας κουκούλες τις περιουσίες των τίμιων πολιτών, αφού πλέον οι αστυνομικοί δεν τολμούν να σκοτώσουν ούτε έναν για να επιβάλλουν την τάξη. Ντροπή να στιγματίζεται ολόκληρη η αστυνομία για ένα ατυχές περιστατικό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι, επειδή πολύ λίγη σχέση έχω με τα πολιτικά πράγματα ώστε να έχω φακελομένους τους πολιτικούς στο μυαλό μου :redface:, ο Παυλόπουλος είναι τόσο ... όσο φαίνεται από τα λεγόμενά του; Δείτε τι διάβασα μόλις

Ο κ. Παυλόπουλος είπε πως χθες το βράδυ μόλις ενημερώθηκε για τον θάνατο του νεαρού, είχε τηλεφωνική επικοινωνία με τη μητέρα του, από την οποία ζήτησε συγγνώμη.Αναφερόμενος στις ταραχές που ακολούθησαν σε πολλές περιοχές της Αθήνας, είπε ότι καμία αγανάκτηση, όσο και αν ιδεολογικά είναι θεμελιωμένη, δεν μπορεί να οδηγεί σε τέτοιου είδους φαινόμενα.

Χαρακτήρισε μεμονωμένο περιστατικό το θάνατο του 15χρονου και τόνισε πως έχει εμπιστοσύνη στη συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων αστυνομικών οι οποίοι, όπως είπε, κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

Επεσήμανε πάντως πως τέτοια περιστατικά είναι αδιανόητο να συμβαίνουν σε μια χώρα, η οποία έχει δημοκρατικό πλαίσιο λειτουργίας, καθώς επίσης και ότι είναι αδιανόητο να μην υπάρξει η οφειλόμενη τιμωρία σε εκείνους που θα αποδειχθούν υπεύθυνοι για το θάνατο του 15χρονου παιδιού.

«Η αστυνομία είχε και θα έχει αμυντική λειτουργία ώστε να προστατεύει και τις περιουσίες αλλά και τις ζωές όλων των Ελλήνων πολιτών. Αυτή τη λειτουργία θα εξακολουθήσει να έχει και μετά από αυτό το μεμονωμένο περιστατικό. Και απευθύνω έκκληση προς τους Έλληνες πολίτες να βοηθήσουν ώστε να υπάρξει ηρεμία, και το νόμιμο έργο της αστυνομίας να αποδώσει», τόνισε ο κ. Παυλόπουλος.

Απαντώντας σε σχετική ερώτηση ανέφερε ότι τόσο ο ίδιος όσο και ο υφυπουργός Εσωτερικών Παναγιώτης Χηνοφώτης υπέβαλαν τις παραιτήσεις τους γιατί, όπως εξήγησε, σε τέτοια περιστατικά οι πολιτικοί πρέπει να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους.

Ο κ. Παυλόπουλος ευχαρίστησε τα πολιτικά κόμματα για την υπεύθυνη στάση όπως είπε, που τηρούν και απηύθυνε έκκληση ώστε να απομονωθούν ακραία στοιχεία για να μην υπάρξουν άλλα επεισόδια και καταστροφές κατά τις διαδηλώσεις που θα ακολουθήσουν σήμερα ή άλλες μέρες.

«Είναι απόλυτα δημοκρατικό δικαίωμα καθενός να διαδηλώνει και να διαμαρτύρεται. Ιδιαίτερα μετά από τέτοια αδιανόητα περιστατικά όπως το χθεσινό. Όμως η αστυνομία θα λειτουργήσει αμυντικά και θα είναι παρούσα κατά τις διαδηλώσεις ώστε να μην διακινδυνεύσει η ζωή και η περιουσία των πολιτών», είπε ο κ. Παυλόπουλος.
πηγή


Εντάξει, σταματάω να διαβάζω το ο,τιδήποτε πάνω σε αυτό το θέμα γιατί όσο πάει νευριάζω χειρότερα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
παιδιά εγώ ένα ξέρω. ό,τι και να έγινε δεν έχουν δικαίωμα οι "διαδήλωτές" αυτοί να καταστρέφουν την περιουσία του κοσμάκη..

Παιδί σε κάθε δράση υπάρχει αντίδραση. Τι περίμενες να κάτσουν να τα πουν πίνοντας τσάι; Ε δεν μπορεί να γίνει αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Σχετικά με το θέμα των καταστροφών. Δεν γίνονται όλες από τους εξεγερμένους.



Έχω έναν φίλο από τα φοιτητικά μου χρόνια, του οποίου ο αδερφός έχει περίπτερο.
Σε μια πορεία για τους βομβαρδισμούς στη Γιουγκοσλαβία, από το σώμα των διαδηλωτών πετάχτηκε ένας κουκουλοφόρος και έριξε μολότωφ σε περίπτερο. Αυτός τον είδε, τον ακολούθησε, τον έπιασε και τον κοπάνησε τόσο άσχημα που έπεσε στα γόνατα. Πάνω που ήρθαν και άλλοι από την πορεία, ο κουκουλοφόρος φωνάζει "σταματήστε, ασφάλεια" και παρουσιάζει μια ...αστυνομική ταυτότητα.



:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από τα νέα:
Στην Αθήνα είναι ανυπολόγιστες οι ζημιές στους δρόμους γύρω από τα Εξάρχεια, την Ακαδημίας, τη Σόλωνος, την Ερμού- όπου μεγάλος αριθμός καταστημάτων πυρπολήθηκαν και καταστράφηκαν. Επεισόδια έγιναν και στο Μοναστηράκι, ενώ οι περισσότεροι δρόμοι του κέντρου παρέμεναν κλειστοί όλη τη νύχτα.
Να γιατί δεν θα αλλάξει τπτ... Θα ελαφρύνει το χώμα που θα σκεπάσει το παιδί από τα σπασμένα φανάρια στην Ακαδημίας?!?!?!?!

$@%&$#$#%$^&*^%$#@#$@%^[<--σκέψεις ακατάλληλες για φόρουμ] γιατί όλοι εκμεταλλεύονται ένα τραγικό γεγονός για να τα γ@μησουν όλα? [πολιτικοί, αναρχικοί, "αναρχικοί" όλοι]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Οχι βρε ΡΕ, δεν θα αλλάξει τίποτα...
Απλά αύριο κανείς μας δεν θα θυμάται τον 16χρονο Αλέξανδρο, κανείς δεν θα θυμάται όλο αυτό τον κόσμο που βγήκε - με ειδοποίηση λίγων ωρών - να διαδηλώσει γι αυτό που έγινε, αλλά τα επεισόδια. Όπως κανείς δεν θυμάται πια τον Καλτεζα και την Κανελοπούλου, το φοιτητη που έπεσε στη...ζαρντινιέρα, τη δίκη των πράσινων παπουτσιών, τον ξυλοδαρμό συνταξιούχων απο τα ΜΑΤ και τόοοοσα άλλα "μεμονομένα" περιστατικά. Και κάποιους αυτο τους βολεύει.
Κι όσο κατα της βίας κι αν είμαι, όσο κι αν βγάζω καντίλες κάθε φορά που βλέπω επισόδεια σε πορείες και λέω "ας σταματήσει πια αυτό", αλλο τόσο θέλω να βγω τώρα απο το σπίτι μου και να τα κάνω όλα λαμπόγιαλο.
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΕΞΩ ΠΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δεν υποστηρίζω τον Αστυνομικό, αφού ακόμη και στην χειρότερη περίπτωση να χρειάζονταν να σκοτώσει κάποιον, ας σκότωνε οπουδήποτε άλλο από την ομάδα (που δεν νομίζω να χρειάζονταν πότε κάτι τέτοιο μια ομάδα που απλά πετάει μολότοφ) ο μικρός θα είχε γίνει σε dt καπνός.
Ώρες ώρες απελπίζομαι τελείως!
Άλλοι πετουσαν μπουκάλια και ο μπάτσος πυροβολησε έναν άσχετο που καθόταν παραδίπλα;;; :hmm: !!! Αυτό είναι πληροφορία απο τον φαντασμένο ή απο αυτον τον whitedrum?
Δεν το'χεις ξανακούσει ποτέ άλλοι να βαράνε κι άλλοι να προσάγονται? Επίσης και τους ίδιους να πυροβόλησε η διαφορά του πετάω μπουκάλι και πυροβολώ δεν σου φαίνεται σημαντική?
Οι μπάτσοι, σε ένα μεγάλο μέρος τους είναι οι γνωστοί κάφροι που προκαλούν με τις πράξεις τους αποστροφή και το μίσος. Οι στοκόμυαλοι "αναρχικοί" όμως, όπως πολύ σωστά τους χαρακτήρισε η WhiteDrum αποτελούν το πραγματικό κοινωνικό πρόβλημα. Πολλά άτομα στον αναρχικό χώρο δε γνωρίζουν τον πραγματικό στόχο της Αναρχίας, έχουν παρερμηνεύσει τον όρο "ταξική πάλη" και δεν έχουν ακουσει όυτε καν το όνομα του Κροπότκιν.
Όχι το πραγματικό κοινωνικό πρόβλημα είναι οι συνθήκες που δημιουργούν τους ψυχάκηδες. Γιατί η πλήρης απαξίωση δημιουργεί καταστροφείς....
Καλό ταξίδι, Αλεξανδρε Ανδρεα Γρηγοροπουλε. Μακάρι να μπορούσα να σου υποσχεθώ ότι αυτό δε θα περάσει, ότι ο χαμός σου δεν ήταν άδικος...Το ίδιο όμως είχαν πει και 23 χρόνια πριν...
:(
σε κάθε περίπτωση, εγώ βλέποντας ότι τελικά η φάση δεν είναι και πολύ χρωματισμένη θα περίμενα σαν ελάχιστο δείγμα να ξεσηκωθεί όλη η χωρα.

είδομεν
Εγώ πάλι θα'θελα να είμασταν όλοι έξω σε καθιστική ειρηνική διαμαρτυρία γιατί μόνο έτσι ξεφεύγουμε από τον φαύλο κύκλο δράση/ αντίδραση και υπάρχει περίπτωση να θυμώσει όλος ο κόσμος για τη δολοφονία και να τιμωρηθεί ο ένοχος. Και γιατί πρέπει να βοηθήσουμε όλοι μας η εστίαση να βρίσκεται στην δολοφονία, και όχι στις καταστροφές.
Ακριβώς γιατί κάθε φορά αποπροσανατολίζεται από τις καταστροφές η εστίαση θεωρώ ότι μέσα στους μπαχαλάκηδες υπάρχουν σίγουρα και προβοκάτορες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top