Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το έχω ξαναπεί: Η γυναίκα είναι κατώτερη βιολογικά από τον άντρα (πιο αργή, πιο αδύναμη και νομίζω και με μικρότερο εγκέφαλο, αν και για αυτό δεν είμαι σίγουρος)
μια αρνητικη ψηφος ηρθε απο εμενα φιλε..;)

καλα πραγματικα πιστευεις το παραπανω?

γεννετικα το θηλυκο ειναι ισχυροτερο απο το αρσενικο,,,αλλοιωνεται δυσκολοτερα,(και στραβωνει προς ομοφιλοφιλιες δυσκολοτερα,,γιαυτο η πλειοψηφια των γκευ ειναι ανδρες και τρανσεξουαλ προς γυναικες),ειναι η βαση της ζωης..


για να μην πω την αποδεδειγμενα ανωτερη κατασκευη του γυναικειου εγκεφαλου στο θεμα της επικοινωνιας γλωσσας κλπ..και σε πολλα αλλα


και μετα λετε εμενα φαλλοκρατη:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Το έχω ξαναπεί: Η γυναίκα είναι κατώτερη βιολογικά από τον άντρα (πιο αργή, πιο αδύναμη και νομίζω και με μικρότερο εγκέφαλο, αν και για αυτό δεν είμαι σίγουρος). Μια τέτοια κατωτερότητα όμως δεν την τοποθετεί αυτόματα σαν πολίτη β' κατηγορίας όπως και μια ιδιαιτερότητα/ανωμαλία/συμπεριφορά (διαλέγεις εσύ τη λέξη) δεν καθιστά τους ανθρώπους αυτούς πειραματόζωα ή πολίτες β' κατηγορίας.
Ζήσαμε να τ' ακούσουμε κι αυτό!
Συγκεκριμένα για το μέγεθος του εγκεφάλου. Οι άντρες έχουν λίγο μεγαλύτερο εγκέφαλο από τις γυναίκες. Αυτό δεν τις καθιστά κατώτερες. Όσον αφορά την ταχύτητα και την δύναμη, το ζήτημα έχει να κάνει με την εξελικτική πορεία του ανθρώπου. Οι άντρες από τότε που ζούσαν σε σπήλαια έπρεπε να βρίσκουν τροφή, γεγονός που πολλές φορές σήμαινε ότι έπρεπε να διανύσουν μεγάλες αποστάσεις, να τρέξουν, να χειριστούν όπλα, εργαλεία..κλπ. Άρα λοιπόν ο άντρας στις πρωτόγονες κοινωνίες ως κυνηγός - τροφοσυλλέκτης εξελίχθηκε με μικρότερη λεκάνη (που επιτρέπει το τρέξιμο - ταχύτητα) ενώ οι γυναίκες με μεγαλύτερη (μητρότητα).

Κοιτα, στη φυση ομαλο θεωρειται αυτο που εχει μεγαλο δειγμα του πληθυσμου.
Καλως η κακως ετσι ειναι. Η ομοφυλοφιλια ειναι μια αποκλινουσα συμπεριφορα. Οπως και να το κανουμε.
Σωστό, άλλο το "θεωρείται", άλλο το "είναι". Επίσης, αν από αύριο άρχιζαν όλοι να σκοτώνουν ανθρώπους, αυτός που δεν θα το έκανε θα ήταν ο "ανώμαλος". Αλλά θα θεωρούταν "ανώμαλος", δεν σημαίνει ότι θα ήταν κιόλας. Το αναφέρω ως παράδειγμα για να εξηγήσω ότι επειδή η πλειοψηφία του πληθυσμού θεωρεί κάτι ως σωστό ή λάθος, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι όντως.

Το θεμα ειναι, οτι απο εναν ετεροφυλοφιλο παρατηρητη, και οι δυο συμπεριφορες φαινονται ανωμαλες.
ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ. Αυτό που έχω ξαναπεί πολλές φορές: ότι το φυσιολογικό είναι υποκειμενικό για τον καθένα. Αν είσαι ετεροφυλόφιλος έλκεσαι από άτομα του άλλου φύλου, αν είσαι ομοφυλόφιλος τότε έλκεσαι από του ιδίου. Τόσο απλά.
(Η χρήση β' ενικού γίνεται για αμεσότητα. Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε κάποιον)

