Τραπέζι σε εκλεκτά πρόσωπα

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
λοιπόν παιδάκια μου το σαββατο το βραδυ εχω καλεσει κοσμο σπιτι και θα μαγειρέψω!! θέλω να πάνε όλα τέλεια και να τους αρέσουν όλα! έχω αποφασίσει και το μενού:

κρεατόπιτα (με κιμά μιαμ μιαμ)
τορτελίνι στο φούρνο ογκρατέν (με λαιτ κρέμα γάλακτος, πάντα γιατί είμαστε και στη συντήρηση μην το ξεχνάμε αυτό :P)
πατάτες ψητές με τυρί (συνταγή της μαμάς)
σαλάτα.

πως σας φαίνεται? και για γλυκό κορμό!!
για πείτε καμιά άλλη ιδέα έτσι για να πάρω συμβουλές...

φιλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εχμ..... πόσα άτομα θα είσαστε?
και χωρίς να θέλω να σε στεναχωρίσω εμένα μου φαίνονται λίγα αυτά...
βέβαια εγώ είμαι γενικά άτομο της υπερβολής στο μαγείρεμα για κόσμο αλλά προσωπικά θα έφτιαχνα πολύ περισσότερα πράγματα :redface:


Συνήθως φτιάχνω
  • 2-3 είδη σαλάτες
  • 1 ή 2 είδη κρέατος (ένα με κόκκινη σάλτσα κι ένα με λευκή) συνοδεία από πατάτες ή ζυμαρικά ή ρύζι
  • οπωσδήποτε κανα δυο πιάτα από κάτι που θα μπορεί να φάει κάποιος που δεν τρώει κρέας... πχ σουφλέ μπρόκολο και κανα ρυζότο ή το τορτελίνι που λες
  • και αν έχω και πολύ κόσμο... χτυπάω κι ένα ταψί παστίτσιο έτσι για να γουστάρουμε :redface:
επιπλέον... το σημαντικό είναι το πως θα είναι στημένο και θα παρουσιαστεί το φαγητό... ο μπουφές δλδ που θα σερβιριστούν :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Ναι σίγουρα 2 ή και παραπάνω διαφορετικές σαλάτες (π.χ. μια με τόνο και μαρούλι και μια απλή τοματοσαλάτα - αναλόγως τι αρέσει στους φίλους σου).
Ένα ζυμαρικό σίγουρα (έχεις τα τορτελίνια)
Η κρεατόπιττα καλή ιδέα.
Ίσως ρυζάκι με κρέας (λεμονάτο ή κοκκινιστό)
Και βέβαια ένα γλυκό (κάτι που να αρέσει στους περισσότερους, π.χ. ένα κέικ σοκολάτας ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Ολοι και ολοι θα ειμαστε 6 ατομα, δεν ειναι μεγαλος αριθμος ε?
Για τις σαλάτες έχετε δίκιο, μπορει να φτιάξω μια πράσινη και μια ντοματοσαλάτα.
Το γλυκο το εχω ρυθμίσει κορμό θα έχω, πωπω παιδιά μου ανοιξε η ορεξη! μπορεί να πετάξω και κανά κεμπαμπ η κατι παρόμοιο!
θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα

φιλουρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
κανένα ψαράκι δεν παίζει; :D
επίσης, τί κρασί θα χεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
ψαρακι δεν αρεσει σε κανεναν απο την παρεα. κρασακι κοκκινο χατζημιχαλη απο τα καλυτερα!! αχ ωραια θα ειναι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Το κρασί το Viscanto το ξέρετε; Σε όποιον αρέσουν τα γλυκά κρασιά, όπως εμένα, είναι ΤΕ-ΛΕΙ-Ο. Αλλά με ρέγουλα γιατί βαράει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αψογο ειναι το vinsanto, αλλα ΠΟΛΥ γλυκο για φαγητο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εμένα πάλι μου φαίνονται πάρα πολλά δλδ μια χαρά.
Αν έπρεπε να κάνω τραπέζι θα πήγαινα σε κανά εστιατόριο

Eίμαι γυνάικα για σπίτι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
6 ατομα...νορμαλ....ήηηη "καλοι παικτες" ; :P (εχει σημασια). Μια μερα ημουν με τον αδερφο μου και 2 "καλους παικτες" σε μια ταβερνα και φαγαμε 4 χοιρινες με πατατες, 36 μπιφτεκια με πατατες και 15 κοκακολες.

Χμ...πρεπει να το σπασουμε το ρεκορ εχει μεινει πολυ καιρο...

Παντως σταματηστε τωρα τις πολλες περιγραφες , θα φαμε την οθονη !

Παντως phyllis θα προτεινα οπωσδηποτε μια ζουμερη σαλατα, γιατι τα υπολοιπα φαγητα ειχε σχετικα στεγνά. Το κεμπαμ καλη ιδεα, κι αμα μπορεις να κανεις γιαουρτλου , ακομα καλυτερα (νταξει τωρα σου βαζω δυσκολα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, το Vinsanto δεν είναι για φαγητό, με τίποτα.
Έχετε κόκκινο κρασάκι ή μπίρα, με τα κρέατα, αλλά μετά μπορείς να βγάλεις μόνο για το επιδόρπιο το Vin Santo...
Μμμμ, με μπισκοτάκια Cantucci... γιάμι! :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς αισθηματικό πρόβλημα... Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι... :redface:

