Το μωρό κοιμάται συνέχεια

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Μου έκανε τεράστια εντύπωση που έβλεπα ζητιάνες με μωρό στην αγκαλιά και ΠΑΝΤΑ τα μωρά αυτά κοιμόντουσαν, υποπτευόμουνα ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτά τα μωρά που κοιμούνται διαρκώς με κρύο ή ζέστη με βροχή ή ήλιο, αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ ...


Μιας και μιλάτε για το έγκλημα (που δικαίως σας σόκαρε ) της 22χρονης που πέταξε το μωρό της από το μπαλκόνι... αυτό το έγκλημα που το αντικρίζεται καθημερινά, αναρωτηθήκατε "Τι γίνεται εδώ βρε παιδί μου;" ....


Επειδή το άρθρο είναι αγνώστου και φυσικά δεν είναι δική μου έρευνα σας παραθέτω το κείμενο (εγώ προσωπικά προβληματίστηκα).


https://mimoupeisgr.blogspot.gr/2017/07/blog-post_25.html?m=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ όσες φορές πέτυχα ζητιάνα με παιδί, αυτό ήταν γύρω στα 2-3 και εμφανώς ξύπνιο γιατί έπαιζε με τα κέρματα ή κοιτούσε γύρω γύρω ή άπλωνε μόνο του το χεράκι. Δεν φαινόταν δηλαδή "μαστουρωμένο", ήταν ζωηρό.
Το είχα ξανακούσει αυτό που λέει στο άρθρο. Θα παρατηρήσω καλύτερα τον επόμενο καιρό να δω αν ισχύει η "μπίζνα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Πηγή: "Το άρθρο αυτό έχει κυκλοφορήσει στο facebook εδώ και μερικούς μήνες και ο συγγραφέας του είναι άγνωστος". Αυτό αρκεί νομίζω για να κρίνει ο καθένας και η καθεμία μας την αξιοπιστία του άρθρου.

Γενικά πάντως τα μωρά κοιμούνται πολλές ώρες, όσο πιο μικρό τόσο περισσότερες ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Χαρμάνης είμαι απ'τό πρωί, πάω για να ζητιάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Καλά τώρα...Είναι "κοινό μυστικό" ότι κάτι τα ποτίζουν.

Γενικά πάντως τα μωρά κοιμούνται πολλές ώρες, όσο πιο μικρό τόσο περισσότερες ώρες.

Έτσι σου είπαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Να κοιμάται το μώρο για να προλαβαινω να πηγαινω γυμναστηριο =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,810 μηνύματα.
Μπορεί "κάτι να τους δίνουν", αλλά ρε παιδιά, μήπως ένα μωρό καθεαυτό σαν οντότητα, "αξίζει" παραπάνω στη μαύρη αγορά (παιδιών, οργάνων και δεν ξέρω εγώ τι άλλο) από όσα έχει να βγάλει ένας επαίτης που το παριστάνει και καλά παιδί του και να το μαστουρώνει; :hmm:
Δηλαδή το θέτω σαν συνιστώσα ότι μπορεί εν τέλει να "μην συμφέρει" η μπισνα ή να είναι πολύ περιορισμένο φαινόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Πηγή: "Το άρθρο αυτό έχει κυκλοφορήσει στο facebook εδώ και μερικούς μήνες και ο συγγραφέας του είναι άγνωστος". Αυτό αρκεί νομίζω για να κρίνει ο καθένας και η καθεμία μας την αξιοπιστία του άρθρου.

Γενικά πάντως τα μωρά κοιμούνται πολλές ώρες, όσο πιο μικρό τόσο περισσότερες ώρες.


