Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 10 7.9%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 58 45.7%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 11 8.7%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημιουργία Ξανά!

    Ψήφοι: 7 5.5%
  • Δράση - ΦΙΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.

    Ψήφοι: 5 3.9%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κόμμα Πειρατών

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΚΟΙΝΩΝΙΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 3 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και εμπιστευεσε δλδ εσυ την οποιαδηποτε δημοσκοπιση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Και εμπιστευεσε δλδ εσυ την οποιαδηποτε δημοσκοπιση;

Όλα ρευστά,μικρές διαφορές,πολλοί οι αναποφάσιστοι.Όλα παίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εννοείται πως θα έσκαγε δημοσκόπηση στην ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ που να λέει πως είναι πρώτη η ΝΔ. Κλάσικ. Και τράτζικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Και εμπιστευεσε δλδ εσυ την οποιαδηποτε δημοσκοπιση;

:P:P:P: Η δική μας είναι πιο αξιόπιστη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο ο Καζάκης.



Και κάποιοι συνεχίζουν να υποστηρίζουν την "ανοητότερη, βλακωδέστερη και καταστροφικότερη πολιτική" όπως λέει και ο Κ. Λαπαβίτσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Και κάποιοι συνεχίζουν να υποστηρίζουν την "ανοητότερη, βλακωδέστερη και καταστροφικότερη πολιτική" όπως λέει και ο Κ. Λαπαβίτσας.

:P:P:P: Είδες ποτέ τη Μαφία και τους Τοκογλύφους, να μη συνεχίζουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ωχ ότι να ναι είσαι Άγγελε, απλώς εύχομαι να μην σκέφτονται πολλοί με την παράλογη λογική σου

απαντα επι της ουσιας

η ελλαδα πολλες φορες χρεωκοπησε μας επιβληθηκε διαθνης οικονομικος ελεγχος,,και σε μερικα χρονια ορθοποδησαμε

αλλα πολλες φορες κατακτηθηκαμε οικονομικα και πολεμικα και δεν πεθαναμε αλλα πολεμησαμε..και αναγεννηθηκαμε πιο ισχυροι


αυτη ειναι η ιστορια μας,,μια ιστορια χρεωκοπιων καταστροφων και επαναδημιουργιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν απαντάω σε άμυαλους-παράλογους ανθρώπους. Κουράστηκα να σου απαντάω στα ηλίθια ερωτήματα που θέτεις. Sorry κιόλας αλλά όταν κρίνεται η ζωή μου τα επόμενα χρόνια και εσύ ψηφίζεις την εξαθλίωση έχω δικαίωμα να λέω ότι θέλω. Ψήφισε ότι θες, απλά ελπίζω να μην περάσει η προπαγάνδα της ΝΔ σε πολλούς πολίτες και να πάει δεύτερο κόμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
όταν κρίνεται η ζωή μου τα επόμενα χρόνια και εσύ ψηφίζεις την εξαθλίωση έχω δικαίωμα να λέω ότι θέλω.
αα
η ζωη ΣΟΥ κρινεται στις εκλογες?

