• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θέλω να κόψω το αλκοόλ - Κόβω το αλκοόλ - Ημερολόγιο απεξάρτησης

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Aναλογως και τη συχνοτητα που βγαινεις και πινεις 6 ποτα. Και 'γω πινω ας πουμε 6 ποτα αλλα δεν βγαινω και καθε βραδυ.

Εσυ καθε ποτε βγαινεις βραδακυ για να γινεις λιωμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
@sporty:Μιας και είσαι της δουλειάς θα έπρεπε να ξέρεις ότι άσχημο μεθύσι κάνεις όταν
1.το ποτό είναι μπόμπα.
2.πίνεις σκληρά η γλυκά ποτά η ανακατεύεις διάφορα.
2.έχεις πολύ άσχημη διάθεση.
3.έχεις καταπιεστεί αρκετά και θες να τα σπάσεις.
4.έχεις ανέλπιστη χαρά και τρελάθηκες.
5.είσαι θεονήστικος.
Οπότε αφού θες να περνάς απλά καλά χωρίς τις παρενέργειες πρόσεχε.
1.Καταργείς τα σκληρά ποτά (δεν κάνουν για σένα, και στο κάτω-κάτω μια χαρά είναι η μπύρα και το κρασί)
2.αποφεύγεις τα σφηνάκια.
3.Δεν βγαίνεις ποτέ νηστική.(ούτε σκασμένη στο φαγητό γιατί αν πιείς μπύρα θα φουσκώσεις και κρασί θα κοιμηθείς,)
4.Δεν ανακατεύεις τα ποτά.
5.Δεν σηκώνεις το ποτήρι (η αν το σηκώσεις κάνε απλά πως πίνεις) κάθε φορά που κάποιος λέει στην υγειά μας(εσύ κρατάς πάντα τον δικό σου ρυθμό και μόνο έτσι θα σ'αγαπούν και θα σε σέβονται)


Άντε στην υγειά μας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
...ή πολύ απλά πίνεις μόνο ένα ποτήρι όποτε βγαίνεις :confused:

Αφού σε χαλάει και το ξέρεις, τόσο δύσκολο είναι να το εφαρμόσεις; :confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σταμάτα να βγαίνεις. Χωρίς πλάκα.:confused:

Δεν είναι δυνατόν να είσαι 22 ετών και να πίνεις 6 ποτά σε ένα βράδυ.:/:


πς: ούτε εγώ δε τα κάνω αυτά.:worry:

Τι να πω και εγω που επινα τετιες ποσοτιτες στα 15 και στα 16...

Οπως και να εχει, απλα αντικατεστισε το αλκοολ με κατι μη αλκοολουχο... η εστω για αρχη μιωσε τις ποσοτιτες και πεινε κατι με πολυ λιγοτερο αλκοολ...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αχ αυτα τα ποτα...δεν θα καθισω να σας πω οτι κανουν κακο και το τι καιει απο την γκλαβα μας το αλκοολ γιατι πανω κατω ολοι το ξερουν.
Το ποτο κακα τα ψεματα ειναι εθισμος.
Βγαινεις και ΘΕΣ να πιεις?
Δηλαδη το θες μεσα σου, το περιμενεις το γουσταρεις κτλ κτλ?Τοτε εισαι εθισμενος.
Και οπως καθε εθισμος δεν κοβεται και πολυ ευκολα. (Η αλλιως κοβεται πανευκολα μπορει να μας πουν πολλοι οι οποιοι το εχουν καταφερει σεμ ια νυχτα γιατι χαλιναγωσησαν τα "θελω" τους γρηγορα.)

Τεσπα, οταν βγαινουμε και πινουμε καλο ειναι να σκεφτομαστε και τους αλλους που εχουμε μαζι μας.
Δεν εχουμε δικαιωμα να τους φαιρνουμε σε δυσκολη θεση, δεν εχουμε διακιωμα να τους αναγκαζουμε (εμμεσα) να φροντιζουν εκεινη την ωρα ενα ατομο που η κατασταση του ειναι επικινδυνη (και η υγεια του αλλα και απο τις μαλ@κιες που κανει) και παει λεγοντας.
Και φυσικα δεν ειναι οτι καλυτερο να γινομαστε και οι ιδιοι ρομπα.
Και μην νομιζετε οτι οταν μεθαμε (λιγο ή πολυ) δεν το καταλαβαινουν οι γυρω.
Εμεις δεν καταλαβαινουμε τι μας γινεται.
Ο μονος εγραψε μια πολυ σωστη λιστα του τι πρεπει και δεν πρεπει.

Θελετε να πινετε λιγοτερο?
Παρτε το ποτο που παιρνεται πολυ αραιωμενο.Σε νερο ή σοδα ή χυμο (π.χ. την βοτκα) και σε κοκα το ουισκι.Αλλα πολυ αραιωμενο.Πραγματικα πολυ!
Πιειτε το.
Θα σας το χρεωσουν φυσικα το ιδιο.
Τι?Νομιζεται οτι θα πιεις ετσι 15 ποτα?
Ναι αμε!Αν εχεις να δινεις μια 100αρα την βραδια να τα πιεις.
Παλι λιγοτερο θα σε πιασουν.
Αφενως δεν θα τα πινεις μονοκοπανια, αφετερου θα τρελαθεις στο κατουρημα, και τριτον ποση ωρα θα κατσεις στο μαγαζι να παραγγειλεις 500φορες?
Αλλιως παρε ενα ποτο που εχει γευση σκατα κυριολεκτικα.
Θα χαλαστεις και θα το περιορισεις.

