Macbook ή όχι;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ακομα χειροτερα το συχαινομαι μονο που το ακουω..οταν το μαρκετινγκ παιζει μεγαλυτερο ρολο απο την πραγματικα αποδοση και ποιοτητα ενος προιοντος..

καταντια...δειχνει ποσο προβατα ειναι οι ανθρωποι..
Το marketing είναι και Η ΠΟΙΟΙΤΗΤΑ.
Όπως υπάρχει Total quality management υπάρχει και το Total quality Marketing ασχέτως αν στην Ελλάδα δεν διδάσκετε ούτε καν σαν διαφορές.

To marketing ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΙ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ Η ΤΗΛΕΌΡΑΣΉ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
επεξεργαστη?ο πιο ψαγμενος στο υλικο χρηστης παντα μπορει να θελει να αλλαξει κατι..για τετοιους χρηστες νομιζω οτι δεν ειναι τοσο τα apple...
με αλλα λογια τα apple ειναι πρωτα απο όλα μουρη..και μετα ολα τα αλλα..
Γιατί μπορείς να αλλάξεις επεξεργαστή στα PC? Τόσο γρήγορα που αλλάζουν τα slots δεν συμφέρει να αλλάζεις μητρική + επεξεργαστή και πολύ πιθανών και RAM.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατί μπορείς να αλλάξεις επεξεργαστή στα PC?
ναι μπορεις...αν εχεις τα λεφτα....δεν καταλαβαινω τι εννοεις..
να και ενα apple vs win αρθρο....
https://entertainment.timesonline.co...rticle1008041.ece?token=null&offset=12&page=2

και σλογκαν PC users like to tinker, Mac users like to use"
αυτο μου λεει οτι οι πιο τεχνικοι με το υλικο των υπολογιστων μπορει να προτιμουν win..


Το marketing είναι και Η ΠΟΙΟΙΤΗΤΑ.
δεν ξερω τι οριζετε εσεις οι οικονομολογοι ως marketing αλλα εγω ξερω οτι υπαρχει η αντικειμικη ποιοτητα και αποδοση καποιου προιοντος..και καποιες φορες η στρατηγικη μαρκετινγκ το υπερπηδα..
βασικα τα απλ ειναι καπου 10% του συνολου υπολογιστων πλεον ..καλο ποσοστο...αλλα και παλι μειοψηφια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
δεν ξερω τι οριζετε εσεις οι οικονομολογοι ως marketing αλλα εγω ξερω οτι υπαρχει η αντικειμικη ποιοτητα και αποδοση καποιου προιοντος..και καποιες φορες η στρατηγικη μαρκετινγκ το υπερπηδα..
Καταρχάς οι οικονομολόγοι δεν είμαστε μια απομονωμένη φυλή, αντιθέτως είμαστε ΜΕΣΑ στις επιχειρήσεις by definition. :P

Με πολύ απλά λόγια η ποιότητα σε έναν οργανισμό καθορίζετε είτε από το Marketing (σπάνια) είτε από το Management (λιγότερο σπάνιο)

ναι μπορεις...αν εχεις τα λεφτα....δεν καταλαβαινω τι εννοεις..
Έξυπνο αλλά εγώ είχα πει "Γιατί μπορείς να αλλάξεις επεξεργαστή στα PC? Τόσο γρήγορα που αλλάζουν τα slots δεν συμφέρει να αλλάζεις μητρική + επεξεργαστή και πολύ πιθανών και RAM."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Με το linux χάνει...την απλότητα. Αμφιβάλλω αν το Plaisio παρέχει τεχνική υποστήριξη σε linux, η εγκατάσταση π.χ. του skype ΔΕΝ είναι το ίδιο εύκολη με το mac. Το κυριότερο όμως είναι ότι το linux ΔΕΝ είναι εμπορικό προϊόν, και όσες φορές έγινε απέτυχε γιατί δεν έγινε σωστά.
Ωραία όλα αυτά, αλλά ποιος ανέφερε το Linux;
Προφανώς και δεν είναι εμπορικό προϊόν, καθώς πρόκειται για λογισμικό ανοιχτού κώδικα (that's Captain Obvious), όπου κάτι είτε θα δουλέψει με την πρώτη είτε για να δουλέψει θα σου βγάλει την πίστη και αρκετές ώρες γκουγλαρίσματος. Γι' αυτό, αν και οι σοβαροί servers είναι σε Unix, οι μεγάλες εταιρίες ωστόσο πρέπει να έχουν Windoze Servers ακριβώς λόγω αυτής της υποστήριξης (όταν παίζουν διαφυγόντα κέρδη θες κάτι άμεσα).

Αλλά δεν κατάλαβα γιατί μπαίνουμε σε τέτοιες συγκρίσεις. Άλλωστε, κάθε λειτουργικό εξυπηρετεί και το σκοπό του. :D





Όσον αφορά το Macbook άποψή μου είναι τουλάχιστον ότι τα περισσότερα 13-16χρονα που τα αγοράζουν τα παίρνουν λόγω μόδας. Συνεχώς βλέπω στα fnac και σε παρόμοια καταστήματα κυρίως πιτσιρίκια να τα ζαχαρώνουν, για να κάνουν με αυτά επίδειξη ισχύος στους φίλους τους. Βέβαια, το ότι το Mac θεωρείται πλέον ως "σύμβολο ισχύος" μεταξύ των πιτσιρικιών, δείχνει αν μη τι άλλο ότι η Apple κατάφερε να πείσει τα μικρά για κάτι τέτοιο, ότι το Mac σου δίνει "κύρος". Και μπράβο της.

Προφανώς και δεν σχολιάζω τους υπόλοιπους (και μεγαλύτερης ηλικίας) αγοραστές τους οι οποίοι θα το αγοράζουν για την όποια χρηστικότητά του. Ωστόσο ήθελα να το σημειώσω αυτό ότι έχει γίνει μόδα, χωρίς να το θεωρώ κακό κατ' ανάγκην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όσον αφορά το Macbook άποψή μου είναι τουλάχιστον ότι τα περισσότερα 13-16χρονα
Είσαι σίγουρος ότι ο ΜΟ των χρηστών της Apple είναι 13-16;
Μου κάνει εντύπωση επειδή ο ΜΟ των χρηστών του iPhone είναι 35+ και αφού το iPhone είναι "λιγότερο" εργαλείο θα περίμενα καλύτερα στατιστικά για το σύνολο της Apple
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ντέμον, επειδή τσίμπησε το μελανούρι (:redface:)

αν έχεις την καλωσύνη μιας και διακρίνω ότι κατέχεις από φιλοσοφία και αυτοκίνηση
μέχρι καλοζυγισμένες, και όσο πατάει το ποδάρι καναρινιού με ποδάγρα, γνώσεις
σε υπολογιστές, πές μου κάτι (κι αν θες χρησιμοποίησε και τη βοήθεια του γκαντέμη
που αν και τέτοιος σου'χει φέρει γούρι εσένα και του κάθε αντιμακγιούζερ)

Φέρε μου αντιπρόταση με έστω ίδια χρήματα
σε υπολογιστή γραφείου με τα χαρακτηριστικά ενός i-mac
με τα εξής σπεκς:

- Επεξεργαστής 2.8GHz Quad-Core Intel Core i7 processor with 8MB shared L3 cache, Turbo Boost dynamic performance up to 3.46GHz, Hyper-Threading for up to eight virtual cores.


