Εδώ κάνουμε δίαιτα!

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
σωστη γυμναστικη και καλη διατροφη δοκιμασες να κανεις ποτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ως ενήλικος όχι.

Δηλαδή θεωρητικά ναι, πρακτικά όμως μετά απο το πολύ 3 μήνες επιστρέφω στις αυθεντικές μου συνήθειες (ψησταρια ψησταρια μου έχεις κλέψει τηγκαρδιά.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Παίζει ρόλο και η άσκηση εκτός γυμναστηρίου (δεν αναφέρομαι στο σέχ). Στη Θεσσαλονίκη π.χ. ο δήμαρχος ενδιαφέρεται για τη φυσική μας κατάσταση, γι αυτό η συγκοινωνία είναι μαρτύριο και το τράφικ εκνευριστικό σε βαθμό ρινοραγίας. 2-3 ώρες περπατούρα γρήγορη με ακροβατικά για να αποφύγεις τον Έλληνα οδηγό τη μέρα και μετά ΖΝΤΟΥΠ τέζα στο πάτωμα. Σκάλες, σκούπισμα-σφουγγάρισμα κτλ. Βέβαια ίσως να γράφω και υποκειμενικά από την σκοπιά της φοιτητικής κακομοιριάς (πλυσίματα, καθαριότητες, τρεχάματα με τα πόδια κτλ). Αλλά το χειρουργείο δεν είναι καλή λύση :hmm: Αμφιλεγόμενα τα αποτελέσματα δακτυλίου στομάχου, φαρμακευτικής αγωγής και λιποαναρρόφησης. Αλλά ένα καλό βήμα είναι η προσωπική διαχείρηση του ψυγείου. Το γεμίζεις με άνοστες χορταρικούρες για βοσκή, κρατιέσαι και λίγο.Βλέπεις και λίγο Ευαγγελάτο για να μην σε δελεάζουν τα delivery..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πάντως για το χειρουργικό κομμάτι, γνωρίζω δύο άτομα που τοποθέτησαν δακτύλιο στο στομάχι τους- η διαφορά είναι αισθητή, μα το ένα από αυτά, που το γνωρίζω καλύτερα ώστε να το συζητήσουμε, μου είπε πως κάθε φορά που τρώει λίγο παραπάνω, την πιάνουν απίστευτοι πόνοι στο στομάχι και θέλει να κάνει εμετό. Το είδα να της συμβαίνει, και πραγματικά επί μισή ώρα πονούσε... Δεν ξέρω αν εσύ είσαι προετοιμασμένος για όλα αυτά, αλλά να ξέρεις πως ακόμα κι αν είναι εγχείρηση "αδυνατίσματος", δεν παύει να είναι εγχείρηση. Με όλα τα συν και τα μείον της. :worry:

Δεν το λέω για να σε τρομάξω και συγγνώμη... Δεν θα μπορούσα να περάσω μία ζωή με πόνους, μετά από μια τέτοια εγχείρηση- μου φαίνεται τρομακτική προοπτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Κατ' αρχήν δεν πρόκειται να βάλω δακτύλιο, πρόκειται να κάνω sleeve. Είναι πιο δραστικό (και πιο βαρύ) και πιο αποτελεσματικό για το ΒΜΙ μου.

Επίσης εχω δοκιμάσει όλα αυτά που νομίζετε πως δεν έχω δοκιμάσει, πάντα αποτυγχάνω λόγω διάρκειας. Είμαι πρόωρος εκδιαιτιστής.

Επομένως τι είναι πιο τρομακτικο; Η εγχείρηση ή ένα έμφραγμα/εγκεφαλικό/οτιδήποτε;

Όλα αυτά που λέτε είναι σωστότατα, απλώς όχι για κάποιον που έχει φτάσει 150. Είμαι 2 ναρκομανείς σε 1. Μουπήρε μια δεκαετία αλλά δεν βλέπω πλεόν αλλη εφικτή λύση :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κατ' αρχήν δεν πρόκειται να βάλω δακτύλιο, πρόκειται να κάνω sleeve. Είναι πιο δραστικό (και πιο βαρύ) και πιο αποτελεσματικό για το ΒΜΙ μου.

