Πόσους καφέδες πίνετε την ημέρα;

Πόσους συνήθως καφέδες ανά ημέρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 364)
  • Με το ζόρι έναν (σπάνια πίνω καφέ)

    Ψήφοι: 78 21.4%
  • Έναν - Δύο

    Ψήφοι: 132 36.3%
  • Τρείς - Τέσσερις

    Ψήφοι: 31 8.5%
  • Τέσσερις - Πέντε

    Ψήφοι: 13 3.6%
  • Περισσότερους

    Ψήφοι: 9 2.5%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 101 27.7%

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν πίνω καθόλου.Αν δοκιμάσω σίγουρα θα μου αρέσει κάποιο είδος,αλλά δε βλέπω κανένα λόγο να το βάλω στη ζωή μου.Μια χαρά είμαι και έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ούτε και εγώ πίνω, μία φορά το χρόνο, αν τύχει.
Μου αρέσει πολύ, αλλά δεν θέλω να εθιστώ όπως οι περισσότεροι που πίνουν :P
Άλλωστε είμαι εκ φύσεως νευρική και υπερκινητική, οπότε ο καφές δεν θα ευνοούσε την κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όχι να το κόψεις! Ο συνδυασμός καφέ με γάλα είναι ότι χειρότερο! Δες ένα αντίστοιχο link https://www.tsantiri.gr/zoi/prosochi-dite-ti-prokali-to-gala-ston-kafe-2/

σοβαρό άρθρο

Προσωπικά αν και πρέπει να χω ξανά γράψει δε νιώθω πως εθίζομαι μπορεί να περάσει μέρα χωρίς να πιω καθόλου συνήθως ή φτάχνω σπίτι μου αν είμαι σε φάση να διαβάσω ή αν βγω έξω. Και πάντα μέτριο και χωρίς γάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εγώ σχεδόν πάντα βάζω γάλα. :ermm:

Είναι ανάλογα πόσο επιρεάζει τον κάθε οργανισμό αλλά γενικά δεν είναι καλό το γάλα λόγου ότι προκαλεί άλλα προβλήματα ασβεστίου στον οργανισμό!

σοβαρό άρθρο
Όπως θέλει το αντιλαμβάνεται ο καθένας αλλά αυτό ισχύει!! Προσωπικά δεν το λέω επειδή το διάβασα σε κάποιο άρθρο αλλά το ξέρω από εξειδικευμένο διατροφολόγο. Επίσης το παρατηρώ στον εαυτό μου ότι με επιρέαζει ο συνδυασμός αν και πάλι πίνω γιατί μου αρέσει περισσότερο με γάλα. Είμαι στην προσπάθεια του κοψίματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mariakro

Νεοφερμένος

Η mariakro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
σοβαρό άρθρο

Προσωπικά αν και πρέπει να χω ξανά γράψει δε νιώθω πως εθίζομαι μπορεί να περάσει μέρα χωρίς να πιω καθόλου συνήθως ή φτάχνω σπίτι μου αν είμαι σε φάση να διαβάσω ή αν βγω έξω. Και πάντα μέτριο και χωρίς γάλα.



Κ εμένα μου το έχουν πει γιατροί.Δεν το διάβασα σε άρθρο.Αλλά ισχύει γενικότερα.

Είναι ανάλογα πόσο επιρεάζει τον κάθε οργανισμό αλλά γενικά δεν είναι καλό το γάλα λόγου ότι προκαλεί άλλα προβλήματα ασβεστίου στον οργανισμό!



Ναι προσπάθησε να το ελαττώσεις ..

Ακριβώς, καφές χωρίς γάλα δεν γινεται!! Οκ, ζάχαρη δεν βάζω αλλά το γάλα είναι απαραίτητο :redface:
Και δηλώνω πως έκοψα τον φραπέ (δεν πίνω πολύ τώρα) :hehe:

Τον φραπέ, γενικότερα τον Ness, έχει μια εβδομάδα που προσπαθώ να τον κόψω...Ο χειρότερος καφές!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mariakro

Νεοφερμένος

Η mariakro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση?? Τελικά ο Νess είναι πιο δυνατός καφές ο Espresso ??

