Πρότυπα ομορφιάς: Ανυπέρβλητο παράδειγμα χειραγώγησης;

Εσείς έχετε επηρεαστεί από το σύγχρονο πρότυπο του γυναικείου σώματος;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 58)
  • Είμαι άνδρας και έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 12 20.7%
  • Είμαι άνδρας και δεν έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 9 15.5%
  • Είμαι γυναίκα και έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 21 36.2%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 13 22.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 3 5.2%

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τα περιοδικά και τα μίντια με τα ψευτο-πρότυπα ομορφιάς τους μου είναι παντελώς αδιάφορα. Μας έχουν βαφτίσει φρικιά και τέρατα επειδή δεν είμαστε στυλάκια ή σαν να 'χουμε βγει από το κομμωτήριο ξέρω 'γω. Άντε μην αρχίσω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Himela, και επιμένω ότι ρατσισμό δέχονται και οι αδύνατοι άνθρωποι. Κι αυτό το υπογράφω γιατί το ζω συχνά. Πίστεψέ με η καραμέλα που έχουν κολλήσει ορισμένοι "Ανορεξικός/ανορεξική" μπορεί να κάνει τεράστιο κακό στην ψυχολογία του άλλου. Ινάφ. Οποιοσδήποτε ρατσισμός πάνω στην εξωτερική εμφάνιση του άλλου είναι ηλίθιος και επιφανειακός. Κάθε ρατσισμός βέβαια είναι ηλίθιος και επιφανειακός, αλλά άλλη κουβέντα αυτό.

Respect απλά.

Σιγά μην πεις έναν άνθρωπο ζώο επειδή είναι υπέρβαρος ή παχύσαρκος. :worry:

Ναι βρε Χιμέλα, έλεος. :worry:

Κορίτσια? Αφήστε με να έχω ακούσει λίγα παραπάνω πράγματα από σας... Ο κόσμος είναι πολύ κακός, δυστυχώς ισχύει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ζώο δεν θα τον πω, αλλά αμα είναι 150 κιλά και με το ζόρι περνάει από την πόρτα, κάτι δεν πάει καλά...Κάποιοι ίσως έχουν πρόβλημα υγείας και είναι έτσι, αλλά δεν μπορεί να έχουν όλοι αυτή την δικαιολογία.
Ξέρω μια θεόχοντρη που απλά σαβουριάζει ο,τι βρει μπροστά της και παίρνει το αυτοκίνητο για 500 μέτρα δρόμο. Ούτε πρόβλημα υγείας έχει ούτε τίποτα και όλο γκρινιάζει για το βάρος της. Ε, δεν μπορώ να μην της την πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Μου έχει τύχει αυτό που λέει η Χιμέλα και η Θάλεια.
Όσο έκανα ενόργανη ήμουν ανορεξική (βασικά ήμουν, αλλά δε χρειαζόταν να μου το τρίβουν στη μούρη), όταν σταμάτησα όμως και άρχισα να βάζω ύψος, κιλά και στήθος έγινα ζώο.
Όχι ότι είχα βάλει αρκετά κιλά, απλώς με είχαν συνηθίσει στα 35 κιλά και τα 50 τους φάνηκαν πολλά, μόνο που άρχισε το πρόσωπο μου να στρογγυλεύει και να παίρνουν κόκκινο χρώμα τα μαγουλά μου κατευθείαν το έβγαλαν το συμπέρασμα, ότι άρχισα να γίνομαι λαίμαργη, ότι τρώω σαν ζώο (αυτό μου το είπαν κατάμουτρα, άτομα που δεν ήταν καν στο καθημερινό μου περιβάλλον, που είχαμε απλά ένα γεια μια φορά το έξαμηνο), ότι χαλάω τσάμπα το σώμα μου, ενώ ουσιαστικά απλά είχα αρχίσει να διορθώνομαι και να αφήνω το "σκελετό".

Οι χειρότερες μέρες μου.
Αλήθεια.
Ένιωθα άσχημα, ένιωθα ότι όντως παραιτούμαι από τις προσπάθειες για ένα σωστό σώμα, ότι τόσος κόπος στα τόσα χρόνια με την ενόργανη πήγε χαμένος, ότι όντως τα 50 κιλά είναι πολλά, πήγαινα να ντυθώ με ρούχα που είχα όταν ήμουν ακόμη 35 κιλά και όταν έβλεπα ότι το παντελόνι σταματάει στα μπούτια έκλαιγα με τις ώρες.

