Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Εγώ είδα το "the boy in the striped pyjamas" Αναφερεται σε ναζι-εποχες στρατοπεδα συγκεντρωσης μεσα απο τα ματια ενος παιδιου κτλ!
Το τέλος με διελυσε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.


ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου, που για να μη σπάσω τον υπολογιστή,
κατέβαζα καντήλια απ'τα νεύρα μου.

οι κοπέλες θα κάνουν να συνέλθουν 24ωρα,

τα αγόρια, προβλέπω να ακολουθούν τη μέθοδό μου,

τα ανήλικα να τη δουν με παρέα.

Η ταινία είναι ΈΠΟΣ, θα τη λατρέψετε μισώντας τη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
The Pianist. :D

Μετρούσα μέρες και μέρες για να τη δω, και την είδα την προηγούμενη βδομάδα.

Απλώς συγκλονιστική, στο τέλος έκλαιγα και μάλιστα μου άλλαξε τη γνώμη περί πολέμου! :D
Ίσως η καλύτερη ταινία που έχει παίξει ο Adrien Brody και η καλύτερη που έχει σκηνοθετήσει ο Πολάνσκι. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Δεν ξέρω, ίσως έχω το κοκαλάκι της νυχτερίδας, :P

μη τις χάσετε..

Gone girl

Redirected


..και Καλή Χρονιά

ΥΓ. Η Rosamund είναι Θεά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Είδα το Lucy πριν μια βδομάδα. Εντάξει, καλή. Δεν τρελάθηκα κιόλας. Το φινάλε μπορώ να πω με απογοήτευσε.



Επίσης πριν δύο μήνες είχα δει το Escape Plan και μ'άρεσε πάααρα πολύ. Την συστήνω!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Είδα το 500 Days of Summer.

Ενώ το σενάριο και η σκηνοθεσία ήταν αρκετά καλά και προσεγμένα και η ιστορία εξελίχθηκε καλά, δεν εντυπωσιάστηκα απο τις ερμηνείες και την κίνηση της ταινίας. Κινούταν σχετικά αργά, βέβαια καλό αυτό γιατί καταλάβαινες και τι γίνεται.

Σίγουρα θα τη πρότεινα για άλλον και ίσως τη ξαναέβλεπα.

(Πάντως πολύ βλαμένη η Σάμερ εδώ που τα λέμε. :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης πριν δύο μήνες είχα δει το Escape Plan και μ'άρεσε πάααρα πολύ. Την συστήνω!


Οντως πολύ καλή ταινία ειδικά αν είσαι της δράσης! Οταν την είδα ούτε που κατάλαβα πώς πέρασαν σχεδόν 2 ώρες! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εδώ και δύο μέρες προσπαθώ να δω το gone girl. Tο αρχίζω τα μεσάνυχτα κάθε βράδυ και δεν προλαβαίνω να το τελειώσω αφού κρατάει 2,5 ώρες! Μέχρι στιγμής έχω δει το μισό. Αφήστε που μετά από αυτό, ξυπνάω στις 2μ.μ κάθε μέρα. Α ρε gone girl. Με έχεις καταστρέψει :devil:
btw όσο έχω δει, είναι αρκετά ωραίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.


αξιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
άλλη μια ταινιάρα που είδα χθες,

The Drop


καλά μιλάμε για θεϊκό παίξιμο από τον Tom Hardy
ο αγαπημένος μου ρόλος, λίγα και καλά :P
και παίδαρος ο τύπος, ουρά θα κάνουν οι γυναίκες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.

Αυτή!
Τι μπερδεματα συνέχεια!Και για μια ακόμη φορά αποδεικνύεται οτι δεν μπορεί να υπάρχει μονο φιλια μεταξύ άντρα &γυναικα!
(Έχει βγει και σε βιβλιο και το έχω δει σχεδόν παντού,λέγεται "Στην άκρη του ουράνιου τόξου" και το έχει γράψει αυτή που ειχε γράψει την ταινια "ps i love you"-το λέει και κάτω κάτω στην εικόνα για όσους δεν με πιστεύουν! :Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Την προηγούμενη εβδομάδα είδα την Θεωρία των Πάντων.



