Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 10 7.9%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 58 45.7%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 11 8.7%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημιουργία Ξανά!

    Ψήφοι: 7 5.5%
  • Δράση - ΦΙΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.

    Ψήφοι: 5 3.9%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κόμμα Πειρατών

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΚΟΙΝΩΝΙΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 3 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Κι ο Παπούλιας έζησε το ΄40 και ξεπούλησε την χώρα.
Οι περισσότεροι γέροι ψηφίζουν ακόμα νδ και πασοκ νοσταλγόντας τον Ανδρέα και τον Κώστα που τους τάισαν σανό.

Νομίζω ότι δεν έχεις αντιληφθεί γιατί πολλοί στρέφονται στην χ.α. Όχι από βλακεία, αλλά από απόγνωση και δίψα για εκδίκηση. Έχει τεράστια διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν έχεις αντιληφθεί γιατί πολλοί στρέφονται στην χ.α. Όχι από βλακεία, αλλά από απόγνωση και δίψα για εκδίκηση. Έχει τεράστια διαφορά.

Αυτο ειναι ακομα χειροτερο, φιλε Zed.
Η βλακεια συγχωρειται. Δεν μπορεις να την ελεγξεις.

Αλλα να ψηφιζεις ΧΑ για το γαμωτο της υποθεσης...ετσι απλα για να διαμαρτυρηθεις ή να εκδικηθεις, δεν ξερω... πως σου φαινεται εσενα;
Ψηφιζουν εν βρασμω.
Σκεψου λιγο ποσες αποφασεις που αναγκαστηκες να παρεις στη ζωη σου εν βρασμω σε οδηγησαν σε θετικα αποτελεσματα;


Ολοι μας ειμαστε σε απογνωση.
Η ΧΑ ειναι η λυση;
Σκεφτειτε λιγο ψυχραιμα ρε παιδια.

Δεν πειραζει, ομως, ας μπει η ΧΑ στη βουλη.
Οι συνεπειες θα ειναι μακροπροθεσμες.
Ας μπει, ας μπει.
Πολυ θα γελαω μετα.
Μα παρα πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.


εξυπνοο:)

στν αρχη δεν καταλαβα ποιου ηταν
αλλα τωρα καταλαβα,,οννεδ..
πολυ πιο εξυπνες απο τις τυπικες των κομματων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Η απελπισία και ο φόβος ταίζουν το τέρας μέσα μας. Λόγια μεγάλων ανδρών...

Απελπισία: φόβος χωρίς ελπίδα.
Όταν αισθάνεσαι ανασφαλής, γίνεσαι εύκολη λεία.
Ο συλλογικός φόβος ερεθίζει το αγελαίο ένστικτο και τείνει να προκαλεί το μένος εναντίον αυτών που δεν θεωρούνται μέρος της αγέλης.
Κανένας άνθρωπος ούτε ομάδα ούτε έθνος δεν μπορεί να ενεργήσει ανθρώπινα ή να σκεφθεί σωστά υπό το κράτος ενός μεγάλου φόβου.
Όσο πιο πολύ μεγαλώνεις το φόβο για τα ναρκωτικά και το έγκλημα, τους μετανάστες και τους εξωγήινους, τόσο περισσότερο ελέγχεις τους ανθρώπους.
Ο φόβος νικάει περισσότερους ανθρώπους από οτιδήποτε άλλο πράγμα στον κόσμο.
Πώς πάνε οι στραβοί στον Άδη; ένας κοντά στον άλλονε.
Για ασφάλεια κυκλωθήκαμε με τείχη - και γίνανε τα τείχη φυλακή μας.

Όσοι το χάλκεον χέρι
Βαρύ του φόβου αισθάνονται,
Ζυγόν δουλείας ας έχωσι.


Θέλει αρετήν και τόλμην
Η ελευθερία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αυτο ειναι ακομα χειροτερο, φιλε Zed.
Η βλακεια συγχωρειται. Δεν μπορεις να την ελεγξεις.

Αλλα να ψηφιζεις ΧΑ για το γαμωτο της υποθεσης...ετσι απλα για να διαμαρτυρηθεις ή να εκδικηθεις, δεν ξερω πως σου φαινεται εσενα;
Ψηφιζουν εν βρασμω.
Σκεψου λιγο ποσες αποφασεις που αναγκαστηκες να παρεις στη ζωη σου εν βρασμω σε οδηγησαν σε θετικα αποτελεσματα;


Ολοι μας ειμαστε σε απογνωση.
Η ΧΑ ειναι η λυση;
Σκεφτειτε λιγο ψυχραιμα ρε παιδια.

Δεν πειραζει, ομως, ας μπει η ΧΑ στη βουλη.
Οι συνεπειες θα ειναι μακροπροθεσμες.
Ας μπει, ας μπει.
Πολυ θα γελαω μετα.
Μα παρα πολυ.

Καταρχάς, έχει ήδη μπει, αν παρακολούθησες τα αποτελέσματα των προηγούμενων εκλογών :P Σε τούτες δεν ξέρω κατά πόσο θα πέσει ή θα ανέβει, αλλά σίγουρα θα ξαναμπεί.

Έχω προσπαθήσει να σκεφτώ όσο πιο ψύχραιμα γίνεται και τελικά καταλίγο σε κάτι το οποίο δεν εμπιστεύομαι απόλυτα! Όχι επειδή είμαι καχύποπτος, αλλά επειδή το έχουν αποδείξει επανειλημμένως ότι είναι ανάξιοι εμπιστοσύνης!

