Έχετε απευθυνθεί ποτέ σε ψυχολόγο και κατά πόσο σας βοήθησε;

Επισκέπτεστε κάποιον ψυχολόγο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • Πηγαίνω μόνο όποτε νιώθω πιεσμένος/η και χρειάζομαι υποστήριξη.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάνω συστηματικές συνεδρίες εδώ και αρκετό καιρό.

    Ψήφοι: 2 6.5%
  • Κάνω συστηματικές συνεδρίες εδώ και λίγο καιρό.

    Ψήφοι: 2 6.5%
  • Είχα πάει μόνο όταν χρειάστηκα υποστήριξη έπειτα από ένα τραγικό γεγονός.

    Ψήφοι: 1 3.2%
  • Είχα κάνει μερικές συνεδρίες, δε βοηθήθηκα και σταμάτησα.

    Ψήφοι: 4 12.9%
  • Είχα κάνει μερικές συνεδρίες αλλά σταμάτησα λόγω κόστους.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είχα πάει και σταμάτησα, καθώς το «θέμα» που είχα έλειψε ή ξεπεράστηκε.

    Ψήφοι: 3 9.7%
  • Δεν έχω επισκεφτεί ποτέ αλλά θα ήθελα.

    Ψήφοι: 14 45.2%
  • Θα ήθελα να επισκεφτώ κάποιον αλλά δεν μπορώ λόγω κόστους.

    Ψήφοι: 1 3.2%
  • Θα ήθελα να πάω αλλά ντρέπομαι να μιλήσω σε κάποιον ξένο.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θα ήθελα να πάω αλλά θα ντραπώ αν μαθευτεί και έτσι δεν πηγαίνω.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν θα ήθελα να πάω σε καμία περίπτωση και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάτι άλλο -δε θα το αναφέρω-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάτι άλλο -θα το αναφέρω στο post μου-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν απαντάω! Θέλω μόνο να δω τα αποτελέσματα. :P

    Ψήφοι: 4 12.9%

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
οχι δεν εχω επισκεφθει...μου προτειναν ομως να παω και αρκετα πιεστικα..δεν δεχτηκα γιατι δεν θεωρουσα οτι μου χρειαζεται ουτε τωρα το θεωρω αν και περασε καποιο διαστημα..ποιος παει σε ψυχολογο επειδη δεν του αρεσει το σχολειο;;;;;ομως θεωρω οτι μπορει να βοηθησει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εκφράστε τη γνώμη σας για το αν και σε ποιες περιπτώσεις βοηθάει η παρουσία ενός ειδικού σε θέματα ψυχικής υγείας.

Εσείς έχετε επισκεφτεί ποτέ στη ζωή σας; Αν όχι, θα θέλατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
κανονικα ολοι θα πρεπε να πηγαινουμε σε ψυχολογο που και που
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
να σας πει τι ο ψυχολόγος ρε παιδιά,
ποιος ξέρει τον εαυτό σας καλύτερα από εσάς;

μη πετάτε τα λεφτά σας τσάμπα, αν δεν μπορείτε να αντιμετωπίσετε τα προβλήματά σας,
ούτε 100 ψυχολόγοι μπορούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
να σας πει τι ο ψυχολόγος ρε παιδιά,
ποιος ξέρει τον εαυτό σας καλύτερα από εσάς;
προσωπικα σε αυτο συμφωνω απολυτα αλλα δε νομιζω οτι οι ψυχολογοι πραγματικα ισχυριζονται οτι ξερουν τον αλλον εκ βαθεων (και οποιος γενικα ισχυριζεται κατι τετοιο αξιζει ντοματα και μαρουλοφυλλο)

