Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής - Υπερκινητικότητα (ADHD ή ΔΕΠΥ)

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Αφού δεν έχεις πρόβλημα, γιατί θέλεις να το σκαλίσεις το θέμα;



Για λογους αυτογνωσιας καθαρα.. Ισα ισα πιστευω οτι στα προφορικα θα επαιρνα χειροτερους βαθμους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Καλά δεν βλάπτει να πας. Εγώ λέω να πας γτ και γω άνετα θα πήγαινα για 1-2 θέματά μου.
Εξάλλου δεν θα τους ζαλίσεις κιόλας. Κόσμο θέλουν κι αυτοί και πολλές φορές ξύνονται.
Να πας, δεν χάνεις κάτι. Μόνο να πέσεις σε καλούς και όχι 70ρηδες που δεν ξέρουν που παν τα 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Θεωρώ πως οι γονείς σου θα είχαν καταλάβει από όταν ήσουν μικρός εάν είχες κάποια μαθησιακή δυσκολία. Εφόσον δεν είχαν ποτέ υποψίες για κάτι τέτοιο ούτε οι γονείς σου, ούτε οι νηπιαγωγοί ή οι δάσκαλοι σου, πιστεύω πως άδικα βασανίζεις το μυαλό σου, ψάχνοντας εάν έχεις "συμπτώματα" συνδρόμων. Καταλαβαίνω πως νιώθεις απλά μην παίρνεις τόσο σοβαρά αυτά που διαβάζεις στο ίντερνετ.

Εγώ θα σου πρότεινα να το συζητήσεις με τους γονείς σου και αν συμφωνούν και αυτοί να κλείσετε ένα ραντεβού σε ΚΕΔΔΥ ή κάποιο γενικό νοσοκομείο (έχω την εντύπωση πως τα χαρτιά από ιδιωτικά κέντρα δεν γίνονται πλέον δεκτά στα σχολεία, εάν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).

Τέλος να ξέρεις πως μαθητές με ADHD εξετάζονται γραπτά και όχι προφορικά, εκτός εάν έχουν και κάποια ειδική μαθησιακή δυσκολία, όπως δυσορθογραφία ή δυσαναγνωσία -το επισημαίνω επειδή είπες πως πιστεύεις πως δεν θα τα πήγαινες καλά στα γραπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μεχρι να σε δεχτουν, περιμενε κανα 4 μηνο κι αμα... Τραγικα εχουν μειωθει οι ειδικοι παιδαγωγοι, πολλοι βρισκονται σε διαθεσιμοτητα σημερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Θεωρώ πως οι γονείς σου θα είχαν καταλάβει από όταν ήσουν μικρός εάν είχες κάποια μαθησιακή δυσκολία. Εφόσον δεν είχαν ποτέ υποψίες για κάτι τέτοιο ούτε οι γονείς σου, ούτε οι νηπιαγωγοί ή οι δάσκαλοι σου, πιστεύω πως άδικα βασανίζεις το μυαλό σου, ψάχνοντας εάν έχεις "συμπτώματα" συνδρόμων. Καταλαβαίνω πως νιώθεις απλά μην παίρνεις τόσο σοβαρά αυτά που διαβάζεις στο ίντερνετ.

Εγώ θα σου πρότεινα να το συζητήσεις με τους γονείς σου και αν συμφωνούν και αυτοί να κλείσετε ένα ραντεβού σε ΚΕΔΔΥ ή κάποιο γενικό νοσοκομείο (έχω την εντύπωση πως τα χαρτιά από ιδιωτικά κέντρα δεν γίνονται πλέον δεκτά στα σχολεία, εάν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).

Τέλος να ξέρεις πως μαθητές με ADHD εξετάζονται γραπτά και όχι προφορικά, εκτός εάν έχουν και κάποια ειδική μαθησιακή δυσκολία, όπως δυσορθογραφία ή δυσαναγνωσία -το επισημαίνω επειδή είπες πως πιστεύεις πως δεν θα τα πήγαινες καλά στα γραπτά.
Μηπως εννοειτε προφορικα; Γιατι παραπανω για προφορικα ειπα. Στο σχολειο μου εχουμε ενα παιδι με Διασπαση Προσοχης που εξεταζεται προφορικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top