Επίσης δεν μπορώ να δώσω μια λογική εξήγηση... Γιατί τις τελευταίες εβδομάδες δεν μπορώ όχι απλά να πιω Ness που έπινα κάθε πρωί πριν τη δουλεία μου, αλλά ούτε καν να τον μυρίσω.. Με αναγουλιάζει. Τι συμβαίνει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ο Νες και γενικά όλοι οι στιγμιαίοι καφέδες είναι οι πιο ανθυγιεινοί, προφανώς αν τον είχες κόψει για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα να μην μπορεί να το σηκώσει πλέον ο οργανισμός σου.
Ο Espresso ναι μεν είναι πιο δυνατός αλλά είναι και πιο υγιεινός.
Αν πάρω παράδειγμα από εμένα οι στιγμιαίοι καφέδες (Φραπές, Νες) με πειράζουν ενώ ο Freddo Espresso όχι, λόγω του ότι είναι καβουρντισμένος καφές που σημαίνει πως συλλέγετε από κόκκους καφεόδεντρων και στην συνέχεια ψήνεται σε μεγάλη θερμοκρασία (καβουρντιζετε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Υπάρχουν μέρες που δεν θα πιω κανέναν... Αν πιω έναν με το ζόρι... Τον χειμώνα προτιμώ γαλλικό με γάλα και το καλοκαίρι κλασσικά φραπέ...
Έχω βρει την Μόκκα και ο καφές δεν με διεκδικεί πίσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blueBlack

Νεοφερμένος

Η blueBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Το διάβασμα σηκώνει καφέ , το αραλίκι το ίδιο.
Σε γενικές γραμμές ένας πρωινός και ένας το απόγευμα είναι καλοί ποσοτικά!
Και ναι, ο Φρέντο είναι χίλιες φορές καλύτερος σε ποιότητα από φραπέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Εγώ πίνω μόνο όταν βγω για καφέ ή στο σπίτι (πιο σπάνια). Δηλαδή δεν παίρνω καφέ για το δρόμο ή σε σχολή-δουλειά κλπ. Αλλά γενικά με το ζόρι έναν τη μέρα. Espresso, συνήθως ή ζεστό Νες το χειμώνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Και εγώ είμαι στο ζεστό mood !! ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πόπη Μ

Νεοφερμένος

Η Πόπη Μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
είμαι λάτρης του καφέ και γενικά ο γιατρός μου απαγόρευσε να πίνω καφέ διότι έχω θέμα με το στομάχι και μου επιτρέπεται μόνο ντεκαφεινε δε τον ευχαριστιέμαι θεωρώ πως δεν έχει ωραία γεύση και συνεχίζω ακάθεκτη να πίνω 2-3 καφέδες τη μέρα :P κακώς αλλά δε μπορώ να τον κόψω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Έναν πίνω σίγουρα! Καμιά φορά και 2. Συνήθως καφέ φίλτρου με διάφορα αρώματα.Παλιά έπινα και φραπέ, αλλά σαν να με σκότωνε στα νεύρα,και τον σταμάτησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αυτό που ο φραπές σας χτυπάει στα νεύρα δεν το κατάλαβα ποτέ πάντως. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αυτό που ο φραπές σας χτυπάει στα νεύρα δεν το κατάλαβα ποτέ πάντως. :P

Συμφωνώ :hehe: Γενικά, όσο καφέ και να πιω,δεν με χτυπάει στα νεύρα. Και εγώ θυμώνω κάποιες φορές αλλά όχι εξαιτίας του καφέ :P
Τώρα και εγώ φιλτρου πίνω κάθε πρωί και cappuccino αν βγω έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τον φραπέ σαν νερό τον πίνω. Και τον νες τον λατρεύω τον χειμώνα. Γενικά ντάξυ νεύρα έχω από μόνη μου δεν χρειάζομαι τον καφέ για να αποκτήσω. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ρε παιδία είναι και θέμα συνήθειας. Την πρώτη φορά που ήπια φραπέ είχα μια υπερένταση άλλο πράγμα και με πείραξε και στο στομάχι. Καπουτσίνο το ίδιο. Τώρα που για 1-2 χρόνια πίνω σχεδόν κάθε μέρα 1 καφέ ότι μου κάτσει δεν με πειράζει τίποτα. :P μόνο άμα πιω και δεύτερο με χτυπάει,λίγο στα νεύρα νομίζω. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Σπάνια. Αν πιω, γαλλικό. Προτιμώ το τσαγάκι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ρε παιδία είναι και θέμα συνήθειας. Την πρώτη φορά που ήπια φραπέ είχα μια υπερένταση άλλο πράγμα και με πείραξε και στο στομάχι. Καπουτσίνο το ίδιο. Τώρα που για 1-2 χρόνια πίνω σχεδόν κάθε μέρα 1 καφέ ότι μου κάτσει δεν με πειράζει τίποτα. :P μόνο άμα πιω και δεύτερο με χτυπάει,λίγο στα νεύρα νομίζω. :whistle:
Χαχαχαχαχαχα σαν εμένα όταν ήπια φραπέ (μια κουταλιά καφέ και 3 ζάχαρη) και ήμουν σε φάση "ΤΙ ΠΙΚΡΉ ΑΗΔΊΑ ΕΊΝΑΙ ΑΥΤΉ;;;;". Τώρα πίνω τον φραπέ διπλό και σκέτο. Όσο πάει γενικώς θες τη γεύση του καφέ πιο πολύ. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
νταξ όσο γάλα θεωρείται η γαλατόσκονη άλλο τόσο καφές θεωρείται ο nes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top