Πόσους καφέδες πίνετε την ημέρα;

Πόσους συνήθως καφέδες ανά ημέρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 364)
  • Με το ζόρι έναν (σπάνια πίνω καφέ)

    Ψήφοι: 78 21.4%
  • Έναν - Δύο

    Ψήφοι: 132 36.3%
  • Τρείς - Τέσσερις

    Ψήφοι: 31 8.5%
  • Τέσσερις - Πέντε

    Ψήφοι: 13 3.6%
  • Περισσότερους

    Ψήφοι: 9 2.5%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 101 27.7%

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Και γω παιδιά που το λέω για το φραπέ στην προσπάθεια είμαι ακόμη.. :P απλά δεν πίνω συχνά μιας και με πειράζει αλλά το αγαπημένος freddo espresso και capuccino δεν τον αποχωρίζομαι ποτέ και για κανένα λόγο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Εγώ τα τελευταία δυο χρόνια πίνω έναν με δύο καφέδες την ημέρα.Το καλοκαίρι φρέντο εσπρέσο και το χειμώνα καπουτσίνο,εσπρέσο ή γαλλικό.Φραπέ και ελληνικό δεν πίνω ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunflower_

Νεοφερμένος

Η sunflower_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Το καλοκαίρι freddo espresso σκέτο, το χειμώνα capuccino πάλι σκέτο
2-3 την ημέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakro

Νεοφερμένος

Η mariakro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Λατρεύω τον καφέ.

Πριν χρόνια έπινα μέχρι και 4 την ημέρα. Πλέον εννοείται πως τον έχω μειώσει.

Έχω παρατηρήσει πως ο freddo cappuccino, ενώ είναι ένας από τους αγαπημένους μου καφέδες, μου προκαλεί πολλά νεύρα και τρέμουλο. Είναι ο μοναδικός καφές. Λέτε να είναι ο συνδυασμός με το γάλα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Ποιος είπε πως σε κανέναν δεν αρέσει ο καφές; Να το πάρει πίσω πάραυτα! :P
Ο καφές είναι η ιερή στιγμή της ημέρας, είναι ιεροτελεστία, να τον φτιάξεις, να τον μυρίσεις (για τους ζεστούς μιλάω, γαλλικό κι ελληνικό πίνω χειμώνα-καλοκαίρι και πού και πού εσπρεσσάκι!). Και, λυπάμαι, δεν είναι ναρκωτικό για να εθιστείς. Δεν τον πίνω καν για να ξυπνήσω ή να τονωθώ. Τον πίνω γιατί λατρεύω τη γεύση του, λατρεύω τη μυρωδιά του. Και πολλές φορές λυπάμαι που δεν πρέπει να πιω παραπάνω από έναν την ημέρα... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakro

Νεοφερμένος

Η mariakro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ποιος είπε πως σε κανέναν δεν αρέσει ο καφές; Να το πάρει πίσω πάραυτα! :P
Ο καφές είναι η ιερή στιγμή της ημέρας, είναι ιεροτελεστία, να τον φτιάξεις, να τον μυρίσεις (για τους ζεστούς μιλάω, γαλλικό κι ελληνικό πίνω χειμώνα-καλοκαίρι και πού και πού εσπρεσσάκι!). Και, λυπάμαι, δεν είναι ναρκωτικό για να εθιστείς. Δεν τον πίνω καν για να ξυπνήσω ή να τονωθώ. Τον πίνω γιατί λατρεύω τη γεύση του, λατρεύω τη μυρωδιά του. Και πολλές φορές λυπάμαι που δεν πρέπει να πιω παραπάνω από έναν την ημέρα... :/:

Ω ναι θα συμφωνήσω. Η μυρωδιά, η γεύση, η αίσθηση της (μεγάλης κούπας) στο χέρι σου, να κάθεσαι Σαββατοκύριακο με την κουβέρτα...Γενικά.. Λατρεύω καφέ..!!Που όμως στην απόλαυση του παίζει μεγάλο ρόλο για μένα το κλίμα και περιβάλλον...Δεν πρέπει ποτέ κανένας να το κάνει από απλή συνήθεια. Είναι υλικό πλούσιο και ανεκτίμητο..!!:)

Προσπαθώ να ανεβάσω μια φωτογραφία.. Ελπίζω να τα καταφέρω.. Πείτε μου πραγματικά. Βλέποντας αυτή τη φωτογραφία, είμαι η μόνη που μυρίζω τον καφέ και γεύομαι τη γεύση του??:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • images.jpg
    images.jpg
    11.8 KB · Εμφανίσεις: 943
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Λατρεύω τον καφέ.

Πριν χρόνια έπινα μέχρι και 4 την ημέρα. Πλέον εννοείται πως τον έχω μειώσει.