Έχω υποσχεθεί στον καλό μου ότι θα του μαγειρέψω μία μέρα- παρότι οι σχέσεις μου με την κουζίνα δεν είναι και οι καλύτερες! (Δεν με τραβάει η κουζίνα, παρότι δε μαγειρεύω άσχημα...) Τι προτείνετε να του φτιάξω για να τον ευχαριστήσω; Το σκέφτομαι μέρες και δε μπορώ να καταλήξω σε κάτι εύκολο, που να μη χρειάζεται άπειρο χρόνο προετοιμασίας και να βγει καλό... (Αν και για κάθε ενδεχόμενο λέω να έχω το τηλέφωνο καμιάς πιτσαρίας πρόχειρο! :whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι του αρέσει και τι ξέρεις να κάνεις εσύ;
Κατ' αρχήν υπάρχει νομίζω ένα θέμα γι' αυτό, από το Hamsteraki...
Αλλά εγώ θα 'λεγα:
1. Σαλάτα με μαρούλι και ρόκα, φέτες παρμεζάνας, καρύδια, μήλο και σως μπαλσάμικο.
2. Φιλέτο κοτόπουλο μαριναρισμένο σε μουστάρδα ή σε μπαλσάμικο και θυμάρι. Το σωτάρεις σε αντικολλητικό τηγάνι και αφού κάνει πέτσα, προσθέτεις μία κούπα νερό με έναν κύβο αρωματικών μέσα.
Δίπλα ρυζάκι άγριο...
3. Και/αλλιώς: πολύ λεπτές φέτες πατάτα σε ένα ταψί, μπόλικο κρασί, λίγη κρέμα γάλακτος, και στο φούρνο! Λίγο πριν ετοιμαστεί, τριμμένο τυρί από πάνω και στο γκριλ... Τέλειο!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά στο Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις, είναι πολύ πιθανόν να βρεις κάτι κι εκεί. Κατά τα άλλα ξέρω πως οι άντρες εντυπωσιάζονται με τα απλά πιάτα, που όμως έχουν σερβιριστεί ιδιαιτέρως.. να βάλεις λοιπόν οπωσδήποτε κεριά στο τραπέζι, ωραίες χαρτοπετσέτες (ακόμα και πανάκια αν έχεις ;) ), ποτήρια κρασιού και να φροντίσεις λίγο την διακόσμηση των πιάτων πχ αν φτιάξεις κάτι με ρύζι να το σερβίρεις, χρησιμοποιώντας ένα μικρό μπολάκι, οπότε να κάνει σχέδιο και γύρω γύρω προσεκτικά να βάλεις το κρέας/κοτόπουλο κλπ.

Δείχνει μεράκι και είναι ο πιο εύκολος τρόπος, ακόμα και το πιο απλό πιάτο γίνεται φανταστικό! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς αισθηματικό πρόβλημα... Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι... :redface:

Έχω υποσχεθεί στον καλό μου ότι θα του μαγειρέψω μία μέρα- παρότι οι σχέσεις μου με την κουζίνα δεν είναι και οι καλύτερες! (Δεν με τραβάει η κουζίνα, παρότι δε μαγειρεύω άσχημα...) Τι προτείνετε να του φτιάξω για να τον ευχαριστήσω; Το σκέφτομαι μέρες και δε μπορώ να καταλήξω σε κάτι εύκολο, που να μη χρειάζεται άπειρο χρόνο προετοιμασίας και να βγει καλό... (Αν και για κάθε ενδεχόμενο λέω να έχω το τηλέφωνο καμιάς πιτσαρίας πρόχειρο! :whistle:)

ρίξε μπριζολίτσες με πατάτες στο φούρνο και θα είναι σούπερ ευχαριστημένος
φτιάξε και σαλατούλα, έχε και το κρασάκι σας, αγόρασε κι ένα γλυκάκι για μετά αν δεν θες να το φτιάξεις μόνη σου κι ολα καλα

οι άντρες δεν θέλουν ρύζια και γαρίδες και τέτοια για να εντυπωσιαστούν.... ως γνήσιοι αγρίκοι είναι οκ με 2 μπριζόλες χοιρινές... αν δε είναι και παϊδάκια, ακόμα καλύτερα :P

εναλλακτικά, αν σου φαίνεται "λίγο" το θέμα μπριζόλα, μπορείς να το κάνεις με ένα μικρό μπουτάκι αρνάκι στο φούρνο με πατάτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
κάνε καμία συνταγή με ψητά λαχανικά!

η παράδοσή μας έχει μπόλικες...ο τσελεμεντές ακόμα περισσότερες...ξεφεύγουν από το καθιερώμενο...και είναι απίστευτα γευστικές!

ixic_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αχ σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις απαντήσεις σας! Πραγματικά δεν ήξερα ποιον να ρωτήσω γι' αυτό το θέμα- αν το έλεγα στους φίλους μου δε νομίζω να το έπαιρναν σοβαρά, μάλλον θα με πείραζαν... (αν και νομίζω ότι ο καθένας θα ήθελε να του κάνει μία τέτοια έκπληξη η κοπέλα του... :redface:)

οι άντρες δεν θέλουν ρύζια και γαρίδες και τέτοια για να εντυπωσιαστούν.... ως γνήσιοι αγρίκοι είναι οκ με 2 μπριζόλες χοιρινές... αν δε είναι και παϊδάκια, ακόμα καλύτερα :P

εναλλακτικά, αν σου φαίνεται "λίγο" το θέμα μπριζόλα, μπορείς να το κάνεις με ένα μικρό μπουτάκι αρνάκι στο φούρνο με πατάτες

Ο συγκεκριμένος έχει αδυναμία σε ιδιαίτερες γεύσεις, ξένη κουζίνα περισσότερο... Γι' αυτό και προβληματίστηκα τόσο-αλλιώς κοτόπουλο με πατάτες και τη βγάζαμε καθαρή! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top