Αλήθεια όμως, δεν μου εξηγείς τι άλλες επιλογές έχει η γιαγιά που για να πάει στο ΙΚΑ και στο super market πρέπει να πάρει τηλ την χ.α.; Ή οι κάτοικοι των περιοχών που καθημερινώς απειλούνται και όταν πια αναγκαστούν να έρθουν σε αυτοάμυνα πάνε και φυλακή; Τι λες, άμα ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ ή Αν.Ελ. ή ΚΚΕ θα λυθούν τα προβλήματά τους (καλά, άστο το κκε :P);
Δεν αμφιβάλλω ότι η χ.α. καπηλεύεται αυτά τα θέματα, αλλά κακά τα ψέματα, αυτή τα υποστήριζε ανέκαθεν, δεν τα θυμήθηκε προεκλογικά. Και όταν βοηθούν στην διαβίωση μερικών ανθρώπων, χέστηκαν οι άνθρωποι αυτοί αν την ίδια ώρα και στιγμή οι χ.α. δέρνουν μετανάστες ή ασπάζονται τον ναζισμό. Εξάλλου, έχουν ζήσει τις συνέπειες του ναζισμού των άλλων πολιτικών στο πετσί τους και αφού πλέον λύση δεν υπάρχει, σου λένε ας τους στείλουμε τους φασίστες να τους ρίχνουν και καμιά σφαλιάρα.

Λες "οι συνέπειες θα είναι μακροπρόθεσμες". Αλήθεια, έχει ξεπουληθεί η χώρα, έχει καταλυθεί κάθε έννοια δημοκρατίας, όχι από την χ.α. αλλά από τα δημοκρατικά κόμματα (τι ειρωνεία..), άνθρωποι αυτοκτονούν και δολοφονούνται καθημερινά με ασύλληπτη συχνότητα, άλλοι φυτοζωούν μέσα στην φτώχεια...
Πες μας, τι άλλο θα συμβεί δηλαδή με την χ.α. στην βουλή; Θα κινδυνέψει η δημοκρατία; Αν πιστεύεις ότι ακόμα υπάρχει δημοκρατία σε αυτήν την χώρα, εντάξει, μη σου χαλάσω το ροζ συννεφάκι.

Προσοχή, δεν λέω ότι είναι λύση. Απλώς αυτό το μένος εναντίων τους έχει καταντήσει υποκριτικό, γιατί σε αυτούς που έχουν κάνει χειρότερα εγκλήματα προς όλο το λαό, όχι μόνο δεν εκφράζεστε με αντίστοιχο μένος, αλλά μερικοί τους γλείφουν κιόλας, ΑΚΟΜΑ. Είναι πολύ εύκολο να το παίξω δημοκράτης βρίζοντας τους ψηφοφόρους της χ.α.
Αλλά.. truth or happiness, never both.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Καταρχάς, έχει ήδη μπει, αν παρακολούθησες τα αποτελέσματα των προηγούμενων εκλογών :P Σε τούτες δεν ξέρω κατά πόσο θα πέσει ή θα ανέβει, αλλά σίγουρα θα ξαναμπεί.

Έχω προσπαθήσει να σκεφτώ όσο πιο ψύχραιμα γίνεται και τελικά καταλίγο σε κάτι το οποίο δεν εμπιστεύομαι απόλυτα! Όχι επειδή είμαι καχύποπτος, αλλά επειδή το έχουν αποδείξει επανειλημμένως ότι είναι ανάξιοι εμπιστοσύνης!

Αλήθεια όμως, δεν μου εξηγείς τι άλλες επιλογές έχει η γιαγιά που για να πάει στο ΙΚΑ και στο super market πρέπει να πάρει τηλ την χ.α.; Ή οι κάτοικοι των περιοχών που καθημερινώς απειλούνται και όταν πια αναγκαστούν να έρθουν σε αυτοάμυνα πάνε και φυλακή; Τι λες, άμα ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ ή Αν.Ελ. ή ΚΚΕ θα λυθούν τα προβλήματά τους (καλά, άστο το κκε :P);
Δεν αμφιβάλλω ότι η χ.α. καπηλεύεται αυτά τα θέματα, αλλά κακά τα ψέματα, αυτή τα υποστήριζε ανέκαθεν, δεν τα θυμήθηκε προεκλογικά. Και όταν βοηθούν στην διαβίωση μερικών ανθρώπων, χέστηκαν οι άνθρωποι αυτοί αν την ίδια ώρα και στιγμή οι χ.α. δέρνουν μετανάστες ή ασπάζονται τον ναζισμό. Εξάλλου, έχουν ζήσει τις συνέπειες του ναζισμού των άλλων πολιτικών στο πετσί τους και αφού πλέον λύση δεν υπάρχει, σου λένε ας τους στείλουμε τους φασίστες να τους ρίχνουν και καμιά σφαλιάρα.

Λες "οι συνέπειες θα είναι μακροπρόθεσμες". Αλήθεια, έχει ξεπουληθεί η χώρα, έχει καταλυθεί κάθε έννοια δημοκρατίας, όχι από την χ.α. αλλά από τα δημοκρατικά κόμματα (τι ειρωνεία..), άνθρωποι αυτοκτονούν και δολοφονούνται καθημερινά με ασύλληπτη συχνότητα, άλλοι φυτοζωούν μέσα στην φτώχεια...
Πες μας, τι άλλο θα συμβεί δηλαδή με την χ.α. στην βουλή; Θα κινδυνέψει η δημοκρατία; Αν πιστεύεις ότι ακόμα υπάρχει δημοκρατία σε αυτήν την χώρα, εντάξει, μη σου χαλάσω το ροζ συννεφάκι.

Προσοχή, δεν λέω ότι είναι λύση. Απλώς αυτό το μένος εναντίων τους έχει καταντήσει υποκριτικό, γιατί σε αυτούς που έχουν κάνει χειρότερα εγκλήματα προς όλο το λαό, όχι μόνο δεν εκφράζεστε με αντίστοιχο μένος, αλλά μερικοί τους γλείφουν κιόλας, ΑΚΟΜΑ. Είναι πολύ εύκολο να το παίξω δημοκράτης βρίζοντας τους ψηφοφόρους της χ.α.
Αλλά.. truth or happiness, never both.