Ναι τα μικρά παιδιά κοιμούνται παρά πολλές ώρες, είναι ήρεμα και δεν γκρινιάζουν καθόλου. Άλλωστε έχεις ακούσει κάποιον καινούριο γονιό να παραπονιέται ότι έχει χάσει τον ύπνο του; Όλα αυτα ότι μετά τον 1ο χρόνο είναι ζωηρά και θέλουν να εξερευνούν τα πάντα και δεν κάθονται ήσυχα στην αγκαλιά της μαμάς είναι ψέματα για να σε αποθαρρύνουν να κάνεις παιδιά. Πραγματικά απορώ για όσους δεν το έχουν παρατηρήσει δεν σας κάνει εντύπωση η αγγελική ηρεμία που έχουν αυτα τα παιδιά;Ακόμα και ήσυχο να είναι ένα παιδί σε αυτή την ηλικία δεν υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο ήσυχο που ΠΌΤΕ δεν θα κάνει κάτι να κουράσει την "μαμα" ζητιάνα. Αυτό ότι τους δίνουν ναρκωτικά για να είναι ήσυχα το έχω ακούσει εδω και πολύ καιρό για αυτό με αδειάζουν αυτές οι ζητιάνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Τα μωρά ξεκινούν με 16 ώρες ύπνου περίπου και όσο μεγαλώνουν αυτές μειώνονται. Μιλάμε δηλαδή για τα 2/3 της ήμερας. Δεν μού λέει κάτι όταν κάποιος ισχυρίζεται ότι όταν πέρασε δίπλα από μια ζητιάνα, το μωρό της κοιμότανε, και καταλήγει στο συμπέρασμα ότι μάλλον το ναρκώνει. Πού ξέρει δηλαδή τι κάνει τις υπόλοιπες ώρες το μωρό; Που ξέρει ότι δεν έκλαιγε 10 λεπτά πριν περάσει αυτός από δίπλα της; Και δη από τη στιγμή που η μαρτύρια δεν διευκρινίζει την ηλικία του παιδιού ώστε να ξέρουμε αν είναι φυσιολογικό να κοιμάται τόσες ώρες ή όχι. Δε θα έπρεπε επίσης να συνυπολογίσουμε το γεγονός οτι μιλάμε για μωρό ζητιάνας; Άρα μπορεί να μην έχει και την καλύτερη κατάσταση υγείας και να είναι μερικώς υποσιτισμένο, κάτι που με τη σειρά του να το καθιστά πιο αδύναμο και λιγότερο δραστήριο σε σχέση με άλλα υγιή μωρά/παιδιά της ηλικίας του;

Επίσης, ναι, έχω ακούσει γονείς να παραπονιούνται που έχουν χάσει τον ύπνο τους γιατί τα μωρά τους κλαίνε το βραδυ, τα τελευταία 2 χρόνια είχαμε 3 γέννες στο κοντινό μου περιβάλλον. Έχω δει όμως τις ίδιες μητέρες βόλτα με τα μωρά τους (περίπου 1 έτους) να κοιμούνται στο καροτσάκι γιατί ήταν κουρασμένα. Κάτι πολύ λογικό γιατί τα ερεθίσματα που λαμβάνουν σε ένα εξωτερικό περιβάλλον είναι πάρα πολλά οπότε τα κουράζουν, εννοώ πνευματικά/κοινωνικά οχι λόγω σωματικής άσκησης. Είτε λοιπόν θα γκρινιάξουν για να φύγουν, είτε αφού καθίσουν για λίγη ώρα σαν κοτόπουλο θα πάρουν έναν υπνάκο στο καροτσάκι.

Μετά, αν βασιστώ στα προσωπικά μου βιώματα έχω δει όλες τις περιπτώσεις: ζητιάνες με μωρά να κοιμούνται, να κλαινε, με παιδάκια να βαριούνται, να τρέχουν γύρω γύρω ή ζητιάνες να βάζουν τα παιδάκια τους να ζητάνε λεφτά και αυτές απλά να κάθονται πιο δίπλα και να τα προσέχουν. Οπότε, βάσει των εμπεριών μου δεν μπορώ να βγάλω κάποιο συγκεκριμένο και ασφαλές συμπέρασμα για το πόσο γενικευμένη είναι η κατάσταση με "τα μωρά που κοιμούνται".

Όλα αυτά που γράφω παραπάνω θεωρώ ότι είναι απλά λογικές σκέψεις μετά την ανάγνωση του κυρίως κειμένου και των σχόλιων. Καλώς ή κακώς, ούτε τα δικιά μου λόγια μπορούν να αποδείξουν κάτι (ότι δηλαδή δεν ισχύει αυτό που λέει το άρθρο), αλλά ούτε το "ειναι κοινό μυστικό" επιβεβαιώνει κάτι. Και σίγουρα το άρθρο δε βοηθάει αφού μοιάζει περισσότερο με εξιστόριση ενός αστικού μύθου που αναπαράγεται ανά κάποιες περιόδους (εγώ μάλλον το πρωτοδιάβασα πριν κανά 2 χρόνια), παρά με εμπεριστατωμένη έρευνα. Αν υπάρχει κάποιο άλλο καλύτερο που έχετε υπόψην σας, καλύτερα θα ήταν να παραθέσετε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,220 μηνύματα.
Τα μωρά ξεκινούν με 16 ώρες ύπνου περίπου και όσο μεγαλώνουν αυτές μειώνονται. Μιλάμε δηλαδή για τα 2/3 της ήμερας. Δεν μού λέει κάτι όταν κάποιος ισχυρίζεται ότι όταν πέρασε δίπλα από μια ζητιάνα, το μωρό της κοιμότανε, και καταλήγει στο συμπέρασμα ότι μάλλον το ναρκώνει. Πού ξέρει δηλαδή τι κάνει τις υπόλοιπες ώρες το μωρό; Που ξέρει ότι δεν έκλαιγε 10 λεπτά πριν περάσει αυτός από δίπλα της; Και δη από τη στιγμή που η μαρτύρια δεν διευκρινίζει την ηλικία του παιδιού ώστε να ξέρουμε αν είναι φυσιολογικό να κοιμάται τόσες ώρες ή όχι. Δε θα έπρεπε επίσης να συνυπολογίσουμε το γεγονός οτι μιλάμε για μωρό ζητιάνας; Άρα μπορεί να μην έχει και την καλύτερη κατάσταση υγείας και να είναι μερικώς υποσιτισμένο, κάτι που με τη σειρά του να το καθιστά πιο αδύναμο και λιγότερο δραστήριο σε σχέση με άλλα υγιή μωρά/παιδιά της ηλικίας του;

