Χρειάζομαι βοήθεια σε ασκήσεις μαθηματικών

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Κοιτα, προφανως δεν μπορει να ειναι περιοδικη, αφου για οποιοδηποτε τιμη του t η x(t) δεν συγκλινει. Μηπως ειναι ενα παραδειγμα για να σου δειξει οτι πρεπει να συγκλινει η σειρα αλλιως δεν μπορεις να εφαρμοσεις τα γνωστα... "κολπα"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Από την άλλη όμως αυτό:

Αν υπολογισεις την χ(t+3) θα σου βγει το ιδιο αθροισμα αλλα με n-1 στον εκθετη αντι για n. Αλλα οταν το n τρεχει απο το μειον απειρο στο συν απειρο, το ιδιο κανει και το n-1 οποτε ουσιαστικα ειναι το ιδιο αθροισμα.


Φαίνεται να δουλεύει και εδώ. :confused:





Πού 'ναι ο Rempeskes όταν τον χρειάζεσαι; :P Πετάγεται στις πιο άκυρες στιγμές κι όταν τον θες δεν είναι εδώ. :redface::D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ναι, συμφωνω. Αλλα αυτο που λεω, ειναι οτι η συναρτηση δεν ειναι καλα ορισμενη, αρα δεν μπορεις να το εφαρμοσεις. Υπεραπλουστευμενο παραδειγμα, στο απειρο, και να προσθεσεις μερικες μοναδες, απειρο μενει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μπορεί κάποιο καλό παιδί να μου επιβεβαιώσει το παρακάτω, να δω αν τα 'κανα σωστά; :D


,

,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Με μια γρηγορη που τους εριξα, σωστα φαινονται.

Γενικος κανονας:

sum_a ^b k^n = {k^{b+1} - k^{a}}/{k-1}



Και δεν χρειαζεσαι το ενδιαμεσο βημα βασικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έχεις κερασμένο μπυρόνι σήμερα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
:drunk:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Λατρεμένοι μου γείτονες (:P) απλά μια επαλήθευση γιατί δεν έχω βρει και κάποιο site για απεικονήσεις! :D

Έχω το χωρίο

και τη συνάρτηση


Έδειξα ότι η f απεικονίζει το D στο




Γιατί στέλνει (μετά από πράξεις):
  1. Το
    στο
  2. Το
    στο
  3. Το
    στο
    (το τμήμα κάτω απ' τον u'u)
  4. Το
    στο
    (το τμήμα πάνω απ' τον u'u)
Και από τα παραπάνω μου βγαίνει η εν λόγω έλλειψη. :hmm:
Κερνάω λουκουμάκι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis1988

Νεοφερμένος

Ο παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
φιλε γιωργο μου φαινεται οτι ειναι σωστο με μια γρηγορη ματια...ειμαι κ κουρασμενος απο το διαβασμα...αλλα μην τρελενεσαι δεν πεφτουν αυτα(τουλαχιστον σε εμας)καθως ειναι σχετικα ευκολα αν εισαι μαθηματικο κατσε διαβασε πιο πολυ cauchy-goyrsat,morera ,αρχη αναλυτικης συνεχισης,συνθηκες cauchy-riemann,μεμονωμενες ανωμαλιες,ολοκληρωτικα υπολοιπα(residium),liouville,σειρες laurent,συγκλιση γενικα σειρων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StevenT

Νεοφερμένος

Ο StevenT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια... εχω ενα προβλημα σε μια ασκηση θα χαιρομουνα πολυ αν καπιος μπορουσε να με βοηθησει....λοιπον:

Αν f παραγωγισιμη σε ενα διαστημα Δ και α,βεΔ με α<β ,f'(α)>0 , f'(β)>0 και f(α)=f(β)=0 να δειξετε οτι υπαρχoyn ξ, ξ1, ξ2 ε (α,β) τεοιο ωστε :
f(ξ)=ο και f'(ξ1)= f'(ξ2)=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Θεώρημα Μπολτζάνο και δύο φορές θεώρημα Ρόλ.


αχ, τα σχολικά χρόνια... (ούυυυυστ :mad:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis1988

Νεοφερμένος

Ο παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
μπορει κανεις να μου πει γιατι μια παραμετρηση της "σαμπρελας" ειναι η εξης: ((a+cosθ)cosφ,(a+sinθ)cosφ,sinφ)??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Θεώρημα Μπολτζάνο και δύο φορές θεώρημα Ρόλ.

