Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

jose10

Νεοφερμένος

Ο jose10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πρώτο μου ποστ, οπότε καλώς σας βρήκα.

Διάβασα το θέμα απ' την αρχή. Αποφάσισα να γράψω ως ''παθών''.
Και τι εννοώ: Είμαι 28 και μέχρι πριν δυο μέρες είχα τετράμηνη σχέση με μια κοπέλα 16 χρονων.
Θα μου πείτε ή θα σκεφτείτε οι περισσότεροι: Βρε παππούλη, τι δουλειά είχες εσύ με ένα μπουμπούκι; Ισως και να έχετε δίκαιο.
Ερωτεύτηκα ομως και αγάπησα, είμαι ερωτευμένος ακόμη κι αγαπώ ακόμη και το ίδιο συμβαίνει και με το κοριτσάκι μου παρόλο το μικρό χρονικό διάστημα που ήμασταν μαζί... (όσο περίεργο ή κάπως και να ακούγεται)...Περάσαμε μαζί όμορφες στιγμές ...
Κι αφού είναι έτσι, γιατί χώρισες; Δε χώρισα, μας χώρισαν...και πονάει...
Και μιας και αρχισα με ερωταπαντήσεις, ας συνεχίσω με μια ακόμη:
Πώς γίνεται να θέλετε τα ίδια; Και όμως γίνεται... Λογικά μια τέτοια ερώτηση πρώτα πηγαίνει στο θέμα της ερωτικής συνεύρεσης. Όταν δε βλέπεις αυτόν που έχεις απέναντί σου ψυχρά ή καλλίτερα ως σαρκική απόλαυση, αρκείσαι και στα "λίγα" και κάνεις υπομονή (υπομονή όχι εξαναγκαστικά - αλλά απλά γιατι έτσι σου βγαίνει, έτσι το νιώθεις). Εβλεπα το κοριτσάκι μου αγνά όσο περίεργο ή κάπως και να ακούγεται (το ξέρω οτι το προείπα αυτό).
Και τι κοινά μπορεί να έχει ενας 28άρης με μια 16άρα: Πολλά. Αρκεί να υπάρχει διάθεση να τα βρεις. Κι αυτό δεν ισχύει μόνο στις ερωτικές σχέσεις αλλά και στις φιλικές.
Ναι, αλλά δεν υποτίθεται οτι εσύ είσαι σε ηλικία που πρέπει να αρχίσεις να ψάχνεις για σύζυγο;
Όχι. Έχει ηλικία ο γάμος; δε μπορώ να παντρευτώ στα 40 μου; ή αν ήθελα στα 20 μου; Ο γάμος πάει συμφωνα με την ηλικία ή με το ποίον έχεις απέναντί σου;
Και τέλος, και τί μας τα λες όλα αυτά;
Δε ξέρω. Ήθελα απλά να τα βγάλω απο μέσα μου, γιατί πονάω και δε ξέρω τι να κάνω... Και είναι ακόμη στο νου μου συγκεχυμένα τα πραγματα...δε ξέρω τι νόημα θα βγάλετε ή αν το ποστ μου έχει χρησιμότητα... ήθελα μόνο να τα πω ...

Συγγνώμη αν κούρασα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Σας χωρισαν; Οι γονεις της;

Btw, ενας πρωην αρκετα μεγαλυτερος μου εστειλε πως παντρευεται και περιμενει παιδι προχθες, και φρικαρα στην ιδεα του ποσο αποτομα μεγαλωσε στα ματια μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jose10

Νεοφερμένος

Ο jose10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σας χωρισαν; Οι γονεις της;

Ναι. Οι γονείς της... Μάλλον και εγώ το ίδιο θα έκανα στη θέση τους. Δε μπορεί ενας "τρίτος" (και εννοώ εκτος της σχέσης) να ξέρει επακριβώς τι έχει ειπωθεί, τι έχει γίνει, τι αισθήματα υπάρχουν ή και τι σκοποί. Το ξέρω πως ό,τι έκαναν, ήταν για να προφυλάξουν την κόρη τους... Το αποτέλεσμα όμως είναι το ίδιο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Δεν είχα ποτέ τέτοια ταμπού με την διαφορα ηλικίας, πάντα με έλκυαν οι μεγαλύτεροι άντρες, και οταν μιλάω για μεγαλύτερους εννοω 25ετίας...:redface:

Αν δω όμως την μικρή μου αδερφή με κάποιον τέτοιας ηλικίας θα φρικάρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι. Οι γονείς της... Μάλλον και εγώ το ίδιο θα έκανα στη θέση τους. Δε μπορεί ενας "τρίτος" (και εννοώ εκτος της σχέσης) να ξέρει επακριβώς τι έχει ειπωθεί, τι έχει γίνει, τι αισθήματα υπάρχουν ή και τι σκοποί. Το ξέρω πως ό,τι έκαναν, ήταν για να προφυλάξουν την κόρη τους... Το αποτέλεσμα όμως είναι το ίδιο :(
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται μια τόσο υπέροχη όσο την περιγράφεις σχέση, να μπορέσει να τη διαλύσει οποιοσδήποτε τρίτος.
Δεν το χωράει το μυαλό μου.
Μπορείς να το αναλύσεις λίγο, αν δεν γίνομαι αδιάκριτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έπειτα αναλογιστείτε και αυτό: η διαφορά 35 άντρας - 20 γυναίκα... είναι σαν να τα φτιάχνει ένας 20χρονος με μια 5χρονη. Και μετά όταν αυτή θα είναι 35, αυτός θα είναι 50 :/:
Δηλαδη...θελεις να πεις οτι η σχεση ωριμοτητας και ηλικιας ειναι αναλογικη και γραμμικη ; Αν ναι, μαλλον κατι δεν εχεις καταλαβει καλα στον κοσμο γυρω σου. Δε μπορεις να κανεις αυτες τις συγκρισεις με νουμερα, οταν μιλας για ανθρωπους. Τι ειναι ; Κουκια ;

Το 35αρης-20αρα, δεν εχει καμια σχεση με το 20αρης-5αρα. Ειναι τοσο οφθαλμοφανες που απορω γιατι το σχολιαζω καν.
Οι αναγκες, τα ενδιαφεροντα και το πως αντιλαμβανεται και βιωνει τα διάφορα συναισθηματα ο καθε ανθρωπος, εχει σχεση με την ηλικια και την ωριμοτητα του καθως και τα προηγουμενα βιώματά του.

Και μην ακούω τις μπούρδες ότι οι γυναίκες γερνάνε νωρίτερα .... κάποτε όταν έκαναν 6-7 παιδιά και δούλευαν σαν τα ζώα στα χωράφια!
Αν το τι λεει η επιστημη εσυ το βαφτιζεις μπουρδα, τοτε μαλλον το κάνεις επειδη ετσι θελεις να πιστευεις. Η γυναικα δεν εχει μεγαλυτερη φθορα λογω εγκυμοσυνης μονο, ειναι και θεμα ορμονων και dna.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jose10

Νεοφερμένος

Ο jose10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται μια τόσο υπέροχη όσο την περιγράφεις σχέση, να μπορέσει να τη διαλύσει οποιοσδήποτε τρίτος.
Δεν το χωράει το μυαλό μου.
Μπορείς να το αναλύσεις λίγο, αν δεν γίνομαι αδιάκριτη;