- Οθόνη 27ιντσών (viewable) LED οπίσθιου φωτισμού, γυαλιστερή 16:9 ευρυγώνια TFT οθόνη active- matrix, με ανάλυση 2560*1440 pixels (ULTRA HIGH DEFINITION δηλ.), εκατομμύρια χρώματα και τεχνολογία IPS.

- Κάρτα Γραφικών ATI Radeon HD 4850 με 512ΜΒ GDDR3 μνήμη

και κατά τα λοιπά εδώ

με ασύρματο πληκτρολόγιο, ασύρματο ποντίκι.

Κάνε μου μια αντιπροσφορά στα ίδια σπεκς, με χαρντγουέαρ από όπου κάνεις κέφι
και πες μου τιμή.
Και θα σου πω κι εγώ με πόσα τον παρήγγειλα, είσαι?

Προτίθεμαι να ανεβάσω σκρινσοτς τιμολογίου, άμα ψήνεσαι.
(μη ζηλέψεις μετά; :P)

Έχω ανάγκη να γελάσω με το ύφος που γελάνε οι δαίμονες, σαν τον Καλογήρου κάπως. :D

Τώρα για τα λαπτοπς, το 'χουμε εξαντλήσει το θέμα.

Οκ μείνε εσύ στα compaq και τα σόνυ βάϊο και τα αρίμπα αρίμπα.
Ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

Εξ'ορισμού τα φορητά είναι ακριβά,
δε μιλάω ούτε για τα φοιτητικά επιδοτούμενα notebooks των 200 ευρώ
ούτε για τα προ 4 γενεών φορητά.

Αν είσαι πρέσβης των φθηνών και μέτριων,
πειράζει που εγώ θέλω κάτι σαφώς πιο αξιόπιστο
και με σαφή πλεοντεκτήματα που ήδη έχουν αναφερθεί
και από ΜΗ ΜΑΚ χρήστες;

η apple πέρα από όσα ανέφερες, καταργεί και τη σκέψη! ;)


αν ήταν η κατοχή apple, kawasaki, mercedes, yamaha να μας πείραζε το μυαλό,
τότε εσύ δε μπορεί να αποτελείς εξαίρεση σε αυτό μιας και είχες αγοράσει στο θηλυκό
apple. (καλά θυμάμαι;)

Σε ανάγκασε κανείς;

ή μήπως είσαι appleόπληκτος εν αγνοία;

ή μήπως δε καταργεί κανενός τη σκέψη αλλά η δική σου υπερσκέψη καταργεί τη λογική;

Καλά δεν είναι τόοοσο ακριβά όσο λέτε!!Πήrα desktop πριν δυο χρόνια (οχι mac) με 1000 ευρω. Που να ήξερα ότι τώρα θα θέλει το φορμάτ του, ότι θα κολλάει οταν θα τρέχουν πολλές εφαρμογές μαζί...
Ας έδινα αλλα 500 να έπαιρνα ένα mac.:D

Με άλλα 1.000 αγόραζες workstation με apple HD display (top) και
αφήνεις τον δαίμονα να βλέπει dvd από τη κλειδαρότρυπα :D (χοχο)

Τελικά τα Win7 ναι μεν "φάγανε" τα WinXP αλλά σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να πείσουν τους ανθρώπους που πήγαν στην Apple να γυρίσουν ξανά
Τελικά, πρώτα ξεπερνάς τον εαυτό σου και μετά τους άλλους!


Αν ήταν οποιαδήποτε έκδοση των Win να με πείσει να επιστρέψω σε γουιντοσικό πισι (χώρια που από τα μακ μια χαρά τρέχεις οποιοδήποτε λειτουργικό της MS με την επιλογή του bootcamp)
ίσως να χρειαζόταν η αρχιτεκτονική του πισιού να είναι ακριβώς όπως ένα μακ
ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ και να είχαμε φτάσει στην έκδοση Win4392

και πάλι ούτε.

Αν η μάϊκροσοφτ σοβαρευτεί ως εταιρεία, τότε μπορεί να σκεφτώ να εγκαταστήσω μελλοντικά ξανά τα win σε ένα μηχάνημα που δε χάνει την αξία του σαν να'ταν πετσετάκι, δηλ apple και πάλι apple. :clapup::clapup:

Προς το παρόν έχω μείνει στα XP. :)


Και ξαναλέω ότι η συλλογιστική σου είναι παντελώς άκυρη και δείχνει ότι δε σκαμπάζεις γρι απο apple μιας και όπως είπα όποια ώρα θες εγκαθιστάς win7 όπως και οποιαδήποτε άλλη έκδοση windows σε apple υπολογιστή.

Δεν υπάρχει κανένα μαθηματικό σύμβολο του διάφορου ανάμεσα σε apple και Win7...
Hello?? :worry:


Στην δική τους περίπτωση, υπάρχει στην πλειοψηφία τους τουλάχιστον, ο φόβος ότι αν επιστρέψουν, εκεί που τους...χρωστάνε, θα τους πάρουν και το βόδι! :D

Δεν υπάρχει κανένας φόβος.
Υπάρχει απτή συγκριτική, υπάρχει αυτό που λέμε γούστο.
Δεν είναι ούτε καν θέμα κάποιας έξης αλλά μάλλον θέμα μέθ-εξης :redface:

Πάντως έξυπνη η γραφή σου, αν και μιμείται το άνοιγμα οπών επί το σώμα των υδάτων, mate. :P

Είπες και κάτι σωστό :)


Αν αρχίσεις να ερωτεύεσαι λειτουργικά και laptops, και τα υπερασπίζεσαι μέχρι τελικής πτώσης σε forums ή όπου αλλού, λες και είσαι μέτοχος της ....apple, άστα να πάνε, την έχασες τη μπάλα! :/:

Αυτό λειτουργεί και με την αντίθετη ψυχολογία.