να ξερω γιατι ψηφιζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η αλήθεια φίλε Χάος δεν είναι κάτι που ανακαλύπτεις και φυλάς στο τσεπάκι σου. Μόλις την αποκρυσταλλώσεις έχει αλλάξει...
Φυσικά, δεν αντιλέγω!! Ούτε κανείς από εμάς έχει το εχέγγυο της αλήθειας ή το αλάθητο, εκτός κι αν είναι η ...Παπαρήγα. Κάθε φορά όμως, κάποιος μπορεί να λέει αυτό που βλέπει, τη γνώμη που διαμορφώνει για δική του χρήση, ή να επιλέγει να δηλώνει διαφορετικά, για λόγους κάθε είδους σκοπιμοτήτων, οι οποίες φυσικά δικαιολογούνται για... το κοινό καλό. Εγώ επιλέγω το πρώτο. Εάν πέσω έξω στην εκτίμησή μου, μπορώ να ζητήσω συγνώμη και ν' αλλάξω γνώμη. Εάν πέσω μέσα, έχω ντοκουμέντα για ν' αποδείξω τη θέση μου. Εάν αντίθετα έλεγα μισές αλήθειες και ψέματα έστω και δικαιολογημένα, ο μόνος τρόπος για ν' ανασκευάσω τυχόν αστοχία μου, θα ήταν ένα ακόμη ψέμα (αντίρροπο ψεύδος). Αυτή είναι η διαφορά μεταξύ της αλλαγής πολιτικής στάσης λόγω αλλαγής των δεδομένων και της κωλοτούμπας. Δυστυχώς, το φαύλο πολιτικό σύστημα -το οποίο αν και καταδικάστηκε ηθικά στη συνείδηση των πολιτών με απόλυτο τρόπο, καταφέρνει ακόμη "δικαιωματικά" να εκφράζει τη λαϊκή βούληση- έχει διδάξει όλους μας να αποδεχόμαστε τα ψέματα, τις μισές αλήθειες, τις παραμυθίες, τις κωλοτούμπες ως κάτι φυσιολογικό και θεμιτό, γιατί όχι...

Προσωπικά έχω διαφορετική αντίληψη περί πολιτικής και προσπαθώ όπου μπορώ και όσο περνάει απ' το χέρι μου να την εφαρμόζω. Ο κάθε πολίτης με τη στάση του μέσα σε μια κοινωνία "διδάσκει" πολιτική...

Έχουμε υποστεί μια δραχμοφοβία, αυτή είναι μια κοινή διαπίστωση. Υπάρχουν όμως πολλές συνθήκες που συντελούν στο να είμαστε σκεπτικιστές με την επιστροφή σε ένα άλλο νόμισμα. Οι λόγοι δεν είναι μόνο οικονομοτεχνικοί. Έχουν να κάνουν πρωτίστως με τη δική μας συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό γίγνεσθαι.
Αναλόγως του γίγνεσθαι. Θυμάσαι ότι αρκετά παλιότερα είχα εκφράσει τη θέση ότι εάν η Ευρώπη μπορούσε να ξαναγίνει Ευρώπη των Λαών, με γενικότερη δηλαδή ανατροπή του φασιστικού μορφώματος που έχουν στήσει οι μεγαλοτραπεζίτες και τα τσιράκια τους, τότε δεν θα ήμουν αντίθετος. Στο σημερινό γίγνεσθαι δεν έχω καμμία διάθεση να συμμετάσχω, αντίθετα έχω κάθε καλή προαίρεση να βοηθήσω στην ανατροπή του. Θεωρώ λοιπόν ότι μια σθεναρή αντίσταση της Ελλάδας θα θέσει επί τάπητος το ζήτημα και θα επηρεάσει τις εξελίξεις προς άλλη κατεύθυνση.

Επειδή όμως το χρέος μας ΔΕΝ είναι διαχειρίσιμο (όπως συμφωνούν πλέον σχεδόν όλοι οι ξένοι οικονομικοί αναλυτές) και η παραγωγική μας αποσάθρωση έχει προχωρήσει σε τεράστιο βάθος, όσο ισχύουν αυτές οι παράμετροι, δεν μπορεί κανείς να μας βοηθήσει, εκτός εάν βοηθήσουμε μόνοι μας τους εαυτούς μας. Είμαι κάθετα αντίθετος στην άποψη που κυριαρχεί σήμερα στη χώρα, να τα περιμένουμε όλα από τους Ευρωπαίους ηγέτες, τους ευρωπαϊκούς λαούς, τους άλλους γενικότερα. Δεν δέχομαι το στίγμα της αναπηρίας που μας έχουν επιβάλει...