Πλέον χέστηκα.
Δεν ασχολούμαι καν. Φοράω ότι νιώθω πως με κολακεύει και ότι μου δημιουργεί οπτική ευχαρίστηση.
Δε πιστεύω ότι φταίνε τα στερεότυπα, ή τα περιοδικό, ή το ίντερνετ, αν ήταν έτσι θα ήμασταν ΌΛΕΣ σκελετοί, με γαμπάρες και πλάτη σαν της τζένιφερ άνιστον.
Απλά ο κόσμος ζηλεύει και ότι δε του προκαλεί οπτική ευχαρίστηση το χλευάζει και το μειώνει, αντί να το αποδεχτεί, να το κάνει γαργάρα και να το καταπιεί.
Είναι και το κόμπλεξ μερικών που με το να σε μειώνουν νιώθουν αυτοί καλύτεροι.


Δε κοιτάμε τα χάλια μας λέω εγώ,
ο καθένας τη καμπούρα του.

Αι σιχτίρ. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Απλά ο κόσμος ζηλεύει και ότι δε του προκαλεί οπτική ευχαρίστηση το χλευάζει και το μειώνει, αντί να το αποδεχτεί, να το κάνει γαργάρα και να το καταπιεί.

Θαρρώ πως είναι οφ τοπικ,αλλά θα ήθελα να το επισημάνω αγαπητή Ζωή.
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να ζηλεύει ο κόσμος ακριβώς επειδή αυτό που αντικρύζει να είναι όντως το άκρως φυσιολογικό και να δημιουργεί οπτική ευχαρίστηση( όπως για παράδειγμα,το γεγονός οτι πήρες τα κιλά που έπρεπε και ''ζωντάνεψες'' εμφανισιακά).
Επομένως το μειώνει ή επειδή έχει ψυχολογικά και με κάτι πρέπει να ασχοληθεί,ή διότι δεν μπορεί να χωνέψει την ανοδική πορεία του άλλου.
Συνήθως συμβαίνει το παράδοξο,να λενε κορίτσια σε άλλα υπερβολικά παχουλούλικα ή δυστροφικά κορίτσια,πόσο ωραίες είναι ή ποσο ''κανονικές'' φαντάζουν.Προκαλούν ψευδαισθήσεις.Εκεί που χτυπούν είναι στο νορμαλ.
Εκεί ξεκινούν τα υποτιθέμενα κακεντρεχή σχόλια.
Δε ξέρω αν το έχετε προσέξει ή αν συμφωνείτε,λέω απλώς μια διαπίστωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Η τηλεόραση,το ίντερνετ,οι εφημερίδες,έχουν μπεί για τα καλά στη ζωή μας και μας επηρεάζουν αρκετά...Προβάλλουν διάφορα πρότυπα;το πρότυπο του εφήβου το πρότυπο του γονέα και μαζί με αυτά το πρότυπο για το γυναικείο σώμα .

Τα περισσότερα μοντέλα είναι αδύνατα,σχεδόν ανορεξικά.
Τα περισσότερα ρούχα είναι κολλητά άρα ιδανικά για small νούμερο.
Οι περισσότερες εκπομπές,σχολιάζουν αρνητικά γυναίκες της showbiz εάν πάρουν βάρος,ακόμη και λόγω εγκυμοσύνης.
Οι περισσότερες γυναίκες της showbiz έχουν ιδανικές αναλογίες (ή τις "φτιάχνουν" με ρετούς)

Παρότι κάνουν μια σημαντική προσπάθεια για να αλλάξουν (στο ελάχιστο βέβαια) αυτό το πρότυπο,συνήθως οδηγούν τις γυναίκες (και κυρίως τις νέες κοπέλες που παρασύρονται πιο εύκολα) στη νευρική ανορεξία.

