Μανούλα....

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Με μια έγκαιρη προγεννητική εξέταση που γίνεται στη 10-12η εβδομάδα της κύησης είναι δυνατόν να εξακριβωθεί αν το παιδί πάσχει από τη βαριά μορφή της νόσου ή όχι. Στη συνέχεια, αν το έμβρυο είναι βέβαιο ότι θα νοσήσει, δίνεται η δυνατότητα στους γονείς να διακόψουν την κύηση. Τέτοιες εξελιγμένες μέθοδοι προγεννητικής διάγνωσης αλλά και η αρωγή της πολιτείας μέσω της ενημέρωσης των υποψήφιων γονέων είχαν ως αποτέλεσμα τη μείωση στη χώρα μας των γεννήσεων παιδιών με μεσογειακή αναιμία (δέκα παιδιά το χρόνο).


είναι η εξέταση που θα κάνω εγώ την Τρίτη ;)
δίχνει λοιπόν αυτό καθώς και ένα σωρό άλλες πιθανές σοβαρές ή μή, βλάβες :)
Και ναι.... σαφως και είναι καλύτερα να κάνεις μια εκτρωση στη 12η-13η εβδομάδα αν κάτι δεν πάει καλά, απ το να κάνεις τεχνιτό τοκετό στον 5ο μήνα αν τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης δεν βγουν καλά, ή απ το να γεννησεις κανονικά και να ειναι ένα άρρωστο παιδί... :/:

επίσης δεν θεωρώ ότι υπάρχουν offtopic.... τελικώς εδώ μέσα μπορούμε να μιλάμε για θέματα εγκυμοσύνης και τοκετού....
αντε να γίνουμε πολλές οι μανούλες :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δεν ήθελα να γράψω πουθενά αλλού πρώτα, παρά μόνο σε αυτό το θέμα:

κουεδίνι μου, να σε έχει ο θεός καλά, εσένα και το αγέννητο ακόμα μωάκι σου:D
καλή λευτεριά και με έναν πόνο (και δε θα κάνεις και επισκληρίδιο κακομοίρα μου..εκεί να σε δω:P)
η κάμερά μου στις υπηρεσίες σου. Βάλε τον Αργύρη να βιντεοσκοπεί από πίσω, θα είναι τρέλα να τα βλέπει αυτό το παιδάκι σου όταν μεγαλώσει:D


σε φαντάζομαι χαζομαμά και μου'ρχονται γέλια.
σε φαντάζομαι χαζομαμά και συγκινούμαι, γιατί ξέρω ότι είσαι ευτυχισμένη.

έχω μια απορία


ελπίζω να μου τη λύσεις





η peugeut βγάζει καρότσι μωρού?:bleh::hehe::bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν ήθελα να γράψω πουθενά αλλού πρώτα, παρά μόνο σε αυτό το θέμα:

κουεδίνι μου, να σε έχει ο θεός καλά, εσένα και το αγέννητο ακόμα μωάκι σου:D
καλή λευτεριά και με έναν πόνο (και δε θα κάνεις και επισκληρίδιο κακομοίρα μου..εκεί να σε δω:P)
η κάμερά μου στις υπηρεσίες σου. Βάλε τον Αργύρη να βιντεοσκοπεί από πίσω, θα είναι τρέλα να τα βλέπει αυτό το παιδάκι σου όταν μεγαλώσει:D


σε φαντάζομαι χαζομαμά και μου'ρχονται γέλια.
σε φαντάζομαι χαζομαμά και συγκινούμαι, γιατί ξέρω ότι είσαι ευτυχισμένη.

έχω μια απορία


ελπίζω να μου τη λύσεις





η peugeut βγάζει καρότσι μωρού?:bleh::hehe::bigarmhug


χαχαχαχαχαχαχα
σε ευχαριστώ παααααααααααααρα πολύ ντουλίνα μουυυυυυυυυυυ
:bigarmhug

και στα δικά σου όταν με το καλο το αποφασίσεις και είσαι έτοιμη μαζί με τον καλό σου :)


Για να σου λύσω την απορία....
οχι δεν έχει :(

αλλά............


έχει καρεκλάκι αυτοκινήτου :bleh:



:D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Να και ένα ευχάριστο νέο.. Με το καλό ρε ΚΕ.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Θα γίνεις μανούλα; Μπράβο!! Συγχαρητήρια! Εύχομαι τα καλύτερα για το ΚΕδάκι σου! :clapup:

Περιττό να πω πως μου ήρθε κεραμύδα η είδηση στην πρώτη μέρα της επιστροφής μου στο steki! :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Τόρρυ, αυτό που λες για την παλινδρόμηση αν η μητέρα έχει το στίγμα, πρώτη φορά το ακούω και αμφιβάλλω πως ισχύει.. Ξέρω πολλές γυναίκες που είχαν στίγμα (δεν είχε ο σύντροφός τους) και έκαναν κανονικά παιδί χωρίς κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα απ' όσο ξέρω δημιουργείται μόνο αν έχουν και οι δύο γονείς το στίγμα!
Ίσως δεν είμαι και 100% σίγουρη απλά ήξερα μια κοπέλα που είχε το στίγμα και δυσκολεύτηκε πολύ στις εγκυμοσύνες της! Βέβαια έκανε 3 παιδιά!:) Αλλά έχασε άλλα 7!:( Είχε φοβερό πείσμα ήθελε να κάνει μεγάλη οικογένεια!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Συγχαρητήρια κ από μένα!!:bigarmhug Να σας ζήσει!Γερό, δυνατό,πανέμορφο, πανέξυπνο, με πολύ ζωντάνια και ατελείωτες χάρες!!

Αν επιτρέπεται επισκληρείδιο γιατί δε θα κάνεις?Και τι ακριβώς είναι?γνωρίζω ότι είναι σαν κάπιο είδος τοπικής αναισθησίας ας πούμε:hmm: αλλά τίποτα περισσότερο..???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Συγχαρητήρια κ από μένα!!:bigarmhug Να σας ζήσει!Γερό, δυνατό,πανέμορφο, πανέξυπνο, με πολύ ζωντάνια και ατελείωτες χάρες!!

Αν επιτρέπεται επισκληρείδιο γιατί δε θα κάνεις?Και τι ακριβώς είναι?γνωρίζω ότι είναι σαν κάπιο είδος τοπικής αναισθησίας ας πούμε:hmm: αλλά τίποτα περισσότερο..???


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ καλή μου :)
επισκληρείδιο ΔΕΝ ξέρω ακόμα αν θα κάνω....
μπορεί να ειμαι πολύ τυχερή και ίσως δεν προλάβω καν :P
Η επισκληρείδιος ορθά γνωρίζεις ότι ειναι ένα είδος τοπικής αναισθησίας....
Τοπική τρόπος του λέγην γιατι σου νεκρωνει το σωμα απ τη μέση και κάτω :P
Οταν ξεκίνησε να χρησιμοποιήται σαν μέθοδος ήταν λίγο επιφοβη λόγω μη εμπειρίας και ανειδικευτου προσωπικού....
Δεδομένου οτι την κάνουν στην σπονδυλική στήλη στην μέση, υπήρξαν περιπτώσεις και ιστορικά και μόνιμη παράλυση :/:
Βεβαια πλέον δεν υπάρχουν τέτοια περιστατικά... κάποτε ο κόσμος πεθαινε κι απο αμυγδαλές ;)

Για την ώρα λοιπόν δεν ξέρω αν θα την κάνω...
Αρχικα ξεκινάω με το σκεπτικό οτι θελω να βιωσω τον τοκετο καθώς και τους πονους του... βέβαια αυτα ισως ειναι φρουδες ελπιδες και να μην αντέξω και να ζητήσω να μου χωσουν την ενεση :P
Θα δειξει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν κάποια στιγμή δεν αντέξεις τους πόνους μπορείς να κάνεις επιτόπου επισκληρήδιο; Ή πρέπει να το ξέρεις απο πρίν;
Γιατί εγώ (που υπόλογίζω να κάνω παιδιά μετά τα 28, αν και αυτά δεν μπορείς να τα υπόλογίσεις αλλά τότε θα προτιμούσα, και όταν λέω μετά τα 28 δεν εννοώ 28, εννοώ 28-36. Η μητέρα μου στα 32-33 με έκανε :)) απο τώρα το σκέφτομαι αυτό με τον πόνο! Βέβαια μέχρι τότε μπορεί να υπάρχει και άλλη μέθοδος... Απο την άλλη θα ήθελα να δω πως είναι έστω και για λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Πώς πήγε η εξέταση?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καλα τα αποτελεσματα Κουε; θα ερθει γερος ο μπεμπης (η η μπεμπα)
Να ρωτισω κατι ασχετο, επισκληριδιο τι ειναι και το λετε συνεχια και δεν καταλαβενω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
για ρώτα τον μπαμπά σου:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατι τον μπαμπα μου; Εγω θα τον ρωτισω αλλα γιατι να μην τα μαθω απο μια γυναικα που τα ξερει καλυτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πολύ φοβάμαι ότι παρων thread πρεπει να κλειδωθεί....
Δυστυχώς τα πράγματα δεν πήγανε όπως θα θέλαμε κι όπως ελπίζαμε....
Βρέθηκε κάποιο ελλάτωμα στο μωρό, το οποίο δεν του έδινε τη δυνατότητα να ζήσει ....

Είμαι καλα σωματικά και σύντομα θα είμαι καλα και ψυχολογικά
Οταν θα ειμαι σε θεση θα σας πω περισσοτερο....
Για την ώρα σας παρακαλώ... μην με ρωτάτε :)

Πάντως χαιρω άκρας υγειας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top