Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Κανονικά ο άντρας πρέπει να πληρώνει.. Αυτό έχω μάθει και αυτό θα κάνω και εγώ... :)
Ένας λόγος παραπάνω να κάνω εγχείρηση αλλαγής φύλου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Ένας λόγος παραπάνω να κάνω εγχείρηση αλλαγής φύλου :D

Μα δεν μου φαίνεται... "φυσιολογικό" να πληρώνει η γυναίκα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Μα δεν μου φαίνεται... "φυσιολογικό" να πληρώνει η γυναίκα.. :)

i agree .γενιες και γενιες μεγαλωσαν με αυτο το προτυπο,δεν θα το αλλαξουν καποιοι τσιπιδες και καποιες φιλελεύθερες γυναικες.Θα σε κερασω στο τελος.-
το μονο που μπορεις να κανεις εναι να το αποδεκτής.το αποφασισα και ειναι θεμα αντιληψης.-



πολυ ωραια pic και εμενα η jesica ειναι η αγαπημενη μου απο το true blood;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
i agree .γενιες και γενιες μεγαλωσαν με αυτο το προτυπο,δεν θα το αλλαξουν καποιοι τσιπιδες και καποιες φιλελεύθερες γυναικες.Θα σε κερασω στο τελος.-
το μονο που μπορεις να κανεις εναι να το αποδεκτής.το αποφασισα και ειναι θεμα αντιληψης.-
Δηλαδή το μόνο που μπορείς να κάνεις άμα μπλέξεις με δαύτον, είναι να χαλαρώσεις για να το... απολαύσεις! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Κανονικά ο άντρας πρέπει να πληρώνει.. Αυτό έχω μάθει και αυτό θα κάνω και εγώ... :)

Μου το εξηγεις λιγουλακι αυτο..για να το καταλαβω και εγω;;Γιατι δηλαδη πρεπει να πληρωνει ο αντρας;Και γιατι δηκλαδη οτι μας μαθαινουν..αιωνες τωρα..παει να πει οτι ειναι και σωστο;Με επιχειρηματα ομως.Διοτι εδω..δεν βλεπω κανενα επιχειρημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Δηλαδή το μόνο που μπορείς να κάνεις άμα μπλέξεις με δαύτον, είναι να χαλαρώσεις για να το... απολαύσεις! :hehe:

oυυυυυυυυυυ μου αρεσει ο τροπος που ακουγεται αυτο....χεχε:P

Μου το εξηγεις λιγουλακι αυτο..για να το καταλαβω και εγω;;Γιατι δηλαδη πρεπει να πληρωνει ο αντρας;Και γιατι δηκλαδη οτι μας μαθαινουν..αιωνες τωρα..παει να πει οτι ειναι και σωστο;Με επιχειρηματα ομως.Διοτι εδω..δεν βλεπω κανενα επιχειρημα..

κοιτα δεν βλεπω που εγκειται το θεμα,νιωθουμε ωραια και πιο ανετα οταν σας κερναμε δεν νομιζω υπαρχει κατι κακο σε αυτο,γιατι γκρινιαζεται;;;

εμενα ποτε δεν με κερασαν πχ σφηνακι σε μπαρ δεν βλεπω που ειναι το κακο,θελω και εγω:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
κοιτα δεν βλεπω που εγκειται το θεμα,νιωθουμε ωραια και πιο ανετα οταν σας κερναμε δεν νομιζω υπαρχει κατι κακο σε αυτο,γιατι γκρινιαζεται;;;

εμενα ποτε δεν με κερασαν πχ σφηνακι σε μπαρ δεν βλεπω που ειναι το κακο,θελω και εγω:P:P:P
Είναι ανάγκη να κεράσεις στο 1ο ραντεβού; Εγώ θα κεράσω κάποιον/α που το νοιώθω ή θεωρώ ότι πρέπει να ανταποδώσω κάτι, όχι επειδή είναι το 1ο ραντεβού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
oυυυυυυυυυυ μου αρεσει ο τροπος που ακουγεται αυτο....χεχε:P



κοιτα δεν βλεπω που εγκειται το θεμα,νιωθουμε ωραια και πιο ανετα οταν σας κερναμε δεν νομιζω υπαρχει κατι κακο σε αυτο,γιατι γκρινιαζεται;;;

εμενα ποτε δεν με κερασαν πχ σφηνακι σε μπαρ δεν βλεπω που ειναι το κακο,θελω και εγω:P:P:P

καταρχην δεν απευθυνομουν σε εσενα..αλλα οκ..δεν εχει σημασια.:)
Εχει τεραστια σημασια.Δειχνει πολλα πραγματα.Οτι ειμαστε τυπολατρεις..οτι μας εχουν μαθει διαφορες βλακειες..και εμεις τις ακολουθουμε σαν προβατα,οτι δεν ειμαστε ανθρωποι της ουσιας..αλλα του τυπου,οτι εμεις ειμαστε διακοσμητικα στοιχεια..που θα πρεπει να μας κερνανε..μα ειμαστε σοβαροι;Το οτι ολο αυτο δειχνει αδυναμια φυλου...και προστασια απο το ισχυρο(μην ξερασω.)..Οτι μας εχουν αναθεσει αιωνες τωρα καποιους ρολους..και εμεις τους διαιωνιζουμε και χιλια δυο αλλα..που θελουν πολυ σκεψη φιλε μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Είναι ανάγκη να κεράσεις στο 1ο ραντεβού; Εγώ θα κεράσω κάποιον/α που το νοιώθω ή θεωρώ ότι πρέπει να ανταποδώσω κάτι, όχι επειδή είναι το 1ο ραντεβού...