Ο οποιος παρατηρητης φυσικα αντιπροσωπευει τη πλειονοτητα του πληθυσμου.
Δεν μπορεί ένας παρατηρητής να αντιπροσωπεύει την πλειονότητα του πληθυσμού γιατί υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις, ιδέες, στάσεις απένατι σ' ένα ζήτημα, χαρακτήρες...κλπ. Με την ίδια λογική που εσύ θεωρείς αφύσικη την ομοφυλοφιλία ενώ εγώ την θεωρώ απολύτως φυσιολογική (σε σημείο που θα ανησυχούσα αν δεν υπήρχε). Κανένας από τους 2 μας δεν μπορεί να αντιπροσωπεύσει τον άλλο ακριβώς γι' αυτό το λόγο: ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ! Στις ιδέες, στις επιλογές, σε όλα. Κι αυτή είναι και η ομορφιά...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ενταξει μην κολλας σε λεξεις, ημουν ξεκαθαρος.
Στο υποθετικο σου παραδειγμα, αν ολοι σκοτωναν, ναι αυτο θα ηταν το φυσιολογικο.
Δεν προκειται ομως να γινει αυτο, οπως δεν προκειται να ειναι σε ενα πληθυσμο ολοι ομοφυλοφιλοι.
Παντα ειναι σταθερα τα ποσοστα αποκλινουσων συμπεριφορων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ενταξει μην κολλας σε λεξεις, ημουν ξεκαθαρος.
Στο υποθετικο σου παραδειγμα, αν ολοι σκοτωναν, ναι αυτο θα ηταν το φυσιολογικο.
Δεν προκειται ομως να γινει αυτο, οπως δεν προκειται να ειναι σε ενα πληθυσμο ολοι ομοφυλοφιλοι.
Παντα ειναι σταθερα τα ποσοστα αποκλινουσων συμπεριφορων.
Για την ακρίβεια δεν είναι ξεκάθαρο. Είπες ότι στην φύση θεωρείται φυσιολογικό. Στην κοινωνία θες να πεις ότι θεωρείται φυσιολογικό. Αυτό ναι, το δέχομαι. Στις κοινωνίες υπάρχουν στερεότυπα. Αλλά το τί οι κοινωνίες θεωρούν φυσιολογικό, δεν μπορείς να το πεις και για τη φύση. Δεν το ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
ΥΓ1)Πιστεύω ότι ο γάμος ομοφυλοφίλων θα παράγει τα εξής οφέλη:Θα νιώθουν οι ομοφυλόφιλοι ισότιμοι πολίτες.(Επίσης θα πάψουν και να διαμαρτύρονται.)Θα γίνουν πολλοί δεσμοί σταθεροί και θα σταματήσουν να διασπείρονται τα νοσήματα τόσο ταχέως.Θα τακτοποιηθούν πολλά πρακτικά/νομικά θέματα.
Ισότιμοι πολίτες είναι ούτως ή άλλως.
Απλά,δεν είναι ισότιμοι ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΑ.
Ο γάμος,για τον οποίο τόσο κόπτονται,θα τους δώσει αυτό ακριβώς:θα εξισωσει τη νορμα τους με την φυσιολογικη (την ετεροφυλη).

(τα έχουμε (εχω) αναλύσει παλαιοτερα σε παράπλευρο θεμα)
Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που τάσσονται κατά της ανδρικής ομοφυλοφιλίας (άνδρες & γυναίκες) :
1. Θεωρείτε αντικειμενικό το να είστε κατά αυτής αλλά αδιάφοροι ή υπέρ της γυναικείας;
2. Θεωρείτε ωραίο το ανδρικό σώμα (ανεξάρτητα της σεξουαλικής σας κατεύθυνσης) ;
-petros
1. Δεν ειναι αντικειμενικο,σαφώς!
Κατα τα (ιατρικως,κοινωνικως & Co) ισχύοντα,ειμαστε κατά της ανδρικης ομοφυλοφιλιας,επειδη "τσαλακώνει" την ισχυρη φυλική εικονα του άνδρα. Ειμαστε ανεκτικοι στη γυναικεία τέτοια,επειδη η γυναικα οτι και να κανει,

α) δε μπορει να "τσαλακώσει" το φυλο της - με την εννοια της ζημιας που υφισταται ο ανδρας

βου) η έκφραση της γυναικειας ομοφυλοφιλιας δεν εμπεριεχει στοιχεια σκληροτητας/(κατακτητικης) βιαιοτητας,αμιγους συνουσιασκης ενεργητικοτητας,οπως η ανδρική,αλλα ειναι παθητική,αέρινη,αθώα,αποπνεει εντονο συναισθηματισμό και φυσικα αποτελει και καλη ανδρικη οπτικη διέγερση

γου) η (ανδροκρατουμενη) κοινωνια επιτρεπει τετοιες παρεκτροπες στη γυναικα,αφου μεσα εκει η γυναικεια σεξουαλικοτητα (δια μεσου της υφισταμενης ανδρικης ηθικης) ειναι εκ των πραγματων απολυτα ελεγξιμη.

2. Ως ετεροφυλόφιλος,ενα αντικειμενικά (δηλ. με τις ισχυουσες περι ωραιου νορμες) ωραιο ανδρικο σωμα,θα το δω επισης ωραιο. Οπως και ενα γυναικειο.
Ως ομοφυλοφιλος,δε μπορω να αποφανθώ.
Ωστόσο,αν θεωρησουμε πως το αντικειμενικα ωραιο αποτελει αξια που διαπερνα ολο το φασμα της σεξουαλικοτητας,φρονώ πως δε θα ειχα διαφορετικη αποψη.