Ταινιάρα! :D Δεν είναι μόνο το love story, είναι και η παρουσίαση της ζωής του Hawking. Οτιδήποτε έχω δει σχετικό με αυτόν με έχει μαγέψει πραγματικά. Οι ερμηνείες πραγματικά επικές, καλά απο σκηνοθεσία είναι απίστευτη!!! Δεν λείπει τίποτα απο την ταινία, ίιιισως μόνο να ήθελε περισσότερη προσοχή στο σημείο με την αρρώστια. Δε ξέρω, ίσως μου φάνηκε εμένα έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
... είδα την Θεωρία των Πάντων.... Ταινιάρα! ....Δεν είναι μόνο το love story, είναι και η παρουσίαση της ζωής του Hawking. .....
Να μεταφέρουμε κι εδώ τη διαφωνία μας;
Θεωρώ την ταινία απλά ένα καλογυρισμένο μελό με πολύ καλές ερμηνείες και τίποτε περισσότερο. Αυτή δεν είναι παρουσίαση της ζωής του Hawking, αλλά μόνον ενός μέρους της και όχι και του πιο σημαντικού. (Βαθμολογώ 5/10).
Έγραψα αναλυτικά στο αντίστοιχο θέμα του ischool,
εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4151155&postcount=6599
και εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4151242&postcount=6602

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Να μεταφέρουμε κι εδώ τη διαφωνία μας;
Θεωρώ την ταινία απλά ένα καλογυρισμένο μελό με πολύ καλές ερμηνείες και τίποτε περισσότερο. Αυτή δεν είναι παρουσίαση της ζωής του Hawking, αλλά μόνον ενός μέρους της και όχι και του πιο σημαντικού. (Βαθμολογώ 5/10).
Έγραψα αναλυτικά στο αντίστοιχο θέμα του ischool,
εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4151155&postcount=6599
και εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4151242&postcount=6602


Δεν είπε κανείς ότι η ταινία παρουσιάζει τη ζωή και το έργο του. Βασίζεται σε βιβλίο που έγραψε η πρώην του οπότε είναι λογικό να εστιάζει στην προσωπική τους ζωή μέσα από τα μάτια της. Για αυτό άλλωστε τελειώνει εκεί που τελειώνει ο γάμος τους. Με βάση το υλικό που χρησιμοποίησαν για να στήσουν την ταινία έκαναν πολύ καλή δουλειά! Ο Eddie Redmayne πάντως το πήρε το οσκαρ και μπράβο του. Πολύ γλυκούλης ήταν όταν το παρέλαβε. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Είδα κι εγώ τη θεωρία των πάντων. Η ταινία είναι ξεκάθαρο ότι δίνει βάση στη σχέση του Ηawking με τη γυναίκα που ερωτεύεται και παντρεύεται και στην πορεία της ασθένειάς του και το πώς αυτή επηρεάζει τη ζωή του. Είναι μια ταινία με πολλές συγκινήσεις και πολλά μηνύματα. Εξαιρετική σκηνοθεσία και μουσική, ακόμα καλύτερη η ερμηνεία του πρωταγωνιστή που δικαίως βραβεύτηκε με όσκαρ αλλά και των υπολοίπων προσώπων. Οκ δεν αναλύεται σχεδόν καθόλου το επιστημονικό του έργο, ωστόσο αυτό ήταν πάνω κάτω γνωστό. Βέβαια υπάρχουν πολλοί διάλογοι που αποτελούν τροφή για σκέψη. Γενικά μου άρεσε πολύ και δε βαρέθηκα καθόλου. Το τέλος αφήνει μια πικρία πάντως .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Χτες είδα το Imitation Game.
Πολύ ωραία γυρισμένη ταινία, άπαιχτες ερμηνείες! :D
Συγκλονιστική η ιστορία του Turing. Εγώ θα περίμενα να δείξει και την αυτοκτονία του όμως, για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη. Σίγουρα ήταν πιο ρεαλιστική απο το Theory of Everything καθώς δεν υπήρχε σχεδόν ίχνος ερωτικού στοιχείου.
Φυσικά και θα την έβλεπα ξανά. :P:D

Όπως έγραψα και στο αντίστοιχο θρεντ του ισχοολ, μόνο εμένα δε μου φάνηκε τρομερή αλλαγή στον τρόπο που ο Cumberbatch έπαιξε τον Turing, σε σχέση με τον τρόπο που παίζει τον Sherlock?