Επίσης, ναι, έχω ακούσει γονείς να παραπονιούνται που έχουν χάσει τον ύπνο τους γιατί τα μωρά τους κλαίνε το βραδυ, τα τελευταία 2 χρόνια είχαμε 3 γέννες στο κοντινό μου περιβάλλον. Έχω δει όμως τις ίδιες μητέρες βόλτα με τα μωρά τους (περίπου 1 έτους) να κοιμούνται στο καροτσάκι γιατί ήταν κουρασμένα. Κάτι πολύ λογικό γιατί τα ερεθίσματα που λαμβάνουν σε ένα εξωτερικό περιβάλλον είναι πάρα πολλά οπότε τα κουράζουν, εννοώ πνευματικά/κοινωνικά οχι λόγω σωματικής άσκησης. Είτε λοιπόν θα γκρινιάξουν για να φύγουν, είτε αφού καθίσουν για λίγη ώρα σαν κοτόπουλο θα πάρουν έναν υπνάκο στο καροτσάκι.

Μετά, αν βασιστώ στα προσωπικά μου βιώματα έχω δει όλες τις περιπτώσεις: ζητιάνες με μωρά να κοιμούνται, να κλαινε, με παιδάκια να βαριούνται, να τρέχουν γύρω γύρω ή ζητιάνες να βάζουν τα παιδάκια τους να ζητάνε λεφτά και αυτές απλά να κάθονται πιο δίπλα και να τα προσέχουν. Οπότε, βάσει των εμπεριών μου δεν μπορώ να βγάλω κάποιο συγκεκριμένο και ασφαλές συμπέρασμα για το πόσο γενικευμένη είναι η κατάσταση με "τα μωρά που κοιμούνται".

Όλα αυτά που γράφω παραπάνω θεωρώ ότι είναι απλά λογικές σκέψεις μετά την ανάγνωση του κυρίως κειμένου και των σχόλιων. Καλώς ή κακώς, ούτε τα δικιά μου λόγια μπορούν να αποδείξουν κάτι (ότι δηλαδή δεν ισχύει αυτό που λέει το άρθρο), αλλά ούτε το "ειναι κοινό μυστικό" επιβεβαιώνει κάτι. Και σίγουρα το άρθρο δε βοηθάει αφού μοιάζει περισσότερο με εξιστόριση ενός αστικού μύθου που αναπαράγεται ανά κάποιες περιόδους (εγώ μάλλον το πρωτοδιάβασα πριν κανά 2 χρόνια), παρά με εμπεριστατωμένη έρευνα. Αν υπάρχει κάποιο άλλο καλύτερο που έχετε υπόψην σας, καλύτερα θα ήταν να παραθέσετε αυτό.

Τα προβληματα ξεκινανε μολις ειναι ικανα να ειναι εκτος καροτσιου.Πριν απο αυτο θεωρουνται ησυχα :hehe: .
Τα πιο ζωηρα κανουν και τραμπολινο πανω σου την ωρα που κοιμασαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γενικά πάντως τα μωρά κοιμούνται πολλές ώρες, όσο πιο μικρό τόσο περισσότερες ώρες.

Έτσι σου είπαν;

Έτσι ισχύει. Ξεκινάνε με 18-20 ώρες που θα τις μειώσουν σε 10 γύρω στα 2 έτη, πολλές φορές κοιμούνται ενώ θηλάζουν, πολλές φορές αν δεν τα ξυπνήσεις το βράδυ να τα ταϊσεις δεν θα σε ενοχλήσουν. Είναι "κατασκευαστικό" τους, κάποια κοιμούνται συνεχόμενα και δεν σηκώνουν τον κόσμο στο πόδι. :P
Κατά τ' άλλα όπως γράφτηκε και παραπάνω, το ότι κοιμάται δεν σημαίνει ότι είναι κομπίνα για να είναι ναρκωμένο και ήσυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top