Επίσης εχω δοκιμάσει όλα αυτά που νομίζετε πως δεν έχω δοκιμάσει, πάντα αποτυγχάνω λόγω διάρκειας. Είμαι πρόωρος εκδιαιτιστής.

Επομένως τι είναι πιο τρομακτικο; Η εγχείρηση ή ένα έμφραγμα/εγκεφαλικό/οτιδήποτε;

Δεν νομίζω πως δεν τα έχεις δοκιμάσει... :)
Απλά, δεν ξέρω- η εγχείρηση μου φαίνεται κάτι ακόμα πιο περα από last resort. Ίσως να ναι και η αντιπάθειά μου προς τους παντός είδους γιατρούς και τα νοσοκομεία. :S
Από ό,τι έχω καταλάβει όμως, από τα λεγόμενά σου, εσύ είσαι εκείνος που ξαναπέφτεις στη λούπα, ακόμα και μετά από μεγάλες προσπάθειες να χάσεις αυτά τα κιλά. Όπως όμως είναι δυνατόν να απεξαρτηθείς από το κάπνισμα, από το αλκοόλ, και τα ναρκωτικά, γιατί συμφωνώ μαζί σου ότι και το φαγητό μπορεί να αποτελέσει εξάρτηση και μάλιστα μεγάλη, έτσι πιστεύω ότι μπορείς να απεξαρτηθείς από το φαγητό. Αρκεί να το θέλεις φυσικά...

Η εγχείρηση μπορεί να καλυτερεύσει την κατάσταση, μπορεί όμως να προκαλέσει και άλλα πράγματα που θα σε κάνουν να τρέχεις μια ζωή. Και πάλι, μετά από αυτήν, δεν θα μπορείς να απολαμβάνεις το φαγητό όπως θα ήθελες- φαντάζομαι θα σου κάνουν κάποιες συστάσεις για τα πράγματα που πρέπει να προσέξεις και να αποφεύγεις.

Δεν ξέρω, σκέψου το καλά γιατί δεν είναι μικρό θέμα μία εγχείρηση...
Ελπίζω όλα να πάνε όπως τα θέλεις και να βγεις νικητής από αυτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως δεν τα έχεις δοκιμάσει... :)
Απλά, δεν ξέρω- η εγχείρηση μου φαίνεται κάτι ακόμα πιο περα από last resort. Ίσως να ναι και η αντιπάθειά μου προς τους παντός είδους γιατρούς και τα νοσοκομεία. :S
Από ό,τι έχω καταλάβει όμως, από τα λεγόμενά σου, εσύ είσαι εκείνος που ξαναπέφτεις στη λούπα, ακόμα και μετά από μεγάλες προσπάθειες να χάσεις αυτά τα κιλά. Όπως όμως είναι δυνατόν να απεξαρτηθείς από το κάπνισμα, από το αλκοόλ, και τα ναρκωτικά, γιατί συμφωνώ μαζί σου ότι και το φαγητό μπορεί να αποτελέσει εξάρτηση και μάλιστα μεγάλη, έτσι πιστεύω ότι μπορείς να απεξαρτηθείς από το φαγητό. Αρκεί να το θέλεις φυσικά...

Μα κάποια στιγμή οι επιλογές όντως τελειώνουν. Είμαι υπερτασικός απο τα 15 μου, έιμαι χοντρός απο τα 19 μου, είμαι πλέον 30 και κάποια στιγμή θέλω να γίνω 31! Σίγουρα θα πρέπει να μην ευχαριστιέμαι μετά το φαγητό, σίγουρα οι εγχειρήσεις ειναι εξ ορισμού φρίκη, αλλά τελικά έχω να διαλέξω μεταξύ αυτού και του να ψοφήσω.
Πάντως καταλαβαίνω τις αναστολές σου 1000%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Ως ενήλικος όχι.

Δηλαδή θεωρητικά ναι, πρακτικά όμως μετά απο το πολύ 3 μήνες επιστρέφω στις αυθεντικές μου συνήθειες (ψησταρια ψησταρια μου έχεις κλέψει τηγκαρδιά.
)

οχι πιστεψε με δεν εχεις δοκιμασει.