μη πετάτε τα λεφτά σας τσάμπα, αν δεν μπορείτε να αντιμετωπίσετε τα προβλήματά σας,
ούτε 100 ψυχολόγοι μπορούν.
σε αυτο εχω τις αμφιβολιες μου
ολοι μπορουμε να αντιμετωπισουμε τα προβληματα μας,αυτο πιστευω, απλως επιλεγουμε διαφορετικους τροπους.το να πας σε ψυχολογο πλεον ειναι ενας απο αυτους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ είχα πάει σε παιδοψυχολόγο όταν ήμουν μικρή.. Με βοήθησε μπορώ να πω δεν βγήκα χαμένη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
μα φυσικα κ βοηθανε οι ψυχολογοι , αυτος ειναι κ ο ρολος τους καθαρα υποστηρικτικος !
μην διαιωνιζετε ηλιθια στερεοτυπα !!
δεν σημαινει οτι καποιος ειναι τρελος η δεν ξερω γω τι αμα παει σε ψυχολογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
δεν σημαινει οτι καποιος ειναι τρελος η δεν ξερω γω τι αμα παει σε ψυχολογο
Πω αυτό το χω ακούσει.. "τι τρελή είμαι και θα πάω σε ψυχολόγο;".. Λολ τελείως χαζό είναι, μερικές φορές χρειάζεται ο ψυχολόγος και δίνει σημαντική βοήθεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ο ψυχολόγος αυτό που μπορεί να σου κάνει είναι κυρίως να σε υποστηρίξει και να ακούσει το όποιο πρόβλημά σου.Αλλά αν κάποιος έχει υποστήριξη από την οικογένεια ή από φίλους, θεωρώ πως είναι άσκοπο να επισκεφθεί ψυχολόγο.Αν πάλι δεν έχει υποστήριξη, τότε γιατί να προτιμήσει ένα ψυχολόγο και όχι έναν ψυχίατρο?Ο ψυχίατρος έχει τις ίδιες + αυξημένες αρμοδιότητες, και είναι γιατρός, που σημαίνει ότι γενικά έχει περισσότερες γνώσεις από ένα ψυχολόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Ο ψυχολόγος αυτό που μπορεί να σου κάνει είναι κυρίως να σε υποστηρίξει και να ακούσει το όποιο πρόβλημά σου.Αλλά αν κάποιος έχει υποστήριξη από την οικογένεια ή από φίλους, θεωρώ πως είναι άσκοπο να επισκεφθεί ψυχολόγο.Αν πάλι δεν έχει υποστήριξη, τότε γιατί να προτιμήσει ένα ψυχολόγο και όχι έναν ψυχίατρο?Ο ψυχίατρος έχει τις ίδιες + αυξημένες αρμοδιότητες, και είναι γιατρός, που σημαίνει ότι γενικά έχει περισσότερες γνώσεις από ένα ψυχολόγο.

πρωτον ο ψυχολογος ειναι ο αρμοδιος ο οποιος ξερει πως παρεχεται αυτη η ειδικη υποστηριξη οχι το κοινωνικο μας περιβαλλον το οποιο πολλες φορες στην προσπαθεια του να βοηθησει μπορει να κανει χειροτερα τα πραγματα κ δευτερον θα προτιμησει τον ψυχολογο διοτι οι ψυχιατροι δυστυχως εχουν την ταση να δινουν πολυ ευκολα φαρμακα κ οπως οι περισσοτεροι γνψριζουμε τα ψυχοφαρμακα ειναι πολυ δυνατα κ εχουν αρνητικη επιδραση στον οργανισμο , με λιγα λογια μπορει να εντεινουν το προβλημα σου . εννοειται πως δεν μιλω για περιπτωσεις που χρηζουν ιατρικης παρακολουθησης αλλα για περιπτωσεις που υπαρχει κ εναλλακτικη μεθοδος θεραπειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Κάνω ψυχοθεραπείες με ψυχίατρο (την ίδια δουλειά ως προς αυτό το κομμάτι κάνει και ο ψυχολόγος,οπότε είπα να γράψω).Προσωπικά,με βοηθάει πάρα πολύ!Μόνο και μόνο που πάω και ανοίγομαι και λεω τα πάντα με ανακουφίζει.Πέρα απ αυτό κάνουμε και άλλα πράγματα,άλλα αυτά νομίζω σε κανονική συνεδρεία με ψυχολόγο δε τα κάνεις (εγώ κάνω ψυχοθεραπείες για συγκεκριμένο λόγο).

