Πρότυπα ομορφιάς: Ανυπέρβλητο παράδειγμα χειραγώγησης;

Εσείς έχετε επηρεαστεί από το σύγχρονο πρότυπο του γυναικείου σώματος;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 58)
  • Είμαι άνδρας και έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 12 20.7%
  • Είμαι άνδρας και δεν έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 9 15.5%
  • Είμαι γυναίκα και έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 21 36.2%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 13 22.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 3 5.2%

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Βρε γλυκιά μου κι εγώ αυτό λέω. Απλά τα νούμερα είναι κάπως ενδεικτικά, χωρίς όμως να είμαστε απόλυτοι. Ο καθένας έχει το δικό του σκαρί, απλά συνήθως το αισθητικό είναι να μην αποκλίνεις κάτα 5 κιλά απ'το φυσιολογικό. Προφανώς όμως επειδή είμαστε άνθρωποι και ο καθένας είναι μοναδικός, αυτό που υποστηρίζω δεν ισχύει για όλους, αλλά για μια μεγάλη μερίδα

Εγώ ακόμη δεν κατάλαβα τι θεωρείτε εσείς "αισθητικά σωστό". Και ποιος το ορίζει; Τόσο καιρό άκουγα ότι το ιδανικό είναι το 0.7 γιατί ορίστηκε από την Monroe, αλλά έλα που δεν είναι...
Σε κάποιους αρέσουμε, σε άλλους όχι. Αυτό που θέλω να πω είναι, ότι όπως λένε σε μία παχύσαρκη "χάσε κιλά" κι αυτή δεν μπορεί, το ίδιο είναι να λες και σε μία αδύνατη "φάε" και να μην βάζει. Και τα 2, αν είσαι αδύναμος χαρακτήρας, οδηγούν στην αυτοκτονία.

Βασικά τι λέμε τώρα; Ποιος δεν θέλει να έχει γρήγορο μεταβολισμό; Να τρώει όλο το σύμπαν και να μην βάζει κιλό; Ας μην κοροϊδευόμαστε τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Κατι πολύ γενικό που μπορώ να πω για το τι θεωρώ αισθητικά σωστό είναι το εξής: πήγαινε στα Bershka ή κάποια άλλη αντίστοιχη αλυσίδα ρούχων. Σου χωράνε τα ρούχα? Εχει S, M και L. Αν δεν σου κάνει κανένα από αυτά τα ρούχα και δεν είναι για λόγους ύψους (πολύ ψηλή/κοντή) ή ηλικίας (κάτω από 15), τότε για μένα υπάρχει πρόβλημα στα κιλά. Βέβαια με το κατάλληλο ντύσιμο μπορεί να μην φαίνεται άσχημο, πάντως φυσιολογικό δεν θα το έλεγα.
Σχετικά με τα παρελκόμενα (μακιγιαζ, μαλλια, ψηλοτάκουνα, κλπ) πιστεύω πως ανάλογα την περίσταση πρέπει να προσαρμοζόμαστε. Δεν θα πάω στην δουλειά άβαφτη, αλλά δεν θα φορέσω και τακούνια για να πάω στο σούπερ μάρκετ. Ανάλογα με την δουλειά βέβαια μπορεί το μακιγιάζ να μην είναι απαραιτητο ή το όποιου είδους "φτιασίδωμα". Η γυμνάστρια μπορεί άνετα να πάει άβαφτη, αχτένιστη και φυσικά με φόρμα και αθλητικά στην δουλειά της, μια πωλήτρια καλλυντικών όμως δεν μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Εγώ ακόμη δεν κατάλαβα τι θεωρείτε εσείς "αισθητικά σωστό". Και ποιος το ορίζει; Τόσο καιρό άκουγα ότι το ιδανικό είναι το 0.7 γιατί ορίστηκε από την Monroe, αλλά έλα που δεν είναι...
Σε κάποιους αρέσουμε, σε άλλους όχι. Αυτό που θέλω να πω είναι, ότι όπως λένε σε μία παχύσαρκη "χάσε κιλά" κι αυτή δεν μπορεί, το ίδιο είναι να λες και σε μία αδύνατη "φάε" και να μην βάζει. Και τα 2, αν είσαι αδύναμος χαρακτήρας, οδηγούν στην αυτοκτονία.