Εσείς (τόσο οι άνδρες,όσο και οι γυναίκες) έχετε επηρεαστεί από αυτά τα πρότυπα.
Εσείς οι άνδρες θέλετε από τη σύντροφό σας να έχει κορμί σαν αυτό που προβάλλεται στην οθόνη,ή δεν σας απασχολεί καθόλου;
Εσείς οι γυναίκες ονειρεύεστε ένα σώμα σαν αυτό των stars και αν ναι ,προσπαθείτε να το αποκτήσετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δεν προσπαθώ να αποκτήσω ούτε ονειρεύομαι να έχω το σώμα του χ star. :P
Μ'αρέσει το σώμα μου. Και ούτε κοιτάω σε έναν άνθρωπο το σώμα του-η ψυχή κρίνεται συνήθως όχι τα πόσα κιλά είναι. Ξέρω ανθρώπους που είναι παχουλοί και είναι πανευτυχείς και δε τους νοιάζει να χάσουν κιλά και κάτι κοκαλιάρηδες που όλη την ώρα μυξοκλαίγονται οτι είναι χοντροί και πρέπει να χάσουν κιλά. Δηλαδή να χάσουν το πετσί και να μείνει το κόκκαλο. Εγώ δεν έχω θέμα με τα κιλά μου, χάνω τουλάχιστον 2 κιλά τον μήνα τρώγοντας σχετικά πολύ. Δεν λέω "άντε να κόψω το ψωμί, άντε και τη σοκολάτα άντε και να μην φάω πολύ το μεσημέρι".. Τρώω πολύ το μεσημέρι μάλιστα και πολύ λίγο το βράδυ. Το απόγευμα τσιμπάω κανένα κρακεράκι/μπισκοτάκι για να ξεγελάσω την πείνα μου και το πρωί όταν έχω σχολείο τρώω σάντουιτς και όχι, δεν φοβάμαι μην πάρω θερμίδες απ'το σάντουιτς. Τρώω φρούτα όσο πιο πολύ μπορώ, περπατάω όποτε έχω την ευκαιρία και αυτό μου αρκεί.. Δεν θέλω να είμαι σαν λείψανο. :P

Οπότε, όχι δεν με επηρεάζει η νέα μόδα και τα πρότυπα: Να είστε όλοι κοκαλιάρηδες. :P ή να είστε όλοι σουρωτήρια και να βγάζετε φωτό κάνοντας duckface και τεντώνοντας το στέρνο για να φαίνεται το βυζί σας μεγαλύτερο.

Και ναι, δηλώνω περήφανη που φοράω το medium σε μερικά ρούχα και δεν στριμώχνομαι στο xs. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δεν προσπαθώ να αποκτήσω ούτε ονειρεύομαι να έχω το σώμα του χ star. :P
Μ'αρέσει το σώμα μου. Και ούτε κοιτάω σε έναν άνθρωπο το σώμα του-η ψυχή κρίνεται συνήθως όχι τα πόσα κιλά είναι. Ξέρω ανθρώπους που είναι παχουλοί και είναι πανευτυχείς και δε τους νοιάζει να χάσουν κιλά και κάτι κοκαλιάρηδες που όλη την ώρα μυξοκλαίγονται οτι είναι χοντροί και πρέπει να χάσουν κιλά. Δηλαδή να χάσουν το πετσί και να μείνει το κόκκαλο. Εγώ δεν έχω θέμα με τα κιλά μου, χάνω τουλάχιστον 2 κιλά τον μήνα τρώγοντας σχετικά πολύ. Δεν λέω "άντε να κόψω το ψωμί, άντε και τη σοκολάτα άντε και να μην φάω πολύ το μεσημέρι".. Τρώω πολύ το μεσημέρι μάλιστα και πολύ λίγο το βράδυ. Το απόγευμα τσιμπάω κανένα κρακεράκι/μπισκοτάκι για να ξεγελάσω την πείνα μου και το πρωί όταν έχω σχολείο τρώω σάντουιτς και όχι, δεν φοβάμαι μην πάρω θερμίδες απ'το σάντουιτς. Τρώω φρούτα όσο πιο πολύ μπορώ, περπατάω όποτε έχω την ευκαιρία και αυτό μου αρκεί.. Δεν θέλω να είμαι σαν λείψανο. :P

Οπότε, όχι δεν με επηρεάζει η νέα μόδα και τα πρότυπα: Να είστε όλοι κοκαλιάρηδες. :P ή να είστε όλοι σουρωτήρια και να βγάζετε φωτό κάνοντας duckface και τεντώνοντας το στέρνο για να φαίνεται το βυζί σας μεγαλύτερο.