Σωστό, άλλο το "θεωρείται", άλλο το "είναι". Επίσης, αν από αύριο άρχιζαν όλοι να σκοτώνουν ανθρώπους, αυτός που δεν θα το έκανε θα ήταν ο "ανώμαλος". Αλλά θα θεωρούταν "ανώμαλος", δεν σημαίνει ότι θα ήταν κιόλας. Το αναφέρω ως παράδειγμα για να εξηγήσω ότι επειδή η πλειοψηφία του πληθυσμού θεωρεί κάτι ως σωστό ή λάθος, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι όντως.
Συνεπώς δηλ,ΔΕΝ υπαρχουν φυσιολογικότητες. Απλα (ρευστες και υπο αναθεωρηση) ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ φυσιολογικότητας??

Ενα τετοιο σκεπτικο άλμα - που παρακάμπτει εντεχνως τους σκοπελους της καθε λογης φυσιολογικοτητας - βολεύει σαφώς ως επιχειρημα.Αλλα δημιουργει αλλα ερωτηματικα.

Και τι ΕΙΝΑΙ τοτε φυσιολογικο? Πως θα το ορισουμε ΑΠΟΛΥΤΑ?

Πως αυτο που θα θεωρησουμε ως απολυτο ΕΙΝΑΙ,δε θα αποτελει απλα μια ΘΕΩΡΗΣΗ?

Μηπως τελικα αυτο το "ειναι φυσιολογικο",στο μυαλο μας,στην κριση μας,ταυτιζεται / ΕΙΝΑΙ αυτο που λεμε/οριζουμε/ζουμε ως "φυσιολογικο"?

Συνηθως βεβαια,εμεις οι ανθρωποι παιρνουμε τη φυση ως σημειο αναφορας για τις φυσιολογικοτητες (ή τις ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ των). Δεν υπαρχει ισχυροτερη βαση δομησης.


Φαντασιακη θεσμιση της φυσιολογικοτητας......αυτο δεν το ανελυσε ο Καστοριαδης και καλουμαστε να καταπιανομαστε τωρα εμεις.....ωιμέ!!!:):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η διαφορά κατα εμένα έγκειται στο ότι εγώ πιστεύω οτι, δύο νεαροί αν πειραματιστούν σε παραφύσιν εμπειρίες και εθιστούν σε αυτές, σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να τις δεχτώ ως εγγεγραμμένες στο DNA τους.
Σε αυτές τις σειρές απάντησες και με την σαφήνεια που ομολογώ οτι μου είναι ακαταλαβίστικη.
Η διαφορά σε εμένα βρίσκεται στο ότι η πεποίθηση σου περί μη βιολογικής προδιάθεσης της ομοφυλοφιλίας (και η αναφορά σε αυτή σαν παραφύσιν) αυτόματα οδηγεί στο συμπέρασμα περί μη κοινωνικής αποδοχής του φαινομένου (αφού κακά τα ψέματα το θεωρείς παρά φύσιν και κοινωνικά αν μπορεί να μου επιτραπεί αυτός ο νεολογισμός). Με λίγα λόγια το πρόβλημα δεν είναι στην φύση αλλά στην κοινωνία.
Φαντασμένε, σε ρωτώ ευθέως.
Ποια σχέση έχει η βούρτσα με το φορητό, ε γκχ γκχ συγνώμη αλλά αφού αποφάσισα το γράφω, με το φορητό πιπί ;

Το έχω ξαναπεί: Η γυναίκα είναι κατώτερη βιολογικά από τον άντρα (πιο αργή, πιο αδύναμη και νομίζω και με μικρότερο εγκέφαλο, αν και για αυτό δεν είμαι σίγουρος). Μια τέτοια κατωτερότητα όμως δεν την τοποθετεί αυτόματα σαν πολίτη β' κατηγορίας όπως και μια ιδιαιτερότητα/ανωμαλία/συμπεριφορά (διαλέγεις εσύ τη λέξη) δεν καθιστά τους ανθρώπους αυτούς πειραματόζωα ή πολίτες β' κατηγορίας.
Εδώ αποδεικνύεται οτι τελείς υπο σοβαροτάτη σύγχυση.
Είναι επιστημονικά αποδεκτό το γεγονός της ανωτερότητας του γυναικείου σώματος.
Σαφώς και αναφέρομαι στο γυναικείο σώμα. Πριν μερικές δεκαετείες, η γυναίκα δούλευε όλη την ημέρα στα χωράφια, γενούσε στα χωράφια, φρόντιζε το νοικοκυριό της όταν επέστρεφε απο την δουλειά της,
και δεν αναφέρομαι οτι ο ξεκούραστος άνδρας της με τις ορέξεις του, αδιαφορούσε για την κούραση της.
Ποια σχέση βλέπεις να υπάρχει ανάμεσα σε μια γυναίκα, πολίτη Β΄ κατηγορίας κατα δική σου παραδοχή με την οποία σε καμιά περίπτωση δεν συμφωνώ και σε έναν ομοφυλόφιλο άνδρα :

Προφανώς και δεν τους αποδέχεσαι.
Βγάζεις συμπεράσματα δικά σου.
Εχω δηλώσει, οτι αποδέχομαι τους ομοφυλόφιλους.
Αυτό όμως είναι τελείως διαφορετικό απο την εξέταση του πώς προκύπτει η ομοφυλοφιλία σε έναν άνδρα.

