Νέο σύστημα αξιολόγησης

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το δικό σου ψηφίστηκε με πιο αντιφατικό τρόπο γιατί, όπως λες ψηφίστηκε θετικά με βάση την παρουσίαση/διατύπωση. Συνεπώς, οι αρνητικές ψήφοι οφείλονταν στο γεγονός ότι κάποιοι διαφωνούν με τις απόψεις σου. Νομίζω πως για κάποιον ουδέτερο τα συμπεράσματα είναι προφανή. Εφόσον μας ενδιαφέρει τόσο πολύ, η σωστή ανάλυση των ψήφων ήδη μας έχει δώσει ένα κριτήριο αξιολόγησης για τα γραπτά μας.
Ξεχασες να σχολιασεις το γιατι καποιοι που διαβασαν το 1ο ποστ και δε το ψηφισαν....διαβασαν την απαντηση αλλου μελους (2ο ποστ)...την ψηφισαν +7...περασαν καποιες ωρες...και μερικοι επεστρεψαν και ψηφισαν θετικα και το 1ο ποστ. Επισης αφου και τα 2 ηταν καλα γραμμενα και το 2ο πηρε +8, γιατι συμφωνουσαν με τις αποψεις του, τοτε γιατι δε πηρα εγω -8 ; Με πιανς ;

Κατ' αρχήν, θα μπορούσε κανείς να το δει κι απ' την άλλη πλευρά: Τι λόγο έχει κάποιος που δεν σε γνωρίζει να μη σε συμπαθεί; Προφανώς, αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, οφείλεται στον τρόπο γραφής σου, ο οποίος τον καθιστά αρνητικά διακείμενο απέναντί σου.
Αυτο δε σημαινει οτι φταιει ο τροπος γραφης απαραιτητα (ο καθενας εχει τα χουγια του και μπορει να ενοχλειται απο διαφορετικα πραγματα) και σιγουρα δε τον δικαιολογει να το εκδηλωνει μεσα στο φορουμ.

Επίσης, με τη στάση σου επιβεβαιώνεις τις θέσεις του. Με το που αιτιολόγησε την αρνητική του ψήφο, εσύ αμέσως συμπέρανες ότι εκ προοιμίου ο συνομιλητής δεν σε συμπαθεί, μάλιστα του προσάπτεις το "χωρίς πολλή σκέψη". Νομίζεις ότι έχουν πολλοί την διάθεση και την αντοχή να συζητούν σε τέτοιο επίπεδο;
Δε σε βλεπω να κανεις το δικηγορο και λιγο για μενα, (μια και το αρχικο ποστ μου ηταν εντελως ουδετερο και καλοπροεραιτο), για το πως απαντησε ο fandago.

Χωρίς διάθεση παρεξήγησης, όμως σε προηγούμενες μεταξύ μας συζητήσεις, αντίστοιχα δικά μου σχόλια έχουν χαρακτηριστεί ως ειρωνίες από την πλευρά σου, παρά τα χαχανούλια που τα συνόδευαν. Αν κάτι τέτοιο ισχύει, τότε ο λόγος για τον οποίο θα πρέπει να παραμείνουν κρυφές οι αρνητικές ψήφοι υπογραμμίζεται ακόμη περισσότερο. Αν είναι να λέμε τη γνώμη μας και να δεχόμαστε τέτοιες "ειρωνείες" (σύμφωνα πάντα με τη δική σου θεώρηση περί ειρωνείας), άστο καλύτερα να μην ψηφίζουμε καθόλου.
Ξανα....δε βλεπω να σχολιαζεις τις προσωπικες επιθεσεις του fandago. Μονο τις απαντησεις μου προς αυτες.
Φυσικά οπως καταλαβαινεις, το "λεω τη γνωμη μου" δεν συνεπαγεται απαραιτητα και ειρωνικο υφος. Επομενως δεν ειναι εμποδιο οι κρυφες αρνητικες ψηφοι, καθως ολοι μας μπορουμε να απανταμε, χωρις να ειμαστε ερειστικοι. Ουτε ασφαλως ειναι υποχρεωτικο να ψηφιζουμε το καθετι.

Δηλαδή ομολογείς πως κάθε φορά που θα έριχνε κάποιος μια αρνητική ψήφο, θα έπρεπε ο "θιγόμενος" να του ζητήσει το λόγο. Μετά φταίμε εμείς που υποστηρίζουμε την κρυφή αρνητική ψήφο;;;
Οχι δε διαβασες καλα.

Προσωπική άποψη: Τα σημεία που έχεις υπογραμμίσει, δεν εμπεριέχουν καμία αντίφαση!!
Η 1η και η τελευταια προταση μια χαρα αντιφατικες ειναι.

Εδώ φαίνεται άλλη μια θετική πλευρά του συστήματος. Εσύ πιστεύεις ότι ο συνομιλητής δεν είπε τίποτε. Άλλοι οκτώ πάλι πιστεύουμε ότι αυτό το ποστ έλεγε πολλά. Όσο κι αν χαρακτηρίζεται λοιπόν ένα ποστ ως κενό περιεχομένου από τον "αντίπαλο", οι υπόλοιποι διαβάζουν, βλέπουν και κρίνουν. Έστω και σιωπηρά...
Θετικη πλευρα του συστηματος οταν υοθετει νοοτροπια "οι περισσοτεροι" εχουν δικιο ; (και ειδικα οταν στο συγκεκριμενο ολες οι θετικες ηταν απο την ΟΔ ; ) Ενδιαφερον....

