• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σε τι εξετάσεις φαίνεται το κάπνισμα;

kotsos14

Νεοφερμένος

Ο kotsos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια θελω λιγο την βοηθεια σας! ειμαι 16 ετων ειμαι καπνιστης εδω και λιγο καιρο 1-2 μηνες! κανω περιπου 2-3 τσιγαρα την ημερα! αλλα οχι καθημερινα! μπορει να περασει π.χ μια βδομαδα κ να μην κανω κανενα! επισης γυμναζομαι πολυ σκληρα σε γυμναστιριο (ημουν καπου στα 119 κιλα και επεσα στα 78 μεσα σε 5 μηνες και κανω ογκο) αλλα απο το γυμναστιριο μου ζητησαν να παω σε καρδιολογο για να συμπληρωσει ενα χαρτι λογικα για να μου δωσει το "οκ" οτι μπορω να γυμναζομαι! θα φανει το καπνισμα σε αυτες τις εξετασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Παιδια θελω λιγο την βοηθεια σας! ειμαι 16 ετων ειμαι καπνιστης εδω και λιγο καιρο 1-2 μηνες! κανω περιπου 2-3 τσιγαρα την ημερα! αλλα οχι καθημερινα! μπορει να περασει π.χ μια βδομαδα κ να μην κανω κανενα! επισης γυμναζομαι πολυ σκληρα σε γυμναστιριο (ημουν καπου στα 119 κιλα και επεσα στα 78 μεσα σε 5 μηνες και κανω ογκο) αλλα απο το γυμναστιριο μου ζητησαν να παω σε καρδιολογο για να συμπληρωσει ενα χαρτι λογικα για να μου δωσει το "οκ" οτι μπορω να γυμναζομαι! θα φανει το καπνισμα σε αυτες τις εξετασεις?

Εξετάσεις αίματος εννοείς, σωστά; Θα φανεί μόνο αν καπνίσεις πριν κάνεις την εξέταση. Δηλαδή αν έχεις σκοπό να κάνεις αύριο το πρωί εξετάσεις αίματος, μη κάνεις τσιγάρο αύριο. Το είχα ρωτήσει σε μια μικροβιολόγο και μου είχε πει οτι με το κάπνισμα πριν την εξέταση αίματος ανεβαίνουν κάτι επίπεδα (δε θυμάμαι ονομασία) στο αίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos14

Νεοφερμένος

Ο kotsos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εξετάσεις αίματος εννοείς, σωστά; Θα φανεί μόνο αν καπνίσεις πριν κάνεις την εξέταση. Δηλαδή αν έχεις σκοπό να κάνεις αύριο το πρωί εξετάσεις αίματος, μη κάνεις τσιγάρο αύριο. Το είχα ρωτήσει σε μια μικροβιολόγο και μου είχε πει οτι με το κάπνισμα πριν την εξέταση αίματος ανεβαίνουν κάτι επίπεδα (δε θυμάμαι ονομασία) στο αίμα.

δεν ξερω αν ειναι εξετασεις αιματος! πιθανος να γινει καρδιογραφιμα η τιποτα τετοια δεν ξερω τι να σας πω :Ρ εμενα μου ειπαν να παω σε καρδιολογο να συμπληρωσει ενα χαρτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
ειμαι καπνιστης εδω και λιγο καιρο 1-2 μηνες! κανω περιπου 2-3 τσιγαρα την ημερα! αλλα οχι καθημερινα! μπορει να περασει π.χ μια βδομαδα κ να μην κανω κανενα!
Με τόσο λίγο που καπνίζεις και τόσο μικρό χρονικό διάστημα, σε καμιά συνηθισμένη εξέταση δεν πρόκειται να φανεί. (Αν υπάρχει ειδική εξέταση για το σκοπό αυτό, δεν το γνωρίζω).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos14

Νεοφερμένος

Ο kotsos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Με τόσο λίγο που καπνίζεις και τόσο μικρό χρονικό διάστημα, σε καμιά συνηθισμένη εξέταση δεν πρόκειται να φανεί. (Αν υπάρχει ειδική εξέταση για το σκοπό αυτό, δεν το γνωρίζω).