Συμφωνούμε ότι αναδιαπραγμάτευση του μνημονίου χωρίς άρνηση μέρους του χρέους δεν πρόκειται να έχει πραγματικά οφέλη. Μονομερής άρνηση του χρέους σημαίνει έξοδος απ' το ευρώ και ίσως και απ' την Ευρωπαϊκή Ένωση. Αν συμβεί αυτό, ποιος θα μας οδηγήσει στη Νέα Δραχμή; Έχεις καμιά εμπιστοσύνη στις υπάρχουσες πολιτικές δυνάμεις;
Δυστυχώς όχι Νίκο, γι' αυτό με βλέπεις τόσο χλιαρό στο θέμα του ΣΥΡΙΖΑ ή γενικότερα του αντιμνημονιακού μπλοκ. :( Έκανες την ερώτηση-κλειδί!! Πίστεψα στον Καζάκη, όμως όταν τον είδα από αρκετά κοντά, δυστυχώς δεν τον εμπιστεύομαι ούτε κι αυτόν πια. Τα έργα και οι ημέρες του μέσα στο ΕΠΑΜ από τότε που ανέλαβε την αρχηγία, δεν δικαίωσαν σε καμμία περίπτωση τις προσδοκίες μου...:/:

Σ' αυτές τις εκλογές λοιπόν, θα ψηφίσω όχι επειδή το πιστεύω, αλλά επειδή δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή. Το πρόβλημά μου είναι πως τους βλέπω να μου πουλάνε παραμύθια, όμως δεν μπορώ να είμαι σίγουρος εάν το κάνουν με καλές ή με κακές προθέσεις, ούτε σε ποιο ακριβώς σημείο θα γίνει η κωλοτούμπα και προς ποια κατεύθυνση. Μάθαμε δυστυχώς να τρώμε τα σκ... για σοκολάτα σ' αυτή τη χώρα και να μας αρέσει κιόλας...:mad::/:

Η επιστροφή σε Εθνικό Νόμισμα είναι σαν να παίζεις την Οικονομία στα ζάρια. Με έξυπνους χειρισμούς και ευνοϊκό περιβάλλον, μπορεί να σου κάτσει καλά, να μειώσεις το χρέος, να αυξήσεις την ανταγωνιστικότητα και να τονώσεις την αγορά εργασίας. Σε συνθήκες κρίσης όμως η αστάθεια είναι όντως τρομακτική. Θα έχεις περίπου 200δις χρέος που θα παραμένουν σε ευρώ. Για να αντέξεις, θα πρέπει να προσβάλλεις αυτές τις συμβάσεις κάτι που θα οδηγήσει στην απομόνωση.
Εδώ πρέπει να διευκρινίσω πως η άποψή μου είναι ότι δεν έχει κανένα νόημα να βγούμε απ' το Ευρώ, χωρίς μονομερή διαγραφή του τοκογλυφικού κι απεχθούς χρέους! Επίσης, το μόνο βιώσιμο σχέδιο περιλαμβάνει υποχρεωτικά ελεύθερες διακρατικές συμφωνίες με κάθε χώρα με την οποία θα μπορούσε να βρεθεί κοινό συμφέρον και έδαφος συνεργασίας, οπότε αποκλείω την περίπτωση διεθνούς απομόνωσης. Στο σενάριο που έχω στο μυαλό μου θα αξιοποιήσουμε τόσο καλά τη γεωπολιτική μας θέση και τις πλουτοπαραγωγικές μας πηγές, όσο τουλάχιστον η Τουρκία. Εάν πάρεις το worst case scenario ως απόλυτο δεδομένο, τότε είναι σαν να μην αγωνίζεσαι εσύ καθόλου σε τούτο τον αγώνα και αφήνεις τη χώρα σου, το νόμισμά σου και το λαό σου έρμαια των αγορών και των κερδοσκόπων (το δεύτερο πρόσωπο πάει προς τον κυβερνήτη της χώρας προφανώς).