Κι όμως εγώ αυτό ακριβώς έκανα. Νομίζω πως η απάντησή μου επικεντρώθηκε στην απάντηση των ερωτήσεών σου.:confused:
Ωραια. 2. Οι υπολοιποι ;

Αν έπρεπε ο καθένας για να δικαιολογήσει την ψήφο του να είχε ν' απαντήσει σε ένα τόσο μεγάλο κείμενο και μάλιστα να δεχτεί και ανταπαντήσεις στις οποίες και πάλι θα έπρεπε ν' απαντήσει, απλά δεν θα ψήφιζε καθόλου. Ήδη εσύ παρακινείς τους υπόλοιπους να κάνουν ακριβώς αυτό. Το σύστημα όμως φτιάχτηκε για να λειτουργήσει και μόνο αυτή η συνθήκη εξασφαλίζει τη λειτουργία και την επιτυχία του.
Ενδιαφερουσα υποθεση, αλλα δεν ειπε κανεις κατι τετοιο. Καταρχην δε χρειαζεται ο καθενας να καθε φορα να δικαιολογει την αρνητικη ψηφο του.Και μονο που θα φαινεται σε ολους αρκει.Δευτερον, οπως ξαναειπαμε, δεν ειναι υποχρεωτικό να ψηφιζει καθε ενα ποστ που συνανταει. Δεν ειναι παιχνιδι.

Παράλογο κυρα-Μήτση μου!!! :P
Ακούς εκεί να μην ψηφίζουν όσοι δεν μπορούν να δικαιολογήσουν την ψήφο τους!! Αν ήταν έτσι θ' απαγορεύονταν κι οι εκλογές...
Το απαντησα στον fandago. Στις εκλογες δεν υπαρχει μια ομαδα που ξερει τι ψηφιζουν ολοι. ;) Και οπως ξαναειπα, δεν προτεινα κανεναν περιορισμο του στυλ "για να ψηφισεις αρνητικα πρεπει να το αιτιολογησεις". Είπα οτι οι αρνητικες ψηφοι ειναι πιο σημαντικο να αιτιολογουνται, και ειπα και οτι αν ολα ειναι φανερα, ο καθενας θα σκεφτεται και λιγο πιο προσεκτικά τι ψηφιζει. Εσυ δλδ λες οτι ειναι λογικο να ψηφιζει καποιος και αρνητικα, ακομα και αν δεν ειναι σε θεση να πει γιατι το εκανε ! Πολυ λογικο....

Η συμμετοχή στην κουβέντα ξεκινάει από την παρακολούθησή της. Σταδιακά, αυτός που παρακολουθεί μπαίνει στον πειρασμό να γράψει τη γνώμη του για κάτι κι έτσι μπαίνει στην κουβέντα. Αν αποθαρρύνεις την παρακολούθηση, αποθαρρύνεις και τη συμμετοχή.
Παλι δεν απαντας. Nα σου θυμησω τι ειπες :


ο σκοπός του συστήματος, είναι να βάλει περισσότερους να συμμετάσχουν με τον τρόπο τους στην κουβέντα. Δεν αρέσκονται όλοι στη μακροσκελή επιχειρηματολογία, αντίθετα πολλοί αρέσκονται να την παρακολουθούν.


Αρα, δε θα ποσταρουν, θα ψηφιζουν. Αρα εξηγησε μου που ειναι η ΣΥ-ΖΗ-ΤΗ-ΣΗ.
Απλα πραγματα.

Εγώ θα τό 'λεγα. Ήδη έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου, παρακολουθώντας ποιος έχει πάρει σερί τα ποστ σου και ρίχνει θετικές ψήφους. Κάποιος αντικειμενικός φαντάζομαι...:P Όποιος έχει μάτια να δει βλέπει, δεν χρειάζεται ν' αποδειχθεί τίποτε. Σε λίγο καιρό, όταν κάποιος ψηφίζει με αυτόν τον τρόπο θα καταντάει γραφικός και η ψήφος του δεν θα μετράει στα μάτια των υπόλοιπων.
Παλι υπεκφευγεις, γιατι μιλαμε για το αν η ομαδα που βλεπει ολες τις ψηφους μπορει να διατηρει τη σωστη λειτουργια. Και σου λεω πως οχι, γιατι η απαντησή σου και τυχον αλλωνων, ειναι υποθεσεις του καθενος και τιποτα που αποδυκνυεται. Επομενως καμια ρυθμιση δε θα μπορει να γινει. Αλλά ας πουμε οτι εσυ καθεσαι και παρακολουθεις ποιοι μου βαζουν θετικη ψηφο σε ολα τα ποστς (που ουτε εγω δε το κοιταω αλλα τελοσπαντων, επιλογη σου). Και εβγαλες κιολας συμπερασμα, και μαλιστα ειρωνευεσαι οτι το ατομο που το κανει αυτο, δεν ειναι αντικειμενικο. Οκ. Καντο report και αποδειξε το. Κατι μου λεει οτι τα επιχειρηματα σου θα ειναι τοσο αδυναμα, που θα μπορει να ειπωθει το ιδιο και για καποιον που ψηφιζει τα δικα σου ποστς. Ή άλλων. Γιαυτο σου λεω οτι δε βγαινει συμπερασμα. Και να ψηφιζει θετικα καποιος συνεχεια εναν αλλον, δε σημαινει τιποτα μεμπτο απαραιτητα. Το πολυ πολυ να πλησιαζες σε ενα συμπερασμα, αν εβλεπες και τις αρνητικες. Οπότε για να εισαι τοσο πεπεισμενος, ή τις βλεπεις, ή βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα. Διαλεγεις και παιρνεις :)