Ενταξει Zed αυτη τη στιγμη ματαιοπονουμε και οι δυο.
Γνωμη σου, γνωμη μου.

Μονο οι 440.000 ειναι αυτοι που υποφερουν σε αυτη τη χωρα και δικαιολογουνται να ψηφισουν ΧΑ.
Ολοι οι αλλοι περναμε τελεια.
Οκ, οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αυτό είπα? Το bold δεν το βλέπεις; ΟΚ. Δεν απάντησες όμως γιατί μόνο εκεί τόσο μένος και όχι στους ναζιστές που το απέδειξαν εμπράκτως και όχι ιδεολογικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αυτό είπα? Το bold δεν το βλέπεις; ΟΚ. Δεν απάντησες όμως γιατί μόνο εκεί τόσο μένος και όχι στους ναζιστές που το απέδειξαν εμπράκτως και όχι ιδεολογικά...

Το μενος μου ειναι εξισου ιδιο για ολους.

Κατα καιρους εκφραζομαι ακομα χειροτερα και για τα υπολοιπα κομματα.
Δε με παρακολουθεις μαλλον.
Χθες και σημερα ηταν η σειρα της ΧΑ να τα ακουσει απο μερους μου.
Και πολυ κοσμια μιλησα για τη ΧΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Σε παρακολουθώ, μια χαρά.
ΟΚ, αν όχι εσύ, οι περισσότεροι εδώ μέσα, τόσο μίσος δεν το έχουν εκφράσει κατά των κυβερνώντων όσο εναντίον της χ.α.

Επίσης θα ήθελα να μάθω τι το χειρότερο θα συμβεί σε αυτήν την χώρα όταν θα μπει η χ.α. στην βουλή πάλι, όπως είπες. Εντάξει, στους λαθρομετανάστες της χώρας, ξέρω τι θα συμβεί, τι να κάνουμε. Κάτι καινούργιο για μας τους υπόλοιπους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εντάξει, στους λαθρομετανάστες της χώρας, ξέρω τι θα συμβεί, τι να κάνουμε.

Πολυ χαλαρα το προσπερνας αυτο το θεμα...
Αλλα
ποιος τους χεζει και αυτους;
Αλλωστε εγκληματιες γεννηθηκαν.
Να πανε να ψοφησουν.
Να σηκωθουν να φυγουν ολοι.
Νομιμοι και λαθραιοι.
Εμεις δεν τους θελουμε.
Να μεινουμε μονο οι Ελληνες (η Αρια φυλη) να βαυκαλιζομαστε μεταξυ μας ποσο υπεροχος λαος ειμαστε.

Κάτι καινούργιο για μας τους υπόλοιπους;

Φιλε μου κατι καινουριο να σου πω με τη μορφη λιστας οπως θες για μας τους υπολοιπους δεν εχω να σου πω πραγματικα.
Ουτε θα σου γραψω κανα δοκιμιο περι τι εστι δημοκρατια και ροζ συννεφακια.
Θα τα μαθαινω και θα τα παθαινω κι εγω μαζι σας στην πορεια.


Ασχετο!
Αρια ή Αρεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
ποτε θα παψουμε να γινομαστε μπαλακια του τενις κ να πεταγομαστε απο τα δηθεν δημοκρατικα κομματα στον φασισμο;;;
που στην τελικη η ιδια παρτιδα ειναι....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Είναι παράδοξο να περιμένεις από κάποιους που δεν δέχονται την δημοκρατία να βοηθήσουν στην σωτηρία της και στην απονομή της δικαιοσύνης.

Να σε σώσουν από τον κακό δικομματισμό, από τους κακούς μετανάστες, από τους κακούς αριστερούς.

Είναι καλύτερη μια κοινωνία με δημοκρατία σε κρίση από μια κοινωνία που οδηγείται στον εκφασισμό.

Είναι καλύτερο να κάνεις διάλογο ακόμα και όταν δεν καταφέρνεις να καταλήξεις σε κάποιο αποτέλεσμα, παρά να μην έχεις το δικαίωμα να μιλήσεις καν αν δεν συμφωνείς μαζί μου.

Στην αρχή είναι οι άλλοι οι ξένοι που στοχοποιούνται και διώκονται άλλα όταν μια κοινωνία στοχοποιεί και διώκει ανθρώπους ανά ομάδες αργά η γρήγορα ο επόμενος άλλος, ο επόμενος ξένος ο επόμενος στόχος θα είσαι εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
thermopiles, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα το προσπεράσω χαλαρά το θέμα. Γιατί πρώτον έχουν μπει παράνομα στην χώρα, οπότε δεν υποχρεούμαι να τους παράσχω βοήθεια και δεύτερον κινδυνεύει και η δική μου οικογένεια να αντιμετωπίσει οικονομικά προβλήματα συντόμως, οπότε δεν βλέπω κάποιον λόγο να ενδιαφερθώ πρώτα για αυτούς που με βάση τον νόμο δεν έχουν προτεραιότητα, ούτε τους νοιάζομαι όσο την οικογένειά μου και τους κοντινούς μου (όπου κοντινούς έχω και μετανάστες από την Β.Ήπειρο, τους λεγόμενους βλάχους, αλλά ξέρεις αυτοί δεν μπήκαν παράνομα και δούλεψαν, δεν έκλεψαν κι ας μην είχαν μία στην αρχή, κι ας έφυγαν κυνηγημένοι από τον Χότζα... Αλλά τότε οι συνθήκες ήταν ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικές στην Ελλάδα. ).

