Τσιπούρες στο φούρνο

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Τσιπούρες!

Είναι τόσο απλό,
1) Τις καθαρίζουμε και τις πλένουμε
2) Τις βάζουμε σε ένα ταψί με ελάχιστο λάδι
3) όταν το κρέας είναι λίγο σκληρό και το δέρμα φεύγει ευκολα τις βγάζουμε
4) Βάζουμε λάδι, λεμόνι και μουστάρδα! (Χωρίς πλάκα για την μουστάρδα είναι φοβερή) και ανακατέβουμε
5) Προσθέτουμε στις τσιπούρες το λαδολέμονο και τρώμε
6) Συνδιάζεται φοβερά με τηγανητές πατάτες και χόρτα και λευκό χύμα κρασί, ακόμα και με πιπεριές φλωρίνης
Κλείνοντας να ενημερώσω ότι το κιλό η τσιπούρα δεν ξεπερνάει τα 7 ευρώ, οπότε ακόμα και για φοιτητή είναι ένα σχετικά οικονομικό φαγητό υπολογίστε 1,5 τσιπούρα ανα άτομο αν τρώτε πολύ κάντε το δεν είναι δύσκολο και φοβερά υγειηνό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Τσιπούρες!

Είναι τόσο απλό,
1) Τις καθαρίζουμε και τις πλένουμε

με έχασες σε αυτή τη συνταγή Γιάννη μου απ το πρώτο κι όλας βήμα :P
Εμ το δύσκολο στα ψάρια δεν είναι να τα μαγειρέψεις αλλά να τα καθαρίσεις απ τα λέπια και τα εντόσθια!!! :P

(tip για όποιον ενδιαφέρεται να καθαρίσει ψάρια! γεμίζουμε το νεροχύτη με νερό στη γούρνα και τα καθαρίζουμε εκεί! έτσι τα λέπια δεν πετάγονται παντού στην κουζίνα μας :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
με έχασες σε αυτή τη συνταγή Γιάννη μου απ το πρώτο κι όλας βήμα :P
Εμ το δύσκολο στα ψάρια δεν είναι να τα μαγειρέψεις αλλά να τα καθαρίσεις απ τα λέπια και τα εντόσθια!!! :P

(tip για όποιον ενδιαφέρεται να καθαρίσει ψάρια! γεμίζουμε το νεροχύτη με νερό στη γούρνα και τα καθαρίζουμε εκεί! έτσι τα λέπια δεν πετάγονται παντού στην κουζίνα μας :P )

Εγώ τις πέρνω καθαρισμένες, έχει το σούπερ μάρκετ που πηγένω τμήμα που στις δίνουν έτοιμες!Αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση, η βρώμα είναι απίστευτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
με έχασες σε αυτή τη συνταγή Γιάννη μου απ το πρώτο κι όλας βήμα :P
Εμ το δύσκολο στα ψάρια δεν είναι να τα μαγειρέψεις αλλά να τα καθαρίσεις απ τα λέπια και τα εντόσθια!!! :P

(tip για όποιον ενδιαφέρεται να καθαρίσει ψάρια! γεμίζουμε το νεροχύτη με νερό στη γούρνα και τα καθαρίζουμε εκεί! έτσι τα λέπια δεν πετάγονται παντού στην κουζίνα μας :P )
Οι κολιοί δεν έχουν λέπια... Είναι το καλύτερο ψάρι για τους τεμπέλιδες... Σαν εμένα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ^^Vampire^^:
Οι κολιοί δεν έχουν λέπια... Είναι το καλύτερο ψάρι για τους τεμπέλιδες... Σαν εμένα! ;)
χεχεχε δικιά μας είσαι και συ :P
εγω την έχω καταβρεί με την πέρκα και την γλώσσα (φιλετάκια και τα δύο χωρίς λέπια, χωρίς εντόσθια και χωρίς κοκκαλα!);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Έτσι ακριβώς... με την διαφορά ότι τον κολιό θα έχεις την χλιδή να τον έχεις ολόκληρο στο πιάτο σου μετά. Βέβαια άλλες οι χάρες του ψαριού-φιλέτο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top