Αν έχεις δηλ και αναιτιολόγητο μένος,
ακόμα και αιτιολογημένο
τότε επίσης πρέπει να την έχασες
γιατί το άστα να πάνε είναι μια κουβέντα,
το που πάνε είναι μια άλλη κουβέντα
και το ποιοι τη χάνουν μόλις επανακαθορίστηκε. :)


γιαυτο αντιπαθω τα apple......τη στιγμη που ειναι το πολυ το 1% του συνολου των υπολογιστων..συχαινομαι τον σνομπ ελιτισμο..

Στην αμερική ψάξε να βρεις πόσοι είναι apple owned.

Άμα το βρεις κερδίζεις ένα i-pod :P

Κακά τα ψέματα, αν υποθέσουμε ότι ο ΜΟ των ανθρώπων δεν παίζει games τότε με ένα mac δεν "χάνει" κάτι. Ίσως να κερδίζει μάλιστα.

Βρε αγόρι μου,
με apple παίζεις ό,τι παιχνίδι θέλεις.
Έλεος, ως πότε θα χάφτετε τις μύγες των τεχνολογικών μύθων
από αδαείς του χώρου ή από γουιντοσάδες
που νομίζουν ότι δουλεύουν το υπέρτατο λειτουργικό
που με μία μέση χρήση κρασάρει σαν γριά με εγκεφαλικό
και πρέπει να του ρίξεις ένα κάρο αντιικά για να νιώθεις
μια κάποια ασφάλεια...

Έλεος κι υποτίθεται ότι είσαι σχετικός του χώρου και μου υπερασπίζεσαι τα....WINDOWWWWWWS????????????
Αν δε μιλάς σοβαρά βάλε κι ένα εμότικον σαν αυτό ---> :P
να ξέρουμε πότε λέμε σοβαρά και πότε να απαντούμε ασόβαρα.

Όσο για τα λινουξ δεν ασχολούμαι καν.

Aν έχεις μακ ος τα λίνουξ είναι παντελώς αχρείαστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Δεσμώτη, δεν είπα ότι τα Win7 είναι καλύτερα από το mac (ούτε ότι είναι χειρότερα). Είπα απλά ότι τα Win7 ΔΕΝ ήταν αρκετά έτσι ώστε να γυρίσει κόσμος από τα mac πίσω στα Windows :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος ότι ο ΜΟ των χρηστών της Apple είναι 13-16;

Δείξε μου πού το είπα αυτό. :confused:
Είπα "οι περισσότεροι χρήστες απ' αυτούς που είναι 13-16", όχι όμως κι ότι εκεί είναι ο μέσος όρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Φέρε μου αντιπρόταση ....
Έχω ανάγκη να γελάσω με το ύφος που γελάνε οι δαίμονες, σαν τον Καλογήρου κάπως. :D
Ας τα πάρουμε με τη σειρά (όχι των στρατευμένων την ίδια χρονική περίοδο) ! :P
Tο θέμα για μένα τουλάχιστον, δεν είναι η σχέση τιμής - χαρακτηριστικών, και δεν είναι υπεκφυγή αυτό, πίστεψε με, αλλά η σχέση ...δογματισμού γνώμης - ανεπίδεκτου αμφισβήτησης και με την άγνοια σε ρόλο επίκουρου, διότι όταν αρχίζει κάποιος - όλως τυχαίως από το δικό σας "στρατόπεδο" - :whistle: με δηλώσεις... "Άμα έχεις τα χρήματα δεν το συζητάμε καν", πιστεύω ότι αν η συνέχεια ήταν κάπως έτσι πχ ...."τι να τα κάνεις τα λεφτά, άμα δεν έχεις φράγκο" , δεν θα μείωνε στο ελάχιστο την ποιότητα της συζήτησης!

Όμως, αφού επιμένεις για αντιπροσφορά, σε παραπέμπω εδώ ---> https://www1.euro.dell.com/gr/el/gen/df.aspx?refid=df&s=gen
να ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ EΣΥ** τι χρειάζεσαι, μέσα από λίστα ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ υλικών και soft, με ΕΓΓΥΗΣΗ DELL*** και όχι επιλογές από κατσαβιδοφόρους συναρμολογητές τύπου ....frankestein ή σφραγισμένα "πακέτα" jobs!!! ;)

Προσφέρει το δαγκωτό ή έστω δαγκωμένο μηλαράκι κάτι ...αντίστοιχο να μου κάνεις αντιπροσφορά της αντιπροσφοράς και να γελάσουμε σαν τον Σταρένιο το γερολαδά στον απόηχο του γέλιου του δοσίλογου Καλογήρου;;;; :D
είσαι πρέσβης των φθηνών και μέτριων....
Eίμαι πρέσβης της δυνατότητας επιλογών...:)

μήπως δε καταργεί κανενός τη σκέψη αλλά η δική σου υπερσκέψη καταργεί τη λογική;
φυσικά και την καταργεί, αφού οι συνειδητοποιημένοι macάνθρωποι έχουν ένα και μόνο σύνθημα, από δω η apple κι από κει το.....χάος! Αν αυτό το θεωρείς (υγιή) σκέψη, τότε να αποδεχτώ κι εγώ την κατάργηση της λογικής από την δική μου! :hmm:

Αν έχεις δηλ και αναιτιολόγητο μένος....
Έτσι ε; Εύχομαι η γυναίκα σου να κολλήσει πάνω ακριβώς από το μαξιλάρι σου λογότυπα των win από τα 95 έως τα 7 !:tongue::tongue:

Πάντως, και χωρίς καμία διάθεση κολακείας, το θεωρώ απώλεια να βρίσκεσαι ειδικά εσύ στο στρατόπεδο του μήλου!
Άλλωστε το απόλυτο λευκό του, ξεθώριασε λίγο τελευταία....;)

**μη ξεχνάς να πατάς <τεχνικές προδιαγραφές> και <προσαρμογή & αγορά> για να βλέπεις τις επιλογές σου, σε κάθε μοντέλο!!! Στα...γραφικά επέμενε λίγο!

Όπως εδώ ας πούμε
https://www1.euro.dell.com/gr/el/ent...aspx?refid=precision-t1500&s=pad&cs=RC1078530

https://premierconfigure.euro.dell.c...tomer_id=RC1078530&fb=1&l=el&oc=WT15001&s=PAD

***είχα πρόσφατα μια εμπειρία επισκευής laptop, 2' αναμονής στη γραμμή, δίνω serial number, courier στο χώρο μου την επομένη, σε 4 ημέρες παράδοση όλα CABA και δώρο μια εβδομάδα καθημερινή αφύπνιση απο μία υπάλληλο της εταιρείας με φωνή ...a la Liza Minelli.