Φαίνεται επίσης ότι πολλοί από εσάς έχετε πρόβλημα στα μαθηματικά. Γιατί ναι μεν θέλετε 3.000.000++ λαθραίους στην χώρα αλλά δεν μας εξηγείτε πώς θα τους προσφέρουμε ένα επίπεδο βιωσιμότητας στην Ελλάδα του ΔΝΤ. Όπως επίσης δεν μας εξηγείτε γιατί χάνουν την προτεραιότητα για αξιοπρεπές επίπεδο διαβίωσης αυτοί οι οποίοι έχουν πληρώσει φόρους στην χώρα ετούτη δεκαετίες τώρα και αυτοί που ήρθαν μόλις χθες αποκτούν τα ίδια δικαιώματα στο άψε σβήσε! Γιατί έτσι! Επειδή η thermopiles και η κάθε thermopiles έχει φιλάνθρωπα αισθήματα αλλά δεν σκέφτεται προηγουμένως αν η χώρα αυτή είναι σε στάδιο ικανό να παράσχει μια πατρίδα στον κάθε κατατρεγμένο του κόσμου ετούτου, ιδίως δε όταν δεν μπορεί να παράσχει ούτε στους δικούς της πολίτες.

Να προσέχεις τι λες. Μίλησα για λαθραίους και δεν χαρακτήρισα την Ελλάδα Άρια Φυλή. Μην παραποιείς τα λεγόμενά μου.

Κυνικό, το ξέρω, αλλά εσύ που δεν είσαι τόσο κυνική, τι κάνεις; Εκφράζεις μόνο γραπτώς την συμπαράστασή σου ή τους πηγαίνεις και κανά πιάτο φαΐ και τους παίρνεις σπίτι; Φιλάνθρωπος με τα λόγια το παίζω κι εγώ άνετα. Πρόσεξε όμως, γιατί την τελευταία φορά που πήγα εγώ φαΐ στον συμπαθέστατο λαθρομετανάστη του φαναριού μου, λίγες μέρες μετά ρωτούσε αν πέρασαν στην οικοδομή απέναντι που χτίζεται τους σωλήνες και τα καλώδια και την ίδια βδομάδα έκλεψαν και τα καλώδια χαλκού και τους σωλήνες νερού οι φίλοι του.

Τώρα είμαι σίγουρος ότι θα πιστεύεις μέσα σου πως είμαι χ.α. Βέβαια, εκεί καταντήσαμε, όσοι χρησιμοποιούμε την απλή λογική για να καταλήξουμε στα αυτονόητα συμπεράσματα, όπως πχ ότι η χώρα δεν μπορεί να αντέξει όλη την κατατρεγμένη Ασία και Αφρική, να χαρακτηριζόμαστε οπαδοί της χ.α.

Μετά όμως μην αναρωτιέστε γιατί αυξάνονται τα ποσοστά της. Όσο επιμένετε σε ρομαντικές ιδέες που είναι πρακτικά αδύνατες να εφαρμοστούν, τόσο θα αυξάνονται τα ποσοστά των φασιστών χωρίς προσωπεία. Δράση-αντίδραση. Φιλικά στο λέω, αναρωτήσου μόνο πόσα άτομα έχουν οδηγηθεί στο να ψηφίσουν χ.α. επειδή υπάρχουν άνθρωποι με ρομαντικές ιδέες σαν αυτή που ανέφερες παραπάνω. Και με αποτελέσματα σαν αυτά που ανέφερα πχ στο χθεσινό μου post για την Κανέλλη και τον Κασιδιάρη. Ηθική αυτουργία φυσικά και δεν είναι, διότι είναι δικαίωμά σου να τα πιστεύεις αυτά. Δεν παύουν όμως να προκαλούν την "αντίδραση".

Ασχετο!
Αρια ή Αρεια;

Στο ορκίζομαι ότι κι εγώ το σκεφτόμουν για κανά λεπτό! :P Στο λεξικό του Opera έχει το Άρια, οπότε το έβαλα αυτό, δεν έψαξα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
thermopiles, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα το προσπεράσω χαλαρά το θέμα. Γιατί πρώτον έχουν
μπει παράνομα στην χώρα, οπότε δεν υποχρεούμαι να τους παράσχω βοήθεια και
δεύτερον κινδυνεύει και η δική μου οικογένεια να αντιμετωπίσει οικονομικά
προβλήματα συντόμως, οπότε δεν βλέπω κάποιον λόγο να ενδιαφερθώ πρώτα για αυτούς
που με βάση τον νόμο δεν έχουν προτεραιότητα, ούτε τους νοιάζομαι όσο την
οικογένειά μου και τους κοντινούς μου (όπου κοντινούς έχω και μετανάστες από την
Β.Ήπειρο, τους λεγόμενους βλάχους, αλλά ξέρεις αυτοί δεν μπήκαν παράνομα και
δούλεψαν, δεν έκλεψαν κι ας μην είχαν μία στην αρχή, κι ας έφυγαν κυνηγημένοι
από τον Χότζα... Αλλά τότε οι συνθήκες ήταν ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικές στην Ελλάδα. ).
Το γέγονος οτι κάποιος βρίσκεται παράνομα σε μια χώρα δεν καθιστά νόμιμη την τυφλή βία απεναντί του.
Και θυμήσου οτι παλαιότερα μας έφταιγαν οι Βορειοηπειρώτες και οι Αλβανοί.
Η λύση δεν είναι να αρχίζουμε να σφαζόμαστε αλλά να εργαστούμε συλλογικά σαν κοινωνία για δικαιοσύνη και ασφάλεια για όλους ασχέτως χρώματος καταγωγής ή εισοδήματος.