Αν για παράδειγμα έχεις κάποιον φίλο σου ομοφυλόφιλο, πάρε την ιστορία του και βάλε μας σε πειρασμό, να αποφασίσουμε αν είναι επίκτητη ή όχι.
Απέδειξε οτι διαθέτεις ανοιχτό μυαλό και είσαι σε θέση να αντιμετωπίσεις προκλίσεις ευθέως και απαντώντας σε όλα.
Δίχως να αφήνεις αναπάντητα ερωτήματα, αλλά το κυριώτερο θα έλεγα να μην υπεκφεύγεις, όπως έκανες με την ποιο πάνω απάντηση σου.
Σε περίπτωση που αναφερόμουν στα παιδιά σου .....
Ασε το σόϊ μου και τα παιδιά μου ήσυχα, γιατι θα σου ρίξω μπουνιά στο μάτι. :hmm:

Εγώ και εσύ είμαστε εδώ και :hmm: το γνωρίζω οτι αγαπιόμαστε πολύ.:kill:

Και κάτι άσχετο.

Η σκηνοθεσία ήταν μια μεγάλη μου αγάπη, αλλά δεν είμαι σκηνοθέτης.
Τί να δηλώσω, ψυλοκαλικοτής ; Δεν μπορώ, γιατι δεν μου δίνουν δυνατότητα ελεύθερης επιλογής.
Οπότε διάλεξα και δήλωσα σκηνοθέτης.
Αυτά για την ερώτηση που μου έκανε ο φίλος Πέτρος, αλλά και για να μην υπάρχουν αμφιβολίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
[...]

@pop corn

ακατανόητα τα περισσότερα που λες. Γνωρίζω μερικά πράγματα περί εξέλιξης γιατί τα παραθέτεις; Απαντάς σε τι; Και τι σχέση έχει η εξελικτική θεωρία με την θέση της γυναίκας/ομοφυλόφιλου/ετεροφυλοφιλου στην σύγχρονη κοινωνία; Ότι να ναι

@ Μάξιμος

Εδώ αποδεικνύεται οτι τελείς υπο σοβαροτάτη σύγχυση.
Είναι επιστημονικά αποδεκτό το γεγονός της ανωτερότητας του γυναικείου σώματος.
Σαφώς και αναφέρομαι στο γυναικείο σώμα. Πριν μερικές δεκαετείες, η γυναίκα δούλευε όλη την ημέρα στα χωράφια, γενούσε στα χωράφια, φρόντιζε το νοικοκυριό της όταν επέστρεφε απο την δουλειά της,
και δεν αναφέρομαι οτι ο ξεκούραστος άνδρας της με τις ορέξεις του, αδιαφορούσε για την κούραση της.
Ποια σχέση βλέπεις να υπάρχει ανάμεσα σε μια γυναίκα, πολίτη Β΄ κατηγορίας κατα δική σου παραδοχή με την οποία σε καμιά περίπτωση δεν συμφωνώ και σε έναν ομοφυλόφιλο άνδρα :
Προφανώς αγνοείς ότι πάντα η χοντροκομμένη απάντηση του συντηρητισμού σε μια αποδοχή η μια εξίσωση των υποκειμένων που συνθέτουν την κοινωνία ανάγεται ή στο φυσικό δίκαιο ή στη βιολογία: έτσι οι γυναίκες δεν μπορούσαν να ψηφίσουν γιατί έχουν ελαφρότητα και αδυναμία να διαβουλευτούν για σοβαρά θέματα ενώ οι άντρες παραδοσιακά το κάνουν αυτό καλύτερα, οι μαύροι ήταν κατώτεροι λόγω της διαφορετικότητας του και της ομοιότητας τους (για τα λευκά αφεντικά τους) με πίθηκους και οι ομοφυλόφιλοι είναι επικίνδυνοι για την κοινωνία λόγω της "πάθησης" τους. Το ότι τα δύο πρώτα είναι ευρέως αποδεκτά και αναχρονιστικά δεν σημαίνει ότι πρέπει να σε πιάνει η ευθιξία σου.

@ Άγγελος
μια αρνητικη ψηφος ηρθε απο εμενα φιλε..;)

καλα πραγματικα πιστευεις το παραπανω?

γεννετικα το θηλυκο ειναι ισχυροτερο απο το αρσενικο,,,αλλοιωνεται δυσκολοτερα,(και στραβωνει προς ομοφιλοφιλιες δυσκολοτερα,,γιαυτο η πλειοψηφια των γκευ ειναι ανδρες και τρανσεξουαλ προς γυναικες),ειναι η βαση της ζωης..