Βασικά τι λέμε τώρα; Ποιος δεν θέλει να έχει γρήγορο μεταβολισμό; Να τρώει όλο το σύμπαν και να μην βάζει κιλό; Ας μην κοροϊδευόμαστε τώρα...
Υπάρχει το αισθητικά σωστό όπως έχει διαμορφωθεί στη σύγχρονη κοινωνία(σε άλλες κοινωνίες ήταν πολύ διαφορετικό).Αν είσαι χοντρός, ΔΕΝ γουστάρει να σε βλέπει ο κόσμος.Με την έννοια του ότι δεν είναι του γούστου του μέσου ανθρώπου να βλέπει κυτταρίτιδες, πεσμένα βυζιά, μπυροκοιλιές, κάτι αγύμναστους ξεχαρβαλωμένους τρικέφαλους να ανεμίζουν πέρα δώθε σε κάθε κίνηση, κάτι λίπη να κρέμονται κάτω από το πηγούνι.Η παχυσαρκία έχει συνδεθεί στις συνειδήσεις όλων με προβλήματα υγείας. Και...αλήθεια..πόσο καυλάκι θα ήταν το ρωσάκι αν ήταν χοντρό;


Άλλο το "σε όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δε θα μπορέσουμε!", κι άλλο το αν αυτό που είμαστε είναι όμορφο στο μάτι για το μέσο άνθρωπο.Δε θα αρχίσουμε να σκοτώνουμε τους χοντρούς και τους υπερβολικά αδύνατους.Απλά το σώμα τους ΔΕΝ είναι αισθητικά ευχάριστο.
Όσον αφορά το γιατί κάποιοι άνθρωποι είναι χοντροί...γιατί κάποιοι άνθρωποι είναι αδύνατη....ε ρε Θάλεια εδώ τα χαλάς ΠΟΛΥ.Έτσι όπως το θέτεις, είναι σαν να μου λες(εμένα, την κοινωνία) ότι "στ'αρχίδια σου ρε Χοακίνο, δεν πειράζει αν κάποια μέλη είναι ΑΜΟΡΦΩΤΑ στο θέμα της διατροφής, αν είσαι από τις πιο παχύσαρκες κοινωνίες της Γης, αν υπάρχουν κάποια κορίτσια μέσα σου που είναι ανορεξικά".Σαν να μου λες(εμένα, την κοινωνία) ότι ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Όσον αφορά το γιατί κάποιοι άνθρωποι είναι χοντροί...γιατί κάποιοι άνθρωποι είναι αδύνατη....ε ρε Θάλεια εδώ τα χαλάς ΠΟΛΥ.Έτσι όπως το θέτεις, είναι σαν να μου λες(εμένα, την κοινωνία) ότι "στ'αρχίδια σου ρε Χοακίνο, δεν πειράζει αν κάποια μέλη είναι ΑΜΟΡΦΩΤΑ στο θέμα της διατροφής, αν είσαι από τις πιο παχύσαρκες κοινωνίες της Γης, αν υπάρχουν κάποια κορίτσια μέσα σου που είναι ανορεξικά".Σαν να μου λες(εμένα, την κοινωνία) ότι ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα.