Φαίνεται επίσης ότι πολλοί από εσάς έχετε πρόβλημα στα μαθηματικά. Γιατί ναι μεν
θέλετε 3.000.000++ λαθραίους στην χώρα αλλά δεν μας εξηγείτε πώς θα τους
προσφέρουμε ένα επίπεδο βιωσιμότητας στην Ελλάδα του ΔΝΤ. Όπως επίσης δεν μας
εξηγείτε γιατί χάνουν την προτεραιότητα για αξιοπρεπές επίπεδο διαβίωσης αυτοί
οι οποίοι έχουν πληρώσει φόρους στην χώρα ετούτη δεκαετίες τώρα και αυτοί που
ήρθαν μόλις χθες αποκτούν τα ίδια δικαιώματα στο άψε σβήσε! Γιατί έτσι! Επειδή η
thermopiles και η κάθε thermopiles έχει φιλάνθρωπα αισθήματα αλλά δεν σκέφτεται
προηγουμένως αν η χώρα αυτή είναι σε στάδιο ικανό να παράσχει μια πατρίδα στον
κάθε κατατρεγμένο του κόσμου ετούτου, ιδίως δε όταν δεν μπορεί να παράσχει ούτε
στους δικούς της πολίτες.

Να υπάρχουν νόμοι και να εφαρμόζονται για όλους οχι κουτσοί στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα!
Δεν γίνεται μαγικά να μπαίνουν όλοι στην Ελλάδα και να θέλουν να φύγουν και να μην μπορούν γιατί τους φυλάμε καλά.
Πώς γίνεται να μπαίνουν αβασάνιστα και να είμαστε τόσο αποτελεσματικοί μόνο στην απαγόρευση της εξόδου τους;
Μήπως η χ.α. λειτουργεί σαν βαλβίδα εκτόνωσης των προβλημάτων που δημιούργησε ο δικομματισμός;

Μετά όμως μην αναρωτιέστε γιατί αυξάνονται τα ποσοστά της. Όσο επιμένετε σε
ρομαντικές ιδέες που είναι πρακτικά αδύνατες να εφαρμοστούν, τόσο θα αυξάνονται
τα ποσοστά των φασιστών χωρίς προσωπεία. Δράση-αντίδραση. Φιλικά στο λέω,
αναρωτήσου μόνο πόσα άτομα έχουν οδηγηθεί στο να ψηφίσουν χ.α. επειδή υπάρχουν
άνθρωποι με ρομαντικές ιδέες σαν αυτή που ανέφερες παραπάνω.

Έτσι λοιπόν αναρωτιέμαι για τα ποσοστά της χ.α. γιατί δεν βοηθά στην επίλυση του προβλήματος αυτός που ρίχνει λάδι στην φωτιά.
Την έλλειψη δημοκρατίας δεν μπορείς να την αντιμετωπίσεις με καθόλου δημοκρατία και με την εφαρμογή του νόμου της ζούγκλας.
Εκεί που κοιτάζουμε εκεί θα πάμε και αν κοιτάμε πολύ ώρα μιαν άβυσσο η άβυσσος κοιτάζει κι αυτή μέσα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Το γέγονος οτι κάποιος βρίσκεται παράνομα σε μια χώρα δεν καθιστά νόμιμη την τυφλή βία απεναντί του.
Και θυμήσου οτι παλαιότερα μας έφταιγαν οι Βορειοηπειρώτες και οι Αλβανοί.
Η λύση δεν είναι να αρχίζουμε να σφαζόμαστε αλλά να εργαστούμε συλλογικά σαν κοινωνία για δικαιοσύνη και ασφάλεια για όλους ασχέτως χρώματος καταγωγής ή εισοδήματος.

Εμ, συγκεκριμένα για Αλβανούς είπα κάτι θετικό, δεν είπα ότι μου φταίνε. Αν εσένα παλιότερα σου έφταιγαν, αφού λες "μας", οκ.
Μπλα μπλα μπλα... Δεν μου εξηγείς πώς θα εργαστούμε όλοι μαζί όταν η ανεργία κι η φτώχεια χτυπάει κόκκινο και όταν οι περισσότεροι λαθραίοι δυστυχώς δεν έχουν την παραμικρή μόρφωση ώστε να προσφέρουν. Εκτός κι αν θες να τους εκμεταλλευτούμε και να τους βάλουμε να κάνουν τις "βαριές" δουλειές...
Τώρα θα συνεργαστεί η κοινωνία; Εδώ δεν μπορεί να τα βρει μεταξύ της, θα τα βρει για τους άλλους;

Να υπάρχουν νόμοι και να εφαρμόζονται για όλους οχι κουτσοί στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα!
Δεν γίνεται μαγικά να μπαίνουν όλοι στην Ελλάδα και να θέλουν να φύγουν και να μην μπορούν γιατί τους φυλάμε καλά.
Πώς γίνεται να μπαίνουν αβασάνιστα και να είμαστε τόσο αποτελεσματικοί μόνο στην απαγόρευση της εξόδου τους;
Μήπως η χ.α. λειτουργεί σαν βαλβίδα εκτόνωσης των προβλημάτων που δημιούργησε ο δικομματισμός;

Αυτό με τον Αγ. Παντελεήμονα δεν το πιασα :/:
Πώς γίνεται; Τόσα φράγκα που παίρνουμε ανά άτομο, φυσικά και γίνεται να εισέρχονται όλοι μαγικά. Να μην τα πάρει κι από κει ο δικομματισμός; Ναι, ίσως λειτουργεί σαν βαλβίδα εκτόνωσης, αλλά εγώ δεν ανήκω στην χ.α., οπότε εγώ εκτόνωση δεν έχω δει ακόμα.