Με βοηθάει να είμαι ανεξάρτητος ψυχολογικά από τους άλλους και να είμαι πιο σταθερός.Δεν έχω σκαμπανευάσματα τρελά στη διάθεση.Επίσης με βοηθάει στο να αναπτύξω τις κοινωνικές μου δεξιότητες με το κόσμο(αυτός είναι και ο κύριος λόγος που πάω,το οποίο βέβαια έχει άμεση επίδραση στη ψυχολογία),μιας και βρίσκομαι στο αυτιστικό φάσμα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δε χρειάζεται να σε ξέρει ο ψυχολόγος-ψυχίατρος για να νιώσεις ότι βοηθιέσαι.Σιγά σιγά αποκτάται η επαφή και η οικειότητα.Αυτό που σου προσφέρει,είναι το ότι ξέρει πως να χειριστεί τη κατάσταση και πως να χειριστεί εσένα τον ίδιο και να σε καθοδηγήσει.Αυτό εχω καταλάβει εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Ψυχολογος και κατ ' επεκταση ψυχιατρος

-Γιατι δε λυνονται ολα με καλη διαθεση και χαμογελο δυστυχως.
-Γιατι υπαρχουν καταστασεις ακραιες,καταστασεις που ξεφευγουν απο ελεγχο. Και καταστασεις που προερχονται απο οποιαδηποτε εμπειρια εχει ο καθενας και μπορουν να του τραυματισουν τη ζωη και αυτου και των γυρω του.
-Γιατι το Προζακ , το Ζιπρεξ , το Λιθιοφορ και ενα σωρο αλλα φαρμακα δεν ειναι καραμελες, ουτε μπορεις να τα παρεις χωρις συνενοηση ειδικων.
-Γιατι οσο θεωρειται ταμπου, οσο καποιοι αρνουνται να το κανουν γιατι το φοβουνται, τοσο χειροτερευουν καταστασεις σαν τη μεγαλυτερη μαστιγα του αιωνα μας,οπως ονομαζεται η αρρωστεια που ειναι υπευθυνη για το μεγαλυτερο ποσοστο αυτοκτονιων παγκοσμιως.
- Και γιατι,ειναι καλυτερα να ξεσπας και να ζητας βοηθεια ακομα και για το πιο απλο πραγμα παρα να τα κρατας και να προσποιησαι οτι μπορεις να τα λυσεις μονος ολα. Καποια στιγμη θα ερθει το μπαμ και εκει θα ειναι χειροτερα.

Κανεις δεν ειπε οτι ειναι το Α και το Ω και οτι το να εισαι ισοροπημενος δεν εμπεριεχει την κοινη λογικη. Αλλα ειναι μια αρχη και οσο νωριτερα,τοσο καλυτερα.
Η βοηθεια δεν ειναι κακη,η αγνοια και οι παρωπιδες ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
ίσως είμαι απόλυτος γιατί έχω μάθει τις δυσκολίες να τις περνάω μόνος μου.

απ'την άλλη τα παραδείγματα που έχω από γνωστούς
οι οποίοι απευθύνθηκαν σε τέτοιου είδους λύσεις, δεν ήταν ενθαρρυντικά.

ή πήραν αγκαλιά τα φάρμακα, ή η επίσκεψή τους στους γιατρούς κατάντησε ένα είδος εξάρτησης.


σε κάθε περίπτωση δεν ηθελα να πω σε κάποιον τι να κάνει,
και εδώ είμαι λάθος ως προς την κατεύθυνση του ανωτέρω κειμένου μου
και ζητάω συγνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Πιστευω οτι θεωρητικα ολοι οι ανθρωποι πρεπει να κανουν ψυχαναλυση. Το θεμα ειναι ενω σιγουρα υπαρχουν αξιολογοι επιστημονες δεν ειναι εφικτο ειδικα σε κατι τοοσο σημαντικό που ενεχει και το συναισθημα καποιος επιστημονας να το αντιμετωπισει το χρονικο διαστημα που πρεπει χωρις να εκμεταλευτει (οικονομικα, συναισθηματικα κλπ) τον ασθενη
Προσωπικα παντως θα ηθελα για καποιο διαστημα να κανω ψυχαναλυση και οχι τοσο γιατι πιστευω οτι θα γινω καλυτερη αλλα γιατι βρισκω πολύ δελεαστικο το να ασχολειται κανεις μαζι μου με τοοση λεπτομεριαα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Σημερα περασα μια κριση πανικου την οποια δε θελω να περιγραψω,και επισκεφτηκα μια ψυχολογο. Αρχικα ηταν παρα πολυ αβολα,πραγματικα πολυ.Ισως δεν μιλουσα και για 10 λεπτα.Στην πορεια βεβαια εφτιαξε το πραγμα.Οι συνεδριες θελω να πιστευω οτι κανουν/θα κανουν καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Κάνω συστηματικές συνεδρίες με ψυχολόγο εδώ και μήνες. Με βοηθάει πολύ.