για να μην πω την αποδεδειγμενα ανωτερη κατασκευη του γυναικειου εγκεφαλου στο θεμα της επικοινωνιας γλωσσας κλπ..και σε πολλα αλλα


και μετα λετε εμενα φαλλοκρατη:worry:
και από εμένα μια αρνητική ψήφος φίλε. Αν δεν κατάλαβες τι εννοούσα your problem Mexican! Eat buritos!!!

Ναι είμαι ένα φαλλοκρατικό γουρούνι. Θέλει η γυναίκα ελευθερία; Μεγάλωσε της την κουζίνα

Btw Άγγελε έχεις ψάξει υπερβολικά πολύ την γενετική για το θηλυκό και το αρσενικό. Θα φτιάξεις την νέα Ντόλι σε έκδοση κατσίκας-μοσχούλας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Και τι ΕΙΝΑΙ τοτε φυσιολογικο? Πως θα το ορισουμε ΑΠΟΛΥΤΑ?
Πως αυτο που θα θεωρησουμε ως απολυτο ΕΙΝΑΙ,δε θα αποτελει απλα μια ΘΕΩΡΗΣΗ?
Μηπως τελικα αυτο το "ειναι φυσιολογικο",στο μυαλο μας,στην κριση μας,ταυτιζεται / ΕΙΝΑΙ αυτο που λεμε/οριζουμε/ζουμε ως "φυσιολογικο"?
Συνηθως βεβαια,εμεις οι ανθρωποι παιρνουμε τη φυση ως σημειο αναφορας για τις φυσιολογικοτητες (ή τις ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ των). Δεν υπαρχει ισχυροτερη βαση δομησης.
Φαντασιακη θεσμιση της φυσιολογικοτητας......αυτο δεν το ανελυσε ο Καστοριαδης και καλουμαστε να καταπιανομαστε τωρα εμεις.....ωιμέ!!!
Δεν ορίζεται αγαπητέ απόλυτα και αντικειμενικά η φυσιολογικότητα. Για μένα δεν υφίσταται καν ως έννοια. Στην ζωή υπάρχουν μόνο διαβαθμίσεις, δυνατότητες κι επιλογές κι ο καθένας διαλέγει τι ακολουθεί ανάλογα με τις προτιμήσεις του. Το έχω αναλύσει και έχω αναφέρει παραδείγματα πολλάκις σε προηγούμενα ποστ μου, οπότε δεν νομίζω ότι είναι δίκαιο να λες ότι το χρησιμοποιώ για βόλεμα. Αντίθετα πιστεύω είναι ένα λογικό και καλώς υποστηριγμένο επιχείρημα. Κουράστηκα να γράφω τα ίδια και τα ίδια.

Σε αυτό που λες, αν πάρεις τη φύση ως σημείο αναφοράς και τι ορίζεται ως φυσιολογικό με κριτήριο αν συμβαίνει στη φύση τότε με βάση αυτό, μπορούμε να πούμε ότι η ομοφυλοφιλία είναι φυσιολογική αφού συνέβαινε πάντα στη φύση από τότε που υπάρχουν οι άνθρωποι.

Αλλά ακόμα κι αυτό είναι ένας σχετικός ορισμός. Έχεις δεχτεί ένα σημείο αναφοράς που κι αυτό δεν ξέρεις αν είναι αντικειμενικό. Υπάρχει αντικειμενικό στη φύση; :hmm:

Αφού ο καθένας κρίνει βάσει προσωπικών ιδεών, εμπειριών,..κλπ, βλέπει τα πράγματα υπό άλλη οπτική γωνία. Αφού είπαμε πως υπάρχει διαφορετικότητα. Για την ακρίβεια, αυτό είναι πολύ μεγάλο θέμα και δεν υπάρχει ο χρόνος και η διάθεση να αναλυθεί. :/:

Επίσης οι συζητήσεις για ζητήματα που αφορούν την κοινωνία δεν είναι μαθηματικά για να λες παράδειγμα και αντιπαράδειγμα.
Τα Μαθηματικά ισχύουν παντού. Και στις κοινωνικοπολιτικές αναλύσεις. Και είναι καλό στις συζητήσεις να ακολουθούμε την μαθηματική λογική για να αποφεύγουμε τα εσφαλμένα αυθέραιτα συμπεράσματα.

@pop corn
ακατανόητα τα περισσότερα που λες. Γνωρίζω μερικά πράγματα περί εξέλιξης γιατί τα παραθέτεις; Απαντάς σε τι; Και τι σχέση έχει η εξελικτική θεωρία με την θέση της γυναίκας/ομοφυλόφιλου/ετεροφυλοφιλου στην σύγχρονη κοινωνία; Ότι να ναι
Κατ' αρχάς εσύ βγήκες off topic με τις αναφορές για βιολογικές διαφορές αντρών - γυναικών και εγώ απάντησα σε αυτές αυτό που θεωρούσα ότι είναι λάθος. Off topic στο off topic. ΟΚ, ίσως έπρεπε να στείλω π.μ. Απλά ήθελα να σου πω ότι οι διαφορές των φύλων δεν σημαίνουν βιολογική ανωτερότητα ή κατωτερότητα του ενός ή του άλλου.