Έτσι λοιπόν αναρωτιέμαι για τα ποσοστά της χ.α. γιατί δεν βοηθά στην επίλυση του προβλήματος αυτός που ρίχνει λάδι στην φωτιά.
Την έλλειψη δημοκρατίας δεν μπορείς να την αντιμετωπίσεις με καθόλου δημοκρατία και με την εφαρμογή του νόμου της ζούγκλας.
Εκεί που κοιτάζουμε εκεί θα πάμε και αν κοιτάμε πολύ ώρα μιαν άβυσσο η άβυσσος κοιτάζει κι αυτή μέσα μας.

Η πρώτη σου πρόταση κάπου χάνει συντακτικά και πάλι δεν σε πιάνω, αλλά ναι, στα υπόλοιπα έχεις απόλυτο δίκιο. Όμως, η υποστήριξη σου δεν αλλάζει το γεγονός ότι το να τους δεχτείς με ανοικτές αγκάλες, πρώτον, δεν τους προσφέρει αξιοπρεπές επίπεδο ζωής αφού δεν υπάρχει η δυνατότητα σήμερα στην χώρα αυτή και δεύτερον, υποβαθμίζει αδιαμφισβήτητα το επίπεδο ζωής των ήδη υπαρχόντων (υπαρχόντων λέω, όχι γηγενών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Μετά όμως μην αναρωτιέστε γιατί αυξάνονται τα ποσοστά της. Όσο επιμένετε σε ρομαντικές ιδέες που είναι πρακτικά αδύνατες να εφαρμοστούν, τόσο θα αυξάνονται τα ποσοστά των φασιστών χωρίς προσωπεία.

Δεν νομίζω ότι είναι πρακτικά αδύνατον να πιάσεις τους Έλληνες δουλεμπόρους, αυτούς που στοιβάζουν λαθρομετανάστες σαν τα ζώα σε ενοικιαζόμενα δωμάτια, τους μαυραγορίτες που εκμεταλλεύονται ανθρώπινες ψυχές, την ανασφάλιστη εργασία. Είναι εύκολο αν υπάρχει πολιτική βούληση. Απαλλαγμένος απ' όλα αυτά τα αποστήματα, η λαθρομετανάστευση θα μειωθεί γιατί θα έχεις αρχίζεις να θεραπεύεις τον καρκίνο απ' την ρίζα του.

Αν δεν φτάνει και κάποιοι πρέπει να οδηγηθούν πίσω στα μέρη τους, αυτό θα πρέπει να γίνει με σύνεση. Δεν είναι δυνατόν το κέντρο της Αθήνας να μετατρέπεται σε χωνευτήρι ψυχών. Θα πρέπει οι λαθρομετανάστες να κατανεμηθούν αναλογικά σε όλη την επικράτεια, σε ειδικές μονάδες υποδοχής, να τους προταθεί εργασία από πριν και όχι να αφήνονται να βρουν μόνοι τους ερχόμενοι σε επαφή με τον κάθε δουλέμπορο. Όσοι κύριοι, λαθραίοι μετανάστες δεν μπορούν να απορροφηθούν θα πρέπει κατά περίπτωση να οδηγούνται πίσω στην χώρα τους. Εδώ μπαίνει όμως και η ανθρώπινη συνθήκη που δεν πρέπει να παραβλέπουμε αν θέλουμε να λεγόμαστε πολιτισμένοι άνθρωποι. Αν η χώρα τους βομβαρδίζεται, δεν μπορούμε να τους πετάξουμε σαν τα σκυλιά, πρέπει να εξαντλήσουμε την ανεκτικότητά μας και να πιέσουμε τους Ευρωπαίους εταίρους μας να αναλάβουν και τις δικές τους ευθύνες.

Σκέψου όμως παράλληλα πόσοι μετανάστες θα θέλανε αυτή τη στιγμή να φύγουν απ' την Ελλάδα και είναι εγκλωβισμένοι στα κρατητήρια. Αυτή είναι η προδοσία, μετατρέπουν την πατρίδα μας σε μια απέραντη χαβούζα με φράχτες από μέσα προς τα έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αυτά parafernalia να τα πεις στον Άγγελο και τους λοιπούς ψηφοφόρους του δικομματισμού που με την ψήφο τους επιβάλλουν τον φασισμό και τις πολιτικές αυτές τόσα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Zed δεν ειπα οτι η λαθρομεταναστευση δεν αποτελει προβλημα για τη χωρα μας και μαλιστα τεραστιο.
Με ενοχλησε, ομως, πραγματι ο κυνισμος σου απεναντι στο θεμα αυτο γιατι μην ξεχνας οτι μιλαμε για ανθρωπους.
Μην την ξεχνας αυτην την εννοια, οσο χαλια και να ειναι τα οικονομικα σου.

Φυσικα και η Ελλαδα δεν μπορει να απορροφησει ολον αυτον τον ογκο των λαθρομεταναστων και μαλιστα υπο τις δεδομενες συνθηκες. Σιγουρα πρεπει να ληφθουν μετρα για την αυστηροτερη φυλαξη των ευρωπαικων πλεον συνορων, μετρα για την επαναπροωθηση των λαθρομεταναστων οσων δεν πληρουν τις προυποθεσεις νομιμοποιησης, εξασφαλιση της ελαχιστης αξιοπρεπους διαβιωσης, ελεγχος ατομικης υγιεινης κτλ.
Μιλαω για μετρα ανθρωπινα και οχι για ρομαντικες ιδεες.