εισαι 150 κιλα? Αυτο ειναι?

εγω ημουν 125 και εχω δουλεψει επιτυχως με πελατες πανω απο 160.

πολυ απλα δεν εχεις καταφερει να βρεις αυτο που δουλευει για σενα.

το να κανεις χειρουργιο ειναι μια λυση φυσικα και προκειμενου να παθεις καποια μονιμη ζημια καλυτερα ετσι, αλλα επειδη γνωριζω καλυτερα απο τον καθενα τι σημαινει εξαρτηση στο φαγητο μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι ολα γινονται.

τα 10.000 που θα δωσεις σε ενα χειρουργιο (λιγοτερα η περισοτερα ειναι πια?) θα μπορουσες να τα γλυτωσεις δινοντας 5.000 σε καποιον που πραγματικα ξερει τι κανει (νομιζω υπαρχουν δυο τρεις στην ελλαδα, σιγουρα οχι περισοτεροι...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
)
πολυ απλα δεν εχεις καταφερει να βρεις αυτο που δουλευει για σενα.

Στις πόσες προσπάθειες καίγομαι όμως; Και μέχρι να το βρώ θα είμαι ακόμα μεταξύ των ζωντανών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στις πόσες προσπάθειες καίγομαι όμως; Και μέχρι να το βρώ θα είμαι ακόμα μεταξύ των ζωντανών;

Να σε ρωτήσω- αυτό γιατί το λες; Σου έχει πει κάποιος γιατρός ότι αν δεν κάνεις κάτι σύντομα κινδυνεύει σοβαρά η υγεία σου; Πότε στο είπανε; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω- αυτό γιατί το λες; Σου έχει πει κάποιος γιατρός ότι αν δεν κάνεις κάτι σύντομα κινδυνεύει σοβαρά η υγεία σου; Πότε στο είπανε; :worry:

Το βάρος προκαλεί καρδιαγγειακά προβλήματα. Εγω είμαι ήδη υπερτασικός εδώ και 15 χρόνια. Με έχουν προειδοποιήσει απο τότε, πλέον μου λένε οτι είναι επείγον να αδυνατίσω γιατί αλλιώς κάτι απ όλα θα μου συμβεί. Φυσικά κανείς δεν έχει ενα συγκεκριμένο νούμερο, απλώς όσο περνάνε τα χρόνια τόσο πιο επικύνδινο είναι στατιστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Φανταζομαι οτι τα πηρες παλι, διοτι ξεχασες το μετρο που ειχες θεσει εκεινους τους τρεις μηνες...
Αυτο που επαθες το παθαινουν πολλοι και ειναι καθαρα ψυχολογικο. Βλεπουμε πως εχουμε χασει, σκεφτομαστε οτι δεν ειναι κακο να το ριξουμε 2 μερες εξω, μονο που αυτες οι αρχικα 2 μερες γινονται τελικα "δεκαδυο"...

Καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου D_G :)

Τώρα το είδα αυτο!

Ως επαγγελματίας χοντρός θα διαφωνήσω και ακολουθεί το "γιατί".

Το φαγητό δρα όπως ακριβώς τα ναρκωτικά, απλώς με πολύ μικρότερη ένταση. Πρόκειται για μια εξάρτηση κανονικότατη, με σύνδρομα στέρησης και όλα τα όμορφα που πάνε πακέτο - όπως επίσης και με την μόνιμη παρόρμηση να ικανοποιήσεις την εξάρτηση αυτή ακόμα και αν έχεις απέχει απο το σπορ όσο έχεις αντέξει.