Και το ίδιο ισχύει για αυτό που είπες Άγγελε, κάτι περί γυναικείας "ανωτερότητας". Το ίδιο πράγμα λέτε, απλά αντίστροφα. Οι βιολογικές διαφορές δεν σημαίνει ότι κάποιος είναι ανώτερος (είτε ο άντρας είτε η γυναίκα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Για να το λύσουμε αυτό το θέμα:

Το έχω ξαναπεί: Η γυναίκα είναι κατώτερη βιολογικά από τον άντρα (πιο αργή, πιο αδύναμη και νομίζω και με μικρότερο εγκέφαλο, αν και για αυτό δεν είμαι σίγουρος). Μια τέτοια κατωτερότητα όμως δεν την τοποθετεί αυτόματα σαν πολίτη β' κατηγορίας όπως και μια ιδιαιτερότητα/ανωμαλία/συμπεριφορά (διαλέγεις εσύ τη λέξη) δεν καθιστά τους ανθρώπους αυτούς πειραματόζωα ή πολίτες β' κατηγορίας.

Η γυναίκα έχει λιγότερο ανεπτυγμένο μυικό σύστημα από τον άνδρα, συνεπώς είναι όντως λιγότερο γρήγορη και δυνατή. Η γυναίκα έχει όντως μικρότερο εγκέφαλο από τον άνδρα, αλλά ξέρεις τι λένε, το μέγεθος δεν μετράει ;) Άλλωστε το λες κι εσύ εδώ:

Δεν έχει σημασία πόσο μέγεθος είναι ο εγκέφαλος σου αγαπητέ μάστορα. Σημασία έχει πόσο χρησιμοποιείς.

Έρχεσαι στα λόγια μου λοιπόν.

Αλίμονο όταν δεν λες κάτι σαν αντεπιχείρημα να καταρρίπτεις το επιχείρημα με τη φίλη της φίλης σου της οποίας την διανοητική ικανότητα δεν αμφισβήτησα παρά μόνο την σωματική της διάπλαση σαν μικρότερη ενός αρσενικού.

Και για να φτάσω στο δια ταύτα: το γεγονός ότι μία γυναίκα είναι "πιο αργή, πιο αδύναμη και με μικρότερο εγκέφαλο" σημαίνει ότι είναι βιολογικά κατώτερη; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Edmund, κατάλαβα τι ήθελες να πεις, μόνο από τη γενικότερη εικόνα που έχω από σένα τα λίγα χρόνια που σε γνωρίζω εδώ μέσα.
Με τον τρόπο που εξέφρασες το επιχείρημά σου, πολύ φοβάμαι πως ήταν εύκολο να παρεξηγηθεί.

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος:
Αν για παράδειγμα έχεις κάποιον φίλο σου ομοφυλόφιλο, πάρε την ιστορία του και βάλε μας σε πειρασμό, να αποφασίσουμε αν είναι επίκτητη ή όχι.
Θα δοθεί και πιστοποιητικό μετά το πέρας της αξιολόγησης; :confused:
Θα ακολουθήσουν αντίστοιχα τεστ όπου θα πάρουμε τις ιστορίες ετερόφυλων και θα αποφασίσουμε εάν ο ανδρισμός τους είναι επίκτητος ή όχι;
Πώς θα υπογράψουμε; Θεός, φύση, τύχη, επιστήμη, ή λίγο απ' όλα; :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Edmund, κατάλαβα τι ήθελες να πεις, μόνο από τη γενικότερη εικόνα που έχω από σένα τα λίγα χρόνια που σε γνωρίζω εδώ μέσα.
Με τον τρόπο που εξέφρασες το επιχείρημά σου, πολύ φοβάμαι πως ήταν εύκολο να παρεξηγηθεί.
Μεγάλα παιδιά είμαστε και μπορούμε να εξηγήσουμε όποιο επιχείρημα τεθεί προς διερεύνηση.
Βέβαια χάρες και ειδικότερα όταν συζητάμε ανοιχτά, σε κανέναν δεν μπορούμε να κάνουμε.
Ετσι απλά.
Θα δοθεί και πιστοποιητικό μετά το πέρας της αξιολόγησης; :confused:
Αρχισαν τα δύσκολα καταλαβαίνω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Άρχισαν τα δύσκολα για ποιον; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
[...]

Οργώστε λοιπόν το θέμα και για ερέθισμα του εγκεφαλικού συστήματος, λέω και μια ιστοριούλα.

