Νέο Μουσείο Ακρόπολης

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Τα τελευταία χρόνια έχει απασχολήσει πολλούς και έχει διχάσει κοινή γνώμη και αρχιτέκτονες.
Ανατέθηκε η κατασκευή του στον Ελβετό Αρχιτέκτονα Bernard Tschumi και στον Έλληνα Μιχάλη Φωτιάδη, έπειτα από αρχιτεκτονικό διαγωνισμό το 2000.
Το μουσείο τοποθετείται 280 μέτρα νότια του Παρθενώνα στην ιστορική συνοικία Μακρυγιάννη, εγκαινιάστηκε στις 21 Ιουνίου του 2009 και φιλοξενεί 4000 εκθέματα.

Μέσα σε 2 μήνες το επισκέφτηκαν 500.000 άνθρωποι και οι απόψεις/αντιδράσεις γύρω από αυτό ποικίλουν.
Εσείς το επισκεφτήκατε; Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας; Τι σας άρεσε και τι όχι;

Εδώ θα διαβάσετε την άποψη ενός επισκέπτη (αρχιτέκτονα), που εστιάζει περισσότερο στα αρνητικά στοιχεία του Μουσείου και στην απογοήτευσή του για τον Bernard Tschumi.
Το ενδιαφέρον στο παραπάνω link είναι η απάντηση του ίδιου του Tschumi στην κριτική του πρώτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Μωρέ κανείς; Σα δε ντρέπεστε! :P
Εσείς το επισκεφτήκατε; Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας; Τι σας άρεσε και τι όχι;

Τελικά το επισκέφτηκα, αφού είχα διαβάσει ό,τι άρθρο υπήρχε .. όλες τις κριτικές επί κριτικών από αρχιτέκτονες και μή.. και γιαυτό και ζήτησα και τις εντυπώσεις σας.
Σε όλη μου την πορεία μέσα στο μουσείο, αλλά και έξω από αυτό προσπαθούσα να βρω που είναι το λάθος.
Έβγαινα σε μια γωνιά και μονολογούσα (με ύφος είμαι η σούπερ ντούπερ αρχιτεκτόνισσα και θα σε πιάσω μιστερ Τσούμι) "κοίτα να δεις που σε αυτόν τον όροφο θα είναι!"
Προσπαθούσα να καταλάβω γιατί δεν κολλάει το κτίριο στον περιβάλλοντα χώρο.
Ε δεν το κατάλαβα!

Αντιθέτως είδα ένα κτίριο εξαιρετικό, σύγχρονο , λειτουργικό που ταιριάζει άψογα με τον ΑΣΤΙΚΟ ιστό στον οποίο είναι κατασκευασμένο.
Ομολογουμένως στον τελευταίο όροφο με νίκησε η θέα προς το Κουκάκι. Δε χόρταινα να κοιτάζω τις πολυκατοικίες με τους σύγχρονους δρόμους και να αναρωτιέμαι για το πως καταφέρνει (σύμφωνα με πολλούς) να μην ταιριάζει ένα σύγχρονο κτίριο σ αυτά.
Η απάντηση μου ήρθε αμέσως : Είναι πολύ όμορφο για να ταιριάζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχω μια άσχετη-σχετική απορία.
Οι αρχιτέκτονες προσπαθείτε ένα κτήριο κολλάει στον περιβάλλοντα χώρο. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει μια στασιμότητα; Αν δεν αρχίσουν σιγά σιγά στην Αθήνα να φτιάχνονται γυάλινες πολυκατοικίες, ή έστω κάτι το πιο μοντέρνο, πως θα εξελιχθεί το στυλ της πόλης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Έχω μια άσχετη-σχετική απορία.
Οι αρχιτέκτονες προσπαθείτε ένα κτήριο κολλάει στον περιβάλλοντα χώρο. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει μια στασιμότητα; Αν δεν αρχίσουν σιγά σιγά στην Αθήνα να φτιάχνονται γυάλινες πολυκατοικίες, ή έστω κάτι το πιο μοντέρνο, πως θα εξελιχθεί το στυλ της πόλης;
Όπως θα έχεις παρατηρήσει σε κάθε ευρωπαϊκή πόλη δε θα δεις στο ιστορικό της κέντρο σύγχρονα κτίρια, γιατί πρώτον η νομοθεσία το απαγορεύει και δεύτερον από σεβασμό προς αυτό.
Στα προάστια της Αθήνας συναντάμε μοντέρνα κτίρια, που όλο και πιο συχνά τα τελευταία χρόνια ξεφυτρώνουν.