Δεν κατανοώ γιατί δεν πρέπει όποιος επενδύει χρήματα σε κάτι να μην χρησιμοποιεί τα κριτήρια της αγοράς για να το οργανώσει. Δεν έχουμε ένα φιλανθρωπικό ίδρυμα εδώ, αν δεν κάνω λάθος. Στην ουσία όμως, ο στόχος είναι ν' αυξηθεί η ποσότητα προς χάριν της ποιότητας, στόχος που πιστεύω ότι θα επιτευχθεί, όχι μόνον από αυτό το feature.
Τι σχεση εχει φιλανθρωπια ; Καμια. Στοχος ειναι η ποσοτητα προς χαριν της ποιοτητας ; Μα τι πουλαμε ; Χαρτι υγειας ; Σαμπως η ποιοτητα δεν ειναι εκεινη που εχει φερει μεχρι στιγμης την ποσοτητα στο στεκι ; Αυτο παντα το ξεχωριζε, η ποιοτητα. Αν ειναι το στεκι να το βλεπουμε στυγνα σαν εταιρεια για να βγαλουμε χρηματα, να μας το πουνε τα παιδια, να ξερουμε, οτι θα υποβαθμιζεται συνεχως η ποιοτητα, για να ερθουν περισσοτεροι χρηστες, να γινονται πειρσσοτερα κλικς και να υπαρχουν περισσοτερα εσοδα πιο γρηγορα. Η αποψη μου ειναι, οτι οποιος εχει μερακι και το κανει επειδη θελει τη χαρα της παρεας και της συναναστροφης και των γνωριμιων (κι αυτα σημαντικα ειναι), θα αυξανει μεν την ποσοτητα, αλλα οσο γινεται χωρις να θυσιαζει την ποιοτητα. Και ακομα και στην ακραια περιπτωση να το βλεπει σαν ψυχρη εταιρεια που θελει να μεγιστοποιησει το κερδος παση θυσια, πάλι καλο ειναι να ακουει τα μελη αφου αυτα αποτελουν τη βαση που αποφερει εκεινα τα κλικς (και αρα τα $ )
Μια ερωτηση : γιατι δινεις την εντυπωση οτι μιλας εκ μερους των 2 διαχειριστων , και της ολης ομαδας γενικοτερα ; Πως εισαι σιγουρος για το πως βλεπουν οι admins το φορουμ ; και ειδικα στο οικονομικο μερος ;

Ακριβώς! Κανείς δεν είναι τέλειος, συνεπώς η ύπαρξη πολλών μελών στην ΟΔ εξασφαλίζει το δίκαιον της αντιμετώπισης.
Αυτο το "συνεπως" πως το χειριζεσαι ατιμουλη :P Το πως πας απο το “κανεις δεν ειναι τελειος” στο “αρα 15 ατομα εξασφαλιζουν (που σημαινει 100% δικαιη) δικαιη αντιμετωπιση, ειναι μαγκια ! :D. Μη ξεχνας οτι εχω δουλεψει σε τετοιες ομαδες και ξερω τι γινεται.

Αποσιώπησες τη φράση "πολυσυλλεκτική σε απόψεις", η οποία ήταν ουσιώδους σημασίας στη διατύπωση του επιχειρήματος. Αυτό είναι, πέραν του πλήθους των μοδερατόρων, που αποτελεί δικλείδα ασφαλείας για την αποφυγή μεροληπτικής αντιμετώπισης. Όλοι μπορούν να έχουν συμπάθειες και αντιπάθειες μέσα στην ΟΔ, συνεπώς είναι εξαιρετικά δύσκολο να στραφεί άδικα όλη η ΟΔ εναντίον κάποιου.
Δεν την αποσιωπησα εσκεμμενα, απλα δεν αλλαζε τιποτε. Η απαντηση παραμενει η ιδια. Καθολου “εξαιρετικα” δυσκολο δεν ειναι να υπαρχει πλειοψηφια σε αντιπαθειες/συμπαθειες. Εδω δυσκολα ισχυει κατι τετοιο για περισσοτερα ατομα, και μου λες οτι μας το εξασφαλιζει μια ντουζινα ; Ελα τωρα.... Πέρα απο το γεγονος οτι ουτε ολα τα ατομα εχουν την ιδια συμμετοχη, σθενος,ορεξη,χρονο, σκεψη, και ωριμοτητα. Οπως καθε αλλη ομαδα ατομων δλδ. Επομενως ποτε δε προκειται μια 12αδα πχ, ατομων να εξασφαλιζει περισσοτερα απο οσα θα μπορουσαν ολοι μαζι. Άλλωστε λαθη, εχουν γινει. Εξ'ου και το “κανεις δεν ειναι τελειος” που ειπα και χρησημοποιησες με αλλο τροπο.

Κι όμως, το είχα ήδη καλύψει αυτό, στο κομμάτι που δεν συμπεριέλαβες στην παράθεσή σου:
Ειχες πει οτι αν κατσει και μελετησει τα ποστ του, θα βρει καποια στιγμη τι εφταιγε. Ειλεικρινα πιστευεις οτι θα κατσει κανείς να μυριζει τα νυχια του, και να μελεταει ποτε παιρνει αρνητικες ψηφους , για να βρει τι φταιει .....σε ενα περιβαλλον οπου ειναι τυχαιο ποιοι και ποσοι θα διαβασουν το καθε ποστ του, ποιοι θα αποφασισουν να το ψηφισουν....και ολο αυτο με υποκειμενικα και αγνωστα κριτηρια που δε θα μαθει ποτε ; Ας ειμαστε πιο ρεαλιστικοι. Στο φορουμ ερχεται για να ανταλλαξει αποψεις και να συζητησει, οχι να κανει τον ντετεκτιβ και στατιστικες. Και ειδικα αν ειναι και νεος χρηστης (που θελετε να αυξηθουν)....