Απορω που ακριβως διαφωνεις και τι σχεση εχει αυτο που εγω εγραψα με τη δικαιολογηση της διαφωνιας σου. Καποιος που χανει καποια κιλα, επειδη ακριβως νοιωθει οτι εχει καταφερει κατι, "επιβραβευει" τον εαυτο του με το να αφηνεται να καταναλωσει ο,τι δεν καταναλωνε πριν, μονο που οι μερικες μερες γινονται πολλες. Εγω ακριβως εκει αναφερθηκα.
Στο οτι δρα εθιστικα δε διαφωνω, αλλα και εκει δεν υπαρχει δικαιολογια. Εαν θελουμε κατι πολυ, μπορουμε να το καταφερουμε. Προφανως οσοι δεν μπορουν ειναι γιατι στην πραγματικοτητα δε θελουν . Οπως και εσυ.


Έχω περάσει μια 10ετία αγκαλίτσα με διαιτολόγους, ενδοκρινολόγους, διάφορες ειδικότητες σε -όγους και όλοι προσπάθησαν να με αδυνατήσουν. Δεν φταίνε αυτοί που δεν τα κατάφεραν, απλώς είμαι υπερβολικά εθισμένος!

Οπότε ακολουθώ την τελευταία λύση η οποία είναι να με κάνει φέτες ο χασάπης και να μη μπορώ να φάω όσο εθισμένος και να είμαι.

Επίσης καινούργια γκίμπσον πήρα φέτος (και τα σπάει τα σπάει τα σπάειιιι), σειρά έχει η επισκευή της Guild μου :D

Οχι δεν εισαι απλως εθισμενος. Και με το να δικαιολογεις την αδυναμια σου στο φαγητο και την ανικανοτητα σου να το ελεγξεις, σαφως και δεν καταφερνεις κατι. Δεν καταφεραν κατι γιατι εσυ πρωτος απο ολους δεν εχεις πειστει οτι θες να αδυνατησεις.
Πρεπει να αποφασισεις τι ειναι πιο σημαντικο για σενα.

Ως ενήλικος όχι.

Δηλαδή θεωρητικά ναι, πρακτικά όμως μετά απο το πολύ 3 μήνες επιστρέφω στις αυθεντικές μου συνήθειες (ψησταρια ψησταρια μου έχεις κλέψει τηγκαρδιά.)

Ειναι οι αγαπημενες σου συνηθειες...που δεν εισαι ετοιμος να εγκαταλειψεις..
Οταν το παρεις αποφαση θα δεις οτι θα εχεις και αποτελεσματα. Δε διαφερεις σε τιποτα απο εναν αλλο υπερβαρο που προσπαθησε και τα καταφερε, παρα στο οτι ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ να αδυνατησεις.

Κατ' αρχήν δεν πρόκειται να βάλω δακτύλιο, πρόκειται να κάνω sleeve. Είναι πιο δραστικό (και πιο βαρύ) και πιο αποτελεσματικό για το ΒΜΙ μου.

Επίσης εχω δοκιμάσει όλα αυτά που νομίζετε πως δεν έχω δοκιμάσει, πάντα αποτυγχάνω λόγω διάρκειας. Είμαι πρόωρος εκδιαιτιστής.

Επομένως τι είναι πιο τρομακτικο; Η εγχείρηση ή ένα έμφραγμα/εγκεφαλικό/οτιδήποτε;

Όλα αυτά που λέτε είναι σωστότατα, απλώς όχι για κάποιον που έχει φτάσει 150. Είμαι 2 ναρκομανείς σε 1. Μουπήρε μια δεκαετία αλλά δεν βλέπω πλεόν αλλη εφικτή λύση :/

Το τρομακτικο και συναμα τραγικο ειναι οτι ειχες αποτυχει πριν καν δοκιμασεις το οτιδηποτε. Εγραψα και παραπανω, θα πετυχεις μονο οταν το εχεις παρει πραγματικα αποφαση και το θελεις.

Ειναι σα να ακουω εναν καπνιστη να ισχυριζεται οτι δεν μπορει να κοψει το καπνισμα. Οταν θελουμε μπορουμε. Αυτος που δεν μπορει, ειναι αυτος που δε θελει. Η δυναμη τη θελησης ειναι πολυ μεγαλυτερη απο την οποια εθιστικη συνηθεια εχουμε. Δε λεω οτι ειναι ευκολο, λεω απλως οτι δεν ειναι ακατορθωτο, οπως το παρουσιαζεις ακομα και για σενα προσωπικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Στις πόσες προσπάθειες καίγομαι όμως; Και μέχρι να το βρώ θα είμαι ακόμα μεταξύ των ζωντανών;

σε οσες αποφασισεις εσυ οτι καιγεσαι.