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Tο θέμα για μένα τουλάχιστον, δεν είναι η σχέση τιμής - χαρακτηριστικών, και δεν είναι υπεκφυγή αυτό, πίστεψε με, αλλά η σχέση ...δογματισμού γνώμης - ανεπίδεκτου αμφισβήτησης και με την άγνοια σε ρόλο επίκουρου

Οκ μπορεί μερικές φορές να είμαι παραπάνω ένθερμος από όσο πρέπει :redface:
Μα αν δεν είναι το θέμα μας το κλάσμα τιμής/χαρακτηριστικών τότε πως θα στρέψουμε
την κάνη (ή το δίχτυ μας) στο μακμπουκ ή το ξαογηφυιιγ-2830 ;
Προς ποια κατεύθυνση θα βασιστεί η κρίση μας;

Δεν μπορείς όμως, να επικαλείσαι την άγνοια και το δογματισμό μου γιατί έχω καλή γνώμη -εκπεφρασμένη σε ουκ ολίγα ποστ - και για άλλες μάρκες όπως της Dell και ορισμένων Toshiba.


διότι όταν αρχίζει κάποιος - όλως τυχαίως από το δικό σας "στρατόπεδο" - :whistle: με δηλώσεις... "Άμα έχεις τα χρήματα δεν το συζητάμε καν", πιστεύω ότι αν η συνέχεια ήταν κάπως έτσι πχ ...."τι να τα κάνεις τα λεφτά, άμα δεν έχεις φράγκο" , δεν θα μείωνε στο ελάχιστο την ποιότητα της συζήτησης!

Μιλάς για στρατόπεδα
άρα στον καθρέφτη που μαρτυρά τον φανατικό
η μουτσούνα σου σε πρώτο πλάνο
κι απλώς γυρνάς τον καθρέφτη αντίθετα
γιατί το είδωλο δε συμφέρει στη συζήτηση. :mad:

Τα mac φορητά δεν είναι πια απλησίαστα σε τιμές όπως την εποχή των g4.
Άλλωστε δε μιλάς με νεόπλουτο θεσιθύρα αλλά με προλετάριο άνεργο :redface:

Άρα η μπολνταρισμένη ειρωνεία κάνει μπλουμ. :)

Και σίγουρα για κάποιον υποψήφιο αγοραστή φορητού στοιχεία όπως το άψογο και εξαιρετικά εύχρηστο λειτουργικό (MacOs), το design, η αυτονομία, το εκπληκτικά μικρό βάρος, το ότι δεν έχεις καλώδια με ένα imac κ.α, είναι ζητούμενα,
που για εναν pca (δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά, αλλα μιλάω γενικά για ανθρώπους με παρωπίδες) ειναι δύσκολο να τα εμπεδώσει γιατί έχει μάθει στο δύσχρηστο περιβάλλον των Win και επειδή έμαθε να τα βγάζει πέρα μ'αυτό το βαφτίζει εύχρηστο από συνήθεια.

Είναι θέμα βιωματικό καθαρά, Άγγελε..


Όμως, αφού επιμένεις για αντιπροσφορά, σε παραπέμπω εδώ ---> https://www1.euro.dell.com/gr/el/gen/df.aspx?refid=df&s=gen

Καλό το βοστράκι,
αλλά από οθόνη;

Λίγο κακορίζικες οι φθηνιάρες dell μπροστά στη θαυμάσια 27άρα HD της Αpple...

Από hardware, μια χαρά το βρίσκω.
Τιμή; (με display ίδιων ιντσών)

Για να μην ψάχνεις άδικα η αντίστοιχη σε ίντσες της Dell είναι
αυτή: https://www.euro.dell.com/gr/el/busi...x?refid=monitor-dell-u2711&s=bsd&cs=RC1078530

Τιμούλα: 1100 ντόλαρς.

Κάνε τώρα τη σούμα μαζί με τη κεντρική μονάδα. Λολ.
Πάρε κάποιον αντιπρόσωπο της Dell και πες τους ότι θες το Vostro μαζί με την ultra sharp 30'' (ή 27)
και ζήτα του μια προσφορά.

Σε παρακαλώ......σε παρακαλώ;;;;;;

Έτσι για να προστατεύουμε τα κλάσματα από τους...υπολογιστές των κλασμάτων. :)
Δεν μας νομιμοποιεί καμιά αρνητική προκατάληψη να παραποιούμε τα δεδομένα
χάριν εντυπώσεων.

Ακριβά τα Apple, ε? :P

Δεν πείθετε ούτε το δαιμόνιο μέσα σας. :whistle:

να ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ EΣΥ τι χρειάζεσαι, μέσα από λίστα ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ υλικών και soft, με ΕΓΓΥΗΣΗ DELL*** και όχι επιλογές από κατσαβιδοφόρους συναρμολογητές τύπου ... ή frankestein σφραγισμένα "πακέτα" jobs!!! ;)


Βρε άγγελε τι φρανκεστάϊν και περέ και μπουνιουέλ μπαμπλοφουσκίζεις; :confused:

Είναι γνωστό πως οι φορητοσκελετοί που φορούν σήμερα από ντελ και βάιο μέχρι τοσίμπα
είναι πατέντες της Apple από την εποχή των πρώτων μακμπουκ.

όσο για την εμφάνιση των vista και τώρα των win7 είναι
απομίμηση περιβάλλοντος mac Os.

Τι καθόμαστε και διαλογιζόμαστε τώρα.

Δες τα πρώτα μακος και δες και τα windows7 και κρίνε μόνος σου.
Τα κοράκια κρώζουν έξω και μόνο εσύ δεν ακούς.

Μου αρέσει που βάζεις κεφαλαία στην εγγύηση λες και είναι το κεφαλαιώδες στην αγορά
ενός φορητού Η/Υ.
Οκ πάρε εσύ μια αγκιναροπατάτα επειδή σου δίνει 26 χρόνια εγγύηση
και να το αναβοσβήνεις καμιά δεκαριά φορές μέχρι να επικοινωνήσουν τα συστήματα
και να δεχθεί να μείνει αναμμένο.