Όλοι θα έπρεπε να ψηφίζουν "σωστά" και με τα ίδια κριτήρια;;; Λίγο Σταλινικής έμπνευσης το βρίσκω αυτό. Θέλεις να επιβληθεί ντιρεκτίβα για το τι είναι το "σωστά" και ποια τα θα πρέπει να είναι τα κριτήρια; Και τότε ποιος θα τα ορίσει, ο Πατερούλης;; :D
Βιαζεσαι παλι. Το παθος χωρις χαλιναρι. Το “σωστα” αναφερεται στο ωριμα. Το “ιδια κριτηρια” σημαινει : να μην ψηφιζουν αλλοι με βαση την γραμματικη, αλλοι με βαση συμπαθειες, και αλλοι με βαση αν συμφωνουν με το περιεχομενο (και αλλοι ποτε με τα μεν , πότε με τα δε ! ). Διαφορετικα οπως καταλαβαινεις, απλα ειναι εντελως ανουσιο το συστημα. Η στην καλυτερη περιπτωση ειναι ενα παιχνιδακι που διαφημιζεται ως κατι σοβαρο. Κριμα δεν ειναι ; Η κοπελα εκατσε και αφιερωσε καποιες ωρες να το στησει. Ασφαλως και δε μπορουμε να επιβαλλουμε στον καθενα τι κριτηρια θα χρησημοποιει. Γιαυτο και στο 1ο ποστ ρωτησα ολους ποια ειναι τα δικα τους. Ομως μπορουμε να θεσουμε μια παραμετρο που θα "υπενθυμιζει" σε ολους τη συνεση. Αυτη η παραμετρος, ειναι το να φαινονται οι ψηφοι. :)

Εδώ χρησιμοποιείς μια προσβλητική έκφραση για το σύνολο των χρηστών του φόρουμ. Όχλος; Γιατί, επειδή δεν τους άρεσε πχ το κείμενό σου;;
Το οχλος, με τις γνωσεις μου, σημαινει “το πληθος”.Και ετσι την χρησημοποιησα. Που ειναι το προσβλητικο ακριβως ; Λεω οτι δε συμφωνω με τη νοοτροπια “ειμαστε 5 εισαι 1, αρα εχεις αδικο”. Και δε το ανεφερα για το ποστ μου. Δε θα μπορουσα αλλωστε αφου δε ξερω με ποια κριτηρια ψηφισε ο καθενας. Το ανεφερα γενικα απαντωντας στην απολυτη (ή απολυτα εκφρασμενη) αποψη της Isiliel που υπονοησε οτι αν καμποσοι αναγνωστες ψηφισουν αρνητικα ενα ποστ, τοτε ο συντακτης του θα χει αδικο να θεωρει οτι αδικηθηκε, γιατι ειναι ενας εναντι περισσοτερων.Γενικα μιλουσε κι εκεινη. :)

Γουστάρω τα "σωστά κριτήρια", δεν λέω...:hmm:Έτσι δικαιολογώ ακόμα μία αρνητική μου ψήφο. Μόνο γι' αυτή τη λέξη. Δικαίωμά μου δεν είναι να θίγομαι μερικές φορές;;;
Δεν υπαρχει λογος να ειρωνευεσαι, ειδικα οταν εχεις βιαστει και δεν εξακριβωσες τι εννουσε ο συνομιλητης. Μη βαζεις αυτογκολ. :P


Τα πραγματα ειναι παρα πολυ απλα.

Εκανα ενα ποστ, εντελως καλοπροεραιτο, με αποριες, και οντας μπερδεμενος, σε μια προσπαθεια και να βοηθησω, και να να καταλαβω πως το βλεπουν και οι αλλοι.

Απαντησε ο fandago, δραττοντας την ευκαιρια να σχολιασει εμενα, και το αν ειμαι καλοπροεραιτος ή οχι. Χωρις να πει κατι ουσιαστικο κατα τη γνωμη μου και χωρις να συμβαλλει στα ερωτηματα και πολυ.

Και απο κει και περα, αρχισε το πανυγηρι το γνωστο.

Ουτε μελη συμμετειχαν, ουτε η ΟΔ, κανείς. Ψηφους ομως ειχαμε ;)

Τωρα, αν τα οσα ειπε ο Chaos περι οικονομιων/χειρισμου του φορουμ σαν εταιρια κλπ, ειναι οι αποψεις της διαχειρησης/ιδιοκτητων, τοτε αρχιζουν τα πραγματα να εξηγουνται, αλλά δυστυχως με απογοητευτικη εξηγηση. Αλλά αυτο ειναι άλλο κεφαλαιο. (pardon the pun :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Το οχλος, με τις γνωσεις μου, σημαινει “το πληθος”.Και ετσι την χρησημοποιησα. Που ειναι το προσβλητικο ακριβως ; Λεω οτι δε συμφωνω με τη νοοτροπια “ειμαστε 5 εισαι 1, αρα εχεις αδικο”. Και δε το ανεφερα για το ποστ μου. Δε θα μπορουσα αλλωστε αφου δε ξερω με ποια κριτηρια ψηφισε ο καθενας. Το ανεφερα γενικα απαντωντας στην απολυτη (ή απολυτα εκφρασμενη) αποψη της Isiliel που υπονοησε οτι αν καμποσοι αναγνωστες ψηφισουν αρνητικα ενα ποστ, τοτε ο συντακτης του θα χει αδικο να θεωρει οτι αδικηθηκε, γιατι ειναι ενας εναντι περισσοτερων.Γενικα μιλουσε κι εκεινη.