Όχι, δεν κατάλαβες πως το εννοώ. Εννοώ ότι άλλο είναι το υγιές και άλλο το φυσιολογικό. Το ένα είναι αντικειμενικό και το άλλο υποκειμενικό. Επίσης, επειδή κάποιος έχει παραπάνω κιλά ή λιγότερα δεν σημαίνει ότι παίζει ρόλο η διατροφή, μπορεί να παίζει κάτι με τον θυρεοειδή και να χρειάζεται μία απλή ρύθμιση. Εγώ για παράδειγμα, ελέγχω τους δείκτες του θυρεοειδή στις εξετάσεις γιατί είχε η μητέρα μου. Και ένιγουει άλλο αδύνατη και άλλο ανορεκτική. Άλλο λίγο υπέρβαρη και άλλο παχύσαρκη. Εγώ μιλάω για την "επίθεση" που γίνεται στα άτομα που δεν ανήκουν στις ακραίες (αν θες) κατηγορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
δεν σημαίνει ότι παίζει ρόλο η διατροφή, μπορεί να παίζει κάτι με τον θυρεοειδή και να χρειάζεται μία απλή ρύθμιση

λολ ναι με το νερακι παχαινουν αυτοι που εχουν υποθυροειδισμο. Ελεος. Αμα δεν φας σκατα καθισμενος στο καναπε σου δεν παχαινεις οσο υποθυροειδισμο και αν εχεις.

Εγώ μιλάω για την "επίθεση" που γίνεται στα άτομα που δεν ανήκουν στις ακραίες (αν θες) κατηγορίες.

καμια επιθεση, οι ανθρωποι πηδιουντε και ερωτευονται μεταξυ τους ακριβως οπως παλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
λολ ναι με το νερακι παχαινουν αυτοι που εχουν υποθυροειδισμο. Ελεος. Αμα δεν φας σκατα καθισμενος στο καναπε σου δεν παχαινεις οσο υποθυροειδισμο και αν εχεις.

υπερβάλλεις νομίζω....η θεία μου έχει υποθυροειδισμό και μια ζωή τη θυμάμαι να τρέχει και να είναι σε δίαιτα ,αλλά μια ζωή παχουλή είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μήπως η θεία σου τρώει κρυφά?
Μήπως δεν έχει πάει σε ενδοκρινολόγο να ρυθμίσει το θυροειδή της?