Θα πρέπει να αναλογιστείς οτι η κοπέλα ειναι 16. Άρα φοβάται τους δικούς της.Εκτός των άλλων, την απείλησαν ότι θα τη στείλουν μακρυά, εκεί που σπουδάζει ο αδερφός της. Οπότε και εγω, βλέποντας αυτή την πιθανότητα - να φύγει ενώ δε θέλει - μένω με σταυρωμένα τα χέρια. Και δεν έχουμε έκτοτε μιλήσει ούτε καν στο τηλέφωνο. Και μάλλον αυτό είναι το σωστό...να την αφήσω να μ' αφήσει - να μ' αφήσει να την αφήσω...Θα με ξεχάσει, θα την ξεχάσω... :bye: :no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ενταξει λογικο ειναι να φρικαρουν οι γονεις της ειναι μονο 16. Αν αυτη η διαφορα ηλικιας υπηρχε εστω στα 20 θα ηταν πιο ανεκτη απο τους δικους της να'σαι σιγουρος. Εγω τους κατανοω. Οταν ειχα βρεθει σε αυτην την θεση γινοταν πανικος στο σπιτι, κι ας μην ημουν 16. Τελικα αν και δεν ακουσα ακριβως τις συμβουλες τους στην πορεια φανηκε οτι ημασταν τελειως διαφορετικοι κοσμοι. Μπορει αυτο να συνεβη μονο σε μενα και εσεις να'στε τοσο ταιριαστοι. Παντως δε θα κατηγορουσα καποιον γονιο αν το'χανε μαθαινοντας κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Πάντως νομικά είναι καλυμμένος, αν όντως το γκομενάκι είναι 16.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jose10

Νεοφερμένος

Ο jose10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μου κανει εντυπωση το οτι δεν σε ξαναπηρε τηλεφωνο. Στο λεω για να το δεις πιο εγωιστικα και να προχωρησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jose10

Νεοφερμένος

Ο jose10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μου κανει εντυπωση το οτι δεν σε ξαναπηρε τηλεφωνο. Στο λεω για να το δεις πιο εγωιστικα και να προχωρησεις.

Είναι βράδυ. Μου στέλνει μηνυμα και μου λέει οτι το έμαθε ο μπαμπάς της. Μετά απο κάποια διευκρινιστικά μηνυματα του πως και γιατί, με ρώτησε αν ηθελα να το τελειώσουμε σταδιακά ή μια και έξω. Εγω της απάντησα πως καλλίτερα θα ήταν μια και έξω. Παρ' ολαυτά την επομένη το πρωί με πήρε τηλέφωνο. Μιλήσαμε για δυο λεπτά και αυτό ήταν. Αρα μάλλον εγώ θα είμαι ο εγωιστής αν την πάρω τηλ. Έτσι δεν είναι ; Αν της τηλεφωνήσω, δε θα είναι σα να τη γυρίζω πίσω; σα να μη την αφήνω να ηρεμήσει, να με ξεχάσει; Κι αν τα ξαναβρίσκαμε, και το μάθαινε ο πατέρας της ξανά;
Κι αν το αφήσω έτσι και τη χάσω για πάντα;
Τι σας σκοτίζω και εσάς με τις δικές μου ανησυχίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως νομικά είναι καλυμμένος, αν όντως το γκομενάκι είναι 16.

Εντάξει, το 16χρονο κορίτσι, πλήρως εξαρτημένο από τους γονείς (εκτός κι αν μιλάμε για κάποια πολύ extreme περίπτωση), όταν αντιμετωπίζει πιέσεις, απειλές και τα σχετικά δεν μπορεί να πει "Μπαμπά, μαμά, ξεκουβαλάτε, είναι νομικά καλυμμένη και δεν σας πέφτει λόγος".

Και ενήλικη να ήταν, αν συνέχιζε να είναι εξαρτημένη από τους γονείς, και πάλι δεν θα μπορούσε να το πει. Δεν μπορούμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

Πέρα από τα παραπάνω βέβαια, αν και μπορώ να δικαιολογήσω τους γονείς, δεν μπορώ να δικαιολογήσω τόσο δραστική συμπεριφορά. Δηλ. δεν βρήκε και κάποιον 40ρη που θα μπορούσε να είναι πατέρας της, κάτι που στα μάτια των περισσοτέρων (και στα δικά μου δηλ.) φαίνεται αηδιαστικό. Πιθανώς να μπορούσαν να κάνουν κινήσεις όπως να της ζητήσουν να τον φέρει σπίτι, να τον γνωρίσουν και να δουν τι άνθρωπος είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jose10

Νεοφερμένος

Ο jose10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
... Πιθανώς να μπορούσαν να κάνουν κινήσεις όπως να της ζητήσουν να τον φέρει σπίτι, να τον γνωρίσουν και να δουν τι άνθρωπος είναι!