Επειδή τα ελληνικά τα χρησιμοποιείς όπως σε βολεύουν και σε άλλες περιπτώσεις ξέρεις να είσαι αυστηρός με τις έννοιες των λέξεων:

΅Όχλος: (ο) ουσ. πλήθος ατόμων που έχουν συγκεντρωθεί και συνενωθεί με άτακτο τρόπο | η κατώτατη κοινωνική τάξη, η λαϊκή μάζα | (κοινωνιολ.) σύνολο ανθρώπων με διαφορετική παιδεία και ιδεολογία, που συνδέεται και δρα υπό την επίδραση συγκινησιακών φορτίσεων: "δημιουργείται μια επικίνδυνη ένταση και τα άτομα μεταβάλλονται σε όχλο" (Άγγ. Βλάχος)

...και από πάνω σε ειρωνεύονται κιόλας; :wacko:

Ένα πλειοψηφικό σύστημα όπως είναι μια ψηφοφορία, βασίζεται στην πλειοψηφία.
Όλοι μας εκθέτουμε τις απόψεις μας στα αδιάκριτα μάτια πολλών διαφορετικών κριτών/αναγνωστών. Από τα γραπτά μας κρινόμαστε. Αυτά προβάλουμε μέσα σε ένα φόρουμ.

Αρχική Δημοσίευση από isiliel:
Όταν ένα ποστ συγκεντρώσει κατά τη γνώμη του συντάκτη του πολλές "λανθασμένες" ψήφους, τότε ίσως το "λάθος" να βρίσκεται στον συντάκτη και όχι στις ψήφους...

Η "απόλυτα εκφρασμένη" μου άποψη περιείχε δύο σχετικές παραμέτρους όμως, που δεν έλαβες υπ'όψη σου... Γιατί άραγε; :hmm: Και τώρα εγώ, άραγε, από τι θα σε κρίνω; :hmm: Δε δείχνει προκατάληψη, άραγε, η κατανόηση του ποστ μου; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Επειδή τα ελληνικά τα χρησιμοποιείς όπως σε βολεύουν και σε άλλες περιπτώσεις ξέρεις να είσαι αυστηρός με τις έννοιες των λέξεων:

΅Όχλος: (ο) ουσ. πλήθος ατόμων που έχουν συγκεντρωθεί και συνενωθεί με άτακτο τρόπο | η κατώτατη κοινωνική τάξη, η λαϊκή μάζα | (κοινωνιολ.) σύνολο ανθρώπων με διαφορετική παιδεία και ιδεολογία, που συνδέεται και δρα υπό την επίδραση συγκινησιακών φορτίσεων: "δημιουργείται μια επικίνδυνη ένταση και τα άτομα μεταβάλλονται σε όχλο" (Άγγ. Βλάχος)

...και από πάνω σε ειρωνεύονται κιόλας; :wacko:
Εγω αυτην την εννοια ηξερα, δεν εχω καταπιει λεξικο, δε το θεωρω αξιο εντυπωσιασμου. Αλλα και με την εξηγηση που παρεθεσες, δεν ειπα και κατι τοσο τραγικο. Η συγκινησιακη φορτιση ειναι κλασσικο ανθρωπινο χαρακτηριστικο που αλλοτε ολοι μας πεφτουμε θυμα της. Αλλωστε για κακη χρηση των ψηφων λεμε, και 1η-1η η Λια ανεφερε αντιπαθειες και συμπαθειες (και καλα εκανε). Γνωστα καθημερινα πραματα δλδ. Και ανθρωπινα. Αλλά εστω, δεχομαι οτι εκανα λαθος επιλογη λεξης και ζητω συγνωμη. Απο τα συμφραζομενα ειναι σαφες τι ηθελα να πω ομως, καθως το ειπα και σε αλλα σημεια σε 2-3 ποστς. Δειξε μου οτι βλεπεις την ουσια και δε ψαχνεις να πιαστεις απο οπουδηποτε για να πεις κατι. Με λες υποκριτη επειδη εψαξες και βρηκες μια ελαχιστα διαφορετικη (κυριως πιο αναλυτικη) ερμηνεια της λεξης, για μια φορα ! Εγω τοσες που εχω διορθωσει εσενα ή τον Chaos τι επρεπε να λεω δλδ ; :)

Ένα πλειοψηφικό σύστημα όπως είναι μια ψηφοφορία, βασίζεται στην πλειοψηφία. Όλοι μας εκθέτουμε τις απόψεις μας στα αδιάκριτα μάτια πολλών διαφορετικών κριτών/αναγνωστών. Από τα γραπτά μας κρινόμαστε. Αυτά προβάλουμε μέσα σε ένα φόρουμ.
Συμφωνω. Τοτε τι φοβομαστε με τα κρυφα ; Την κριση ; Γιατι αραγε ; (μη πεις οτι θα γινονται τσακωμοι, εχω απαντησει πως λυνεται αυτο, ΑΝ υπαρξουν).

Η "απόλυτα εκφρασμένη" μου άποψη περιείχε δύο σχετικές παραμέτρους όμως που δεν έλαβες υπ'όψιν σου... Γιατί άραγε; :hmm: Και τώρα εγώ, άραγε, από τι θα σε κρίνω; :hmm: Δε δείχνει προκατάληψη, άραγε, η κατανόηση του ποστ μου; :hmm:
Μα δες πανω σε τι το ειπες βρε Δημητρα. Λιγο να κοιταμε την ολη εικονα. Αν ηθελες να τονισεις το "ισως" τοτε δεν ελεγε τιποτα σαν επιχειρημα. Στο σχολιασα κιολας μετα λεγοντας : "Δε λες κατι με αυτο. Ναι, ισως. Ισως και οχι. Γιατι να μην το ξεκαθαριζουμε ; ". Δεν ειναι θεμα προκαταληψης, οδευω προς συμπερασματα που με οδηγεις με αυτα που λες. Ισως να μην πετυχαινω σωστα παντα, αλλα δε το κανω σκοπιμα, αφου ο σκοπος μου ειναι να συννενοηθουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στο e-steki θέλουμε πολυφωνία. Δυστυχώς δεν έχουν όλοι το ίδιο χρόνο όποτε δημιουργήσαμε ένα σύστημα το όποιο κάποιος μπήκε απλώς να διαβάσει να πει στα πολύ γρήγορα την άποψη του. Επειδή οι αρνητικές ψήφοι χτυπάνε πιο άσχημα και μπορούν να δημιουργηθούν πολλά προβλήματα, αποφασίσαμε να μην είναι φανερές.