Κάθε πόλη είναι ξεχωριστή και στα κτίρια της αντικατοπτρίζονται το κλίμα της, η κουλτούρα της, το βιοτικό της επίπεδο, οι συνθήκες που την έκαναν να δημιουργηθεί. Αν χαθούν αυτά, χάνεται η πόλη.
Ο περιβάλλον χώρος έχει πολλές διαστάσεις.
Αφού μιλάς για το κέντρο της Αθήνας, πρακτικά δεν μπορεί να γίνει αυτό που λες.. γιατί δεν μπορεί να γκρεμιστεί κάτι.. και ελεύθερα οικόπεδα δεν υπάρχουν. Ακόμα κι αν το δεις έτσι :P
Αν μιλήσουμε για τον περιβάλλοντα χώρο πιο γενικά.. έχει πολλές φορές τη μορφή του σεβασμού προς τη φύση, όταν πρόκειται για εξοχικές κατοικίες παραδείγματος χάριν, που επιτυχία πραγματικά θεωρείται να γίνονται όλο και πιο διακριτικές και να δένουν με το τοπίο σαν να ήταν πάντα μέρος αυτού.

Πάντως είναι μεγαλύτερη πρόκληση για μια πόλη, να διατηρήσει την ταυτότητά της μέσα και από τα κτίρια που την αποτελούν, παρά να χτίσει καινούργια.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όπως θα έχεις παρατηρήσει σε κάθε ευρωπαϊκή πόλη δε θα δεις στο ιστορικό της κέντρο σύγχρονα κτίρια, γιατί πρώτον η νομοθεσία το απαγορεύει και δεύτερον από σεβασμό προς αυτό.
Μα έχουν αξία όλα τα κτήρια της ομόνοιας; Θα ήταν άσχημο να τα γκρεμίζαμε και χτίζαμε τίποτα σύγχρονο; Έστω ότι θέλουμε να αλλάξουμε την εικόνα της ομόνοιας έστω και σε βάθος 100 χρόνια. Πως γίνετε αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Μα έχουν αξία όλα τα κτήρια της ομόνοιας; Θα ήταν άσχημο να τα γκρεμίζαμε και χτίζαμε τίποτα σύγχρονο; Έστω ότι θέλουμε να αλλάξουμε την εικόνα της ομόνοιας έστω και σε βάθος 100 χρόνια. Πως γίνετε αυτό;
Όχι όλα σίγουρα αν και είναι πάρα πολλά που έχουν χαρακτηριστεί διατηρητέα και δεν μπορεί κανεις να τα πειράξει.
Όταν έγραφα ιστορικό κέντρο, εννοούσα την Πλάκα, Θησείο, Μοναστηράκι.

Από κει και πέρα.. μην ξεχνάς ότι όλα αυτά ανήκουν σε κάποιους. Το να τα γκρεμίσουν και να τα χτίσουν από την αρχή απαιτεί χρήμα. Δεν το διαθέτουν όλοι. Αφού θέτεις βάθος 100 χρόνων να είσαι σίγουρος ότι μαζικά δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο. Ουσιαστικά βρίσκονται στη δικαιοδοσία του ιδιοκτήτη και αυτός ελέγχει με το τι θα κάνει στα κτίριά του σε νόμιμα πλαίσια.
Εδώ δε θα είμαστε για να το συζητάμε, γιατί δυστυχώς το μπετόν αντέχει περισσότερο από μας.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki@

Νεοφερμένος

Η papaki@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Επισκέφτηκα και εγώ το μουσείο εδώ και αρκετό καιρό...Ομολογώ πως παρόλο την προχωρημένη ιδέα για την σχεδίαση του μου κάνει τελικά πολύ οικείο στον περιβάλλοντα χώρο...Άυτή ειναι η μαγεία του..Τελικά ίσωσ να είναι τελείωσ υποκειμενικό όλο αυτό...(το κατά πόσο ένα μοντέρνο κτίριο ταιριάζει σε μια κλασική συνοικία τησ Αθήνασ)..Επίσησ μου άρεσε πού η ιδέα του 3ου ορόφου, όπου τα εκθέματα του Παρθενώνα ειναι σε παραλληλία με το ίδιο το κτίριο..Το βρήκα αρκετά έξυπνο μπορώ να πω...:clapup:
Το μόνο που με προβλημάτισε είναι πωσ κατα την γνώμη μου δεν έχει ροή το μουσείο...Νομίζω πως εύκολα χάνεισ κάποιο έκθεμα ή μπερδεύεσαι...Δεν ξέρω αν εγώ εχω λάθοσ σε αυτο...θα ήθελα μια γνώμη πάντωσ......:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top