ISO έχουν όλες μα όλες οι γνωστές στο χώρο της τεχνολογίας εταιρείες πλέον.
Χωρίς πολύ αυστηρές και εγκεκριμένες προδιαγραφές,
καμιά εταιρεία δεν μπορεί να σταθεί στο χώρο του ανταγωνισμού,
χώρια που υπάρχει νομικό πλαίσιο
το οποίο φυσικά και η Apple έχει προσυπογράψει
με υλικά φιλικότερα στο περιβάλλον,
για low power consumption και απαλλαγμένη από χρήση τοξικών υλικών
όπως υδράργυρος, αρσενικό, BFRs, και PVC
καθώς επίσης και χρήση ανακυκλώσιμων υλικών όπως το αλουμίνιο και το γυαλί :)


Ρίξε και μια ματιά σ'αυτό:

The EPEAT Gold rating.
Through its innovative and environmentally friendly design, iMac has earned the highest rating of EPEAT Gold3. The Electronic Product Environmental Assessment Tool, or EPEAT, evaluates the environmental impact of a product based on how recyclable it is, how much energy it uses, and how itʼs designed and manufactured.
Καλύψαμε και το ISO;
Να γυρίσουμε σελίδα, χρουυυυτς.


Eίμαι πρέσβης της δυνατότητας επιλογών...:)

E όχι και δεν έχεις επιλογές με apple. (ε ρε τι ακούω ο δόλιος)

Έχεις δυνατότητα από 13,3ιντσο φορητούδι μέχρι υπολογιστή γραφείου με LED Cinema Display 30''.

Αλλά βέβαια αν θές κάτι μέτριο και φθηνό κάτω από 1.000 ευρώ,
φυσικό είναι να μην μπορείς να αγοράσεις το τελευταίο μακμπουκ προ
αλλά να βολευτείς με ένα ωραιότατο μακ μινι
που είναι μια καταπληκτική αγορά για όσους ψάχνουν κάτι εναλλακτικό του φορητού :)


Έτσι ε; Εύχομαι η γυναίκα σου να κολλήσει πάνω ακριβώς από το μαξιλάρι σου λογότυπα των win από τα 95 έως τα 7 !:tongue::tongue:

χαχαχαχα

Καλύτερα να μου έκοβε το αυτί και να το έβαζε στο dvd ενός Pc tower.
Αν ήμουν το μαξιλάρι θα πηδηχτιόμουν απ'το παράθυρο :D

Πάντως, και χωρίς καμία διάθεση κολακείας, το θεωρώ απώλεια να βρίσκεσαι ειδικά εσύ στο στρατόπεδο του μήλου!

Αν απαντήσω φοβάμαι ότι θα γίνει τράνσφερ στο
θέμα τα αντικείμενα δείχνουν στοιχεία της προσωπικότητάς μας
που διαφωνώ φωναχτά γιατί μετά από αυτό
δεν αργεί η μετακύλιση της κρίσης σε βάσεις ιδιοκτησίας
που είναι ο πιο ωμός και ηλίθιος ρατσισμός που συναντήθηκε
κι άντε να ξημερώσουμε μετά, αγγελίνο...:redface:

***είχα πρόσφατα μια εμπειρία επισκευής laptop, 2' αναμονής στη γραμμή, δίνω serial number, courier στο χώρο μου την επομένη, σε 4 ημέρες παράδοση όλα CABA και δώρο μια εβδομάδα καθημερινή αφύπνιση απο μία υπάλληλο της εταιρείας με φωνή ...a la Liza Minelli.

Πάλι καλά.
Το κακό θα ήταν να άκουγες καμιά Λουκά
να φωνάζει θάνατος στους απλάδες
φορώντας για κρεμαστό ένα i pod
και να κουνάει επιδεικτικά έναν XXL σταυρό
ξορκίζοντας κάθε τι στιβτζομπικό :clapup::clapup:

Οπότε να ξέρω την επόμενη φορά να πάρω Ντελ
για να ξυπνώ με κ@ύλες τα πρωινά.

Λίγο διαστημική η περιγραφή του support αλλά οκ, είπαμε, εγώ είμαι φανατικός με τα apple,
εσύ είσαι στα όρια του συννεφιασμένου ονειροπόλου με προφιλ αλεν DELL-on. :redface:


Κλείνω λέγοντας, ότι ειναι δύσκολο να περιγράψει κανείς τι σημαίνει να δουλεύει με μακ.
Δεν είναι μόνο δική μου διαπίστωση, αλλα μιλώντας με διάφορους switchers και μη, έλληνες και ιταλούς, καταλήγουμε στο παραπάνω συμπέρασμα.
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και το σημαντικό ειναι να μένει ικανοποιημένος με αυτές. Δεν έχει νόημα, ούτε χρειάζεται να προσπαθούμε να πείσουμε τους υπολοίπους.

Εκτός και παίρνουμε το κατιτίς σαν ντίλερς από σπίτι κι από φόρουμ. :redface: Εκεί αλλάζει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά, επειδή το έχω ξαναδεί το έργο:

1) Οι mac πλέον δεν ειναι σημαντικά ακριβότεροι απο επώνυμα ποιοτικά μηχανήματα pc. Και είναι άδικο να τα συγκρίνεις με οτιδήποτε ελληνικής συναρμολόγησης η acer. Επίσης αν μπει και το κόστος του λειτουργικού θα δειτε οτι δεν υπάρχει τόσο τεράστια διαφορά. Πέραν τουτου το mac σαν hardware (αν εξαιρέσεις το SMC chip) πλέον είναι pc, και άρα η πλατφόρμα του mac είναι και το λειτουργικό. Δεν θεωρώ δηλαδή ότι "έχεις mac" αν βάλεις windows με bootcamp. Έχεις μεν, αλλά όπου χρησιμοποιήσεις αυτό το επιχείρημα πρέπει να συνυπολογίσεις το πόσο άβολο είναι το reboot και το γεγονός ότι δεν τρέχουν ταυτόχρονα. Η επιλογή να πάρεις mac και να τον χρησιμοποιείς με windows ως main λειτουργικό υποθέτω ότι είναι και για το δεσμώτη πιο ειδεχθείς από το να πάρεις pc και δεν την εξετάζω καν.


2)
η apple πέρα από όσα ανέφερες, καταργεί και τη σκέψη!
Όχι, απλώς αυτός που δεν σκέφτεται είναι στο target group της apple και γι αυτό εξυπηρετείται σε βάρος του power user. Αυτό είναι κύριο design choice της apple: όταν πρέπει να διαλέξει μεταξύ της θείας Πουλχερίας και του power user o power user την πατάει. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχει τον power user σαν χρήστη στο μυαλό της, όπου μπορεί να συμφιλιώσει τις ανάγκες του με την Πουλχερία το κάνει, και είναι θαυμαστό το πόσο συχνά το καταφέρνει. Ορισμένες φορές όμως απλά πρέπει να βάλει προτεραιότητες.