Απλό είναι το σκεπτικό μας , αυτό μόνο θέλουμε (+ ότι γράφτηκες φυσικά στο πρώτο ποστ).

Είναι κρίμα να το αναλύουμε τόσο πολύ, στην τελική 2 κουμπάκια και ένας αριθμός είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πανο, δε νομιζω οτι οι αριθμοι ειναι "αποψεις". Ειναι οπως το λες, απλα ενα νουμερο. Και οι αρνητικες χτυπανε ασχημα κυριως επειδη ...ειναι αρνητικες. Οχι τοσο επειδη θα φαινοντουσαν απο ποιους ειναι.

Μπορει να ειναι πιο απλο (ή και πιο ασημαντο αν θες), αλλα μοιαζει σαν να πας να δεις πχ κριτικες για ταινιες, και να βλεπεις βαθμολογιες χωρις σχόλια, χωρις reviews. Πόσο σοβαρα θα τις παρεις ; ;)

Τα "πολλα προβληματα" δεν αναφερει κανείς ποια ειναι (1 ανεφερε ο chaos μονο), ουτε και πως θα καταφερουν να εμφανιστουν και παραμεινουν εντός φορουμ. Εδω άλλα και άλλα, (που δεν ειναι καν τσακωμοι) φευγουν στα οφφ τοπικ σε χρόνο dt. Οταν θα υπαρχει προειδοποιηση/κανονας να μην γινονται συζητησεις περι ψηφων μεσα στο φορουμ γιατι θα υπαρξουν ποινες, δε νομιζω οτι θα το επιχειρησει κανείς από οσους ξερουν εστω ελαχιστα το στεκι. Οι υπολοιποι, τα ατομα που λες (που δε θα χουν χρονο για κουβεντες), δε θα χουν χρονο ουτε και για τσακωμους. Θα μπαινουν, θα ψηφιζουν, (θα κανουν κλικ σε καμια διαφημιση), θα φευγουν. Everybody happy. Στο κατω κατω, αφου δεν το θεωρειτε τοσο σοβαρο ολο το θεμα, γιατι να κατσει ο οποιοςδηποτε να τσακωθει ; Αν το βλεπουμε σαν παιχνιδι ή εστω, μικρης σημασιας, τοτε θα ναι ολοι χαλαροι. Αν ειναι κατι πιο σοβαρο, τοτε θα πρεπει να ναι και πιο δικαιο και πιο υπεθυνο, για αυτονοητους λογους.

Ενιγουεη, ο σκοπος του αρχικου ποστ ηταν να καταλαβω πως θελετε εσεις να βλεπετε το συστημα, για να ξερω πως να το εκλαμβανω κι εγω. Ακομα και αυτη η συζητηση, αποτελεσε ενα τεστ. Και το συμπερασμα ειναι οτι αγορασαμε Φεραρι...για να πηγαινουμε λαική ! :wacko::hehe::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πανο, δε νομιζω οτι οι αριθμοι ειναι "αποψεις". Ειναι οπως το λες, απλα ενα νουμερο. Και οι αρνητικες χτυπανε ασχημα κυριως επειδη ...ειναι αρνητικες. Οχι τοσο επειδη θα φαινοντουσαν απο ποιους ειναι.
Δηλαδή, αν ήταν στο χέρι σου δεν θα έβαζες αρνητικές ψήφους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προσωπικά, δε θα εβαζα αρνητική ψηφο χωρις να ποσταρω κιολας και να φαινεται γιατι το εκανα. Νιωθω οτι το οφειλω σε καποιον που δημοσια του "μειωνω" ψυχρα την αποψη.Και δεν ειναι και κανενας μεγαλος κοπος. Και ακομα και να το ξεχνουσα, αν μου το ζητουσε θα το εκανα. Θα ειχα λογο που ψηφισα αρνητικα , τον οποίο δε θα ντρεπομουν/φοβομουν να πω δημοσια !
Και μαλιστα αν μεθαυριο θα μπορεί καποιος να λεει στο φορουμ "δωσε μου λιστα με τα ποστς με βαθμολογια απο Χ και ανω", τι νοημα θα εχει, οταν καποιοι θα βαθμολογουν απερισκεπτα, άλλοι λογω συμπαθειας κλπ.
Αν φαινεται δημοσια τι ψηφιζει ο καθενας, θα το σκεφτομαστε λιγο πιο προσεκτικά. (δε χρειαζεται να δινουμε λογαριασμο απαραιτητα, απλά αυτοματως θα προσεχουμε πιο πολυ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ακομα και αυτη η συζητηση, αποτελεσε ενα τεστ.

:hmm:... και εγω υποστηριζα πως θα επρεπε ολες οι ψηφοι να ειναι ορατες.
Επειδη ομως, ακομα και αυτη η συζητηση ηταν ενα τεστ, μας εδειξε πως δε θα εχουμε την ωριμοτητα να "καταπιουμε" αβιαστα την οποια αρνητικη ψηφο και δη την "ονομαστικη"..
Οποτε, του ματς φορ ναθινγκ...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Προσωπικά, δε θα εβαζα αρνητική ψηφο χωρις να ποσταρω κιολας και να φαινεται γιατι το εκανα. Νιωθω οτι το οφειλω σε καποιον που δημοσια του "μειωνω" ψυχρα την αποψη.Και δεν ειναι και κανενας μεγαλος κοπος. Και ακομα και να το ξεχνουσα, αν μου το ζητουσε θα το εκανα. Θα ειχα λογο που ψηφισα αρνητικα , τον οποίο δε θα ντρεπομουν/φοβομουν να πω δημοσια !
Και μαλιστα αν μεθαυριο θα μπορεί καποιος να λεει στο φορουμ "δωσε μου λιστα με τα ποστς με βαθμολογια απο Χ και ανω", τι νοημα θα εχει, οταν καποιοι θα βαθμολογουν απερισκεπτα, άλλοι λογω συμπαθειας κλπ.
Αν φαινεται δημοσια τι ψηφιζει ο καθενας, θα το σκεφτομαστε λιγο πιο προσεκτικά. (δε χρειαζεται να δινουμε λογαριασμο απαραιτητα, απλά αυτοματως θα προσεχουμε πιο πολυ).