Αν κάποιος ξέρει ότι έχει θυροειδή, έχει πάει να τον ρυθμίσει, και κάνει ισορροπημένη διατροφή, δεν παχαίνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Aναρωτιομουν τις προαλλες πως γινεται σε καθε ταινια οι ηθοποιοι και ειδικα οι πρωταγωνιστες να καλυπτουν συγκεκριμενα χαρακτηριστικα.Ανεξαρτητα απο το φυλλο διαλεγουν για το cast ομορφα γυμνασμενα ατομα τα οποια τα βαφουν ,τους κανουν πλαστικες,αυστηρες διαιτες,τους γυμναζουν ακομα περισσοτερο και τους επεξεργαζονται ψηφιακα ετσι ωστε να βγει μια εντυπωσιακη εικονα.
Πως γινεται ενας ηθοποιος που ενσαρκωνει εναν καθηγητη πανεπιστημιου και στην ταινια παρουσιαζεται ενα πολυασχολο ατομο με πολυ λιγο ελαχιστο χρονο να εχει six pack που αποτελει πολυ χρονο και κοπο.
Πολλες φορες ακουω ανθρωπους να λενε θελω το σωμα του ταδε ηθοποιου.Ξεχνανε ομως οτι εχουν σαν προτυπο ο μορφιας καποιον που ειναι γονιδιακα προικισμενος,ειναι η δουλεια του να εχει εντυπωσιακη εικονα και ξοδευει ωρες χρημα και την καλυτερη υποστηριξη γι αυτο.Και το χειροτερο ειναι οτι ολη αυτη η ψευτικη εικονα πλασαρεται εθελημενα απο την κοινωνια.
Πολλες φορες βλεποντας μια ταινια μου αρεσουν καποιοι χαρακτηρες και υποσεινηδητα γινονται προτυπα συμπεριφορας και εμφανισης.Σας εχει συμβει ποτε αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Έτυχε τις προάλλες και είδα ένα επεισόδιο από το "Litsa.com" και είδα μια σκηνή όπου όλη αυτή η παρέα είχε πάει σε ένα latin -club. Η παρέα ήταν ως εξής:
Δύο ζευγάρακια (οι ωραίοι με τις ωραίες) που χόρευαν και μια χοντρή που κρατούσε το φανάρι και έπαιζε το ρόλο της "χαζής".
Σκέφτηκα, λοιπόν, τα εξής:
1)Γιατί ο σεναριογράφος δε σκέφτηκε ο πρωταγωνιστής να ερωτευτεί τη χοντρή και ερωτεύτηκε τη Λίτσα; Γιατί η χοντρή δεν προωθήθηκε έτσι ώστε να φανεί ότι και αυτή μπορεί να ρίξει έναν άντρα; Μου φάνηκε πολύ κακοστημένη η συγκεκριμένη σκηνή.
2)Στην τηλεόραση συνήθως στους "χοντρούς" δίνονται ρόλοι κομπάρσων ή αν δίνονται πρωταγωνιστικοί θα είναι συνήθως του "βλάκα".
Νομίζω ότι αυτή η λογική περνάει και στους ίδιους τους χοντρούς-ηθοποιούς και όσο και αν δείχνουν ότι δεν τους πειράζει, έχω την εντύπωση ότι κατά βάθος τους ενοχλεί αυτό. Γι'αυτό και οι περισσότεροι χοντροί ηθοποιοί έχουν χιούμορ και παίζουν συνήθως σε χιουμοριστικές σειρές .Είναι ένας τρόπος άμυνας για να αντιμετωπίσουν ένα στερεότυπο που έχει καθιερωθεί.
Αλλά και εκτός τηλεόρασης , δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει αλλά οι χοντροί άνθρωποι έχουν πολύ ανεπτυγμένο χιούμορ πχ μέσω του αυτοσαρκασμού, που όπως είπα είναι για αυτούς ένας τρόπος άμυνας αφού βιώνουν μια σκληρή πραγματικότητα με επικριτικά βλέμματα και σχόλια για την εμφάνισή τους.
3)Με εξαίρεση το "Είσαι το ταίρι μου" που διαπραγματευόταν τον έρωτα μιας "χοντρής" και ενός μοντέλου σε καμιά άλλη σειρά δεν έχω δει να συμβαινει αυτό. Στις περισσότερες σειρές και σε ταινίες ακόμα... κατά κανόνα οι άνθρωποι κατηγοριοποιούνται σε ομάδες. Οι ωραίοι με τις ωραίες, οι επιτυχημένοι με τις επιτυχημένες, οι χοντροί με τις χοντρές, οι loosers με τις loosers , οι πλούσιοι με τους πλούσιους, οι φτωχοί με τις φτωχές κτλ