Οπως και να εχει το βασικο ειναι να κοντρολαρουμε τα "θελω" μας.
Ευκολο ξε-ευκολο πρεπει να γινει.
Εαν δει καποιος οτι δεν μπορει ρε παιδι μου, ας μιλησει και με καποιον ειδικο.Για καποιο λογο λεγονται "ειδικοι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
θα ήθελα να σου αναφέρω την εμπειρία μου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα...από τα 15 και έπειτα, άρχισα να συναναστρέφομαι με το αλκόολ...ήταν πάρα πολλές οι φορές που τα έπινα... ξέρεις τώρα παρέα, φίλοι, πάρτυ, αλκόολ...
το άσχημο σε μένα, είναι οτί έπινα μέχρι τελικής πτώσης... αυτό ήταν ένα αποτέλεσμα που προερχόταν από έναν ελλατωματικό(αδύναμο, ασταθή) χαρακτήρα...έπινα πολύ, επειδή νόμιζα οτί έτσι είμαι ανώτερος από τον άλλον, ήθελα να ξεχωρίζω, ήθελα να νιώθω πιο δυνατός από τον άλλον...
είναι ένα θέμα που θέλει ιδιαίτερη προσοχή, επειδή μπορεί εύκολα να πάρει ανεξέλεγκτες διαστάσεις...σου αναφέρω μια μικρή εμπειρία:
αρχές του μήνα και πληρώνομαι...έβγαινα έξω και λόγω άσχημης ψυχολογίας επί 10 μέρες γινόμουν κόκκαλο(σκνίπα)... μετά το 10μερο τελειώνουν τα φράγκα... περιττό να σου περιγράψω το πως κύλησαν οι επόμενες μέρες...κρυάδες, τρεμούλες, νεύρα κουρέλια και άστα να πάνε...
αυτό που θέλω να σου μεταφέρω είναι να προσέχεις ιδιαίτερα αυτό το θέμα, γιατί όπως σου είπα μπορεί εύκολα να πάρει ανεξέλεγκτες διαστάσεις...νομίζω οτί ξέρεις πότε πρέπει να σταματήσεις να πίνεις... μη δίνεις σημασία στα ψυχολογικά παιχνίδια της παρέας... είναι κάτι επικίνδυνο και δε χρειάζεται να βάζεις τον εαυτό σου σε δοκιμασίες... εξάλλου νομίζω οτί μόλις ξεφύγεις από τα όρια, καταστρέφεις έτσι και την ωραία διάθεση που είχες... δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να το κάνεις αυτό...
και μία συμβουλή... αν τα τσούξεις καμμιά φορα παραπάνω, πριν πέσεις για ύπνο, πιες κανά δυό ποτήρια νερό, επειδή κατά την διάρκεια του ύπνου ο οργανισμός απορροφά τα υγρά του σώματος και το πρωί μπορεί να ξυπνήσεις με στομαχόπονο, ζαλάδες κ.τ.λ.
καλό βέβαια είναι να συμβουλευόμαστε και κάποιον ειδικό (γιατρό) για τέτοια θέματα...
σημασία έχει να πίνεις εσύ, όχι το ποτό να πίνει εσένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Διάφορα....Μπύρες, ούζα,τσίπουρα, τζιν ( δίαφορα σφηνάκια αν και αυτά τα έχω κόψει ήδη) αλλά τι σημασία έχει?????
Εγώ ρώτησα για να δω αν είναι εύκολο να τα αντικαταστήσεις με κάτι που έχει παρόμοια γεύση και λιγότερο αλκοόλ.
Αν δοκιμάσεις να περιοριστείς αρχικά μόνο σε μπύρες; Και έπειτα αν ακόμα μεθάς, σε μπύρες χωρίς ή με περιορισμένο αλκοόλ; (αν και πόσο να μεθύσεις πια με μπύρες?)
Εναλλακτικά υπάρχει το fruit punch που ανέφερε παραπάνω η cibyllian που επίσης δεν έχει πολύ αλκόολ.
Γενικά προσπάθησε σε πρώτη φάση να κόψεις όχι γενικώς το αλκοόλ, αλλά τα βαριά ποτά, τζιν, τσίπουρα, ούζα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Τι μάθαμε για τον αλκοολισμό - Μαρτυρίες από τους Α.Α.
Ημερομηνία δημοσίευσης: 5 Απριλίου 2008

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, κατατάσσει τον Αλκοολισμό στις χρόνιες ασθένειες.