Δυο νεαροί, κάθονται στο DVD και κοιτούν περιπτύξεις και αμφι-εισχωρήσεις πεών.
Κάποια στιγμή αρχίζουν να γίνονται τολμηροί και το αποτέλεσμα είναι η μύηση δια της περιέργειας, στο φλέγον θέμα μας, που είναι η δοκιμή.
Μια από δω, μια από εκεί, καθώς είναι και φιλαράκια, η εντρύφηση στο θέμα γίνεται καλύτερα δια της επανάληψης, οπότε ανταλλάσσουν επισκέψεις με αποτέλεσμα να γίνει συνήθεια θέλετε, κάτι άλλο ποιο μεγάλο, τέλος πάντων θα κάνω την ερώτηση για να μη σας κουράσω περισσότερο.

Τις πταίει ;

1. Το DVD ;
2. Το DNA ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Μάξιμε να σου απαντήσω με ερώτηση: Εσύ πιστεύεις οτι κάποτε νεότερος ή στην ηλικία που είσαι θα μπορούσες να προχωρήσες σε περίπτυξη με κάποιον φίλο σου επειδή είδες κάποιο dvd τη στιγμή που σου αρέσουν και σε ερεθίζουν οι γυναίκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
[...]

Οργώστε λοιπόν το θέμα και για ερέθισμα του εγκεφαλικού συστήματος, λέω και μια ιστοριούλα.

Δυο νεαροί, κάθονται στο DVD και κοιτούν περιπτύξεις και αμφι-εισχωρήσεις πεών.
Κάποια στιγμή αρχίζουν να γίνονται τολμηροί και το αποτέλεσμα είναι η μύηση δια της περιέργειας, στο φλέγον θέμα μας, που είναι η δοκιμή.
Μια από δω, μια από εκεί, καθώς είναι και φιλαράκια, η εντρύφηση στο θέμα γίνεται καλύτερα δια της επανάληψης, οπότε ανταλλάσσουν επισκέψεις με αποτέλεσμα να γίνει συνήθεια θέλετε, κάτι άλλο ποιο μεγάλο, τέλος πάντων θα κάνω την ερώτηση για να μη σας κουράσω περισσότερο.

Τις πταίει ;

1. Το DVD ;
2. Το DNA ;
DNA:Το dna αν δεχτούμε ότι είχαν την προδιάθεση και με το dvd στο ρόλο του εναύσματος,βγήκαν τα γούστα τους στην επιφάνεια.
DVD:Δεν μπορώ να ενοχοποιήσω ένα dvd..Γιατί αν το κάνω τότε θα αναγκαστώ να εξηγήσω περαιτέρω πράγματα.
ΒΙΤΣΙΟ:Τέλος θα επισημάνω και την περίπτωση του βίτσιου,γιατί τα γούστα διαφέρουν από άτομο σε άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Πρώτη φορά το ακούω πάντως ότι η ομοφυλοφιλία είναι τόσο εθιστική. :angelnot:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μάξιμε, οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι που γνωρίζω κατάλαβαν ότι είναι ομοφυλόφιλοι πολύ πριν οποιαδήποτε σεξουαλική εμπειρία, πριν μάθουν καν τι είναι το σεξ καλά καλά. Πώς αρχίσες εσύ να καταλαβαίνεις τι εστί βερύκοκο όταν άρχισες να βλέπεις αλλιώς τη Μαιρούλα, ε ένας άνδρας ομοφυλόφιλος ένιωσε το ίδιο για τον Κωστάκη. Χωρίς να έχει λάβει χώρα κανένας πειραματισμός και χωρίς να έχει παίξει ρόλο κανένα ...DVD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Μάξιμε, οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι που γνωρίζω κατάλαβαν ότι είναι ομοφυλόφιλοι πολύ πριν οποιαδήποτε σεξουαλική εμπειρία, πριν μάθουν καν τι είναι το σεξ καλά καλά. Πώς αρχίσες εσύ να καταλαβαίνεις τι εστί βερύκοκο όταν άρχισες να βλέπεις αλλιώς τη Μαιρούλα, ε ένας άνδρας ομοφυλόφιλος ένιωσε το ίδιο για τον Κωστάκη. Χωρίς να έχει λάβει χώρα κανένας πειραματισμός και χωρίς να έχει παίξει ρόλο κανένα ...DVD.
Καλά μην το λες αυτό γιατί βάσει των κοινωνικών προτύπων,πολλοί μπερδεμένοι ομοφυλόφιλοι δοκίμασαν τη μαιρούλα (και μπορεί για χρόνια να δοκίμαζαν τη μαιρούλα) ως που μια μέρα εμφανίστηκε ο νικολάκης και κατάλαβαν που παν τα τέσσερα.
Σίγουρα δεν έπαιξε ρόλο το εν λόγω δβδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλά μην το λες αυτό γιατί βάσει των κοινωνικών προτύπων,πολλοί μπερδεμένοι ομοφυλόφιλοι δοκίμασαν τη μαιρούλα (και μπορεί για χρόνια να δοκίμαζαν τη μαιρούλα) ως που μια μέρα εμφανίστηκε ο νικολάκης και κατάλαβαν που παν τα τέσσερα.
Σίγουρα δεν έπαιξε ρόλο το εν λόγω δβδ.
Και πάλι όμως, το κατάλαβαν αυτό πριν κάνουν actually σεξ με το Νικολάκη, συνήθως, άρα ούτε σε αυτή την περίπτωση στέκει το "επιχείρημα" του Μάξιμου ότι τρώγοντας έρχεται η όρεξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
@ καλειδοσκόπιο