κατανοητο το να καταφυγεις στην εγχειρηση γιατι το ΣΥΝΟΛΟ των διαιτολογων/ενδοκρινολογων/γιατρων δεν ξερει τη τυφλα του για το τι εστι εθισμος στο φαγητο.

το αντιμετοπιζουν σαν μια κακια συνηθεια στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ των περιπτωσεων, σαν αδυναμια του χαρακτηρα στην χειροτερη. Ενω στην πραγματικοτητα ειναι ενα κενο, ελειψη αλλων ανταμειβων. Μοιαζει τρομερα με τον εθισμο στην κοκαινη κατα βαση μονο που δεν εχει τοσο προφανεις παρενεργειες.

Πρεπει να το δουλεψεις σαν εθισμο και κυριος να κανεις γυμναστικη. Μιαμιση ωρα καθε μερα να κανεις γυμναστικη.

Εγω παντα ετσι δουλευω με τους πελατες μου, δεν ξεκιναω ΠΟΤΕ με διαιτα, one step at a time, γυμναστικη στην αρχη, και η διαιτα εχω προσεξει οτι ερχεται ΠΑΝΤΑ απο μονη της.

Το περιεργο ειναι οτι στο 90% των περιπτωσεων ΑΝΑΓΚΑΖΩ τους πελατες μου να τρωνε οπως ετρωγαν πριν. Η συντρηπτικη πλυοψηφια για να εχει πιο γρηγορα αποτελεσματα και να με ευχαριστισει αρχιζει και τρωει "καλα". Οποτε εχω σχεδον παντα την εξης παραδοξη κατασταση:

Πελατης:
"Εφαγα δυο φρυγανιες και ενα γιαουρτι πρωινο και δεν εφαγα μεσημερι, και εφαγα μια μπριζολα για βραδυ! Εκανα και τους κοιλιακους! Εκανα καλα?"

Εγω:
"Μα καλα, μακαρονια καρμποναρα δεν ειχατε? Γιατι δεν εφαγες αυτα? Δεν σου ειπα να μην αλαξεις τιποτα στη διατροφη σου?"

Η μονη εξαιρεση ειναι οταν συντρεχουν επειγοντες κλινικοι λογοι αλλα αυτοι φαινονται με το ματι κατα βαση. Αν η καρδια λειτουργει σχετικα φυσιολογικα και δεν υπαρχουν θρομβοσεις τοτε υπαρχουν ανετα οι 6 μηνες που χρειαζονται για να αδυνατισει μη αναστρεψιμα καποιος.

Επισις ενα λαθος των διαιτολογων (που ΔΕΝ κανουν οι ψυχιατροι που ασχολουντε με διαταραχες προσληψης της διατροφης) ειναι η συναντιση μια φορα τη βδομαδα. Οχι, πρεπει να βρισκεσαι σε ΣΥΝΕΧΗ επαφη με τον πελατη (εξου και κοστιζει αρκετα η διαδικασια:()

YΓ για το ονομα του θεου μην ακους αυτα περι θελησης που σου λεει η νεραιδα, δεν ξερει τι της γινεται.


ΝΕΡΑΙΔΑ:

Για να καταλαβεις ποσο ΘΕΛΕΙ να αδυνατισει νεραιδα ο ανρθωπος θα υποβληθει σε ενα ΒΑΡΥΤΑΤΟ χειρουργιο το οποιο θα πληρωσει αδρα. Δηλαδη θα τον ναρκωσουν, θα του κοψουν τη κοιλια, το στομαχι, θα γεμησει ραμματα, πονο και αιμα και θα τρωει σουπες με γευση ΣΚΑΤΑ για τους επομενους δυο μηνες.

