Έχετε απευθυνθεί ποτέ σε ψυχολόγο και κατά πόσο σας βοήθησε;

Επισκέπτεστε κάποιον ψυχολόγο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • Πηγαίνω μόνο όποτε νιώθω πιεσμένος/η και χρειάζομαι υποστήριξη.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάνω συστηματικές συνεδρίες εδώ και αρκετό καιρό.

    Ψήφοι: 2 6.5%
  • Κάνω συστηματικές συνεδρίες εδώ και λίγο καιρό.

    Ψήφοι: 2 6.5%
  • Είχα πάει μόνο όταν χρειάστηκα υποστήριξη έπειτα από ένα τραγικό γεγονός.

    Ψήφοι: 1 3.2%
  • Είχα κάνει μερικές συνεδρίες, δε βοηθήθηκα και σταμάτησα.

    Ψήφοι: 4 12.9%
  • Είχα κάνει μερικές συνεδρίες αλλά σταμάτησα λόγω κόστους.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είχα πάει και σταμάτησα, καθώς το «θέμα» που είχα έλειψε ή ξεπεράστηκε.

    Ψήφοι: 3 9.7%
  • Δεν έχω επισκεφτεί ποτέ αλλά θα ήθελα.

    Ψήφοι: 14 45.2%
  • Θα ήθελα να επισκεφτώ κάποιον αλλά δεν μπορώ λόγω κόστους.

    Ψήφοι: 1 3.2%
  • Θα ήθελα να πάω αλλά ντρέπομαι να μιλήσω σε κάποιον ξένο.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θα ήθελα να πάω αλλά θα ντραπώ αν μαθευτεί και έτσι δεν πηγαίνω.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν θα ήθελα να πάω σε καμία περίπτωση και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάτι άλλο -δε θα το αναφέρω-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάτι άλλο -θα το αναφέρω στο post μου-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν απαντάω! Θέλω μόνο να δω τα αποτελέσματα. :P

    Ψήφοι: 4 12.9%

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συστημική? What's that? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δες εδώ. Μάλλον θα έχει πληροφορίες επειδή είναι από τους γνωστότερους φορείς συστημικής εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Καλά, το ότι υπάρχουν τσαρλατάνοι στην Ελλάδα είναι δεδομένο. Αφού μέχρι κ πριν από λίγα χρόνια κάποιος με πτυχίο ψυχολογίας μπορούσε να λέγεται "Ψυχολόγος" και να βγάλει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Χωρίς να έχει κάνει ειδίκευση σε ψυχοθεραπείες, χωρίς πρακτική άσκηση κτλ.

:-/

Άσχετο Υ.Γ. Το πόσο εκνευρίζομαι που στο Ελλαδιστάν κάποιος με μεταπτυχιακά στα καλύτερα ξένα πανεπιστήμια δεν μπορεί να θεωρηθεί ισάξιος με κάποιον τελειόφοιτο στην Ελλάδα δεν λέγεται!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Καλά, το ότι υπάρχουν τσαρλατάνοι στην Ελλάδα είναι δεδομένο. Αφού μέχρι κ πριν από λίγα χρόνια κάποιος με πτυχίο ψυχολογίας μπορούσε να λέγεται "Ψυχολόγος" και να βγάλει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Χωρίς να έχει κάνει ειδίκευση σε ψυχοθεραπείες, χωρίς πρακτική άσκηση κτλ.

Ακόμα ισχύει. Αν και πρακτική άσκηση γίνεται, μόνο που από ότι θυμάμαι από παιδιά του Προγράμματος Ψυχολογίας της σχολής μου η διάρκειά της ήταν 3 μήνες ή λιγότερο και το πολύ 2 φορές την εβδομάδα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Σαράντα ημέρες εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
OMG! Νόμιζα πως οι νόμοι της Ελλάδας έχουν εναρμονιστεί με τις διεθνείς απαιτήσεις. Χμ... Αυτό σημαίνει πως τυπικά μπορώ να ανοίξω γραφείο, άπαξ και κάνω... 40 μέρες πρακτική άσκηση;

Τι να πω... Απογοητεύομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Σαράντα ημέρες όχι για να πάρεις άδεια αλλά για να πάρεις πτυχίο. Εσύ δηλαδή ανεξάρτητα από το αν έχεις πάρει ειδίκευση στην κλινική ψυχολογία ή όχι μπορείς κάλλιστα να βγάλεις μια άδεια και να ανοίξεις ένα ωραίο γραφείο, γράφοντας "ψυχοθεραπευτής" στην πόρτα και να δέχεσαι πελάτες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ε, μετά πως να μην κατρακυλήσει το κύρος του επαγγέλματος και να μην διαιωνίζονται τα στερεότυπα; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση (ίσως χαζή :redface:) που πάντα με απασχολούσε;