αχ, τα σχολικά χρόνια... (ούυυυυστ :mad:)
Είσαι σίγουρος ότι μπορεί να γίνει θεώρημα Bolzano στην f; :hmm:
Ούτε για στην f ούτε στην f' γίνεται [τουλάχιστον στο (α,β) ].

Γεια... εχω ενα προβλημα σε μια ασκηση θα χαιρομουνα πολυ αν καπιος μπορουσε να με βοηθησει....λοιπον:

Αν f παραγωγισιμη σε ενα διαστημα Δ και α,βεΔ με α<β ,f'(α)>0 , f'(β)>0 και f(α)=f(β)=0 να δειξετε οτι υπαρχoyn ξ, ξ1, ξ2 ε (α,β) τεοιο ωστε :
f(ξ)=ο και f'(ξ1)= f'(ξ2)=0


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πέτρο, αρχίνα με το Rolle. Έπειτα στην f νομίζω παίζουν κάποια ΘΜΤ στο [α, ξ] και [ξ, β].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πετράν, Μπολτσάνο για την ύπαρξη ρίζας ξ στο (α,β), και μετά δύο Ρόλ στα (α,ξ) και (ξ,β)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γεια... εχω ενα προβλημα σε μια ασκηση θα χαιρομουνα πολυ αν καπιος μπορουσε να με βοηθησει....λοιπον:

Αν f παραγωγισιμη σε ενα διαστημα Δ και α,βεΔ με α<β ,f'(α)>0 , f'(β)>0 και f(α)=f(β)=0 να δειξετε οτι υπαρχoyn ξ, ξ1, ξ2 ε (α,β) τεοιο ωστε :
f(ξ)=ο και f'(ξ1)= f'(ξ2)=0

Bolzano δεν παίζει σίγουρα γιατί πρέπει f(α)f(β)<0, αν δεν κάνω λάθος... Οι παράγωγοι μηδέν, νομίζω παραπέμπουν σε Fermat- για κοίταξέ το! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Bolzano δεν παίζει σίγουρα γιατί πρέπει f(α)f(β)<0, αν δεν κάνω λάθος... Οι παράγωγοι μηδέν, νομίζω παραπέμπουν σε Fermat- για κοίταξέ το! ;)
Αλλού παίζει το bolzano ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jovanita

Νεοφερμένος

Η jovanita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωπόνος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπερα!! εχω να παραδωσω μια εργασια αυριο αλλα δεν μπορω να βρω τα αποτελεσματα που χρειαζομαι.....
εχουμε κανει καποιες μετρησεις...... και πρεπει να βρω την % μεταβολη οπως φαινεται και στον πινακα αλλα δεν μας ειπε πως.. ξερει καποιος? χιλια ευχαριστω
καναμε 3 μετρησεις και τα αποτελεσματα ήταν: 1η : 373, 2η: 351 και 3η: 325 και πρεπει να βρω την % μεταβολη 1-2 μετρηση και 1-3 μετρηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
καλησπερα!! εχω να παραδωσω μια εργασια αυριο αλλα δεν μπορω να βρω τα αποτελεσματα που χρειαζομαι.....
εχουμε κανει καποιες μετρησεις...... και πρεπει να βρω την % μεταβολη οπως φαινεται και στον πινακα αλλα δεν μας ειπε πως.. ξερει καποιος? χιλια ευχαριστω
καναμε 3 μετρησεις και τα αποτελεσματα ήταν: 1η : 373, 2η: 351 και 3η: 325 και πρεπει να βρω την % μεταβολη 1-2 μετρηση και 1-3 μετρηση

Κάτσε βρε καλό μου... απλό δεν είναι;:hmm:

Μχ-1 Μέτρηση χ-1 - Η προηγούμενη
Μχ - Μέτρηση χ -- Η νέα

(Μχ - Μχ-1) /Μχ-1

Πχ για μεταβολή από 100 στα 95 έχουμε (95-100)/100 = -5%

Πάμε τώρα:

1) Από 373 σε 351

(351-373)/373 = -5,89%

2) Από 373 σε 325

(325-373)/373 = -12,86%

Αυτό ήθελες;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jovanita

Νεοφερμένος

Η jovanita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωπόνος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
λογικο φαινεται ετσι που το λες!!! αυτο θα κανω!!! σε ευχαριστω πολυ!!! να 'σαι καλα!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top