Είδα κι εγώ τη θεωρία των πάντων. Η ταινία είναι ξεκάθαρο ότι δίνει βάση στη σχέση του Ηawking με τη γυναίκα που ερωτεύεται και παντρεύεται και στην πορεία της ασθένειάς του και το πώς αυτή επηρεάζει τη ζωή του. Είναι μια ταινία με πολλές συγκινήσεις και πολλά μηνύματα. Εξαιρετική σκηνοθεσία και μουσική, ακόμα καλύτερη η ερμηνεία του πρωταγωνιστή που δικαίως βραβεύτηκε με όσκαρ αλλά και των υπολοίπων προσώπων. Οκ δεν αναλύεται σχεδόν καθόλου το επιστημονικό του έργο, ωστόσο αυτό ήταν πάνω κάτω γνωστό. Βέβαια υπάρχουν πολλοί διάλογοι που αποτελούν τροφή για σκέψη. Γενικά μου άρεσε πολύ και δε βαρέθηκα καθόλου. Το τέλος αφήνει μια πικρία πάντως .

Το έργο του αναλύεται καλύτερα στο Hawking, παραγωγή του BBC. :)
Η ταινία είναι τέλεια σκηνοθετημένη, οι ερμηνείες άπαιχτες - δικαίως το πήρε το Όσκαρ ο Redmayne, μιας και ο ρόλος του "άρρωστου" έκανε πολύ δύσκολο τον ρόλο και τον έβγαλε εις πέρας.
Την επόμενη φορά που θα το δω, όπως και τον πιανίστα, θα πάρω χαρτομάντηλα, δεν παίζει!:P

Δεν είπε κανείς ότι η ταινία παρουσιάζει τη ζωή και το έργο του. Βασίζεται σε βιβλίο που έγραψε η πρώην του οπότε είναι λογικό να εστιάζει στην προσωπική τους ζωή μέσα από τα μάτια της. Για αυτό άλλωστε τελειώνει εκεί που τελειώνει ο γάμος τους. Με βάση το υλικό που χρησιμοποίησαν για να στήσουν την ταινία έκαναν πολύ καλή δουλειά! Ο Eddie Redmayne πάντως το πήρε το οσκαρ και μπράβο του. Πολύ γλυκούλης ήταν όταν το παρέλαβε. :redface:

Την άποψη μου για την ερμηνεία, την είπα και παραπάνω. Πάντως, εγώ πρώτα ο θεός, όταν τελειώσω με τη στοίβα βιβλίων που έχω θα πάρω και το βιβλίο του Hawking και της πρώην γυναίκας του, να τα διαβάσω.

Να μεταφέρουμε κι εδώ τη διαφωνία μας;
Θεωρώ την ταινία απλά ένα καλογυρισμένο μελό με πολύ καλές ερμηνείες και τίποτε περισσότερο. Αυτή δεν είναι παρουσίαση της ζωής του Hawking, αλλά μόνον ενός μέρους της και όχι και του πιο σημαντικού. (Βαθμολογώ 5/10).
Έγραψα αναλυτικά στο αντίστοιχο θέμα του ischool,
εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4151155&postcount=6599
και εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4151242&postcount=6602


Η Serena με κάλυψε νομίζω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.

Συμπέρασμα: η φαντασία γίνεται πραγματικότητα ή μήπως το αντίστροφο;;

Υγ άλλο ενα στεκιτικο θέμα που εχουμε να απαντήσουμε μηνες....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.


Mission Impossible 5: Rogue Nation

Ουφ. Πήγαμε στο σινεμά και μπορώ να σας πω με βεβαιότητα, πώς είτε έχεις παρακολουθήσει τα 3-4 τελευταία είτε όχι (όπως στην περίπτωσή μου) δε χάνεις ... απολύτως τίποτα!:P
Πας ψιλιασμένος για το τι θα δεις, το κλισέ και η προβλεψιμότητα σε όλο του το μεγαλείο - σε αυτό το είδος όμως είναι πολύ καλό.
Οι σκηνές με τις "καταδιώξεις" με μηχανές και αυτοκίνητα ήταν το μοναδικό πράγμα που είχε ενδιαφέρον... :redface:
5αράκι επειδή έχω κέφια!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Πας ψιλιασμένος για το τι θα δεις, το κλισέ και η προβλεψιμότητα σε όλο του το μεγαλείο - σε αυτό το είδος όμως είναι πολύ καλό.

Είναι από αυτά τα σιγουράκια, που τα προτιμάς όταν δεν έχεις όρεξη για εκπλήξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top