Έχω παρατηρήσει πως ο freddo cappuccino, ενώ είναι ένας από τους αγαπημένους μου καφέδες, μου προκαλεί πολλά νεύρα και τρέμουλο. Είναι ο μοναδικός καφές. Λέτε να είναι ο συνδυασμός με το γάλα ?
Ποιες freddo espresso και θα δεις πως δεν θα σε πειραξει.
Ναι φταίει το γάλα ,επιρεάζει τον οργανισμό αυτή η μίξη. Γενικά στους καφέδες δεν κάνει να βάζουμε γάλα γιατί αλλοιώνει τις ουσίες του και προκαλεί διάφορα προβλήματα όπως φούσκωμα , κοιλιακές διαταραχές κ.α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mariakro

Νεοφερμένος

Η mariakro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ποιες freddo espresso και θα δεις πως δεν θα σε πειραξει.
Ναι φταίει το γάλα ,επιρεάζει τον οργανισμό αυτή η μίξη. Γενικά στους καφέδες δεν κάνει να βάζουμε γάλα γιατί αλλοιώνει τις ουσίες του και προκαλεί διάφορα προβλήματα όπως φούσκωμα , κοιλιακές διαταραχές κ.α

Ναι έχεις δίκιο. Πραγματικά όμως με πειράζει πάρα πολύ, διότι όταν πίνω freddo espresso ή κάτι ζεστό είμαι κομπλε.

Επίσης.... Οφείλω να ομολογήσω πως έχω αυξήσει τις τους καφέδες!!!! :redface:

Ναι έχεις δίκιο. Πραγματικά όμως με πειράζει πάρα πολύ, διότι όταν πίνω freddo espresso ή κάτι ζεστό είμαι κομπλε.

Επίσης.... Οφείλω να ομολογήσω πως έχω αυξήσει τις τους καφέδες!!!! :redface:

*Επίσης.... Οφείλω να ομολογήσω πως έχω αυξήσει τους καφέδες!!!! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αβοκάντο

Νεοφερμένος

Ο Αβοκάντο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Έναν-δυο, αλλά όχι σε καθημερινή βάση έτσι και αλλιώς δεν είμαι και φαν του καφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Παλιά έπινα περιστασιακά, πλέον έναν, άντε δύο τη μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο. Πραγματικά όμως με πειράζει πάρα πολύ, διότι όταν πίνω freddo espresso ή κάτι ζεστό είμαι κομπλε.
:
Χμ, ξέρω και γω είμαι ομοιοπαθής! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ποιες freddo espresso και θα δεις πως δεν θα σε πειραξει.
Ναι φταίει το γάλα ,επιρεάζει τον οργανισμό αυτή η μίξη. Γενικά στους καφέδες δεν κάνει να βάζουμε γάλα γιατί αλλοιώνει τις ουσίες του και προκαλεί διάφορα προβλήματα όπως φούσκωμα , κοιλιακές διαταραχές κ.α

Αυτό ισχύει για τον ζεστό cappuccino;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εγώ σχεδόν πάντα βάζω γάλα. :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φάννυ

Νεοφερμένος

Η Φάννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
δυο στον τριτο καίγομαι...και παθαινω ένα τρεμουλο ξεγυρισμενο, δουλευω σαν κομπρεσερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leoni

Νεοφερμένος

Η leoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
3-4 την μέρα, δεν ξέρω γιατί αλλά αμα δεν πιω τα νευρα μου οργιαζουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakro

Νεοφερμένος

Η mariakro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
δυο στον τριτο καίγομαι...και παθαινω ένα τρεμουλο ξεγυρισμενο, δουλευω σαν κομπρεσερ


Xαχαχα πραγματικα!Αν δεις εμένα πως είμαι όταν έχω πιει τόσους καφέδες, φυσικά με πιάσουν και κάνω δουλειές!!! Το μάτι, το μυαλό, τα χέρια... Σαν καμένο μπροστά σε χαρτιά και υπολογιστές δουλεύω!!! Φάση έχει!! Αλλά και πολύ αποτελεσματικό. Τελειώνεις γρήγορα τις δουλειές σου! :clapup:

3-4 την μέρα, δεν ξέρω γιατί αλλά αμα δεν πιω τα νευρα μου οργιαζουν ;)

Με τον καφέ ηρεμείς??? :P Δεν είναι καλό σημάδι αυτό :)

Εγώ σχεδόν πάντα βάζω γάλα. :ermm:

Όχι να το κόψεις! Ο συνδυασμός καφέ με γάλα είναι ότι χειρότερο! Δες ένα αντίστοιχο link https://www.tsantiri.gr/zoi/prosochi-dite-ti-prokali-to-gala-ston-kafe-2/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Όχι να το κόψεις! Ο συνδυασμός καφέ με γάλα είναι ότι χειρότερο! Δες ένα αντίστοιχο link https://www.tsantiri.gr/zoi/prosochi-dite-ti-prokali-to-gala-ston-kafe-2/

Πφφφ μα χωρίς γάλα, αφρόγαλο ή κάτι τέτοιο μου φαίνεται ορφανός σαν μακαρόνια χωρίς τυρί. :P Θα προσπαθήσω. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Πφφφ μα χωρίς γάλα, αφρόγαλο ή κάτι τέτοιο μου φαίνεται ορφανός σαν μακαρόνια χωρίς τυρί. :P Θα προσπαθήσω. :worry:

Ακριβώς, καφές χωρίς γάλα δεν γινεται!! Οκ, ζάχαρη δεν βάζω αλλά το γάλα είναι απαραίτητο :redface:
Και δηλώνω πως έκοψα τον φραπέ (δεν πίνω πολύ τώρα) :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top