Αυτό είναι καλό για την Πουλχερία, την αφήνει να έχει υπολογιστή και να βλέπει Mail και να γράφει στο forum με τις συνταγές για σπανακόπιτα παίρνοντάς μας τηλέφωνο πολύ λιγότερο. Για να γίνει κάποια πράγματα που θέλω να κάνει ο power user έχουν θυσιαστεί στο βωμό της Πουλχερίας. (Τα πράγματα αυτά ανεβαίνουν κατακόρυφα σε business περιβάλλον, αλλά ευτυχώς έχοντας επίγνωση του εαυτού τους πλασσάρονται σαν home conputers.)

Είναι λοιπόν αρκετά πράγματα που δεν κάνει η πλατφόρμα του mac, όσο προσφιλής κι αν μου είναι.
Δε γράφει σε NTFS (ενώ τα windows γράφουν σε ext3). Αυτό είναι βασικό και χωρίς λόγο μου έχει στοιχίσει ΠΟΛΫ κυνήγι.
χώρια που από τα μακ μια χαρά τρέχεις οποιοδήποτε λειτουργικό της MS με την επιλογή του bootcamp
ΟΧΙ!!(windows 7 32 bit παίζουν, έχει βγεί update)
Βρε αγόρι μου,
με apple παίζεις ό,τι παιχνίδι θέλεις.
Λόγω του παραπάνω όχι. Συν ότι και όσα παίζουν δεν είναι το ίδιο με το να εχεις windows γιατί δεν μπορούν να συνυπάρξουν με το υπόλοιπο pc αφού πρέπει να κανεις reboot.
που νομίζουν ότι δουλεύουν το υπέρτατο λειτουργικό
Ποτέ κανείς εδώ μέσα ή πουθενά στον κόσμο δεν νομίζω να χαρακτήρισε τα windows υπέρτατο λειτουργικό, και αν το έκανε να κάνει παραπέρα γιατί θα ρίξει ο Θεός φωτία και θα μας πάρουν τα σκάγια.
που με μία μέση χρήση κρασάρει σαν γριά με εγκεφαλικό
Αυτό είναι χαρακτηρισμός που αρμόζει σε παλιότερες εκδόσεις windows σε σχέση με τις οποίες τα σημερινά windows είναι τέρας σταθερότητας. Πράγμα που σημαίνει ότι κολλάνε μόνο 58 φορές για κάθε φορά που κολλάει ο mac και όχι 380. Αυτό είναι αποτέλεσμα εν μέρη ενός άλλου desing tradeoff, του αυστηρού ελέγχου hardware και kernel level software (δηλαδή drivers).

Η apple έχει συγκεκριμένο hardware compatibility list για το οποίο το mac os έχει απο τη μάνα του drivers. Αυτό σημαίνει οτι δεν θα χρειαστεί ποτέ να αναζητήσω drivers, και ότι πολύ σπάνια θα κρεμάσει (α λα μπλέ οθόνη) χωρίς να έχει καεί κανα τσιπάκι. Σημαίνει επίσης ότι ο,τι hardware δεν εχει απο τη μάνα του απλά δεν παίζει (η αν παίζει δεν υποστιρίζεται, που είναι πολύ παρόμοιο). Ένας ταλαίπωρος που θα φτιάξει μια κάρτα δικτύου δεν έχει τρόπο να την κάνει να δουλέψει σε mac αν δεν του την "υιοθετήσει" η apple και ο χρήστης δεν έχει την επιλογή να την αγοράσει.
Η απάντηση της apple στο "θέλω drivers για το X hardware" είναι ένα χαρτάκι με το τηλέφωνο της dell, και αυτό γιατί η microsoft έχει την υποδομή του driver model και με αφήνει να γράψω τους drivers μου. To οποιο έχει να κάνει και με τις επιλογές μου όταν αγοράζω mac. Πάλι πρέπει να πάρω απο τα έτοιμα αντί να διαλέγω απο όλη τη γκάμα hardware. Ναι είμαι power user όταν θέλω hardware που δεν έχει από τη μάνα του και με έφαγε η Πουλχερία, όμως για κάποιους ειναι σημαντικό, και σε αυτούς η apple απαντά "να πάρεις dell".

Κι εγώ συμφωνώ οτι η BMW ειναι καλό αμάξι, αλλά για να το φορτόσεις σακιά τσιμέντο δε θες BMW θες φορτηγό. Δεν μπορούμε όλοι να είμαστε ικανοποιημένοι με το ίδιο προιόν. Εγώ έχω προτείνει mac σε πολλούς αλλά καταλαβαίνω οτι για μένα δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το ότι η Apple προτείνει Dell είναι σχήμα λόγου ή ότι υπάρχει κάτι τέτοιο; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά, επειδή το έχω ξαναδεί το έργο:
Οι mac πλέον δεν ειναι σημαντικά ακριβότεροι απο επώνυμα ποιοτικά μηχανήματα pc. Και είναι άδικο να τα συγκρίνεις με οτιδήποτε ελληνικής συναρμολόγησης η acer. Επίσης αν μπει και το κόστος του λειτουργικού θα δειτε οτι δεν υπάρχει τόσο τεράστια διαφορά. Πέραν τουτου το mac σαν hardware (αν εξαιρέσεις το SMC chip) πλέον είναι pc, και άρα η πλατφόρμα του mac είναι και το λειτουργικό. Δεν θεωρώ δηλαδή ότι "έχεις mac" αν βάλεις windows με bootcamp.

+666,7


πρέπει να συνυπολογίσεις το πόσο άβολο είναι το reboot

Όσο άβολο μπορεί να πεις ότι είναι να πατάς το power button
και καπάκι το κουμπί alt παρατεταμένα
μέχρι να σου "πετάξει" δυο εικονίδια, το ένα apple mac os και το άλλο Win
ή από το system preference επιλογή booting με win ή με mac OS.

Πόσο πιο απλό;
Άβολο γιατί;

Η δε φόρτωση του συστήματος γίνεται σε λιγότερο από 8 sec για το Os. :)


και το γεγονός ότι δεν τρέχουν ταυτόχρονα.

https://www.parallels.com/eu/products/desktop/


ΟΧΙ!!(windows 7 32 bit παίζουν, έχει βγεί update)

Γκαντέμη σε πιάνω λίγο σκουριασμένο.

Το λινκ σου είναι Last Modified: August 05, 2008, Article: HT1656

To επίσημο και πιο πρόσφατο (Last Modified: January 29, 2010, Article: HT1846): https://support.apple.com/kb/HT1846

Οδηγίες για εγκατάσταση: https://www.cybervaldez.com/ultimate...d-solutions-to-bootcamp-driver-problems/2009/



σακιά τσιμέντο

plz define...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Προς ποια κατεύθυνση θα βασιστεί η κρίση μας;
Εκείνης των προτεραιοτήτων, που διαφέρει από αγοραστή σε αγοραστή!