Και ναι, δηλώνω περήφανη που φοράω το medium σε μερικά ρούχα και δεν στριμώχνομαι στο xs. :P

Αν μη τι άλλο! Φαντάζεσαι να είχαμε φτάσει σε τέτοιο σημείο που τα κορίτσια κάτω των 15 να θεωρούσαν αυτονόητο πώς για να κρατηθούν σε φόρμα πρέπει να τρώνε μόνο κοτόπουλο και χόρτα; buahahaha θα ήμασταν τελείως για τον καιάδα!

Πάντως τα περισσότερα κόμπλεξ σχετικά με την εμφάνιση εμφανίζονται όσο προχωράει η εφηβεία κάπου στα 15-16 που το σώμα έχει αλλάξει αισθητά, ανοίγει η λεκάνη, μπουκαλοποιείται το σώμα κλπ. Και εγώ μικρή ποτέ δεν ήμουν το αδύνατο κοριτσάκι, πάντα ήμουν η τσουπωτή, στα 16 δεν είχα ιδιαίτερο θέμα, μόνο στις πανελλήνιες πήρα βάρος και φρίκαρα πιο πολύ γιατί άλλαξε το πρόσωπό μου και δεν με είχα συνηθίσει έτσι.

Αυτό που παρατηρώ όμως τα τελευταία χρόνια, που υποτίθεται όλοι τρελαίνονται για τις καμπύλες στις γυναίκες, είναι ότι υπάρχει μια "απαίτηση" του τύπου "Θέλουμε τη γυναίκα να έχει στήθος, περιφέρεια και πεταχτό ποπό, αλλά η κοιλιά της να είναι φλατ και με φέτες, να μην έχει κυτταρίτιδα, τα χέρια της να είναι αδύνατα κλπ" . Όταν μια γυναίκα λέμε ότι έχει καμπύλες, τις έχει ομοιόμορφα παντού. Άλλο όμως φρούτο αυτό με τους σταρς (βλ Καρντάσιαν που έχει πάρει το λίπος της και το έχει βάλει όλο πίσω). Κοινώς, το point μου είναι ότι και για τις "καμπύλες" διαμορφώνεται ένα συγκεκριμένο πρότυπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δαλιδά, η πρώτη πρότασή σου με πεθαίνει απλά. :hehe:
Παρόλα αυτά ένα κοριτσάκι ενάμιση χρόνο μεγαλύτερό μου, δεν ξεπερνά τα 60 κιλά και λέει πως είναι πολύ χοντρή. Και είναι κόκκαλο, ε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Προσωπικά δεν ασχολούμαι με πρότυπα ομορφιάς που μας πλασάρουν τα ΜΜΕ. Απλά ωραίο σώμα θέλω να έχω (πχ γυμνάζομαι, προσέχω τη διατροφή μου γενικά χωρίς υπερβολές φυσικά) όχι γιατί πρέπει να φαίνομαι ωραία ή οτιδήποτε απλά για λόγους υγείας και γιατί θέλω να νιώθω εγώ άνετα στο σώμα μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δαλιδά, η πρώτη πρότασή σου με πεθαίνει απλά. :hehe:
Παρόλα αυτά ένα κοριτσάκι ενάμιση χρόνο μεγαλύτερό μου, δεν ξεπερνά τα 60 κιλά και λέει πως είναι πολύ χοντρή. Και είναι κόκκαλο, ε!

Ρε συ εντάξει, το βάρος δεν είναι απόλυτος δείκτης πάχους. Το θέμα είναι η ισορροπία και η υγεία. Αυτό δεν γνωρίζουν τα κοριτσάκια και κάνουν χαζομάρες και καταλήγουν στα νοσοκομεία. Υπάρχει λίπος, μυϊκή μάζα, νερά, κόκκαλα, όργανα :P Εκεί λοιπόν λείπει η ενημέρωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ρε συ εντάξει, το βάρος δεν είναι απόλυτος δείκτης πάχους. Το θέμα είναι η ισορροπία και η υγεία. Αυτό δεν γνωρίζουν τα κοριτσάκια και κάνουν χαζομάρες και καταλήγουν στα νοσοκομεία. Υπάρχει λίπος, μυϊκή μάζα, νερά, κόκκαλα, όργανα :P Εκεί λοιπόν λείπει η ενημέρωση!