Το ΞΕΡΕΙ αυτο και θα το κανει παροτι το ξερει. ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ θελει να αδυνατισει γιαυτο σε ευαισθητα ζητηματα, αν δεν ξερεις τι σου γινεται μην πολυ μιλας γιατι μπορει να κανεις ζημια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Οταν θελουμε μπορουμε. Αυτος που δεν μπορει, ειναι αυτος που δε θελει. Η δυναμη τη θελησης ειναι πολυ μεγαλυτερη απο την οποια εθιστικη συνηθεια εχουμε. Δε λεω οτι ειναι ευκολο, λεω απλως οτι δεν ειναι ακατορθωτο, οπως το παρουσιαζεις ακομα και για σενα προσωπικα.

Λέω να διατηρήσω το δικαίωμα μου να υποστηρίζω πως ξέρω τι θέλω περισσότερο απ' ότι κάποιος άλλος ξέρει τι θέλω. Σου εξηγώ λοιπόν όσο πιο απλά γίνεται πως ΔΕΝ θέλω να ψοφήσω.

Αυτή την απόφαση που αναφέρεις, την έχω πάρει πολλές πολλές φορές στη ζωή μου. Και την κρατάω για μήνες. Κάποια στιγμή πάντα την αθετώ. Όχι γιατί θέλω να ψοφήσω. Ούτε γιατί δεν θέλω να αδυνατίσω. Απλώς γιατί η έλξη είναι τόσο μεγάλη που θα πω κάθε δυνατό ψέμμα στον εαυτό μου ("μόνο για σήμερα" πχ) και θα την αθετήσω.

Την όλη new age λογική "θέλω άρα μπορώ" δυστυχώς δεν την ενστερνίζομαι γιατί θέλω να επιβιώσω και δεν μπορώ και μου το έχω αποδείξει. Άσε που αν το γενικεύσουμε όλοι θα ζούσαμε για πάντα (άλλωστε το θέλουμε όλοι αυτο ή έστω οι περισσότεροι), δεν βλέπω πολλούς 200χρονους εδώ γύρω όμως! Το "δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω" δεν είναι τίποτα παραπάνω απο ένα σύνθημα. Είναι καλό για να βγάζουν λεφτά άτομα σαν τους παραγωγούς του "what the f#$% do we know anyway" όπως και κάθε ανεπάγγελτος βλάκας που πουλάει τα self help βιβλία του.
Δεν λεω πως δεν αποτελεί κίνητρο η θέληση, φυσικά και παίζει ρόλο. Απλώς δεν αρκεί.

Γενικώς δεν έχω πρόβλημα με το όλο holier than thou υφάκι, αντιθέτως μ'αρέσει, όμως δεν βλέπω πως το δικαιολογείς εν προκειμένω. Το οτι κάτι λειτουργεί για σένα δεν σημαίνει οτι λειτουργεί για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Εγω παντα ετσι δουλευω με τους πελατες μου, δεν ξεκιναω ΠΟΤΕ με διαιτα, one step at a time, γυμναστικη στην αρχη, και η διαιτα εχω προσεξει οτι ερχεται ΠΑΝΤΑ απο μονη της.

Κοίτα, πρόπερσυ αγόρασα διάδρομο, έκανα μια ώρα την ημέρα. Κάθε πρωϊ. Ραντεβού με τον διαιτολόγο κάθε βδομάδα. Μέτρηση, ημερολόγια, the works. Έχασα κάπου 12 κιλά. Κάπου στο 3μηνο-4μηνο, χωρίς να αλλάξω κάτι (ή έτσι με έπεισα πως έγινε), το βάρος σταμάτησε να πέφτει. Λίγο καιρό μετά είχα πέσει πάλι με τα μούτρα στο φαϊ. Λίγο καιρό ακόμη πιο μετά είχα ξαναπάρει -κλασσικά- το βάρος και το είχα -κλασσικά- ξεπεράσει προς τα πάνω. Διάδρομο εξακολούθησα να κάνω, υποθέτω πως με γλύτωσε απο κάτι χειρότερο αλλά προφανώς δεν ήταν αρκετό.

