Πρόγραμμα για Θερμοκρασία Υπολογιστή

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δυστυχώς, το speedfan μου δείχνει ακριβώς την ίδια θερμοκρασία με το Core Temp ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
72, στα καλύτερα 55 :mad:

όταν ανεβαίνει πολύ, αφήνω ένα κουτάκι παγωμένης μπύρας δίπλα στο ανεμιστηράκι
...ξεπαγώνει η μπύρα
μαγική εφεύρεση ο υπολογιστής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εμένα μου είχε ήδη βγάλει blue screens που σχετίζονταν με τη θερμοκρασία.
Θεώρησα τα αποτελέσματα του speedfan ενδεικτικά και όχι απόλυτα, άλλαξα fan και η θερμοκρασία έπεσε στους 50-55. Ακόμη κι αν είναι πλασματικό η κατάσταση σίγουρα βελτιώθηκε αφού εξαφανίστηκαν τα blue screens. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Για θερμοκρασια σκληρων δισκων χρησιμοποιω το HD Tune.

Γενικα, εχω χρησιμοποιησει το Speedfan και το SensorsView Pro 3.1.

Εμενα ανεβαζαν υψηλη θερμοκρασια οι σκληροι μου, τοσο γιατι ειναι πολλοι και κοντα ο ενας στον αλλο, οσο και - κυριως - επειδη λειτοργουσε μονο το πισω ανεμιστηρακι του κουτιου, και οχι και το μπροστα (που ειναι ακριβως διπλα στους σκληρους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Καλό είναι να αφήνεις τις τρύπες όπου αερίζεται το laptop ελεύθερες (αν δεν το κάνεις ήδη), δηλαδή να μην το έχεις πάνω σε υφάσματα, παπλώματα, στα πόδια σου κτλ. Επίσης αν το έχεις καιρό ίσως να χρειάζεται να το ανοίξεις και να αφαιρέσεις την σκόνη από ψύκτρα και τα ανεμιστηράκια. :)

Το Speedfan είναι αρκετά καλό πάντως για να δεις τις θερμοκρασίες όπως ήδη πρότειναν. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντα το laptop το χρησιμοποιώ πάνω σε γραφείο. Επίσης καθάρισα με spray αέρα το ανεμιστηράκι αλλά τίποτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν το έχεις πραγματικά πολύ καιρό και θεωρείς ότι μπορείς να φτάσεις στον επεξεργαστή χωρίς να το καταστρέψεις, δοκίμασε μπας και θέλει αλλαγή πάστας (θερμοαγώγιμης) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν με συμφέρει κάτι τέτοιο, έχω τριετή εγγύηση. Η Dell μου είπε μόλις παρατηρήσω οποιαδήποτε αστάθεια στο σύστημα, να τους καλέσω να έρθουν να αλλάξουν ψυκτρά κτλ. Και εγώ και η Dell θεωρούμε, ότι αν υπάρχει όντως πρόβλημα, οφείλετε στο γεγονός ότι στο προηγούμενο service για να αλλάχθει ένας διακοπτής που τα είχε φτύσει έπρεπε να βγει η ψύκτρα.

Μέχρι στιγμή, το μόνο πρόβλημα είναι ότι ότι το fan είναι ότι δουλεύει παραπάνω από ότι συνήθως. Ευτυχώς από τότε που το καθάρισα με το spray αέρα δίχνει να έχει δελτιωθεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top