Όντως, έχεις ένα δίκιο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
"Θέλουμε τη γυναίκα να έχει στήθος, περιφέρεια και πεταχτό ποπό, αλλά η κοιλιά της να είναι φλατ και με φέτες, να μην έχει κυτταρίτιδα, τα χέρια της να είναι αδύνατα κλπ" .
Κάπως έτσι δηλαδή.... ?




Mm, sexay.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.









Γυναικες με καμπύλες που δείχνουν υγιείς!

Όχι τα κόκκαλα δεν είναι υγεία!


Ουτε το plus plus plus plus size!


Πρεπει όλοι να καταλαβουμε οτι το medium είναι φυσιολογικό μεγεθος για γυναίκες και δεν ειναι υποχρεωτικο ουτε ολες να ειμαστε XS ουτε XXXXXXXL.
Το χερι μας πρεπει να δειχνει σαν χερι και οχι σαν κοκκαλο και να μην απαιτουμε το μεγεθος του χεριου μας να είναι το πόδι μας...


Και ναι πιο φυσιολογική μου φαινεται η κοπελα μεσα απο τον καθρεπτη κι ας εχει περιττα κιλά...
Η καθε γυναικα εχει το σωματότυπο της... και δεν ειναι αμαρτια τα 5 ή 12 παραπανω κιλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Είναι κάπως ειρωνικό να βλέπει κανείς ότι κάποιοι χοντροί ή ακόμη και παχύσαρκοι άνθρωποι χώνουν τόσο μίσος προς τις ανορεξικές κοπελίτσες των μαγκαζινς.Ενώ είμαστε πρώτοι στην παχυσαρκία παίδων(ετών 5-17).Και εκ των πρωταθλητών στην παχυσαρκία ενηλίκων.Ντροπή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Για ποιο λόγο είναι πιο φυσιολογικό το να βλέπεις μία που έχει 5 κιλά συν, από μία που έχει 5 κιλά πλην; Βασικά ποιος σας λέει ότι μία αδύνατη κοπέλα δεν είναι υγιής; Εγώ πιστεύω ότι πετάτε ορισμένοι πολύ χολή απέναντι στις αδύνατες επειδή δεν μπορείτε να είστε σαν αυτές. Κακά τα ψέμματα, μία αδύνατη κοπέλα δεν θα έχει ποτέ θέμα με τα ρούχα.
Κάποια στιγμή νιώστε ότι υπάρχουν κι αυτές που δεν βάζουν κιλά. Και ναι υπάρχουν και μοντέλα που δεν μπορούν να βάλουν. Και μιλάω εγώ που είμαι -5 ή -10 κιλά. Σταματήστε να φορτώνετε με κόμπλεξ τον αδύναμο κόσμο, γιατί αυτό προέρχεται από τα δικά σας κόμπλεξ. Αυτοί είμαστε, αυτά και τα κιλά μας, αυτά και τα χέρια μας, ε και σε όποιον αρέσουμε. Ρηχοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Τι άσχημο μια οποιαδηποτε X κοπέλα που είναι η ιδια πετσι και κοκκαλο να θελει να προκαλέσει θεμα γυρω απο κορίτσια που φορούν το medium γιατι η ιδια θελει να παραμένει στο XS....Τι ρηχότητα και ποιος ρατσισμός...να θες να επιβάλεις οτι το δικό σου ειναι υγιες και σωστό...
Και να ξεπερνάς και όλες τις ιατρικες επιστημονικές κοινότητες...και να λες οτι είναι υγεια το να εισαι ανορεξικός...
Το να εισαι 5 κιλα πανω ή κατω απο το μεγεθός σου δεν σε κάνει προβληματικό....
Προβληματικό σε κανει να θες να υπερασπιζεσαι οτι μονο εσυ εχεις το δικιο με το μερος σου....
Και ναι ειναι προβληματικό οταν πας στα παιδικά ρουχα για να βρεις μέγεθος ή πας σε ρουχα ανδρών για να βρεις ύφασμα 4 στρεμματα να σε καλύψει...
Επίσης καθε σωματότροπος φορά και τα αναλογα ρουχα ουτε ειναι ωραίες οι κρεμαστρες και τα ποδια καλαμάκια , αλλα ουτε τα σουπερ κολλητα σε κορίτσια που κρέμονται τα παχακια τους!
Σημασία εχει να αγαπαμε το σωμα μας...αλλα οχι να πειθουμε οτι είμαστε κατι σωστο και ασφαλές για τους άλλους!
Ας περιορίσουμε την κριτικη στον εαυτο μας και ας δουμε βαθια μεσα μας γιατι δεν θελουμε να παρουμε γραμμαριο ή για ποιο λογο θέλουμε να παιρνουμε κιλά....
Μην γίνεστε οι ιδιοι υποκριτές και φαρισαίοι...γιατι έτσι δείχνετε με τα επιχειρήματα σας !