Όταν πάει κάποιος σε ψυχολόγο, πώς αρχίζει την συζήτηση; (Άν δεν ξέρει ακριβώς τί έχει) Πχ. όταν πάμε σε ορθοπεδικό λέμε: "Γιατρέ, πονάει το πόδι μου"
Έτσι ξέρει απο πού ν' αρχίσει...

Δέν ξέρω, πάντα αναρωτιόμουν πώς θα μπορούσα να εξηγήσω τί είναι ακριβώς το πρόβλημα μου. :redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση (ίσως χαζή :redface:) που πάντα με απασχολούσε;

Όταν πάει κάποιος σε ψυχολόγο, πώς αρχίζει την συζήτηση; (Άν δεν ξέρει ακριβώς τί έχει) Πχ. όταν πάμε σε ορθοπεδικό λέμε: "Γιατρέ, πονάει το πόδι μου"
Έτσι ξέρει απο πού ν' αρχίσει...

Δέν ξέρω, πάντα αναρωτιόμουν πώς θα μπορούσα να εξηγήσω τί είναι ακριβώς το πρόβλημα μου. :redface::redface:

ξεκινάς ακριβώς με αυτό....
"δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλά .... νιώθω μπλα μπλα μπλα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σε καθοδηγεί κι ο ψυχολόγος. Μην ανησυχείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Μοναχέ μήπως θα μπορούσες να μου απαντήσεις στην απορία που εξέφρασα στο προηγούμενο ποστ μου??? Μιλ μεγσί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μοναχέ μήπως θα μπορούσες να μου απαντήσεις στην απορία που εξέφρασα στο προηγούμενο ποστ μου??? Μιλ μεγσί!
Εννοείς την απορία σχετικά με το ποιοι είναι οι ειδικοί ψυχικής υγείας και τις τιμές στην αγορά; Με κάλυψε απόλυτα η Obscura και γι' αυτό δεν απάντησα (της έβαλα μάλιστα και +1 για να μην επαναληφθώ λέγοντας τα ίδια) . :)

Παραθέτω την απάντησή της. Πες ότι απαντώ εγώ :P

Επαγγελματίες ψυχικής υγείας μπορεί εκτός από τους ψυχολόγους να είναι οι σύμβουλοι, οι κοινωνικοί λειτουργοί, οι ειδικοί παιδαγωγοί (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Αυτό που εσύ έχεις κατά νου είναι μάλλον ψυχοθεραπευτής γνωστικής-συμπεριφορικής προσέγγισης. :)

Τιμές κοίτα, πολλοί επαγγελματίες θα σου πουν ότι αποφασίζουν κατόπιν συννενοήσεως. Θα έλεγα, να υπολογίζεις μεταξύ 40 και 80 ευρώ η συνεδρία.



Υπέθεσα ότι εννοούσες κάτι σαν: οι μισοί τρελοί είμαστε (από το οποίο θα έβγαινε έμμεσα το συμπέρασμα ότι οι "τρελοί" αναζητούν ψυχολογική βοήθεια). Παρερμήνευσα συνεπώς τον τρόπο που εσύ αντιλαμβάνεσαι το σαλταρισμένος και γενικότερα έχω μία προκατάληψη απέναντι σε ανθρώπους προκατειλημμένους με την ψυχική υγεία :P Σ'έυχαριστώ για τη διευκρίνιση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anatoli