Οι ενδοιασμοί του Σύριζα έχουν νόημα. Κανείς δεν έχει διάθεση αυτή τη στιγμή να πει άλλα ψέμματα. Οι καρέκλες είναι ηλεκτρικές και όσοι τις ορέγονται μάλλον δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι η Ευρώπη, ο κόσμος όλος αλλάζει με δραματικούς ρυθμούς. Ο Τσίπρας λέει κάτι το οποίο είναι ειλικρινές. Μπορούν τα κόμματα του Μνημονίου που δοκιμάστηκαν και έσκυψαν το κεφάλι να συνεχίσουν να διαπραγματεύονται τις τύχες ενός ολόκληρου λαού;
Αυτό αποτελεί σημείο συμφωνίας και ένας από τους λόγους που θα τον ψηφίσω. Πρέπει να τελειώνουμε με αυτό το κατεστημένο. Να θυμάσαι όμως φίλε μου ότι μια μελλοντική δημοκρατία που δεν θα έχει τιμωρήσει παραδειγματικά τους ενόχους, θα είναι δοτή δημοκρατία και άτιμη. Ο Τσίπρας αποφεύγει ν' ανοίξει τα χαρτιά του κι ίσως πράττει σωστά. Μπορεί να μας προδώσει, ή μπορεί να προδώσει αυτούς, θα δείξει...:hmm:

Η ετυμηγορία του Ελληνικού λαού τράνταξε τα νερά. Ο Ολάντ πήρε τα πάνω του. Οι Ισπανοί Αγανακτισμένοι ξαναβγήκαν στους δρόμους. Οι Ιταλοί νεόπτωχοι διαδηλώνουν. Η Μέρκελ καταποντίστηκε. Όλοι αρχίζουν και μιλάνε για μέτρα ανάπτυξης ως αντιστάθμισμα στη λιτότητα. Μέρος αυτής της στροφής ανήκει στην ξεκάθαρη τοποθέτηση που έδειξε ο λαός υπέρ της αντιμνημονιακής πολιτικής.
Η διαφορά είναι ότι εκείνοι έχουν χρόνο να περιμένουν να διώξουν τη Μέρκελ ή να πιέσουν προς κάποια διαφοροποίηση της ΕΕ ένωσης, ενώ εμείς όχι. Εμείς πρέπει εδώ και τώρα να ανασυγκροτήσουμε την οικονομία μας και την παραγωγική μας βάση, ειδάλλως σε όλες τις μελλοντικές λύσεις θα είμαστε άχθος αρούρης. Ο φτωχός κι ενοχλητικός τρακαδόρος συγγενής, το προβληματικό παιδί της οικογένειας, που επειδή το αγαπάμε δεν μπορούμε ν' απαλλαγούμε απ' αυτό. Άθλια μοίρα για τον ελληνικό λαό, αυτό είναι το καλύτερό μας όραμα που να πάρει η ευχή;

Αυτή η δυναμική πρέπει να ρευστοποιηθεί και στις επόμενες εκλογές με μια καθαρή εντολή αριστερής διακυβέρνησης. Με νέα πρόσωπα, νέο αίμα...Η σκληρή διαπραγμάτευση πρέπει να γίνει σε επίπεδο Ευρώπης. Οι μόνοι που κερδίζουν είναι οι Γερμανοί και οι δορυφόροι τους που δανείζονται με 0,75% και δανείζουν με 4,5% και 5% και 6%. Όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να αντισταθούμε.
Συμφωνώ κι αυτό θα κάνω κι εγώ. Ένα ένα τα βήματα κι ελπίζουμε το θολό τοπίο του Αλέξη να είναι για να αιφνιδιάσει τη Μέρκελ κι όχι εμάς. Να θυμόμαστε πάντως ότι η αποτυχία μιας τέτοιας κυβέρνησης να οδηγήσει τη χώρα σε σωτηρία, θα δικαιώσει αμετάκλητα τους μνημονιακούς και θ' αποτελέσει στην πράξη τη μεγαλύτερη προδοσία όλων των εποχών. Το Χάος μαζί μας...:/:

οχι ειπαμε στους μακαροναδες Ιταλους

με το χιτλερ συνθηκολογησαμε
οποτε ναι ειπαμε:)-κοινως νικηθηκαμε..
Και στον Χίτλερ ΟΧΙ είπαμε, ήμασταν οι μόνοι που αντιστάθηκαν στα σύνορα. Μερικές φορές λες παπαριές ρε φίλε...:clapup:

αλλα παλεψαμε απο μεσα μετα,,και δεν τον διωξαμε εμεις βασικα,,απλα βοηθησαμε
αλλα οι ξενοι ευρωπαιοι και αμερικανοι απο εξω..
Τι λες παιδάκι μου, ποιοι Ευρωπαίοι και ποιοι Αμερικάνοι; Οι Γερμανοί έφυγαν από την Ελλάδα 12 Οκτωβρίου του 44 και η Γερμανία έπεσε το Μάη (αν θυμάμαι καλά) του 45. Εμείς τους διώξαμε και για αντίποινα μας προκάλεσαν όση περισσότερη φθορά μπορούσαν φεύγοντας. Οι Ευρωπαίοι, συγκεκριμένα οι Βρετανοί, ήρθαν στη χώρα ως στράτευμα κατοχής και προκάλεσαν τον εμφύλιο. Τι ανιστόρητα πράγματα είναι αυτά που λες;;:confused: Ο μόνος που βοήθησε στο να ξεκουμπιστούν μια ώρα αρχύτερα οι Ναζί, ήταν η τεράστια θυσία του ρωσικού λαού και οι νίκες τους στο ρωσικό μέτωπο, τίποτε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και στον Χίτλερ ΟΧΙ είπαμε, ήμασταν οι μόνοι που αντιστάθηκαν στα σύνορα. Μερικές φορές λες παπαριές ρε φίλε...

το ξερω οτι αντισταθηκαμε αρχικα

αλλα στο τελος ηττηθηκαμε και συνθηκολογησαμε..
αυτο λεω,δεν μπορουμε να νικαμε παντα
αλλα η αντισταση μετα συνεχιστηκε απο μεσα..


Οι Γερμανοί έφυγαν από την Ελλάδα 12 Οκτωβρίου του 44 και η Γερμανία έπεσε το Μάη (αν θυμάμαι καλά) του 45. Εμείς τους διώξαμε και για αντίποινα μας προκάλεσαν όση περισσότερη φθορά μπορούσαν φεύγοντας.
το πιστευεις αυτο?
μια προχειρη πηγη
German forces began withdrawing from the Greek mainland in late 1944[36] as Soviet forces advancing into South-Eastern Europe from the Ukraine threatened to cut them off. Greece was one of the few European countries to gain territory from the Second World War when the formerly Italian Dodecanese became part of Greece in 1947.
(το 43 πλακωθηκαμε μεταξυ μας παλι,πριν φυγει ο εχθρος βασικα,οπως και το 1821 που πριν φυγει ο εχθρος παλι πλακωθηκαμε μεταξυ μας και τοτε παρενεβησαν οι ξενοι..)

να ειμαστε ρεαλιστες,,ξερω την αντισταση κλπ

αλλα χωρις το διεθνη και ευρωπαικο πολεμο ο χιτλερ ποτε δεν θα εφευγε ουτε απο την ελλαδα ουτε απο την υπολοιπη ευρωπη

κοινως τη γερμανια του τοτε
οπως και σημερα οικονομικα.
ποτέ δεν την νικησαμε πληρως,,αλλα προκαλεσαμε ζημια καιρια ,,,


η γερμανια ηταν παντα υπερβολικα ισχυρη για να τη νικησουμε πληρως οπως του ιταλους πχ..

