Πληροφορίες, ερωτήσεις και απορίες για το format

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παιδιά εγω δεν έχω κανει ποτέ φορμάτ, πλην μιας φοράς στις αρχές (πρωτο χρονο και ουτε) κι εδώ και αρκετα χρονια ζει και βασιλευει! Ενιοτε ανοιγω το κουτι και βαζω ηλεκτρικο σκουπακι στο ανεμιστηρακι γιατι κανει θορυβο να μαζεψω τα σκουπιδακια:redface: Αφηστε που βαριεμαι ξανα μανα περασμα τα προγραμματα! Μηπως οσο σκαλιζεις τοσα προβληματα βγαινουν? Δηλ. καθε τοσο φορματ? Η βγηκε θεριο ανημερο ο υπολογιστης μου? Μαλιστα οταν του χα κανει τοτε φορματ-οχι εγω- μετα κολλαγε πολυ κι εκλεινε. Μετα του αλλαξα καρτα γραφικων και ισιωσε. Απο τοτε, επειδη ταλαιπωρηθηκα με τα ανοιξε κλεισε, κολλα ξεκολλα, ρωτα ξαναρωτα, βρες, κανε δειξε, ειπα δεν ξανακανω τιποτα κι αν ειναι να κλαταρει, κλαταρε. Ε επειτα δεν ξαναπαθε τιποτα! Τι να πω! Να προσθεσω πως ειναι πολυφορτωμενος, τα πολλά και ''βαρια'' προγραμματα τα φορτωνω κει μεσα. Η χρηση που του κανω βεβαια ειναι απλή. Μονο του μειονεκτημα πως κανει 5-7 λεπτα ν'ανοιξει χρονομετρημενα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictian

Νεοφερμένος

Η xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Εδώ και καιρό διακρίνω ότι ο υπολογιστής μου τα χει παίξει!
Κολλάει κάθε λίγο και λιγάκι και αναγκαστικά τον κλείνω απ το κουμπί ..
Γι αυτό και αποφάσισα να κάνω format.
Βέβαια έχω αρκετά αρχεία τα οποία δεν μπορώ να διαγράψω,που όμως πιάνουν περίπου 120GB.
Σκέφτομαι να αγοράσω έναν εξωτερικό σκληρό αλλά τα χρήματα είναι πολλά!!
Καμία εύκολη και οικονομική λύση???!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Δανείσου ενός φίλου σου. Κάνε την δουλειά σου και επέστρεψε τον. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictian

Νεοφερμένος

Η xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
καλη η ιδεα (:
ομως δε θελω να τα αντιγραψω στον υπολογιστη παλι..
θελω να τα χω καπου εκτος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
εγώ είχα αγοράσει εξωτερικο σκληρό δίσκο των 1000GB περίπου 70 Ε πριν απο 2 χρόνια σε τιμή ευκαιρίας.....
παντως ψάξε και στο internet(πχ ...https://www.skroutz.gr/c/87/eksoterikoi-sklhroi-diskoi.html?filter=&filter_id= ή και https://www.bestprice.gr/cat/3464/external-hard-disks) και δες και αυτόν ενδεικτικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Υπάρχουν εξωτερικοί σκληροί σε χαμηλές τιμές skroutzαρε το . Kαι σαν εναλλακτική αμα έχεις δύο σκληρούς μπορείς με μια θήκη να τον κάνεις usb ή firewire εξωτερικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictian

Νεοφερμένος

Η xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Βασικα ψαχνω κατι για να το αγορασω απο καταστημα κι οχι απο το ιντερνετ. :)
δημητρη πολυ μεγαλη ευκαιρια οντως!
devian δεν εχω ουτε εναν εξωτερικο !!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες, αν έχεις δύο σκληρούς εσωτερικούς εννοώ:Ρ μπορεις να τον βγάλεις και να τον κάνεις εξωτερικό αν αυτό είναι που σε ενοχλεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictian

Νεοφερμένος

Η xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δεν ειναι και το καλυτερο μου το τεχνολογικο κομματι !!:P
Απ'οσο εψαξα και ειδα, κατεληξα σ'αυτο και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας!!
https://www.plaisio.gr/Computers/storage-media/hard-disk-external/Intenso-Memory-Case-500GB-Ext-HDD-USB3-2-5-6021530.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Μπορει ο υπολογιστης σου να κολαει για ζεσταινεται η εχει σκονη το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη....
Αν εχεις υποψιες οτι κατι μπορει να συμβει, αν φταιει οποοδηποτε αλλο κομματι του υπολογιστη εκτος του σκληρου δεν εχεις προβλημα.
διοτι βγαζεις τον σκληρο αν ειναι σε αριστη κατασταση και ολα μελι γαλα δεν χανεις τ αρχεια τον μεταφερεις σ αλλο υπολογιστη και κανεις
back up.
Αν φταιει ο σκληρος ισως εχει Bad sectors η θελει ανασυγκροτηση.Τι σκληρο εχεις και ποσο χρονο τον εχεις ?
Υπαρχει περιπτωση και εχει φαει κολλημα και το λειτουργικο γιαυτο παντα χωριζουμε τον σκληρο σε 2 partitions το λιγοτερο.
και στο ενα βαζουμε το λειτουργικο κα στο αλλο τα αρχεια.
Πια οι καλυτεροι εξωτερικοι ειναι WD οι Barracunda απο τοτε που φτιαχνονται στη Ταιλανδη ολο προβληματα
ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictian

Νεοφερμένος

Η xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δεν το ειχα σκεφτει αυτο για να πω την αληθεια!
Ο σκληρος μου δισκος ειναι 930 GB.
Μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να φτιαξω 2 partitions?? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
https://www.pcsteps.gr/tutorials/windows/219--partition--windows-7
Υπαρχουν εκατονταδες οδηγοι. Googleit!

Υ.Γ: Δεν το εχω τσεκαρει το link...
Το διορθωσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xrictian

Νεοφερμένος

Η xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Γιωργη να σαι καλα !πολυ αξιοπιστο link!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Δεν το ειχα σκεφτει αυτο για να πω την αληθεια!
Ο σκληρος μου δισκος ειναι 930 GB.
Μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να φτιαξω 2 partitions?? :)

Το καλυτερο https://www.partitionwizard.com/ απογονος του Partition magic.
Εγω παντως εχω χωρισει τον σκληρο σε 4 partition και ειναι 1 T
δυο λιγα τα βλεπω για τοσο μεγαλο σκληρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictian

Νεοφερμένος

Η xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ποια ειναι ομως τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του χωρισμου αυτου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
1) Οταν κατεβασεις Ιο στο ενα partition δεν μεταφερεται στ αλλα,οποτε κανεις format στο μολυσμενο partition και στ αλλα που εχεις τ αρχεια μενουν αθιχτα.
2) το λειτουργικο το βαζεις σ ενα Partition μονο του,ετσι να φανε κολλημα τα Windows κανεις format με ελαφρα την καρδια(δεν χανεις αρχεια)
τα ξαναπερνας σφαιρα και ολα μελι γαλα.

Αρνητικα προσωπικα δεν εχω δει μεχρι τωρα,παντως μ αυτο τον τροπο σωθηκα απειρες φορες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictian

Νεοφερμένος

Η xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ευχαριστω για τις πληροφοριες!
τελικα κατεληξα στον https://www.seagate.com/gb/en/external-hard-drives/portable-hard-drives/standard/expansion-portable/
του φορτωσα 120 GB περιπου και δεν εχω διαπιστωσει καποιο προβλημα μεχρι στιγμης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos33

Νεοφερμένος

Ο tasos33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
για ασφαλή φύλαξη των σημαντικών αρχείων μπορείς πάντα να δοκιμάσεις τη δωρεάν λύση εταιρειών όπως η dropbox
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

varicap

Νεοφερμένος

Ο varicap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
για ασφαλή φύλαξη των σημαντικών αρχείων μπορείς πάντα να δοκιμάσεις τη δωρεάν λύση εταιρειών όπως η dropbox
ή ακόμα και στικάκια που είναι και της μόδας...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top