Στο συγκεκριμένο ποστ συμφωνώ απόλυτα με τον Lorien! Είναι πολύ άσχημο να βλέπεις ένα πόστ με αρνητική βαθμολογία και από κάτω να μην υπάρχει ούτε μια αιτιολόγηση για το αποτέλεσμα!

Η συζήτηση αυτή, προσωπικά, έχει αρχίσει να με κουράζει! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η συζήτηση αυτή, προσωπικά, έχει αρχίσει να με κουράζει! :/:

Η παρακολούθηση ενός θέματος δεν είναι υποχρεωτική παιδιά! Όπως και η συμμετοχή ;)
Αν μη τι άλλο γίνεται ένας διάλογος που μπορεί να γεννήσει ιδέες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
:hmm:...αν και εγω υποστηριζα πως θα επρεπε ολες οι ψηφοι να ειναι ορατες, ομως επειδη ακριβως ακομα και αυτη η συζητηση ηταν ενα τεστ, εδειξε πως δε θα εχουμε την ωριμοτητα να "καταπιουμε" αβιαστα την οποια αρνητικη ψηφο και δη την "ονομαστικη"..
Οποτε, του ματς φορ ναθινγκ...:whistle:
Α μη το λες. Αλλοι πιστευουν οτι μια χαρα ψηφιζουν. Βεβαια το γιατι δε θα θελαν να ειναι γνωστες οι ψηφοι τους ειναι αλλο θεμα μαλλον.

Κανεις ενα λαθος. Το τεστ αυτο δεν εδειξε αυτο που λες γιατι σχεδον κανείς δεν τεκμηριωσε ή δεν ποσταρε παραλληλα, με την ψηφο του. Για να εχουμε την ωριμοτητα να δεχθουμε αρνητικες ψηφους, πρεπει αφενος αυτες να διδονται με σωστα κριτηρια, και αφεταιρου, (το δυνατον συχνοτερα) να συνοδευονται απο ποστς και συζητηση ακριβως ωστε να φαινεται οτι ειναι με σωστα κριτηρια ! Και αν δεν ειναι με σωστα, παλι σεβαστο ! Αλλα θα φαινεται, θα μας βλεπουν και θα μας κρινουν οι αλλοι ! Δε θα μαστε κρυμενοι να πυροβολουμε ! Θες να μου βαλεις αρνητικη ενω θα φαινεται σε ολους ο λογος και τον θεωρω αδικο ; Βαλε μου ! Δε θα μας ενοχλει τοσο αυτο ! Και το ιδιο δε θα ενοχλει και αλλους.Ετσι ξερά ομως, φυσικα και δε καταπινονται ευκολα, προφανες ειναι. Αν μη τι αλλο λοιπον, το τεστ εδειξε οτι το συστημα ως εχει, δε μπορει να χρησημοποιθει καλα.
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μα για ποιον βρε Λοριεν τα σωστά κριτήρια????
για ποιον????
γιατί για κάποιους έχουν δωθεί! για κάποιους άλλους όχι!!!
είναι εντελώς υποκειμενικό το αν κάποιος έχει καλυφθεί από τις αιτιολογίες που έχουν ειπωθεί!
προσωπικά έχω καλυφθεί, εσύ πάλι όχι!

Να με συγχωρείς αλλά συμφωνώ απόλυτα με τη νεράιδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Η παρακολούθηση ενός θέματος δεν είναι υποχρεωτική παιδιά! Όπως και η συμμετοχή ;)
Αν μη τι άλλο γίνεται ένας διάλογος που μπορεί να γεννήσει ιδέες...


Δεν εννοούσα αυτό! Σαφώς η παρακολούθηση αλλά και η συμμετοχή είναι προαιρετική! :)
Αυτό που ήθελα να πω οτι παρόλο που όλοι κάνετε διάλογο, τον οποίο εκτιμώ και παρακολουθώ, έχω την εντύπωση οτι μέσω αυτού προσπαθούν κάποιοι να βγάλουν την αντιπάθεια τους για τους συνομιλητές τους! Αυτό, βέβαια, είναι προσωπική μου άποψη! Ελπίζω να έγινα κατανοητή! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ πάλι είμαι με την άποψη ότι κάποιοι θέλουν να γίνει σώνει και ντε το δικό τους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής:
- Έχει τύχει σε θέμα να αρκεί να κάνω hover το ποντίκι πάνω από την βαθμολογία για να βγει το παραθυράκι (με refresh έφτιαξε), το οποίο όμως ποτέ δεν φόρτωνε πλήρως (να δω τις θετικές ψήφους δηλαδή).
Κατάφερα να επαναλάβω το "bug" και βρήκα πως συμβαίνει. Αν κάνω click πάνω στον αριθμό για να δω τις ψήφους, μετά αρκεί να κάνω hover σε οποιονδήποτε άλλον αριθμό για να εμφανιστεί το παράθυρο με τις αρνητικές και θετικές ψήφους. ΟΜΩΣ! Επειδή σε αυτήν την περίπτωση, δεν είχα κάνει click στον αριθμό, τα δεδομένα δεν φορτώνουν ποτέ και μένει πάντα στο "μισοοοοο...". Αν πάλι είχα κάνει click πιο πριν στον αριθμό, κάνω hover/click σε κάποιον άλλο και επανέλθω σε έναν που έχω κάνει click, τα δεδομένα εμφανίζονται σωστά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
μα για ποιον βρε Λοριεν τα σωστά κριτήρια????
για ποιον????
Το ρωτησε ο Chaos και το απαντησα. Πως να μην τραβαει σε μακρος η συζητηση οταν πρεπει να επαναλαμβανομαστε, θα σε βαρεσω ! :xtipao:

Να με συγχωρείς αλλά συμφωνώ απόλυτα με τη νεράιδα...
Να με συγχωρεις κι εμενα με τη σειρα μου :P, αλλά χωρις να τεκμηριωνει καποιος τη θεση του, ειναι σαν να μην εχει πει τιποτα. Ανεκαθεν.:P

Παντως παρατηρησα κι εγω καποιες φορες οτι μενει στο "μισοοοοο" και δε βγαζει αριθμους. Ενω άλλες δε ανοιγει καν το παραθυρακι.Αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα το φτιαξει η Λια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Να με συγχωρεις κι εμενα με τη σειρα μου :P, αλλά χωρις να τεκμηριωνει καποιος τη θεση του, ειναι σαν να μην εχει πει τιποτα. Ανεκαθεν.:P

αυτό ισχύει για σένα όμως κι όχι για όλον τον κόζμο :ropalo:
για μένα πχ δεν ισχύει.... γιαυτό και σου έχω βάλει 2 φορές μείον και δεν έχω τεκμηριώσει την άποψη μου :P (άσχετο αν τα είπαμε και μέσω μουσουνου, και ναι θα τη συνεχίσουμε την κουβέντα μόλις βρω τα κουράγια να σου πάω κι άλλο κόντρα :P:P)

// κατά βάση όταν βρω χρόνο...
εννοείται ότι κάνω χιούμορ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
disclaimer...

όταν λέω ότι "κάποιοι θέλουν να γίνει σωνει και ντε το δικό τους" δεν εννοώ κάποιον συγκεκριμένα, αλλά γενικά ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ σε μια θέση ξανά και ξανά...

αυτό για να μην υπάρχουν άνευ λόγου εντάσεις και παρεξηγήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
αυτό ισχύει για σένα όμως κι όχι για όλον τον κόζμο :ropalo:
Και για μενα, και για ολους. Δε βλεπω αντιλογο ομως στο θεμα. Μονο γενικοτητες χωρις εξηγησεις. Η μονη απαντηση ηρθε απο τον Great Chaos και αφορουσε μια τελειως διαφορετικη οπτικη στο θεμα. Οτι το νεο συστημα εγινε (καιθα γινουν κι αλλα), για να προσελκυσει κοσμο, να αυξησει την ποσοτητα εις βαρος της ποιοτητας, γιατι ειναι οικονομικο το θεμα. Αυτο, (οσο κι αν δε συμφωνουμε ή μας απογοητευει ή αν στεκει), ειναι μια απαντηση, μια οπτικη γωνια. Για τα υπολοιπα, ουδεν σχόλιον. Οταν αναφερθηκε οτι θα δημιουργηθουν προβληματα και ρωτησα ποια ειναι τα προβληματα αυτα ακριβως...σιγη... οταν ανεφερα αντιμετωπιση τυχον φασαριων.....σιγη......οταν ανεφερα οτι δε θα γινονται καν τοσες φασαριες για τον απλουστατο λογο οτι ο κοσμος θα ψηφιζει πιο σωστα....σιγη....οταν ανεφερα οτι ακομα κι αν τυχει και υπαρξει θεμα, θα λυνεται εκτος φορουμ δια ροπαλου...σιγη....

κ.ο.κ
Μια χαρα εχω τεκμηριωσει οσα εγραψα. Απο κει και περα ας κανουν οτι θελουν. Ο σκοπος μου ηταν να γινουν σαφη καποια πραγματα, οχι να πιεσω για μια συγκεκριμενη λυση.Απλα να ξερουμε τι κανουμε και γιατι. Οι αποφασεις παραμενουν στα αφεντικα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Η μονη απαντηση ηρθε απο τον Great Chaos και αφορουσε μια τελειως διαφορετικη οπτικη στο θεμα. Οτι το νεο συστημα εγινε (καιθα γινουν κι αλλα), για να προσελκυσει κοσμο, να αυξησει την ποσοτητα εις βαρος της ποιοτητας, γιατι ειναι οικονομικο το θεμα.

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos:
Δεν κατανοώ γιατί δεν πρέπει όποιος επενδύει χρήματα σε κάτι να μην χρησιμοποιεί τα κριτήρια της αγοράς για να το οργανώσει. Δεν έχουμε ένα φιλανθρωπικό ίδρυμα εδώ, αν δεν κάνω λάθος. Στην ουσία όμως, ο στόχος είναι ν' αυξηθεί η ποσότητα προς χάριν της ποιότητας, στόχος που πιστεύω ότι θα επιτευχθεί, όχι μόνον από αυτό το feature.

Πάλι παρανόησες!(για να μην πω διαστρεύλωσες)... :hmm: "Το πλειστάκις εξαμαρτήν ουκ ανδρός σοφού"...
Και μόλις πήρες μια αρνητική από μένα σε αυτό το θέμα. Την πρώτη και τη μόνη που σου έχω δώσει εδώ.
Need I say why? Πάντως όχι επειδή έχω κάτι προσωπικό μαζί σου.

Δε βλεπω αντιλογο ομως στο θεμα. Μονο γενικοτητες χωρις εξηγησεις.
Για τα υπολοιπα, ουδεν σχόλιον.

:wall:
:wall:
:wall:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Μια χαρα εχω τεκμηριωσει οσα εγραψα.
Κι εγώ το ίδιο πιστεύω για όσα έγραψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top