Σουζη τρως!:P:P:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Αν ο άλλος είναι καλά με τον εαυτό του δεν πρόκειται να αποκτήσει κόμπλεξ ό,τι και να του πεις. Εν πάσει περιπτώσει, εγώ προσωπικά πιστεύω ότι κανένα απ'τα δύο άκρα δεν είναι αισθητικό. Παν μέτρον άριστον. Εμένα ούτε το πολύ αδύνατο μου αρέσει (-10kg) , ούτε το πολύ γεμάτο (+10kg). Απλά γενικά το λίγο πιο γεμάτο είναι κάπως πιο ελκυστικό, γιατί συνδέεται με την γονιμότητα. Δηλαδή μια γυναίκα με πιο στρογγυλεμένους γοφούς (και αναλογία μέσης-γοφών 0.7) τραβάει περισσότερο έναν άντρα, συγκριτικά με μια πιο αδύνατη, λόγω φύσης. Βέβαια γούστα είναι αυτά, οπότε ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Όσον αφορά τα ρούχα που λες, δίκιο έχεις, οι αδύνατες κοπέλες χωράνε σε όλα και πολλά ρούχα τους πάνε περισσότερο απ'ότι σε πιο γεμάτες σιλουέτες, αντίστοιχα όμως υπάρχουν ρούχα που δείχνουν πιο όμορφα σε κοπέλες με καμπύλες (π.χ. τα τζιν). Και πάλι όμως, νομίζω είναι και το σκαρί του καθένα. Μια γυναίκα που το κανονικό της είναι να είναι αδυνατούλα, δεν νομίζω να δείχνει τόσο όμορφη αν πάρει κιλά και αντίστοιχα μια γυναίκα που το κανονικό της είναι να είναι πιο τσουπωτή, φαντάζομαι δεν θα δείχνει τόσο ωραία αν αδυνατίσει [μιλάω πάντα σε φυσιολογικά πλαίσια (+-5kg)]:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εγώ πάντως την τελευταία φορά που έκανα εξετάσεις μου τα βρήκαν όλα μα όλα φυσιολογικά. Βέβαια αυτό δεν λέει τίποτα. Ξέρω αγόρι που κάνει την καλύτερη διατροφή και πρόσφατα του βρήκαν χοληστερίνη. Τεςπα.
Αυτό για το 0,7 που άκουσα, μου έκανε εντύπωση. Η Candice Swanepoel έχει αναλογία 0.68 και η Cara Delevingne 0.71, με την τελευταία να κατηγορούν ότι είναι ανορεκτική. Και έτσι για την ιστορία, εγώ έχω ακριβώς 0.70. Οι γυναίκες λοιπόν, όπως βλέπετε, δεν είναι νούμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Βρε γλυκιά μου κι εγώ αυτό λέω. Απλά τα νούμερα είναι κάπως ενδεικτικά, χωρίς όμως να είμαστε απόλυτοι. Ο καθένας έχει το δικό του σκαρί, απλά συνήθως το αισθητικό είναι να μην αποκλίνεις κάτα 5 κιλά απ'το φυσιολογικό. Προφανώς όμως επειδή είμαστε άνθρωποι και ο καθένας είναι μοναδικός, αυτό που υποστηρίζω δεν ισχύει για όλους, αλλά για μια μεγάλη μερίδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top