Δεν μπορείς όμως, να επικαλείσαι την άγνοια
Δεν αναφερόμουν στη δική σου, και πιστεύω το είχες καταλάβει αυτό!

Μιλάς για στρατόπεδα
Μιλάω για αρχική τοποθέτηση, που είναι χαρακτηριστική της νοοτροπίας....

mac φορητά δεν είναι πια απλησίαστα σε τιμές
Εγώ το γνωρίζω πολύ καλά αυτό, όπως κι εσύ άλλωστε, κάποιοι άλλοι που το χρησιμοποιούν ακόμη ως "επιχείρημα" του στυλ.... <όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια> σας χαλάνε την πιάτσα!!!!

Βρε άγγελε τι φρανκεστάϊν και περέ και μπουνιουέλ μπαμπλοφουσκίζεις;
E όχι και δεν έχεις επιλογές με apple. (ε ρε τι ακούω ο δόλιος)
Λέω, οι επιλογές που δεν έχουν να κάνουν μόνο ως προς το (όποιο) φιξαρισμένο μοντέλο της apple αλλά ούτε και σε άτλαντες, τέρατα που περιμένουν να απελευθερωθούν εκεί ψηλά στη Στουρνάρη και turbo X με 6πύρηνους (βάλεεεεε πράμααααααα κι ας πάρει φωτιά το οικοδομικό τετράγωνο) αλλά πιστοποιημένα μηχανήματα dell με την δυνατότητα να τα χτίσεις όπως θέλεις, μέσα φυσικά στα πλαίσια της συμβατότητας και αξιοπιστίας που σου προτείνουν ειδικοί και όχι τύποι με το κατσαβίδι στην κολότσεπη!

Μη μου μιλάς για ISO, άστο, έχω γνώση εκ των έσω... Τα καδράκια με την πιστοποίηση στους τοίχους είναι σαν το σ αγαπώ, όλοι το λένε, ελάχιστοι το εννοούν!

Αν απαντήσω φοβάμαι ότι θα γίνει τράνσφερ στο θέμα τα αντικείμενα δείχνουν στοιχεία της προσωπικότητάς μας
Όχι...; Μα πάνω ακριβώς σε αυτό είναι χτισμένη όλη η στρατηγική προώθησης των προϊόντων της μαμάς apple!!!!!!!!!!!!!!

Κλείνω λέγοντας, ότι ειναι δύσκολο να περιγράψει κανείς τι σημαίνει να δουλεύει με μακ.
Το πιστεύω απόλυτα αυτό και σ ευχαριστώ που δεν βαρέθηκες για ακόμη μια φορά να υπερασπιστείς το...μήλο σου, με τον δικό σου, ιδιαίτερα μοναδικό τρόπο!:)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχει τον power user σαν χρήστη στο μυαλό της, όπου μπορεί να συμφιλιώσει τις ανάγκες του με την Πουλχερία το κάνει, και είναι θαυμαστό το πόσο συχνά το καταφέρνει. Ορισμένες φορές όμως απλά πρέπει να βάλει προτεραιότητες.

Αυτό είναι καλό για την Πουλχερία, την αφήνει να έχει υπολογιστή και να βλέπει Mail και να γράφει στο forum με τις συνταγές για σπανακόπιτα παίρνοντάς μας τηλέφωνο πολύ λιγότερο. Για να γίνει κάποια πράγματα που θέλω να κάνει ο power user έχουν θυσιαστεί στο βωμό της Πουλχερίας. (Τα πράγματα αυτά ανεβαίνουν κατακόρυφα σε business περιβάλλον, αλλά ευτυχώς έχοντας επίγνωση του εαυτού τους πλασσάρονται σαν home conputers.)

Είναι λοιπόν αρκετά πράγματα που δεν κάνει η πλατφόρμα του mac, όσο προσφιλής κι αν μου είναι.
Δε γράφει σε NTFS (ενώ τα windows γράφουν σε ext3). Αυτό είναι βασικό και χωρίς λόγο μου έχει στοιχίσει ΠΟΛΫ κυνήγι.
ετσι μπραβο..
αυτο καταλαβα και εγω απο οτι διαβασα σε αρθρα...ο ψαγμενος -τεχνικος χρηστης δεν ειναι τοσο για apple...οι apple ειναι προσανατολισμενοι στον πιο απλο χρηστη που πηγαινει σε ενα μονοπατι χωρις να ρωταει πολλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Όσο άβολο μπορεί να πεις ότι είναι να πατάς το power button
και καπάκι το κουμπί alt παρατεταμένα
μέχρι να σου "πετάξει" δυο εικονίδια, το ένα apple mac os και το άλλο Win
ή από το system preference επιλογή booting με win ή με mac OS.

Πόσο πιο απλό;
Άβολο γιατί;
Είναι άβολο, ειδικά δεδομένου ότι το ένα OS δεν βλέπει τα αρχεία του άλλου.
Πρέπει να ξαναστήσεις απο την αρχή ΙΜ (και να σπάσεις τα logs στα δύο λειτουργικά γιατι θα σου μιλάνε και στα δύο), mail με το ένα λειτουγρικό να μη τα σβύνει, και μετά να προσέχεις να κανεις και forward στον εαυτό σου ό,τι mail στελνεις απο το αλλο για να το έχεις στο αρχείο, να πληρώσεις office 2 φορές γιατί είναι διαφορετική η άδεια, να εγκαταστήσεις δικτυακά utilities 2η φορά και να θυμάσαι ότι αλλαγή κάνεις στο ένα να την κάνεις και στο άλλο. Και πάλι θα κανεις 27 reboot τη μέρα κάθε φορά που θα ανακαλύπτεις οτι το αρχείο που ψάχνεις είναι στο άλλο λειτουργικό και να το στείλεις mail στον εαυτό σου ή θα στήσεις NAS (και όχι εξωτερικό δίσκο εκτώς αν θές να την πατήσεις με το χρέπι - FAT που κάνει ένα στα τρία αρχεία corrupt). Κάθε φορά που κάνεις reboot πρέπει να κλείσεις όοολα τα ανοιχτά files, file transfers, voip calls, παιχνίδια (που αν είσαι τυχερός μπορείς να τα σώσεις και δεν θα σε πάρουν τηλέφωνο να σε βρίσουν επειδή ξεlogαρες και ψοφήσαν οι υπόλοιποι) καθώς και το Sex and the City που streamαρει η αδερφή σου στο set top box.

Έχεις και την επιλογή virtual machine (parallels) όπου δεν μπορείς να παίξεις παιχνίδια και να ακούσεις ήχο όμως.

