Κρίση; Ποια κρίση;

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,424 μηνύματα.
Aν έχω καταλάβει "Σωστά" έννοιες όπως το χρηματιστήριο κοκ, νομίζω ότι το παράδειγμα του exp είναι αρκετά εύστοχο. Το ότι εγώ ότι η εταιρία Α πάει καλά και προτίθεμαι να πληρώσω για να αγοράσω μια μετοχή της [πραγματικής αξίας 1?] 2? τότε δεν σημαίνει ότι η εταιρία αξίζει πραγματικά περισσότερο από 1? [ας πούμε ότι η μετοχή που αγόρασα είναι η μοναδική της εταιρίας], αλλά σημαίνει ότι η πίστη μου σε αυτήν την έκανε να αξίζει στην αγορά 2?. Αν αύριο έρθει ένας και μου αγοράσει τη μετοχή προς 3? τότε εγώ μεν κέρδισα 1?, η λογιστική (? δεν είμαι σίγουρη για την ορολογία) της εταιρίας αυξήθηκε, αλλά πραγματικά εξακολουθεί να έχει αξία 1?. Αν τώρα "χάσουμε" την πίστη μας στη εταιρία και έρθει ένας 4ος και πει "3?? Δεν αγοράζω!" τότε τα "εχτρα" λεφτά δεν πάνε πουθενά απλώς επιστρέφουμε στα "πραγματικά" μεγέθη.

Αυτό έχω καταλάβει εγώ ότι έγινε στο θέμα της "κρίσης". Διορθώστε με αν κάνω λάθος :worry:

Αυτό που λες περίπου, είναι ή έννοια της μετοχής υπέρ το άρτιο. Έχεις το premium, μέχρι να σου σκάσουν οι contrarian εντολές τύπου take profit από καλά πληροφορημένους dealers η speculators που έδωσαν στην αγορά να φάει θόρυβο με το κουτάλι και μετά να έρθει ο λοιπός κόσμος να βαράει stop loss εντολές που θα στείλουν τη μετοχή σου ακόμα πιό κάτω. Φυσικά εσύ στις 2 η ώρα που θα χεις πάρει ένα καφεδάκι και θα το χαζεύεις αυτό στην οθόνη σου, θα είναι αργά γιατί δεν κινείσαι με την ίδια ταχύτητα όπως όλοι αυτοί οι πληροφορημένοι παίχτες. Εδώ βέβαια ξέρεις ποιός σου έχει πάρει τα χρήματά σου, βλ. speculators.

Νομίζω ότι η παρούσα κρίση ξεκίνησε από διαφορετικά πραγματάκια, βλέπε MBS (γι αυτό βάρεσε πρώτα τις τράπεζες/ασφαλιστικές/Αγορά Ακίνητης)

Δες εδώ:



Εντελώς απλοποιημένα, το αριστερό κομμάτι/βελάκια ήταν το προβληματικό, αυτό που ξεκίνησε το στόρυ και δημιούργησε τρελές επισφάλειες. Σε τέτοιες κρίσεις κερδίζει πχ ο καλά πληροφορημένος επενδυτής που έχει ήδη κάνει short selling τα Futures του σε διάφορα παράγωγα προϊόντα που συνδέονται με τον κλάδο (τοξικότης, ποιότης :whistle:) ή που θα επηρρεαστούν από τα θραύσματα του πανικού και μόλις σκάσει η μπινιά και το κτήριο γκρεμιστεί για τα καλά, θα έρθει να αγοράσει από τους αντισυμβαλλόμενους σε ξεφτύλα τιμή και μάλιστα αυτό θα είναι αναπόφευκτο χάρη στον υποχρεωτικό χαρακτήρα των Futures.

Επαναλαμβάνω ότι όλα αυτά είναι απλοποιημένα για τους σκοπούς της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top