Νεοφερμένος

Η anatoli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
..Προσωπικά απευθυνθηκα σε δυο διαφορετικους!!!...
Ο πρωτος...κοιταζε το ρολόι του και προσπαθουσε να κρυψει το χασμουρητο του!!!! (επαγγελματιας ο ανθρωπος!!)
Δεν πτοηθηκα βεβαια...αρκετο καιρο μετα επισκεφθηκα μια ψυχολογο...παιδοψυχολόγο θα ελεγα καλυτερα, η οποια με βοηθησε παρα πολύ και σε προσωπικά ζητηματα και οχι μονο σε θεματα παιδιων...
Τελικά πιστευω οτι δεν πρεπει να απογοητευτουμε αν παμε σε καποιον ο οποιος απλα ετυχε αν φερει ταμπελα ψυχολογου αλλα να ψαξουμε καλυτερα...και να δεν επικοινωνουν ολοι ανθρωποι καλα με τους ιδιιους ανθρωπους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Όταν έκανα την πρώτη εγχείριση καρδιάς είχαμε κάνει συνεδριάσεις με μια γυναίκα που αν θυμάμαι καλά δεν ήταν ψυχολόγος αλλά ψυχίατρος. Περνούσα αρκετά ζόρικη φάση. Μιλήσαμε 4-5 φορές. Την βοήθησα με τα προβλήματά της :P Εντάξει, με βοήθησε να αποδεκτώ ό,τι συνέβαινε και να το αντιμετωπίσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Όχι δεν έχω πάει.
Δεν αισθάνθηκα ποτέ μέχρι τώρα στα 35 μου ότι χρειαζόμουνα
κάποιου είδους εξωτερική βοήθεια.

Όταν κάτι χρειάστηκα το βρήκα - και το βρίσκω - πάντα
μέσα μου.

Άλλωστε δεν πιστεύω πως ξέρει κανένας καλλίτερα από εμένα
τον εαυτό μου και τι του χρειάζεται ενίοτε.



:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όχι δεν έχω πάει.
Δεν αισθάνθηκα ποτέ μέχρι τώρα στα 35 μου ότι χρειαζόμουνα
κάποιου είδους εξωτερική βοήθεια.

Όταν κάτι χρειάστηκα το βρήκα - και το βρίσκω - πάντα
μέσα μου.

Άλλωστε δεν πιστεύω πως ξέρει κανένας καλλίτερα από εμένα
τον εαυτό μου και τι του χρειάζεται ενίοτε.



:)


Πράγματι μα ορισμένες φορές χρειάζεσαι κάποιον να σε κατευθύνει, να σου δείξει τον τρόπο που πρέπει να σκεφτείς για να βρεις την απάντηση. Μόνος σου τη βρίσκεις τελικώς, ο ψυχολόγος απλά σε βοηθάει να ξεμπερδευτείς ή σου προτείνει κάποια εναλλακτική που ενδεχομένως να μην είχες σκεφτεί- αυτή είναι η δουλειά του. :)

Αν δεν το έχεις αισθανθεί, καλά έκανες και δεν πήγες.
Πηγαίνεις μόνο όταν νιώσεις πως πραγματικά το έχεις ανάγκη. Και δε χρειάζεται να σου το πει κάποιος- μόνος σου καταλήγεις σε αυτό... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordvadin

Νεοφερμένος

Ο lordvadin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μαριλυ καλησπερα . Μολις εγινα μελος αν και ηξερα το site πολυ καιρο . Σχετικα με το ερωτημα σου , θα ηθελα να σου πω τη δικη μου ιστορια . Γενικα ειμαι κλειστος ανθρωπος και δεν μιλαω πολυ για τον εαυτο μου . Σε καποια στιγμη της ζωης μου ομως , περιπου 2 χρονια πριν , και λογω ενος εππαγγελματικου προβληματος που χρειαστηκε να αντιμετωπισω , πως να το περιγραψω , κατερευσα . Φοβος , ανασφαλεια , κακη διαθεση κλπ .
Απευθυνθηκα σε ψυχολογο λοιπον . Να σου πω εδω οτι το ειχα προσπαθησει και στο παρελθον , διοτι τα ιδια συμπτωματα ειχα και πριν λιγο καιρο , αλλα με αφορμη την επαγγελματικη "στραβη" , το προβλημα ξαναεμφανιστηκε και μαλιστα σε μεγαλυτερο βαθμο . Τη πρωτη φορα εκανα καποιες επισκεψεις , αλλα δυστυχως δεν εδεσα με τη κοπελλα και σταματησα . Τη δευτερη φορα ομως , βρηκα ενα εξαιρετο ανθρωπο , λιγο μεγαλυτερο απο εμενα στην ηλικια , ειμαι 45 εκεινος πρεπει να ειναι 52 , και αρχισα τις επισκεψεις . Μπορω να πω οτι ειναι μια πολυ επιπονη διαδικασια , και στις επισκεψεις κυριως μιλαγα εγω .Επαιρνα ομως feedback απο εκεινον , και κυριως δεν ηταν αμιλητος , ακουνητος αλλα με καθοδηγουσε με ερωτησεις , διερευνητικες και οσο επρεπε και οταν επρεπε . Λογω θανατου της μητερας μου ομως περυσι τον Ιουνιο , σταματησα για λιγο , αλλα θα ξαναρχισω , γιατι και με βοηθησε να δω καποια πραγματα και αισθανομαι οτι μπορω να αντιμετωπισω καποια πραγματα πολυ καλλιτερα .
Νομιζω οτι αξιζει παντως τον κοπο , και αν δεν δοκιμασεις δεν θα το γνωριζεις .
Να σημειωσω εδω οτι η γυναικα μου ηταν και ειναι τελειως αντιθετη στην ολη ιστορια , αυτο ομως δεν με εμποδισε να το δοκιμασω