δεν ειναι θεμα του πολέμου

αλλα δες τις αναλογιες..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τώρα που κολλάει το ότι ηττηθήκαμε σε πόλεμο αφού πολεμήσαμε με το να υπογράψουμε μνημόνιο χωρίς να πολεμήσουμε καν δεν ξέρω. Αν ζούσε ο Άγγελος σε εκείνες τις εποχές θα έλεγε ΝΑΙ, γιατί θα πίστευε ότι ήταν ο καλύτερος δρόμος φυσικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μήπως τελικά οι Έλληνες γελάσουν τελευταίοι; Από την εφημερίδα Financial Times

Οι Financial Times, παραθέτοντας παραδείγματα χωρών που χρεοκόπησαν, αποκαλύπτουν πως η χρεοκοπία μπορεί να μην καταλήξει σε καταστροφή για την Ελλάδα αλλά παράδειγμα επιτυχούς ανάκαμψης!

Διαβάστε όλο το άρθρο.

»Η χρεοκοπία θα είναι καταστροφική για την Ελλάδα και η συνεπακόλουθη μετάδοση της κρίσης θα είναι ζημιογόνος για την Ευρώπη. Αυτή είναι η κοινή εκτίμηση. Η συζήτηση που διεξάγεται περιστρέφεται μόνο στο πόσο ισχυρή θα είναι η μετάδοση της κρίσης και ποιος θα πρέπει να είναι ο χειρισμός για τα υπερχρεωμένα κράτη αλλά και για τους μεγάλους χρηματοδότες της Ε.Ε.

Μήπως, όμως, η συζήτηση κινείται σε λάθος βάση; Εκτός ευρωζώνης η Ελλάδα θα μπορούσε να αποδειχθεί πολύ πιο επικίνδυνη για το σύστημα στο οποίο πραγματικά ποτέ δεν ανήκε… Μπορεί να αποτελέσει παράδειγμα επιτυχούς ανάκαμψης!

Υπάρχει ένα σενάριο που παραγνωρίζεται, βάσει του οποίου η χρεοκοπία δεν καταλήγει σε καταστροφή για την Ελλάδα. Σε αυτήν την περίπτωση, η πραγματική και πιο υπαρξιακή απειλή για την ευρωζώνη είναι πολύ διαφορετική. Σε αυτό το σενάριο εκείνοι που γελούν τελευταίοι είναι οι Έλληνες.

Ας δούμε, όμως, αυτό το σενάριο.
[Διαβάστε περισσότερα]

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο των Financial Times, το οποίο ρίχνει φως στη συζήτησή μας, αν κι επιμένω ότι ένας γνώστης μπορεί να βοηθήσει να πάνε τα πράγματα ακόμη πιο καλά. Επιτέλους η κυριαρχία των παπαγαλακίων στα ΜΜΕ έχει αρχίσει ν' ατονεί, μπροστά στην αφεύγατη πραγατικότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ενδιαφέρον άρθρο αλλά τα νούμερα σκέτα δεν μου λένε τίποτα.Για παράδειγμα, το άρθρο αναφέρεται στην Ινδονησία με ρυθμό ανάπτυξης 5%. Την ίδια στιγμή όμως η Ινδονησία καταλαμβάνει την 71η θέση στην ποιότητα ζωής, ενώ η Ελλάδα την 22η.
https://www.economist.com/media/pdf/QUALITY_OF_LIFE.pdf
(Τώρα είδα ότι η έρευνα είναι για το 2005)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
υπογράψουμε μνημόνιο χωρίς να πολεμήσουμε καν δεν ξέρω.
πρωτον
ποιος σου λεει οτι δεν πολεμησαν απο το πασοκ αρχικα?
αλλα εχασαν με τη μια
να ειμαστε ρεαλιστες,,πολιτικοι ειναι,,λες να δεχτηκαν με την πρωτη την περικοπο-φορο-καταιγιδα που τους ξεσκισε σαν κομμα?