Και για να φτάσω στο δια ταύτα: το γεγονός ότι μία γυναίκα είναι "πιο αργή, πιο αδύναμη και με μικρότερο εγκέφαλο" σημαίνει ότι είναι βιολογικά κατώτερη; :)
Εάν αυτό που σε προβληματίζει είναι η ασυνείδητη ταύτιση του όρου "βιολογικά κατώτερη" στον όρο "κοινωνικά κατώτερη" μπορώ να σου προτείνω τον όρο βιολογικά λιγότερο ικανή να επιβιώσει σε κινδύνους που απειλούν την ίδια της τη ζωή σε κατάσταση φυσικού δικαίου και με περισσότερες πιθανότητες να εκτεθεί σε τέτοιους κινδύνους.

Δεν δίνω κάποιο αξιολογικό χαρακτηρισμό στον όρο "βιολογικά κατώτερη" εφόσον εκ των προτέρων αρνούμαι την αξιολόγηση του υποκειμένου σαν ίσος ή όχι στα πλαίσια της κοινωνικής συμβίωσης. Για την ακρίβεια απορρίπτω την βιολογία σαν κριτήριο αξιολόγησης σε οτιδήποτε αφορά την κοινωνική σύνθεση μιας και η ιστορία έχει αποδείξει ότι οι καταχρήσεις όταν τα πράγματα αξιολογούνται με αυτό το κριτήριο είναι απίστευτες.

ΚΑΙ για να ολοκληρώσω και τον αρχικό συλλογισμό μου και να βγω από το κίνδυνο να φανούν τα μηνύματα μου εκτός θέματος είναι εντελώς ανόητο να αξιολογείται σαν αποδεκτή ή όχι η ομοφυλοφιλία από βιολογικής πλευράς μιας και αυτό ουσιαστικά μόνο αντιφάσεις οδηγεί και καμία ουσιαστική ερμηνεία που να προσπαθεί να έχει σα στόχο την αλήθεια και όχι την πειθώ για το θέμα. Όπως ενοχλεί μερικές γυναίκες να θεωρούνται βιολογικά κατώτερες (αφού όπως και να το κάνουμε μπαίνει μέσα η αναγωγή στο κοινωνικά κατώτερες, προσπάθησα 100 φορές να σπάσω αυτή τη σύνδεση αλλά μάλλον έχει κάνει καλή δουλειά ο χυδαίος επιστημονισμός και ο ανόητος θετικισμός που επικαλείται σαν πανάκεια όλων τον κοινωνικοπολιτικών προβλημάτων η αγαπητή χρήστρια pop corn) έτσι και η ομοφυλοφιλία είναι πιθανό να θεωρείται μη αποδεκτή κοινωνικά επειδή ακριβώς μπορεί να ερμηνευτεί σαν γενετική ανωμαλία εγγεγραμμένη στο dna και άρα να θεραπευτεί ή να απορριφθεί επειδή δεν έχει βιολογική βάση (βλ. Μάξιμος). Το αν η ομοφυλοφιλία είναι αποδεκτή ή όχι, αν η ισότητα των φύλων είναι αναγκαία ή όχι ή αν η ισότητα των ανθρώπων ανεξάρτητα από το χρώμα τους είναι απαραίτητη ή όχι δεν θεμελιώνεται στην βιολογία ούτε στα φανταστικά παραδείγματα περί ομοφυλοφιλίας συγγενικού σου προσώπου αλλά στην ελευθερία που έχει ο καθένας να δράσει στο χώρο που ζει και να έχει τα ίδια δικαιώματα με τους άλλους ανεξαρτήτως ενός βιολογικού ή μη χαρακτηριστικού του, ειδικά όταν δεν εγκληματούν.

Με λίγα λόγια καλή η βιολογία και σημαντική στην ανθρωπότητα αλλά δεν εξηγεί τίποτα πέρα από αυτά που θέλει η ίδια να εξηγήσει και δεν μπορεί να εξηγήσει πράγματα που εκ των πραγμάτων δεν έχει δημιουργηθεί για να ερευνήσει! Οπότενες την επόμενη φορά που προσπαθήσει κάποιος να εξηγήσει τη θεωρία της σχετικότητας με βάση το ελληνικό Σύνταγμα θα ήταν καλό να του πουν ευγενικά ότι αυτό δεν στέκει.

End of game. Hasta la vista baby!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top