4)Μετά σκέφτηκα, όμως, ότι αυτό συμβαίνει και στη ζωή. Ο καθένας υποσυνείδητα ή συνειδητά απλώνει το χέρι του ως εκεί που φτάνει.Δε βάζει στόχους που ξέρει ότι δεν μπορεί να φτάσει.Στον ερωτικό τομέα οι άνθρωποι βάζουν στόχους ανάλογα με τα κυβικά τους και δεν εννοώ μόνο τα σωματικά.
Πχ ένα φτωχό παιδί δε θα βάλει στόχο μια πλούσια κοπέλα γιατί ξέρει ότι δε θα μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της και το ανάποδο. Ακόμα και αν το επιχειρήσει ποτέ αυτό, όμως, δεν ξέρω κατά πόσο η σχέση αυτή θα έχει μέλλον γιατί το χάσμα θα φανεί αμέσως και θα αρχίσουν οι τριβές.
Επίσης, συνήθως οι ωραίοι έλκονται από τις ωραίες και το ανάποδο .Και αυτό είναι φυσιολογικό γιατί όντας ωραίοι μπορούν να ρίξουν το οποιονδήποτε άρα είναι πολύ εύκολο για αυτούς να βρίσκονται ανά πάσα στιγμή μέσα σε σχέση σε αντίθεση με τους άσχημους/ες που συνήθως μένουν μπακούρια γιατί δεν γυρνάει να τους κοιτάξει κανείς.Οπότε τα φτιάχνουν αμέσως με τον πρώτο που θα βρεθεί μπροστά τους, γιατί δεν έχουν και πολλές επιλογές. Και συνήθως αυτός ο "πρώτος" είναι μια ανάλογη περίπτωση.
5)Επίσης, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η εξωτερική εμφάνιση ,ό,τι και να λέμε, παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο και δε βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω. Πχ έστω ότι υπάρχουν δυο άσχετες παρέες σε ένα μαγαζί και έχει μπανίσει η μια την άλλη και αρχίζουν τα φλερτ. Αν μέσα σε αυτές τις παρέες υπάρχουν και κανά δυο- τρεις χοντροί κανείς δε θα φλερτάρει μαζί τους. Θα τους μιλάνε, ναι,για να μην αισθάνονται άσχημα αλλά δε θα τους φλερτάρουν.
Έναν ευτραφή άνθρωπο δεν υπάρχει περίπτωση να τον ερωτευτείς με την πρώτη ματιά. Μπορείς να τον ερωτευτείς, όμως, αν τον ζήσεις για κάποιο διάστημα και σε ρίξει με άλλα στοιχεία της προσωπικότητάς του. Αυτό,ναι , μπορεί να συμβεί.
Όπως και το ανάποδο μπορεί να συμβεί. Να ερωτευτείς με την πρώτη ματιά κάποιον που είναι πολύ όμορφος αλλά όταν τον ζήσεις για κάποιο διάστημα να συμπεράνεις ότι είναι ένας σκέτος φελός και νάρκισσος που δεν έχεις να πεις τίποτα μαζί του.
6)Και τέλος σκέφτηκα ότι αν το πάχος δεν είναι αποτέλεσμα κάποιος παθολογικής κατάστασης τότε υποδηλώνει κάποιο αρνητικό στοιχείο για το χαρακτήρα του άλλου όπως λχ την έλλειψη μέτρου, της απληστίας, χαμηλής αυτοποπεποίθησης κτλ
Βέβαια, πολλοί ερμηνεύουν ότι το πάχος υποδηλώνει έναν άνθρωπο καλοφαγά, που ξέρει να εκτιμά το καλό φαγητό , απολαμβάνει τις μικρές απολαύσεις της ζωή και άλλα τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Μόλις ανέλυσες όλα τα στερεότυπα. :(
Θέλω να πιστεύω πως κάποιοι ή κάποιες μπορούν να δουν πέρα απο αυτά.
Αυτά τα γράφει ένας άντρας, που δεν έχει πρόβλημα εμφάνισης (κάθε άλλο), αλλά πρόβλημα επικοινωνίας. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Μόλις ανέλυσες όλα τα στερεότυπα. :(
Θέλω να πιστεύω πως κάποιοι ή κάποιες μπορούν να δουν πέρα απο αυτά.
Αυτά τα γράφει ένας άντρας, που δεν έχει πρόβλημα εμφάνισης (κάθε άλλο), αλλά πρόβλημα επικοινωνίας. :/:
Σου αρέσει, δε σου αρέσει αυτό που ανέλυσα είναι μια πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Μόλις ανέλυσες όλα τα στερεότυπα. :(
Θέλω να πιστεύω πως κάποιοι ή κάποιες μπορούν να δουν πέρα απο αυτά.
Αυτά τα γράφει ένας άντρας, που δεν έχει πρόβλημα εμφάνισης (κάθε άλλο), αλλά πρόβλημα επικοινωνίας. :/:

μας έπιασαν οι μετριοφροσύνες μας τώρα με τη ζέστη;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
μας έπιασαν οι μετριοφροσύνες μας τώρα με τη ζέστη;; :P

Δεν έχω ζέστη εδώ.... φιλοσοφέ μου εσύ...:kissing:
Απλά όταν μας τσουβαλιάζουν τους άντρες μου τη δίνει.
Ναι, υπάρχουν άντρες που είναι μια χαρά, αλλά θα κοιτάξουν πρώτα απ' όλα προσωπικότητα και επικοινωνία.
Μου αρέσουν οι γυναίκες με προσεγμένη εμφάνιση, αλλά άμα πας να πεις μια κουβέντα και αυτή πέφτει στο κενό, άστο.....:(

Σου αρέσει, δε σου αρέσει αυτό που ανέλυσα είναι μια πραγματικότητα.

Όχι, δεν μου αρέσει. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Δεν έχω ζέστη εδώ.... φιλοσοφέ μου εσύ...:kissing:
Απλά όταν μας τσουβαλιάζουν τους άντρες μου τη δίνει.
Ναι, υπάρχουν άντρες που είναι μια χαρά, αλλά θα κοιτάξουν πρώτα απ' όλα προσωπικότητα και επικοινωνία.
Μου αρέσουν οι γυναίκες με προσεγμένη εμφάνιση, αλλά άμα πας να πεις μια κουβέντα και αυτή πέφτει στο κενό, άστο.....:(

απαπα αγάπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες.............
δηλαδη εσυ θα τα εφτιαχνες με μια πιο διανοούμενη,αλλα χωρίς να έχει ιδιαίτερη ομορφια; :hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
απαπα αγάπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες.............
δηλαδη εσυ θα τα εφτιαχνες με μια πιο διανοούμενη,αλλα χωρίς να έχει ιδιαίτερη ομορφια; :hmm::hmm:
Το έχω κάνει....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Το έχω κάνει....:)
Και πώς κατάλαβες ότι ήταν διανοούμενη; Λογικά την έζησες για κάποιο διάστημα ή ήξερες από πριν κάτι για αυτήν που τράβηξε την προσοχή σου. Αν ήταν πολύ άσχημη δε νομίζω ότι θα σου τραβούσε την προσοχή με το καλημέρα.

Το πρώτο πρώτο πρώτο πρώτο πράγμα που μας τραβάει σε κάποιον είναι η εμφάνισή του ανάλογα με τα γούστα που έχουμε. Και μετά από αυτό, βλέπουμε αν ταιριάζουμε και στα υπόλοιπα.
Και δεν είναι θέμα φύλου. Εγώ δεν στοχοποίησα μόνο τους άντρες και κακώς το πήρες έτσι. Όλοι το κάνουν αυτό (γυναίκες-άνδρες), ακόμα και υποσυνείδητα.
Πχ έστω ότι κάθονται δυο κοπέλες σε ένα μπαρ.Η μια είναι 120 κιλά και κακάσχημη και η άλλη είναι πολύ όμορφη.Εσύ δεν ξέρεις ποια είναι διανοούμενη και ποια όχι. Τέλος πάντων δεν ξέρεις τίποτα για το χαρακτήρα της καθεμιάς. Πρώτη φορά τις βλέπεις. Ποια θα σε έλξει σε πρώτη φάση; Άσχετα μετά τι θα προκύψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
λολ ναι με το νερακι παχαινουν αυτοι που εχουν υποθυροειδισμο. Ελεος. Αμα δεν φας σκατα καθισμενος στο καναπε σου δεν παχαινεις οσο υποθυροειδισμο και αν εχεις.
Για τον υπο- δεν ξέρω, αλλά για τον υπερ- που γνωρίζω καλά, ο κόσμος τρώει του πούστη και δεν βάζει γραμμάριο. Ίσως στον υπο- να σου ανοίγει η όρεξη και να τρως πράγματι πολύ, όπως γίνεται και με τα αντισυλληπτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Και πώς κατάλαβες ότι ήταν διανοούμενη; Λογικά την έζησες για κάποιο διάστημα ή ήξερες από πριν κάτι για αυτήν που τράβηξε την προσοχή σου. Αν ήταν πολύ άσχημη δε νομίζω ότι θα σου τραβούσε την προσοχή με το καλημέρα.