Ελπιζω να σε βοηθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Μαριλυ καλησπερα . Μολις εγινα μελος αν και ηξερα το site πολυ καιρο . Σχετικα με το ερωτημα σου , θα ηθελα να σου πω τη δικη μου ιστορια . Γενικα ειμαι κλειστος ανθρωπος και δεν μιλαω πολυ για τον εαυτο μου . Σε καποια στιγμη της ζωης μου ομως , περιπου 2 χρονια πριν , και λογω ενος εππαγγελματικου προβληματος που χρειαστηκε να αντιμετωπισω , πως να το περιγραψω , κατερευσα . Φοβος , ανασφαλεια , κακη διαθεση κλπ .
Απευθυνθηκα σε ψυχολογο λοιπον . Να σου πω εδω οτι το ειχα προσπαθησει και στο παρελθον , διοτι τα ιδια συμπτωματα ειχα και πριν λιγο καιρο , αλλα με αφορμη την επαγγελματικη "στραβη" , το προβλημα ξαναεμφανιστηκε και μαλιστα σε μεγαλυτερο βαθμο . Τη πρωτη φορα εκανα καποιες επισκεψεις , αλλα δυστυχως δεν εδεσα με τη κοπελλα και σταματησα . Τη δευτερη φορα ομως , βρηκα ενα εξαιρετο ανθρωπο , λιγο μεγαλυτερο απο εμενα στην ηλικια , ειμαι 45 εκεινος πρεπει να ειναι 52 , και αρχισα τις επισκεψεις . Μπορω να πω οτι ειναι μια πολυ επιπονη διαδικασια , και στις επισκεψεις κυριως μιλαγα εγω .Επαιρνα ομως feedback απο εκεινον , και κυριως δεν ηταν αμιλητος , ακουνητος αλλα με καθοδηγουσε με ερωτησεις , διερευνητικες και οσο επρεπε και οταν επρεπε . Λογω θανατου της μητερας μου ομως περυσι τον Ιουνιο , σταματησα για λιγο , αλλα θα ξαναρχισω , γιατι και με βοηθησε να δω καποια πραγματα και αισθανομαι οτι μπορω να αντιμετωπισω καποια πραγματα πολυ καλλιτερα .
Νομιζω οτι αξιζει παντως τον κοπο , και αν δεν δοκιμασεις δεν θα το γνωριζεις .
Να σημειωσω εδω οτι η γυναικα μου ηταν και ειναι τελειως αντιθετη στην ολη ιστορια , αυτο ομως δεν με εμποδισε να το δοκιμασω

Ελπιζω να σε βοηθησα

Σ'ευχαριστώ πολυ για την απάντησή σου! Εγώ τελικά δεν πήγα καθώς πέρασε εκέινη η φάση που ήμουν και το πρόβλημα δεν με απασχολεί στην καθημερινότητά μου πλέον. Όχι ότι εξαφανίστηκε αλλά δεν φτάνει να με κάνει να νιώθω άσχημα. Όμως ξέρω ότι καλά θα ήταν να πάω ούτως ή άλλως πριν με ξαναπιάσει, πιστεύω ότι θα μου έκανε καλό. Πρέπει να το πάρω απόφαση κάποια στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathpale

Νεοφερμένος

Η deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ναι έχω πάει σε ψυχολόγο, βασικά πηγαίνω ακόμα αλλά τώρα θα αρχίσω να πηγαίνω και σε ψυχίατρο γιατί θα χρειαστεί να πάρω χάπια...:( Σίγουρα βοηθάει αν πας, αν και στη δική μου περίπτωση δεν μπορώ να πω ότι είναι αρκετός ένας ψυχολόγος. Εφόσον όμως εσύ έχεις κάνει την έρευνα σου και έχεις βρει που πρέπει να απευθυνθείς καντο το συντομότερο δυνατόν και είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά. Good luck!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top