Ο αλκοολισμός είναι μια προοδευτική (από την άποψη ότι πάει από το κακό στο χειρότερο όσο συνεχίζει κάποιος να πίνει), ανίατη (από την άποψη ότι δεν μπορεί ένας αλκοολικός να ξανα πιει κανονικά γιατί έχει χάσει πλέον τον έλεγχο του πόσο πίνει) και θανατηφόρα (είναι η τρίτη αιτία θανάτου στον κόσμο αλλά και στη χώρα μας) ασθένεια.

Πρέπει κανείς να τον λαμβάνει σοβαρά υπ΄ όψη του έστω κι αν νοιώθει ότι βρίσκεται στο αρχικό στάδιο.

Η εμπειρία μας, μας έχει διδάξει ότι ο αλκοολισμός αργά η γρήγορα εξελίσσεται ανεξέλεγκτα.

Η κατάληξη του είναι η τρέλα, η φυλακή και ο θάνατος.

Εμείς, οι Αλκοολικοί Ανώνυμοι πιστεύουμε ότι ο Αλκοολισμός δεν είναι κοινωνικό στίγμα.

Οι προσωπικές μας εμπειρίες δείχνουν ότι ο αλκοολισμός είναι μία σοβαρή σωματική, πνευματική και ψυχική ασθένεια.

Είχαμε οργανική ανάγκη να πίνουμε αλκοόλ, την ποσότητα του οποίου δεν μπορούσαμε να ελέγξουμε.

Δεν γνωρίζαμε πότε (ή πως) να σταματήσουμε.

Πολλές φορές πίναμε ακόμη και όταν η λογική ή η θέληση μας έλεγε "όχι".

Σαν αλκοολικοί μάθαμε ότι η θέληση μόνο, όσο δυνατή κι αν είναι, δεν φτάνει για να μας κρατήσει μακριά από το ποτό.

Στο παρελθόν, προσπαθήσαμε με διάφορους τρόπους να ελέγξουμε τις ποσότητες που πίναμε.

Δώσαμε υποσχέσεις στον εαυτό μας και τους άλλους.

Ξεκινήσαμε να πίνουμε ελαφρύτερα ποτά, ή αλλάξαμε τις μάρκες τους.

Επιχειρήσαμε να πίνουμε μόνο σε συγκεκριμένες ώρες.

Δυστυχώς όμως, χωρίς αποτέλεσμα.

Αρχίσαμε να μισούμε τον εαυτό μας για την αδυναμία μας να ελέγξουμε το ποτό και για τα προβλήματα που δημιουργούσαμε στην οικογένεια μας, στις σχέσεις μας, στην εργασία μας...

Πολλές φορές λυπόμασταν τον εαυτό μας και δηλώναμε ότι τίποτα δεν μπορούσε να μας βοηθήσει.

Εάν γίνεις αλκοολικός, θα παραμείνεις για πάντα αλκοολικός.

Και έχουμε μάθει ότι ο αλκοολικός έχει ελάχιστες επιλογές από τις οποίες μπορεί να διαλέξει.

Αν συνεχίσει να πίνει, το πρόβλημα θα γίνει σταδιακά χειρότερο.

Θα οδηγήσει σε ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ - ΦΥΛΑΚΗ και τελικά πρόωρο θάνατο.

Ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης της ασθένειας είναι η απόλυτη αποχή από το αλκοόλ.

Αν είσαι πρόθυμος/η να ακολουθήσεις αυτόν τον δρόμο και να δεχθείς την βοήθεια που σου προσφέρεται μπορεί να αρχίσεις μια εντελώς καινούρια ζωή.

Απαραίτητη προϋπόθεση, όπως μας έχει διδάξει η εμπειρία μας, είναι να μην σηκώσεις το πρώτο ποτήρι για 24 ώρες.
Πηγές: Αλκοολικοί Ανώνυμοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ένα από τα σλόγκαν των Ανώνυμων Αλκοολικών είναι το εξής

Να μη μένω θυμωμένος, κουρασμένος, απομονωμένος
και πεινασμένος γιατί τότε έχω μεγαλύτερη τάση να πιω
δηλαδή να μην δημιουργώ στον εαυτό μου αφορμές για να "χαλαστεί"
και να αναζητήσει ποτό
Θεωρώ πως το ίδιο ισχύει για όλων των ειδών τις εξαρτήσεις το υπόβαθρο των
οποίων συνήθως είναι κοινό δλδ ψυχολογικό . Το αντικείμενο της εξάρτησης
αλλάζει .
Όπως λένε και οι ίδιοι " Η κόλαση είμαι εγώ "

Να ευχηθώ σε όποιον ξεκινά προσπάθεια απεξάρτησης καλή συνέχεια και να προσθέσω
αυτο που αναφέρουν και στις ομάδες απεξάρτησης ναρκωτικών

Μια μέρα τη φορά ...
και το
Για σήμερα είμαι καθαρός
δλδ είναι ένας αγώνας καθημερινός όπως και όλη μας η ζωή άλλωστε ...:)

Ρίξτε μια ματιά στα λινκ


Ανώνυμοι Αλκοολικοι

Εκτός από τους Α.Α υπάρχουν και οι

Νηφάλιοι


Καλη επιτυχία σε όποιον βρίσκεται σε αυτό το δύσβατο μονοπάτι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top