ωραια ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Τι εξετασεις αιματος μωρε, σε εναν ΩΡΛ αμα πας στο λεπτο το εχει καταλαβει.
Ισως οχι ολα τα παιδια εδω που καπνιζουν στα κρυφα στο σχολειο και φοβουνται μηπως το μαθουν οι γονεις, τους κανονικους καπνιστες ομως τους βρισκει αμεσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drake2001

Νεοφερμένος

Ο drake2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας...εχω ενα προβλημα....ειμαι 15 και καπνιζω περιπου 1 χρονο αλλα οχι καθημερινα....τωρα το σταματαω σιγα σιγα...το τσιγαρο φαινεται απο εξετασεις αιματος και ουρων? το τελευταιο που εκανα ηταν την προηγουμενη μερα απτις εξετασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Υποθέτω εννοείς γενική αίματος και ούρων; Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Στην Α/Α θώρακος άμα δει ο γιατρός θα σε ρωτήσει αν καπνίζεις κατά τ'άλλα αυτό που φαίνεται μπορεί να είναι και από ασθματική βρογχήτιδα συνήθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logica

Νεοφερμένος

Η logica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Για το αίμα δεν ξέρω, αλλά ακτινογραφία και υπερηχογράφημα είναι μια καλή αρχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Για το αίμα δεν ξέρω, αλλά ακτινογραφία και υπερηχογράφημα είναι μια καλή αρχή

Για την α/α θώρακος εξαρτάται πόσο καπνίζεις και επί πόσο καιρό για να δείξει κάτι.
Με τον υπέρηχο καρδιάς αμφιβάλλω ότι θα φανεί κάτι (εκτός και αν μιλάμε για τόσο βαρύ καπνιστή που έχει επιβαρυνθεί ούτως ή άλλως η καρδιακή του λειτουργία).


Υπάρχουν ειδικές εξετάσεις ούρων που ανιχνεύουν τους μεταβολίτες της νικοτίνης. Ωστόσο δεν ανήκουν στις εξετάσεις ρουτίνας και πρέπει να τις ζητήσει επί τούτου κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adrian.Fuck off

Νεοφερμένος

Ο Adrian.Fuck off αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια σε θυρωιδη φαινεται το καπνισμα ? :clapup::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παιδιά υπάρχουν εξετάσεις που φαίνεται το κάπνισμα αλλά μας είπανε στην σχολή ότι δε πρέπει να το διαδίδουμε προς τα έξω είναι ένα κοινό μυστικό μεταξύ των ιατρών και το μαθαίνουμε στο μάθημα της παθολογίας και είναι κλινική δοκιμασία ούτε καν εξέταση εργαστηριακή. Κατά πάσα πιθανότητα ένας ιατρός ξέρει αν καπνίζετε ή όχι αλλά μη φοβόμαστε το ιατρικό απόρρητο θα σας προστατέψει.

[ελπίζω να μη βρεθεί κανένα μεγάλο κεφάλι να διαβάζει το φορουμ γιατί θα χάσω την δουλειά μου]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Πηρα σημερα καπνο και εγραφε πανω ,''
Το καπνισμα μπορει να σκοτωσει το αγενητο παιδι σας''
Σοκ και μπεος.Ισχυει?Και πως γινεται αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πηρα σημερα καπνο και εγραφε πανω ,''
Το καπνισμα μπορει να σκοτωσει το αγενητο παιδι σας''
Σοκ και μπεος.Ισχυει?Και πως γινεται αυτο?

To κάπνισμα αυξάνει τις αποβολές, επιβραδύνει την ανάπτυξη εμβρύου (ειδικά του εγκεφάλου),. και άλλα πολλά.. Ουσιαστικά απευθύνεται στις έγκυες όχι στο γενικό πληθυσμό. Νομίζω μια έγκυος γυναίκα γνωρίζει στις μέρες μας τις επιπτώσεις αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Ευχαριστω Φωκιωνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfc

Νεοφερμένος

Ο nfc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας αυριο το πρωι εχω εξαιτασεις αιματος και σμρ το απογευμα καπνισα περιπου 5-7 τσιγαρα καονιζω εδω και 7 μηνες θα φανη τιποτα στης εξαιτασεις που εχω αυριο το πρωι σας παρακαλο απαντηστε μου γιατι δεν θελω οι γονεις μου να μαθουν οτι καπνιζω ειμαι 15 χρονων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Μην ανησυχείς οτι θα φανεί οτι καπνίζεις (γιατί δεν θα φανεί).
Να ανησυχείς οτι καπνίζεις (για το αν θα φανεί μετά από χρόνια στην υγεία σου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top