Η δε φόρτωση του συστήματος γίνεται σε λιγότερο από 8 sec για το Os.
Που σημαίνει οτι ο μέσος όρος boot time είναι μονό 2 μισι λεπτά και 4 δευτερόλεπτα... Με τον πόνο μας παίζεις;

χώρια που από τα μακ μια χαρά τρέχεις οποιοδήποτε λειτουργικό της MS με την επιλογή του bootcamp
ενώ τελικά τρέχουν τα 7 και 64 bits η απάντηση είναι όχι.
Ναι οι περισσότεροι δε θελουν κάτι άλλο.. είπαμε είναι η "κλασσικοι χρήστες" που έχουν προτεραιότητα.

plz define [σακιά τσιμέντο]...
Με σειρά "χτυπητότητας"

Δε παίζει το CD του conn-x!!! Επίσης μέχρι πρίν 3 χρόνια όταν έπαιρνες τον ΟΤΕ και τους έλεγες οτι έχεις mac σου λέγανε οτι δεν υποστιρίζονται παρα μονο windows και το conn-x δεν παίζει με mac.
Έχω πλήρη επίγνωση του ποιός φταίει εδώ, αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχεις με τον mac είναι διάφοροι που θεωρούν τα windows είναι σφυρηλατημένα στη rom κάθε μητρικής με σφυρί και καλέμι κατά την κατασκευή του bios.

Μου φερε ο κολλητός μου τον εξωτερικό του δίσκο να του δώσω όλο μου το anime, και έχει NTFS.
Επίσης αν πάω εγώ το φορητό δίσκο μου..
Επίσης άμα μου καεί ο mac δεν μπορώ να τον βάλω στο pc του κολλητού μου και να πάρω τα αρχεία μου.

Θέλω να τρέξω το visual studio (που στο σκευτομαι αν πρέπει να το βάλω γιατι τα devtools για mac θελουν mac υποχρεωτικά)
Θέλω να τρέξω κάποιο απο τα proprietary devtools που ΔΕΝ ειναι της microsoft αλλά της siemens, ABB, altera, xilinx, facom, atmel, cadence (ναι οι μισοί ειναι hardwareαδες που δεν μπορούν να φτιάξουν drivers).

Θέλω να τρέξω το συγκεκριμένο vpn client, sftp server, εφαρμογή για το συγχρονισμό του κινητού (όχι δεν εχω iphone), custom network authentication παπαροεφαρμογούλα, custom εφαρμογή για το πολύμηχάνημα, driverακι για το πολύμετρο η τον logic analyzer, virtual serial port driver, protocol sniffing εφαρμογή για το δίκτυο ,προγραμματάκι που στέλνει fax απο το modem ή το λίγο περίεργο voip application και δεν υπάρχει. Αυτός με τον οποίο μιλάω για το θέμα έχει αποφασίσει να αγνοήσει την ύπαρξη άλλων λειτουργικών.

Για τον A η B λόγο θέλω να διαλέξω hardware που δεν προσφέρεται με το mac:
Θέλω ντε και σων AMD γιατι το optimization του συγκεκριμένου πράγματος μου δίνει 2% througpout παραπάνω.
Eίμαι παρανοικός και θέλω hardware ακομα καλύτεων προδιαγραφών απο του mac, fanless, low power, ανθεκτικότερο, μικρότερο / μεγαλύτερο σε μέγεθος είτε γιατί το θέλω για το περίπτερο ή γιατί έχω ένα σκασμό δίσκους για να βάλω μέσα, ή απλά κάτι που να έχει ελπίδα να τρέχει σε 10 χρόνια. To πιο απλό είναι οτι έχει server και έχει ΕΝΑΝ. ΕΝΑ chassis, 1U. Αν θελήσεις να του βάλεις κάτι μεσα τέρμα.
Και στην τελική, δε μου αρέσει το άσπρο χρώμα, θέλω μαυροκόκκινη θήκη με παράθυρο να φαίνονται τα neon - illuminated άντερα του pcιου. Θέλω να βάλω την ατομική μου σφραγίδα ακόμα και με κίνδυνο να κάνω το pc μου τελείως σκατα. Η apple ενώ καταλαβαίνει το πόσο σημαντική είναι η εξωτερική εμφάνιση και το design αρνείται την ατομικότητα του κάθε χρήστη.

Θέλω hardware που δεν έχει προβλέψει η apple να μπαίνει και άρα δεν είναι στο HCL, όπως GPS, video capture card, περίεργες κάρτες δικτύου που έχουν άλλα μέσα (coaxial, ινες), port replication, tcp/IP acceleration η απλά άλλα πρωτόκολλα (LON,profibus, optoisolated rs-232 /485 για να τρέξει modbus πανω, zigbee, jtag). Raid controllers, watchdog timers, άλλη κάρτα γραφικών από αυτή που παίρνει, αναπτυξιακές πλακέτες και dev kits για hardware, data aquisition hardware . Γενικά βλέπω κάτι στη στουρνάρη, έστω τη USB ποδαρομασαζιέρα, συσκευή αρωματοθεραπίας και κουνουποδιόχτη (είναι μία συσκευή), την πάω σπίτι και δεν παίζει λόγω της αδυναμίας υποστήριξης.

Δεν είμαι εναντίον του mac, τον έχω συστήσει σε πολλούς. Απλώς καταλαβαίνω ότι δεν είναι το ultimate pc, έχουν γίνει tradeoffs και design choices διαφορετικά απ ότι στα pcs και κρίνω κάθε περίπτωση ξεχωριστά ανάλογα με τις απαιτήσεις του εκάστοτε χρήστη.
PS: το google Με παρακολουθεί, μου βγαλε διαφήμηση της casepro μολις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και στην τελική, δε μου αρέσει το άσπρο χρώμα, θέλω μαυροκόκκινη θήκη με παράθυρο να φαίνονται τα neon - illuminated άντερα του pcιου. Θέλω να βάλω την ατομική μου σφραγίδα ακόμα και με κίνδυνο να κάνω το pc μου τελείως σκατα. Η apple ενώ καταλαβαίνει το πόσο σημαντική είναι η εξωτερική εμφάνιση και το design αρνείται την ατομικότητα του κάθε χρήστη.
ωραιος..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παρόλο που συμφωνώ μαζί σου απόλυτα, μήπως αυτά που περιγράφεις δεν είναι πλεονεκτήματα των Windows αλλά πλεονεκτήματα του λειτουργικού με τους περισσότερους χρήστες;
Δλδ αν το 80% των χρηστών είχαν Apple τότε αυτά τα πλεονεκτήματα δεν θα τα είχε η Apple;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top