ultraviolence παθαίνω κι εγώ πολύ συχνά κρίσεις πανικού. Είναι λογικό να ήταν άβολη η πρώτη συνεδρία αλλά με τον καιρό πιστεύω θα ξεπάρεις. Είναι καλό να ανοίγεσαι σε κάποιον και να συζητάς ότι σε απασχολεί. Εγώ πλέον επισκέπτομαι και ψυχίατρο και παίρνω φαρμακευτική αγωγή γιατί δεν μπορούσα να διαχειριστώ από μόνη μου το άγχος. Σου εύχομαι καλή τύχη σε αυτό το θέμα και καλή δύναμη, σε καταλαβαίνω απόλυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Περσυ υπηρξε μια ψυχολογος στο σχολειο , την ειχαν φερει μεσω ενος προγραμματος. Αποφασισα να παω και δε μπορω να πω οτι με βοηθισε ιδιαιτερα . Πιθανοτατα εφταιγε το σχολικο περιβαλλον γιατι οι καθηγητες εμπαιναν καθε λιγο και λιγακι για να βγαλουν φωτοτυπιες και το δωματιο δεν ειχε ουτε καν κουρτινες (εβλεπε στο σχολικο διαδρομο οποτε με εβλεπαν αλλα σκασιλα μου ) . Επισης , περσυ περνουσα την" εφηβεια "μου , και υπηρξε μια περιοδος πολυ δυσκολη για εμενα. Αλλα δε μου εβγαινε καθολου να μιλησω για οσα με προβληματιζαν στη ψυχολογο . Τα θεματα τελικα τα ελυσα μονη μου :) Οποτε δε με βοηθισε η ψυχολογος .

Φετος σκεφτομαι να ξαναπαω σε ψυχολογο γιατι εχω λιγο πιο σοβαρα προβληματα . Ειναι και οι πανελληνιες ειναι και αυτες οι κρισεις αγχους που εχω παθει 2,3 φορες (πραγματικα οτι χειροτερο μου εχει συμβει ) . Ελπιζω να βοηθισει αλλα για να ειμαι ειλικρινης δεν ειμαι πολυ αισιοδοξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Περσυ υπηρξε μια ψυχολογος στο σχολειο , την ειχαν φερει μεσω ενος προγραμματος. Αποφασισα να παω και δε μπορω να πω οτι με βοηθισε ιδιαιτερα . Πιθανοτατα εφταιγε το σχολικο περιβαλλον γιατι οι καθηγητες εμπαιναν καθε λιγο και λιγακι για να βγαλουν φωτοτυπιες και το δωματιο δεν ειχε ουτε καν κουρτινες (εβλεπε στο σχολικο διαδρομο οποτε με εβλεπαν αλλα σκασιλα μου ) . Επισης , περσυ περνουσα την" εφηβεια "μου , και υπηρξε μια περιοδος πολυ δυσκολη για εμενα. Αλλα δε μου εβγαινε καθολου να μιλησω για οσα με προβληματιζαν στη ψυχολογο . Τα θεματα τελικα τα ελυσα μονη μου :) Οποτε δε με βοηθισε η ψυχολογος .