Θεωρω, ομως, οτι τωρα τελευταια εχει γινει πολυ της μοδας να αναφερεται κανεις στο προβλημα της λαθρομεταναστευσης λες και αυτοι ειναι το μονο προβλημα μας ξαφνικα και να χειροκροτουνται στα δικαστηρια μαλιστα καποιοι που σκοτωσαν τον αλλοδαπο-ληστη (αναφερομαι στο παιδι που σκοτωσε το ληστη στην Παιανια).
Αμυνα ναι. Κι εγω στη θεση του το ιδιο ισως να εκανα.
Οταν ομως χειροκροτειται μια τετοια ενεργεια απο τον κοσμο, αυτο δεν αποκλειει οτι στο μελλον θα υπαρξουν αναλογα περιστατικα οπου για ψυλλου πηδημα θα σκοτωνουμε αλλοδαπους. Δε λεω οτι αυτο που εγινε στην Παιανια ηταν ψυλλου πηδημα φυσικα για να φτασει το παιδι να σκοτωσει, απλα πιστευω οτι πολλοι απο δω και περα θα εκμεταλλευθουν τις καταστασεις και θα σκοτωνουν τους αλλοδαπους και μετα θα το βαφτιζουν αμυνα.

Να στο πω ετσι απλα αν θες.
Σου χει τυχει ποτε στο σχολειο να σου δωσει φαπα ο δασκαλος για κατι που δεν εκανες , εσυ να πεις "Μα δεν εκανα τιποτα, κυριε" και να σου απαντησει "Εεεε για να μην κανεις".

Θελω να πω οτι καμια φορα καταδικαζουμε ολους τους λαθρομεταναστες ως εγκληματιες χωρις αρκετοι απο αυτους να μην εχουν κανει τιποτα.
Αλλα ειμαστε σιγουροι φυσικα οτι θα κανουν στο μελλον, οποτε ας τους ξεκανουμε μια ωρα αρχυτερα.

Δεν σε αποκαλεσα ποτε ΧΑγιτη επειδη εχεις διαφορετικες αποψεις απο μενα.
Προσπαθω να υπερασπιστω, ομως, τα στοιχειωδη ανθρωπινα δικαιωματα που εχουμε ολοι και οχι να λεω : " Εεεε τι να κανουμε"

Συζητηση κανουμε εδω Zed, το αν εγω δινω ενα πιατο ζεστο φαι στους λαθρομεταναστες δεν εχει να κανει με το θεμα.
Ο καθενας ας κανει ο,τι μπορει.
Και φαι να μη δωσεις αλλα τουλαχιστον να σεβεσαι εστω και πισω απο ενα πληκτρολογιο την ατομικη υπαρξη του καθενος και αυτο θεωρειται στοιχειωδης ανθρωπισμος κατα τη γνωμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Εμ, συγκεκριμένα για Αλβανούς είπα κάτι θετικό, δεν είπα ότι μου φταίνε. Αν
εσένα παλιότερα σου έφταιγαν, αφού λες "μας", οκ.
Μπλα μπλα μπλα... Δεν μου εξηγείς πώς θα εργαστούμε όλοι μαζί όταν η ανεργία
κι η φτώχεια χτυπάει κόκκινο και όταν οι περισσότεροι λαθραίοι δυστυχώς δεν
έχουν την παραμικρή μόρφωση ώστε να προσφέρουν. Εκτός κι αν θες να τους
εκμεταλλευτούμε και να τους βάλουμε να κάνουν τις "βαριές" δουλειές...
Τώρα θα συνεργαστεί η κοινωνία; Εδώ δεν μπορεί να τα βρει μεταξύ της, θα τα
βρει για τους άλλους;

Τους Αλβανούς τους ανέφερα σαν παράδειγμα γιατί μετά το 90 μας έφταιγαν οι Αλβανοί τώρα οι Πακιστανοί και πάει λέγοντας. Δεν μου έφταιγαν ούτε οι Αλβανοί τότε ούτε οι Πακιστανοί τώρα.
Το θέμα είναι οτι η ηγέτες μας ρίχνουν το φταίξιμο στον μετανάστη και όχι στην πολιτική τους.
Με αυτή τους την πολιτική αποπροσανατολίζουν την κοινωνία για να τα βάλει ο πεινασμένος με τον χορτάτο και όχι όλοι μαζί με αυτούς που ευθύνονται.
Τώρα πρέπει να συνεργαστούμε γιατί τώρα είναι η στιγμή που γινόμαστε όλοι μετανάστες και λαθραίοι στην ίδια μας την χώρα.

Αυτό με τον Αγ. Παντελεήμονα δεν το πιασα :/:
Πώς γίνεται; Τόσα φράγκα που παίρνουμε ανά άτομο, φυσικά και γίνεται να
εισέρχονται όλοι μαγικά. Να μην τα πάρει κι από κει ο δικομματισμός; Ναι, ίσως
λειτουργεί σαν βαλβίδα εκτόνωσης, αλλά εγώ δεν ανήκω στην χ.α., οπότε εγώ
εκτόνωση δεν έχω δει ακόμα.
Το κουτσοί στραβοί είναι παροιμία και εγω απο την Αρκαδία:)
https://orthodox-answers.blogspot.com/2009/09/blog-post_18.html
Θέλω να πω πως δεν είναι δυνατόν η Ελλάδα να γίνεται η γη της επαγγελίας για όλους δεινοπαθούντες.
Επειδή λοιπόν οι υψηλοί πολιτικοί μας τόσα φράγκα παίρνουν ανα άτομο να αναλάβουν και την ευθύνη για το άτομο.
Δεν μπορεί αυτοί να παίρνουν τα λεφτά και εμείς τον πεινασμένο.
Δεν μπορούμε να κάνουμε τους κυνηγούς κεφαλών, να σκοτωνόμαστε, να φοβόμαστε ο ενας την σκιά του άλλου και αυτοί να μην φταίνε για τίποτα γιατί έχουν σπείρει τον πανικό στο πλήθος.
Δεν χρειαζόμαστε ούτε ήρωες ούτε προστάτες ούτε τα παλικάρια με τα μαύρα μπλουζάκια.
Χρειάζεται να είμαστε άνθρωποι και με ψυχραιμία (όχι με αίμα και τιμή) να αποδόσουμε τις ευθύνες σε αυτούς που τους αναλογούν.