εχω εξηγησει την σκεψη μου.ειναι ραντεβου
με επελεξες και σε επελεξα σε ενα πληθος ανθρωπων μονο και μονο αυτο το κανει κατι το ξεχωριστο για εμενα....
δεν ειναι θεμα του να ανταποδώσω ή οχι ειναι αυτο που νιωθω και θεωρω σωστο.και γενικα θα σε κερναω σε φυσιολογικα πλαισια δεν νομιζω οτι ειναι κακο αυτο ουτε κατακριτέο το αντιθετο μαλιστα, αξιέπαινο απο ολα τα αγορακια....


καταρχην δεν απευθυνομουν σε εσενα..αλλα οκ..δεν εχει σημασια.:)
Εχει τεραστια σημασια.Δειχνει πολλα πραγματα.Οτι ειμαστε τυπολατρεις..οτι μας εχουν μαθει διαφορες βλακειες..και εμεις τις ακολουθουμε σαν προβατα,οτι δεν ειμαστε ανθρωποι της ουσιας..αλλα του τυπου,οτι εμεις ειμαστε διακοσμητικα στοιχεια..που θα πρεπει να μας κερνανε..μα ειμαστε σοβαροι;Το οτι ολο αυτο δειχνει αδυναμια φυλου...και προστασια απο το ισχυρο(μην ξερασω.)..Οτι μας εχουν αναθεσει αιωνες τωρα καποιους ρολους..και εμεις τους διαιωνιζουμε και χιλια δυο αλλα..που θελουν πολυ σκεψη φιλε μου..




βλακεια δεν ειναι και σου εξηγω την σκεψη μου απο πανω.το καταλαβαινω παντως να μην συμφωνεις με το εθιμο(μην ξεχνας ειμαστε παντα διαθεσιμοι να μας κερασεις σφινακια

οπως εξηγω και παο πανω δεν το κανουμε επειδη σας θεωρουμε διακοσμητικές και κατωτερες κτλπ....διαφωνω με την αποψη σου αλλα ειναι απολυτα σωστη και η δικη σου προσεγγιση
to make a long story short
ΜΠΕΡΔΕΜΑ:/::whistle::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Δεν ειναι καθολου μπερδεμα.Μια χαρα ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα...ή διαμορφωνω τη δικη μου αποψη και οπτικη..ή απλα παπαγαλιζω αυτα που μου σερβιρουν αιωνες τωρα.Χωρις κανενα πραγματικο και λογικο επιχειρημα..μονο και μονο επειδη ειναι παραδοση..ή επειδη μας βολευει..ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΙΣ ΜΕΡΙΕΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Μακάρι να μην μου κάτσει η γκόμενα επειδή δεν την κέρασα από το να μου κάτσει επειδή την κέρασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Μακάρι να μην μου κάτσει η γκόμενα επειδή δεν την κέρασα από το να μου κάτσει επειδή την κέρασα.

ελεεινή προσέγγιση αλλά συμφωνώ:P:P:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
η φυσικη προστασια του θηλυκου για να κανει φωλια και να γεννησει σε ασφαλες περιβαλλον..
αυτο ειναι βιολογια..

η ασφαλεια..αυτο θελουν όλες οι γυναικες..απο τους ανδρες,,βαθυτατα ενστικτα..
Ναι, βέβαια, και σε ποιον δεν αρέσει άλλωστε η ασφάλεια? ;)

Που και που όμως θα μου άρεσε να φέρομαι ανεξάρτητα και να πλήρωνα εγώ το λογαριασμό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από cacofonix:
Μακάρι να μην μου κάτσει η γκόμενα επειδή δεν την κέρασα από το να μου κάτσει επειδή την κέρασα.

Και στις δύο περιπτώσεις είσαι υποχρεωμένος να την κεράσεις την επόμενη φορά :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Μου το εξηγεις λιγουλακι αυτο..για να το καταλαβω και εγω;;Γιατι δηλαδη πρεπει να πληρωνει ο αντρας;Και γιατι δηκλαδη οτι μας μαθαινουν..αιωνες τωρα..παει να πει οτι ειναι και σωστο;Με επιχειρηματα ομως.Διοτι εδω..δεν βλεπω κανενα επιχειρημα..

