Υποβόσκων φαλλοκρατισμός

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
[offtopic, ελεύθερη σκέψη] Είναι περίεργο πάντως πως γίνεται κ ένα τέτοιο θέμα προκαλεί πάντα τέτοιυς διαχωρισμούς... Είναι κακό να μιλάμε για "καλύτερη" μεταχείρηση (ποσοστώσεις κτλ) για να μπορέσουμε να διασφαλίσουμε ότι θα ... γεννήσουμε χωρίς να απολυθούμε, αλλά είμαι η μοναδική γυναικα μέσα σε 50 μηχανικούς στην εταιρία μου γιατί... ε δεν γίνεται, οι servers και τα ... "κομπιουτερ" είναι δουλειές για άντρες... Τελικά η κακή χρήση των όποιων προνομίων (από τη φύση ή από το νόμο) είτε από τους άντρες έιτε από τις γυναίκες είναι αυτή που τα προκαλεί όλα τελικά.... [τέλος ελεύθερης σκέψης...]
Για πες μας (αν θες φυσικά), πώς σε βλέπουν οι συνάδελφοί σου στη δουλειά; Πώς νοιώθουν που εισβάλλεις σε ένα... ανδροκρατούμενο χώρο; Πώς το βλέπουν το ότι είσαι μία γυναίκα ανάμεσα σε 50 μηχανικούς και σ' έναν τομέα (servers) που όσο να 'χει (τουλάχιστον στην Ελλάδα) δεν ασχολούνται πολλές γυναίκες.

Βλέπεις να υποβόσκει κάποιος "φαλλοκρατισμός" ή όχι;




Συμπέρασμα: Ακόμα κι ένα ωραίο offtopic μπορεί να γυρίσει εντός συζήτησης. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

max

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ακριβώς για την ίδια δουλειά που είμαι και εγώ.
Δασκάλα μου ήταν μια γυναίκα, στέλεχος της ORACLE στην Αμερική, με PhD κλπ. Ποτέ δεν σεβάστηκα επαγγελματία οσο αυτή. Και ισχύει για όλους τους συναδελφους. Ξεπερνιούνται αυτά τα φαλοκρατικά με τον καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ακριβώς για την ίδια δουλειά που είμαι και εγώ.
Δασκάλα μου ήταν μια γυναίκα, στέλεχος της ORACLE στην Αμερική, με PhD κλπ. Ποτέ δεν σεβάστηκα επαγγελματία οσο αυτή. Και ισχύει για όλους τους συναδελφους. Ξεπερνιούνται αυτά τα φαλοκρατικά με τον καιρό.

Iσχύει. :) Ευτυχώς! :) (παίρνω αφορμή από σένα για να απαντήσω και στο Γιώργο :) )

Αλλά επίσης ισχύει ότι σε σχέση με τον άλλο συνάδελφο (εξίσου άπειρο με εμένα στην αρχή) με αντιμετώπισαν με περισσότερη δυσπιστία. Από την άλλη ισχύει και ότι έπιασα πιο εύκολα "φιλίες εντός εργασιακού χώρου" από αυτόν, γιατί πιο πολύ ενδιαφέρθηκαν να με μιλήσουν σε μένα από ότι ... σε έναν ακόμη άντρα. Αλλά έχοντας τα ίδια σεμινάρια, τον ίδιο χρόνο εκπαίδευσης και (όπως προείπα) τον ίδιο χρόνο εργασίας [και κανένα "δείγμα γραφής" ακόμα] του εμπιστεύτηκαν πιο γρήγορα πιο υπευθυνη δουλειά. Φυσικά και αναιρέθηκε αυτό στην πορεία (και έχω καταλήξει να τρέχω δεξιά και αριστερά γιατί ένα sevice που παρέχουμε τελικά έχει πέσει όλο πάνω μου και το έχουν όλοι μας οι πελάτες (γκρρρρ)) αλλά ναι, αν με ρωτάς έχω μείνει με την αίσθηση ότι στην αρχή με είδαν ως την ... ευχάριστη παρουσία μέσα στον αρχ***καμπο αλλά ... "περιορισμένης" ευθύνης. Δεν ξέρω, ίσως έχω και ένα βαθμό προκατάληψης (δεν θα το αρνηθώ-δεν συνηθίζω να είμαι απόλυτη σε τέτοιας φύσης θέματα:) ) αλλά σε τέτοια επαγγέλματα, παρόλο που αλλάζει συνεχώς η γενική αντίληψη, ισχύει λίγο ότι και με την...οδήγηση: ενώ πλέον υπάρχουν πολλές οδηγοί, και πολλές από αυτές είναι πολύ καλές, εξακολουθεί να υπάρχει η αντίληψη "οι γυναίκες είναι κακές οδηγοί". Τελεία.

Ευτυχώς τέτοιες αντιλήψεις είναι απολύτως δυναμικές και αλλάζουν (με νοιάζει αν είναι καλός στη δουλειά του, όχι τι εσώρουχα φοράει!) αλλά με όσα έχω δει εγώ, για τις γυναίκες είναι ακόμα λίγο δύσκολοτερη η κατάσταση από ότι είναι για τους άντρες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Υπάρχει ποσόστωση στην εισαγωγή σε τμήματα του πανεπιστημίου;:confused:

Οχι στην Ελλαδα (εκτος ισως απο στρατιωτικες). Αλλα στο εξωτερικο ναι. Αμερικη ας πουμε, εχω ακουσει για περιπτωσεις που αν εισαι ινδη/μαυρη γυναικα παιρνεις υποτροφιες ευκολα. Αλλα υπαρχει και πολλες φορες ανεπισημα, δηλαδη κανουν πιο ευκολα offers σε γυναικες, για να αυξησουν τον αριθμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top