Οι δικοί της με ξέρουν. Και της είπαν ότι δεν έχουν πρόβλημα με εμένα αλλά με την ηλικία μου. Θα το πάρω πάνω μου τώρα, αλλά είμαι αξιοπρεπής άνθρωπος.
Κάτι που δεν ανέφερα απο αμέλεια: Ζούμε σε μικρή πόλη, οπου όλοι ξέρουν όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Είναι βράδυ. Μου στέλνει μηνυμα και μου λέει οτι το έμαθε ο μπαμπάς της. Μετά απο κάποια διευκρινιστικά μηνυματα του πως και γιατί, με ρώτησε αν ηθελα να το τελειώσουμε σταδιακά ή μια και έξω. Εγω της απάντησα πως καλλίτερα θα ήταν μια και έξω. Παρ' ολαυτά την επομένη το πρωί με πήρε τηλέφωνο. Μιλήσαμε για δυο λεπτά και αυτό ήταν. Αρα μάλλον εγώ θα είμαι ο εγωιστής αν την πάρω τηλ. Έτσι δεν είναι ; Αν της τηλεφωνήσω, δε θα είναι σα να τη γυρίζω πίσω; σα να μη την αφήνω να ηρεμήσει, να με ξεχάσει; Κι αν τα ξαναβρίσκαμε, και το μάθαινε ο πατέρας της ξανά;
Κι αν το αφήσω έτσι και τη χάσω για πάντα;
Τι σας σκοτίζω και εσάς με τις δικές μου ανησυχίες;
Tι να σου πω βρε jose? Με ενα μηνυμα και ενα τηλεφωνημα; Ουτε καν απο κοντα; Εμεις το τραβουσαμε απο τα μαλλια ποσο καιρο μεχρι να πουμε το τερμα. Σιγουρα τη γλιτωνεις απο τη δυσαρεστη θεση του να λεει ψεματα σπιτι της και να παιζετε κρυφτουλι. Μαλλον ειναι καλυτερα ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
κατα πως φαίνεται δε θα το μάθουμε ποτέ




νταξ, μεγάλο παιδί είσαι, θα πας στο στέκι μήτινγκ να δεις χάρρυ πόττερ
και θα σου περάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria17

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Πόσα χρόνια διαφορά με το έτερο σας ήμισι θα μπορούσατε να θεωρείτε "φυσιολογικά"? Θα κάνατε μια σχέση με ένα κατά πολύ μεγαλύτερό σας άτομο?

3,5 χρονια διαφορα..η πρωτη φορα που αρεσαμε ο ενας στον αλλον ηταν οταν ημουν 12 κ αυτος περιπου 16 κ τωρα
που μαι εγω 17,5 κ αυτος 21 ειναι τελεια η διαφορα...<3
τι να σου πω η κολλητη μου θελει εναν 12 χρονια μεγαλυτερο της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eugenia92

Νεοφερμένος

Η eugenia92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
3,5 χρονια διαφορα..η πρωτη φορα που αρεσαμε ο ενας στον αλλον ηταν οταν ημουν 12 κ αυτος περιπου 16 κ τωρα
που μαι εγω 17,5 κ αυτος 21 ειναι τελεια η διαφορα...<3
τι να σου πω η κολλητη μου θελει εναν 12 χρονια μεγαλυτερο της

εμενα μου θυμιζει η κολλητη σου....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίριδα54876

Νεοφερμένος

Η Ίριδα54876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω όλους εδώ μέσα...
Τι γίνεται σε περίπτωση που η διαφορά ξεπερνάει τα 30 χρόνια, είναι μεταξύ καθηγητή και μαθητή και ο δεύτερος μόλις ενηλικιώθηκε;
Θα πρέπει κάποιος από τους δυο να αισθάνεται άσχημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
οχι, εκτος αν δν γνωριζουν αυτο που το λεμε ερωτας. (δλδ οχι λογικη, οχι ηλικιες κτλ αυτη ειναι η δυναμη του, απολυτη ελευθερια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top