Η πρώτη σου πρόταση κάπου χάνει συντακτικά και πάλι δεν σε πιάνω, αλλά ναι,
στα υπόλοιπα έχεις απόλυτο δίκιο. Όμως, η υποστήριξη σου δεν αλλάζει το
γεγονός ότι το να τους δεχτείς με ανοικτές αγκάλες, πρώτον, δεν τους προσφέρει
αξιοπρεπές επίπεδο ζωής αφού δεν υπάρχει η δυνατότητα σήμερα στην χώρα αυτή και
δεύτερον, υποβαθμίζει αδιαμφισβήτητα το επίπεδο ζωής των ήδη υπαρχόντων
(υπαρχόντων λέω, όχι γηγενών).[/

Έτσι λοιπόν αναρωτιέμαι για τα ποσοστά της χ.α. γιατί δεν βοηθά στην επίλυση του προβλήματος αυτός που ρίχνει λάδι στην φωτιά.
Στην πρώτη πρόταση απαντούσα στο
Μετά όμως μην αναρωτιέστε γιατί αυξάνονται τα ποσοστά της χ.α.
Γιατί εφόσον τα παλικάρια με τα μαύρα μπλουζάκια βοηθάνε τα άλλα τα παλικάρια με τις μίζες να μεταθέσουν το πρόβλημα απο την ηγεσία στην κοινωνία δεν θα έπρεπε να ανεβαίνουν τα ποσοστά τους.
Η κοινωνία πρέπει να αναζητήσει τις ρίζες των προβλημάτων και οχι να παίζει πετροπόλεμο με τους καρπούς τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ο κυνισμός, αγαπητή μου και συμπαθέστατη thermopiles, είναι κάτι που μου έμαθαν άτομα από αυτήν την κοινωνία μέσα από απλά θέματα της καθημερινότητας. Λυπάμαι, αλλά μου τον εμφύτευσαν άτομα που υπερασπίζονται "τον στοιχειώδη ανθρωπισμό" με το ίδιο πάθος που το κάνεις και εσύ. Ειρωνικό, δεν νομίζεις (δεν πετάω σπόντα για σένα αλλά για εκείνους);

Στο πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης εσύ οδήγησες την κουβέντα, εγώ σε ρώτησα σε τι θα με επηρεάσει ακριβώς εμένα κι εσένα η είσοδος της χ.α. στην βουλή. Και δεν διαφώνησα ότι έχεις δίκιο εσύ και η thalalla, απλά θέλω τόσο πολύ να μου εξηγήσετε πώς θα δοθούν λύσεις στο θέμα υπό τις παρούσες συνθήκες και ενώ οι απόψεις σας συμβάλλουν στην διόγκωση του προβλήματος, αφού δεν είστε αντίθετες στο να έρθουν κι άλλοι αλλά στο να διώξουμε τους υπάρχοντες επειδή δεν είναι ανθρώπινο!

Η γενίκευση που κάνεις εσύ στο θέμα του φοιτητή από την Παιανία είναι λυπηρή. Αρχικά να επισημάνω ότι το συγκεκριμένο θέμα το πήγες και αυτό στην λαθρομετανάστευση (τυχαίο; ), ενώ εγώ δεν αναφέρθηκα στο ότι οι ληστές ήταν δύο Αλβανοί αλλά στο θέμα της αυτοάμυνας. Είναι ντροπή να λες ότι ο νέος αυτός, που αξίζει να σημειώσουμε ότι αισθάνεται συγκλονισμένος που αφαίρεσε μια ζωή (και που διέλυσε την δική του άθελά του), μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνος για το γεγονός ότι θα αρχίσουν κάποιοι να εκτελούν μετανάστες χωρίς λόγο. Αυθαίρετο συμπέρασμα και αβάσιμο. Όπως ατυχής η σύγκριση του δασκάλου που διδάσκει έχοντας καταρτίσει ένα πρόγραμμα με έναν εν δυνάμει δολοφόνο και έναν άνθρωπο που δρα εν βρασμώ ψυχής, όπως θα έκανε κάθε ένας που δεν θέλει να δει την μάνα του να ξαναδέχεται μαχαίρι στον λαιμό.
Η ενέργεια χειροκροτείται γιατί η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο και το ένστικτο της επιβίωσης ανέκαθεν υπερίσχυε του "ανθρωπισμού". Ιδίως σε εποχές φτώχειας και πείνας. Αν δρουν όλοι βάση της φιλανθρωπίας που εσύ θες, δεν θα συγκινηθούν και πολύ οι εγκληματίες, δυστυχώς και πάλι.
Ξέρω, ο ανθρωπισμός σου είναι βαθύτατα συγκλονισμένος από το γεγονός ότι πέθανε ο ληστής, ο οποίος έβαλε μαχαίρι στον λαιμό μιας μάνας και είχε το περίσσιο θράσος να επιστρέψει στο σπίτι αυτό για να πράξει ΞΑΝΑ παρομοίως! Μην θλίβεσαι τόσο. Αν τον είχαν συλλάβει, θα πλήρωνε το κράτος για να τον σωφρονίσει και να του δώσει μια ευκαιρία ακόμη στην ζωή να γίνει άνθρωπος, σίγουρα...

Νομίζω είναι καιρός να συνηθίσεις ότι ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος. Προσπάθησε να προσαρμοστείς τουλάχιστον. Τα παράπονά σου στον δημιουργό του κόσμου.
Σόρρυ για την ειρωνεία, απλά πιστεύω θα έχεις καταλάβει ότι λατρεύω να την χρησιμοποιώ, nothing personal :)
Συζήτηση κάνουμε όπως βλέπεις, δεν νομίζω να προσβάλαμε κάπου ο ένας τον άλλον, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top