Το παραπάνω ειναι μια κλασσικότατη πορεία δίαιτας μου. Ο τιτανικός χτυπάει το παγόβουνο, βουτάω στη βάρκα να γλυτώσω αλλά κάποιος παπάρας έχει τρυπήσει τη βάρκα, αδειάζω με τον κουβά οτι μπορώ αλλά τελικά κάνω παρέα με τους καρχαρίες και τον φίλο μου το γιγαντιαίο χταπόδι. Και γίνομαι πρωταθλητής στις μπουρμπουλήθρες επίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
νεκροπεθαμένε έγω θα υποστηριξω όποια σου απόφαση ακόμα και αυτή της επέμβασης.
απλά επειδή έκανε συγγενης μου την επέμβαση, θα σου πω πως όντως είχε κάποια επιτυχεία, δηλαδή έχασε κιλά, αλλά σχεδόν κάθε μέρα κάνει εμετό γιατί μάλλον τρώει λίγο παραπάνω από αυτο που αντέχει το στομάχι. επίσης πρέπει να τρωει πολύ αργά. επίσης ο συγγενής μου μόλις έχασε κάποια κιλά, αρχισε να περπατά πιο άνετα, να μην τον πονάνε τα πόδια του και η μέση από το βάρος. ολοκληρώνοντας όταν αρχίσεις και χάνεις κιλά καλό θα ήταν να κάνεις και γυμναστική, γιατί αν δεν κάνεις τότε ναι μεν θα έχεις χάσει βαρος και λίπος, αλλά θα έχει κρεμάσει όλο σου το περιττό δέρμα( ας το πω έτσι) κατι που αυτό δεν είναι τοσο ωραίο αισθητικά. αν δεν κάνεις γυμναστική, τότε θα π΄ρεπει να κάνεις πλαστική για να φυγει αυτό το δέρμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
α επισης μαθε αν το ταμειο σου πληρωνει κάποιο ποσο της εγχειρησης.

του συγγενη μου πλήρωνε μεγαλο μέρος της επέμβασης

καλή επιτυχία και είμαι μαζί σου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
σ

YΓ για το ονομα του θεου μην ακους αυτα περι θελησης που σου λεει η νεραιδα, δεν ξερει τι της γινεται.


ΝΕΡΑΙΔΑ:

Για να καταλαβεις ποσο ΘΕΛΕΙ να αδυνατισει νεραιδα ο ανρθωπος θα υποβληθει σε ενα ΒΑΡΥΤΑΤΟ χειρουργιο το οποιο θα πληρωσει αδρα. Δηλαδη θα τον ναρκωσουν, θα του κοψουν τη κοιλια, το στομαχι, θα γεμησει ραμματα, πονο και αιμα και θα τρωει σουπες με γευση ΣΚΑΤΑ για τους επομενους δυο μηνες.

Το ΞΕΡΕΙ αυτο και θα το κανει παροτι το ξερει. ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ θελει να αδυνατισει γιαυτο σε ευαισθητα ζητηματα, αν δεν ξερεις τι σου γινεται μην πολυ μιλας γιατι μπορει να κανεις ζημια.

Παλι καλα που υπαρχει ενας epote να παρατηρησει σε μια Νεραιδα οτι δεν ξερει τι της γινεται!:)
Αυτα τα οποια γραφω δεν αποτελουν μερος καποιου ευαυγγελιου. Το εαν εχω αδικο περι θελησης υπαρχουν τροποι να το αποδειξεις, που σιγουρα ενας εξ αυτων δεν ειναι η αποδοση εμμεσων χαρακτηρισμων του κατα ποσο τα εχω 400 ή γνωριζω επ αυτου.

Και στην τελικη η αποψη μου ειναι περι θελησης και αδυνατισματος και δεν προετρεψα κανεναν να κανει βουτια απο τη γεφυρα στα τρελλα νερα του Ευβοικου!

Η επεμβαση ειναι η "ευκολη" λυση, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι ευκολη υποθεση. Δε συνεπαγεται οτι εχει παρει κανεις αποφαση να θυσιασει, εν προκειμενω, το φαγητο.