Το πρώτο πρώτο πρώτο πρώτο πράγμα που μας τραβάει σε κάποιον είναι η εμφάνισή του ανάλογα με τα γούστα που έχουμε. Και μετά από αυτό, βλέπουμε αν ταιριάζουμε και στα υπόλοιπα.
Και δεν είναι θέμα φύλου. Εγώ δεν στοχοποίησα μόνο τους άντρες και κακώς το πήρες έτσι. Όλοι το κάνουν αυτό (γυναίκες-άνδρες), ακόμα και υποσυνείδητα.
Πχ έστω ότι κάθονται δυο κοπέλες σε ένα μπαρ.Η μια είναι 120 κιλά και κακάσχημη και η άλλη είναι πολύ όμορφη.Εσύ δεν ξέρεις ποια είναι διανοούμενη και ποια όχι. Τέλος πάντων δεν ξέρεις τίποτα για το χαρακτήρα της καθεμιάς. Πρώτη φορά τις βλέπεις. Ποια θα σε έλξει σε πρώτη φάση; Άσχετα μετά τι θα προκύψει.

Μου βάζεις δύσκολα και με θυμώνεις. :P

Κοίτα , όπως το παρουσιάζεις, είναι λογικό να με τραβήξει το μοντέλο. Αλλά μετά απο μισή ώρα συζήτησης, θα έχω ανάψει τσιγαριλίκι για να ξεχάσω τις απαντήσεις της.:confused:

Ναι την είχα ζήσει. Δεν ήταν ελέφαντας. Ήταν 20 κιλά πάνω από το κανονικό. Και 30 να ήταν δηλαδή....ήταν περίπτωση. Τεσπά.

Απλά Ψαραδέλλη, οι άνθρωποι επηρεάζονται πολύ όταν βλέπουν τιβι και περιοδικά μόδας. Είναι γεγονός.
Μήπως να τα κόβαμε σιγά σιγά?
Και κάτι ακόμα...Παίρνεις σήμερα την τέλεια γυναίκα ή τον τέλειο άντρα, με τις τέλειες διαστάσεις.
Και σε ένα χρόνο τρώει και γίνεται βουνό. Τι κάνεις? Χωρίζεις για ένα άλλο μοντέλο? :confused:

σημ: εγώ πάντως θα χώριζα μόνο για λόγους επικοινωνίας, εκεί θα της άλλαζα τα φώτα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Για τον υπο- δεν ξέρω, αλλά για τον υπερ- που γνωρίζω καλά, ο κόσμος τρώει του πούστη και δεν βάζει γραμμάριο. Ίσως στον υπο- να σου ανοίγει η όρεξη και να τρως πράγματι πολύ, όπως γίνεται και με τα αντισυλληπτικά.
ακριβώς έτσι γίνεται στον υπό,ο ΄σνθρωπος πεινάει και κουράζεται με την οποιαδήποτε άσκηση,επομένως αποφεύγει την άσκηση και παχαίνει ακόμη πιο εύκολα,σε αντίθεση με τους υπέρ.,που δεν βάζουν κώ^ο κάτω
τυχεροί :redface:
τρώει του πούστη;:P:P:P
Μου βάζεις δύσκολα και με θυμώνεις. :P

Κοίτα , όπως το παρουσιάζεις, είναι λογικό να με τραβήξει το μοντέλο. Αλλά μετά απο μισή ώρα συζήτησης, θα έχω ανάψει τσιγαριλίκι για να ξεχάσω τις απαντήσεις της.:confused:

Ναι την είχα ζήσει. Δεν ήταν ελέφαντας. Ήταν 20 κιλά πάνω από το κανονικό. Και 30 να ήταν δηλαδή....ήταν περίπτωση. Τεσπά.