Φετος σκεφτομαι να ξαναπαω σε ψυχολογο γιατι εχω λιγο πιο σοβαρα προβληματα . Ειναι και οι πανελληνιες ειναι και αυτες οι κρισεις αγχους που εχω παθει 2,3 φορες (πραγματικα οτι χειροτερο μου εχει συμβει ) . Ελπιζω να βοηθισει αλλα για να ειμαι ειλικρινης δεν ειμαι πολυ αισιοδοξη
Aκριβως στην ιδια φαση ειμαι! Εμεις σχολειο δεν εχουμε καθηγητες, ψυχολογο θα'χουμε; :hehe:
Aν νιωθεις οτι θες να πας, να πας! Πιστευω θα σε κανει να νιωσεις καλύτερα! Εγω 1 συνεδρια εκανα σημερα και νιωθω καλυτερα νομιζω!Θα μας φανε αυτες οι πανελληνιες πια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να πας σε ένα ψυχολογο! Ίσα ίσα που το προτείνω σε ολους, ειναι ένα δώρο που μπορεις να κανεις στον εαυτό σου, ειναι μια ευκαιρία να Βρεις απαντήσεις σε ερωτήματα που σε βασανίζουν εδώ και καιρό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Aπευθύνομαι σε όσους έχουν τα χ,ψ προβλήματα/θέματα και φοβούνται είτε ντρέπονται να επισκεπτούν έναν ψυχολόγο.
Αρχικά να πω ότι επισκέπτομαι ψυχολόγο εδώ και κάποιους μήνες λόγω γεγονότων που με οδήγησαν στην κατάθλιψη, κρίσεις πανικού, άγχος, φοβίες, άσχημες σκέψεις και σύντομα θα συνεχίσω ψυχοθεραπείες με ψυχίατρο. Οπότε όπως είναι προφανές μπορώ να εκφέρω άποψη στο θέμα.
Μην το σκέφτεστε καν, αν έχετε την οικονομική δυνατότητα και σας βασανίζουν ορισμένα πράγματα, δεν έχετε τίποτα απολύτως να φοβάστε απ'τον ψυχολόγο, μόνο καλό μπορεί να σας κάνει. Το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε, είναι να κάτσετε με σταυρωμένα τα χέρια σαν να περιμένετε το επόμενο λεωφορείο..Για να φτάσουμε όσο περισσότερο γίνεται στην ψυχική μας ισορροπία , πρέπει να είμαστε εντάξει με τον εαυτό μας -ή τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ-, κάτι που εγώ για πολλούς λόγους δεν έχω. Σε προσωπικό επίπεδο, με βοηθά στις κοινωνικές δεξιότητες, στο να βρω τον εαυτό μου, να διαχειριστώ το άγχος και τις φοβίες μου, τους λόγους για τους οποίους κατήντησα όπως κατήντησα..and it keeps going on. Aπό την εμπειρία μου, το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε σε μια συνεδρία, είναι να κρύψετε πράγματα απ'τον ψυχολόγο ή να τα κουκουλώνετε με ψέματα γιατί ενδεχομένως δεν νιώθετε άνετα όταν αναφέρεστε σ'αυτά. Πράγμα που δυστυχώς κάνω και'γω ενώ ξέρω ότι είναι λάθος αλλά δεν πειράζει, one step a time. Τώρα που το σκέφτομαι, του λιναριού τα πάθη έχει περάσει ο καημένος από'μένα χαχα.
Eίναι πολύ λυτρωτικό το να συζητάς με έναν άνθρωπο πράγματα που δε μπορείς να αναφέρεις σε γνωστούς σου και γενικά να ανοίγεσαι για θέματα που δεν δύνασαι να συζητήσεις με τρίτους.
Μέχρι τώρα, μπορώ να πω ότι οι συνεδρίες& η κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή με έχουν βοηθήσει αρκετά, δηλαδή βλέποντας το πριν και το τώρα ουδεμία σχέση, but still, απαιτείται δουλειά ακόμη..
Όποιος σκέφτεται να επισκεφτεί κάποιο ψυχολόγο και ενδεχομένως ντρέπεται να γράψει σ'αυτό το θέμα για τις όποιες απορίες του, μπορεί να μου στείλει πμ και να τον κατατοπίσω εγώ, με απόλυτη εχεμύθεια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top