"γιαυτο σε ευαισθητα ζητηματα, αν δεν ξερεις τι σου γινεται μην πολυ μιλας γιατι μπορει να κανεις ζημια." Συγγνωμη δηλαδη, αλλα ποια ζημια ακριβως εκανα? :eek:...(εχουμε ξεφυγει μου φαινεται...)
Και νομιζω οτι το ποσο πολυ ή λιγο θα γραφω για οποιο θεμα, κοινως, γουσταρω, δε θα μου το υποδειξεις εσυ, οπως και κανενας αλλος. Καταλαβαινομαστε? Φανταζομαι πως ναι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Σχετικά με το νυστέρι έχω δύο παραδείγματα γνωστών μου:

1) Ένας φίλος μου 140 κιλά, έκανε πριν ένα χρόνο και κάτι εγχείρηση προσθέτοντας δακτύλιο στο στομάχι.
Το αποτέλεσμα ήταν να μην το δεχθεί ο οργανισμός του, να κανει συνέχεια εμετό, μέχρι που έπαθε αφυδάτωση, και τελικά μετά από μήνες ξαναέκανε την εγχείρηση και το αφαίρεσε αφού έχασε πάνω από 40 κιλά, τα οποία όπως είπε ότι δεν ήταν λίπος αλλά μυϊκή μάζα. Φυσικά μέσα σε ένα χρόνο επανήλθε σε όλα τα κιλά του.

2) Μία γνωστή μου, την γνώρισα αδύνατη, έκανε στο εξωτερικό εγχείρηση συνδέοντας το στομάχι με το έντερό της. Ήταν από ό,τι μας είπε πάνω από 200 κιλά και της είπε ο γιατρός ότι αν δεν αδυνάτιζε θα πέθαινε.
Πέτυχε η εγχείρηση, αλλά κάθε λίγο και λιγάκι έχει ανάγκη από τουαλέτα, χώρια η πολύ άσχημη μυρωδιά, γιατί τα βγάζει άκαυτα.

Έχει λοιπόν ο κάθε ένας να διαλέξει, αλλά να ξέρει και τους κινδύνους που υπάρχουν, στην δεύτερη περίπτωση ίσως να πέθαινε αν δεν αδυνάτιζε, οπότε ήταν η καλύτερη λύση.

Αυτά τα γράφω για να έχουμε πλήρη την εικόνα και να εξετάσουμε όλες τις πλευρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
έχω ψάξει το θέμα απείρως. κατέληξα στο sleeve γιατί ακριβώς δεν έχει τις παρενέργειες που ανέφερες για τις άλλες 2 μεθόδους, ενώ σου αφήνει την επιλογή αν χρειαστεί να κάνεις και το bypass κάποια στιγμή το μέλλον (αυτό που έχεις ως 2 στο post σου).

Στο sleeve αφαιρείται ενα μεγάλο κομμάτι του στομαχιού και του δίνουν το σχήμα μπανάνας. Ευτυχώς του δίνουν και το μέγεθος μπανάνας. Το αποτέλεσμα είναι πως μέχρι να ξαναπάρει ένα κανονικό μέγεθος έχεις αναγκαστεί να τρως πολύ λιγο και, ως εκ τούτου, συνηθίζεις σε μια σαφώς πιο συμμαζεμένη διατροφή. Εννοείται πως παρακολουθείσαι απο γιατρούς (και ψυχίατρο μεσα σ'αυτους) γιατί ξέρουν απο πριν οτι αν σε αφήσουν μόνο σου θα τα κάνεις όλα σμπαράλια το συντομότερο δυνατό.

Αυτό που σου προσφέρει λοιπόν η επέμβαση είναι η ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ πως θα χάσεις το βάρος. Απο κει και πέρα η διαχείριση του αποτελέσματος είναι το στοίχημα - το οποίο όμως είναι στα πλαίσια του εφικτού αντίθετα με τη δίαιτα.

Απο πλευράς παρενεργειών, αν εξαιρέσεις ένα 2μηνο μιζέριας πόνου και γενικά σκατά ζωής υποτίθεται πως μετά δεν αφήνει κουσούρια. Famous last words θα μου πεις, η ιστορία θα δείξει :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top