Απλά Ψαραδέλλη, οι άνθρωποι επηρεάζονται πολύ όταν βλέπουν τιβι και περιοδικά μόδας. Είναι γεγονός.
Μήπως να τα κόβαμε σιγά σιγά?
-Και κάτι ακόμα...Παίρνεις σήμερα την τέλεια γυναίκα ή τον τέλειο άντρα, με τις τέλειες διαστάσεις.
Και σε ένα χρόνο τρώει και γίνεται βουνό. Τι κάνεις? Χωρίζεις για ένα άλλο μοντέλο? :confused:

σημ: εγώ πάντως θα χώριζα μόνο για λόγους επικοινωνίας, εκεί θα της άλλαζα τα φώτα. :redface:
βλέπεις;και η ασχήμια δεν έχει σχέση με το σώμα,υπάρχουν όμορφες κοπέλες με παραπανίσσια κιλά,και αντίθετα,αδύνατες κοπέλες και άσχημες..........
και συνήθως οι άνδρες(αλλά και οι γυναίκες-εκτός απο εμένα τουλάχιστον)κοιτάνε περισσότερο το σώμα,και έπειτα τη φάτσα.....
-έτσι γίνεται συνήθως,όχι μόνο στο χόλυγουντ αλλά και στην καθημερινότητα,δεν είναι λίγα τα παραδείγματα συζύγων που χωρίζουν,επειδή ο ένας τα φτιάχνει με μοντέλο :whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ναι την είχα ζήσει.
Αυτό είπα κι εγώ.
Ότι κάποιοι άνθρωποι είναι ερωτεύσιμοι μόνο αν τους γνωρίσεις. Ή το ανάποδο γίνονται αντιερωτικοί μόλις τους γνωρίσεις καλύτερα. Για αυτό πρέπει να δίνονται ευκαιρίες σε όλους και να μην τους απορρίπτουμε εξαιτίας της εμφάνισης και μόνο.
Και κάτι ακόμα...Παίρνεις σήμερα την τέλεια γυναίκα ή τον τέλειο άντρα, με τις τέλειες διαστάσεις.
Και σε ένα χρόνο τρώει και γίνεται βουνό. Τι κάνεις? Χωρίζεις για ένα άλλο μοντέλο? :confused:

σημ: εγώ πάντως θα χώριζα μόνο για λόγους επικοινωνίας, εκεί θα της άλλαζα τα φώτα. :redface:
Διαφωνώ κάθετα, διαγώνια, οριζόντια όπως θες. Για μένα είναι πολύ βασικό ο άλλος να προσέχει τον εαυτό του όσο και να περνάνε τα χρόνια. Και ναι θα ήταν ένας λόγος να χώριζα για αυτό όσο και να επικοινωνούσαμε. Γιατί πρέπει να παρατήσεις τον εαυτό σου και να γίνεις θωρηκτό; Αυτό σημαίνει ότι θεωρείς τον άλλον δεδομένο κι έδεσες το γάιδαρό σου. Ίσα ίσα το να προσπαθείς να διατηρείς σε μια καλή κατάσταση τον εαυτό σου, ανάλογα στην ηλικία που βρίσκεσαι (δε λέω διαστάσεις μοντέλου) δείχνεις ότι σέβεσαι τον άλλον, είσαι ακόμα ερωτευμένος μαζί του, ότι ενδιαφέρεσαι ακόμα και προσπαθείς να τον ελκύεις όχι να τον αποκρούεις με την εμφάνισή σου. Για μένα ο έρωτας δεν είναι τυφλός.
Ούτε εγώ είμαι τζίτζιλι μίτζιλι με την εμφάνιση και δεν κολλάω σε τέτοια αλλά όλα παίζουν ρόλο μέσα σε μια σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top