απλα εχασαν αμεσως..λογω της τεραστιας εξαρτησης που εχουμε πια απο τη γερμανια-και ειδικα το γερμανοτραφες πασοκ,,ο ακης σημιτης και τοσοι αλλοι γερμανοφιλοι-


και δευτερον
Αν ζούσε ο Άγγελος σε εκείνες τις εποχές θα έλεγε ΝΑΙ, γιατί θα πίστευε ότι ήταν ο καλύτερος δρόμος φυσικά!
με προκαλεις να ριξω μπινελικια και να φαω μπαν
εγω μιλαω πολιτισμενα και εσυ επιτιθεσαι και βριζεις συνεχως

οι φανταχτεροι ηρωες-πατριωτες των λογων πολλες φορες προδωσαν χειροτερα την πατριδα απο αυτους που απλα υπερασπιστηκαν την πατριδα σε μια δυσκολη στιγμη

κοινως τους φουσκοπατριωτες τυπου καμμενου με τα μεγαλα λογια να φοβασαι ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ότι θα έβλεπα και νέο άνθρωπο να κλαίει στην κυριολεξία, για την μεγάλη αποτυχία του δικομματισμού..απλά δεν το περίμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
για την μεγάλη αποτυχία του δικομματισμού..
με το συριζα ως νεο πασοκ
απλα ενας παλιος δικομματισμος πεφτει
ενας νεος γενιεται..

ποιος χεστηκε για το δικομματισμο?
το θεμα να βγει η ελλαδα απο την κριση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Άγγελε όσα περισσότερα άρθρα βγαίνουν και λένε ότι η χρεοκοπία και η επιστροφή στο ευρώ δεν είναι τόσο καταστροφική για την Ελλάδα αλλά για όλη την Ευρώπη τόσο πιο πολύ ταπώνεσαι. Διάβασε δυο post πάνω από εσένα.

Και δεν είμαι με τον Καμμένο. Αλλά τον προτιμώ από τον λιποτάκτη, προδότη Σαμαρά.

Εγώ λοιπόν σου απαντώ απλά. ΣΥΝΕΧΙΖΩ να πολεμώ το μνημόνιο, όλος ο λαός το κάνει. Η Απόφαση του λαού ήταν ένα μεγάλο ΟΧΙ στο μνημόνιο καθώς τα μνημονιακά κόμματα πήραν περίπου 34%. Τι θα πει αυτό? Ότι η ΛΑΟΣ λέει όχι και θέλει να το πολεμήσει (όχι να το επαναδιαπραγματευτεί) ενώ η μαλακισμένη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ συνεχίζουν ακάθεκτοι στον δρόμο του να υπογράφουν ότι τους δίνουν. Ο ΛΑΟΣ μπορεί να μην έβγαλε κυβέρνηση, αλλά τα ποσοστά δείχνουν ότι δεν θέλει το μνημόνιο, την τρόικα, το ΔΝΤ! ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ. Αυτό θα πει ΠΡΟΔΟΣΙΑ στον λαό δεν το καταλαβαίνεις? Φαντάσου ο λαός να έλεγε ΟΧΙ στους Ιταλούς και ο Μεταξάς και η παρέα του να έλεγε ΝΑΙ. Σήμερα θα τον λέγαμε ΠΡΟΔΟΤΗ. Αυτό που είναι η σημερινή ηγεσία δηλαδή. Αν θες να απαντήσεις απάντα σε όλη την παράγραφο και μην κόβεις κομματάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
το θεμα να βγει η ελλαδα απο την κριση

Ναι με τα μνημόνια στα 40 μου χρόνια θα έχουμε βγει από την κρίση. Φυσικά οι περισσότεροι Έλληνες θα είναι εκτός Ελλάδας εκτός από ΠΑΣΟΚΟΥΣ και ΝΔκράτες που θα περιμένουν να σωθούν με 250 (που θα πάει μετά τα 400) ευρώ μισθό. Κυβέρνηση θα κάνουν Γερμανογαλοευραίοι και θα τρώμε την προπαγάνδα της καταστροφής της Ελλάδας αν δεν υπογράψουμε το 56ο μνημόνιο την μούρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top