Δεν έχω επιχειρήματα για να εξηγήσω γιατί πρέπει να κερνάει ο άντρας... Όπως αισθάνεται κάνεις.. Εγώ, για παράδειγμα, δεν αισθάνομαι άνετα όταν θέλει η γυναίκα/κοπέλα να πληρώσει.. Κάποιος άλλος μπορεί να θέλει να δίνει μισά - μισά και άλλος να πληρώνει πάντα η γυναίκα.. Είναι αναλόγως το άτομο.. Και σημειώνω ότι μιλάω για την έξοδο.. :)

Φιλικά.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
δεν ειναι ιδεα..

ειναι η ιδια η φυση αρσενικου και θηλυκου..

ο ανθρωπος θελει μεγαλη φροντιδα κοπο και χρονο για να μεγαλωσει,,και ετσι δεν φτανει μονο η γατα ή η αρκουδα μανα μονη της..

γιαυτο ο ανθρωπος χρειαζεται σε ζευγαρι..
γιατι η μανα απλα δεν φτανει μονη της..

αλλωστε η γυναικα ζηταει τη φυσικη ασφαλεια,γιατι ειαι πιο αδυνατη σε αυτο ..

ενω ο ανδρας ζηταει τη συναισθηματικη ασφαλεια ουσιαστικα,,την ασφαλεια και φροντιδα της αγκαλιας της μανας σε μια γυναικα..

οποτε δεν υπαρχει ισχυροτερο και ασθενεστερο φυλο..
απλα δινει το καθενα οτι δυναμη εχει..

οκ....συμφωνω με αυτα που λες απολυτα....ο ενας συμπληρωνει τον αλλο...

Υ.Γ ομολογω οτι στην αρχη σε παρεξηγησα λιγο.....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Υ.Γ ομολογω οτι στην αρχη σε παρεξηγησα λιγο.....:D
μονο εσυ...?:rolleyes::angel::shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Δεν έχω επιχειρήματα για να εξηγήσω γιατί πρέπει να κερνάει ο άντρας...
Επιτελους και καποιος που παραδεχθηκε την αδυναμια του να δωσει μια λογικη εξηγηση σε οσα λεμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Εξωγήινη θα είμαι, σας διαβάζω από την πρώτη φορά που φούντωσε η συζήτηση κι ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί το κάνετε τόσο μεγάλο θέμα. :redface: Ποιος κερνάει; Όποιος προλάβει ή όποιος θέλει ή κανένας. :P

Δε σας έχει τύχει ποτέ να ξυπνήσετε μια μέρα με διάθεση, να σας συμβεί κάτι ωραίο και όποτε βγείτε τέλος πάντων να θέλετε να κεράσετε γιατί γουστάρετε; :D Αυτό νομίζω συμβαίνει ανεξαρτήτως φύλου. Θα κεράσω τη φίλη μου/το φίλο, το αγόρι μου, απλώς γιατί έτσι αισθάνομαι! Γιατί θέλω να τον ευχαριστήσω και να το ευχαριστηθώ κι εγώ. Τι είναι τόσο τρομερό σε αυτό και απαγορεύει στον έναν ή στον άλλο να κεράσει; 2 άτομα είστε, δε μαζευτήκατε δα κι ολόκληρη παρέα, σιγά το ποσό. Αλλά και παρέα να είστε, αν αισθάνεσαι έτσι κι εκεί θα κεράσεις.

Μισώ τους ανθρώπους που δε δέχονται κεράσματα, ό,τι κι αν είναι και βαριέμαι απίστευτα να «μαλώνω» για τέτοια πράγματα. Αν πω κερνάω και μου πουν όχι ή κάνουν φασαρία ενοχλούμαι. Δεν το βλέπω όπως άλλοι, ότι είναι δηλαδή θέμα ανεξαρτησίας, δεν αισθάνομαι ανεξάρτητη, δεδομένου ότι το μηνιαίο μου εισόδημα είναι ευγενική χορηγία των γονιών μου ακόμα, απλώς είναι κάτι που θα με κάνει προσφέρω κάτι σε κάποιον που εκτιμώ*. Είναι σαν να θες να δώσεις ένα δώρο σε κάποιον και να σου λέει πάρτο πίσω.

*Χωρίς ωστόσο αυτό να σημαίνει ότι αν δεν τον κεράσω δεν τον εκτιμώ, άρα κερνάω συνέχεια, εκεί πάμε στο άλλο άκρο. :P

Όσο για το ότι το κέρασμα είναι τρόπος να δείξεις ερωτικό ενδιαφέρον, ου λαλα, τι μαθαίνει κανείς. Σοβαρά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. :redface: Υπάρχουν πολύ πιο όμορφοι τρόποι όμως να το κάνεις, γιατί να διαλέξεις αυτόν; Πάρε ένα λέλουδο :flowers: και μην κεράσεις τίποτα, αν το κάνεις γι΄αυτό το λόγο. Εκεί δε θα πιάσει το νόημα η κοπελιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δε σας έχει τύχει ποτέ να ξυπνήσετε μια μέρα με διάθεση, να σας συμβεί κάτι ωραίο και όποτε βγείτε τέλος πάντων να θέλετε να κεράσετε γιατί γουστάρετε;
να νιωθεις laaargee απο το πρωι που λεμε..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top